• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ορθοδοντική - Σιδεράκια

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μου εβαλε κολλα για να μην ακουμπανε τα μπροστινα μου δοντια στα σιδερακια των κατω και φθαρουν. Εχω αρχισει να συνηθιζω, αλλα δε νομιζω οτι θα νιωσω ποτε σαν να μην εχω τιποτα ενοχλητικο στο στομα μου. Για το πορτακι δεν ρωτησα. Το εκλεισα. Το συρμα φαινεται να ειναι περασμενο απο διαφορετικη οπη και μαλλον αφησαν εσκεμμενα το πορτακι ανοιχτο. Δεν με πολυνοιαζει να σου πω την αληθεια γιατι ειναι στον κατω μπροστινο κοπτηρα και η κατω γναθος μου εχει εχει λιγο συνωστισμο. Η ανω ειναι η προβληματικη με εντονο συνωστισμο, οποτε δεν παιζει να καθυστερησει η θεραπεια γιατι ουτως η αλλως τα κατω θα ισιωσουν αμεσως. Εχω μονο 4 στραβα δοντια, ενω στην ανω γναθο εχω τουλαχιστον 7!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Νομίζω το έχω ξαναπεί. Τα invisalign δεν έχουν περιορισμό στο τι μπορούν να διορθώσουν. Είναι το πόσο έμπειρος είναι ο γιατρός πάνω στο θέμα.
GTR θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις μια φορά μετά που θα καθαρίσεις τα δόντια σου, να χρησιμοποιήσεις νήμα, να δεις αν όντως δεν το χρειάζεσαι. Nelliel πάνε πολλά χρόνια που φορούσα σιδεράκια, αλλά κι εγώ δεν έκανα τη διαδικασία σωστά, όπως πήγαινε το βουρτσάκι. Η περιστρεφόμενη νομίζω δεν σου κάνει. Της δίνω μια βδομάδα ζωής. Θα γίνει άχρηστη η κεφαλή και θα πονάς. Θα έλεγα να δοκιμάσεις τις πάρα πολύ μαλακές οδοντοβουρτσες που έχουν στα φαρμακεια. Νομίζω είναι για αυτούς που έχουν ουλίτιδα, αλλά επειδή είναι πολύ μαλακή, θα εισχωρεί πιο εύκολα ανάμεσα στα σιδερακια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Νομίζω το έχω ξαναπεί. Τα invisalign δεν έχουν περιορισμό στο τι μπορούν να διορθώσουν. Είναι το πόσο έμπειρος είναι ο γιατρός πάνω στο θέμα.
GTR θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις μια φορά μετά που θα καθαρίσεις τα δόντια σου, να χρησιμοποιήσεις νήμα, να δεις αν όντως δεν το χρειάζεσαι. Nelliel πάνε πολλά χρόνια που φορούσα σιδεράκια, αλλά κι εγώ δεν έκανα τη διαδικασία σωστά, όπως πήγαινε το βουρτσάκι. Η περιστρεφόμενη νομίζω δεν σου κάνει. Της δίνω μια βδομάδα ζωής. Θα γίνει άχρηστη η κεφαλή και θα πονάς. Θα έλεγα να δοκιμάσεις τις πάρα πολύ μαλακές οδοντοβουρτσες που έχουν στα φαρμακεια. Νομίζω είναι για αυτούς που έχουν ουλίτιδα, αλλά επειδή είναι πολύ μαλακή, θα εισχωρεί πιο εύκολα ανάμεσα στα σιδερακια.
Kαι ομως εχουν. Δεν τα πανε καλα με τις περιστροφες, με τα δοντια που γερνουν, με κοντους τραπεζιτες και με δοντια που πρεπει να κατεβουν. Σε εμενα πχ οι κατω κυνοδοντες γερνουν και ο ενας απο πανω πρεπει να κατεβει. Θα χρειαστω λαστιχακια στους 12 μηνες. Επισης με τα invisalign δεν μπορουν να μετακινηθουν τα δοντια με μεγαλη ακριβεια και δεν μπορει να διορθωθει το δαγκωμα. Σε εμενα πχ οι τραπεζιτες μου δεν ειναι ισιοι με αποτελεσμα απο την μια πλευρα να μην ακουμπανε ολα τα δοντια οταν μασαω. Αν μου εκανε εξαγωγες 4 δοντιων, ισως να μπορουσα να βαλω invisalign. Ρωτησα 2 και μου ειπαν οτι η περιπτωση μου δεν διορθωνεται με invisalign. Μακαρι να γινοταν, ισως μου κοστιζε και πιο φτηνα.

