Πατρότητα

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
«όνομα πατρός;»
και εσύ, κοιτώντας αόριστα, απαντάς:
… «δεν έχει».

Γιʼαυτό, δεν είναι και τόσο καλή η περηφάνια. Όχι μπροστά στο τι νιώθει το παιδί όταν τον ρωτάνε… «όνομα πατρός;»

... για την ώρα, σε αυτή την κοινωνία ζούμε, σε αυτήν μεγαλώνουμε τα παιδιά μας, από αυτήν πρέπει να τους προστατέψουμε….

Aν και καταλαβαίνω απόλυτα το τι λες... Και δεν έχω προσωπική εμπειρία και κρίνω καθαρά σε θεωρητικό επίπεδο, θέλω να σταθώ στο τι νιώθει το παιδί στο"όνομα πατρός"...

Το παιδί δεν ήρθε μόνο του... Το παιδί έχει πατέρα... έχει όνομα πατρός ανεξάρτητα για το τι έκανε ο πατέρας...

Ο πατέρας για το παιδί ,έχει όνομα, απλά σε τέτοιες περιπτώσεις - απ' ότι κατάλαβα- δεν έχει παρουσία... Και σε μια εκπομπή άκουσα ότι δεν αφήνετε πλέον κενό το σημείο αυτό, βάζεις όνομα...(γιατί είναι φύσιν αδύνατο να μην γνωρίζει η μητέρα τον πατέρα, έτσι κι αλλιώς)

Αλλά πραγματικά πιστεύω ότι ένα όνομα, ένα επίθετο δεν έχει σημασία όταν δεν υπάρχει η σχέση που πρέπει να υπάρχει... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Και σε μια εκπομπή άκουσα ότι δεν αφήνετε πλέον κενό το σημείο αυτό, βάζεις όνομα...(γιατί είναι φύσιν αδύνατο να μην γνωρίζει η μητέρα τον πατέρα, έτσι κι αλλιώς)
Δεν ξέρω πώς λειτουργούν εδώ τα γραφειοκρατικά. Η αλήθεια είναι ότι ο άντρας μου τα ανέλαβε όταν γεννήθηκε ο γιος μας… αλλά…
Δεν νομίζω ότι είναι έτσι απλά τα πράγματα, διότι όταν δηλώνεις τον πατέρα, αυτομάτως το παιδί έχει και δικαίωμα στην κληρονομιά. Οπότε…αν δηλώνω ότι έκανα ένα παιδί με τον Σάκη Ρουβα… κάπου πρέπει να το αποδείξω... δεν είναι?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Δεν ξέρω πώς λειτουργούν εδώ τα γραφειοκρατικά. Η αλήθεια είναι ότι ο άντρας μου τα ανέλαβε όταν γεννήθηκε ο γιος μας… αλλά…
Δεν νομίζω ότι είναι έτσι απλά τα πράγματα, διότι όταν δηλώνεις ένα πατέρα, αυτομάτως το παιδί έχει και δικαίωμα στην κληρονομιά. Οπότε…αν δηλώνω ότι έκανα ένα παιδί με τον Σάκη Ρουβα… κάπου πρέπει να το αποδείξω... δεν είναι?:P

βασικά το άκουσα...
Αλλά ένας δικηγόρος θα ξέρει καλύτερα νομίζω :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
βασικά το άκουσα...
Αλλά ένας δικηγόρος θα ξέρει καλύτερα νομίζω :redface:

έχω την εντύπωση ότι δεν είναι έτσι, εκτός και αν το παιδί γεννηθεί εντός γάμου, οπότε αυτομάτως βιολογικός πατέρας καταγράφεται ο σύζυγος της γυναίκας [τώρα αν το παιδί είναι του γαλατά... ε, θα φανεί με τα χρόνια :P]

Και έχω την αίσθηση ότι αν δεν είναι παντρεμένο το ζευγάρι ο πατέρας πρέπει να κάνει πράξη αναγνώρισης [τουλ κάτι τέτοιο θυμάμαι να είχε συμβεί σε μια ξαδέρφη μου πριν από 7 χρόνια βέβαια] διαφορετικά το παιδί είναι αγνώστου πατρος or s'th... αλλά ας μας πει όντως ένας δικηγόρος καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gsova

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 782 μηνύματα.
Για τη συγκεκριμένη περίπτωση του καλλιτέχνη (ναί κατάφερα και είδα τιβί το ΣΚ - δεν είχα ιδέα πρίν):

