Παραδοσιακό ξύρισμα

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ ωραιο το σετάκι, και ειδικά η λαβή της Yaqi μου χτυπησε αμέσως. Μεγειά το μπολάκι, φαινεται εχει και ridges για lather που θα το κάνει εύκολα.

Πολύ χαίρομαι που βολεύτηκες την 6C και πήρες ένα καλό αποτέλεσμα! Με το καλό οι σαπουνάρες, περιμένω ενημέρωση!


Εμένα η δεύτερη φορά με τη ροκγουελιά μου είχε ερεθισμούς γιατί έκανα την πολυ μεγαλη γκαφα να την παω πολύ γρήγορα και ουσιαστικά έκανα scrape το δέρμα, αλλά ευτυχώς δεν δαγκωνει.

Δε θέλει νευρο και βιασυνες το άθλημα δυστυχώς.
Τι σκάλες και τι λεπίδα έβαλες;

Λέω να πάρω και το 30ρι της yaqi. :whistle:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Τι σκάλες και τι λεπίδα έβαλες;

Την 6η σκάλα με personna στην 2η χρήση (οτι και στο πρώτο setup) απλά άλλαξα το σαπούνι. Δοκίμασα Shibusa 2 από Goodfellas, τρωγόταν αλλά όχι κατι τραγικά καλό. Μυρωδια καλή αλλά ήπια, ολισθηρότητα επαρκής αλλά προστασία λίγο ελλειπής.
Λέω να πάρω και το 30ρι της yaqi. :whistle:
Θα βάψεις τη μεσοτοιχία με το γείτονα; :bleh:

Ήδη το 26άρι της Simpsons το Τ3 μου φαινεται μεγάλο, απορώ πως θα ηταν το 30άρι...

DO IT!
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Την 6η σκάλα με personna στην 2η χρήση (οτι και στο πρώτο setup) απλά άλλαξα το σαπούνι. Δοκίμασα Shibusa 2 από Goodfellas, τρωγόταν αλλά όχι κατι τραγικά καλό. Μυρωδια καλή αλλά ήπια, ολισθηρότητα επαρκής αλλά προστασία λίγο ελλειπής.
Καταλαβά και λογικό, γιατί για τόσες μέρες δεν χρειαζόταν η 6η θέση λογικά. Τα Goodfellas κατ' εμέ τα παίρνεις κυρίως για το άρωμα και τις συσκευασίες. Θα πάρω και άλλο τώρα λογικά, σκέφτομαι το sea citrus. Σαν επίδοση δεν είναι σαν τομπς though; 🤔

Θα βάψεις τη μεσοτοιχία με το γείτονα; :bleh:

Ήδη το 26άρι της Simpsons το Τ3 μου φαινεται μεγάλο, απορώ πως θα ηταν το 30άρι...

DO IT!
Μπορεί αλλά όταν το είχα γράψει, είχα δεύτερες σκέψεις και το γκούγκλαρα και είδα τύπους να ξυρίζουν την κεφάλα τους μόνο και κάπως με τρόμαξε. Υπάρχουν και 24ρια yaqi. Κυρίως θέλω να δείχνει ωραίο και να έχει την "τρίχα" tuxedo, γιατί αυτή θεωρείται η καλύτερη. :whistle:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Καταλαβά και λογικό, γιατί για τόσες μέρες δεν χρειαζόταν η 6η θέση λογικά. Τα Goodfellas κατ' εμέ τα παίρνεις κυρίως για το άρωμα και τις συσκευασίες. Θα πάρω και άλλο τώρα λογικά, σκέφτομαι το sea citrus. Σαν επίδοση δεν είναι σαν τομπς though; 🤔

Οχι ακριβώς (για μένα πάντα) Οι TOBS μου φαίνονται πιο oily (και ειναι, ως κρέμες), είναι πολυ πιο εντονες στη μυρωδια και προστατεύουν ΛΙΓΟ καλύτερα. Ολισθηρότητα ίδια.


Μπορεί αλλά όταν το είχα γράψει, είχα δεύτερες σκέψεις και το γκούγκλαρα και είδα τύπους να ξυρίζουν την κεφάλα τους μόνο και κάπως με τρόμαξε. Υπάρχουν και 24ρια yaqi. Κυρίως θέλω να δείχνει ωραίο και να έχει την "τρίχα" tuxedo, γιατί αυτή θεωρείται η καλύτερη. :whistle:
Ε ναι γιατί είναι μεγάλο, γι αυτό το καραφλοδαιμονιάζουν μόνο. Καλά εγω και με το μικρό το semogue πινελάρω κεφάλι όταν το ξυρίζω, δεν θες αποκλειστικά ταβανόβουρτσα.

