Πατρότητα

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,022 μηνύματα.
Αν υποθέσουμε ότι υπήρχαν συναισθήματα πριν επειδή δεν συζητώ καν τα σενάρια της εγκυμοσύνης από σχέσεις της μιας βραδιάς.

Εγώ για αυτά τα σενάρια συζητώ, γιατί αν έχεις σχέση και συναισθήματα βρίσκεις μια κοινή λύση υποτίθεται . Τα άλλα είναι όντως μεγάλη ιστορία και είναι ωραία αυτά που λες , αλλά και μια γυναίκα που το θέλει να το κρατήσει και μόνη της, μπορεί να το μεγάλωνε καλύτερα από ένα συμβατικό ζευγάρι που θα έκαναν παιδιά γιατί κάνουν όλοι .
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
ανθρώπινα δικαιώματα:
-Το δικαίωμα της γυναίκας στην αυτοδιάθεση του σώματός της υπερτερεί από το δικαίωμα του άνδρα στην ελεύθερη έκφραση της γνώμης του για την συνέχιση ή όχι της κύησης.

Ισότητα, όχι αστεία.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,022 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Αν φέρναμε την ''ισότητα'' θα είχαμε μεγαλύτερη ανισότητα από αυτή που υπάρχει τώρα , οπότε κρατάμε την μικρότερη ανισότητα .

Άρα δηλαδή όταν ρίχνουμε την ισότητα σε βάρος των γυναικών είναι σεξισμός αλλά όταν την ρίχνουμε σε βάρος των αντρών είναι πραγματική/ ρεαλιστική ισότητα. Μάλιστα, ενδιαφέρουσα άποψη.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,022 μηνύματα.
Άρα δηλαδή όταν ρίχνουμε την ισότητα σε βάρος των γυναικών είναι σεξισμός αλλά όταν την ρίχνουμε σε βάρος των αντρών είναι πραγματική/ ρεαλιστική ισότητα. Μάλιστα, ενδιαφέρουσα άποψη.

Το εξήγησα . Αν είχατε λόγο στο σώμα της γυναίκας θα προέκυπτε μεγαλύτερη ανισότητα από αυτή που υπάρχει τώρα, γιατί δεν γίνεται να πετύχει η τέλεια ισότητα σε αυτό το θέμα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Το εξήγησα . Αν είχατε λόγο στο σώμα της γυναίκας θα προέκυπτε μεγαλύτερη ανισότητα από αυτή που υπάρχει τώρα, γιατί δεν γίνεται να πετύχει η τέλεια ισότητα σε αυτό το θέμα.

Κανένας δεν μίλησε για λόγο στο σώμα της γυναίκας. Είναι πολύ απλό, η γυναίκα αποφασίζει για το αν θα φέρει στον κόσμο ή όχι ένα παιδί που κυοφορεί και ο άντρας θα αποφασίσει για το αν θα αποδεχτεί αυτό το παιδί ή όχι. Έτσι πετυχαίνεις άξια ισότητα.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,022 μηνύματα.
Άμα διάβαζες θα έβλεπες και τον ''κανένα'' . Τέλος πάντων το είπα και πριν , επιτυχγάνεις ισότητα ίσως εις βάρος του παιδιού . Ίσως να οδηγούσε και τις γυναίκες σε περισσότερες αμβλώσεις , οπότε δεν το ξέρουμε .
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ για αυτά τα σενάρια συζητώ

Εννοείς τα σενάρια εγκυμοσύνης από σχέσεις μιας βραδιάς;
Για μένα αυτά τα σενάρια μόνο μια κατάληξη πρέπει να έχουν!


γιατί αν έχεις σχέση και συναισθήματα βρίσκεις μια κοινή λύση υποτίθεται.

΄Ετσι ακριβώς όπως το λες! "ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ"! ΄Οταν μια σχέση δεν έχει εδραιωθεί και δεν πορεύεται προς ένα κοινό μέλλον, η ανακοίνωση μιας ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης μπορεί να μετατρέψει τα μέλια, τις αγάπες και τα λουλούδια σε προσβολές, κατηγορίες και δυσανασχέτηση.

αλλά και μια γυναίκα που το θέλει να το κρατήσει και μόνη της, μπορεί να το μεγάλωνε καλύτερα από ένα συμβατικό ζευγάρι που θα έκαναν παιδιά γιατί κάνουν όλοι.

Μπορεί αλλά όπως είπα και στην προηγούμενη ανάρτησή μου, πάρα πολύ δύσκολα!
Είναι λάθος να παρασύρεται κάποια από τον χορό των ορμονών της και να σκέφτεται ότι θα έχει δικό της ένα ζουμπουρλούδικο, μικρό πλασματάκι που θα κουνάει τα ροδαλά χεράκια και ποδαράκια του, θα βγάζει γλυκές φωνούλες και θα γελάει όταν την βλέπει!
Η πραγματικότητα θα την προσγειώσει ανώμαλα και όσο μεγάλώνει το παιδί τόσο θα μεγαλώνουν και τα προβλήματα που θα πρέπει να αντιμετωπίσει!
Απαιτείται τεράστια ωριμότητα και συνειδητοποίηση αυτού που αποφασίζει να κάνει.
Παίρνει μια απόφαση που θα διαμορφώσει τόσο την υπόλοιπη, δική της ζωή όσο και τη ζωή του ανθρώπου που θα επιλέξει να φέρει στον κόσμο!

