Παρέμβαση για αφίσα στο ΦΝΘ με σταυρωμένη έγκυο

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,015 μηνύματα.
Άσχετο.Αλλα μια γενική παρατήρηση που έχω κάνει είναι ότι αν δεν συμφωνείς με την άποψη των πολλών ή ορισμένων αλάνθαστων στα διάφορα θέματα που υπάρχουν στο steki κακώς μιλάς.Γενικοτερα μπορεί να μην συμμετεχω ιδιαίτερα,αλλά παρακολουθώ τα θέματα.Δεν συμμετέχω όχι γιατί δεν έχω άποψη ,αλλά γιατί βαριέμαι να ασχολούμαι με τον καθένα.
Ήταν ευχάριστο να διαβάσουμε την άποψή σου σήμερα, ειδικά κατόπιν της διαπίστωσης πως η άποψη αυτή είναι ριζωμένη σε ήπια εκπεφρασμένες απόψεις και σωστές αξίες. Δεν ξέρω σε πόσα συμφωνείς και με πόσους, αλλά εγω είδα μια εικόνα ήπια, σοβαρή και "χρήσιμη" με την έννοια της προσφοράς στη συζήτηση. Όλο τα ιδια και τα ίδια, φτάσαμε στο σημειο να ξέρουμε απο το ονομα του καθενός μας τι θα πουμε πριν διαβάσουμε τα ποστς μας.

Την άποψή σου -εαν θέλεις- θα την γράφεις για σένα και όσους/ες την εκτιμήσουν. Πολλοί θα διαφωνούν ή θα επιμένουν. Εκατέρωθεν. Και η άλλη πλευρά πχ. μπορει να εκλάβει εμένα ως δογματικό. Είναι οχι απλά πιθανό αλλά βέβαιο θα πω.

Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι γι αυτό. Ούτε και η λύση ειναι να σωπαίνουμε. Θα πεις την άποψή σου γιατί αυτό σε εκφράζει και προσδίδει ποικιλία στη συζήτηση, θα δημιουργήσεις έτσι και ένα αίσθημα ικανοποίησης και στους γύρω σου ότι δεν ειμαστε μόνοι μας στις απόψεις μας, θα προαχθεί ενας γόνιμος διάλογος και τέλος.

Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο.

Ξέρεις κάποτε σώπαινα κι εγω. Είμαι ήσυχος άνθρωπος έξω μέχρι ανοησίας. Και συζηταγα εξω με κάποιον μια μέρα περί τετοιων διχαστικών συζητήσεων που προκαλούν εντάσεις στους ανθρώπους, και του λεω "που να πλακώνεσαι με τον καθένα" και μου είπε κάτι πολύ σωστό "40 έφτασες, αν δεν τα πεις τωρα να τα βγάλεις από μέσα σου, τότε πότε;"

Θα σπάσουν αυγά; Ας σπάσουν. Ξέρεις, στο δισταγμό πατάει ο αντίλογος και γίνεται μονόλογος. Να σπάσουν τα αυγά. Όχι άλλη σιωπή. Μπουχτίσαμε στη σιωπή και στο να μιλάνε οι άλλοι.