Το συνθετικο το 507 (αν θυμαμαι καλά) τελικά το τσίμπησες ή το απέκλεισες;
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οχι ακριβώς (για μένα πάντα) Οι TOBS μου φαίνονται πιο oily (και ειναι, ως κρέμες), είναι πολυ πιο εντονες στη μυρωδια και προστατεύουν ΛΙΓΟ καλύτερα. Ολισθηρότητα ίδια.
Στην υφή σίγουρα, τα goodfellas και τα razorock είανι πιο αφρώδη, αλλά στην επίδοση συμφωνούμε πως είναι και τα 2 το ίδιο "καλούτσικα". Του μπαμπά λουσιάν π.χ. είναι πιο ολισθηρό, μετά το πρώτο πέρασμα παραμένει ολισθηρότητα σα να έχει tallow(δεν έχει, είναι βήγκαν) και το post shave είναι πολύ καλύτερο.


Το άρωμα του δικού μου(tallow no1) είναι αρκετά έντονο, δεν είναι σταθερό.

Ε ναι γιατί είναι μεγάλο, γι αυτό το καραφλοδαιμονιάζουν μόνο. Καλά εγω και με το μικρό το semogue πινελάρω κεφάλι όταν το ξυρίζω, δεν θες αποκλειστικά ταβανόβουρτσα.

Το συνθετικο το 507 (αν θυμαμαι καλά) τελικά το τσίμπησες ή το απέκλεισες;
Δεν το βρίσκω πουθενά. Από τότε έχει να γίνει restock.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τώρα σκέφτομαι σετάκι σαπούνι-άφτερ. 'Ελεγα για αριάνα, αλλά επειδή έχει εξαντληθεί το vacanza romana που θέλω(όχι μόνο λόγω του artwork :whistle:), λέω να πάω στα moon soaps.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δοκιμή σήμερα A&E Asian Pear. Στην αρχή το μύρισα και μου έβγαλε ωραίο γλυκό με αχλάδι λέω ΟΚ ωραίο είναι, αλλά δε μετάνιωσα που δεν πήρα το matching after shave. Μόλις μπήκε νερό όμως, το αχλάδι υποχώρησε και πήραν τη θέση τους νότες από κανέλα και γλυκού πικραμύγδαλου. Εξαίρετο πράγμα, μέσης έντασης και δεν είναι καθόλου βαρύ για την άνοιξη. Για το καλοκαίρι όμως, θα πάρω άλλο Α&Ε.


viber_image_2022-04-05_16-45-53-849.jpg


Χρησιμοποιήθηκε η σκάλα 3 και μετά η 2 στη rockwell. Λεπίδα ήταν η gilette 7'o clock sharp edge. Αρκετά επιθετική και τραχιά, πριν 3 μέρες που ξυρίστηκα δεν πήγε πολύ καλά. Τώρα είμαι πολύ καλύτερα, χωρίς καθόλου κάψιμο από το ξυράφι. Δεν θα πήγαινα σε μεγαλύτερη σκάλα όμως με αυτή τη λεπίδα νομίζω.

Το σαπούνι έχει πολύ πιο πηχτή και ελαστική υφή από το le pere lucien και το haslinger(που έχασα :(). Δεν μπορώ να πω πόσο καλό είναι, καθώς ουσιαστικά τώρα με αυτή τη μηχανή άρχισα τα καλά ξυρίσματα.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Μια ερώτηση προς τους ειδήμονες: Χρησιμοποιώ τον τελευταίο χρόνο την Feather Double Edge με λεπίδες

Feather Hi Stainless Platinum Double Edge Blades. Άκρως ικανοποιημένος, ελάχιστα κοψίματα, με ένα κόντρα πέρασμα με κάνει κουκλί. Οι λεπίδες, λοιπόν, τελειώνουν και σκέφτομαι αν, εφόσον είμαι ευχαριστημένος, πρέπει να αγοράσω τις ίδιες ή να επιλέξω κάποιο διαφορετικό προϊόν. Οι συγκεκριμένες μου κρατάνε 5-7 ξυρίσματα(δεν έχω ιδιαίτερη τρίχα).

 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια ερώτηση προς τους ειδήμονες: Χρησιμοποιώ τον τελευταίο χρόνο την Feather Double Edge με λεπίδες

Feather Hi Stainless Platinum Double Edge Blades. Άκρως ικανοποιημένος, ελάχιστα κοψίματα, με ένα κόντρα πέρασμα με κάνει κουκλί. Οι λεπίδες, λοιπόν, τελειώνουν και σκέφτομαι αν, εφόσον είμαι ευχαριστημένος, πρέπει να αγοράσω τις ίδιες ή να επιλέξω κάποιο διαφορετικό προϊόν. Οι συγκεκριμένες μου κρατάνε 5-7 ξυρίσματα(δεν έχω ιδιαίτερη τρίχα).