Μην με χαρακτηρίσεις σκληρή! Δεν είμαι! Τουλάχιστον όχι σε όλα!
Στην ιδέα της μητρότητας γίνομαι βούτυρο και λιώνω!΄Ομως έχω πλήρη συναίσθηση των ευθυνών που απαιτεί και στους στόχους της ζωής μου υπάρχει κατά προτεραιότητα το μεγάλωμα ανθρώπων υγιών, ακομπλεξάριστων, αισιόδοξων, με αυτοεκτίμηση, αυτοπεποίθηση και με τη χαρά της δημιουργίας τόσο για τους εαυτούς τους όσο και για τους γύρω τους.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Άμα διάβαζες θα έβλεπες και τον ''κανένα'' . Τέλος πάντων το είπα και πριν , επιτυχγάνεις ισότητα ίσως εις βάρος του παιδιού . Ίσως να οδηγούσε και τις γυναίκες σε περισσότερες αμβλώσεις , οπότε δεν το ξέρουμε .

Ναι αλλά πάλι εξακολουθείς για να επιτύχεις την ισότητα των άλλων να υποβιβάζεις αυτή των αντρών. Αυτό δεν θεωρείται discrimination ή παραβίαση του gender "equality" να φανταστώ;
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,022 μηνύματα.
Εννοείς τα σενάρια εγκυμοσύνης από σχέσεις μιας βραδιάς;
Για μένα αυτά τα σενάρια μόνο μια κατάληξη πρέπει να έχουν!




΄Ετσι ακριβώς όπως το λες! "ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ"! ΄Οταν μια σχέση δεν έχει εδραιωθεί και δεν πορεύεται προς ένα κοινό μέλλον, η ανακοίνωση μιας ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης μπορεί να μετατρέψει τα μέλια, τις αγάπες και τα λουλούδια σε προσβολές, κατηγορίες και δυσανασχέτηση.



Μπορεί αλλά όπως είπα και στην προηγούμενη ανάρτησή μου, πάρα πολύ δύσκολα!
Είναι λάθος να παρασύρεται κάποια από τον χορό των ορμονών της και να σκέφτεται ότι θα έχει δικό της ένα ζουμπουρλούδικο, μικρό πλασματάκι που θα κουνάει τα ροδαλά χεράκια και ποδαράκια του, θα βγάζει γλυκές φωνούλες και θα γελάει όταν την βλέπει!
Η πραγματικότητα θα την προσγειώσει ανώμαλα και όσο μεγάλώνει το παιδί τόσο θα μεγαλώνουν και τα προβλήματα που θα πρέπει να αντιμετωπίσει!
Απαιτείται τεράστια ωριμότητα και συνειδητοποίηση αυτού που αποφασίζει να κάνει.
Παίρνει μια απόφαση που θα διαμορφώσει τόσο την υπόλοιπη, δική της ζωή όσο και τη ζωή του ανθρώπου που θα επιλέξει να φέρει στον κόσμο!

Μην με χαρακτηρίσεις σκληρή! Δεν είμαι! Τουλάχιστον όχι σε όλα!
Στην ιδέα της μητρότητας γίνομαι βούτυρο και λιώνω!΄Ομως έχω πλήρη συναίσθηση των ευθυνών που απαιτεί και στους στόχους της ζωής μου υπάρχει κατά προτεραιότητα το μεγάλωμα ανθρώπων υγιών, ακομπλεξάριστων, αισιόδοξων, με αυτοεκτίμηση, αυτοπεποίθηση και με τη χαρά της δημιουργίας τόσο για τους εαυτούς τους όσο και για τους γύρω τους.

Όχι μ΄αρέσουν αυτά που λες είναι ρεαλιστικά. Απλά έχουμε άλλη λογική στη μητρότητα μάλλον . Εγώ λέω ότι αν μια γυναίκα θέλει παιδί και της τυχαίνει το κρατάει ανεξαρτήτου συντρόφου . Θα είχαμε και λιγότερους γάμους καραγκιοζιλίκια και λιγότερα διαζύγια . Και σχέσεις μιας βραδιάς δεν κυριολεκτώ τελείως . Μπορεί να είναι μια σχέση στην αρχή της ή μια πιο περιστασιακή σχέση .

