• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν έχω μαγαζί ή επιχείρηση, και τα χρήματα που βγάζω ίσα-ίσα φτάνουν για ΔΕΗ, ΟΤΕ και σούπερ μάρκετ, και έτσι δεν μπορώ να συμμεριστώ το πρόβλημα αυτών που και πολύ χρήμα βγάζουν και χρέη έχουν. Δεν νομίζω όμως ότι θα άξιζε να πεθάνουν άλλοι 10.000 άνθρωποι επειδή κάποιοι ζούσαν με δανεικά και δεν μπορούσαν να συντηρηθούν για μερικούς μήνες μόνο με τις επιστρεπτέες. Ούτε ήταν τόσες πολλές οι επιχειρήσεις που δεν μπορούσαν με κάποιο τρόπο να βγάλουν χρήματα. Τα περισσότερα μαγαζιά πουλούσαν online και το take away έγινε ανάρπαστο. ΟΚ τα ξενοδοχεία και γενικά ο κόσμος που ζούσε από τον τουρισμό ζορίστηκε, αλλά δεν φαντάζομαι πως είχαν τόσο μεγάλα έσοδα μέσα στο χειμώνα, και από τον Απρίλιο-Μάιο λειτούργησαν κανονικά και κάποιοι έκαναν και χρυσές δουλειές (κατά δική τους ομολογία) οπότε ας μην κλάψουμε ακόμα γι' αυτούς. Προτιμώ να στεναχωρηθώ για όσους πέθαναν.

Δεν είναι ξεβόλεμα να εργάζεσαι με τελείως διαφορετικές συνθήκες από αυτές που ισχύουν για το επάγγελμά σου ούτε ήρθε καμία επανάσταση στην εκπαίδευση που θα μας συνοδεύει για πάντα, γιατί (guess what) κανένα παιδί ή έφηβος ή γονιός παιδιού ή εφήβου δεν θέλει να μάθει ξένες γλώσσες μέσω υπολογιστή. Όλοι εξ ανάγκης το κάναμε, όχι γιατί διαπιστώσαμε πως η τηλεδιδασκαλία είναι το δώρο που δεν ξέραμε ότι υπήρχε. Και για το πόσο αμελητέα ήταν η δυσκολία, να μιλήσεις όταν θα κάνεις τη δουλειά μου, όχι εκ του ασφαλούς, επειδή φαντάζεσαι πως το μόνο που κάνω είναι να μιλάω, και σιγά μωρέ, τι διαφορά έχει να μιλάς δια ζώσης σε σχέση με το να μιλάς σε μικρόφωνο? Δεν γίνομαι και ραδιοφωνικός παραγωγός να έχω δουλίτσα κανονικά με ή χωρίς λοκντάουν;

Και όχι, οι οικονομικές μου δυσκολίες ίσως να μην είναι ισοδύναμες με εκείνες των μικρών επιχειρηματιών, αλλά ούτε και τα κέρδη μου είναι ίδια. Και κανείς δεν ήρθε να με αποζημειώσει όταν στο πρώτο lockdown οι μισοί μαθητές σταμάτησαν ή ακόμα χειρότερα έκαναν τα μαθήματα και μετά αποφάσισαν να μην πληρώσουν "γιατί η τηλεκπαίδευση δεν είναι σαν το δια ζώσης" και άρα μπορώ να δουλεύω και δωρεάν ή να μειώσω τις ώρες μου και σκασίλα τους (και αυτά από γονείς που οι ίδιοι είναι ΔΥ).

