Ο παλιός έρωτας ξαναχτυπά

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Απλο και σύντομο. Είσαστε σε μια σχέση 6-8 μήνες όλλα πάνε καλά μέχρι που ο πρώτος σας έρωτας εμφανίζεται στο προσκίνιο και σας ζητάει να τα ξαναβρείτε. Κουμπάκια δεν έχει γιατί είναι τοπικ οπότε απαντήστε ότι θέτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Απλο και σύντομο. Είσαστε σε μια σχέση 6-8 μήνες όλλα πάνε καλά μέχρι που ο πρώτος σας έρωτας εμφανίζεται στο προσκίνιο και σας ζητάει να τα ξαναβρείτε. Κουμπάκια δεν έχει γιατί είναι τοπικ οπότε απαντήστε ότι θέτε!


μωρό μου σορρυ μα έχω βρει καλύτερο αγόρι...
οι πρώην λέγονται πρώην γιατί πάνε και περάσανε...
για να υπάρχει νυν στη ζωή μου και μάλιστα επί τόσους μήνες πάει να πει ότι είμαι καλά, περνάω μια χαρά, δεν θέλω να του πω ψέμματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
"..ότι θέτε" ???...τώρα θα δεις!

τριολελέ :):D:D:D:D (το'πιασες το υπονοουμενο ε?;))

[nice mode on]
Αφού περνάω καλά γιατί να γυρνάω στα παλιά?...I always move on...
παίζει βέβαια ρόλο και η αιτία του χωρισμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Όταν κάτι περάσει δε γυρνάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Μου έχει συμβεί και όχι μόνο μια φορά..
Απλα για μένα το παρελθόν είναι πάντα παρελθόν δεν μπορώ να γυρίσω και να είμαι με τον άλλον όπως παλιά πάντα κάτι έχει ραγίσει..
Κρατάμε τα καλά και τις εμπειρίες και κοιτάμε μπροστά τα καλύτερα είναι εκεί και μας περιμένουν..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butter_flies

Νεοφερμένος

Ο Black_Butter_flies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ξαναζεσταμένη σούπα;; Όχι, ευχαριστώ.
Πόρτα που έκλεισε δεν ανοίγει ξανά.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Για να είμαι με νέο αμόρε, σημαίνει ότι τον έχω ξεπεράσει, άρα δεν τίθεται θέμα επιστροφής.
Μωρό μου bye bye bye .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-stekoumenos

Νεοφερμένος

Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Συνήθως όταν τελιώνει κάτι...το έχω ξεπεράσει κιόλας......ή για να το πώ πιο αναλυτικά θεωρώ πολύ ανέντιμο να χρησιμοποιήσω κάποιο άτομο (η καινούρια) σαν παυσίπονο για μια σχέση που δεν ξεπέρασα....Προτιμώ μετά απο έναν χωρισμό να μείνω μόνος όσο χρειαστεί για να συμβιβαστώ με την ιδέα οτι κάτι τέλιωσε...και τότε ακριβώς δίδεται το οριστικό τέλος .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω κι εγώ με όλους τους προλαλήσαντες....Οταν ραγίσει το γυαλί.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallou19

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Blood Guzzler In Wonderland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Κ που εμφανίστηκε τι εγινε? Δν θα χαλάσω εγώ την σχέση μου επειδή ο πρώην μου θυμήθηκε οτι με θέλει. Σχέση ήταν κ πέρασε. Τώρα είμαι αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Τι απόλυτοι και σίγουροι που είστε όλοι.. έλεορ...

Εγώ θα πω δεν ξέρω και εξαρτάται από ένα δισεκατομμύριο συνιστώσες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Τι απόλυτοι και σίγουροι που είστε όλοι.. έλεορ...

Εγώ θα πω δεν ξέρω και εξαρτάται από ένα δισεκατομμύριο συνιστώσες...
Όντως σωστός στην παρατήρηση σου emu:/:
Εγώ αν και σε προηγούμενο ποστ έχω απαντήσει ότι δεν ξαναγυρνάω στο παρελθόν και μου έχει,τύχει όντως είναι μερικές φορές που δεν ξέρεις πως έρχονται τα πράγματα..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

axidous

Νεοφερμένος

Ο Αντωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Μακρια πολυ μακρια ! Αφου το εχεις ξεπερασει πας μακρια για αλλο .. αμορε!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natalia

Νεοφερμένος

Η Natalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Μπορώ να κάνω κι εγώ μια ερώτηση σε αυτόν που θα είχε αυτό το πρόβλημα; (Αφού βέβαια του ζητούσα να πάρει το μαχαίρι από το λαιμό μου!!!!!!)

"-Εσύ......τι νοιώθεις;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Natalia:
Μπορώ να κάνω κι εγώ μια ερώτηση σε αυτόν που θα είχε αυτό το πρόβλημα; (Αφού βέβαια του ζητούσα να πάρει το μαχαίρι από το λαιμό μου!!!!!!)

"-Εσύ......τι νοιώθεις;"

Μία ψιλοσυγχισούλα, σίγουρα....

