• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Οφθαλμικές επεμβάσεις με laser

gkm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gkm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
μακρια απο εγχειρήσεις!!

Υ.Γ. στην αστυνομια/στρατο δεχονται και με φακους επαφης δεν υπαρχει προβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Παιδια ποτε ειναι η καταληλη ηλικια για laser;Θελω να πω μπορεις να κανεις με ασφαλεια στα 18 σου η χρειαζεται καποιο χρονικο διαστημα προκειμενου να σταθεροποιηθει η μυωπια;
Εγω εχω 11,5 βαθμους στο καθε ματι , φοραω γυαλια απο 1ος ετος.Η αληθεια ειναι οτι ειναι αρκετα κουραστικη , ζαλιζεσαι ευκολα, χρειαζεσαι περισσοτερη ξεκουραση κλπ.Στο μελλον δε περιμενω η μυωπια μου να μηδενιστει με την εγχειριση, ουτε βιαζομαι να την κανω απλα θελω να μπορω να μπ[αινω με ανεση στη θαλασσα χωρις γυαλια και να αντιλαμβανομαι τι γινεται γυρω μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Παιδια ποτε ειναι η καταληλη ηλικια για laser;Θελω να πω μπορεις να κανεις με ασφαλεια στα 18 σου η χρειαζεται καποιο χρονικο διαστημα προκειμενου να σταθεροποιηθει η μυωπια;
Εγω εχω 11,5 βαθμους στο καθε ματι , φοραω γυαλια απο 1ος ετος.Η αληθεια ειναι οτι ειναι αρκετα κουραστικη , ζαλιζεσαι ευκολα, χρειαζεσαι περισσοτερη ξεκουραση κλπ.Στο μελλον δε περιμενω η μυωπια μου να μηδενιστει με την εγχειριση, ουτε βιαζομαι να την κανω απλα θελω να μπορω να μπ[αινω με ανεση στη θαλασσα χωρις γυαλια και να αντιλαμβανομαι τι γινεται γυρω μου.

Για να κανεις εγχειρηση με λειζερ πρεπει η μυωπια σου να εχει σταθεροποιηθει για καποιο χρονικο διαστημα.Εμενα ο γιατρος μού ειπε οτι στην 3ετια σταθεροποιησης μπορω να προχωρησω σε εγχειρηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
υπαρχει πολυ υψηλο ποσοστο να επανελθει η μυωπια,αλλα και να εμφανιστουν και αλλα προβληματα μετα την εγχειρηση,οπως αστιγματισμος,και μεγαλη ξηροφθαλμια η οποια πλεον θα καθιστα αδυνατο να φορεθουν φακοι επαφης γιατι πολυ απλα το ματι ειναι 'οχι πια δακρυα'κυριολεκτικα,αλλα κ πολυ ευαισθητο στον ηλιο αερα κ ολα αυτα που προστατευε ο σκισμενος πλεον κερατοειδης.."αυτο οι οφθαλμιατροι το ονομαζουν διαμορφωση" δυστηχως ολα αυτα τα εμαθα κατοπιν εορτης...και αναρωτιομουν,μα που ηταν ολοι αυτοι οι οφθαλμιατροι και οπτικοι πιο μπροστα:hmm::hmm::hmm:κ ετσι μετα απο δυο χρονια ξαναγυρισα στα γυαλακια...

καλο ειναι να κανετε μια πολυ καλη ερευνα για το πως γινεται η εγχειρηση,και να παρετε πολλες διαφορετικες αποψεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evagelia_

Νεοφερμένος

Η Evagelia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
μακρια απο εγχειρήσεις!!