Παρόλα αυτά θέλω ανοιχτά τα μαγαζιά και ελπίζω να μην ξανακλείσουν. Εγώ προσωπικά δεν θα πατήσω το πόδι μου, αλλά αν πιστεύουν πως θα έχουν πελάτες, σαφώς να μείνουν ανοιχτά. Δεν γουστάρω καθόλου οι φόροι μου να πηγαίνουν σε επιδοτήσεις μισθών και ενοικίων μικρών επιχειρηματιών. Όλα ανοιχτά και όποιος ζήσει, έζησε.
Έτσι είναι, αν έτσι νομίζεις :thumbup:
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν έχω μαγαζί ή επιχείρηση, και τα χρήματα που βγάζω ίσα-ίσα φτάνουν για ΔΕΗ, ΟΤΕ και σούπερ μάρκετ, και έτσι δεν μπορώ να συμμεριστώ το πρόβλημα αυτών που και πολύ χρήμα βγάζουν και χρέη έχουν. Δεν νομίζω όμως ότι θα άξιζε να πεθάνουν άλλοι 10.000 άνθρωποι επειδή κάποιοι ζούσαν με δανεικά και δεν μπορούσαν να συντηρηθούν για μερικούς μήνες μόνο με τις επιστρεπτέες. Ούτε ήταν τόσες πολλές οι επιχειρήσεις που δεν μπορούσαν με κάποιο τρόπο να βγάλουν χρήματα. Τα περισσότερα μαγαζιά πουλούσαν online και το take away έγινε ανάρπαστο. ΟΚ τα ξενοδοχεία και γενικά ο κόσμος που ζούσε από τον τουρισμό ζορίστηκε, αλλά δεν φαντάζομαι πως είχαν τόσο μεγάλα έσοδα μέσα στο χειμώνα, και από τον Απρίλιο-Μάιο λειτούργησαν κανονικά και κάποιοι έκαναν και χρυσές δουλειές (κατά δική τους ομολογία) οπότε ας μην κλάψουμε ακόμα γι' αυτούς. Προτιμώ να στεναχωρηθώ για όσους πέθαναν.

Δεν είναι ξεβόλεμα να εργάζεσαι με τελείως διαφορετικές συνθήκες από αυτές που ισχύουν για το επάγγελμά σου ούτε ήρθε καμία επανάσταση στην εκπαίδευση που θα μας συνοδεύει για πάντα, γιατί (guess what) κανένα παιδί ή έφηβος ή γονιός παιδιού ή εφήβου δεν θέλει να μάθει ξένες γλώσσες μέσω υπολογιστή. Όλοι εξ ανάγκης το κάναμε, όχι γιατί διαπιστώσαμε πως η τηλεδιδασκαλία είναι το δώρο που δεν ξέραμε ότι υπήρχε. Και για το πόσο αμελητέα ήταν η δυσκολία, να μιλήσεις όταν θα κάνεις τη δουλειά μου, όχι εκ του ασφαλούς, επειδή φαντάζεσαι πως το μόνο που κάνω είναι να μιλάω, και σιγά μωρέ, τι διαφορά έχει να μιλάς δια ζώσης σε σχέση με το να μιλάς σε μικρόφωνο? Δεν γίνομαι και ραδιοφωνικός παραγωγός να έχω δουλίτσα κανονικά με ή χωρίς λοκντάουν;

Και όχι, οι οικονομικές μου δυσκολίες ίσως να μην είναι ισοδύναμες με εκείνες των μικρών επιχειρηματιών, αλλά ούτε και τα κέρδη μου είναι ίδια. Και κανείς δεν ήρθε να με αποζημειώσει όταν στο πρώτο lockdown οι μισοί μαθητές σταμάτησαν ή ακόμα χειρότερα έκαναν τα μαθήματα και μετά αποφάσισαν να μην πληρώσουν "γιατί η τηλεκπαίδευση δεν είναι σαν το δια ζώσης" και άρα μπορώ να δουλεύω και δωρεάν ή να μειώσω τις ώρες μου και σκασίλα τους (και αυτά από γονείς που οι ίδιοι είναι ΔΥ).

Παρόλα αυτά θέλω ανοιχτά τα μαγαζιά και ελπίζω να μην ξανακλείσουν. Εγώ προσωπικά δεν θα πατήσω το πόδι μου, αλλά αν πιστεύουν πως θα έχουν πελάτες, σαφώς να μείνουν ανοιχτά. Δεν γουστάρω καθόλου οι φόροι μου να πηγαίνουν σε επιδοτήσεις μισθών και ενοικίων μικρών επιχειρηματιών. Όλα ανοιχτά και όποιος ζήσει, έζησε.