το μαχαίρι είναι για κόψιμο φλεβών?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natalia

Νεοφερμένος

Η Natalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Οι καλό μου....είναι το γνωστό "ξανθό" μου χιούμορ...
Μου "έβαλε" το μαχαίρι στο λαιμό, και μου κάνει την ερώτηση.....οκ;
Κι εγώ πρέπει να την βάλω σε μια σακουλίτσα και να του την παραδώσω;
Σε θέματα σχέσεων δεν πάει έτσι.
Αν πχ μου το έλεγε κάποια φίλη αυτό, για να μου το αναφέρει και μόνο, δεν θα είχε ερώτηση η δήλωσή της.
Αν κάποια με ρωτούσε τι να κάνει, για να με ρωτάει σίγουρα βρίσκεται σε σύγχυση όπως πολύ σωστά είπες κι εσύ.

Άρα......μετά τη διάγνωση της σύγχυσης, οφείλω να την ρωτήσω τι νοιώθει ακόμα για εκείνον.
Υπάρχουν πολλά δεδομένα που μπορεί να παίζουν, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
σίγουρα υπάρχουν πολλά δεδομένα, αλλά κατά πόσο είναι επιτυχημένη μια σχέση που έχει αποτύχει στο παρελθον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natalia

Νεοφερμένος

Η Natalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γιατί έχει αποτύχει;

Αν και δεν συμφωνώ καθόλου με το ρήμα.
Μια σχέση κάνει έναν κύκλο. Και μέσα από αυτόν παίρνεις τα ανάλογα.
Πολλές φορές δεν τα βλέπεις εκείνη τη στιγμή αλλά όταν ωριμάσει αρκετά η καρδιά σου και τα αξιολογήσει με εκείνη την ιδιαίτερη αίσθηση της νοσταλγίας και του χαμόγελου.

Θεωρώ ότι μια σχέση "κλείνει".
Το πως και το γιατί τη στιγμή που κλείνει μπορεί να μην έχει σημασία.
Έχει όταν αυτή η σχέση ξαναπαρουσιάζεται.
Και πολλές φορές έρχεται για να σου δηλώσει ότι "εσύ κι εγώ δεν τελειώσαμε ακόμα."

Το κατά πόσο ή όχι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, λυπάμαι αλλά δεν έχω ποσοστά. Έχω μόνο παραδείγματα.
Ένα, εγώ κι ο σύζυγός μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Natalia:
Γιατί έχει αποτύχει;

Αν και δεν συμφωνώ καθόλου με το ρήμα.
Η σχέση ως αντικείμενο,έχει κάποιο σκοπό να εκπληρώσει. Να φέρει δύο ανθρώπους πάρα, μα πάρα πολύ κοντά. Οταν δεν εκπληρώνεται αυτός ο σκοπός, δεν αποτυγχάνει?

Αρχική Δημοσίευση από Natalia:
Μια σχέση κάνει έναν κύκλο. Και μέσα από αυτόν παίρνεις τα ανάλογα.
Πολλές φορές δεν τα βλέπεις εκείνη τη στιγμή αλλά όταν ωριμάσει αρκετά η καρδιά σου και τα αξιολογήσει με εκείνη την ιδιαίτερη αίσθηση της νοσταλγίας και του χαμόγελου.

Θεωρώ ότι μια σχέση "κλείνει".
Το πως και το γιατί τη στιγμή που κλείνει μπορεί να μην έχει σημασία.
Έχει όταν αυτή η σχέση ξαναπαρουσιάζεται.
Και πολλές φορές έρχεται για να σου δηλώσει ότι "εσύ κι εγώ δεν τελειώσαμε ακόμα."
Δεν συμφωνώ με τον κύκλο ως σχήμα που χαρακτηρίζει τη σχέση.. Θα έλεγα μια ευθεία γραμμή καλύτερα. Με αρχή, και τέλος (ακόμα και το φυσικό τέλος, ο θάνατος). Καθώς περπατάμε πάνω στη γραμμή, κερδίζουμε σε εμπειρία. Να κάνουμε βήματα πίσω το θεωρώ λίγο δύσκολο. Αν γίνει, θα γίνει συνειδητά. Ο πόλεμος στο μυαλό, της αποκτηθείσας εμπειρίας και των ονειρικών αρχικών συνθηκών θα είναι μεγάλος και δύσκολος..
Βρίσκομαι στην άκρη μιας τέτοιας γραμμής...ή μάλλον, να το πω καλύτερα, δεν μπορώ να διακρίνω εύκολα τη γραμμή μπροστά μου..
αν θα πάρω την αποφαση να ξαναγυρίσω, θα αρχίσω μια καινούρια γραμμή:)

Αρχική Δημοσίευση από Natalia:
Το κατά πόσο ή όχι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, λυπάμαι αλλά δεν έχω ποσοστά. Έχω μόνο παραδείγματα.
Ένα, εγώ κι ο σύζυγός μου. :)

:clapup: άντε να γινει το φόρουμ πιο οικογενειακό:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natalia

Νεοφερμένος

Η Natalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Η σχέση ως αντικείμενο,έχει κάποιο σκοπό να εκπληρώσει. Να φέρει δύο ανθρώπους πάρα, μα πάρα πολύ κοντά. Οταν δεν εκπληρώνεται αυτός ο σκοπός, δεν αποτυγχάνει?