Οι λεπίδες που χρησιμοποιείς είναι οι πιο τραχιές και κοφτερές στην αγορά, μαζί με τις Kai. Θα πρότεινα να δοκιμάσεις perma sharp(παρόμοιες, scaled down) και gilette 7 o' clock πράσινες που είναι ακόμα πιο ομαλές και τις astra πράσινες. Και οι 3 μαζί πρέπει να κάνουν όσο μια συσκευασία feather. Πολύ λίγοι καταλήγουμε να προτιμούμε και να ξαναγοράζουμε τις feather γενικά.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Καταρχάς αυτό για τις Feather ισχύει. Ελάχιστοι τις αγοράζουμε ξανά. Καταρχάς ειναι όντως πανακριβες, εν συνεχεία είναι απότομες στην 1η φορά και γίνονται καλύτερες στη 2η. Ε τρίτη φορά παραδίδουν πνεύμα στα δικά μου γένια που ειναι σα συρματόπλεγμα. Να δοκιμάσει ο φίλος @SlimShady πολλές και να καταλήξει απο μονος του. Ωραίες προτάσεις η περμα και η 7ηωραπράσινη του Φαστ, εγω θα προσθέσω και Personna Platinum και Gillette Silver Blue. Μόλις αγγιξα αυτές δεν ήθελα να αγγιζω άλλες.

Λοιπόν στο αποψινό έγκλημα, θα το παρουσιάσω σα νουβέλα:

Νυχτα στο Αυτοκρατορικό Μέγα Παλάτιο, κι ο Ανώτατος Ηγεμών, Αυτοκράτωρ Ρωμαίων έβαλε τον πρίγκιπα Arminius για ύπνο και πήγε για το παραδοσιακό ξυρισματάκι του στο Μέγα Μπανάκιο.

Το δωμάτιο με τις σπάθες και τους κοπτήρες, φωτίζετο ελαφρώς υπό τη γλυκιά σελήνη που κοσμούσε το ήδη μέγα κόσμημα του πλανήτου τούτου, την Κωνσταντινούπολη.

Για το ξύρισμα της κεφαλής και του προσώπου επιλέχθηκε η R41 με Permasharp εις πρώτην χρήσιν, και σαπούνι Desert Vetiver Saponificio Varesino από το Εξαρχάτον της Ραβέννας. Αναμένομεν όπως η εταιρία βγάλει κολώνια Eau De Parfum δια το Dolomiti Beta 4.3

Το πρόσωπο ετακτοποιήθη επαρκώς, μια with the grain και μια κόντρα. Είχα ξεχάσει πόσο εύκολα σφάζει το "widowmaker" R41 και με δάγκωσε μια στο μουστακι και μια κατω απο τα χείλη.

Δεν πειράζει λέω, το κεφάλι ειναι πιο τεντωμένο δέρμα, θα πάει νεράκι...

Βάζω την R41 στο κεφάλι σε μαλλί 2 μηνών, όπου έπαιρνε τούφα έμενε δέρμα μωρού από κάτω. Όλα έβαιναν καλώς και τίποτα δεν προμήνυε την συνέχεια.

Αξάφνου στην πίσω της καράφλης πλευράν, το της λεπίδος θυμικόν θώπευε αδιακρίτως δέρμα και τριχωτό ομοίως, με τα πρώτα τσουξίματα να μην αργούν.

Ξέπλυμα και το πρώτο ουρλιαχτό ακούστηκε ως τη Νικομήδεια, μόνο το παγωμένο νερό περνώντας πάνω απο τα σημεία της μάχης, προκάλεσε πόνο οξύ.

Έπρεπε όμως η τρίχα να αφαιρεθεί. Μα η συνέχεια της μάχης ήτο αιματηρή. Ο Μέγας Αυτοκράτωρ με σθένος συνέχισε να μάχεται εναντίον του τριχωτού και το αίμα έρεε ποτάμι... Ο πόνος βουβός κι η ηδονή στη θεα του πορφυρού υγρού μεγάλη.

Έπρεπε όμως να επέλθει μια αλλαγή, ειδάλλως θα έμενε η κεφαλή κρανίου εκτεθειμένου αναμένουσα.

Τότε θυμηθηκα την ιδέα του αγαπητού @Fast και έβαλα τη Ροκγουελ στη σκάλα 6 για τα υπόλοιπα μαλλιά, με λεπίδα Personna (πιο γλυκιά). Τα έπαιρνε όλα σαν μωρουδιακό νανούρισμα, γλυκά κι υπέροχα, κι εγω να αναφωνώ στο Αυτοκρατορικό Μπανάκιο όλο έκπληξη (βρίζω συχνά στο ξύρισμα):

"Ω τον π...τη μας έσωσε την κ...τρυπα απόψε...
Ω μη σου γ.... τα πήρε, γλιτώσαμε το ξεκώλιασμα"

...και άλλα γλυκά βυζαντινά λογάκια.

