• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Η πούπου κάτι είπε για ψεκασμένους και φοβάμαι μη με πήρε το φλιτ-
δηλαδή να το διατυπώσω ξανά γιατί γιατρός παιδιά δεν είμαι.


Συμβαίνει
- σύμφωνα φυσικά και με τον Δρα Άντονι Φάουτσι, Λοιμωξιολόγο του Αμερικανικού Σι-Ντι-Σι -
οι εμβολιασμένοι να μεταφέρουν τον ιό μεταξύ τους.
Η πούπου ανέφερε κάτι για 0,008 % πιθανότητα, η οποία είναι ελάχιστη όντως.

Στην Αθήνα ας πούμε υπάρχουν 500,000 διπλά εμβολιασμένοι;
Πιάνω τον έναν. Αυτός θα συναντήσει έναν από τους 1,000,000 ανεμβολιάστος/ημιεμβολιασμένους.
Ας πούμε ότι ένας από αυτούς του μεταδίδει τον ιό με φιλάκι στο μάγουλο, μουτς μπλιαχ.

Ο διπλά εμβολιασθείς θα συναντήσει 10 διπλά εμβολιασμένους μέσα στη μέρα. Η πιθανότητα να μεταδόσει σε έναν από αυτούς τον ιό είναι - μια στιγμή να βρώ το κομπιουτεράκι - 0.0008. Τίποτα. Ψιλοπράγματα.

Την άλλη μέρα όμως θα συναντήσει 10 ακόμα (μπορεί και τους ίδιους). Και την μεθεπόμενη.
Άρα σε 10 μέρες θα υπάρχει 0.008 πιθανότητα να μεταφέρει τον ιό σε άλλους εμβολιασμένους
(αν συναντά 10 άτομα μέσα στη μέρα).

Έχουμε 23 Ιούνη. Πες ότι ο εμβολιασμένος φίλος ξεμπέρδεψε με τα εμβόλια την Πρωταπριλιά.
Yπάρχει μια πιθανότητα πλέον να έχει μεταφέρει τον ιό σε έναν εμβολιασμένο. :eek:

Καταλαβαίνω πως το "μοντέλο" είναι φτωχό. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το πως η πιθανότητα
0.0008% είναι μικρή όταν μιλάμε για εκατομμύρια εμβολιασμένων και ανά αλληλεπίδραση.
Δεν ξέρω, γιατρός δεν είμαι. Πείτε ένας γιατρός αν έχει βάση να μετράμε τις πιθανότητες μετάδοσης ανά φιλάκι στο μάγουλο :confused:
Καταρχην δεν ξερω αν με ξερεις και με λες πουπου,αλλα παμε παρακατω.
Δεν ξερω αν εισαι γιατρος ή τι γιατρος (μπορει πχ να εισια πρωκτολογος το σχεση εχεις με το αντικειμενο ) ή αν λες ωραια παραμυθια,μικρη σημασια εχει.

Σημασια εχουν ολες οι ερευνες και τι λενε οι κορυφαιοι λοιμοξιολογοι και ο φαουτσι λεει ΣΧΕΔΟΝ ΑΔΥΝΑΤΟ.
Τωρα το γιατι εσυ επιμενεις σε αυτο και προσπαθεις να βγαλεις απο τη μυγα ξυγκι να σε προβληματιζει.

ΥΓ.Α..σορυ,,.ειπες γιατρος ΔΕΝ εισαι...οκ.. :hehe:,σορυ..κατα τα αλλα ισχυει η απαντηση μου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

