• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Θα μειωθεί η ανεργία στους εμβολιασμενους.
Δεν νομίζω πως θα γίνει ποτέ, αλλά έτσι που το θέτεις καλό μου ακούγεται :P

Ε και; Άκυρα τα φύλλα πορείας τους....
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,852 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εγώ το είχα ακούσει από φίλους Σιγκαπουρέζους και καθόλου παραπληροφόρηση δεν μου φάνηκε, αντιθέτως με είχαν ζώσει τα φίδια. Το 2020 ήταν η χειρότερη πρωτοχρονιά ever, δεν είχα διάθεση ούτε να ευχηθώ.
Εγώ όταν μας είχαν βγάλει απ' την καραντίνα ειπα οι αυτό ήταν , ευτυχώς πέρασε γρήγορα και έβριζα τους φλατοντ που έλεγαν ξανά για καραντίνα

Ε όταν μπήκα στην 7αμηνη καραντίνα είπα ότι αυτό ήταν αλλαξε ο κόσμος για πάντα και αντίο pre pandemic era
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα ευαισθησίας, όπως λέτε μερικοί. Είναι θέμα επιβίωσης. Στο περσινό λοκντάουν που ο γουρλομάτης έκλεισε τα Δικαστήρια (τις εμμάρτυρες διαδικασίες μόνο), αλλά με το πρόσχημα ότι οι υπόλοιπες διαδικασίες, άνευ παρουσιάς μαρτύρων, διεξάγονται κανονικά, θεώρησε ότι οι δικηγόροι δεν δικαιούμαστε αποζημίωση. Λες και έχουμε όλοι πελάτες τράπεζες ξέρω γω.
Η αναφορά στους ευαισθητούληδες ήταν για όσους θέτουν ως επιχείρημα κατά του lockdown τα ψυχολογικά τραύματα που θα τους δημιουργήσει ο "εγκλεισμός".

Εγώ όταν μας είχαν βγάλει απ' την καραντίνα ειπα οι αυτό ήταν , ευτυχώς πέρασε γρήγορα και έβριζα τους φλατοντ που έλεγαν ξανά για καραντίνα
Εγώ πάλι εξακολουθώ να απορώ που υπήρχε κόσμος που νόμιζε ότι είχαμε ξεμπερδέψει τον Μάιο του 2020....
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,852 μηνύματα.
Δείτε τι θα πάθουν οι ανεμβολιαστοι
...
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Η αναφορά στους ευαισθητούληδες ήταν για όσους θέτουν ως επιχείρημα κατά του lockdown τα ψυχολογικά τραύματα που θα τους δημιουργήσει ο "εγκλεισμός".

Ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση, δεν αξίζουν ειρωνεία όλοι όσοι ισχυρίζονται ότι παθαίνουν ψυχολογικά. Μην υποτιμάτε την επίδραση της κλεισούρας στην ψυχολογία του κόσμου. Κάποιοι δεν είναι τόσο δυνατοί ψυχικά όσο κάποιοι άλλοι. Φίλη ψυχίατρος στο προηγουμενο λοκντάουν μου ανέφερε χαρακτηριστικά ότι η πελατεία της αυξήθηκε θεαματικά και αρκετοί από τους ήδη υπάρχοντες ασθενείς της χειροτέρεψαν σε μεγάλο βαθμό. Όπως δεν είναι ηθοποιοί οι ασθενέις στην εντατική, έτσι δεν είναι και όλοι αυτοί που τρέχουν στους ψυχιάτρους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,852 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Με το τσίπουρο, τι παίζει; Ακούω να το μνημονεύουν πολύ τώρα τελευταία.

1637448443341.png


Ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση, δεν αξίζουν ειρωνείας όλοι όσοι ισχυρίζονται ότι παθαίνουν ψυχολογικά. Μην υποτιμάτε την επίδραση της κλεισούρας στην ψυχολογία του κόσμου. Κάποιοι δεν είναι τόσο δυνατοί ψυχικά όσο κάποιοι άλλοι. Φίλη ψυχίατρος στο προηγουμενο λοκντάουν μου ανέφερε χαρακτηριστικά ότι η πελατεία της αυξήθηκε θεαματικά και αρκετοί από τους ήδη υπάρχοντες ασθενείς της χειροτέρεψαν σε μεγάλο βαθμό. Όπως δεν είναι ηθοποιοί όλοι οι ασθενέις στην εντατική, έτσι δεν είναι και όλοι αυτοί που τρέχουν στους ψυχιάτρους.
Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι υπάρχει κόσμος που χρειάζεται τη συνδρομή ιατρών για να την παλέψει, ούτε αυτό είναι από μόνο του επιλήψιμο.

Το ερώτημα είναι αν πρέπει να γίνει κάτι για να μην πεθαίνουν 600 την εβδομάδα ή όχι.

Δεύτερο ερώτημα, αν κάποιος παθαίνει ψυχολογικά από τη χρήση μάσκας, τον αφήνουμε να κυκλοφορεί ξεμάσκωτος για να μην χειροτερέψουν τα ψυχολογικά του ή τον υποχρεώνουμε να συμμορφωθεί κι ας υποφέρει μέσα του;
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,852 μηνύματα.
Ο πατέρας μου είναι έτοιμος να πει οτι παθαίνει ψυχολογικά επειδή φοράει ζώνη ασφαλείας όταν οδηγεί γιατί τον περιορίζει σε όλες του τις κινήσεις.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,852 μηνύματα.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
1170 σελίδες γεμάτες μπλα μπλα.

