Παίζετε κάποιο μουσικό όργανο;

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Εχουμε τρεμολο αλλα καμια σχεση με αυτο που εννοεις εσυ :D Ειναι η γρηγορη τεχνικη παιξιματος διαδοχικα των δαχτυλων i ,m, a σε μια χορδη και ο αντιχειρας p ελευθερα να κινειτε στις υπολοιπες χορδες ,πολυφωνια βλεπεις :P (στο φλαμενκγο παραμβαλει και το μικρο δαχτυλο e για πιο πολυπλοκα ακουσματα)

Για τις 5τονικες εχω να σουπω οτι δεν ειναι κατι που το εχετε εσεις οι "ηλεκτρικοι". Υπαρχουν σε κομματια κλασσικα που γραφτηκαν πριν ενα αιωνα ;) Λυδιος, αιωλικος,ιωνικος,φρυγιος,μιξολυδιος,δωριος τροποι ειναι μερη της δικης μας αρμονιας που δανειστηκαν οι ηλεκτρικοι... Το να γραψεις πανω σε οποιοδηποτε τροπο ειναι θεμα οχι μονο εξασκησης, αλλα εμπνευσης και ταλεντου. Λογο ακουσματων μπορω να γραψω ευκολα κατι σε 5τονικη και ας μην εχω ασχοληθει πολυ σαν θεωρια αλλα το ακουσμα τους το ξερω εμπειρικα και λογο σπουδων να σου γραψω και μια φουγκα...Ολα δουλεια θελουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από songless_bird:
Για τις 5τονικες εχω να σουπω οτι δεν ειναι κατι που το εχετε εσεις οι "ηλεκτρικοι". Υπαρχουν σε κομματια κλασσικα που γραφτηκαν πριν ενα αιωνα ;) Λυδιος, αιωλικος,ιωνικος,φρυγιος,μιξολυδιος,δωριος τροποι ειναι μερη της δικης μας αρμονιας που δανειστηκαν οι ηλεκτρικοι... Το να γραψεις πανω σε οποιοδηποτε τροπο ειναι θεμα οχι μονο εξασκησης, αλλα εμπνευσης και ταλεντου. Λογο ακουσματων μπορω να γραψω ευκολα κατι σε 5τονικη και ας μην εχω ασχοληθει πολυ σαν θεωρια αλλα το ακουσμα τους το ξερω εμπειρικα και λογο σπουδων να σου γραψω και μια φουγκα...Ολα δουλεια θελουν.

Δεν διαφωνω, δεν εχω κανει ιστορια της μουσικης αλλωστε, αλλα αλλο ενοουσα. Το αν υπαρχει η οχι στην κλασικη ειναι αλλο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Δεν διαφωνω, δεν εχω κανει ιστορια της μουσικης αλλωστε, αλλα αλλο ενοουσα. Το αν υπαρχει η οχι στην κλασικη ειναι αλλο θεμα.
Μηπως το αν ξεκινησε απο την κλασσικη ή οτι δεν χρειαζεται να ξεκινησει καποιος ηλεκτρικη μονο και μονο για τις 5τονικεςειναι το θεμα?

Βρες να ακουσεις καποιον συγχρονο συνθετη οπως Phillip Houghton και ψαξε κομματια του οπως το Stele: II. Dervish.

Μην αγχωνεσαι. metal ακουω. Αλλα ψαχνομαι γενικα πανω στην κιθαρα :P

edit: Να σε παω και στις αρχες του προηγομενου αιωνα...Ψαξε την 12 σπουδη του Heitor villa Lobos. Πορωση!!! Ή το danza caracteristica Του Leo Brower. Να ακουσεις δηλαδη τι παιζανε πριν ακομη βγει το rock ,στην κλασσικη κιθαρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν ανχωνομαι, και εγω τελευτεα ψαχνομαι με την κιθαρα;)

Το θεμα δεν ειναι με τι θα αρχισεις. Απλα για να πει καπιος οτι ξερει τις πεντατονικες εις βαθος δεν φτανει να ξερει τις τοποθεσιες τους στην κιθαρα και πιες νοτες ειναι αλλα να μπορεις να συνθεσης σολο πανω σε αυτες, να μπορεις να αλλαζεις απο την μια στην αλλη κλπ. Κατα την γνωμη μου, εχοντας ελαχιστες γνωσης απο την ηλεκτρικη δεν μπορεις να μαθεις μουσικη, ενω απο την κλασικη θα μαθεις τα παντα. Μαλλον λεμε το ιδιο αλλα με αλλα λογια τοση ωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimicupo

Νεοφερμένος

Ο dimicupo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Κιθάρα,ξεκίνησα κλασσική....μόνος (γελάστε δεν πειράζει) αρχικά όταν ακουσα πιτσιρικάς μια σουίτα του Bach..Εμαθα μόνος παρτιτούρα,ότι τεχνικές μπορούσα πάλι μόνος,επαιξα κι εγώ αυτά που λάτρεψα.Εκτοτε...εθισμένος,έχω κιθάρες και ένα αίσθημα ότι όλο και γνωρίζω λιγότερα.....
"οστις προσθέτει γνώσιν,προσθέτει πόνον",αλλά η τρέλλα τρέλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
εγώ εδώ και λίγες μόνο ημέρες,πήρα μπάσο και ευελπιστώ να καταφέρω να φτάσω σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο μόνη μου..για αρχή τουλάχιστον,δεν σκέφτομαι να κάνω μαθήματα..ήδη έχω βγάλει 3 αγαπημένα κομμάτια και προχωρώ ακάθεκτη...αν και αυτά τα ανοίγματα του αριστερού χεριού που θέλει το μπάσο με δυσκολεύουν αρκετά ακόμη..αλλά ως γνωστόν, "practice makes perfect..!!" ;) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Yes, ηλεκτρικη κιθαρα. Αυτοδιδακτος riffomaniac.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koutsivitisj