0,008% ειπε ο φαουτσι ειναι για να νοσησει καποιος κορονοιο που θα ειναι πληρως εμβολιασμενος.
Απο εκει και περα ειπαμε και αν νοσησει ΔΕΝ μπορει να το μεταδωσει διοτι μιλαμε κυριως για νοσο ασυμπτωματικη η πολυ ελαφρια,οποτε το ιικο του φορτιο ειναι πολυ μικρο και ειπε ειναι σχεδον ΑΔΥΝΑΤΟ να κολλησει καποιος.
Κοιτα...ο ιος δεν ειναι ενα μοριο.Ειναι ας πουμε σαν τη βροχη.Λεμε τη βροχη στον ενικο,αλλα μια σταλα πεφτει; Οχι βεβαια.Εκατομμυρια σταγονες.Δεν λεμε βροχες,λεμε βροχη.Το ιδιο ας το πω σχηματικα ειναι ο ιος.Λεμε ιος..αλλα δεν ειναι ενα....ας το πουμε,''μοριο''....ειναι εκατομμυρια,δισεκατομμυρια κλπ.Ε..οταν το ιικο φορτιο ειναι μικρο,δηλαδη δεν υπαρχουν τοσα πολλα ''μορια'' ωστε να μας κανει να νοσησουμε..ε..δεν νοσουμε.

Χρειαζεται δηλαδη ενα αρκετα μ εγαλο ιικο φορτιο για να νοσησουμε.Αυτο οι εμβολιασμενοι δεν το εχουν.Ειναι σχεδον αδυνατο να γινει αυτο οπως λεει ο φαουτσι.Θα πρεπει να πεσεις μαλλον σε ατομο εμβολιασμενο που δεν τον εχει πιασει σχεδον καθολου το εμβολιο,ισως λογω μεγαλης ανοσοκαταστολης που εχει .Οποτε και θα ειναι υψηλο το ιικο φορτιο του.Ετσι το καταλαβαινω εγω συμφωνα και με αυτα που εχω διαβασει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κρατάω την απάντηση για κάτι ακόμα. @Πουπουλίνα έχεις πηγή για το 0.0008%?
Ναι βρε...το λινκ με τον φαουστι λεμε.Καλα τιποτα δεν διαβαζετε; :hehe:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Cookie_Monster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cookie_Monster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Καταρχην δεν ξερω αν με ξερεις και με λες πουπου,αλλα παμε παρακατω.
Δεν ξερω αν εισαι γιατρος ή τι γιατρος (μπορει πχ να εισια πρωκτολογος το σχεση εχεις με το αντικειμενο;)ή αν λες ωραια παραμυθια,μικρη σημασια εχει.

Σημασια εχουν ολες οι ερευνες και τι λενε οι κορυφαιοι λοιμοξιολογοι και ο φαουτσι λεει ΣΧΕΔΟΝ ΑΔΥΝΑΤΟ.
Τωρα το γιατι εσυ επιμενεις σε αυτο και προσπαθεις να βγαλεις απο τη μυγα ξυγκι να σε προβληματιζει.


Μην το λαμβάνετε προσωπικά κυρία Πουπουλίνα, όλοι ένα νικνέημ είμαστε.
Θυμίζω εδώ στους φίλους μας πως ο Κορυφαίος Λοιμωξιολόγος Φάουτσι, τον Φλεβάρη του '20 έλεγε πως
δεν πρέπει να φοράμε μάσκα, και έναν μήνα μετά ανέκρουσε πρύμναν.
Θυμίζω επίσης στους φίλους μας πως ο Κορυφαίος Λοιμωξιολόγος Φάουτσι, μας διαβεβαίωνε όλο το 2020
πως ο ιός δεν είναι εργαστηριακός, ενώ τώρα ανέκρουσε πρύμναν.

Μη νομίσετε πως με αυτά κατηγορώ τον Κορυφαίο Λοιμωξιολόγο Φάουτσι. Μόνο σεβασμό αξίζει ο άνθρωπος που κατά ιδίαν ομολογίαν μελέτησε έναν πρωτοεμφανιζόμενο τότε ιό τον οποίο σήμερα αποκαλούμε HIV (o oποίος προκαλεί την ασθένεια του AIDS) με το να επισκέπτεται γκέη σάουνες.