Ξέπλυμα με τρεις φορές πιο δυνατό ουρλιαχτό που ακούστηκε ως τη Θεούτα και τη Χερσώνα και πλέον έχω baby face + baby head χάρη στον φίλο @Fast τον οποίο και ΥΠΕΡευχαριστώ για την ιδέα.


Εκ του Μεγάλου Παλατίου,

Λόγος Αυτοκράτορος.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχάς αυτό για τις Feather ισχύει. Ελάχιστοι τις αγοράζουμε ξανά. Καταρχάς ειναι όντως πανακριβες, εν συνεχεία είναι απότομες στην 1η φορά και γίνονται καλύτερες στη 2η. Ε τρίτη φορά παραδίδουν πνεύμα στα δικά μου γένια που ειναι σα συρματόπλεγμα. Να δοκιμάσει ο φίλος @SlimShady πολλές και να καταλήξει απο μονος του. Ωραίες προτάσεις η περμα και η 7ηωραπράσινη του Φαστ, εγω θα προσθέσω και Personna Platinum και Gillette Silver Blue. Μόλις αγγιξα αυτές δεν ήθελα να αγγιζω άλλες.

Λοιπόν στο αποψινό έγκλημα, θα το παρουσιάσω σα νουβέλα:

Νυχτα στο Αυτοκρατορικό Μέγα Παλάτιο, κι ο Ανώτατος Ηγεμών, Αυτοκράτωρ Ρωμαίων έβαλε τον πρίγκιπα Arminius για ύπνο και πήγε για το παραδοσιακό ξυρισματάκι του στο Μέγα Μπανάκιο.

Το δωμάτιο με τις σπάθες και τους κοπτήρες, φωτίζετο ελαφρώς υπό τη γλυκιά σελήνη που κοσμούσε το ήδη μέγα κόσμημα του πλανήτου τούτου, την Κωνσταντινούπολη.

Για το ξύρισμα της κεφαλής και του προσώπου επιλέχθηκε η R41 με Permasharp εις πρώτην χρήσιν, και σαπούνι Desert Vetiver Saponificio Varesino από το Εξαρχάτον της Ραβέννας. Αναμένομεν όπως η εταιρία βγάλει κολώνια Eau De Parfum δια το Dolomiti Beta 4.3

Το πρόσωπο ετακτοποιήθη επαρκώς, μια with the grain και μια κόντρα. Είχα ξεχάσει πόσο εύκολα σφάζει το "widowmaker" R41 και με δάγκωσε μια στο μουστακι και μια κατω απο τα χείλη.

Δεν πειράζει λέω, το κεφάλι ειναι πιο τεντωμένο δέρμα, θα πάει νεράκι...

Βάζω την R41 στο κεφάλι σε μαλλί 2 μηνών, όπου έπαιρνε τούφα έμενε δέρμα μωρού από κάτω. Όλα έβαιναν καλώς και τίποτα δεν προμήνυε την συνέχεια.

Αξάφνου στην πίσω της καράφλης πλευράν, το της λεπίδος θυμικόν θώπευε αδιακρίτως δέρμα και τριχωτό ομοίως, με τα πρώτα τσουξίματα να μην αργούν.

Ξέπλυμα και το πρώτο ουρλιαχτό ακούστηκε ως τη Νικομήδεια, μόνο το παγωμένο νερό περνώντας πάνω απο τα σημεία της μάχης, προκάλεσε πόνο οξύ.

Έπρεπε όμως η τρίχα να αφαιρεθεί. Μα η συνέχεια της μάχης ήτο αιματηρή. Ο Μέγας Αυτοκράτωρ με σθένος συνέχισε να μάχεται εναντίον του τριχωτού και το αίμα έρεε ποτάμι... Ο πόνος βουβός κι η ηδονή στη θεα του πορφυρού υγρού μεγάλη.

Έπρεπε όμως να επέλθει μια αλλαγή, ειδάλλως θα έμενε η κεφαλή κρανίου εκτεθειμένου αναμένουσα.

Τότε θυμηθηκα την ιδέα του αγαπητού @Fast και έβαλα τη Ροκγουελ στη σκάλα 6 για τα υπόλοιπα μαλλιά, με λεπίδα Personna (πιο γλυκιά). Τα έπαιρνε όλα σαν μωρουδιακό νανούρισμα, γλυκά κι υπέροχα, κι εγω να αναφωνώ στο Αυτοκρατορικό Μπανάκιο όλο έκπληξη (βρίζω συχνά στο ξύρισμα):

"Ω τον π...τη μας έσωσε την κ...τρυπα απόψε...
Ω μη σου γ.... τα πήρε, γλιτώσαμε το ξεκώλιασμα"

...και άλλα γλυκά βυζαντινά λογάκια.

