Παιδί ή σκυλί; Το ίδιο συναίσθημα;

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,850 μηνύματα.
Δεν έχω διαβάσει τα αποπάνω μηνύματα, αλλά έχω να πω ότι πολλές φορές κοιτάω τα ζώα μου και αναρωτιέμαι πως γίνεται να αγαπήσω κάποιον περισσότερο από αυτά. Θα έδινα και τη ζωή μου για τα μωρά μου, όπως και αν σας ακούγεται αυτό είναι η αλήθεια.
Το αντίστοιχο ερώτημα του "παιδί ή σκυλί: το ίδιο συναίσθημα" για όσους δεν έχουμε παιδιά είναι αν θα βάζαμε τον/ τους γονείς μας πάνω από αυτά / θα πονούσατε περισσότερο αν χάνατε. Δικό σας :P

Καλά ναι ιστορίες για αγρίους, απλά σε ένα thread μπορεί να συζητηθεί οποιαδήποτε υπόθεση.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Το θέμα είναι , εσύ έχεις παιδί και σκυλί ;
Δεν νομίζω οτι κάποιος μπορεί να απαντήσει χωρίς να έχει και τα δύο . Αλλά εαν έπρεπε να κάνω μια μαντεψιά , τότε σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης μια μάνα ας πούμε θα έσωζε το ανθρώπινο παιδί της . Δεν είναι θέμα αγάπης , δεν σημαίνει δηλαδή αυτό οτι δεν αγαπάς το σκυλί σου όσο το παιδί σου(άλλωστε όντως είναι παιδί σου στην ουσία και το σκυλάκι) , αλλά υποσυνείδητα εμπλέκεται το ζήτημα της προστασίας του δικού μας είδους.

Ότι δεν αγαπάς το παιδί σου περισσότερο από το σκυλί σου ;

Δηλαδή αν δεν είσαι σε έκτακτη ανάγκη θα αναρωτιέσαι ποιον θα έσωζες.

Περίεργα πράγματα διαβάζουμε μπορώ να πω :jumpy:

Γενικώς ο σκύλος είναι σαν παιδί γιατί με αυτή τη σχέση ''μοιάζει'' δεν είναι ούτε ο κολλητός σου , ούτε η μαμά σου , είναι το παιδί σου , αλλά μέχρι ένα όριο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Ότι δεν αγαπάς το παιδί σου περισσότερο από το σκυλί σου ;
Δηλαδή αν δεν είσαι σε έκτακτη ανάγκη θα αναρωτιέσαι ποιον θα έσωζες.
Περίεργα πράγματα διαβάζουμε μπορώ να πω :jumpy:

Γενικώς ο σκύλος είναι σαν παιδί γιατί με αυτή τη σχέση ''μοιάζει'' δεν είναι ούτε ο κολλητός σου , ούτε η μαμά σου , είναι το παιδί σου , αλλά μέχρι ένα όριο.
Μα αυτό λεω και εγώ .
Όσο και να αγαπούσα τον σκύλο μου , σε μια υποθετική κρίσιμη στιγμή που θα έπρεπε να διαλέξω αναγκαστικά , θα διάλεγα να σώσω το ανθρώπινο παιδί μου . Δεν τίθεται "δίλλημα" για εμένα . Απλά τονίζω οτι δεν το κάνεις με ελαφρά την καρδία . Ακόμα και εαν είναι ξεκάθαρο το τι πρέπει να κάνεις .
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Μα αυτό λεω και εγώ .
Όσο και να αγαπούσα τον σκύλο μου , σε μια υποθετική κρίσιμη στιγμή που θα έπρεπε να διαλέξω αναγκαστικά , θα διάλεγα να σώσω το ανθρώπινο παιδί μου . Δεν τίθεται "δίλλημα" για εμένα . Απλά τονίζω οτι δεν το κάνεις με ελαφρά την καρδία . Ακόμα και εαν είναι ξεκάθαρο το τι πρέπει να κάνεις .
Εγώ το λέω με ελαφρά τη καρδία, μου φαίνεται αυτονόητο ότι θα έσωζα το ανθρώπινο παιδί μου.