Γι' αυτό λοιπόν κ. Πουπουλίνα σας ερωτώ. Δύνασθε να με παραπέμψτε στην πηγή όπου αντλήσατε τον αριθμό του 0.0008% για την μετάδοση ανάμεσα σε εμβολιασθέντες; Θέλω να εξακριβώσω πως ο αριθμός αφορά την άπαξ
αλληλεπίδραση και όχι την διάρκεια ζωής ενός εμβολιασμένου. :confused:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Μην το λαμβάνετε προσωπικά κυρία Πουπουλίνα, όλοι ένα νικνέημ είμαστε.
Θυμίζω εδώ στους φίλους μας πως ο Κορυφαίος Λοιμωξιολόγος Φάουτσι, τον Φλεβάρη του '20 έλεγε πως
δεν πρέπει να φοράμε μάσκα, και έναν μήνα μετά ανέκρουσε πρύμναν.
Θυμίζω επίσης στους φίλους μας πως ο Κορυφαίος Λοιμωξιολόγος Φάουτσι, μας διαβεβαίωνε όλο το 2020
πως ο ιός δεν είναι εργαστηριακός, ενώ τώρα ανέκρουσε πρύμναν.

Μη νομίσετε πως με αυτά κατηγορώ τον Κορυφαίο Λοιμωξιολόγο Φάουτσι. Μόνο σεβασμό αξίζει ο άνθρωπος που κατά ιδίαν ομολογίαν μελέτησε έναν πρωτοεμφανιζόμενο τότε ιό τον οποίο σήμερα αποκαλούμε HIV (o oποίος προκαλεί την ασθένεια του AIDS) με το να επισκέπτεται γκέη σάουνες.

Γι' αυτό λοιπόν κ. Πουπουλίνα σας ερωτώ. Δύνασθε να με παραπέμψτε στην πηγή όπου αντλήσατε τον αριθμό του 0.0008% για την μετάδοση ανάμεσα σε εμβολιασθέντες; Θέλω να εξακριβώσω πως ο αριθμός αφορά την άπαξ
αλληλεπίδραση και όχι την διάρκεια ζωής ενός εμβολιασμένου. :confused:
Αντε παλι..,το ειχα βαλει αλλα δεν διαβαζεις .

Οριστε δες το σημειο ακριβως και δεστο και μεσα απο την πηγη.
Σύμφωνα με στοιχεία των Κέντρων Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων των ΗΠΑ (CDC) από τον Απρίλιο, οι εμβολιασμένοι είχαν 0,008 % πιθανότητα να προσβληθούν από Covid. Αυτό συμβαίνει γιατί, όπως είναι γνωστό, τα εμβόλια δεν είναι 100% αποτελεσματικά στην πρόληψη της λοίμωξης. Ωστόσο, είναι σχεδόν 100% αποτελεσματικά στην πρόληψη σοβαρής νόσησης ή θανάτου.

Οσονα φορα αυτα που ελεγε στην αρχη ο Φαουτσι..η απαντηση ειναι ηδη στην προταση
ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ.Που δεν ηξεραν οι ανθρωποι τιποτα για τον ιο,ουτε πως ακριβως μεταδιδεται κλπ

ΥΓ Δεν εχω προβλημα να με λες πουπου,ισα ισα..απλα συνηθως με λενε ετσι οσοι με ξερουν.Αν με ξερεις πεστο μου,εννοω απο εδω απο τα παλια.
ΥΓ Επισης απο την αρχη εγω εβαλα κοπυ το αρθρο και ειχα και λινκ της πηγης.Εγραψα 0,008 οχι 0,0008.
 

Cookie_Monster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cookie_Monster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Αντε παλι..,το ειχα βαλει αλλα δεν διαβαζεις .

Οριστε δες το σημειο ακριβως και δεστο και μεσα απο την πηγη.


Οσονα φορα αυτα που ελεγε στην αρχη ο Φαουτσι..η απαντηση ειναι ηδη στην προταση
ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ.Που δεν ηξεραν οι ανθρωποι τιποτα για τον ιο,ουτε πως ακριβως μεταδιδεται κλπ

ΥΓ Δεν εχω προβλημα να με λες πουπου,ισα ισα..απλα συνηθως με λενε ετσι οσοι με ξερουν.Αν με ξερεις πεστο μου,εννοω απο εδω απο τα παλια.
ΥΓ Επισης απο την αρχη εγω εβαλα κοπυ το αρθρο και ειχα και λινκ της πηγης.Εγραψα 0,008 οχι 0,0008.