Υ.Γ. στην αστυνομια/στρατο δεχονται και με φακους επαφης δεν υπαρχει προβλημα
Δεν δεχονται. Εχει καποιο οριο, το οποιο το υπερβαινω. Οταν σε εξεταζουν πρεπει να φορας κανονικα τα γυαλια και οχι φακους. Διαφορετικα δε θα εκανα απο αυτην την ηλικια. Επισης, μεχρι 1-1.5 βαθμο εχω ακουσει οτι μπορει να ανεβει. Αληθευει αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Επισης, μεχρι 1-1.5 βαθμο εχω ακουσει οτι μπορει να ανεβει. Αληθευει αυτο;

γενικα δεν παει ετσι(εννοω αναλογα με τους βαθμους να ανεβαινει ή οχι)

μεχρι καποιοα συγκεκριμενη ηλικια ανεβαινει για πχ (συνηθως) μεχρι τα 24.Αυτο ομως ειναι ο κανονας και υπαρχουν αρκετες φορες και εξαιρεσεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evagelia_

Νεοφερμένος

Η Evagelia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια! Εκανα την Παρασκευη laser... Ολα οκ! εκανα με τη μεθοδο LASIK.. Αμεσως μετα την επεμβαση εβλεπα αλλα μακρυα δυσκολευομουν.. Μετα απο κανενα δεκαλεπτο αρχισαν να με τσουζουν πολυ τα ματια, τα ειχα ολη την ωρα κλειστα ομως.. Γυρισα σπιτι, εφαγα, εβαλα κατι σταγονες που μου εδωσε ο οφθαλμιατρος και επεσα για υπνο! Την επομενη μερα ξυπνησα και εβλεπα πεντακαθαρα χωρις καμια απολυτως ενοχληση. Συνεχιζω να βαζω σταγονες.. Ευαισθησια στο φως δεν εχω. Ουτε και στον καπνο. Ολα πηγαν μια χαρααα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια! Εκανα την Παρασκευη laser... Ολα οκ! εκανα με τη μεθοδο LASIK.. Αμεσως μετα την επεμβαση εβλεπα αλλα μακρυα δυσκολευομουν.. Μετα απο κανενα δεκαλεπτο αρχισαν να με τσουζουν πολυ τα ματια, τα ειχα ολη την ωρα κλειστα ομως.. Γυρισα σπιτι, εφαγα, εβαλα κατι σταγονες που μου εδωσε ο οφθαλμιατρος και επεσα για υπνο! Την επομενη μερα ξυπνησα και εβλεπα πεντακαθαρα χωρις καμια απολυτως ενοχληση. Συνεχιζω να βαζω σταγονες.. Ευαισθησια στο φως δεν εχω. Ουτε και στον καπνο. Ολα πηγαν μια χαρααα :D

Συγχαρητήρια!! :clapup:

Γενικά, η επέμβαση πως ήταν και κυρίως, πόσο σου κόστισε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια! Εκανα την Παρασκευη laser... Ολα οκ! εκανα με τη μεθοδο LASIK.. Αμεσως μετα την επεμβαση εβλεπα αλλα μακρυα δυσκολευομουν.. Μετα απο κανενα δεκαλεπτο αρχισαν να με τσουζουν πολυ τα ματια, τα ειχα ολη την ωρα κλειστα ομως.. Γυρισα σπιτι, εφαγα, εβαλα κατι σταγονες που μου εδωσε ο οφθαλμιατρος και επεσα για υπνο! Την επομενη μερα ξυπνησα και εβλεπα πεντακαθαρα χωρις καμια απολυτως ενοχληση. Συνεχιζω να βαζω σταγονες.. Ευαισθησια στο φως δεν εχω. Ουτε και στον καπνο. Ολα πηγαν μια χαρααα :D
Στο σκοτάδι έχες; Να βλέπεις άσπρα πραγματάκια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κaτε_αlx