Ξέπλυμα με τρεις φορές πιο δυνατό ουρλιαχτό που ακούστηκε ως τη Θεούτα και τη Χερσώνα και πλέον έχω baby face + baby head χάρη στον φίλο @Fast τον οποίο και ΥΠΕΡευχαριστώ για την ιδέα.


Εκ του Μεγάλου Παλατίου,

Λόγος Αυτοκράτορος.
Α δεν είχα καταλάβει πως θα ξύριζες κεφάλι, νόμιζα πως 2 μήνες το μούσι έλεγες μαλλί γιατί είχε μαλακώσει. 😂

Πονούσα όσο το διάβαζα πάντως. Μετά ελπίζω να έβαλες άλουμιο μπλόκο και μεταξυριστικό βάλασμο επί όλης της κεφαλής, μη εξαιρουμένων των οφθαλμών.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,338 μηνύματα.
Καταρχάς αυτό για τις Feather ισχύει. Ελάχιστοι τις αγοράζουμε ξανά. Καταρχάς ειναι όντως πανακριβες, εν συνεχεία είναι απότομες στην 1η φορά και γίνονται καλύτερες στη 2η. Ε τρίτη φορά παραδίδουν πνεύμα στα δικά μου γένια που ειναι σα συρματόπλεγμα. Να δοκιμάσει ο φίλος @SlimShady πολλές και να καταλήξει απο μονος του. Ωραίες προτάσεις η περμα και η 7ηωραπράσινη του Φαστ, εγω θα προσθέσω και Personna Platinum και Gillette Silver Blue. Μόλις αγγιξα αυτές δεν ήθελα να αγγιζω άλλες.

Λοιπόν στο αποψινό έγκλημα, θα το παρουσιάσω σα νουβέλα:

Νυχτα στο Αυτοκρατορικό Μέγα Παλάτιο, κι ο Ανώτατος Ηγεμών, Αυτοκράτωρ Ρωμαίων έβαλε τον πρίγκιπα Arminius για ύπνο και πήγε για το παραδοσιακό ξυρισματάκι του στο Μέγα Μπανάκιο.

Το δωμάτιο με τις σπάθες και τους κοπτήρες, φωτίζετο ελαφρώς υπό τη γλυκιά σελήνη που κοσμούσε το ήδη μέγα κόσμημα του πλανήτου τούτου, την Κωνσταντινούπολη.

Για το ξύρισμα της κεφαλής και του προσώπου επιλέχθηκε η R41 με Permasharp εις πρώτην χρήσιν, και σαπούνι Desert Vetiver Saponificio Varesino από το Εξαρχάτον της Ραβέννας. Αναμένομεν όπως η εταιρία βγάλει κολώνια Eau De Parfum δια το Dolomiti Beta 4.3

Το πρόσωπο ετακτοποιήθη επαρκώς, μια with the grain και μια κόντρα. Είχα ξεχάσει πόσο εύκολα σφάζει το "widowmaker" R41 και με δάγκωσε μια στο μουστακι και μια κατω απο τα χείλη.

Δεν πειράζει λέω, το κεφάλι ειναι πιο τεντωμένο δέρμα, θα πάει νεράκι...

Βάζω την R41 στο κεφάλι σε μαλλί 2 μηνών, όπου έπαιρνε τούφα έμενε δέρμα μωρού από κάτω. Όλα έβαιναν καλώς και τίποτα δεν προμήνυε την συνέχεια.

Αξάφνου στην πίσω της καράφλης πλευράν, το της λεπίδος θυμικόν θώπευε αδιακρίτως δέρμα και τριχωτό ομοίως, με τα πρώτα τσουξίματα να μην αργούν.

Ξέπλυμα και το πρώτο ουρλιαχτό ακούστηκε ως τη Νικομήδεια, μόνο το παγωμένο νερό περνώντας πάνω απο τα σημεία της μάχης, προκάλεσε πόνο οξύ.

Έπρεπε όμως η τρίχα να αφαιρεθεί. Μα η συνέχεια της μάχης ήτο αιματηρή. Ο Μέγας Αυτοκράτωρ με σθένος συνέχισε να μάχεται εναντίον του τριχωτού και το αίμα έρεε ποτάμι... Ο πόνος βουβός κι η ηδονή στη θεα του πορφυρού υγρού μεγάλη.

Έπρεπε όμως να επέλθει μια αλλαγή, ειδάλλως θα έμενε η κεφαλή κρανίου εκτεθειμένου αναμένουσα.

Τότε θυμηθηκα την ιδέα του αγαπητού @Fast και έβαλα τη Ροκγουελ στη σκάλα 6 για τα υπόλοιπα μαλλιά, με λεπίδα Personna (πιο γλυκιά). Τα έπαιρνε όλα σαν μωρουδιακό νανούρισμα, γλυκά κι υπέροχα, κι εγω να αναφωνώ στο Αυτοκρατορικό Μπανάκιο όλο έκπληξη (βρίζω συχνά στο ξύρισμα):

"Ω τον π...τη μας έσωσε την κ...τρυπα απόψε...
Ω μη σου γ.... τα πήρε, γλιτώσαμε το ξεκώλιασμα"

...και άλλα γλυκά βυζαντινά λογάκια.