Αν βάλουμε ανθρώπους γενικά , τους γονείς μας ή φίλους ή συντρόφους γενικά δεν ξέρω, πιθανόν έχει να κάνει και με τις σχέσεις και αυτό που είπε η yorkie ποιος έχει μια θέση στη καρδιά σου . Αν πχ έχεις κακούς γονείς μπορεί να χαρείς και που πέθαναν .
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Εγώ το λέω με ελαφρά τη καρδία, μου φαίνεται αυτονόητο ότι θα έσωζα το ανθρώπινο παιδί μου.
Μα είναι . Δεν το κάνεις με ελαφρά την καρδία , όχι επειδή αμφιβάλλεις για το ηθικό της επιλογής σου , όσο γιατί αγαπάς και το σκυλάκι σου και δεν θα ήθελες να είσαι σε μια τέτοια θέση . Όχι επειδή είναι λάθος η επιλογή σου .
Αν βάλουμε ανθρώπους γενικά , τους γονείς μας ή φίλους ή συντρόφους γενικά δεν ξέρω, πιθανόν έχει να κάνει και με τις σχέσεις και αυτό που είπε η yorkie ποιος έχει μια θέση στη καρδιά σου . Αν πχ έχεις κακούς γονείς μπορεί να χαρείς και που πέθαναν .
Όλα σχετικά είναι . Όσο και να μην θέλουμε να το παραδεχτούμε υπάρχει μια προτεραιότητα ή μπορεί κάποια κατάσταση να σε αναγκάσει να δημιουργήσεις κάποια . Ευτυχώς ακόμα και σε έκτατες καταστάσεις δεν ερχόμαστε αντιμέτωποι με τέτοια διλλήματα . Όπως είπες , το γεγονός οτι επιλέγεις δεν σημαίνει απαραίτητα οτι δεν νοιάζεσαι για οτι/όποιον απέρριψες να βάλεις ως προτεραιότητα σου .
 

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Το αντίστοιχο ερώτημα του "παιδί ή σκυλί: το ίδιο συναίσθημα" για όσους δεν έχουμε παιδιά είναι αν θα βάζαμε τον/ τους γονείς μας πάνω από αυτά / θα πονούσατε περισσότερο αν χάνατε. Δικό σας
scandalώδης προσέγγιση!
Σε κάθε περίπτωση δεν πολυκαταλαβαίνω τα τεχνητά διλήμματα όταν το σκυλί μπορούμε να το επιλέξουμε ενώ γονείς-παιδιά-τρισέγγονα όχι. Επιλέγουμε επομένως σκυλί εκπαιδεύσιμο και άρα αυτοσωζόμενο
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
scandalώδης προσέγγιση!
Σε κάθε περίπτωση δεν πολυκαταλαβαίνω τα τεχνητά διλήμματα όταν το σκυλί μπορούμε να το επιλέξουμε ενώ γονείς-παιδιά-τρισέγγονα όχι. Επιλέγουμε επομένως σκυλί εκπαιδεύσιμο και άρα αυτοσωζόμενο
Ναι αυτα τα χαζα ηθικα διλήμματα που μονο σε textbook φιλοσοφιας μπορεις να βρεις.

Κλασικο τα self driving αυτοκινητα (λεμε τωρα) "αν απο τη μια ερχεται ενα σχολειο απο παιδια με ειδικες αναγκες και απο την αλλη ερχεται ενα παιδι χωρις και ενας κομητης ειναι να πεσει και το μονο που μπορει να αλλαξει τη τροχια του ειναι το αυτοκινητο ποια ομαδα παιδιων θα πρεπει να σωσει?" Ανοησιες.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,601 μηνύματα.
Δε νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που πχ σε μια ακραία φυσική καταστροφή αν είχε μόνο 2 ' λεπτά να τρέξει να σώσει κάποιον θα επέλεγε να δώσει προτεραιότητα σε οποιαδήποτε άλλον πλην του / των παιδιων του. Ε τώρα θα την πω την κλασική μαμαδίστικη ατάκα " Αν κάνετε παιδιά, θα το καταλάβατε " Σημειωτέον λατρεύω τα ζώα
 

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
δεν νομίζω πως αντέλεξε κανείς. Μόνο που στην πραγματικότητα φροντίζουμε να μην υφίστανται τέτοια τεχνητά διλήμματα.
Αυτό που αλλιώς μιλάμε και αλλιώς καταλαβαινόμαστε! Ώτα μη ακουόντων, παρά την πάρτη μας μόνο... Ωραίοι εκπαιδευτές είμαστε μα την αλήθεια. Παιδιών τε και σκυλιών
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top