• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
To ΕΣΥ δεν λειτουργεί και είναι θέμα χρόνου να φρακάρουν τα νοσοκομεία.

Όσο και να προσπαθούν να βρουν εναλλακτικά μέτρα δεν θα τα καταφέρουν καθώς δεν τα τηρεί κανένας και αστυνόμευση δεν υπάρχει.
Δηλαδή να μην κάνουμε παρτάκι;

...
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Το Κορονοπάρτι Γνωριμίας
Στίχοι
: nPb

Σαν με κοιτάνε οι ακίδες του ιού σου,
νιώθω το pfizer του κορμιού σου
να με τρυπάει σαν τη δόση
από το ψεκ ποιος θα μας σώσει.

Από την ίωση στην τρέλα,
ένα ταξίδι πηγαινέλα,
όσο κι αν φωνάζει η Γκάγκα
ο λαός κάνει τον μάγκα.

@juste un instant με αγάπη...:friends:
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,917 μηνύματα.
Δηλαδή να μην κάνουμε παρτάκι;

 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
To ΕΣΥ δεν λειτουργεί και είναι θέμα χρόνου να φρακάρουν τα νοσοκομεία.

Όσο και να προσπαθούν να βρουν εναλλακτικά μέτρα δεν θα τα καταφέρουν καθώς δεν τα τηρεί κανένας και αστυνόμευση δεν υπάρχει.
Μπορούμε να κάνουμε πάλι lockdown, όπως οι Λετονοί. Την περασμένη εβδομάδα ανακοίνωσαν ότι φράκαραν τα νοσοκομεία, σήμερα άρχισαν lockdown 4 εβδομάδων. Λες και δεν το έχουμε ξανακάνει :bleh:
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
@Nihilist @Gate4 @Agaphbou
Δεν έχετε αδικο σε οσα λετε. Πρεπει να ξεφοβηθουμε και να γυρισουμε στην κανονικοτητα ναι. Απλα εγω αυτο που σκεφτομαι ακομα, παρολο που ολοι εχουμε κανει τα εμβολια, ειναι οτι, θεωρω υποκρισια να βγαινω να παρταρω ανεξελεγκτα οσο οι δικοι μου ακομα δεν εχουν κανει την τριτη δοση, η οποια επικειται σε δυο μηνες. Ας πουμε οτι σαν μαξιλαρακι να ειμαι ησυχος θα εχω αυτο το γεγονος οταν γινει, οχι ντε και καλα για να πω "επιτελους θα παω να παρταρω" αλλά για να ειμαι ακομα πιο χαλαρος στις συναναστροφες μου. Αμα νιωσω και την αναγκη να παω σε κλαμπ δε θα χω τυψεις αν το κανω τοτε. Αλλά οχι τωρα ακομα. Ετσι το σκεφτομαι.

Εσεις δεν ανησυχειτε δλδ για τους δικους σας που ανηκουν σε ευπαθεις ομαδες, ειδικα αμα εσεις τους κολλησετε και νοσησουν σοβαρα; Δε θα νιωθετε τυψεις; Ή θα το απενοχοποιειτε στο μυαλο σας εχοντας ως πεπλο αγνοιας οτι μπορει να κολλησε απο αλλου, αρα δεν παιρνω την ευθυνη και τις ενοχες πανω μου; Εγω πιθανοτικα το βλεπω. Δηλαδη αν κατα 80% ειναι πιθανον να τους κολλησω εγω αν παω σε ανεξελεγκτο παρτι, παρά από το 20% των υπολοιπων συναναστροφων μου, τοτε ειτε θα προτιμησω να μην τους συναντησω ειτε να μην παω στο παρτι. Και αυτο μεχρι το οροσημο, την τριτη δοση.