Πολύ δραστήριο μέλος

Η κaτε_αlx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,545 μηνύματα.
Στις στρατιωτικές σχολές δέχονται με μυωπία κάπου στους 1-1,5 βαθμούς.
Για να κάνεις laser Elena Kr θα πρέπει να έχει σταθεροποιηθεί η μυωπία σου κάπου στα 3χρόνια και να έχεις περάσει το 21έτος της ηλικίας σου. Εκτός βέβαια από ειδικές περιπτώσεις ( βλέπε στρατιωτικές σχολές) που γίνεται με ρίσκο δικό σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Παιδια ποτε ειναι η καταληλη ηλικια για laser;Θελω να πω μπορεις να κανεις με ασφαλεια στα 18 σου η χρειαζεται καποιο χρονικο διαστημα προκειμενου να σταθεροποιηθει η μυωπια;
Εγω εχω 11,5 βαθμους στο καθε ματι , φοραω γυαλια απο 1ος ετος.Η αληθεια ειναι οτι ειναι αρκετα κουραστικη , ζαλιζεσαι ευκολα, χρειαζεσαι περισσοτερη ξεκουραση κλπ.Στο μελλον δε περιμενω η μυωπια μου να μηδενιστει με την εγχειριση, ουτε βιαζομαι να την κανω απλα θελω να μπορω να μπ[αινω με ανεση στη θαλασσα χωρις γυαλια και να αντιλαμβανομαι τι γινεται γυρω μου.
23 ετών

(έχεις πολλές ελπίδες και να μηδενιστεί :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Καλησπερίζω κι εγώ.
Έχω 6,5 βαθμούς μυωπίας σε κάθε μάτι και -αν δεν κάνω λάθος- 1,5 βαθμό αστιγματισμό και στα δύο μάτια. Οι γιατροί που με έχουν εξετάσει με έχουν διαβεβαιώσει πως η μυωπία μου θα μεγαλώσει κι άλλο λόγω "γονιδίων". Φοράω γυαλιά από τη δευτέρα δημοτικού και λόγω διαβάσματος, πιάνου και κληρονομικότητας τα μάτια μου έγιναν έτσι. Σίγουρα όμως θα κάνω την επέμβαση (?).
Τι κίνδυνοι υπάρχουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evagelia_

Νεοφερμένος

Η Evagelia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Συγχαρητήρια!! :clapup:

Γενικά, η επέμβαση πως ήταν και κυρίως, πόσο σου κόστισε; :hmm:
Η επεμβαση καθως και οι επισκεψεις στον οφθαλμιατρο πριν και μετα την επεμβαση κοστισαν 2500 ευρω. Επισης, ο οφθαλμιατρος ειπε πως αν μου ανεβει ξανα η μυωπια εχω τη δυνατοτητα να ξανακανω laser χωρις να δωσω πολλα λεφτα αλλα κατι ψιλα. Στα 2500 ευρω δηλαδη συμπεριλαμβανεται και δευτερη επεμβαση.
Η επεμβαση διηρκεσε ενα τεταρτακι,αν οχι δεκαλεπτο! Δεν φοβηθηκα καθολου. Μου εδωσαν και ενα ηρεμιστικο πιο μπροστα. Μου εβαλαν αναισθητικο στο ματι,μετα ενα κλιψακι για να ειναι ανοιχτο (μη σε τρομαζει δε νιωθεις τιποτα!)Μου επλυναν το ματι. Δεν πολυκαταλαβα με τι,απλως ειναι λιγο ενοχλητικο γιατι το νερο ειναι κρυο!! Ενα μηχανημα ηταν ακριβως απο πανω μου και επρεπε συνεχεια να κοιταω ενα πρασινο φωτακι. Μετα ενα αλλο μηχανημα σαν να μου "πατησε'' το ματι και εχασα για 5-10 δευτερολεπτα το φως μου. Ο γιατρος ειπε σε καποιο σημειο κερατεκτομη ( διορθωστε με αν κανω λαθος, δεν το θυμαμαι ακριβως). Επειτα μου σκουπισαν το ματι και σειρα ειχε το αλλο. Δεν ποναει καθολου.Το αναισθητικο ''κανει τη δουλεια του''. Ειχα και το γιατρο να μου εξηγει τι κανει και να μου λεει συνεχως να κοιταζω το φωτακι! Μου τραγουδησε κιολας:P Ευτυχως ολα πηγαν καλα! Γι αυτο που χαρηκα περισσοτερο ειναι οτι μπορω να ξανακανω laser. Ειμαι μικρη ακομα και το πιθανοτερο ειναι να μου ανεβει. Παντως η αισθηση να ξυπνας το πρωι και να μην κανεις την γνωστη κινηση να βαζεις τα γυαλια ειναι πολυ ωραια!:)