Όταν δέχεσαι να κάνεις σχέση με έναν άνθρωπο, θεωρείς ότι τα δείγματα που έχεις πάρει σου δείχνουν πως έχεις κοινά πράγματα να μοιραστείς όπως και πολλά συναισθήματα να προσφέρεις γιατί αυτός ο άνθρωπος στα εμπνέει.
Γενικά παραδεκτό λοιπόν ότι στη σχέση, αυτές είναι κάποιες από τις προϋποθέσεις. Έτσι είναι τα πρώτα σου βήματα κοντά σε αυτόν τον άνθρωπο, και στην πορεία μαθαίνεις έναν νέο βηματισμό, ώστε να έρχεσαι και να έρχεται κι εκείνος με τη σειρά του κοντά σε σένα.
Ο σκοπός λοιπόν αυτός εκπληρώνεται ή εκπληρώθηκε αν θες, και στη συνέχεια να πάψει να υφίσταται. Δεν σημαίνει όμως κατ' εμέ, ότι έχει αποτύχει.


Αρχική Δημοσίευση από doo:
Δεν συμφωνώ με τον κύκλο ως σχήμα που χαρακτηρίζει τη σχέση.. Θα έλεγα μια ευθεία γραμμή καλύτερα. Με αρχή, και τέλος (ακόμα και το φυσικό τέλος, ο θάνατος). Καθώς περπατάμε πάνω στη γραμμή, κερδίζουμε σε εμπειρία. Να κάνουμε βήματα πίσω το θεωρώ λίγο δύσκολο. Αν γίνει, θα γίνει συνειδητά. Ο πόλεμος στο μυαλό, της αποκτηθείσας εμπειρίας και των ονειρικών αρχικών συνθηκών θα είναι μεγάλος και δύσκολος..

Συμφωνώ με τα όσα γράφεις. Άν μετρήσουμε το χρονικό διάστημα μιας σχέσης έχει αρχή, μέση και τέλος.
Η εμπειρία, οι αναμνήσεις και τα συναισθήματα που κερδίζεις όμως είναι ένας όμορφος κύκλος που τη συντροφεύει την κάθε σχέση στο μυαλό σου.
Ακόμα κι όταν παύει μια σχέση να υφίσταται με την ερωτική της μορφή, δεν παύουν και τα όσα έχεις κερδίσει από αυτήν.

Αρχική Δημοσίευση από doo:
Βρίσκομαι στην άκρη μιας τέτοιας γραμμής...ή μάλλον, να το πω καλύτερα, δεν μπορώ να διακρίνω εύκολα τη γραμμή μπροστά μου..
αν θα πάρω την αποφαση να ξαναγυρίσω, θα αρχίσω μια καινούρια γραμμή

Μου αρέσει που ....διαφωνούμε ως προς το σχήμα της....σχέσης.
Αυτό που θα ξεκινήσεις, ακόμα και υποσυνείδητα περικλείει το ήδη υπάρχον σχήμα της σχέσης σου.
Ιδιαίτερα όταν αυτή είναι έντονη άρα και τα συναισθήματά σου υπήρξαν το ίδιο έντονα, ανάλογα με το λόγο που διακόπηκε η σχέση θα κουβαλάς το φόβο ίσως, την προδοσία, τον έρωτα που είχες για εκείνον (γιαυτό άλλωστε ξαναγυρίζεις) κι άλλα πολλά.
Αυτό όμως δεν συνεπάγεται ότι θα ακολουθήσετε και τον ίδιο βηματισμό.
Ο χρόνος που δημιουργείται αυτή η σχέση, η ωριμότητα, η παιδεία του καθένα σας ξεχωριστά, οι εμπειρίες που αποκομίσατε όταν ήσασταν χώρια, η αίσθηση της απουσίας είναι σημαντικοί παράγοντες για το πως θα εξελιχθεί η σχέση σας.
Δεν ξέρω ακριβώς σε ποιο άκρο είσαι. Αν είσαι στην αρχή, στη μέση ή στο δικό σου τέλος. Και λέω δικό σου γιατί πιστεύω ότι όταν ένας έρωτας στη ζωή μου, έχει προσφέρει τα μέγιστα για την δεδομένη χρονική στιγμή που υπήρξαμε μαζί, ένα κομμάτι του υπάρχει πάντα μέσα μου και το κουβαλάω.
Κι αυτό γιατί ένα κομμάτι του χαρακτήρα μου, της σκέψης μου, της θέας μου απέναντι στην ίδια μου τη ζωή, διαμορφώθηκε όταν ο όποιος αξιόλογος άνθρωπος πέρασε από τη ζωή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top