Εγώ ζω μόνος μου σε άλλη πόλη εδώ και χρόνια, τους γονείς μου τους βλέπω σπάνια. Τις φορές που τους είχα δει πριν τους εμβολιασμούς, μεριμνούσα να μην έχω πολλές επαφές, να μην έχω μπει σε μετρό κλπ και έκανα το τεστ πριν πάω, όταν έφτανα έκανα καραντίνα στο δωμάτιο μου και έβγαινα μόνο με μάσκα FFP2 για 5-6 μέρες(όσες κάνει να επωάσει ο ιός - για να γυρίσω στο πατρικό παίρνω ή πλοίο ή αεροπλανο, όπου κάλλιστα μπορεί να είχα κολλήσει). Τώρα, μετά τον εμβολιασμό, δεν έχει σημασία, αφού έτσι κι αλλιώς θα κολλήσουν, είτε σ ένα μήνα, είτε σ ένα χρόνο, είτε σε δέκα. Δε θα φύγει ο κορωνοιός, τι να κάνουμε. Το μόνο που γινόταν είναι να κάνουμε το εμβόλιο, από κει και πέρα δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Οι γονείς μου είναι και καθηγητές σε λύκειο, οπότε το να κολλήσουν ή να έχουν κολλήσει είναι αναπόφευκτο.

Καταλαβαίνω ότι φοβάσαι για τους γονείς σου, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί λες πως και μετά από την τρίτη δόση θα προσέχεις. Ίσα ίσα, το καλύτερο είναι να κολλήσουν λίγες βδομάδες μετά την τρίτη δόση, παρά στον 5ο ή 6ο μήνα. Κυνικό; Αλλά αυτό δεν είναι αντικειμενικά το ασφαλέστερο;

Γενικά, όμως, απ τη στιγμή που έκαναν το εμβόλιο, και από τη στιγμή που ξέρουμε πως θα κολλήσουν, δε θέλει και πολλή φιλοσοφία το θέμα. Με το να προσέχεις υπερβολικά απλά καθυστερείς το αναπόφευκτο. Αν σου δίνει κουράγιο και ηθική δικαίωση αυτό, πάσο, αλλά δεν έχει πρακτική διαφορά. Όπως και η νινα νανα(η οποία εντωμεταξύ όπως λέει έχει οικογένεια και βολεύεται και στα λοκντάουν, γι αυτό φαντάζομαι δεν καταλαβαίνει πόση μεγάλη στέρηση είναι για εμάς τους νέους ο εγκλεισμός, γιατί, κι ας ακουστεί κριντζ, ακριβώς η κοινωνία και το έξω είναι η δική μας οικογένεια) που φοράει μάσκα και σε εξωτερικούς χώρους, δεν πα να φορά και στον ύπνο της, κάποια στιγμή στον επόμενο χρόνο θα κολλήσει. Αυτό θα ήταν κακό, αν δεν είχε κάνει το εμβόλιο. Τώρα, όμως, τι ακριβώς παραπάνω ψάχνουμε; Μέχρι να πεθάνουμε ο κορονοιός θα ναι μαζί μας και μόνο αυτό το εμβολιάκι θα χουμε. Άμα και πάλι θέλετε να κλειστείτε μέσα, ώστε όταν κολλήσετε να μπορείτε να πείτε «τουλάχιστον έκανα ό,τι μπορούσα», πάω πάλι πάσο. Οι άνθρωποι είμαστε πρωτόγονα πλασματάκια, μπορούμε να μας κάνουμε tricked με κάτι τέτοια απλοϊκά τεχνάσματα και να νιώθουμε καλύτερα. Δεν ξέρω αν είμαι υπερβολικά πρακτικός, υπολογιστικός ή ψυχρός, αλλά εμένα δε μου λένε τίποτα αυτά. Χαμογελώ απλώς(και όχι ειρωνικά) μπροστά στον όμορφο(και το εννοώ) και αθώο παραλογισμό μας.

Για να κλείσει η συζήτηση από μένα, δε θέλω να αλλάξω τους τρόπους ζωής σας, αλλά δε θα επιτρέψω σε εσάς και τα κανάλια να με περιπλέξετε σ ένα blame game που αποπροσανατολίζει εσκεμμένα και προσπαθεί άστοχα να προκαλέσει ενοχές και τύψεις, απλά και μόνο για να νιώσουν καλύτερα αυτοί που αρχίζουν να αναρωτιούνται αν είναι υπεραρρωστοφοβικοί και βλέπουν να στερούνται τη ζωή τους τζάμπα - και από το να αλλάξουν αυτή την -συνειδητοποιημένη από τους ίδιους- προβληματική σταση προτιμούν να τραβήξουν και όλους τους άλλους στις υπερβολές τους και στην απαξία του ζην, με τη γνήσια έννοιά του.

