Πέθανε ο Βασίλης Καρράς

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,177 μηνύματα.
όταν κάπως μου λέει «τα ακούω όλα» απλά βγάζω απευθείας συμπέρασμα οτι δεν έχει μουσική ταυτότητα(το οποίο μπορεί ναναι και οκ ξέρω γω) .

Απλά εγώ δεν μπορώ να το διανοηθώ
Εγώ δεν μπορώ να διανοηθώ εσάς που έχετε παρωπίδες. Μου φαίνεται φρικτά βαρετό.

Απόψεις είναι αυτές, ας θεωρούμαστε ότι δεν έχουμε ταυτότητα. Εγω πιστεύω ότι το αφτί μας αντιλαμβάνεται το κάθε άσμα για τη κάθε περίσταση.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,857 μηνύματα.
όταν κάπως μου λέει «τα ακούω όλα» απλά βγάζω απευθείας συμπέρασμα οτι δεν έχει μουσική ταυτότητα(το οποίο μπορεί ναναι και οκ ξέρω γω) .

Απλά εγώ δεν μπορώ να το διανοηθώ
Κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι και εγώ. Επίσης, οι στίχοι των ελληνικών καψουροτραγουδων δε μου λένε απολύτως τίποτε από άποψη ακούσματος, περιεχομένου, μελωδίας, συναισθήματος για αυτό και ποτέ δεν άκουγα. Η μουσική για μένα είναι μια διαρκής αναζήτηση και ανακάλυψη. Άκρως ενεργητική διαδικασία.
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,177 μηνύματα.
Η μουσική για μένα είναι μια διαρκής αναζήτηση και ανακάλυψη. Άκρως ενεργητική διαδικασία.
Και αυτό σε τι σχετίζεται ακριβώς με το λαϊκό;

Αχ ρε παιδιά, το ζήτημα της μουσικής είναι να το λέει η καρδούλα σου.
Αυτό μπορεί να είναι με όλα τα είδη της μουσικής, ο καθένας με το ερέθισμα του. Άλλος μπορεί με ένα λαϊκό να χτυπιέται και με τα υπόλοιπα 500 να μη νιώθει, αλλά να έχει κάποιες μπαλάντες που λιώνει συνάμα.

Ακούστε ο,τι αγαπάτε, και σας κανει να νιωσετε ανεξαρτήτου είδους. :)
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,357 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν πιστεύω οτι αγαπάμε κάποιον τραγουδιστή γιατί σαν άνθρωπο δεν τον ξέρουμε, ξέρουμε μόνο την περσόνα που βγάζει προς τα έξω καθώς και τα τραγούδια που τραγουδάει τα οποία μπορεί να μην έχει γράψει καν αυτός. Είναι σαν να λέμε οτι αγαπάμε έναν ηθοποιό επειδή έπαιξε ωραία έναν αγαπημένο ρόλο που άλλοι έγραψαν για αυτόν. Αυτό που αγαπάνε όσοι τώρα κλαίνε για τον Καρρά είναι τα νιάτα τους, ο εαυτός τους όπως ήταν κάποτε που άκουγαν τα τραγούδια του, τα συναισθήματα που τους ξυπνάνε τα τραγούδια που άκουγαν τότε. Αν αντί για τον Καρρά ακούσουμε ένα τραγούδι του από άλλον, πάλι την ίδια νοσταλγία θα νιώσουμε.

Τέλος πάντων ζωή σε μας.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,956 μηνύματα.

μια από τις καλές συνδυαστικές φωνές :beach:

Κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι και εγώ. Επίσης, οι στίχοι των ελληνικών καψουροτραγουδων δε μου λένε απολύτως τίποτε από άποψη ακούσματος, περιεχομένου, μελωδίας, συναισθήματος για αυτό και ποτέ δεν άκουγα. Η μουσική για μένα είναι μια διαρκής αναζήτηση και ανακάλυψη. Άκρως ενεργητική διαδικασία.

Είναι κάτι σαν τους κρυπτοχριστιανούς. Φανερά το παίζουν αλλόθρησκοι αλλά μετά τη χεβιμεταλλιά για να περάσει η νύχτα και να φτιάξουν κεφάλι, βάζουν ότι πιο σκυλέ υπάρχει. :P Από Μπουγά και άνω.

Δεν ήμουν φαν επειδή δεν ακούω dog songs αλλά και επειδή ο συγχωρεμένος ήταν λίγο ομοφοβικουλης όσο ζουσε.

Έκανε και ο Μπέος δηλώσεις τύπου. :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,153 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,956 μηνύματα.
Ίσως μια από τις καλύτερες συνεντεύξεις για τον άνθρωπο και επαγγελματία Βασίλη Καρρά...αρκετά καλύτερη από τις γλυκανάλατες ευχές κατευόδιου από τους "συναδέλφους" καλλιτέχνες που ξαφνικά αρκετοί από αυτούς το παίζουν θλιμμένες χήρες ή χοίρες. Ο υπέροχος μαέστρος του, κ.Γκιούρας. Δείτε τι λέει για τον Βασίλη. Μακάρι όλοι μας να είχαμε επαγγελματικές συνεργασίες 40 χρόνων με τόσο αγνά λόγια ψυχής.