Ευχαριστώ για το λίνκ.
Θα θυμίσω επίσης στους φίλους πως o Παγκόσμιος Οργανισμος Υγείας πρωτοπαραδέχτηκε πως ίσως υπάρχει μετάδοση από άνθρωπο σε άνθρωπο στις 15 Γενάρη 2020. Οπότε ο Κορυφαίος Λοιμωξιολόγος Δρ. Άντονι Φάουτσι είχε έναν ολόκληρο μήνα για να κάνει λάθος.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Ευχαριστώ για το λίνκ.
Θα θυμίσω επίσης στους φίλους πως o Παγκόσμιος Οργανισμος Υγείας πρωτοπαραδέχτηκε πως ίσως υπάρχει μετάδοση από άνθρωπο σε άνθρωπο στις 15 Γενάρη 2020. Οπότε ο Κορυφαίος Λοιμωξιολόγος Δρ. Άντονι Φάουτσι είχε έναν ολόκληρο μήνα για να κάνει λάθος.
Ναι και; Ολως τυχαιως μας τονιζεις κατι.
Ο ολοκληρος μηνας λες οτι ειναι πολυ;
Ασχολιαστο.

Επισης να θυμισω και εγω οτι δεν υπαρχιε μονο ο Φαουτσι σε αυτον τον πλανητη.Ολοι οι λοιμοξιωλογοι τα ιδια λενε αφου εγιναν οι αναλογες ΕΡΕΥΝΕΣ.
Στον ενα μηνα λοιπον που λες για τον Φαουτσι τιποτα δεδομενα εμπεριστατωμενα δεν ειχανε,ουτε ερευνες ειχαν γινει.Στα τυφλα ηταν ολα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ag97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ag97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
οι ψεκασμενοι του φορουμ που παρακολουθουν ολη μερα pro tv για να "ενημερωθούν" θα βγαλουν ακομα και τον Φαουτσι ασχετο προκειμένου να μην κάνουν το "μπόλι" οπως το αποκαλούν. Καμία ελπίδα
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
οι ψεκασμενοι του φορουμ που παρακολουθουν ολη μερα pro tv για να "ενημερωθούν" θα βγαλουν ακομα και τον Φαουτσι ασχετο προκειμένου να μην κάνουν το "μπόλι" οπως το αποκαλούν. Καμία ελπίδα
Με τόσα σκάνδαλα που έχει Φαουτσι στην Αμερική για κλόουν τον έχουν όλοι.
 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
καταλαβε κανεις αν η εστιαση θα λειτουργει απο βδομαδα κα μετα τη μια και μιση?
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Καλησπέρα Σάββατο κάνω το εμβόλιο το μονοδοσιακο γνωρίζετε αν εκείνη την μέρα μπορώ να γυμναστώ και αν μου απαγορεύονται μερικές τροφές;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Καλησπέρα Σάββατο κάνω το εμβόλιο το μονοδοσιακο γνωρίζετε αν εκείνη την μέρα μπορώ να γυμναστώ και αν μου απαγορεύονται μερικές τροφές;
Για τροφες ναι κατι λενε στα περισσοτερα νοσποκομειαοχι σε ολα.Εμενα μου ειπαν να μην φαω αβγα,ψαρια,χοιρινο,γλυκα και κυριως σοκολατα(σιγα..την περιδρομιασα εγω.. :hehe: )και οχι ποτο.Για αλλεργιες αυτα.
Για αθληση ρωτα τους,αλλα εμενα μου ειπαν να ξεκουραστω και οντως πρεπει...καταπονηται ο οργανισμςο βασικα εκεινη την ωρα,μην τον κουραζουμε παραπανω.Βεβαια μιλαμε για αθληση καλη.Για βαδισμα καλο ειναι να γινεται,,,να βαδιζεις δηλαδη,λενε για αστρα και τζονσον για να μην γινει θρομβωση ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ ΝΑ ΠΙΝΕΙΣ.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Για τροφες ναι κατι λενε στα περισσοτερα νοσποκομειαοχι σε ολα.Εμενα μου ειπαν να μην φαω αβγα,ψαρια,χοιρινο,γλυκα και κυριως σοκολατα(σιγα..την περιδρομιασα εγω.. :hehe: )και οχι ποτο.Για αλλεργιες αυτα.
Για αθληση ρωτα τους,αλλα εμενα μου ειπαν να ξεκουραστω και οντως πρεπει...καταπονηται ο οργανισμςο βασικα εκεινη την ωρα,μην τον κουραζουμε παραπανω.Βεβαια μιλαμε για αθληση καλη.Για βαδισμα καλο ειναι να γινεται,,,να βαδιζεις δηλαδη,λενε για αστρα και τζονσον για να μην γινει θρομβωση ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ ΝΑ ΠΙΝΕΙΣ.
Α δλδ δεν σου έκανε τπτ η σοκολατιτσα;😂εχω τραπέζι για αυτό 😂
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Με τόσα σκάνδαλα που έχει Φαουτσι στην Αμερική για κλόουν τον έχουν όλοι.