Καλή συνέχεια.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
To ΕΣΥ δεν λειτουργεί και είναι θέμα χρόνου να φρακάρουν τα νοσοκομεία.

Όσο και να προσπαθούν να βρουν εναλλακτικά μέτρα δεν θα τα καταφέρουν καθώς δεν τα τηρεί κανένας και αστυνόμευση δεν υπάρχει.
Και ποια είναι η λύση; Γιατί εγώ προσωπικά βλέπω ότι θα κολλήσουμε ολοι στη τελική ανεξάρτητα αν έχουμε εμβολιαστεί η όχι.
Άλλο ένα λοκνταουν θα είναι καταστροφικό όχι μόνο για την οικονομία αλλά και για τη ψυχική υγεία όλων μας....(δεν χρειάζεται να αναφέρω τις ζημιές που έχουν κάνει τα προηγούμενα λοκ)
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.
To ΕΣΥ δεν λειτουργεί και είναι θέμα χρόνου να φρακάρουν τα νοσοκομεία.

Όσο και να προσπαθούν να βρουν εναλλακτικά μέτρα δεν θα τα καταφέρουν καθώς δεν τα τηρεί κανένας και αστυνόμευση δεν υπάρχει.
Διόλου απίθανο αλλά πλέον είμαστε στην φάση it is what it is.

Δεν μπορείς να πάρεις σοβαρά μέτρα περιορισμού αφού πλέον δεν θα τα τηρούσε κάνεις όπως δεν τα τηρούσε στο δεύτερο lockdown και θα ισοδυναμούσε με πολιτική αυτοκτονία.

Εδώ ακόμα και αν πάνε να επαναφέρουν το αστείο με την απαγόρευση μουσικής και βραδινής κυκλοφορίας σε επιβαρυμένες περιοχές θα εκτεθούν αφού πριν 10 μέρες τα κατάργησαν.

Για αυτό και μια φήμη που βγήκε για εισήγηση της επιτροπής για επιπλέον μέτρα σε κάποιες περιοχές έσπευσε να την διαψεύσει ο Πλεύρης. Εισήγηση από τους γιατρούς μπορεί να υπάρχει αλλά το πολιτικό κόστος είναι μεγάλο...
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αυτό το πράγμα που έπρεπε να δημοσιεύσουν άρθρο τα ελληνικά hoaxes για τον Μοντανιέ, πραγματικά με ξεπερνάει. Όχι βέβαια ότι ο Μήτσος και η Κούλα δεν θα βρουν κάποιον άλλο νομπελίστα με γεροντική άνοια να τον κάνουν παντιέρα. Τους ρωτάς "τι δημοσιεύσεις έχει κάνει ο Μοντανιέ τα τελευταία 5 χρόνια" και ψάχνουν να τις βρουν αλλά τις αποκρύπτει ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ :worry:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Συμπέρασμα : και οι νομπελίστες ακόμα μπορούν να χτυπηθούν από γεροντική άνοια...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,207 μηνύματα.
Με το εμβολιο ειστε ελευθεροι μας ελεγαν......