Ξέπλυμα με τρεις φορές πιο δυνατό ουρλιαχτό που ακούστηκε ως τη Θεούτα και τη Χερσώνα και πλέον έχω baby face + baby head χάρη στον φίλο @Fast τον οποίο και ΥΠΕΡευχαριστώ για την ιδέα.


Εκ του Μεγάλου Παλατίου,

Λόγος Αυτοκράτορος.
🧐🥺🥴
Δεν πολυκαταλαβα αλλά από αυτά που κατάλαβα μάλλον δεν ήταν καλή
Γιατί δεν παιρνεις αυτή που βγάζουν τα λιντλ κατά καιρους ; είναι πολυ καλη μηχανή την έχουμε κι εμείς και φίλοι μου
Λέω μια ιδέα...μπας και βοηθήσουμε λίγο🤠
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Α δεν είχα καταλάβει πως θα ξύριζες κεφάλι, νόμιζα πως 2 μήνες το μούσι έλεγες μαλλί γιατί είχε μαλακώσει. 😂

Πονούσα όσο το διάβαζα πάντως. Μετά ελπίζω να έβαλες άλουμιο μπλόκο και μεταξυριστικό βάλασμο επί όλης της κεφαλής, μη εξαιρουμένων των οφθαλμών.
Αλούμιο μπλόκο και μεταξυριστικό βάλσαμο δεν εφήρμοσα διότι θα έσκουζα ύστερον ως Σελτζούκα παρθένα που χάνει την παρθενιά της από σύγκρουση μετωπική με γνήσιο άλογο Καππαδοκίας.

Απέφυγα. Απέφυγα. Απέφυγα.

🧐🥺🥴
Δεν πολυκαταλαβα αλλά από αυτά που κατάλαβα μάλλον δεν ήταν καλή
Γιατί δεν παιρνεις αυτή που βγάζουν τα λιντλ κατά καιρους ; είναι πολυ καλη μηχανή την έχουμε κι εμείς και φίλοι μου
Λέω μια ιδέα...μπας και βοηθήσουμε λίγο🤠
Θερμάς ευχαριστίας.

Η Αυτοκρατορική Αυλή σας ευχαριστεί δια το σχόλιον.:happy:
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αλούμιο μπλόκο και μεταξυριστικό βάλσαμο δεν εφήρμοσα διότι θα έσκουζα ύστερον ως Σελτζούκα παρθένα που χάνει την παρθενιά της από σύγκρουση μετωπική με γνήσιο άλογο Καππαδοκίας.
Να έβαζες κι ας έκραζες σα σουτζούκα παρθένα μετά. 😡

Με τόση έκταση, θα αρωματιζόταν όλο το σπίτι. :hehe:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Με τόση έκταση, θα αρωματιζόταν όλο το σπίτι. :hehe:
Περιμένω να φέρει ο κύριος Γιώργος το Pashana ξανά, να πασαλειφτώ ολάκερος να μυρίσει σα την Αγιά Σοφιά το σπίτι λιβάνι θυμιατό κι όλα τα καλά.

Ave Fastius, Deus Vult!

emperor1.jpg
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Τα σύνεργα κατέφθασαν, το, ομολογουμένως, οικονομικό σετ απ μου τείνει προς ολοκλήρωση

IMG_20220423_115114.jpg
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Kai "The Midnight Katana"

Μια ζεστή βραδιά, εισαγωγή πρακτικά στον Ιούνιο και τι καλύτερο από το να ξεφορτωθούμε τα μούσια μας (3 βδομάδων τουλάχιστον).

Περνάμε λεπίδα φρέσκια Kai στην πρώτη χρήση, στη Rockwell 6s (βάση νο 6) που αποδείχθηκε μέγα λάθος καθώς ήθελα αποκλειστικά για τόσο βαριά γένια Mühle R41 (όμως ήθελα να την αποφύγω οπότε υπέστην το συχνό καθάρισμα της 6s)

Σετάκι pre-shave πράσινο Proraso + Κρέμα πράσινη Proraso (ευκάλυπτος) και aftershave Alcolado Glacial ο γνωστός "πιγκουίνος".

Πήγαινα για δροσιά στο κατακαλόκαιρο.

Νεράκι στη λεπίδα παγωμένο.

Αν εξαιρέσουμε το συχνό καθάρισμα, σε 2 χέρια είχα καθαρίσει και το τρίτο ήταν για να το κάνω τέρμα babyface, τα γνωστά touch-ups.

Η λεπίδα ΔΕΝ συγχωρεί την παραμικρή πίεση, στα δίνει στο χέρι άνετα, ακόμα και στην ασφαλή 6s.