Α δλδ δεν σου έκανε τπτ η σοκολατιτσα;😂εχω τραπέζι για αυτό 😂
Τιποτα..αλλα μη σε παρω στο λαιμο μου ρε συ
Επισης ειπια και κρασακι...το ιδιο βραδυ..λιιιιιιιιγο..αλλα το ειπια. :hehe:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γερμανική Εταιρεία Ανοσολογίας: Πλήρης προστασία των πλήρως εμβολιασμένων από τη μετάλλαξη Δέλτα

Η ενδεχόμενη εξάπλωση του παραλλαγμένου στελέχους Δέλτα του κορωνοϊού στη Γερμανία θα μπορούσε να καταστήσει πιο δύσκολη την επίτευξη της ανοσίας της αγέλης, σύμφωνα με τον Κάρστεν Βατσλ, γενικό γραμματέα της Γερμανικής Εταιρείας Ανοσολογίας,
«Το παραλλαγμένο στέλεχος Δέλτα είναι λίγο πιο μεταδοτικό από το επικρατούν Άλφα. Με βάση τα προηγούμενα, ακόμα αβέβαια στοιχεία, θα πρέπει να έχει ανοσοποιηθεί περίπου το 85% του πληθυσμού ώστε να προστατεύονται έμμεσα και οι μη εμβολιασμένοι. Έτσι, μπαίνουμε σε περιοχές που είναι δύσκολο να προσεγγίσουμε στον βαθμό που δεν υπάρχει εγκεκριμένο εμβόλιο για παιδιά κάτω των 12 ετών και δεν υπάρχει γενική σύσταση εμβολιασμού για όλους κάτω των 18 ετών. Είναι πιθανό η ανοσία της αγέλης να μπορέσει να επιτευχθεί μόνο σε μεμονωμένες εγκαταστάσεις, όπως είναι οι οίκοι ευγηρίας, αλλά όχι και για την πλειοψηφία του πληθυσμού. Ελλείψει επιλογών εμβολιασμού, ισχύει επίσης για τους νεότερους μαθητές ότι καταρχάς δεν θα έχουν αυτή την προστασία», δήλωσε ο Κάρστεν Βατσλ, γενικός γραμματέας της Γερμανικής Εταιρείας Ανοσολογίας, στο Γερμανικό Πρακτορείο Ειδήσεων (dpa).


Το Ινστιτούτο Ρόμπερτ Κοχ (RKI) εδώ και πολύ καιρό κάνει λόγο για έναν στόχο πάνω από 80% ανοσοποιημένων ατόμων -έπειτα από πλήρη εμβολιασμό ή μόλυνση συν εμβολιασμό- προκειμένου να μπορέσουμε να απαλλαγούμε σε μεγάλο βαθμό από τα περιοριστικά μέτρα και τους κανόνες. Στην αρχή της πανδημίας, οι ειδικοί θεωρούσαν ακόμα ότι αρκούσαν περίπου τα τρία τέταρτα, επειδή ο ιός ήταν τότε λιγότερο μολυσματικός.