Screenshot_20211019-102623.jpg
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
Καταλαβαίνω ότι φοβάσαι για τους γονείς σου, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί λες πως και μετά από την τρίτη δόση θα προσέχεις. Ίσα ίσα, το καλύτερο είναι να κολλήσουν λίγες βδομάδες μετά την τρίτη δόση, παρά στον 5ο ή 6ο μήνα. Κυνικό; Αλλά αυτό δεν είναι αντικειμενικά το ασφαλέστερο;
Όχι δεν λέω αυτό, ίσα ίσα το αντιθετο ειπα, οτι εφοσον επικειται σε δυο μηνες η τριτη δοση για εκεινους, μεχρι τοτε να προσεχω, μετα απο αυτο ας ειμαι χαλαρος. Για μενα αυτο κανει τη διαφορα σε ολα οσα λες. Ας το πω ετσι που για μενα ειναι σχεδον ισοδυναμο: Πριν την πρωτη δοση των δικων σου, θα ησουν ξενοιαστος οπως εισαι πλεον τωρα, να βγαινεις εξω σε συνωστισμους χωρις μετρα κλπ και μετα να πηγαινεις σε αυτους χωρις μασκα και μετρα; Δεν θα προσεχες οσο μπορουσες μεχρι να τελειωσουν οι εμβολιασμοι και να ανακουφιστεις κι εσυ και να σαι χαλαρος στις συναναστροφες σου μαζι τους; Ε, για μενα η τριτη δοση για εκεινους, ειναι σαν να ειναι η πρωτη τους δοση, επειδη και ειναι ευπαθεις (προβληματα υγειας, ηλικια, κλπ) και επειδη κοντευει 6μηνο απο την 2η δοση τους. Γιαυτο για μενα ειναι χαζο να το πω ετσι, να παρταρω απερισκεπτα και να τους βλεπω κανονικα, μεχρι επιτελους να ερθει η πολυποθητη 3η δοση.

Τωρα αν οι δικοι σας γονεις δεν σκοπευουν να κανουν τριτη δοση ή θεωρειτε οτι δεν τη χρειαζονται (δεν ειναι τοσο ευπαθεις κλπ) και αρα δεν σηματοδοτει κατι για εσας ναι μπορειτε να κανετε ο,τι θελετε οπως και κανετε. Αλλά δεν μπαινουν ολες οι κατηγοριες στο ιδιο σακι, υπαρχει διαφοροποιηση ως προς το ποσο ευπαθης ειναι η καθε οικογενεια (δυστυχως). Και βαζω στοιχημα, πως αρκετοι απο αυτους τους νεους και τους φοιτητες με τα παρτι, εχουν οικογενειες σε παρομοια θεση, αλλά δεν το σκεφτονται ετσι οπως το περιγραφω. Αυτο ειναι που επικρινω εγω. Αν εισαι φοιτητης σε αλλη πολη και δεν πατας στο πατρικο σου ναι κανε ο,τι θελεις, παρταρε με 10000 ατομα σε φεστιβαλ, αδιαφορο. Οταν ομως εχεις επαφες με τους κοντινους σου ανθρωπους που ειναι και ευπαθεις, ε τοτε θελει πολύ μυαλο για να προσεχεις παραπανω; Ειδικα εστω μεχρι να κανουν και την 3η δοση.