Νεοφερμένος

Ο koutsivitisj αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλημέρα.. Ασχολούμαι επαγγελματικά με τη μουσική.
Είμαι καθηγητης μπουζουκιού και θεωρητικών. Επίσης τώρα μαθαίνω κιθάρα ακουστική και πιάνο. Η ηλικία πιστέυω είναι δικαιολογία απλά.. Όποιος θέλει να ασχοληθεί ασχολείται. θέληση χρειάζεται παιδεία.....!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Για την ηλικια που γραφεις, ειχα μαθητη 55 ετων...Εκει να δεις ορεξη για να μαθει. Θα τη ζηλευαν πολλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
μόλις έμαθα ότι τα trichords το μεσαίωνα θεωρούνταν σατανιστικά :|

έπαιζες blues και σε καρατομούσαν δηλαδή :P?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Χαρηκα που λετε οτι η ηλικια δεν παιζει ρολο και ελπιζω να ισχυει. Ειμαι 24, μου αρεσει πολυ η μουσικη και θελω να μαθω να παιζω καποιο οργανο. Σκεφτομουνα κιθαρα, αλλα δεν ξερω... Πως διαλεγεις τι οργανο θα μαθεις?:redface: Θα διαλεξεις ο,τι ηχει καλυτερα στ'αυτια σου η υπαρχει καποιο αλλο κριτηριο? Και που ειναι καλυτερα να μαθεις, σε ωδειο η με δασκαλο? Ειμαι παντελως ασχετη, οποτε οποιαδηποτε συμβουλη ειναι καλοδεχουμενη :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πρωσοπικα εγω διαλεξα την ηλεκτρικη κιθαρα γιατι μου αρεσε πιο πολυ απο τα αλλα οργανα σε ολα τα θεματα, και γιατι απο μικρος ηθελα να γινω σαν τον ξαδερφο μου ο οπιος επαιζε κιθαρα. Τα κριτιρια ομως για εσενα μπορει να ειναι διαφορετικα... Εξαρτατε και απο το τι μουσικη ακους, αν εχεις ιδιετεη κληση σε καπιο οργανο κλπ....
Για την κιθαρα ειναι καλητερα, κατα την γνωμη μου, με δασκαλο, για αλλα οργανα δεν μπορω να πω καθος δεν ξερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Σ'ευχαριστω Κρονακο!:) Ακουω περισσοτερο ροκ και εντεχνα ελληνικα. Κι εμενα η κιθαρα περισσοτερο νομιζω με τραβαει αν και το βιολι μου αρεσει παρα πολυ να το ακουω αλλα ειναι πολυ δυσκολο κατα κοινη ομολογια. Τωρα αν εχω καποια κλιση καπου δεν εχω ιδεα, μιας και δεν εχω ασχοληθει ποτε με μουσικα οργανα:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
Πάντα είχα κόλλημα με το πιάνο. Τελικά και ενώ ήμουν μικρή ακόμα, πέθανα τους δικούς μου και μου πήραν πιάνο!!!! Αφού βρήκα και μια δασκάλα να με αντέχει έκανα 9 χρόνια κλασσική μουσική. Θα με άκουγε ο Μπραμς και θα έτριζαν τα κόκκαλά του. Ξέρω και λίγη κιθάρα βεβαία, εξαιτίας μιας κρίσης του αδερφού μου να με μάθει:redface: αλλά τελικά βαρέθηκα τα ακόρντα!!!!


Πιάνο rulezzzzzzzzzzzzzzz λέμε:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koutsivitisj

Νεοφερμένος

Ο koutsivitisj αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ό,τι όργανο και να ξεκινήσετε καλύτερα να πάτε σε ωδείο.. είναι πιο οργανωμένα και υπάρχουν πολλές δυνατότητες για συναυλίες και διάφορες εκδηλώσεις... Στα ιδιαίτερα απλά δεν βγαίνεις από το σπίτι σου και έχεις μια πιο οικεία σχέση με τον καθηγητή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gsova

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 782 μηνύματα.
κιθάρα... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Τι ειν'αυτο?
Εγω τα εχω συναντισει στην ατονικη και σειραικη μουσικη. Στο πυρ το εξωτερο!!!!:P

Και σε πεντατονικες κλιμακες σε πιο νορμαλ ακουσματα.
Ειναι "ομαδα" να το πω?...Απο τρεις νοτες που δεν ανοικουν πραγματικα σε καποια κλιμακα ουτε διατονικο διαστημα.
Παραδειγμα: ACD+EGA=ACDEGA μας κανει πεντατονικη κλιμακα.

Δεν τα εχω ψαξει και πολυ...Αλλα υπαρχουν και ομαδες τεσσαρων και εξι φθογγων. Τα συναντας πιο συχνα στο δωδεκαφθογγικο συστημα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Ντραμς... Εδώ και δύο χρόνια ακριβώς (υπάρχει ποστ μου σε αυτό το θέμα την εποχή που ξεκίναγα! Γ*μάτο!).
Δεν πρόκειται να τα παρατήσω ποτέ, θεωρώ πως θα ήταν ένα τεράστιο λάθος... Ειδικά από την στιγμή που έχω λιώσει στην εξάσκηση όσο καιρό παίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
έπαιζα πιάνο κ κιθάρα :)

έχω όμως να τα πιάσω καμιά δεκαετία το λιγότερο :P:(:/: (κρίμα δλδ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top