Υπάρχει ενα φεγγάρι που θα μιλήσεις με πραότητα και ηρεμία, υπάρχει κι ένα φεγγάρι όμως που θα μιλήσεις σθεναρά και θα βάλεις τα όριά σου στη συζήτηση. Εξαρτάται και τι έλκει αξιολογικά τον καθένα και τι έχει αναγάγει ως σημαντικό. Ειδάλλως θα κάναμε χάχανα μόνο για τη Eurovision και δε θα πλακωνόμασταν ποτέ, ειλικρινά θα ήμασταν όλοι πιο αγαπημένοι, αλλά πόσο αληθινο θα ήταν αυτό άραγε...
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,496 μηνύματα.
100 σειρές κείμενο ενώ θα μπορούσες απλά να κάνεις μια τροποποίηση σε αυτό που έγραψες:
Εντάξει Ηλία, φαίνεται ότι απλά θες να μαλώσεις. Επειδή όμως δεν θέλω να παραποιείς τα λόγια μου: είπα και ότι είναι ένα είδος τέχνης, το κατέταξα κιολας, όπως επίσης ότι δεν ζήτησα τη λογοκρισία του. Τοποθετήθηκα στο κοινωνικό αντίκτυπο. Η χρήση θεολογικών αναφορών για να περάσεις ένα μήνυμα από ένα θεσμό συνυπεύθυνο στη διαμόρφωση συνειδήσεων με την κοροϊδία στιγματισμένων ομάδων, δεν είναι συγκρίσημη όσο και να θες να μας πείσεις ότι η καημένη εκκλησία βρίσκεται υπό επίθεση ξαφνικά. Ούτε ειρωνεύτηκα, ούτε τίποτα. Μπορείς τώρα να συνεχίσεις να κάνεις αυτά που κοροιδεύεις.
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,968 μηνύματα.
Εντάξει Ηλία, φαίνεται ότι απλά θες να μαλώσεις. Επειδή όμως δεν θέλω να παραποιείς τα λόγια μου: είπα και ότι είναι ένα είδος τέχνης, το κατέταξα κιολας, όπως επίσης ότι δεν ζήτησα τη λογοκρισία του. Τοποθετήθηκα στο κοινωνικό αντίκτυπο. Η χρήση θεολογικών αναφορών για να περάσεις ένα μήνυμα από ένα θεσμό συνυπεύθυνο στη διαμόρφωση συνειδήσεων με την κοροϊδία στιγματισμένων ομάδων, δεν είναι συγκρίσημη όσο και να θες να μας πείσεις ότι η καημένη εκκλησία βρίσκεται υπό επίθεση ξαφνικά. Ούτε ειρωνεύτηκα, ούτε τίποτα. Μπορείς τώρα να συνεχίσεις να κάνεις αυτά που κοροιδεύεις.
Ο οποίος Σεφερλής εν τέλει το έφαγε το κάνσελ. Εν πάσει περιπτώσει, είναι ξεκάθαρο ότι επιχειρείται δικτατορία των μειονοτήτων και δεν με ενδιαφέρει τι (λες ότι) πιστεύεις εσύ και ο κάθε προοδευτικός επί του θέματος, αλλά το τι βλέπω να συμβαίνει.
Και συγκεκριμένα εδώ μέσα, έχει από τα Χριστούγεννα που προσβάλλετε και ειρωνεύεστε τη θρησκεία (όχι απλά την Εκκλησία, κάτι που θα πήγαινε αλλού την κουβέντα, αλλά την ίδια τη θρησκεία) σε τακτική βάση. Επειδή δε κάποιοι είναι αδιάφοροι για το θέμα και άλλοι δεν θέλουν να μιλάνε γιατί θα φανούν συντηρητικοί και θα τους χλευάσουν για το γεγονός ότι πιστεύουν, δεν σημαίνει ότι όλοι είμαστε έτσι.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
Και συγκεκριμένα εδώ μέσα, έχει από τα Χριστούγεννα που προσβάλλετε και ειρωνεύεστε τη θρησκεία (όχι απλά την Εκκλησία, κάτι που θα πήγαινε αλλού την κουβέντα, αλλά την ίδια τη θρησκεία) σε τακτική βάση. Επειδή δε κάποιοι είναι αδιάφοροι για το θέμα και άλλοι δεν θέλουν να μιλάνε γιατί θα φανούν συντηρητικοί και θα τους χλευάσουν για το γεγονός ότι πιστεύουν, δεν σημαίνει ότι όλοι είμαστε έτσι