Γενικά, όμως, απ τη στιγμή που έκαναν το εμβόλιο, και από τη στιγμή που ξέρουμε πως θα κολλήσουν, δε θέλει και πολλή φιλοσοφία το θέμα. Με το να προσέχεις υπερβολικά απλά καθυστερείς το αναπόφευκτο.
Εμμ αυτο παλι δεν ισχυει για ολους. Οι δικοι μου ειναι σε χωριο και δεν ειναι οτι εχουν δουλειες ή πολλες συναναστροφες με κοσμο εκτος οικογενειας. Και παλι βαζω στοιχημα πως και αλλωνων φοιτητων οι γονεις μενουν σε χωριο (τοπος μονιμης κατοικιας). Δεν ειναι ολοι απο μεγαλουπολεις, 45αρηδες γονεις με ενεργη κοινωνικη ζωη. Αρκετοι ισως να ειναι και ανω των 60 κοντα στη συνταξη. Οπότε το να πεις θα κολλησουν σιγουρα ειναι λιγο υπεργενικευση. Ευτυχως οι δικοι μου καταφεραν να μεινουν υγιεις οι ανθρωποι εδω και εναμιση χρονο. Και αν συνδυασεις αυτο με την ασφαλεια που προσφερει η συντομα διαθεσιμη τριτη δοση, τοτε ναι εχει νοημα να προσεχεις λιγο παραπανω μεχρι τοτε, αν σκοπευεις να τους επισκεφτεις στο διαστημα αυτο. Ενταξει, βεβαια μπορεις να παρταρεις και να πας για PCR δυο μερες πριν τους δεις ωστε και να εισαι καλυμενος απο covid αλλά και να χαρεις διασκεδαση. Το πολυ πολυ αν κολλησεις αναβαλλεις την επισκεψη. Αλλά δε μιλαμε για αυτη την περιπτωση βεβαιως, αλλά για τη γενικοτερη νοοτροπια ως προς το θεμα αυτο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Καλά και το πόσο προσέχεις έχει διαβάθμιση. Θυμάμαι να λες στη καραντίνα ότι φοβάσαι να περάσεις ανάμεσα σε κόσμο στην παραλία. Αυτό για μένα ας πούμε είναι παράνοια και πρέπει να το κοιτάξεις γιατί καταντάει μικροβιοφοβία. Με την ίδια λογική θα έπρεπε να φρικάρεις σε πολλά μέρη δηλαδή ακόμα και σε σούπερ μάρκετ μη μιλήσω για τα μέσα.
Η μάνα μου πάντως σε συναυλία πηγε, εγώ γήπεδο πήγα και ο πατέρας μου ας πούμε δουλεύει σε εργοστάσιο με πάρα πολύ κόσμο. Δε γίνεται κανένας αιωνίως να μείνει μέσα σε γυάλα μη τυχόν και κολλήσει κάτι. Όσο πιο νωρίς το χαμπαριασετε τόσο το καλύτερο.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
Καλά και το πόσο προσέχεις έχει διαβάθμιση. Θυμάμαι να λες στη καραντίνα ότι φοβάσαι να περάσεις ανάμεσα σε κόσμο στην παραλία. Αυτό για μενα ας πουμε ειναι παρανοια.
Εννοείται πως στο διάστημα Μάρτιος με Ιούνιος φέτος δεν έπεφτε καρφίτσα στην παραλία θεσσ! Γινότανε πα-νι-κος. Κανείς μασκα. Και ήταν υποτίθεται ακομα τα μέτρα τοτε. Εγω τοτε δεν είχα κάνει το εμβολιο ακομα.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.
Με το εμβολιο ειστε ελευθεροι μας ελεγαν......

View attachment 86814
Ο κύριος αυτός κάποτε έκανε αξιόπιστες προβλέψεις, τα μοντέλα του γενικά σωστά είναι.
Μετά όμως έγινε τηλεμαιντανός.

Ενδεικτικά:
Σαρηγιάννης: Προβλέψεις για 10.000 κρούσματα τον Οκτώβρη
«Καμπανάκι» Σαρηγιάννη για 8.000 κρούσματα την ημέρα τέλη Σεπτεμβρίου

Λέω έγινε τηλεμαιντανός γιατί όταν τα λες έτσι τα λες για να τραβήξεις προσοχή και μόνο
Τόσα κρούσματα αλλά σε πόσα τέστ; Αν αύριο κάναμε 10εκ τεστ θα είχαμε 50-100.000 κρούσματα. Και;

Επίσης όλα τα προγνωστικά μοντέλα βγάζουν ένα εύρος τιμών όχι συγκεκριμένη τιμή. Αυτός πάει και λέει το άνω άκρο για να δημιουργήσει εντύπωση.
Αν το πεντοχίλιαρο είναι το άνω άκρο μιλάμε για μέση τιμή κάπου γύρω σε αυτά που έχουμε σήμερα οπότε ψυχραιμία...
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εσείς που λέτε "όλοι θα κολλήσουν" πού το στηρίζετε; Έχουν κολλήσει όλοι οι άνθρωποι του πλανήτη γρίπη ή γαστρεντερίτιδα σε διάστημα 1-2 χρόνων; Γιατί να κολλήσουν ντε και καλά κορωνοϊό πριν καν βγει φάρμακο ή όσο οι ΜΕΘ είναι γεμάτες; Ας κολλήσουν σε 2, 3 ή 5 χρόνια, πρέπει ντε και καλά φέτος το χειμώνα;

Και τι κερδίζεις αν κολλήσεις, αφού η ανοσία δεν κρατάει για μεγάλο χρονικό διάστημα? Αν κολλήσεις Οκτώβριο, μέχρι το καλοκαίρι, ίσως και νωρίτερα αν προκύψει καμιά νέα μετάλλαξη, θα είσαι πάλι επίνοσος. Άρα κολλώντας τώρα δεν ξέρω τι πλεονέκτημα έχεις, απλά γίνεσαι πειραματόζωο για αυτούς που προσέχουν.

