Πέθανε ο Βασίλης Καρράς

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Μπορείς να γίνεις και με τα λίγα που έχεις όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες να χαμε να λέγαμε...

Έγινες όμως;

Προφανώς και όχι γιατί για εσένα όσοι μόνο " κλεβουν " είναι

Ακόμα και εδώ μην χάσεις βρε παιδί μου ,αφήστε ένα θέμα χωρίς κακιουλες :P
Για την ποιοτητα των τραγουδιων του καρα συμφωνω μαζι του,αλλα οπως πολλοι λενε εκτος της πιστας ηταν απο τους λιγους "αυθεντικους" στο χωρο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,920 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,889 μηνύματα.
H Bανδή όμως γιατί τον υπερευχαριστεί; :P Εν ζωή δεν ακούς και πολλά ευχαριστώ. Όπως είπε κάποιος, τι να το κάνω όταν θα είμαι τέζα και θα μπαινοβγαίνουν τα σκουλήκια στα μάτια, αυτιά κτλ κατά την είσοδο στον παράδεισο; :/:
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Δεν ήμουν φαν επειδή δεν ακούω dog songs αλλά και επειδή ο συγχωρεμένος ήταν λίγο ομοφοβικουλης όσο ζουσε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,003 μηνύματα.
Δεν θα καταλάβω ποτέ εσάς που αποκαλείται τα λαϊκά τραγούδια σκυλαδικα και διάφορα τέτοια...
ή που όσο ζούσε τον κοροιδευανε για τη βαριά του φωνή. Δεν είναι τυχαίο που όλοι σας τον γνωρίζατε όμως.

Ο Βασίλης κατάφερε να μπει στα σπίτια των ανθρώπων, στους απλούς λαϊκούς ανθρώπους, που πονεσαν, που μιλούσε με στίχους βγαλμένους από τη ζωή. Δεν γουσταρετε; μην ασχολείστε.
Και εγώ συχαίνομαι τη τραπ αλλά αν ο άλλος του αρέσει, νταξ τι να κάνουμε. Ο,τι κρύβει μέσα του ο καθένας.

Και εσείς όλοι που μιλάτε για τις επιλογές του και τις απόψεις του νομίζετε οι τωρινοι σύγχρονοι είναι καλύτεροι ; για μπείτε λίγο στα threads, που μαλώνουν όλοι σαν τους αούγκανους και τσακώνονται για τα αρχιδι@ τους και για τις κόκες τους.
Κανείς δεν είναι τέλειος.
Σιωπή μπροστά στην απώλεια μιας ψυχής, που στη τελική δεν σκότωσε και κανέναν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παιδιά δεν είναι ώρα να λέμε και να κρίνουμε την ζωή του ανθρώπου καθώς έφυγε από την ζωή πλέον. Κρατήστε ότι ήταν ένας καλλιτέχνης που δεν απασχόλησε ποτέ με την προσωπική του ζωή, δεν έβγαινε στα κανάλια ώστε να κράζει τους συναδέλφους του και γενικά ήταν πολύ αξιοπρεπής σαν άνθρωπος. Ασχολήθηκε μόνο με το τραγούδι που τόσο αγαπούσε ενώ μέχρι τελευταίας έδωσε τα πάντα σε αυτό που αγαπούσε.

Καμία σχέση με τους νέους «καλλιτέχνες δηλαδή».
Κρατήστε αυτό δηλαδή που είπε πολύ σωστά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,561 μηνύματα.
Δεν είναι τυχαίο που όλοι σας τον γνωρίζατε όμως.

Ο Βασίλης κατάφερε να μπει στα σπίτια των ανθρώπων,
Δεν είχαν και τόσες πολλές επιλογές οι άνθρωποι τότε αν μέρα νύχτα το ραδιόφωνο και η τηλεόραση έπαιζε Καρρά και άλλα λαϊκα, δεν σημαίνει πως όλοι τον ξέρουν επειδή τον επέλεξαν και τον γούσταραν
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,003 μηνύματα.
Δεν είχαν και τόσες πολλές επιλογές οι άνθρωποι τότε αν μέρα νύχτα το ραδιόφωνο και η τηλεόραση έπαιζε Καρρά και άλλα λαϊκα, δεν σημαίνει πως όλοι τον ξέρουν επειδή τον επέλεξαν και τον γούσταραν
Μα δεν είπα εγώ αυτό. Μη πιάνεστε από κάτι και το κάνετε δικό σας απλα για να πειτε κατι.
Κανένας δεν αρέσει σε όλους προφανώς.