Ε ναι γιατι εχεουμε συγκεκριμενο σχεδιο συνομωσιας..να σας κανουμε απιστους για να πατε στην κολαση.Το καταλαβες μπραβο! :thumbup:
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
Ας διαχωρίσουμε την Εκκλησία από την πίστη.
Η εν λόγω αφίσα ( στην οποία ηθελημένα για να προκαλεσει με τη συμβολική απεικόνιση της εσταυρωμενης γυναίκας ή άθελά της η δημιουργός ,αξιοποιώντας το σταυρό ως συμβολο μαρτυρίου διαχρονικου των ανθρωπίνων όντων) δε θίγει την Εκκλησία, τους λειτουργους της, το ποίμνιο, αλλά την πίστη κάποιων ανθρώπων , οι οποίοι ένιωσαν να αμαυρωνεται ένα ιερό για αυτούς συμβολο ή να το θέσω αλλιώς να αντικειμενικοποιειται για την ευαισθητοποιηση γυρω απο την πασχουσα γυναίκα, με ένα καθόλου καλαισθητο αποτέλεσμα.
Ο αλληγορικος συμβολισμός είναι εμφανής, η δε τέχνη ενίοτε προκαλεί το αίσθημα διαφόρων κοινωνικών ομάδων, είναι αναπόφευκτο, όταν δεν επιβαλλονται περιορισμοί στην ελευθερία του δημιουργου. Το ζήτημα είναι καθαρά ηθικό. Μπορεί ο δημιουργός να εκφράζεται απρόσκοπτα αδιαφορώντας για το ανατρεπτικό, προκλητικο αντίκτυπο του αποτελέσματος ;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
δικτατορία των μειονοτήτων
Πολύ κωμικό. Όσο υπήρχε δικτατορία των πλειονοτήτων, κι εφόσον ανήκουμε σε αυτές τις πλεινότητες, μια χαρά ε; Τώρα που επαναστάτησαν οι μειονότητες, κακό. Δικαιοσύνη πάνω απ' όλα.
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,968 μηνύματα.
Πολύ κωμικό. Όσο υπήρχε δικτατορία των πλειονοτήτων, κι εφόσον ανήκουμε σε αυτές τις πλεινότητες, μια χαρά ε; Τώρα που επαναστάτησαν οι μειονότητες, κακό. Δικαιοσύνη πάνω απ' όλα.
Επειδή βαριέμαι να γράφω τα ίδια και τα ίδια, ο τυπάς εδώ τα εξηγεί τέλεια (γκέι, παρεμπιπτόντως):
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,270 μηνύματα.
Επειδή βαριέμαι να γράφω τα ίδια και τα ίδια, ο τυπάς εδώ τα εξηγεί τέλεια (γκέι, παρεμπιπτόντως):
Το είδα όλο το βίντεο και συμφωνώ σε κάποια σημεία αλλά η ερώτηση που θα σου κάνω, και όντως στην κάνω επειδή το έχω νιώσει απο σένα, είναι πως είσαι σίγουρος οτι δεν το κάνεις κι εσύ αυτό απο την αντίθετη πλευρά;
Κάθε φορά που μιλάμε μας ταμπελώνεις ως woke και αντιχριστιανούς χωρίς να ακούσεις ουσιαστικά τι λέμε και χωρίς να γίνει διάλογος.
Άρα πως δεν είσαι μέρος του "regressive movement" να το πω έτσι;
Και το σημαντικότερο,πως θα λύσεις το πρόβλημα με αντίδραση στην αντίδραση; (βρίζετε την εκκλησία θα πάρετε hate για τους woke?!)
Δεν καταλαβαίνω αυτό το σκεπτικό και δεν καταλαβαίνω πως σε ενοχλεί μια στάση την οποία υιοθετείς για να λύσεις το πρόβλημα(?).
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
Με αφορμή αυτό το νημα ας θυμηθούμε αντίστοιχες ιστορίες κύματος οργής του λαϊκου , σε πολλές περιπτώσεις προερχόμενου από συγκεκριμένους κύκλους, αισθήματος.

