• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δύσκολο γιατί στις περιοχές αυτές είναι ήδη σε lockdown, δεν βγαίνουν από τα σπίτια τους οπότε δεν έχουν έτσι κι αλλιώς παραγωγή.

Υποθέτω είναι μια απέλπιδα προσπάθεια να σπάσουν τις αλυσίδες μετάδοσης γρηγορότερα.
Ναι, αλλά με ποιον απώτερο σκοπό; Γιατί να σπάσουν οι αλυσίδες μετάδοσης γρηγορότερα; Για να μην κινδευνεύσει η παραγωγή; Γιατί φοβούνται μήπως εμφανιστεί νέα μετάλλαξη; Γιατί φοβούνται τις επιπτώσεις της συγκεκριμένης μετάλλαξης; Ή είναι απλά ανυπόμονοι ας πούμε;

Η καθολική χρήση PCR από τον πληθυσμό πάντως όταν είναι εφικτή, για συγκεκριμένη χρονική περίοδο δεν είναι άσχημη ιδέα, για να δεις όσο το δυνατόν με μεγαλύτερη ακρίβεια τον αριθμό κρουσμάτων, που θα προσεγγίζει εκείνον των πραγματικών κρουσμάτων
Δεν νομίζω πως θα είναι ποτέ εφικτή η καθολική χρήση PCR εν μέσω έξαρσης. Δεν υπάρχουν αρκετά αντιδραστήρια, για αρχή.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Ναι, αλλά με ποιον απώτερο σκοπό; Γιατί να σπάσουν οι αλυσίδες μετάδοσης γρηγορότερα; Για να μην κινδευνεύσει η παραγωγή; Γιατί φοβούνται μήπως εμφανιστεί νέα μετάλλαξη; Γιατί φοβούνται τις επιπτώσεις της συγκεκριμένης μετάλλαξης; Ή είναι απλά ανυπόμονοι ας πούμε;
Θεωρώ γιατί δεν μπορούν να κάνουν τόσο αυστηρό lockdown όσο κάνουν για μεγάλο διάστημα.

Το γιατί δεν μπορούν είναι συνδυασμός λόγων, και αυτών που λες και πολλών άλλων.

Για την παραγωγή, για τις αντιδράσεις του κόσμου που ήδη έχει ξεκινήσει να αντιδρά, γιατί όσο εξαπλώνεται τόσο δυσκολότερα μαζεύεται και τόσο μεγαλύτερη πίεση δίνει στο σύστημα υγείας(και ας ανακοινώνουν 0 θανάτους...) και για πολλούς άλλους λόγους που ίσως δεν μπορούμε να σκεφτούμε εμείς στην απέξω.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Θεωρώ γιατί δεν μπορούν να κάνουν τόσο αυστηρό lockdown όσο κάνουν για μεγάλο διάστημα.

Το γιατί δεν μπορούν είναι συνδυασμός λόγων, και αυτών που λες και πολλών άλλων.