Έβαλα τα κλάματα με αυτά που λέει στο τέλος του βίντεο. :)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,442 μηνύματα.
Εγώ θα πω 1000 φορές να φύγεις χοντρός, πότης και καπνιστής με μια καλή καριέρα παρά να ζεις με ψυχαναγκασμούς και υπερβολές, ακόμα και εαν αυτοί οδηγούν σε έναν πιο υγιή και ασφαλή τρόπο ζωής.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,939 μηνύματα.
Βλέπω αυτα κι αναρωτιεμαι αν στη δικη μου την κηδεια θα εμφανιστει κανένας.

Και μονο απο αυτό, η υστεροφημία, λέει πολλά για έναν άνθρωπο.
 

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Λυπάμαι για αυτό που αναρωτιέσαι Βαλ. Αλλά έχεις απόλυτο δίκιο όσον αφορά το δεύτερο σκέλος.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,939 μηνύματα.
Λυπάμαι για αυτό που αναρωτιέσαι Βαλ. Αλλά έχεις απόλυτο δίκιο όσον αφορά το δεύτερο σκέλος.
Γιατι λυπάσαι; Εγω ετσι μετράω την ευτυχία. Με το να έχεις ανθρωπους γυρω σου που να το λεει η καρδιά τους.

Να τα χέσω και τα πολλα χρήματα, και τις μεγάλες καριέρες. Δεκα φιλοι να με κλάψουνε και να πουνε "τον πούστη ήταν σκατόστομος αλλά ήταν ψυχάρα, περάσαμε καλά".

Φαντάσου, ο Καρράς, μιση Ελλάδα τον πονάει. Μεγάλο πράμα.
 

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Επειδή αναρωτιέσαι αν θα πατήσει ψυχή, για αυτό το λέω. Δε διαφωνώ στα υπόλοιπα, αφού και εγώ της ίδιας άποψης είμαι.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,798 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,939 μηνύματα.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,760 μηνύματα.
Η μισή Ελλάδα πήγε επειδή η μισή Ελλάδα ακούει σκυλάδικα.

Εχουμε τρομερό γούστο σαν λαός, τρομάρα μας.
Άμα δεν σου αρέσει, τι κάθεσαι και γράφεις στο θρεντ ρε μλκ? Θα πάθεις τίποτα αν δεν βγάλεις αρνητικοτητα?
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,857 μηνύματα.
Ασχέτως με τις μουσικές προτιμήσεις του καθένα μας , οφείλουμε να σεβόμαστε τη μνήμη ενός ανθρώπου που έχαιρε μεγάλης αποδοχής από μια μερίδα πληθυσμού.

Οποιεσδήποτε αναφορές σε συνήθειες του ( κάποιοι θίξατε καταχρήσεις, βάρος κλπ) είναι άστοχες. Εξάλλου η αιτία θανάτου του θα μπορούσε να πλήξει τον καθένα από εμάς, ακόμη και άτομα που έχουν υιοθετήσει τον πλέον υγιεινό τρόπο ζωής.
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,177 μηνύματα.
Άμα δεν σου αρέσει, τι κάθεσαι και γράφεις στο θρεντ ρε μλκ? Θα πάθεις τίποτα αν δεν βγάλεις αρνητικοτητα?
Φωνή λογικής.
Ασχέτως με τις μουσικές προτιμήσεις του καθένα μας , οφείλουμε να σεβόμαστε τη μνήμη ενός ανθρώπου που έχαιρε μεγάλης αποδοχής από μια μερίδα πληθυσμού.

Οποιεσδήποτε αναφορές σε συνήθειες του ( κάποιοι θίξατε καταχρήσεις, βάρος κλπ) είναι άστοχες. Εξάλλου η αιτία θανάτου του θα μπορούσε να πλήξει τον καθένα από εμάς, ακόμη και άτομα που έχουν υιοθετήσει τον πλέον υγιεινό τρόπο ζωής.
👏🏻
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,956 μηνύματα.
Γιατι λυπάσαι; Εγω ετσι μετράω την ευτυχία. Με το να έχεις ανθρωπους γυρω σου που να το λεει η καρδιά τους.

Να τα χέσω και τα πολλα χρήματα, και τις μεγάλες καριέρες. Δεκα φιλοι να με κλάψουνε και να πουνε "τον πούστη ήταν σκατόστομος αλλά ήταν ψυχάρα, περάσαμε καλά".

Φαντάσου, ο Καρράς, μιση Ελλάδα τον πονάει. Μεγάλο πράμα.

Θες να μας πεις ότι όσοι πάνε στις κηδείες, πάνε για τον νεκρό ...αδερφό; :hmm: :bye2:

 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,530 μηνύματα.
Όταν ένας καλλιτέχνης εκφράζεται, και αυτή η έκφραση περνάει πρώτα μέσα από την καρδιά του, αγγίζει το κοινό ...
Ο Καρράς δεν ήταν /είναι αγαπητός εξαιτίας της μουσικής του.
Υπέροχος άνθρωπος /αξιοπρεπέστατος ( ναι υπάρχουν και αυτοί .)

Εδώ σταμάτησε ο καιρός να λογαριάζει
Και η ζωή λουφάζει σε χειμέρια νάρκη

Πονώ μα δεν ακούγομαι….



Καλό του ταξίδι.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,798 μηνύματα.
Άμα δεν σου αρέσει, τι κάθεσαι και γράφεις στο θρεντ ρε μλκ? Θα πάθεις τίποτα αν δεν βγάλεις αρνητικοτητα?
Γραφω επειδή είναι..δημόσιο φόρουμ?
Αρνητικοτητα το εκλαμβάνεις εσύ. Τι της έχω κάνει της μαλακισμενης.
 
Top