Στην πορεια του άρθρου που παραθέτω

 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Άρα πως δεν είσαι μέρος του "regressive movement" να το πω έτσι;
Θέλουν να γίνουν χαλίφηδες στη θέση του χαλίφη. Το ομολογούν άλλωστε, θέλουν να πάρουν την Πόλη, να σβήσουν απ' το χάρτη ένα έθνος όπως η Ρωσία, ένα κράτος όπως το Ισραήλ ή έναν λαό όπως τους Παλαιστήνιους. Ζούμε στην εποχή των "καθαρών" λύσεων. Οι χριστιανοταλιμπάν μάχονται ενάντια στον αντίχριστο, οι πατριδοταλιμπάν ενάντια στους αλλοδαπούς κι όλοι μαζί να εξαφανίσουν το ανθρώπινο πρόσωπο επί της γης, για να το αντικαταστήσουν άραγε με τι;

Με τον Έλεγχο. Order. Κοινωνική Συμμόρφωση. Εξουσία.

Έτσι ήταν πάντα, δεν είναι κάτι καινούργιο. Το καινοφανές είναι πόσο πειστικό έχει γίνει αυτό στα μυαλά των ανθρώπων. Δεν έχει σημασία ποια πλευρά θα διαλέξεις. Είσαι ελεγχόμενος. Και οι λεφτ και οι ράιτ στην ίδια δεξαμενή καταλήγουν.

Αν θες να λέγεσαι free thinker το πρώτο που κάνεις είναι να ακούς, να γειώνεις και να μιλάς λίγο. Αν όμως το πετύχεις αυτό τότε συνειδητοποιείς επίσης πόσο μικρή σημασία έχεις. Είσαι γεμάτος νόημα και από σημασία μηδέν.

You have to choose. Και τα δυο μαζί δεν γίνεται.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,270 μηνύματα.
η επίσημη απάντηση/επιστολή της κ. Ζαλαντό στον Μητροπολίτη εδώ:

Επιτρέψτε μου τέλος, Παναγιώτατε, να εκφράσω την άποψη ότι ο Σταυρός του Κυρίου δεν είναι μόνον ένα σύμβολο πίστης, μια απλή εικόνα που αναπαράγεται στατικά ανά τους αιώνες, αλλά και ένας συμπεριληπτικός τόπος και ένας εν κινήσει τρόπος που αγκαλιάζει τον πεπτωκότα άνθρωπο, τον πάσχοντα άνθρωπο, τον εσαεί ξένο, τον οποίο οφείλουμε να υποδεχόμαστε με ταπεινότητα, κατανόηση και αγάπη.


Με τον ίδιο τρόπο που υποδεχθήκαμε τον Ιησού με τα παρακάτω λόγια του Υμνου: «δός μοι τοῦτον τὸν ξένον, ἵνα κρύψω ἐν τάφῳ, ὃς ὡς ξένος οὐκ ἔχει τὴν κεφαλὴν

https://www.kathimerini.gr/society/...adespota-kormia-kai-apagoreysi-synathroiseon/
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Σέβομαι λίγο παραπάνω αυτούς που ενώ όντως κατακρίνουν άτομα τύπου Σεφερλή κατακρίνουν και αυτό. Όμως εν τέλει εγώ εξακολουθώ να μην συμφωνώ με κανέναν μιας που η παραπάνω λογική είναι κάτι σε στυλ "αφού θέλουμε να απαγορευτεί ο Σεφερλής γιατί θίγει τους woke ε ας απαγορευτεί και αυτό γιατί θίγει τους χριστιανούς".
Δεν θίγει τους woke ο Σεφερλής, θίγει τους χοντρούς , γκέι και εκεί πάλι λες ας πάει στο διάολο, ελευθερία έκφρασης ..

Αυτό δεν θίγει τους χριστιανούς , θίγει τα πιστεύω τους , ακόμα πιο ελαφρύ ''παράπτωμα'' από το Σεφερλή.