Για την παραγωγή, για τις αντιδράσεις του κόσμου που ήδη έχει ξεκινήσει να αντιδρά, γιατί όσο εξαπλώνεται τόσο δυσκολότερα μαζεύεται και τόσο μεγαλύτερη πίεση δίνει στο σύστημα υγείας(και ας ανακοινώνουν 0 θανάτους...) και για πολλούς άλλους λόγους που ίσως δεν μπορούμε να σκεφτούμε εμείς στην απέξω.
Μωρέ κι εγώ μαζί σου. Απλά αναρωτιέμαι για το λόγο που προσπαθούν τόσο πολύ και με τόσο απόλυτο τρόπο, φτάνοντας στα άκρα.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Κάποιος θα έλεγε γιατί κάτι έχουν ψυλλιαστεί για τις μακροπρόθεσμες συνέπειες των μολύνσεων-επαναμολύνσεων (long covid) και προσπαθούν με κάθε τρόπο να το αποφύγουν...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Κάποιος θα έλεγε γιατί κάτι έχουν ψυλλιαστεί για τις μακροπρόθεσμες συνέπειες των μολύνσεων-επαναμολύνσεων (long covid) και προσπαθούν με κάθε τρόπο να το αποφύγουν...
Κάποιος άλλος θα έλεγε πως η παροχή υπηρεσιών στα νοσοκομεία τους είναι τόσο χάλια που προσπαθούν με κάθε τρόπο να αποφύγουν μια τέτοια εικόνα που θα αμαυρώσει ακόμα περισσότερο την εικόνα που έχουν ήδη δείξει.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Μωρέ κι εγώ μαζί σου. Απλά αναρωτιέμαι για το λόγο που προσπαθούν τόσο πολύ και με τόσο απόλυτο τρόπο, φτάνοντας στα άκρα.
Συνδυασμός είναι.
Στα νοσοκομεία απέχουν τραγικά από μια σύγχρονη δυτική χώρα οπότε αν έχουν την διασπορά μιας Ευρωπαϊκής χώρας σε συνδυασμό με το πως ζουν στις μεγάλες πόλεις(ο ένας πάνω στον άλλο) θα ζήσουν καταστάσεις Μπέργκαμο.

Επίσης όταν μπορούσαν με τίμημα το κλείσιμο μεμονωμένων περιοχών για 10 μέρες σε συνδυασμό με την παρακολούθηση που έτσι κι αλλιώς έχουν να μην έχουν διασπορά και να γλιτώσουν και μακροπρόθεσμες συνέπειες, πίεση στα νοσοκομεία κλπ το έκαναν.

Τώρα είναι στο μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

Πρέπει να το μαζέψουν γρήγορα γιατί αυτά τα τόσο αυστηρά μέτρα δεν είναι σχεδιασμένα για να σταθούν για μεγάλο διάστημα. Προκαλούν οικονομική ζημιά, κοινωνικές αντιδράσεις και προβλήματα στην τροφοδοσία. Σκέψου τι logistics θέλει για να κάνεις delivery όλα τα αναγκαία σε 26 εκατομμύρια κατοίκους και τι γίνεται αν ενώ το έχεις σχεδιάσει για 10-15 μέρες χρειαστεί να το κανεις για 20-30-40+.

Αν ανοίξουν όμως τώρα που είναι σε έξαρση θα γίνει ακόμα μεγαλύτερος χαμός.

Η Αυστραλία το φθινόπωρο με την Δ όταν βρέθηκε ακριβώς στην ίδια θέση άνοιξε και εγκατέλειψε το zero covid.
Βέβαια τους βοήθαγε κάπως ότι τότε αυτοί έμπαιναν στο καλοκαίρι και έκανε λίγο πιο ομαλό το άνοιγμα αλλά και πάλι...
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
1649614130011.png


Οπως σας υποσχεθηκα , το εκανα πραξη......θα συνεχισω να τους τιμωρω εναν προς εναν για το κακο που κανουν και που θα κανουν παγκοσμια


 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Κινεζοτρελες...
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Τι λένε τελικά ; θα καταργηθουν τα πιστοποιητικα η όχι; να ξέρω να μη πάω για επόμενη δόση!
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τι λένε τελικά ; θα καταργηθουν τα πιστοποιητικα η όχι; να ξέρω να μη πάω για επόμενη δόση!
Εσύ δηλαδή κάνεις το εμβόλιο μόνο για το πιστοποιητικό και όχι για να προφυλαχθείς; Στην περίπτωση αυτή, καλύτερα να κολλήσεις.

Απάντηση στο ερώτημα δεν έχω, δεν παρακολουθώ καθόλου τις εξελίξεις. Έχουμε φάει οικογενειακώς πολλές φορές "πόρτα" στα μαγαζιά επειδή ένας ή όλοι μας έχουμε ξεχάσει να φέρουμε το πιστοποιητικό μας. Στην κοΖμάρα μας εντελώς :P
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Εσύ δηλαδή κάνεις το εμβόλιο μόνο για το πιστοποιητικό και όχι για να προφυλαχθείς; Στην περίπτωση αυτή, καλύτερα να κολλήσεις.