Πιστεύετε ότι η μητέρα του παιδιού θα έκανε τόσο ντόρο εάν επρόκειτο για κάποιον ασήμαντο και χωρίς περιουσία; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για τη συγκεκριμένη περίπτωση του καλλιτέχνη (ναί κατάφερα και είδα τιβί το ΣΚ - δεν είχα ιδέα πρίν):

Πιστεύετε ότι η μητέρα του παιδιού θα έκανε τόσο ντόρο εάν επρόκειτο για κάποιον ασήμαντο και χωρίς περιουσία; :hmm:

Φυσικα και οχι...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gsova

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 782 μηνύματα.
Και στο φινάλε, γιατί να κάνει ολόκληρο ντόρο στα κανάλια; Εάν απλά και μόνο ήθελε να εξασφαλίσει το παιδί της, οκ ας έκανε όλες τις νόμιμες ενέργειες που προβλέπει και ορίζει ο νόμος. Έτσι κι αλλιώς μετά και το DNA τεστ, καλυμμένη είναι 100%.

Αλλά μας αρέσει να ξεφτιλιζόμαστε και δημοσίως, έτσι είναι. Δε λέω βέβαια ότι δε φταίει και ο άλλος παναθεμά τονε. Τον είχα και σε εκτίμηση... :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
…το γεγονός ότι ζητάει πολλά λεφτά από τον καλλιτέχνη με χαλάει αφάνταστα. Αν στην αρχή την υποστήριξα, τώρα πια αμφιβάλω... δείχνει ένα σχέδιο καλά μελετημένο. Στην καλύτερη περίπτωση έχει άθλιους σύμβουλους-δικηγόρους… Κρίμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
εγώ ανήκω σε αυτούς που υποστηρίζουν το παλιο γνωστό ρητό, το ****** σου και την υπογραφή σου πρέπει να προσέχεις πού τη βάζεις -και πώς να τα χρησιμοποιείς , να προσθέσω -.

ένα παιδί δε φυτρώνει.
Όταν κάνεις σεξ χωρίς προφυλάξεις ή γενικότερα δεν προσέχεις κατά τη διάρκεια σεξουαλικών επαφών που δεν επιθυμείς επ' ουδενί να σου αποφέρουν κάτι παραπάνω από ηδονή οφείλεις να είσαι τόσο προσεχτικός όσο δε λέγεται.
Ειδικότερα δε, αν είναι σχέση της πλάκας ή είσαι και παντρεμένος.

Τι να λέμε τώρα...αν δε θες παιδί κράτα το παντελόνι σου on ή προφυλακτικό, τράβηγμα και χάπια αντισύλληψης μαζί ώστε να ελαχιστοποιηθεί κάθε πιθανότητα ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης .
Ακόμα και αν η γυναίκα στοχεύει στην ύπουλη παγίδευση του άνδρα αν αυτός λαμβάνει τα απαραίτητα μέτρα προστασίας δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει στραβή.

Για να το πω και πιο απλά...θεωρώ αδύνατο να μείνει έγκυος μια γυναίκα όσο και αν το θέλει, αν ο άντρας φοράει ή επιμένει να φοράει προφυλακτικό και τραβιέται ταυτόχρονα την κρίσιμη στιγμή..


Δε θεωρώ τις γυναίκες που διεκδικούν τα δικαιώματά τους και τα δικαιώματα των παιδιών τους - ανάμεσά τους και τα οικονομικά- ούτε ανήθικες, ούτε καιροσκόπους, ούτε αναξιοπρεπείς.
Αντίθετα θεωρώ ότι οι άντρες που δε θέλουν παιδί αλλά παρ' όλα αυτά το παίζουν επιβήτορες στο κρεβάτι τόσο ανεύθυνους, τόσο έρμαια της στιγμαίας απόλαυσης και τόσο θρασσύδειλους ώστε τους αξίζει να βρίσκονται αντιμέτωποι με τα νόμιμα που επακολουθούν και όχι μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Είναι σωστό να διεκδικήσουν οι ανυπαντρες μητέρες την αναγνώριση του παιδιού, να ζητήσουν ευθύνες από τον πατέρα, εφόσον πήραν μόνες τους την απόφαση να κρατήσουν το παιδί?

Μιλάω για συγκεκριμένες περιπτώσεις, όπου η μητέρα εξαρχής γνωρίζει ότι η σχέση δεν έχει μέλλον.

(το θέμα ανοίγει με αφορμή την περιπέτεια του γνωστού καλλιτέχνη, που διχάζει την ελληνική κοινωνία.)