Αλλά κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει την αγάπη που πήρε και έχει ακόμα.
Που τον ξέρουν και τον ακούν μικροί και μεγάλοι τοσα πολλά χρόνια και θα συνεχίσουν, προφανώς αυτοί που τον αγάπησαν και θα τον αγαπήσουν, για αυτό που ήταν σαν καλλιτέχνης.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,561 μηνύματα.
Μη πιάνεστε από κάτι και το κάνετε δικό σας απλα για να πειτε κατι.
Πιάστηκα απο αυτό που είπες και έκανα το point που ήθελα να κάνω.
Αν σου άρεσε καλώς σου άρεσε δεν αμφισβήτησε κανείς την «αγάπη» που πήρε αλλά και αυτήν που δεν πήρε απο αυτούς που δεν τον γούσταραν.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,920 μηνύματα.
Μα δεν είπα εγώ αυτό. Μη πιάνεστε από κάτι και το κάνετε δικό σας απλα για να πειτε κατι.
Κανένας δεν αρέσει σε όλους προφανώς.

Αλλά κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει την αγάπη που πήρε και έχει ακόμα.
Που τον ξέρουν και τον ακούν μικροί και μεγάλοι τοσα πολλά χρόνια και θα συνεχίσουν, προφανώς αυτοί που τον αγάπησαν και θα τον αγαπήσουν, για αυτό που ήταν σαν καλλιτέχνης.

Υπάρχει κόσμος στη σημερινή εποχή που απεχθάνεται τη παράδοση και γενικά τα παλιά. Ε μεσα σε αυτούς ειναι και όσοι τον σχολιάζουν αρνητικά προφανώς.

Ελεγε ωραια τραγουδάκια πάντως βγαλμενα απο τη ζωή.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,003 μηνύματα.
Πιάστηκα απο αυτό που είπες και έκανα το point που ήθελα να κάνω.
Αν σου άρεσε καλώς σου άρεσε δεν αμφισβήτησε κανείς την «αγάπη» που πήρε αλλά και αυτήν που δεν πήρε απο αυτούς που δεν τον γούσταραν.
Αυτό που θέλω να πω εγώ είναι ότι ήταν ένας μεγάλος καλλιτέχνης, και δεν είναι τυχαίο επισης που άφησε τέτοια στεναχώρια στους υπόλοιπους καλλιτέχνες.
Βοηθούσε, ήσυχα και ήταν για όλους τους ένας όμορφος άνθρωπος.

Ας τον αφήσουμε να φύγει όπως του αξιζει και ας μην σχολιάζουμε αν έπινε ή αν ήταν χοντρός. Όλος ο πλανήτης ξέρει ότι αυτά μπορούν να σκοτώσουν, τώρα στο θάνατο κάποιου πρέπει να τα πούμε ;
Όλο αυτό δεν το λέω για εσένα @amarelia φυσικά, το θέτω σαν σκέψη για όλους μας.
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,003 μηνύματα.
Εγώ μπορεί στα 23 μου να μη πέρασα ποτέ τέτοιο νταλκα, μεγάλωσα όμως με τα τραγούδια του και είχα την τύχη να τον ζήσω από κοντά.

Αναγνωρίζω και σέβομαι τα προφανή, ομως.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είχαν και τόσες πολλές επιλογές οι άνθρωποι τότε αν μέρα νύχτα το ραδιόφωνο και η τηλεόραση έπαιζε Καρρά και άλλα λαϊκα, δεν σημαίνει πως όλοι τον ξέρουν επειδή τον επέλεξαν και τον γούσταραν
Σε αυτό κάνεις τεράστιο λάθος..

Ειδικά τις τότε εποχές που τις πρόλαβα και εγώ δεν ήξερες ποιον να πρώτο ακούσεις..


Ποιοτικοι με φωνες οσο αφορα την μουσικη όχι σαν σήμερα και όλο αυτό που βλέπουμε ..

Καρρας και οι υπόλοιποι έβγαλαν τις σημερινές φωνές που ακόμα λες ότι αξίζουν..
Απο εκει και περα ποιες φωνες βγηκαν ;
Ποια τραγούδια με στίχους που μετά από 20 χρόνια θα τα λες ακόμα;


Στοίχους και τραγούδια με νόημα τις εποχές μας και ακομα περισσοτερα των γονιών μας . ..