Σύμφωνα με τον ανοσολόγο Βαλτς ωστόσο, «η επίτευξη ενός ποσοστού εμβολιασμού 60 έως 70% του πληθυσμού θα ήταν μεγάλη βοήθεια για την καταπολέμηση της πανδημίας. Η ελπίδα έγκειται στο ότι τότε θα υπάρξουν μόνο μικρές εστίες μόλυνσης που δεν απαιτούν πλέον μέτρα lockdown. Άτομα που δεν μπορούν να εμβολιαστούν, που δεν θέλουν να εμβολιαστούν ή στους οποίους ο εμβολιασμός δεν ανταποκρίνεται τόσο καλά για λόγους όπως είναι η ηλικία ή η ασθένεια, θα είναι πιθανότερο να μολυνθούν. Τα καλά νέα είναι ότι όποιος είναι πλήρως εμβολιασμένος προστατεύεται επίσης και από το παραλλαγμένο στέλεχος Δέλτα», τόνισε ο Βαλτς.

«Η επαγρύπνηση είναι τώρα σημαντική, ώστε να μην μπορεί να προκύψει νέο κύμα με αυτήν την παραλλαγή. Οι επαφές των κρουσμάτων θα πρέπει να ιχνηλατούνται στενά. Το Ινστιτούτο Ρόμπερτ Κοχ καταγράφει μεν για τις αρχές Ιουνίου ένα αυξανόμενο ποσοστό του παραλλαγμένου στελέχους Δέλτα στα καταγεγραμμένα θετικά δείγματα κορωνοϊού στη Γερμανία, από 3,7% σε 6,2%. Σε απόλυτους αριθμούς, ωστόσο, οι περιπτώσεις Δέλτα μειώθηκαν, όπως και οι περιπτώσεις κορωνοϊού συνολικά. Αυτή είναι και η διαφορά σε σύγκριση με την εξάπλωση του παραλλαγμένου στελέχους Άλφα που διαγνώσθηκε στη Μεγάλη Βρετανία στις αρχές του έτους. Αυτή η παραλλαγή αυξανόταν ολοένα και περισσότερο, κάτι το οποίο όμως αρχικά ήταν αφανές λόγω της γενικής πτωτικής τάσης του αριθμού των κρουσμάτων», κατέληξε ο Βαλτς.



Η ενδεχόμενη εξάπλωση του παραλλαγμένου στελέχους Δέλτα του κορωνοϊού στη Γερμανία θα μπορούσε να καταστήσει πιο δύσκολη την επίτευξη της ανοσίας της αγέλης, σύμφωνα με τον Κάρστεν Βατσλ, γενικό γραμματέα της Γερμανικής Εταιρείας Ανοσολογίας,
«Το παραλλαγμένο στέλεχος Δέλτα είναι λίγο πιο μεταδοτικό από το επικρατούν Άλφα. Με βάση τα προηγούμενα, ακόμα αβέβαια στοιχεία, θα πρέπει να έχει ανοσοποιηθεί περίπου το 85% του πληθυσμού ώστε να προστατεύονται έμμεσα και οι μη εμβολιασμένοι. Έτσι, μπαίνουμε σε περιοχές που είναι δύσκολο να προσεγγίσουμε στον βαθμό που δεν υπάρχει εγκεκριμένο εμβόλιο για παιδιά κάτω των 12 ετών και δεν υπάρχει γενική σύσταση εμβολιασμού για όλους κάτω των 18 ετών. Είναι πιθανό η ανοσία της αγέλης να μπορέσει να επιτευχθεί μόνο σε μεμονωμένες εγκαταστάσεις, όπως είναι οι οίκοι ευγηρίας, αλλά όχι και για την πλειοψηφία του πληθυσμού. Ελλείψει επιλογών εμβολιασμού, ισχύει επίσης για τους νεότερους μαθητές ότι καταρχάς δεν θα έχουν αυτή την προστασία», δήλωσε ο Κάρστεν Βατσλ, γενικός γραμματέας της Γερμανικής Εταιρείας Ανοσολογίας, στο Γερμανικό Πρακτορείο Ειδήσεων (dpa).