Προς το παρον βουρτσιζω με sonicare και δεν εχει χαλασει ακομα το βουρτσακι. Αλλαξα βουρτσακι ομως και απο το diamondclean πηγα στο gum care. Επειδη δεν ξερω αν ακουμπαει η βουρτσα στα δοντια ή μονο στα σιδερακια, βουρτσιζω και με συμβατικη βουρτσα. Επισης με βουρτσακι proxabrush καθαριζω τα σιδερακια γυρω γυρω και κατω απο το συρμα. Οδοντιατρο θα πηγαινω καθε τριμηνο για καθαρισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Olgakat1

Νεοφερμένος

Η Olgakat1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Έχει βάλει κάνεις Invisalign? Θέλω να μάθω πως ηταν σαν εμπειρία, αν όντως κάνει δουλειά κλπ μιας και τιμή είναι παρόμοια με τα σιδεράκια πλέον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Έχει βάλει κάνεις Invisalign? Θέλω να μάθω πως ηταν σαν εμπειρία, αν όντως κάνει δουλειά κλπ μιας και τιμή είναι παρόμοια με τα σιδεράκια πλέον
Ενας γνωστος μου εχει βαλει. Κανει δουλεια αρκει η περιπτωση σου να διορθωνεται με invisalign. Εγω εχω τα insignia-damon clear2/Q2 και παρολο που ειναι κανονικα σιδερακια, δεν φαινονται σχεδον καθολου. Στα μπροστινα δοντια ειναι λευκα και ειναι πολυ μικρα. Το πλεονεκτημα με τα invisalign ειναι οτι καθαριζεις τα δοντια πιο γρηγορα με οδοντικο νημα σε σχεση με τα σιδερακια. Το μειονεκτημα ειναι οτι πρεπει να βουρτσιζεις και τα invisalign αφοτου βουρτσισεις τα δοντια. Επισης τα invisalign, τουλαχιστον στον γνωστο μου, ειναι τοσο ορατα οσο και τα δικα μου γιατι εχει "κουμπια" στα μπροστινα δοντια και φαινεται σαν να φοραει κανονικα σιδερακια.



Update: Εχουν περασει 3 μηνες και τα δοντια μου εχουν ισιωσει! Ηδη στους 2 μηνες ηταν κατα 80% ισια! Τα πισω δοντια ενω ειναι σε ευθεια θελουν ακομα δουλεια γιατι τα πανω δεν ειναι ευθυγραμμισμενα με τα κατω οταν δαγκωνω. Τα μπροστινα ειναι ολοισια :clapup::thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Χθες μου εβγαλαν τα GI, αλλαξαν συρμα και εβαλαν πιο χοντρο και ορθογωνιο και συνδεσαν τα τελευταια δοντια. Ο πονος αφορητος. Οπως την 1η μερα που εβαλα σιδερακια. Δεν μπορω να φαω τιποτα περα απο υγρα και παγωτο. Τα απλα παυσιπονα δεν με πιανουν. Πηρα μισο οπιουχο για να την παλεψω. Στην προηγουμενη αλλαγη συρματος (κυλινδρικο αλλα πιο χοντρο απο το πρωτο), ειχα ελαχιστο πονο. Θελω να πιστευω οτι στις επομενες αλλαγες ο πονος δεν θα ειναι τοσο εντονος. Τι εμπειρια εχετε με τις αλλαγες συρματος;

Τα δοντια μου ειναι πλεον ισια, αλλα εχω 2 θεματα ακομα. Εχω απο 1 προγομφιο στην κατω γναθο που πρεπει να περιστραφει περιπου 30-45 μοιρες. Φανταζομαι αυτο θα παρει χρονο. Επισης πρεπει να μετατοπιστουν ολοι οι κατω προγομφιοι προς τα εξω γιατι τωρα ειναι προς τα μεσα και δεν ευθυγραμμιζονται με τους ανω προγομφιους και δεν δαγκωνω καλα.