Τη δοκίμασα στο χέρι φαίνεται πιο παχιά από τις άλλες και δεν έχει ενδεικτικά σήματα της εταιρίας επάνω. Επίσης δεν έχει κόλλες στο κηρόχαρτο (πολύ θετικό αυτό). Εντούτοις το κόστος της είναι πολύ υψηλό, κατά τη γνώμη μου, γι αυτά που προσφέρει.

Δεν ειναι κάτι τραχύ σα τη Feather, γλυκιά τη βρήκα και εννοείται πολύ κοφτερή. Πέραν αυτών δεν μπορώ να φανταστώ όμως (εξαιτίας υψηλής τιμής και μόνο) γιατί να την προτιμήσω ξανά αντί της Personna και της Gillette Silver Blue που είναι οι αγαπημένες μου. Οτι είναι καλή όμως, είναι.

Σίγουρα ειναι καλύτερη από τη Feather και πολύ αποτελεσματική.

Η Rockwell 6s έχει παρουσιάσει φθορές στην κάτω πλάκα εκεί που βιδώνει το χερούλι, έχει φθαρεί το ασημί χρώμα ήδη (απαράδεκτο ασχέτως αν δεν με ενοχλεί προς το παρόν). Το ίδιο πρόβλημα είχαν και τα "χρωματιστά" μοντέλα της (τα εισαγωγικά γιατί τελικά όλα χρωματιστά είναι, ακομα και το ασημί).

Το Αλκολάδο σαν aftershave δεν μου είπε κάτι ιδιαίτερο. Οκ μενθόλη καλή φάση, οκ είναι και πικάντικο, έκαψε λιγάκι αλλά όχι αυτός ο κλαυθμός και οδυρμός που αναφέρουν κάποιοι φίλοι συν-ξυριστές.

Προσωπάκι απερίγραπτη φράπα, μωρουδιακό, μικρά κοψίματα εδω κι εκεί αλλά μηδέν ερεθισμοί. Για την εντελώς βασική κρέμα, αλλά τίμια και ένοχη απόλαυση, Proraso αυτό σημαίνει ένα πράγμα μόνο, η λεπίδα Kai έκανε καλά τη δουλειά της.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Kai "The Midnight Katana"

Μια ζεστή βραδιά, εισαγωγή πρακτικά στον Ιούνιο και τι καλύτερο από το να ξεφορτωθούμε τα μούσια μας (3 βδομάδων τουλάχιστον).

Περνάμε λεπίδα φρέσκια Kai στην πρώτη χρήση, στη Rockwell 6s (βάση νο 6) που αποδείχθηκε μέγα λάθος καθώς ήθελα αποκλειστικά για τόσο βαριά γένια Mühle R41 (όμως ήθελα να την αποφύγω οπότε υπέστην το συχνό καθάρισμα της 6s)

Σετάκι pre-shave πράσινο Proraso + Κρέμα πράσινη Proraso (ευκάλυπτος) και aftershave Alcolado Glacial ο γνωστός "πιγκουίνος".

Πήγαινα για δροσιά στο κατακαλόκαιρο.

Νεράκι στη λεπίδα παγωμένο.

Αν εξαιρέσουμε το συχνό καθάρισμα, σε 2 χέρια είχα καθαρίσει και το τρίτο ήταν για να το κάνω τέρμα babyface, τα γνωστά touch-ups.

Η λεπίδα ΔΕΝ συγχωρεί την παραμικρή πίεση, στα δίνει στο χέρι άνετα, ακόμα και στην ασφαλή 6s.

Τη δοκίμασα στο χέρι φαίνεται πιο παχιά από τις άλλες και δεν έχει ενδεικτικά σήματα της εταιρίας επάνω. Επίσης δεν έχει κόλλες στο κηρόχαρτο (πολύ θετικό αυτό). Εντούτοις το κόστος της είναι πολύ υψηλό, κατά τη γνώμη μου, γι αυτά που προσφέρει.

Δεν ειναι κάτι τραχύ σα τη Feather, γλυκιά τη βρήκα και εννοείται πολύ κοφτερή. Πέραν αυτών δεν μπορώ να φανταστώ όμως (εξαιτίας υψηλής τιμής και μόνο) γιατί να την προτιμήσω ξανά αντί της Personna και της Gillette Silver Blue που είναι οι αγαπημένες μου. Οτι είναι καλή όμως, είναι.

Σίγουρα ειναι καλύτερη από τη Feather και πολύ αποτελεσματική.

Η Rockwell 6s έχει παρουσιάσει φθορές στην κάτω πλάκα εκεί που βιδώνει το χερούλι, έχει φθαρεί το ασημί χρώμα ήδη (απαράδεκτο ασχέτως αν δεν με ενοχλεί προς το παρόν). Το ίδιο πρόβλημα είχαν και τα "χρωματιστά" μοντέλα της (τα εισαγωγικά γιατί τελικά όλα χρωματιστά είναι, ακομα και το ασημί).

