Οπλοκατοχή, ποια η γνώμη σας;

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,853 μηνύματα.
Νομίζω η οπλοκατοχή δε θα αποτρέψει πλέον ένα απολυταρχικό καθεστώς από το να καταπατήσει τα δικαιώματα των πολιτών του. Αν πάρουμε παράδειγμα τη Κίνα, ήδη χρησιμοποιείται εκτεταμμένα λογισμικό τεχνητής νοημοσύνης για αναγνώριση προσώπου και αξιολόγηση του βαθμού επικινδυνότητας για το καθεστώς. Με τέτοια εργαλεία στη διάθεση της κάθε κυβέρνησης η κατοχή ενος glock πχ δε θα σημαίνει τίποτα.
Όχι αλλά αν πάει να σου πάρει την περιουσία με το έτσι θέλω μπορείς να την υπερασπιστείς μέχρι τελικής πτώσης.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι αλλά αν πάει να σου πάρει την περιουσία με το έτσι θέλω μπορείς να την υπερασπιστείς μέχρι τελικής πτώσης.
Ναι, οπως επισης και την οικεία σου γενικότερα.
Εχεις καταλάβει ομως πως αυτο που λες ειναι το σεναριο στο οποιο ολοι θα δρουσαν μονο σε ακραιες περιπτώσεις και μονο αν απειλούνταν και με απόλυτη σύνεση; Ποιες οι πιθανότητες να εφαρμοστεί ετσι;
Ξέρεις τι θα γίνει στην πραγματικότητα; purge
Και το ξέρεις κι εσύ ο ίδιος πως θα φοβάσαι να βγείς εξω.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,853 μηνύματα.
Και τώρα φοβάμαι να βγω για να σου πω την αλήθεια πολλές φορές. Δεν θα αλλάξουν και πολλά. Το μόνο που θα αλλάξει είναι ότι θα έχω και εγώ τρόπο να προστατευτω.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και τώρα φοβάμαι να βγω για να σου πω την αλήθεια πολλές φορές. Δεν θα αλλάξουν και πολλά. Το μόνο που θα αλλάξει είναι ότι θα έχω και εγώ τρόπο να προστατευτω.
Θα φοβάσαι το ίδιο δηλαδή αν ξέρεις πως όλοι αυτοί που ήδη φοβάσαι κουβαλάνε και όπλο.
Τέλειο
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,853 μηνύματα.
Θα φοβάσαι το ίδιο δηλαδή αν ξέρεις πως όλοι αυτοί που ήδη φοβάσαι κουβαλάνε και όπλο.
Τέλειο
Όπως έχω ξαναπεί. Ο εγκληματίας αν θέλει να βρει όπλο θα βρει, με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο. Τους μόνους που θίγει η απαγόρευση οπλοφορίας είναι τους απλούς νομιμόφρονες πολίτες.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όπως έχω ξαναπεί. Ο εγκληματίας αν θέλει να βρει όπλο θα βρει, με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο. Τους μόνους που θίγει η απαγόρευση οπλοφορίας είναι τους απλούς νομιμόφρονες πολίτες.
Νομιμόφρονες ίσως, σώας τας φρένας όμως ποιος το εγγυάται;
Α, ξερω οι ψυχολογικες εξετασεις που θα περναει με βυσμα
Κλασικος ελληνας
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,853 μηνύματα.
Νομιμόφρονες ίσως, σώας τας φρένας όμως ποιος το εγγυάται;
Α, ξερω οι ψυχολογικες εξετασεις που θα περναει με βυσμα
Κλασικος ελληνας
Α ωραία και επειδή σαν χώρα έχουμε τόση γραφειοκρατία και το τόσο βυσματιλικι θα την πληρώσουν όλοι μαζί. Κάνε πιο αυστηρά τα μέτρα, τα αποδεικτικά, τις εξετάσεις, τα πάντα. Λύσεις υπάρχουν αν υπάρχει και θέληση. Στον Ευρωπαϊκό κόσμο όμως κάτι τέτοιο δεν υπάρχει. Παντού υπάρχουν αυστηρά gun rights' restrictions.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγω θα ηθελα ενα φλογοβολο για τις αραχνες. Ειναι το μονο που με κανει να φοβαμαι στην περιοχη μου. Αν εμενα Βραζιλια που γινεται χαμος απο εγκληματικοτητα, τοτε σιγουρα θα επιθυμουσα να οπλοφορω. Στην Ελλαδα και στις περισσοτερες χωρες δεν χρειαζομαστε οπλα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,853 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,853 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,853 μηνύματα.
Η Ελλάδα είναι μία χώρα που απαγορεύει ακόμα και το σπρέι πιπεριού που πιστεύω θα ήταν εξαιρετικά βοηθητικό για μία επιπλέον αυτοπροστασία των γυναικών.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ψάχνεις κονέ για όπλο πουλάκι μου;
στον Καναδά είναι η Νελιέλ. Εκεί έχουν πιο αυστηρές απαγορεύσεις οπλοκατοχής και οπλοχρησίας από την Ελλάδα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Η Ελλάδα είναι μία χώρα που απαγορεύει ακόμα και το σπρέι πιπεριού που πιστεύω θα ήταν εξαιρετικά βοηθητικό για μία επιπλέον αυτοπροστασία των γυναικών.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