Ερωτηση κρισεως: ποτε θα ελαχιστοποιηθει ο πονος; Θα ειμαι ετσι καθε φορα που θα μου αλλαζει συρμα; Ποσες φορες αλλαζουν το συρμα; Ακτινες ποτε βγαζουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Ήθελα και εγώ να ρωτήσω για τα Invisalign εχω πολύ μικρό πρόβλημα και θα ήθελα να έβαζα μόνο στα πάνω δόντια μιας και οικονομικά δεν ειμαι άνετα αλλά το σκέφτομαι χρόνια και σκέφτηκα αν γίνεται να το διόρθωνα. Αν πχ πρέπει να τα φοράω για ενα εξάμηνο ξέρει κανείς περίπου κόστος γιατί για 1500 και τέτοια εγώ δεν έχω καμία οικονομική δυνατότητα άμα ήταν κανα 600αρη να το έδινα.
Επίσης αν ξέρει κάποιος αν οντως το αποτέλεσμα ειναι μόνιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Ήθελα και εγώ να ρωτήσω για τα Invisalign εχω πολύ μικρό πρόβλημα και θα ήθελα να έβαζα μόνο στα πάνω δόντια μιας και οικονομικά δεν ειμαι άνετα αλλά το σκέφτομαι χρόνια και σκέφτηκα αν γίνεται να το διόρθωνα. Αν πχ πρέπει να τα φοράω για ενα εξάμηνο ξέρει κανείς περίπου κόστος γιατί για 1500 και τέτοια εγώ δεν έχω καμία οικονομική δυνατότητα άμα ήταν κανα 600αρη να το έδινα.
Επίσης αν ξέρει κάποιος αν οντως το αποτέλεσμα ειναι μόνιμο.

Υπαρχουν σιδερακια για 6 μηνες (οχι invisaling), αλλα ενας σοβαρος ορθοδοντικος δεν προκειται να τα προτεινει. Το ελαχιστο ειναι 1 χρονος για να μη πω 1.5. Επισης δεν θα εβαζα μονο στα πανω γιατι τα δοντια με τα σιδερακια αλλαζουν θεση και μπορει να καταληξεις με μη ευθυγραμμισμενα δοντια (να μην κλεινει καλα το στομα σου και να μη μπορεις να μασησεις σωστα). Εγω πχ ειμαι στους 6 μηνες τωρα και ενω ολα τα δοντια εχουν ισιωσει, τα πανω δοντια δεν εχουν ευθυγραμμιστει με τα κατω και οταν μασαω ειμαι πολυ χειροτερα σε σχεση πριν βαλω σιδερακια.

Προτεινω να τα καθυστερησεις μεχρι να συγκεντρωσεις το ποσο που χρειαζεσαι για να κανεις σωστη δουλεια. Μη κανεις προχειρη δουλεια τωρα γιατι θα το μετανοιωσεις και θα χρειαστει να ξαναπληρωσεις στο μελλον για να διορθωσεις την προχειροτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Υπαρχουν σιδερακια για 6 μηνες (οχι invisaling), αλλα ενας σοβαρος ορθοδοντικος δεν προκειται να τα προτεινει. Το ελαχιστο ειναι 1 χρονος για να μη πω 1.5. Επισης δεν θα εβαζα μονο στα πανω γιατι τα δοντια με τα σιδερακια αλλαζουν θεση και μπορει να καταληξεις με μη ευθυγραμμισμενα δοντια (να μην κλεινει καλα το στομα σου και να μη μπορεις να μασησεις σωστα). Εγω πχ ειμαι στους 6 μηνες τωρα και ενω ολα τα δοντια εχουν ισιωσει, τα πανω δοντια δεν εχουν ευθυγραμμιστει με τα κατω και οταν μασαω ειμαι πολυ χειροτερα σε σχεση πριν βαλω σιδερακια.

Προτεινω να τα καθυστερησεις μεχρι να συγκεντρωσεις το ποσο που χρειαζεσαι για να κανεις σωστη δουλεια. Μη κανεις προχειρη δουλεια τωρα γιατι θα το μετανοιωσεις και θα χρειαστει να ξαναπληρωσεις στο μελλον για να διορθωσεις την προχειροτητα.