Απάντηση στο ερώτημα δεν έχω, δεν παρακολουθώ καθόλου τις εξελίξεις.
Εγώ περασα δυο φορές κόβιντ
Τη μια ανεμβολιαστη την άλλη εμβολιασμένη
Αλλά κάτσε να συστηθώ πρωτα::) είμαι από κείνους που καναν το εμβόλιο υποχρεωτικά.... Πλήρωνα ραπιντ όλη την ώρα και αναγκαστικά μετα λόγω δουλειάς. Αλλιώς ας πληρωνα ραπιντ δεν είχα θέμα. Όποτε περιμενω να καταργηθεί το πιστοποιητικο για να μην ξανακάνω....ελπιζω να είναι αποδεκτή η άποψη μου στο θρεντ αλλιώς και γεια σας και δε με πειραζει κιόλας :) δε θα μπω σε κουβέντα γιατί και να επιχειρηματολογησω αυτό εννοώ γιατί το χω ξανακάνει και δε βγαίνει κάπου. :)
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εγώ περασα δυο φορές κόβιντ
Αααα είσαι από αυτούς που το περνάνε πολλές φορές. Χαρά στο κουράγιο σας :laugh:

Εμένα δεν με ενοχλεί πάντως άμα ο άλλος θέλει να αρρωσταίνει. Κάποιος πρέπει να γίνει θύμα του ιού, ας είναι ο διπλανός μου :P

Σημ. Αρκεί να μην είναι συνάδελφος και φορτώνομαι έξτρα δουλειά εξ αιτίας του.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Αααα είσαι από αυτούς που το περνάνε πολλές φορές. Χαρά στο κουράγιο σας :laugh:

Εμένα δεν με ενοχλεί πάντως άμα ο άλλος θέλει να αρρωσταίνει. Κάποιος πρέπει να γίνει θύμα του ιού, ας είναι ο διπλανός μου :P

Σημ. Αρκεί να μην είναι συνάδελφος και φορτώνομαι έξτρα δουλειά εξ αιτίας του.
Μια ίωση είναι
Ναι δυο φορες την πρώτη ήμουν ανεμβολιαστη είχα απλά συνάχι τη δευτερη εμβολιασμένη ειχα και βήχα κανα δίμηνο δεν έλεγε να φυγει
Δε λεω οτι έφταιγε το εμβόλιο αλλά εμένα έτσι μου τυχε

Ναι εντάξει τα καταλαβαίνω όσα λες, τώρα για τη δουλειά τι να σου πω. Μπορεί να τυχει και σε σενα να φορτωθεί κάποιος άλλος δουλειά εξαιτίας σου μπορεί να μην είναι κοβιντ μπορεί να γκαστρωθεις ξέρω γω κάποιος θα τα φορτωθεί

Προσωπικά έχω φόρτωσει κι έχω φορτωθεί, έτσι είναι αυτά μέσα στο προγραμμα εννοω
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ναι εντάξει τα καταλαβαίνω όσα λες, τώρα για τη δουλειά τι να σου πω. Μπορεί να τυχει και σε σενα να φορτωθεί κάποιος άλλος δουλειά εξαιτίας σου μπορεί να μην είναι κοβιντ μπορεί να γκαστρωθεις ξέρω γω κάποιος θα τα φορτωθεί
Στη δουλειά είμαστε 6 άτομα, 5 εμβολιασμένοι 1 ανεμβολίαστος. Μέχρι στιγμής έχει αρρωστήσει μόνο ο ανεμβολίαστος ο οποίος παρεμπιπτόντως είναι και ο μόνος που φοράει ακόμα χειρουργική μάσκα.