Καλως ή κακως ζουμε σε μια κοινωνια που χαρακτηριζεται απο κοινωνικο ρατσισμο και σε αυτον εμπιπτει και η αναγνωριση του παιδιου απο τον πατερα...
Η αληθεια ειναι οτι η γυναικα βρισκεται σε πλεονεκτικη θεση οσον αφορα στην αποφαση συνεχισης ή διακοπης μιας εγκυμοσυνης. Αυτο που μπορει να γινει για την ωρα, ειναι "να προσεχουμε, για να εχουμε".
Στην περιπτωση τωρα που μια γυναικα αποφασιζει μονη της να κρατησει ενα παιδι, για τον οποιονδηποτε λογο και αν το κανει, δικαιωμα της. Η αναγνωριση αυτου απο τον πατερα κανονικα δε θα επρεπε να τιθεται καν ως ζητημα. Λιγη υπευθυνοτητα χρειαζεται και σεβασμος απεναντι στον εαυτο τους και στο παιδι, που προκειται να ελθει.
Δεν ξερω τι θα εκανα, εαν εγω βρισκομουν στη θεση της ανυπαντρης μητερας. Μπορει να ξερω τι επιπτωσεις θα εχει στην ψυχολογια και την κοινωνικοποιηση του παιδιου μου, αλλα δεν ειμαι σιγουρη εαν θα "εξαναγκαζα" τον πατερα να το αναγνωρισει...
Μαλλον η υπερηφανια μου θα ειχε μικροτερη σημασια...αλλά...εξω απο το χορο, λενε, πολλα τραγουδια λεγονται....

Και σε ο,τι αφορα τον μιστερ [...], καλα να παθει, μονο και μονο γιατι φερθηκε ατιμα λεγοντας ψεματα εξ αρχης. Ζητουσε 2 μυρια, βγαζοντας παρανοικη τη μητερα, αρνουμενος οποιαδηποτε ερωτικη σχεση μαζι της. Ας ζητησει και αυτη 4 τωρα για να μαθει να ειναι ειλικρινης και να μη συκοφαντει ενω ξερει οτι εχει λερωμενη τη φωλιτσα του....
Οποιος δεν εχει μυαλο, εχει ποδια....μου ελεγε ο παππους μου! Ας προσεχε και πριν και μετα...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Και σε ο,τι αφορα τον μιστερ [...], καλα να παθει, μονο και μονο γιατι φερθηκε ατιμα λεγοντας ψεματα εξ αρχης. Ζητουσε 2 μυρια, βγαζοντας παρανοικη τη μητερα, αρνουμενος οποιαδηποτε ερωτικη σχεση μαζι της. Ας ζητησει και αυτη 4 τωρα για να μαθει να ειναι ειλικρινης και να μη συκοφαντει ενω ξερει οτι εχει λερωμενη τη φωλιτσα του....
Οποιος δεν εχει μυαλο, εχει ποδια....μου ελεγε ο παππους μου! Ας προσεχε και πριν και μετα...:whistle:

Με τα αποτελέσματα DΝΑ λύθηκε το πρόβλημα την μαμάς και βρέθηκε εκτεθειμένος εκείνος για όλα αυτά που είπε. Το πρόβλημα είναι ότι συνεχίζουν την διαμάχη και διαλύουν την όποια ελπίδα γεφύρωσης της σχέσης τους, όχι ως ζευγάρι αλλά ως γονείς ενός παιδιού.

Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο…

Άντε και θα πάρει μετά από δέκα χιλιάδες χρόνια τρέξιμο στο δικαστήριο κάποιο ποσό…σε όλο αυτό το διάστημα, το παιδί δεν θα έχει την δυνατότητα να γνωρίσει τον πατέρα του γιατί ο πατέρας θα είναι απασχολημένος να αποφεύγει «την ζημιά» που πάει να του κάνει η μάνα του παιδιού... θα έχει εχθρικά συναισθήματα. Ενώ θα μπορούσε με το καιρό να ηρεμίσει και να τον αγαπήσει.

Φτιάχνει η υπόληψη με 4 εκατομμύρια? Τόσο στοιχίζει, τέλος πάντων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ότι συνεχίζουν την διαμάχη και διαλύουν την όποια ελπίδα γεφύρωσης της σχέσης τους, όχι ως ζευγάρι αλλά ως γονείς ενός παιδιού.
Η όποια ελπίδα χάθηκε κατά τη γνώμη μου, πολύ πριν αρχίσουν οι δικαστικές διαμάχες, όταν ο "κύριος" αρνήθηκε εξ αρχής να αναγνωρίσει το παιδί. Από κει και πέρα, για μένα, μόνο "θύμα" μπορεί να χαρακτηριστεί μια γυναίκα αν ύστερα από αυτό δεν διεκδικήσει δικαστικά τα δικαιώματα του παιδιού της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Με τα αποτελέσματα DΝΑ λύθηκε το πρόβλημα την μαμάς και βρέθηκε εκτεθειμένος εκείνος για όλα αυτά που είπε. Το πρόβλημα είναι ότι συνεχίζουν την διαμάχη και διαλύουν την όποια ελπίδα γεφύρωσης της σχέσης τους, όχι ως ζευγάρι αλλά ως γονείς ενός παιδιού.

Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο…

Άντε και θα πάρει μετά από δέκα χιλιάδες χρόνια τρέξιμο στο δικαστήριο κάποιο ποσό…σε όλο αυτό το διάστημα, το παιδί δεν θα έχει την δυνατότητα να γνωρίσει τον πατέρα του γιατί ο πατέρας θα είναι απασχολημένος να αποφεύγει «την ζημιά» που πάει να του κάνει η μάνα του παιδιού... θα έχει εχθρικά συναισθήματα. Ενώ θα μπορούσε με το καιρό να ηρεμίσει και να τον αγαπήσει.

Φτιάχνει η υπόληψη με 4 εκατομμύρια? Τόσο στοιχίζει, τέλος πάντων?

Κοιτα, η υποληψη της συγκεκριμενης κυριας απο τη στιγμη που βγηκε το τεστ θετικο, θεωρω πως αποκατασταθηκε.Και οχι δεν αξιζει 4 μυρια, ανεκτιμητη ειναι. Εμενα αυτη η αγωγη μου κανει κατι σαν "εκδικηση" ("παρε και εσυ για να εχεις"). Περα απο αυτο, τη μεγαλυτερη ζημια την κανει η γυναικα του [...] στην οποια μελλοντικη σχεση αυτου με το παιδι. Εαν κατσει στα αυγουλακια της, ισως να καταφερουν να ηρεμησουν τα πνευματα αναμεσα σε [...] και μητερας του παιδιου.
Και δεν μπορω να την αδικησω τη μητερα, ακομα και αν ειναι εξαλλη και ο,τι κανε,ι το κανει απο εκδικηση και μονο. Δεν ξερω ποσο ευκολη ειναι η αυτοκυριαρχια καποιου σε τετοιες καταστασεις..

(εδω ακουσα λεει οτι η οικογενεια του [...] εκανε οικογενειακο συμβουλιο για το μελλον του παιδιου. Μη χ@σω! Ω, ρε κλωτσιες που θελουν! Ξεχνανε οτι υπευθυνοι για το παιδι ειναι ο [...] και η μητερα.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.


(εδω ακουσα λεει οτι η οικογενεια του [...] εκανε οικογενειακο συμβουλιο για το μελλον του παιδιου. Μη χ@σω! Ω, ρε κλωτσιες που θελουν! Ξεχνανε οτι υπευθυνοι για το παιδι ειναι ο [...] και η μητερα.)

απλά το θέμα είναι, εφόσον δημιουργήθηκε η κατάσταση και το παιδί υπάρχει και εφόσον για τους όποιους λόγους αποφασίστηκε να μην διαλυθεί ο γάμος λόγω της εξωσυζυγικής σχέσης [μεταξύ μας δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι μια γυναίκα στα 40 καταφέρνει και συλαμβάνει με τη μία και κατα λάθος!] ποια δλδ θα είναι η θέση της δια νόμου συζύγου ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
απλά το θέμα είναι, εφόσον δημιουργήθηκε η κατάσταση και το παιδί υπάρχει και εφόσον για τους όποιους λόγους αποφασίστηκε να μην διαλυθεί ο γάμος λόγω της εξωσυζυγικής σχέσης [μεταξύ μας δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι μια γυναίκα στα 40 καταφέρνει και συλαμβάνει με τη μία και κατα λάθος!] ποια δλδ θα είναι η θέση της δια νόμου συζύγου ?
στ

Ποια η θεση της? Απο τη στιγμη που αποδεχεται την υπαρξη αυτου του παιδιου στη ζωη του νομιμου αντρα της, καλο ειναι να μην ανακατευεται και τον οποιο λογο να τον εχει ο πατερας αυτου. Αυτα τα και καλα οικογενειακα συμβουλια, οπου αποφασιζουμε χωρις τον ξενοδοχο ειναι κατι περισσοτερο απο γελοια. Ο κηδεμονας του παιδιου και κατ επεκταση κυριος υπευθυνος γι αυτο ειναι η μητερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
άρα θα έπρεπε να πει "well εμένα τα παιδιά μου μεγάλωσαν οκ κάνε ότι καταλαβαίνεις"? Μα είναι ... σπιτικό, άρα δεν μπορεί να την ακυρώσει τελείως


ps. το στυλ της στγκεκριμένης δεν μου αρέσει ούτε εμένα, απλά της συνυπολογίζω και τις ίδιας σοκ.