Γιατί και εγώ μπορεί να έχω εικόνισμα τον Μαρξ και να ζητάω να απαγορευτούν ανέκδοτα στο όνομά του γιατί θίγομαι , δεν βγάζει και πολύ νόημα.
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,968 μηνύματα.
Το είδα όλο το βίντεο και συμφωνώ σε κάποια σημεία αλλά η ερώτηση που θα σου κάνω, και όντως στην κάνω επειδή το έχω νιώσει απο σένα, είναι πως είσαι σίγουρος οτι δεν το κάνεις κι εσύ αυτό απο την αντίθετη πλευρά;
Και βέβαια το κάνω, οι διαμάχες γύρω από φορτισμένα θέματα φέρνουν πάντα πόλωση και δεν απευθύνεσαι στο άτομο που μιλάς, αλλά ασυνείδητα το κατηγοριοποιείς βάσει των απόψεών του. Όλοι το κάνουμε σε τέτοιου είδους συζητήσεις.
Κάθε φορά που μιλάμε μας ταμπελώνεις ως woke και αντιχριστιανούς χωρίς να ακούσεις ουσιαστικά τι λέμε και χωρίς να γίνει διάλογος.
Ενώ τα «μισάνθρωποι», «φασίστες» κ.λπ. που ακούμε είναι πολύ καλύτερα, έτσι;
Και η πόλωση που γράφω παραπάνω, υπάρχει και για το γεγονός ότι η κόντρα είναι παρατεταμένη, δεν ξεκινάμε δηλαδή τον διάλογο από ένα σημείο μηδέν, για να υπάρχει μια κάποια ευγένεια και σοβαρή διαλεκτική.
Και το σημαντικότερο,πως θα λύσεις το πρόβλημα με αντίδραση στην αντίδραση; (βρίζετε την εκκλησία θα πάρετε hate για τους woke?!)
Ποιος και τι είμαι εγώ για να λύσω τέτοια προβλήματα;
Ένας φυσιολογικός άνθρωπος είμαι που, σαν όλους τους άλλους, θα εκνευριστεί όταν αντιλαμβάνεται ότι γίνεται επίθεση στα πιστεύω του.
Δεν καταλαβαίνω αυτό το σκεπτικό και δεν καταλαβαίνω πως σε ενοχλεί μια στάση την οποία υιοθετείς για να λύσεις το πρόβλημα(?).
Άντε και για να το φιλοσοφήσουμε λίγο, ο Χέγκελ μιλούσε για την έννοια του «geist.» Μέσες άκρες αυτή η έννοια σημαίνει την συλλογική συνείδηση, όλων των εποχών, η οποία αποτελείται από το άθροισμα όλων των ατομικών συνειδήσεων και είναι έννοια δυναμική, εξελίσσεται δηλαδή μέχρι να φτάσει σε μία τελείωση. Αυτή η εξέλιξη του geist διαμορφώνεται από τη σύγκρουση των αντιθέτων διαχρονικά, κάθε σύγκρουση φέρνει μία νέα κατάσταση, στην οποία πάλι θα βρεθεί μία ακόμα πιο νέα για να της αντιπαρατεθεί κ.ο.κ. Οπότε ενδεχομένως να αποτελούμε και εμείς ένα μέρος του, αν θέλουμε να το εξιδανικεύσουμε λίγο. Ειδάλλως, απλώς γκαρίζουμε ο ένας απέναντι στον άλλον.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,960 μηνύματα.
Δεν θίγει τους woke ο Σεφερλής, θίγει τους χοντρούς , γκέι και εκεί πάλι λες ας πάει στο διάολο, ελευθερία έκφρασης ..

Αυτό δεν θίγει τους χριστιανούς , θίγει τα πιστεύω τους , ακόμα πιο ελαφρύ ''παράπτωμα'' από το Σεφερλή.

Γιατί και εγώ μπορεί να έχω εικόνισμα τον Μαρξ και να ζητάω να απαγορευτούν ανέκδοτα στο όνομά του γιατί θίγομαι , δεν βγάζει και πολύ νόημα.

η εσταυρωμένη έγκυος δεν θίγει κανέναν. δεν έχει σκοπό να προσβάλει τα θεία. είναι μια απλή αναφορά, ένα art metaphor.