Στο σκοτάδι έχες; Να βλέπεις άσπρα πραγματάκια
Οχι, δεν εχω κατι τετοιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ναι, εμένα με φοβίζει που κόβουν μέρος του ματιού σου :#
Πόσον χρονών είσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evagelia_

Νεοφερμένος

Η Evagelia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ναι, εμένα με φοβίζει που κόβουν μέρος του ματιού σου :#
Πόσον χρονών είσαι;
Ειμαι τριτη λυκειου..17 χρονων! Οχι να μη σε φοβιζει! Θα σου βαλουν μπολικο αναισθητικο και δε θα καταλαβεις τιποτα;). Γενικα δεν ποναει, απλα λιγο ενοχλεισαι.. Οσο να πεις με τα ματια σου ασχολουνται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Η μυωπία σου είχε σταθεροποιηθεί για αρκετό καιρό ή έκανες την επέμβαση χωρίς να σου έχει μείνει σταθερή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evagelia_

Νεοφερμένος

Η Evagelia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Η μυωπία σου είχε σταθεροποιηθεί για αρκετό καιρό ή έκανες την επέμβαση χωρίς να σου έχει μείνει σταθερή;
Η μυωπια μου δεν ειχε σταθεροποιηθει. Εκανα την επεμβαση επειδη θελω αστυνομικες και στρατιωτικες σχολες. Υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να ανεβει. Αλλα οπως μου εχει πει ο οφθαλμιατρος θα μπορεσω να ξανακανω λειζερ!:) Δε μπορει να συμβει αυτο σε ολους ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κaτε_αlx

Πολύ δραστήριο μέλος

Η κaτε_αlx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,545 μηνύματα.
2500?? :eek:
Σου πήρε πάρα πολλά ο γιατρός..κανονικά για να μπεις στο χειρουργείο θα πρέπει να δώσει 1200 ευρώ..και τα υπόλοιπα τα κρατάει ο γιατρός!
Εγώ έκανα στο Πανεπιστημιακό στο Ηράκλειο και έδωσα συνολικά 1800 ευρώ.. μέχρι και τώρα τις διακοπές που πήγα- για προληπτικούς λογούς -δεν έχω δώσει ούτε ευρώ παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Κοιτα, εχω 2 αδερφια μεγαλυτερα απο μενα (εχουν τελειωσει πανεπηστημιο) εχουν κανει και τα δυο laser διοτι ειχαν αρκετη μυωπια και οι 2 (μη με ρωτησεις ποση γιατι δεν εχω ιδεα :/:) απο οσα ξερω η επεμβαση πετυχε και στους 2 χωρις καμια ευτυχως επιπλοκη ... Απλα η φροντιδα που θα πρεπει να κανεις στα ματια σου (κυριως την 1η εβδομαδα) ειναι πολυ απαιτητικη (για μια εβδομαδα απαγορευεται να σε δει ο ηλιος αλλα δεν μου εχουν πει). Παντως καλο θα ηταν αν σε ενδιαφερει να κανεις και μια κουβεντουλα με τον οφθαλμιατρο που σε παρακολουθει να σου πει αυτος κατι παραπανω .. Ελπιζω να σε βοηθησα :panwkatw:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evagelia_

Νεοφερμένος

Η Evagelia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
2500?? :eek:
Σου πήρε πάρα πολλά ο γιατρός..κανονικά για να μπεις στο χειρουργείο θα πρέπει να δώσει 1200 ευρώ..και τα υπόλοιπα τα κρατάει ο γιατρός!
Εγώ έκανα στο Πανεπιστημιακό στο Ηράκλειο και έδωσα συνολικά 1800 ευρώ.. μέχρι και τώρα τις διακοπές που πήγα- για προληπτικούς λογούς -δεν έχω δώσει ούτε ευρώ παραπάνω.
Μια γνωστη μας στο ιδιο κεντρο που εκανα και εγω λειζερ εδωσε 2000. Με ''παζαρια'' ομως.. :whistle: Ενταξει το θεωρω ντροπη εως βλακεια να κανουμε ''παζαρια'' για κατι τετοιο! Τελος παντων! Χαλαλι τους..:pfff::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top