στον Καναδά είναι η Νελιέλ. Εκεί έχουν πιο αυστηρές απαγορεύσεις οπλοκατοχής και οπλοχρησίας από την Ελλάδα.
Το pepper spray επιτρεπεται ομως :lol: Κυριως για αρκουδες ομως
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγω παντως δεν φοβαμαι στην ελλαδα. Βεβαια δεν παω Αθηνα και στην Θεσσαλονικη αποφευγω βαρδαρη και σταθμο
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,853 μηνύματα.
Το pepper spray επιτρεπεται ομως :lol: Κυριως για αρκουδες ομως
Στην Ελλάδα ούτε για αστείο. Εδώ και μαχαίρι μέσα στη θήκη του αυτοκινήτου να έχεις αν σε σταματήσει σε έλεγχο η αστυνομία την έκατσες. Φαντάσου, μέχρι και το τι έχεις στο αυτοκίνητο σου που είναι ιδιοκτησία σου ρυθμίζεται από το κράτος. Αφού μας αφήνουν και να έχουμε μαχαιροπίρουνα στο σπίτι πάλι καλά να λέμε.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ότι κάποιοι νιώθουν πως στην Ελλάδα χρειαζόμαστε όπλα εμένα με φοβίζει πολύ, και σε προσωπικό επίπεδο και σε επίπεδο προθέσεων αυτών των ανθρώπων. Δε ζητάς όπλα αν δεν είσαι διατεθειμένος να σκοτώσεις. Ήδη με αγχώνει το καθεστώς που θα βρω στις ΗΠΑ. Τα περί άμυνας σε ληστές κλπ είναι αστεία, απλά θα έχουν περισσότερα όπλα για να σε ακινητοποιούν. Μακελειό στην καλύτερη.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Το ότι κάποιοι νιώθουν πως στην Ελλάδα χρειαζόμαστε όπλα εμένα με φοβίζει πολύ, και σε προσωπικό επίπεδο και σε επίπεδο προθέσεων αυτών των ανθρώπων. Δε ζητάς όπλα αν δεν είσαι διατεθειμένος να σκοτώσεις. Ήδη με αγχώνει το καθεστώς που θα βρω στις ΗΠΑ. Τα περί άμυνας σε ληστές κλπ είναι αστεία, απλά θα έχουν περισσότερα όπλα για να σε ακινητοποιούν. Μακελειό στην καλύτερη.

Όταν πας στις ΗΠΑ ψάξε να βρεις με τη μια τα υπόλοιπα συντροφια να κάνετε παρέα γιατί με αυτά που θα λες στον κόσμο θα γίνεις παρείσακτος και κυκλοφορείς σαν την άδικη κατάρα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,853 μηνύματα.
Το ότι κάποιοι νιώθουν πως στην Ελλάδα χρειαζόμαστε όπλα εμένα με φοβίζει πολύ, και σε προσωπικό επίπεδο και σε επίπεδο προθέσεων αυτών των ανθρώπων. Δε ζητάς όπλα αν δεν είσαι διατεθειμένος να σκοτώσεις. Ήδη με αγχώνει το καθεστώς που θα βρω στις ΗΠΑ. Τα περί άμυνας σε ληστές κλπ είναι αστεία, απλά θα έχουν περισσότερα όπλα για να σε ακινητοποιούν. Μακελειό στην καλύτερη.
Μην αγχώνεσαι μαν μου. Στην Καλιφόρνια όπου θα πας υπάρχει strict gun control. Όλα καλά όλα ανθηρά. Άμα αγχώνεσαι για την προοδευτική Καλιφόρνια που ήταν ανέκαθεν προπύργιο των Δημοκρατικών ( blue state ) τότε τι θα έκανες αν πήγαινες σε κανένα Texas ξέρω εγώ; :P

Όσο για την Ελλάδα Κλεάνθη όπως βλέπεις αγριεουν τα πράγματα. Δύσκολοι καιροί έρχονται. Δεν με νοιάζει τόσο η οπλοφορία ( να μπορείς να κυκλοφορείς έξω με το όπλο ) όσο η οπλοκατοχή, να μπορείς να έχεις όπλο στο σπίτι σου. Που τώρα μόνο με κυνηγετική άδεια γίνεται και θέλει γραφειοκρατία κλπ. Κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα να υπερασπιστεί το βιος του.

Μια καθηγήτρια θυμάμαι στο λύκειο που μας είχε πει πως ήταν στην Κρήτη με μια φίλη της είχαν πάει στου παππού της. Γαβγισε ο σκύλος και βγήκε ο παππούς με το δίκανο στο χέρι.

Τόλμα να πας να κλέψεις τον "απροστάτευτο" αυτό παππούλη.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε καλά, 2-3 ληστές με όπλα επίσης τον καθάρισαν τον παππού, δε καταλαβαίνω το συλλογισμό.
Όταν πας στις ΗΠΑ ψάξε να βρεις με τη μια τα υπόλοιπα συντροφια να κάνετε παρέα γιατί με αυτά που θα λες στον κόσμο θα γίνεις παρείσακτος και κυκλοφορείς σαν την άδικη κατάρα.
Oh poor boy, να ταν η ζήλεια ψώρα...
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Όταν πας στις ΗΠΑ ψάξε να βρεις με τη μια τα υπόλοιπα συντροφια να κάνετε παρέα γιατί με αυτά που θα λες στον κόσμο θα γίνεις παρείσακτος και κυκλοφορείς σαν την άδικη κατάρα.
Tα αμερικανικά πανεπιστήμια ειναι αριστερίστικη σφηκοφωλιά φίλε μου μια χαρά θα είναι εκεί.Τώρα απο εκεί και πέρα το θέμα της οπλοκατοχής στις ΗΠΑ είναι κουλτούρα είναι κληρονομιά και είναι συνταγματικό δικαίωμα του καθενός και κανένας που ''φοβάται την οπλοκατοχή και την οπλοφορία'' δεν θα το αλλάξει αυτό το πράγμα.Στην Ελλάδα αυτό θα αργήσει πολύ να γίνει γιατί πολύ απλά οι πολιτικοί φοβούνται μήπως χρησιμοποιηθούν αυτά εναντίων τους και όχι άδικα...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top