Το Αλκολάδο σαν aftershave δεν μου είπε κάτι ιδιαίτερο. Οκ μενθόλη καλή φάση, οκ είναι και πικάντικο, έκαψε λιγάκι αλλά όχι αυτός ο κλαυθμός και οδυρμός που αναφέρουν κάποιοι φίλοι συν-ξυριστές.

Προσωπάκι απερίγραπτη φράπα, μωρουδιακό, μικρά κοψίματα εδω κι εκεί αλλά μηδέν ερεθισμοί. Για την εντελώς βασική κρέμα, αλλά τίμια και ένοχη απόλαυση, Proraso αυτό σημαίνει ένα πράγμα μόνο, η λεπίδα Kai έκανε καλά τη δουλειά της.
Τα προράσο είναι οριακά καλύτερα από αφρό ξυρίσματος στην ολισθηρότητα και την προστασία. Υποχρεωτική η χρήση preshave με αυτά προφανώς. Καλύτερα όμως παράτατα και πιάνε τα cella και τα haslinger και άλλα φτηνά ποιοτικά προιόντα, πάλι με preshave, γιατί κάνει μεγάλη διαφορά.

Στα δικά μου, τελευταία δοκιμάζω πολύ διαφορετική τεχνική που τη βρήκα μετά απελπησίας στο badger&blade. 'Ημουν έτοιμος δηλαδή να παραγγείλω ξυριστική μηχανή, καθώς στον λαιμό κάτω από το μήλο του Αδάμ, πάντα έχω ingrowns που κάνουν μέρες να φύγουν.

Πριν παραγγείλω λοιπόν, είπα να δοκιμάσω μια πολύ διαφορετική τεχνική, καθώς δεν υπάρχει προιόν ή μηχανή με σοβαρές πιθανότητες βελτίωσης. Η τεχνική - που δε θυμάμαι πως λεγόταν - είναι η ανάποδη της συνηθισμένης και προτεινόμενης. Αντί να τεντώνεις το δέρμα στο λαιμό, το ζαρώνεις και το πιέζεις όσο περισσότερο γίνεται(κατεβάζοντας το σαγόνι διαγώνια). Μετά, η μηχανή το τεντώνει με λίγη πίεση και το ξυρίζει. Είχαν αναφέρει πως το κάνουν ινδοί μπαρμπέρηδες.

Τις περισσότερες φορές, είχα πολύ καλύτερα αποτελέσματα και συχνά κοντά στο τέλειο. Την τελευταία φορά είχα ingrowns και τώρα περιμένω να φύγουν, επειδή δεν πρόσεχα πολύ και δεν είχα βιδώσει και την 6c καλά. Η τεχνική, που σε μένα σίγουρα δουλεύει, είναι πολύ πιο δύσκολη από την αντίθετη της και συνιθισμένη και ακόμα τη βρίσκω. Είμαι αισιόδοξος όμως και προετοιμάζω 2 πάρα πολύ επικές παραγγελίες που θα ζηλεύει ο Βάλντερ και θα θέλει να γίνει διαρρήκτης.

Σε άλλα νέα, πήρα το ταμπάκ επειδή το είδα σε ένα τυχαίο μαγαζί και μου γυάλισε. Σκληρό και δύσκολο, για χοίρο, άρωμα πολύ μέτριο και δε μου αρέσει καθόλου προσωπικά, πρέπει να βρωω κάποιον να το δώσω. Σαν επίδοση ίσως καλύτερο απ' τα χέσλινγκερ, αλλά σίγουρα καμία σχέση με τα Ariana. 👎
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Έχουμε νέες προσθήκες!


IMG_20220626_125451.jpg


Δεν έχω πάρει πιο βαθύ ξύρισμα, δυο περάσματα κόντρα και επιστρέφω σε βρεφικό προσωπάκι. Βέβαια, ο "θεριστής" aka muhle r41 απαιτεί τον σεβασμό και την προσήλωση κάθε επιδέξιου χειριστή, πόσο μάλλον όταν πραγματευόμαστε ένα τόσο επιθετικό συνδυασμό
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Έχουμε νέες προσθήκες!


View attachment 104303

Δεν έχω πάρει πιο βαθύ ξύρισμα, δυο περάσματα κόντρα και επιστρέφω σε βρεφικό προσωπάκι. Βέβαια, ο "θεριστής" aka muhle r41 απαιτεί τον σεβασμό και την προσήλωση κάθε επιδέξιου χειριστή, πόσο μάλλον όταν πραγματευόμαστε ένα τόσο επιθετικό συνδυασμό

Έχεις βάλει λάθος την ηλικία σου;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top