Πώς γίνεται να μιλάς γενικευτικά για τις επιχειρήσεις και να λες ότι ΟΛΕΣ έχουν πολλαπλάσια κέρδη από σένα, ενώ λίγο πιο κάτω λες ότι και το δικό σου εισόδημα μειώθηκε, και δεν πρόκειται να πατήσεις το πόδι σου για να τους στηρίξεις; Ποιον έχουν πελάτη οι επιχειρήσεις και βγάζουν τόσα κέρδη; Η οικονομία είναι ένα πλέγμα αποτελούμενο από πολλές αλυσίδες και δυστυχώς όπως όλα δείχνουν, η ζωή κατασκευάζεται με τέτοιο τρόπο πλέον ώστε οι πλούσιοι να γίνονται πλουσιότεροι και οι φτωχοί φτωχότεροι. Μιλάς για τους δανεισμένους σαν να' ναι κλέφτες, "ζούσαν με δανεικά" , λες και ήταν καταναλωτικά δάνεια όλα αυτά κι έγιναν αλοιφίτσες και πανάκια... Στεγαστικά και επιχειρηματικά είναι, τα δουλεύουν τα λεφτά τους οι άνθρωποι, δεν έχουν όλοι κεφάλαιο απ' το σπίτι τους ούτε αρέσκονται στη ζωή του υπαλλήλου (συν ότι χωρίς αυτούς δε θα υπήρχαν ούτε υπάλληλοι).

Τώρα όσο για το "άλλοι 10.000 άνθρωποι" τι να πω... εντελώς θεωρητικό κι ανυπόστατο γιατί δεν ξέρεις ούτε πόσο αποτελεσματικά ήταν τα λοκντάουν ούτε πότε θα πεθάνουν αυτοί που τη γλίτωσαν (αν είναι 80φεύγα με υποκείμενα νοσήματα όπως το 95% των θανάτων, συγγνώμη κιόλας αλλά θα πεθάνουν σίγουρα σε βάθος πενταετίας. Το να είσαι χρεωμένος κι αντιμέτωπος με την πτώχευση μπορεί να μην αντιμετωπιστεί ποτέ μέσα σε μια ζωή, η ελληνική οικονομία κάνει πάρα πολύ αργούς κύκλους, δεν είναι ΗΠΑ). Συν βέβαια ότι στον βωμό του κοβιντ και των λοκντάουν πέθαναν άλλοι τόσοι που δεν είχαν πρόσβαση στο σύστημα υγείας γιατί αναστάλθηκαν τα τακτικά χειρουργεία και πολλοί γιατροί αρνούνταν να επισκεφθούν τους ασθενείς τους στο σπίτι. Αν όλα τα χρήματα που δόθηκαν σε επιδοτήσεις και σαπιοκάναλα, χορηγούνταν ατόφια στο ΕΣΥ, την πρωτοβάθμια υγεία και τα μονοκλωνικά αντισώματα, πιστεύεις δε θα είχαμε τα ίδια και καλύτερα αποτελέσματα; Εγώ τουλάχιστον το πιστεύω, δε μου φαίνεται απίθανο.

Δεν μπορεί να σταματήσει να γυρίζει η Γη κάθε φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο, η κοινωνία είναι χτισμένη για να λειτουργεί αδιάκοπα αλλιώς θα πρέπει να γίνει κάτι εντελώς μηδενιστικό (όπως πχ παγκόσμιο κούρεμα χρεών, όπως γίνεται και μετά από πολέμους). Γι' αυτό και πολλοί υποστηρίζουν ότι τα lockdown ήταν οικονομικώς κατευθυνόμενα (ή έστω παρατραβηγμένα) με σκοπό να φτωχύνει ο κόσμος σε τέτοιο σημείο που να είναι πρόθυμος να δουλέψει ως εργάτης και να ξαναμεταφερθεί η παραγωγή στη Δύση η οποία την έφαγε για τα καλά απ' τα ασιατικά κράτη την τελευταία δεκαετία, δεν είναι όλα αποκυήματα της φαντασίας δέκα συνωμοσιολόγων. Βέβαια τώρα πλησιάζουν εκλογές, οπότε όλα καλά όλα ανθηρά και κανείς δε θέλει να παραζορίσει τον κόσμο. Τέλος πάντων, είναι ένα θέμα πολυδιάστατο και αχανές, ερχόμαστε από τελείως άλλους κόσμους και δε θα βγάλουμε άκρη.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πώς γίνεται να μιλάς γενικευτικά για τις επιχειρήσεις και να λες ότι ΟΛΕΣ έχουν πολλαπλάσια κέρδη από σένα, ενώ λίγο πιο κάτω λες ότι και το δικό σου εισόδημα μειώθηκε, και δεν πρόκειται να πατήσεις το πόδι σου για να τους στηρίξεις; Ποιον έχουν πελάτη οι επιχειρήσεις και βγάζουν τόσα κέρδη;
Επειδή σε λίγο πιάνω δουλειά και δεν μπορώ να διαβάσω και να απαντήσω κατεβατά, θα πω μόνο αυτό για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου.