Σήμερα τα παιδιά μεγαλώνουν με τράμπ μουσικη και στοίχους που ξεφτυλίζουν τα δύο φύλα μην το ξεχνάμε αν θέλουμε να μιλήσουμε συγκριτικά :)

Όσο για τα χρήματα που λεγονται μην ξεχνάμε πως δούλευαν όταν τα μπουζούκια ήταν 6 από τα 7 βραδυα την εβδομάδα ανοιχτά..
Πολλοί από αυτούς την ίδια βραδια έκαναν και 2 μην πω 3 εμφανίσεις σε διαφορετικά μαγαζιά..

Έζησαν εποχές που το 5χιλιαρο για όλους εμάς της γενιάς μου το πετούσες αντί για γαρίφαλο!!!
Αθάνατες εποχές 80 με 90...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,920 μηνύματα.
Εγώ μπορεί στα 23 μου να μη πέρασα ποτέ τέτοιο νταλκα, μεγάλωσα όμως με τα τραγούδια του και είχα την τύχη να τον ζήσω από κοντά.

Αναγνωρίζω και σέβομαι τα προφανή, ομως.

Φίλε ξέρω τι περνάς - τα χω περάσει :hi:
που με εκείνη στο αδιέξοδο έχεις φτάσει !

Ωραίοι στίχοι αληθινοί... οχι τράπ και παπαριές με ναρκωτικά και παρτούζες.

Αλλα αυτα που να τα πάρουν πρέφα οι νέοι οταν τα χουν ξεφτυλίσει ολα !

Ο Καρράς μιλάει για τον αυθεντικό ρομαντικό άντρα που έψαχνε να σώσει τη σχέση του
και έχει και την άλλη να του τα ρίχνει όλα σε αυτον.

Κορυφή! Στηρίζουμε.

:superman:
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,741 μηνύματα.
Υπάρχει κόσμος στη σημερινή εποχή που απεχθάνεται τη παράδοση και γενικά τα παλιά. Ε μεσα σε αυτούς ειναι και όσοι τον σχολιάζουν αρνητικά προφανώς.

Ελεγε ωραια τραγουδάκια πάντως βγαλμενα απο τη ζωή.
Θα μας τρελάνεις ρε devil .. Εγώ και πόσοι άλλοι δεν ακούγαμε και δεν θα ακουσουμε ποτέ λαϊκά αυτού του είδους (ποτέ όμως) . Αυτό τι σημαίνει πως απεχθανομαστε την παράδοση; και από ποτε τα τραγούδια της πίστας αποτελούν συνώνυμο της παράδοσης μας;
Να μη σχολιάσω το ότι οποίος δεν άκουγε Καρρά δεν έχει ζωή. Μια χαρά φίλε μου σκάσαμε στο κλάμα και πονέσαμε για χαμένους έρωτες με άλλα τραγούδια πιο ταιριαστά στο γούστο μας.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,416 μηνύματα.

1703601525048.png


**3ος στιχος ο σωστός: στην καρδιά μου κι ας μην σ εχω
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Μπορείς να γίνεις και με τα λίγα που έχεις όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες να χαμε να λέγαμε...

Έγινες όμως;

Προφανώς και όχι γιατί για εσένα όσοι μόνο " κλεβουν " είναι
Καλά κρασιά...
H Bανδή όμως γιατί τον υπερευχαριστεί; :P Εν ζωή δεν ακούς και πολλά ευχαριστώ. Όπως είπε κάποιος, τι να το κάνω όταν θα είμαι τέζα και θα μπαινοβγαίνουν τα σκουλήκια στα μάτια, αυτιά κτλ κατά την είσοδο στον παράδεισο; :/:
Αυτή να βγει να μας πει πόσες φορές πήρε στο στόμα της (και στις «τρύπες» της γενικότερα) τον μακαρίτη για να της βγάλει δίσκο...όχι τίποτ' άλλο, να ξέρουν και τα νέα ξεκωλίδια πόσο πάει η ταρίφα να μην παιδεύονται τζάμπα!:rolleyes:
Φίλε ξέρω τι περνάς... τα έχω περάσει!!!
Και με εκείνη που στο αδιέξοδο έχεις φτάσει!
Στο 1:15 ο «παχουλοκομψός»!:lol:

ή που όσο ζούσε τον κοροιδευανε για τη βαριά του φωνή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,889 μηνύματα.
Τελευταίες μέρες παρατηρώ ότι η πλειονότητα των Ελλήνων λέει ότι ο Καρράς δεν ήταν του μουσικού γούστου της και ερωτώ. Ποιοι τελικά είχαν μουσικό γούστο τον Καρρά; Δηλαδή ο μέσος Ελληνάρας ακούει remix τράννο; :/: :hmm:
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,741 μηνύματα.
Τελευταίες μέρες παρατηρώ ότι η πλειονότητα των Ελλήνων λέει ότι ο Καρράς δεν ήταν του μουσικού γούστου της και ερωτώ. Ποιοι τελικά είχαν μουσικό γούστο τον Καρρά; Δηλαδή ο μέσος Ελληνάρας ακούει remix τράννο; :/: :hmm:
Ένα περίεργο πράγμα τα γούστα του μέσου νέου Έλληνα.
Προς έκπληξη μου ,όσες φορές και αν έχω συνοδεύσει 5 νθημερες εκδρομές λυκείου ,παρατηρώ πως τα ίδια παιδιά που ξέρουν κάθε στίχο τραπ εκστασιαζονται και ξέρουν από έξω και ανακατωτά τα άσματα κάθε λαϊκού βάρδου( άντε να μη πω σκυλάδικα και παρεξηγηθούν κάποιοι) .
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,003 μηνύματα.
Ένα περίεργο πράγμα τα γούστα του μέσου νέου Έλληνα.
Προς έκπληξη μου ,όσες φορές και αν έχω συνοδεύσει 5 νθημερες εκδρομές λυκείου ,παρατηρώ πως τα ίδια παιδιά που ξέρουν κάθε στίχο τραπ εκστασιαζονται και ξέρουν από έξω και ανακατωτά τα άσματα κάθε λαϊκού βάρδου( άντε να μη πω σκυλάδικα και παρεξηγηθούν κάποιοι) .
Το ότι σου αρέσει ένα είδος, δεν αποκλείει ότι όλη μέρα είσαι με το ουίσκι και το τσιγάρο στο χέρι και βαρύς μάγκας ουυυ και τίποτα άλλο
Ούτε ότι μπορεί να ακούς τραπ αποκλείεις όλα τα υπόλοιπα...

Εγώ στη λίστα της μουσικής έχω από κλασική, λαϊκά, rock,pop, μεταλ.. μέχρι και όπερα αν τραβήξει το κέφι.
Τι πάει να πει αυτό; 🤷🏼‍♀️ ανοιχτό μυαλό να έχεις.

Η τραπ είναι το μόνο είδος που εγώ προσωπικά δεν μπορώ να κατανοήσω και τα κλαρινογαμπριτικα, αλλά πολύς κόσμος ακούει και αυτά.

Εγώ θα χαιρόμουν αν οι μαθητές ήξεραν τραγούδια που μεγάλωσαν γενιές και γενιές, εκτός αν εννοείς τα τικα τακα τικα τα και τέτοια γαμπροτραγουδα :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τελευταίες μέρες παρατηρώ ότι η πλειονότητα των Ελλήνων λέει ότι ο Καρράς δεν ήταν του μουσικού γούστου της και ερωτώ. Ποιοι τελικά είχαν μουσικό γούστο τον Καρρά; Δηλαδή ο μέσος Ελληνάρας ακούει remix τράννο; :/: :hmm:
Έχει βουηξει ο τόπος καλέ με ανθρώπους με τα ηχεία τέρμα, με αφιερώσεις.. τι παρατηρείς είναι το θέμα
Ίσως εγώ που ζω Θεσσαλονίκη το ζω πιο έντονα, τι να πω
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,561 μηνύματα.
όταν κάπως μου λέει «τα ακούω όλα» απλά βγάζω απευθείας συμπέρασμα οτι δεν έχει μουσική ταυτότητα(το οποίο μπορεί ναναι και οκ ξέρω γω) .

Απλά εγώ δεν μπορώ να το διανοηθώ και να φανταστώ κάποιον που να γουστάρει βαριά λαϊκά και progressive metal ξέρω γω
 
Top