[δεν επιτίθεμαι απλά ειλικρινά προβληματίζομαι... δεν ξέρω ποια θα είναι η βέλτιστη αντίδραση..η οποιαδήποτε αντίδραση/συμπεριφορά βασικά...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Και εγω αντιλαμβανομαι οτι η θεση της ειναι ιδιαιτερα δυσκολη, αλλα η αποφαση της ηταν να στηριξει τον αντρα της και να να αποδεχτει την υπαρξη του παιδιου αυτου. Αλλα μεχρι εκει.
Εγω τλχ δε θα δεχομουν την οποιαδηποτε αναμειξη καποιας ξενης, οταν εχει δωσει τετοια δειγματα συμπεριφορας. Ειναι απλο, ελλειψη εμπιστοσυνης. Οι γονεις του παιδιου αποφασιζουν γι αυτο.
Δε νομιζω οτι ο [...] π.χ εχει αναγκη "δικηγορου" σε ο,τι αφορα το μελλον αυτου του παιδιου. Μεγαλο "παιδι" ειναι, ωστε να γνωριζει πολυ καλα τις υποχρεωσεις του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
...Δε νομιζω οτι ο [...] π.χ εχει αναγκη "δικηγορου" σε ο,τι αφορα το μελλον αυτου του παιδιου. Μεγαλο "παιδι" ειναι, ωστε να γνωριζει πολυ καλα τις υποχρεωσεις του.


Καλέ τι λες :eek:; Φυσικά και χρειάζεται! Αυτή δεν είναι γυναίκα! Κέρβερος είναι :P! Δεν τον αφήνει να αρθρώσει λέξη (ή τουλάχιστον έτσι έχω δει εγώ :))!

Και για να είμαι εντός θέματος εγώ πιστεύω οτι εφόσον έκανε την λαδιά του οφείλει να το παραδεχτεί! Και αυτά που έλεγε πριν κάποιο διάστημα, πριν βγουν τα αποτελέσματα στην φόρα, ήταν πολύ λάθος! Θυμάμαι το έβλεπα και ο [...] μαζί με το, ας μου επιτραπεί η έκφραση, σ****ελο ( την γυναίκα του) μας έδειχναν πόσο ευτυχισμένοι και αγαπημένοι είναι και οτι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να ισχύει οτι το παιδί αυτό είναι δικό του!

Αν ήμουν στην θέση της ερωμένης και με είχαν κατηγορήσει τόσο θα ζητούσα τα ίδια και περισσότερα λεφτά γιατι πολύ απλά θα ήθελα να πάρω εκδίκηση για τον θιγμένο μου εγωισμό! :)

Υ.Γ. Σε καμία περίπτωση δεν λέω οτι η ερωμένη είναι σωστη! Φταίει και αυτή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Πάντως αδυνατώ να πιστέψω ότι μια γυναίκα (και δη πανέξυπνη, όπως η σύζυγός του) δεν είχε αντιληφθεί ότι ο άντρας της είχε παράλληλη σχέση. :hmm:Ιδιαίτερα η συγκεκριμένη δεν μου φαίνεται τόσο αφελής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Παλλαντιν, απο τη μια πλευρα η εξυπναδα δεν εχει να κανει με την αφελεια και κατα δευτερον πολλες φορες η αδυναμια μας να χωνεψουμε την οποια πραγματικοτητα και οποια αληθεια δε μας "αρεσει" μας κανει να μη βλεπουμε μπροστα μας.
Μπορει οντως να μην ειχε αντιληφθει την οποια ερωτικη σχεση κατα τη διαρκεια αυτης, αλλα μετα την αιτηση για αναγνωριση, απορω για το πως υποστηριζε με τοσο μενος, οτι ο αντρας της απο-και-κλειεται να ειχε καποια σχεση. Τοση πια εμπιστοσυνη ειχε σε εκεινον? Ή το οτι η ιδια δεν ηθελε να πιστεψει οτι μπορουσε να την εχει απατησει ο αντρας της, ηταν ο λογος?
Τι στο Δια?! Ψυχασθενης ηταν η μητερα, που το υποστηριζε και ηταν διατεθημενη να παει δικαστικα?!
Συγκροτηση χρειαζεται και τπτ αλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top