Καλησπέρα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Μήπως να μην μπω στην διαδικασία; Πραγματικά ειναι ελάχιστη η διαφορά η οποία θέλω και ΚΥΡΙΩΣ ένα δόντι που ειναι στραβό γιατί εγώ μικρη το πείραζα όλα τα άλλα ειναι ολόισια και ελαφρώς πεταχτά και πραγματικά δεν με νοιάζει αν μείνουν έτσι. Απλά το ένα αυτό δοντι έχει μια κλήση περίεργη και μαζεύει και τροφές επειδή ειναι στραβό και πρήζεται του ούλο στο σημειο αυτο. Μήπως ξερεις αν μπορώ να βάλω τμηματικά πχ σε 2-3 δοντια γλωσσικά σιδεράκια ώστε να ίσιωνε μόνο αυτο το δόντι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Καλησπέρα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Μήπως να μην μπω στην διαδικασία; Πραγματικά ειναι ελάχιστη η διαφορά η οποία θέλω και ΚΥΡΙΩΣ ένα δόντι που ειναι στραβό γιατί εγώ μικρη το πείραζα όλα τα άλλα ειναι ολόισια και ελαφρώς πεταχτά και πραγματικά δεν με νοιάζει αν μείνουν έτσι. Απλά το ένα αυτό δοντι έχει μια κλήση περίεργη και μαζεύει και τροφές επειδή ειναι στραβό και πρήζεται του ούλο στο σημειο αυτο. Μήπως ξερεις αν μπορώ να βάλω τμηματικά πχ σε 2-3 δοντια γλωσσικά σιδεράκια ώστε να ίσιωνε μόνο αυτο το δόντι;

Αν πρηζεται το ουλο θα σου συνιστουσα να δεις πρωτα οδοντιατρο και περιοδοντολογο γιατι απο την περιγραφη ακουγεται σαν προχωρημενη ουλιτιδα. Συμβουλεψου ειδικο μηπως χρειαζεσαι βαθυ καθαρισμο. Σου ματωνουν τα ουλα; Διορθωσε πρωτα το ουλο και μετα βαλε σιδερακια γιατι αν μεινει ετσι και βαλεις σιδερακια, ειμαι βεβαιη οτι θα χειροτερεψει! Παντως με τα σιδερακια θα σου λυθει αυτο το προβλημα.

Σιδερακια δεν γινεται να μπουν σε 2-3 δοντια μονο. Υπαρχουν τα 6 month smiles, αλλα θα σε συμβουλευα να τα αποφυγεις γιατι μπορει να καταληξει να χαθει η ισορροπια στο μασημα. Πηγαινε οπωσδηποτε σε ορθοδοντικο γιατι μπορει να νομιζεις οτι το προβλημα σου ειναι μονο 1 στραβο δοντι και πεταχτα δοντια, αλλα στην πραγματικοτητα να εχεις αλλα χιλια δυο προβληματα. Επισης για να μετακινηθει αυτο το δοντι μπορει να χρειαστει να αλλαξουν θεση ολα τα υπολοιπα δοντια και αν γινει αυτο, τοτε θα πρεπει να αλλαξουν θεση και τα κατω δοντια. Δεν ειναι τοσο απλο οσο νομιζεις.

Δεν γνωριζω ποσο κοστιζουν τα σιδερακια εκει, αλλα στην θεση σου θα περιμενα. Εγω τα πληρωνω με δοσεις γιατι η ασφαλεια μου καλυπτει το 50% και δεν με αφησαν να τα πληρωσω ολα στην αρχη της θεραπειας γιατι αλλιως δεν θα με καλυπτε η ασφαλεια. Συνηθως σου λενε οτι κοστιζει μερικα χιλιαρικα και τα πληρωνεις λιγα λιγα μεχρι να βγαλεις τα σιδερακια. Δεν ξερω ομως πως ειναι εκει. Πηγαινε σε ορθοδοντικο και ρωτα ποσο θα κοστισουν και πως θα τα πληρωσεις γιατι αν ειναι να πληρωσεις 600 ευρω τωρα και αλλα 1000 στα επομενα 2 χρονια, τοτε ισως να μπορεσεις να ξεκινησεις απο τωρα. Τα πιο φτηνα ειναι τα κλασσικα, ενω τα πιο ακριβα ειναι τα lingual. Τα invisalign δεν φαινονται, αλλα οταν μπουν κουμπακια στα δοντια, τοτε φαινονται σαν να φορας κεραμικα. Επισης αν δεν πας σε ορθοδοντικο, δεν μπορεις να γνωριζεις αν η περιπτωση σου ειναι για invisalign.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Αν πρηζεται το ουλο θα σου συνιστουσα να δεις πρωτα οδοντιατρο και περιοδοντολογο γιατι απο την περιγραφη ακουγεται σαν προχωρημενη ουλιτιδα. Συμβουλεψου ειδικο μηπως χρειαζεσαι βαθυ καθαρισμο. Σου ματωνουν τα ουλα; Διορθωσε πρωτα το ουλο και μετα βαλε σιδερακια γιατι αν μεινει ετσι και βαλεις σιδερακια, ειμαι βεβαιη οτι θα χειροτερεψει! Παντως με τα σιδερακια θα σου λυθει αυτο το προβλημα.