Το Ινστιτούτο Ρόμπερτ Κοχ (RKI) εδώ και πολύ καιρό κάνει λόγο για έναν στόχο πάνω από 80% ανοσοποιημένων ατόμων -έπειτα από πλήρη εμβολιασμό ή μόλυνση συν εμβολιασμό- προκειμένου να μπορέσουμε να απαλλαγούμε σε μεγάλο βαθμό από τα περιοριστικά μέτρα και τους κανόνες. Στην αρχή της πανδημίας, οι ειδικοί θεωρούσαν ακόμα ότι αρκούσαν περίπου τα τρία τέταρτα, επειδή ο ιός ήταν τότε λιγότερο μολυσματικός.
Σύμφωνα με τον ανοσολόγο Βαλτς ωστόσο, «η επίτευξη ενός ποσοστού εμβολιασμού 60 έως 70% του πληθυσμού θα ήταν μεγάλη βοήθεια για την καταπολέμηση της πανδημίας. Η ελπίδα έγκειται στο ότι τότε θα υπάρξουν μόνο μικρές εστίες μόλυνσης που δεν απαιτούν πλέον μέτρα lockdown. Άτομα που δεν μπορούν να εμβολιαστούν, που δεν θέλουν να εμβολιαστούν ή στους οποίους ο εμβολιασμός δεν ανταποκρίνεται τόσο καλά για λόγους όπως είναι η ηλικία ή η ασθένεια, θα είναι πιθανότερο να μολυνθούν. Τα καλά νέα είναι ότι όποιος είναι πλήρως εμβολιασμένος προστατεύεται επίσης και από το παραλλαγμένο στέλεχος Δέλτα», τόνισε ο Βαλτς.
«Η επαγρύπνηση είναι τώρα σημαντική, ώστε να μην μπορεί να προκύψει νέο κύμα με αυτήν την παραλλαγή. Οι επαφές των κρουσμάτων θα πρέπει να ιχνηλατούνται στενά. Το Ινστιτούτο Ρόμπερτ Κοχ καταγράφει μεν για τις αρχές Ιουνίου ένα αυξανόμενο ποσοστό του παραλλαγμένου στελέχους Δέλτα στα καταγεγραμμένα θετικά δείγματα κορωνοϊού στη Γερμανία, από 3,7% σε 6,2%. Σε απόλυτους αριθμούς, ωστόσο, οι περιπτώσεις Δέλτα μειώθηκαν, όπως και οι περιπτώσεις κορωνοϊού συνολικά. Αυτή είναι και η διαφορά σε σύγκριση με την εξάπλωση του παραλλαγμένου στελέχους Άλφα που διαγνώσθηκε στη Μεγάλη Βρετανία στις αρχές του έτους. Αυτή η παραλλαγή αυξανόταν ολοένα και περισσότερο, κάτι το οποίο όμως αρχικά ήταν αφανές λόγω της γενικής πτωτικής τάσης του αριθμού των κρουσμάτων», κατέληξε ο Βαλτς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,443 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Ναι αλλά σχεδόν όλοι οι νεκροί θα είναι ανεμβολιαστοι. Λοκνταουν δύσκολο να ξαναεπιβληθει αφού οι περισσότεροι θα είναι εμβολιασμενοι.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Πάμε λίγο στο Τέξας. 153 ψεκες στους 25.000 υγειονομικούς;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Σαν να έχουν αυξηθεί αρκετά οι ημερήσιοι εμβολιασμοί ή κανω λάθος; Το 31% του πληθυσθού έιναι ήδη φουλ εμβολιασμένο;
1624478485174.png
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Οχι ειχαμε φτασει και σε 120.000!!
Ναι αλλά τότε δεν είχαμε εμβολιασμούς τις Κυριακές. Νομίζω το περισσότερο οτι ήταν 114 χιλιάδες και έγινε μια φορά. Τις τελευταιες δυο βδομάδες ήταν πολύ κοντα στο 100 χιλιάδες ημερησιως. Και τότε είχαμε πολύ λίγους full vaccinated. Tώρα έχουμε πολλά μονοδοσικά εμβόλια και τελειώνουν με την μία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top