Το ερώτημα παραμένει: μας απασχολεί καθόλου το ότι πεθαίνουν 500-600 άνθρωποι την εβδομάδα, κάθε εβδομάδα;
Η επιλογή του εμβολίου υπάρχει και για αυτούς.
Αν δεν απασχολεί αυτούς η ζωή τους γιατί να απασχολεί εμένα.

Στην Ελλάδα κάθε χρόνο πεθαίνουν 35.000 άνθρωποι από καρκίνο.
Λόγο των lockdown και την αποτροπή των πολιτών να πανε νοσοκομεία διαγνώστηκαν το 2020 40% λιγότεροι καρκίνοι.
Μπορείς να το μεταφράσεις σε αριθμό μελλοντικών θανάτων?

Τα αντικαταθλιπτικά αυξήθηκαν 170%

Τα περιστατικά ενδοοικογενειακής βίας 300%

Για τον covid υπάρχει λύση εδώ και μήνες και λέγετε εμβόλιο. Από εκεί και πέρα η ζωή συνεχίζεται, οποίος φοβάται πέφτει και κοιμάται.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,852 μηνύματα.
Η επιλογή του εμβολίου υπάρχει και αυτούς.
Αν δεν απασχολεί αυτούς η ζωή τους γιατί να απασχολεί εμένα.
Γιατι ίσως αν κρασαρει το σύστημα, την πατάμε όλοι μας. π.χ αναστέλλονται χειρουργεια, χημειοθεραπείες, εξετάσεις, διαγνωσεις κτλ...
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Η επιλογή του εμβολίου υπάρχει και αυτούς.
Αν δεν απασχολεί αυτούς η ζωή τους γιατί να απασχολεί εμένα.

Για τον covid υπάρχει λύση εδώ και μήνες και λέγετε εμβόλιο. Η ζωή συνεχίζεται, οποίος φοβάται πέφτει και κοιμάται.
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν να εμβολιαστούν ή που το εμβόλιο δεν τους προστατεύει.

Το μεγάλο ιικό φορτίο στην κοινότητα θέτει σε μεγαλύτερο κίνδυνο εμβολιασμένους και ανεμβολίαστους. Όσο μεγαλώνει η διασπορά, τόσο περισσότεροι εμβολιασμένοι θα νοσούν.

Χώρια που η διασπορά δημιουργεί συνθήκες που ευνοούν τις μεταλλάξεις. Ήδη η Δέλτα διαφεύγει των εμβολίων πιο ευκολα από την Άλφα.

Αλλά και χωρίς όλα αυτά, το ζήτημα τόσο μεγάλου αριθμού νοσήσεων και θανάτων θα έπρεπε να μας απασχολεί. Ή όχι; Και αν δεν μας απασχολεί αυτό, γιατί να μας απασχολούν τα ψυχολογικά του καθενός ή οι καρκίνοι; Ας μην μας απασχολεί τίποτα πέρα από τον εαυτούλη μας.

Ας δεχτούμε ότι δεν μας απασχολούν αυτοί που πάνε να συναντήσουν τον Δημιουργό τους μια ώρα αρχίτερα (ας πρόσεχαν ή ας ήταν πιο τυχεροί). Δεν θα έπρεπε να μας απασχολεί η κατάσταση στα νοσοκομεία; Άντε και διαγνώστηκε έγκαιρα ο καρκίνος. Αν δεν γίνονται εγχειρήσεις, τι να το κάνεις;
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Ο πατέρας μου είναι έτοιμος να πει οτι παθαίνει ψυχολογικά επειδή φοράει ζώνη ασφαλείας όταν οδηγεί γιατί τον περιορίζει σε όλες του τις κινήσεις.

Πάλι γίνεται συνειδητή προσπάθεια να υποβαθμιστεί ο ψυχολογικός παράγων σε επίπεδο παιδκού καπρίτσιου. Όχι, ο πατέρας σου απλώς χαιδεύεται, δεν έχει κανένα θέμα, απλώς τον στενεύει η ζωνη. Αλλά αυτή δεν είναι η πeρίπτωση για πάρα πολλούς ανθρώπους. Ξέρετε πόσοι παίρνουν ήδη χάπια, ώστε να αντέξουν την καθημερινότητά τους; περισσότεροι απ΄ ό,τι πιστεύετε.

Και όχι νινα, δεν ισχυρίζομαι ότι αν κάποιος παθαίνει ψυχολογικό με τη μάσκα, θα πρέπει να του επιτραπεί να κυκλοφορεί άνευ, εφόσον η χρήση της είναι επιβεβλημένη από τον Νόμο. Αν είχα έναν φίλο με τόσο μεγάλο πρόβλημα με τη μάσκα και τον έβλεπα να υποφέρει δεν ξέρω τι θα τον συμβούλευα. Ίσως να περιορίσει στο ελάχιστο την παρουσία του σε κλειστούς χώρουw. Για τη δουλειά του, ειλικρινά δεν ξέρω. Ίσως περισσότερα μικρά διαλείμματα για να τη βγάζει κάπου, όπου να είναι μόνος. Δεν ξέρω, ειλικρινα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για τον covid υπάρχει λύση εδώ και μήνες και λέγετε εμβόλιο. Από εκεί και πέρα η ζωή συνεχίζεται, οποίος φοβάται πέφτει και κοιμάται.
Το εμβόλιο δε λύνει το πρόβλημα. Η μόνη σίγουρη και σημαντική συνεισφορά του είναι στους ευάλωτους(με υποκείμενα) και τους ηλικιωμένους. Κατά τ' άλλα δεν εχουμε λόγο καν να πιστεύουμε πως μειώνει τα περιστατικά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top