Σιδερακια δεν γινεται να μπουν σε 2-3 δοντια μονο. Υπαρχουν τα 6 month smiles, αλλα θα σε συμβουλευα να τα αποφυγεις γιατι μπορει να καταληξει να χαθει η ισορροπια στο μασημα. Πηγαινε οπωσδηποτε σε ορθοδοντικο γιατι μπορει να νομιζεις οτι το προβλημα σου ειναι μονο 1 στραβο δοντι και πεταχτα δοντια, αλλα στην πραγματικοτητα να εχεις αλλα χιλια δυο προβληματα. Επισης για να μετακινηθει αυτο το δοντι μπορει να χρειαστει να αλλαξουν θεση ολα τα υπολοιπα δοντια και αν γινει αυτο, τοτε θα πρεπει να αλλαξουν θεση και τα κατω δοντια. Δεν ειναι τοσο απλο οσο νομιζεις.

Δεν γνωριζω ποσο κοστιζουν τα σιδερακια εκει, αλλα στην θεση σου θα περιμενα. Εγω τα πληρωνω με δοσεις γιατι η ασφαλεια μου καλυπτει το 50% και δεν με αφησαν να τα πληρωσω ολα στην αρχη της θεραπειας γιατι αλλιως δεν θα με καλυπτε η ασφαλεια. Συνηθως σου λενε οτι κοστιζει μερικα χιλιαρικα και τα πληρωνεις λιγα λιγα μεχρι να βγαλεις τα σιδερακια. Δεν ξερω ομως πως ειναι εκει. Πηγαινε σε ορθοδοντικο και ρωτα ποσο θα κοστισουν και πως θα τα πληρωσεις γιατι αν ειναι να πληρωσεις 600 ευρω τωρα και αλλα 1000 στα επομενα 2 χρονια, τοτε ισως να μπορεσεις να ξεκινησεις απο τωρα. Τα πιο φτηνα ειναι τα κλασσικα, ενω τα πιο ακριβα ειναι τα lingual. Τα invisalign δεν φαινονται, αλλα οταν μπουν κουμπακια στα δοντια, τοτε φαινονται σαν να φορας κεραμικα. Επισης αν δεν πας σε ορθοδοντικο, δεν μπορεις να γνωριζεις αν η περιπτωση σου ειναι για invisalign.


Σε ευχαριστώ πολύ είσαι τόσο γλυκιά και ενημερωμένη πραγματικά! :girl_angel:
Λοιπόν πήγα χθες σε μία ορθοδοντικό και μου πε ότι μου χες πει στο προηγούμενο ποστ και εσύ. Μου πε ότι ειναι ένα σύνολο παραγόντων που δεν κλείνουν καλά αλλά μου πε πως αν έβαζα σιδεράκια θέλει 1,5 με 2 χρόνια γιατί δεν ειναι απλό το θέμα της σύγκλισης. Μου πε πως και κανονικά μπορώ να βάλω και Invisalign Και μου πε και εκείνη πω έχω ίσια δόντια και εντάξει δεν έχω λόγω να μπω σε τόση ταλαιπωρία. Της είπα πως αν πχ ήθελα μια μικρή αλλαγή αν θα γινόταν αλλά μου πε ότι γιατί όταν υπάρχει ένα θέμα ή μπαίνουμε στην διαδικασία και το λύνουμε ή το αφήνουμε γιατί δεν θα δω διαφορά στην σύγκλιση σε λίγους μήνες. Οπότε θα το αφήσω. Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ε γ**ω την τυχη μου μεσα. Δεν υπαρχει αυτο που ζω. Πηγα ορθοδοντικο σημερα και ενας προγομφιος στην κατω γναθο δεν εχει μετατοπιστει καθολου. Το πρωτο διαστημα δεν μπορουσε να συνδεθει με το συρμα. Την προηγουμενη φορα ομως το συνδεσαν και μαλιστα με χοντρο, αλλα δεν κουνηθηκε απο την θεση του. Μου ειπε οτι πιθανοτητα η ριζα εχει ενωθει με το οστο της γναθου. Εδωσε περιθωριο αλλους 2 μηνες και αν δεν μετακινηθει απο την θεση του μου ειπε οτι θα πρεπει να γινει εξαγωγη του δοντιου μαζι με αλλα 3 για να υπαρξει συμμετρια. Τι κανω; Δεν υπαρχει περιπτωση να δεχτω κατι τετοιο. Ειμαι διατεθειμενη να χασω μονο τον 1 προγομφιο και αυτο μετα απο πολλη σκεψη. Δεν γινεται να το αφησει στραβο? Ή να κανει εξαγωγη και να το αντικαταστησει αργοτερα με εμφυτευμα; Τι αλλες επιλογες εχω; Δεν μπορω να περιμενω 2 μηνες μεχρι να μου πει αν εχω αλλες επιλογες και ποιες ειναι αυτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ann22