Όταν είπα ότι δεν θα πατήσω σε ανοιχτό μαγαζί, δεν το είπα επειδή δεν θέλω να τους στηρίξω, αλλά επειδή δεν πιστεύω ότι είναι ασφαλές με τα τωρινά επιδημιολογικά δεδομένα να περιφέρομαι σε κλειστούς χώρους, ειδικά σε μέρη που κανείς δεν φοράει μάσκα (εστίαση, θέατρα κλπ). Και παρόλο που μας λυπάμαι όλους για αυτό που ζούμε, έχω και ένα ανεμβολίαστο παιδί να σκεφτώ, και γονείς που είναι ευάλωτοι, κι εγώ η ίδια ανήκω στις ευπαθείς ομάδες.

Έχω κάνει ό,τι περνάει από το χέρι μου για να μην συμμετέχω στην αλυσίδα μετάδοσης, ακριβώς για να κρατηθούν τα κρούσματα χαμηλά και να αποφύγουμε τα lockdown. Και τα χρήματα που έχω βγάλει τα έχω ρίξει όλα στην αγορά, δεν τα έχω κάνει μασούρι. Απλά επιλέγω με γνώμονα τη δική μου ασφάλεια και την ασφάλεια της οικογένειάς μου γιατί ανησυχώ περισσότερο για το αν αρρωστήσω παρά για το αν ο ιδιοκτήτης του μπαρ βγάλει κέρδος. Λυπάμαι, αλλά έτσι είναι. Δεν δάγκωσα εγώ τον παγκολίνο...

Περισσότερα το βράδυ, μετά τη δουλειά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Το ότι η ανεργία έχει εκραγεί σε όλο το κόσμο και εμείς βλέπουμε επιτυχίες στο take away με ξεπερνάει.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Ο μόνος λόγος για να κάνεις lockdown αυτή τη στιγμή είναι για να μην πιεστεί υπερβολικά το σύστημα υγείας. Για να μην τιγκάρουν οι ΜΕΘ και δεν έχεις πού να βάλεις αυτούς που παθαίνουν ατυχήματα ή εγκεφαλικά κλπ. Και για να υπάρχει διαθέσιμο δυναμικό στα νοσοκομεία ώστε να αντιμετωπίζονται τα "καθημερινά" προβλήματα υγείας όπως εγχειρήσεις ρουτίνας, χημειοθεραπείες, διάφορες παθήσεις που χρήζουν νοσηλείας. Στη Λετονία μπήκαν σε lockdown μία εβδομάδα μετά από τη στιγμή που αναγκάστηκαν να ακυρώνουν εγχειρήσεις ρουτίνας για να βρίσκουν κρεβάτια για COVID.

Δεν νομίζω πως κάνει κανείς lockdown για να πείσει τον κόσμο να εμβολιαστεί. Πρώτον αυτή η τακτική δεν δουλεύει και δεύτερον μπορείς κάλλιστα να λύσεις αυτό το πρόβλημα βάζοντας τους ανεμβολίαστους να κάνουν 2 ράπιντ την εβδομάδα. Και τα εμβόλια που σου περισσεύουν τα πουλάς σε κάποια άλλη χώρα, όπως έκαναν οι Ρουμάνοι που τα έστειλαν στην Δανία, και τώρα οι Δανοί κυκλοφορούν χωρίς μάσκες και οι Ρουμάνοι φιγουράρουν στο Top 10 των χωρών με τη μεγαλύτερη θνησιμότητα στην Ευρώπη (414 νεκροί μόνο χθες, σε μια χώρα 19 εκατομμυρίων).