Τώρα έτυχε, πέτυχε, δεν ξέρω. Αλλά άμα αρρωστήσει ξανά, εγώ δεν ξανακαλύπτω. Να βγάλει μόνος του το φίδι από την τρύπα :P
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Στη δουλειά είμαστε 6 άτομα, 5 εμβολιασμένοι 1 ανεμβολίαστος. Μέχρι στιγμής έχει αρρωστήσει μόνο ο ανεμβολίαστος ο οποίος παρεμπιπτόντως είναι και ο μόνος που φοράει ακόμα χειρουργική μάσκα.

Τώρα έτυχε, πέτυχε, δεν ξέρω. Αλλά άμα αρρωστήσει ξανά, εγώ δεν ξανακαλύπτω. Να βγάλει μόνος του το φίδι από την τρύπα :P
Ναι έτυχε μην ψάχνεις να βρεις..
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Κορονοϊός – Πλεύρης: Μετά το Πάσχα χαλαρώνουν τα μέτρα – Τι θα ισχύσει με τα πιστοποιητικά εμβολιασμού - Newsbeast
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θεωρητικά, φέτος θα είναι <<κανονικό>> Πάσχα, αφού και όσοι περιορισμοί υπάρχουν ακόμα, επί της ουσίας δεν τηρούνται
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ναι έτυχε μην ψάχνεις να βρεις..
Κοίτα, εγώ δεν νομίζω πως έτυχε γιατί το βλέπω και στις τάξεις μου. Ας πούμε σε 10 παιδιά έχουν αρρωστήσει μόνο τα 2 που είναι ανεμβολίαστα, τα 8 εμβολιασμένα δεν έχουν αρρωστήσει (μέχρι στιγμής πάντα, αλλά νομίζω έχει περάσει αρκετός καιρός για να μπορούν να βγουν κάποια συμπεράσματα). Δεν ξέρω αν προστατεύουν τα εμβόλια ή αν οι γονείς που έχουν μπει στον κόπο να εμβολιάσουν τα παιδιά τους είναι γενικά πιο προσεκτικοί και αυτό το έχουν περάσει και στα παιδιά. Επίσης βλέπω πως κάποια παιδιά που είχαν νοσήσει πέρυσι ή στην αρχή της χρονιάς, τώρα νοσούν πάλι, ενώ κάποια άλλα δεν έχουν νοσήσει από την αρχή της πανδημίας. Δεν μπορεί να είναι τόσο γκαντέμηδες όλοι αυτοί που νοσούν και ξανανοσούν, κάτι δεν πάει καλά. Το πρόβλημα είναι ότι αποσυντονίζουν και όλους τους άλλους γύρω τους, που στην τελική δεν φταίνε σε τίποτα.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Πάντως τα τωρινά εμβόλια δε πρέπει να κόβουν σημαντικά τη μετάδοση της Ο
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πάντως τα τωρινά εμβόλια δε πρέπει να κόβουν σημαντικά τη μετάδοση της Ο
Νομίζω αυτό λένε όλοι και αυτό δείχνουν τα νούμερα. Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τι ακριβώς κόβει την μετάδοση τις 0 και άλλων μελλοντικών στελεχών. Κατά πόσο προστατεύουν οι μάσκες (και ποιες μάσκες), οι αποστάσεις, ο εξαερισμός ή κάτι άλλο. Το θέμα είναι πώς να απομονώσεις τον κάθε παράγοντα, γιατί προφανώς ο κάθε ένας τηρεί ταυτόχρονα δύο ή περισσότερα μέτρα, και αν δεν τα τηρεί ο ίδιος, τα τηρούν οι άλλοι γύρω του. Είναι δύσκολο να βγει ασφαλές συμπέρασμα μέσω της παρατήρησης. Θεωρητικά η απάντηση στο πώς μεταδίδεται ο κορωνοϊός είναι στον αέρα (κυριολεκτικά, λόγω αερολύματος) και στην στενή επαφή.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top