Πειραματόζωο εννοώ ότι μαθαίνει η ιατρική κοινότητα από εσένα, είτε δοκιμάζοντας διαφορετικές φαρμακευτικές αγωγές, είτε μελετώντας την εξέλιξη της ασθένειας και τα παρελκόμενά της. Αν δεν είχε αρρωστήσει τόσος κόσμος στην αρχή της πανδημίας, να γίνουν έρευνες κλπ θα πλέναμε ακόμα τα χέρια μας 50 φορές τη μέρα. Αρρώστησε κόσμος, έγιναν έρευνες, μάθαμε πως ο ιός μεταδίδεται αερογενώς, γλιτώσαμε την απολύμανση. Win.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,207 μηνύματα.
Ο κύριος αυτός κάποτε έκανε αξιόπιστες προβλέψεις, τα μοντέλα του γενικά σωστά είναι.
Μετά όμως έγινε τηλεμαιντανός.

Ενδεικτικά:
Σαρηγιάννης: Προβλέψεις για 10.000 κρούσματα τον Οκτώβρη
«Καμπανάκι» Σαρηγιάννη για 8.000 κρούσματα την ημέρα τέλη Σεπτεμβρίου

Λέω έγινε τηλεμαιντανός γιατί όταν τα λες έτσι τα λες για να τραβήξεις προσοχή και μόνο
Τόσα κρούσματα αλλά σε πόσα τέστ; Αν αύριο κάναμε 10εκ τεστ θα είχαμε 50-100.000 κρούσματα. Και;

Επίσης όλα τα προγνωστικά μοντέλα βγάζουν ένα εύρος τιμών όχι συγκεκριμένη τιμή. Αυτός πάει και λέει το άνω άκρο για να δημιουργήσει εντύπωση.
Αν το πεντοχίλιαρο είναι το άνω άκρο μιλάμε για μέση τιμή κάπου γύρω σε αυτά που έχουμε σήμερα οπότε ψυχραιμία...
Φιλε το ξερω και συμφωνω με οσα λες απλα μεχρι ποτε θα καθοριζουν τις ζωες μας 10 ασχετοι λοιμοξιολογοι?? Καναμε το εμβολιο ωραια, τωρα ας μας αφησουν ησυχους. Δεν θελω να κλεισουν τα πανεπιστημια ξανα καθώς δεν θα το αντεξω σε καμια περίπτωση.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εννοείται πως στο διάστημα Μάρτιος με Ιούνιος φέτος δεν έπεφτε καρφίτσα στην παραλία θεσσ! Γινότανε πα-νι-κος. Κανείς μασκα. Και ήταν υποτίθεται ακομα τα μέτρα τοτε. Εγω τοτε δεν είχα κάνει το εμβολιο ακομα.
Εφόσον δεν ήταν ανοιχτό τίποτα και περιόριζαν το ωράριο κυκλοφορίας δεν με φαίνεται περίεργο. Οπότε μεχ καλά έκαναν.
Όταν βαριόμουν άλλες διαδρομές πήγαινα και γω παραλία ποτέ δεν φρίκαρα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Σημασία έχει ότι θα πάρει πολλά χρόνια να βγούμε τελείως από αυτή την κατάσταση. Δεν είναι τόσο το θέμα των μέτρων όσο ότι στη συνείδηση του κόσμου θα υπάρχει μια νέα ιωσοφοβία. Ήδη στη Γερμανία πάνε να διατηρήσουν τους "κανόνες" για την αντιμετώπιση του ιού, ανεξάρτητα από την τρέχουσα επιδημιολογική κατάσταση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top