Φάρμακο προφανώς δεν θα βρεθεί σε 2 ή 5 ή 10 εβδομάδες.

Τώρα αν φτάσουμε 200 θανάτους τη μέρα, αναγκαστικά θα κάνουμε lockdown γιατί θα τελειώσουν τα ψυγεία και δεν θα προλαβαίνουν να σκάβουν λάκους οι νεκροθάφτες. Στη Ρωσία που έχουν πάνω από 1000 δηλωμένους θανάτους τη μέρα και τα νοσοκομεία έχουν γονατίσει, βάζουν σε υποχρεωτική 4μηνη καραντίνα όλους τους μη εμβολιασμένους πολίτες άνω των 60 ετών και από 30/10-5/11 θα κηρυχθεί αργία προκειμένου να μην εργαστεί κανείς σε μια προσπάθεια να περιοριστεί η μετάδοση.
Δεν είναι λάθος κάτι από αυτά που λες, όμως:
Ο λόγος που εμβολιαζόμαστε δεν είναι για να γίνουμε άτρωτοι, αθάνατοι κλπ αλλά για να είναι η κατάσταση διαχειρίσημη από το σύστημα υγείας χωρίς να χρειάζονται μέτρα τύπου lockdown.

Η Ρωσία που λες έχει 32% ποσοστό πλήρως εμβολιασμένων.
Η Λετονία έχει 51%.
Εμείς είμαστε στο 60% το οποίο μπορεί να θεωρηθεί χαμηλό αλλά είναι υψηλότερο από αυτό που έχουν αυτές οι χώρες και πολλές ακόμα.

Ναι, αν φτάσουμε όχι τους 200 αλλά τους 100 σου λέω εγώ θανάτους την ημέρα θα κάνουμε lockdown αναγκαστικά.
Όμως όλη αυτή η ιστορία με τα εμβόλια γίνεται για να μην φτάσουμε εκεί και ταυτόχρονα ζώντας μια κανονική ζωή.

Και ένα ερώτημα, λες lockdown τώρα για να μην πιεστεί υπερβολικά το σύστημα υγείας.
Τότε μήπως να κάνουμε lockdown κάθε χειμώνα; Γιατί αν ο ιος δεν εξασθενήσει μόνος του ή δεν βρούμε αποτελεσματικό και ασφαλές φάρμακο που να μπορείς να το πάρεις μόνος σου σπίτι κάθε χειμώνα θα έχει πίεση στο σύστημα υγείας.

Στην τελική όποιος φοβάται μπορεί να μην κυκλοφορεί και όταν βγαίνει να φοράει και τριπλή μάσκα, δεν μπορεί όμως επειδή φοβάται να απαιτεί να μην κυκλοφορούν και οι υπόλοιποι. :)

Τώρα για τις επιστρεπτέες, το επίδομα των 534 σε όσους ήταν σε αναστολή και τα λοιπά πονεμένη ιστορία.
Αν δεν είχες άλλες υποχρεώσεις απλά επιβίωνες. Αν είχες άλλες είτε αυτό λεγόταν δάνειο είτε παιδιά είτε οτιδήποτε άλλο καληνύχτα.
Γιατί εσύ που έκανες μάθημα με τηλεκπαίδευση υποθέτω κανονικά πληρωνόσουν αλλά αυτός που σε πληρώνει αν είχε βγει σε αναστολή αντι για τον μισθό του έπαιρνε 534...
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
1634828572640.png
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Εντάξει, πνίγηκα.


Σύμφωνα με τις πληροφορίες του MEGA, η νέα δέσμη χαλάρωσης των μέτρων θα περιλαμβάνει αύξηση της πληρότητας σε ΜΜΜ (....) Επιπλέον αναμένεται να ανακοινωθεί η αύξηση της πληρότητας στα ΜΜΜ στο 85%, από το 65% που βρίσκεται σήμερα.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Εντάξει, πνίγηκα.