Νεοφερμένος

Η ann22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα σας μπορει να μου στειλει καποιος στοιχεια για εναν καλο ορθοδοντικο για διαφανα σιδερακια στην περιοχη κοντα στον περαια η' τα πετραλωνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
καλησπερα σας μπορει να μου στειλει καποιος στοιχεια για εναν καλο ορθοδοντικο για διαφανα σιδερακια στην περιοχη κοντα στον περαια η' τα πετραλωνα?
Προτεινω να πας σε 2-3 ορθοδοντικους και να σου πουν πρωτα αν η περιπτωση σου ειναι για διαφανα, γιατι ολες οι περιπτωσεις δεν ειναι. Δεν επιλεγεις εσυ τι σιδερακια χρειαζεσαι, αλλα ο ειδικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Παιδιά τωρα τελειώνω την ορθοδοντική μου θεραπεία και θα τα έβγαζα αυτό το μήνα επειδή μου το συνιστα και ο ειδικος.Αλλα δεν ξέρω γιατί ,νομίζω στα δύο πρώτα δόντια είναι σφιχτά ενωμένα μεταξύ τους και ότι το η κατω γωνία του ενός δοντιού χτυπάει το άλλο.Ετσι θα πρέπει να είναι τα δόντια όπως φαίνονται στη φωτογραφία ή απλά θέλει να με ξεπεταξει ο ειδικός μου ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω αρχίσει ορθοδοντική θεραπεία εδώ και 15 ημέρες. Η ορθοδοντικός μού είπε ότι θα χρειαστώ 15-16 μήνες μέχρι τα δόντια να είναι στη σωστή θέση τους. Σιδεράκια προς το παρόν έχω μόνο στην κάτω γνάθο, στα μπροστινά. Κανείς δεν κατάλαβε ότι φοράω σιδεράκια. :shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Έχω αρχίσει ορθοδοντική θεραπεία εδώ και 15 ημέρες. Η ορθοδοντικός μού είπε ότι θα χρειαστώ 15-16 μήνες μέχρι τα δόντια να είναι στη σωστή θέση τους. Σιδεράκια προς το παρόν έχω μόνο στην κάτω γνάθο, στα μπροστινά. Κανείς δεν κατάλαβε ότι φοράω σιδεράκια. :shifty:


Ναι....αλλα αλλο ρωταω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Παιδιά τωρα τελειώνω την ορθοδοντική μου θεραπεία και θα τα έβγαζα αυτό το μήνα επειδή μου το συνιστα και ο ειδικος.Αλλα δεν ξέρω γιατί ,νομίζω στα δύο πρώτα δόντια είναι σφιχτά ενωμένα μεταξύ τους και ότι το η κατω γωνία του ενός δοντιού χτυπάει το άλλο.Ετσι θα πρέπει να είναι τα δόντια όπως φαίνονται στη φωτογραφία ή απλά θέλει να με ξεπεταξει ο ειδικός μου ???

χμμ, δεν ξερω γιατι δεν ξερω και τι σχημα ειχαν τα δοντια σου αρχικα. Σε εμενα οι γωνιες στα μπροστα δεν ειναι ενωμενες. Ασχετο, αλλα σου αφαιρεσε προγομφιους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
χμμ, δεν ξερω γιατι δεν ξερω και τι σχημα ειχαν τα δοντια σου αρχικα. Σε εμενα οι γωνιες στα μπροστα δεν ειναι ενωμενες. Ασχετο, αλλα σου αφαιρεσε προγομφιους;


Oxi δεν έχω αφαιρέσει,εσύ αφαιρέσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
οχι, ουτε εγω προς το παρον. Αν ο προγομφιος μου ειναι αγκυλωμενος, τοτε ισως αφαιρεσω μονο 1 και τον αντικαταστησω με εμφυτευμα. Ελπιζω να μην ειναι αγκυλωμενος :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top