θίγονται οι χριστιανοταλιμπάν μόνο. τόσο τους κόβει.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,793 μηνύματα.
Δεν θίγει τους woke ο Σεφερλής, θίγει τους χοντρούς , γκέι και εκεί πάλι λες ας πάει στο διάολο, ελευθερία έκφρασης ..

Αυτό δεν θίγει τους χριστιανούς , θίγει τα πιστεύω τους , ακόμα πιο ελαφρύ ''παράπτωμα'' από το Σεφερλή.

Γιατί και εγώ μπορεί να έχω εικόνισμα τον Μαρξ και να ζητάω να απαγορευτούν ανέκδοτα στο όνομά του γιατί θίγομαι , δεν βγάζει και πολύ νόημα.
Δεν θα έλεγα πως έχει μεγάλη διαφορά το αν θίγεις ευθεία κάποιον από το αν θίγεις τα πιστεύω του. Για πολλούς ανθρώπους τα πιστεύω είναι μέρος της ίδιας της ταυτότητάς τους. Οπότε το να τα θίγεις είναι σαν να θίγεις τους ίδιους.

Για εμένα δεν έχει σημασία ποιος θίγει περισσότερο ή λιγότερο. Ούτε ο Σεφερλής πρέπει να λογοκριθεί ούτε αυτή η παράσταση. Η τέχνη πρέπει να είναι ελεύθερη και να μην παρεμποδίζεται είτε από ευαίσθητους ανθρωπιστές είτε από θρήσκους χριστιανούς είτε από τον οιοδήποτε. Οι προαναφερόμενοι έχουν το δικαίωμα της ελευθερίας λόγου ως τε να αναφέρουν τα κακώς κείμενα αλλά δεν θα έπρεπε να έχουν την δύναμη να ακυρώσουν/λογοκρίνουν κάτι.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Μπορεί ο δημιουργός να εκφράζεται απρόσκοπτα αδιαφορώντας για το ανατρεπτικό, προκλητικο αντίκτυπο του αποτελέσματος ;
Στο μυαλό μου ηχεί λίγο σαν :
"Είναι αποδεκτό να κλάνουμε μπροστά στον σύντροφο μας ή είναι προτιμότερο να την κρατάμε μέσα μας για ώρες νιώθωντας άβολα μέχρι να σκάσουμε, έτσι ώστε να μην νιώσει οτι δεν τον σεβόμαστε;"

:bleh:

Εαν και κάπως πιο τραβηγμένο, η ουσία παραμένει...σε τι βαθμό αξίζει τελικά να καταπιεστεί κανείς που θέλει να εκφραστεί, για να μην νιώσει ο άλλος οτι προσβάλεται ;
 

Christiiina03

Νεοφερμένος

Η Christiiina03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Απλά να θυμίσω πως ο Χριστός δεν ήταν ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος άνθρωπος που σταυρώθηκε.
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.
Πόσοι σταυρώθηκαν όμως έχοντας την πινακίδα "INBI" * πάνω στον σταυρό; :hmm:
Εκτός αν βρέθηκαν νέα ιστορικά δεδομένα που λένε πως όλοι όσοι σταυρώνονταν αποκαλούνταν υποτιμητικά "Βασιλείς των Ιουδαίων" και δεν το ξέρουμε.

*και για να προλάβω τυχόν απαντήσεις πάνω σε αυτό, ξέρουμε ότι αναρτώνταν πινακίδες που ανέφεραν το έγκλημα όσων σταυρώνονταν
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,882 μηνύματα.
Η τελική φράση στη ταινία. Μάλιστα. Δεν στέκει καν αυτό που λέει εν τω μεταξύ η τύπισσα.. Δεν ήξερα ότι μπορείς να ρωτήσεις το έμβρυο στην κοιλιά σου αν θέλει να το γεννήσεις🙃

Και σταματήστε να προβάλλετε παντού την έκτρωση.. Δεν έχει τίποτα το θεάρεστο.

IMG_20240315_110818.jpg
 
Top