Μας δουλεύουν οι γελοίοι? Οι μόνες 2 "καλες" μέρες λεωφορείου μου από τότε που άνοιξαν τα πανεπιστήμια ήταν μια που είχε 1 (ΜΙΑ) άδεια θέση όταν μπήκα και έτρεξα να κάτσω και έστω δεν έλιωσα λίγο ακόμα τη μέση μου και μια άλλη που είδα διπλό να περνάει στο δρόμο για τη στάση οπότε το επόμενο που πήρα εγώ ήταν μισογεματο, όχι ασφυκτικά γεμάτο. Την υπόλοιπη φρίκη δεν την σχολιάζω καν.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Εντάξει, πνίγηκα.

Λογαριαζουν χωρις τον ξενοδοχο.
Οπως δεν σε βλεπω και δεν με βλεπεις... :P να δεις που θα παρουν πισω και καποια αλλα μετρα.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Διαβασα ότι στην Κύπρο η είσοδος στα σουπερμάρκετ γίνεται μόνο για τους εμβολιασμενους η για όσους έχουν νοσήσει η με ραπίντ τέστ. Θεωρείτε ότι ένα τέτοιο μέτρο είναι αποτελεσματικό;
 

snowy

Νεοφερμένος

Η snowy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Εγώ πετάγομαι για να πω πως κάποιοι συμφοιτητές έψαχναν συγγενείς και φίλους να τους δώσουν το πιστοποιητικό εμβολιασμού για να πάνε σε κλαμπ, αφού δεν ελέγχουν ταυτότητες.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Διαβασα ότι στην Κύπρο η είσοδος στα σουπερμάρκετ γίνεται μόνο για τους εμβολιασμενους η για όσους έχουν νοσήσει η με ραπίντ τέστ. Θεωρείτε ότι ένα τέτοιο μέτρο είναι αποτελεσματικό;
ΟΧΙ. Για όνομα Του Θεού. Μήπως και να μην αναπνέουν; Έλεος με αυτήν την παράνοια. Τελικά μεγαλύτερος κίνδυνος είναι η κορωνοφοβία παρά ο κορωνοϊός.

Άλλωστε ο έλεγχος των πιστοποιητικών και όλων αυτών των μέτρων είναι τόσο αποτελεσματικός που ένας φίλος μου υπήρξε το πρώτο κρούσμα της σχολής μας. Την Δευτέρα τον είδα για πολύ λίγο μιλήσαμε με μάσκες κλπ και τέλος. Άλλοι θα είχαν πανικοβληθεί, εγώ απλά είμαι χαλαρός.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

1634844274177.jpg
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Διαβασα ότι στην Κύπρο η είσοδος στα σουπερμάρκετ γίνεται μόνο για τους εμβολιασμενους η για όσους έχουν νοσήσει η με ραπίντ τέστ. Θεωρείτε ότι ένα τέτοιο μέτρο είναι αποτελεσματικό;
Απο ό,τι θυμάμαι, αυτό γίνεται εδώ και πάρα πολύ καιρό στην Κύπρο. Το είχε πιστοποιήσει και ο Βιέντο στο τσατ μας.

Όσοι έχουν φυσική ανοσία τώρα δεν θα την έχουν σε ένα χρόνο και αν τώρα έχουμε στο περίπου 60% εμβολιασμένους
1634845145718.png



5% διαφορά από την Γερμανία έχουμε μόνο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν είναι λάθος κάτι από αυτά που λες, όμως:
Ο λόγος που εμβολιαζόμαστε δεν είναι για να γίνουμε άτρωτοι, αθάνατοι κλπ αλλά για να είναι η κατάσταση διαχειρίσημη από το σύστημα υγείας χωρίς να χρειάζονται μέτρα τύπου lockdown.

Η Ρωσία που λες έχει 32% ποσοστό πλήρως εμβολιασμένων.
Η Λετονία έχει 51%.
Εμείς είμαστε στο 60% το οποίο μπορεί να θεωρηθεί χαμηλό αλλά είναι υψηλότερο από αυτό που έχουν αυτές οι χώρες και πολλές ακόμα.

...
Και ένα ερώτημα, λες lockdown τώρα για να μην πιεστεί υπερβολικά το σύστημα υγείας.
Τότε μήπως να κάνουμε lockdown κάθε χειμώνα; Γιατί αν ο ιος δεν εξασθενήσει μόνος του ή δεν βρούμε αποτελεσματικό και ασφαλές φάρμακο που να μπορείς να το πάρεις μόνος σου σπίτι κάθε χειμώνα θα έχει πίεση στο σύστημα υγείας.

Στην τελική όποιος φοβάται μπορεί να μην κυκλοφορεί και όταν βγαίνει να φοράει και τριπλή μάσκα, δεν μπορεί όμως επειδή φοβάται να απαιτεί να μην κυκλοφορούν και οι υπόλοιποι. :)

Τώρα για τις επιστρεπτέες, το επίδομα των 534 σε όσους ήταν σε αναστολή και τα λοιπά πονεμένη ιστορία.
Αν δεν είχες άλλες υποχρεώσεις απλά επιβίωνες. Αν είχες άλλες είτε αυτό λεγόταν δάνειο είτε παιδιά είτε οτιδήποτε άλλο καληνύχτα.
Γιατί εσύ που έκανες μάθημα με τηλεκπαίδευση υποθέτω κανονικά πληρωνόσουν αλλά αυτός που σε πληρώνει αν είχε βγει σε αναστολή αντι για τον μισθό του έπαιρνε 534...
Εμείς δεν έχουμε 60% ποσοστό εμβολιασμού, έχουμε 50% στη βόρεια Ελλάδα, ίσως και πιο λίγο, και 75% στην Αθήνα. Οπότε έχουμε όλα τα "προσόντα" για να γίνει ολοκαύτωμα, απλά θα γίνει πάνω από τη Λάρισα.

Αν ο ιός δεν εξασθενήσει μόνος του, όντως υπάρχει πρόβλημα. Ή θα αποδεχτούμε πολύ περισσότερους θανάτους ή θα κάνουμε κάτι άλλο (lockdown, υποχρεωτικό εμβολιασμό, τεστ κάθε μέρα ή κάτι άλλο που δεν το έχουμε σκεφτεί ακόμα). Το μόνο που δεν παίζει είναι να κάνουμε ντα τον ιό για να φύγει.

Όποιος δεν φοβάται, να κυκλοφορεί ελεύθερα και παντού (κι εγώ μαζί σου). Αν μπορούσε σε περίπτωση νόσησης να μην πηγαίνει στο νοσοκομείο αλλά να υποφέρει ήσυχα στη θαλπωρή του σπιτιού του, ακόμα καλύτερα.

Αυτός που με πληρώνει δεν μπορούσε να βγει σε αναστολή και δεν δικαιούνταν τα 534. Αν έπαιρναν όλοι οι μικρο-επιχειρηματίες 534€ δεν θα άκουγες παράπονο από κανέναν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το ότι η ανεργία έχει εκραγεί σε όλο το κόσμο και εμείς βλέπουμε επιτυχίες στο take away με ξεπερνάει.
Πολύ σωστά. Αυτοί που ετοιμάζουν το φαγητό που αγοράζεις σε πακέτο είναι ηθοποιοί.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Πολύ σωστά. Αυτοί που ετοιμάζουν το φαγητό που αγοράζεις σε πακέτο είναι ηθοποιοί.
Δεν κολλάνε αυτά που λες. Πρώτον δεν παίρνω φαγητό απέξω και δεύτερον αναφέρομαι στο επιχείρημα σου ότι το lockdown δεν επηρέασε και ιδιαίτερα την οικονομία και τις θέσεις εργασίας αφού μεταφέρθηκαν οι υπηρεσίες στον ηλεκτρονικό κόσμο κάτι που μόνον σε έναν βαθμό είναι ορθό. Πολλοί επαγγελματικοί κλάδοι δεν γίνεται να μεταφερθούν σε αυτό το τομέα και για αυτό τσακίστηκαν. Επίσης οι δείκτες της παγκόσμιας οικονομικής ανάπτυξης έπεσαν με τη πλειοψηφία ακόμα και των δυνατών χώρων του κόσμου να βλέπουν μείωση στην ανάπτυξη τους. Η ανεργία παγκοσμίως αυξήθηκε, πολλές δουλειές χάθηκαν. Εκτός αν οι άνεργοι είναι ηθοποιοί.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν κολλάνε αυτά που λες. Πρώτον δεν παίρνω φαγητό απέξω και δεύτερον αναφέρομαι στο επιχείρημα σου ότι το lockdown δεν επηρέασε και ιδιαίτερα την οικονομία και τις θέσεις εργασίας αφού μεταφέρθηκαν οι υπηρεσίες στον ηλεκτρονικό κόσμο κάτι που μόνον σε έναν βαθμό είναι ορθό. Πολλοί επαγγελματικοί κλάδοι δεν γίνεται να μεταφερθούν σε αυτό το τομέα και για αυτό τσακίστηκαν. Επίσης οι δείκτες της παγκόσμιας οικονομικής ανάπτυξης έπεσαν με τη πλειοψηφία ακόμα και των δυνατών χώρων του κόσμου να βλέπουν μείωση στην ανάπτυξη τους. Η ανεργία παγκοσμίως αυξήθηκε, πολλές δουλειές χάθηκαν. Εκτός αν οι άνεργοι είναι ηθοποιοί.
And your point is? Δεν έπρεπε να κάνουμε lockdown για να μην αυξηθεί παγκοσμίως η ανεργία;

Δεν ξέρω αν μπόρεσες να παρακολουθήσεις τη ροή, πάντως το σχόλιο για το takeaway γράφτηκε όταν συζητούσαμε τις συνέπειες του lockdown στις μικρές επιχειρήσεις στην Ελλάδα. Στα πλαίσια αυτά συζητούσαμε για εμπορικά καταστήματα, ξενοδοχεία, εστιατόρια, θέατρα κλπ. Δεν ξέρω τι άλλες επιχειρήσεις έχουμε στην Ελλάδα που δεν μπορούν να λειτουργήσουν εξ αποστάσεως. Γυμναστήρια ίσως?
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προκείμενη 1(εντελώς αστήρικτη και αντίθετη στα στοιχεία): μεγάλο ποσοστό όσων συμμετείχαν στο πάρτυ ζουν με γονείς, οι οποίοι αν κολλήσουν διατρέχουν τεράστιο κίνδυνο, ακόμα και με εμβόλιο
Προκείμενη 2(αληθής): όποιος πάει σε τέτοια πάρτυ αυξάνει τις πιθανότητες να κολλήσει
Συμπέρασμα(που ακόμα και αληθους υποτεθείσας της πρώτης προκείμενης, δεν απορρέει αιτιωδώς από αυτές): τα πάρτυ αυτά συνολικά είναι ανήθικα(έτσι είπες στην αρχή).
σημαντικό ποσοστό*

Πάντα ζόυσαμε, ζούμε και θα ζούμε με κάποιους κινδύνους να πεθάνουμε (σε πατάει αμάξι, ανατινάσσεται τζιχαντιστής, σε βρίσκει σεισμός, σε καίει πυρκαγιά κλπ), η περίπτωση λοιπόν να κολλήσει κάποιος εμβολιασμένος και να πεθάνει είναι μια από αυτές.
Η επιδημία έχει το μοναδικό χαρακτηριστικό της πως εξαπλώνεται επιδημιακά, δηλαδή εκθετικά, αύριο μπορείς να δεις 10,000 θανάτους από covid, αλλά όχι από πέσιμο από σκάλα, αεροπορικό δυστύχημα, δάγκωμα από καρχαρία και θάνατο από υπερβολικά videogames. (Παρεπιπτόντως, η τρομοκρατία αποτελεί κι αυτή "επιδημαικές φύσεως"(fat tailed) φαινόμενο και όποιος λέει ότι είναι πιο πιθανό να πεθάνει σε τροχαίο, παρά σε τρομοκρατική επίθεση στο Παρίσι, είναι τελείως ανίδεος.)

Δε συμφωνώ με κάποια πλευρά, απλά παραθέτω τη clunky ανταπάντηση σου.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
605.000 οι νεκροί στην Βραζιλία...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
605.000 οι νεκροί στην Βραζιλία...
Και στο Περού, και στη Βραζιλία, πολύ δύσκολα τα πράγματα. Εμείς εδώ περνάμε όνειρο συγκριτικά με αυτούς.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top