Ναι αλλά πάλι εξακολουθείς για να επιτύχεις την ισότητα των άλλων να υποβιβάζεις αυτή των αντρών. Αυτό δεν θεωρείται discrimination ή παραβίαση του gender "equality" να φανταστώ;

Είναι ζήτημα εις βάρους ποιου θα είναι η ανισότητα λοιπόν , του άντρα ή του παιδιού . Δεν υπήρχε τέτοιο δίλημμα στο μυαλό μου , για μένα τον άντρα θυσιάζεις , βιολογικά αν το δεις .
Πάντως μη χτυπιέσαι αντικειμενικά μιλάμε .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν ξέρω ρε παιδιά, θα αφήνατε τα παιδιά σας να πεινάσουν ; είναι περίεργο και αυτό
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Είναι ζήτημα εις βάρους ποιου θα είναι η ανισότητα λοιπόν , του άντρα ή του παιδιού . Δεν υπήρχε τέτοιο δίλημμα στο μυαλό μου , για μένα τον άντρα θυσιάζεις , βιολογικά αν το δεις .
Πάντως μη χτυπιέσαι αντικειμενικά μιλάμε .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν ξέρω ρε παιδιά, θα αφήνατε τα παιδιά σας να πεινάσουν ; είναι περίεργο και αυτό

Τότε με την λογική σου ας το θέσω αλλιώς. Γιατί να μην γίνει δίλημμα γυναίκας ή παιδιού; Να έχει και ο άντρας λόγο στο σώμα μιας γυναίκας τότε; Όπως έχει η γυναίκα λόγο στα χρήματα ενός άντρα ( διατροφές );

Μιλάω, αντικειμενικά και όχι υποκειμενικά ( πριν αρχίσουν να θίγονται οι πολιτικά ορθοί ).

Δεν έχει λογική αυτό. Σημασία έχει η απόφαση του καθενός να είναι καθαρά από τα δικά του θέλω και όχι από το τι του επιβάλλει ο άλλος για τις γυναίκες, οι νόμοι για τους άντρες. Το ιδανικότερο σενάριο είναι να μορφώνονται οι νέοι στην χρήση προφύλαξης και έτσι να ελαττωθούν έως εκμηδενιστουν τέτοια σκηνικά. Από εκεί και έπειτα τα όποια προβλήματα προκύψουν χρειάζονται λογική.

Προσωπικά όχι δεν θα άφηνα να συμβεί κάτι τέτοιο και θα αναγνώριζα τις ευθύνες μου αλλά ευτυχώς το σενάριο ενός τέτοιου κινδύνου δεν είναι ορατό ούτε τώρα ούτε στο κοντινό μέλλον.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Ισότητα, όχι αστεία.
Όταν υπάρχει σύγκρουση δικαιωμάτων, γίνεται ιεράρχηση αυτών. Τον τελευταίο λόγο στο σώμα της τον έχει η γυναίκα και γι' αυτό είναι απαραίτητη η ρητή συγκατάθεσή της για το αν θέλει να κάνει έκτρωση ή όχι. Κανείς δεν μπορεί να υποχρεώσει μία έγκυο γυναίκα σε έκτρωση παρά τη θέλησή της (άρθρο 39 της Σύμβασης της Κωνσταντινούπολης, αλλά και άρθρο 304 του Ποινικού Κώδικα). Από εκεί και πέρα, αν η γυναίκα (μητέρα) αποφασίσει να φέρει στον κόσμο το παιδί της, το παιδί έχει αναφαίρετο δικαίωμα να γνωρίζει τον πατέρα του και να κατέχει τα κληρονομικά δικαιώματα που του αναλογούν.

Όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμά μου, είναι πάρα πολύ σημαντικό να επισημάνουμε την σημασία της αντισύλληψης σε αυτή την περίπτωση. Αν ο άνδρας δεν επιθυμεί να γίνει πατέρας, οφείλει να παίρνει τις απαραίτητες προφυλάξεις, ασχετα αν η γυναίκα χρησιμοποιεί κάποια μέθοδο αντισύλληψης ή όχι. Ο καθένας από τα δύο μέρη (πρέπει να) έχει τη δική του αντισυλληπτική μέθοδο, εφόσον δεν επιθυμεί να αποκτήσει παιδί. Δυστυχώς, στη χώρα μας η σεξουαλική αγωγή είναι ανύπαρκτη, οπότε αυτά που λέω φαντάζουν ξένα σε όλους.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,022 μηνύματα.
Τότε με την λογική σου ας το θέσω αλλιώς. Γιατί να μην γίνει δίλημμα γυναίκας ή παιδιού; Να έχει και ο άντρας λόγο στο σώμα μιας γυναίκας τότε; Όπως έχει η γυναίκα λόγο στα χρήματα ενός άντρα ( διατροφές );

Μιλάω, αντικειμενικά και όχι υποκειμενικά ( πριν αρχίσουν να θίγονται οι πολιτικά ορθοί ).

Δεν έχει λογική αυτό. Σημασία έχει η απόφαση του καθενός να είναι καθαρά από τα δικά του θέλω και όχι από το τι του επιβάλλει ο άλλος για τις γυναίκες, οι νόμοι για τους άντρες. Το ιδανικότερο σενάριο είναι να μορφώνονται οι νέοι στην χρήση προφύλαξης και έτσι να ελαττωθούν έως εκμηδενιστουν τέτοια σκηνικά. Από εκεί και έπειτα τα όποια προβλήματα προκύψουν χρειάζονται λογική.

Προσωπικά όχι δεν θα άφηνα να συμβεί κάτι τέτοιο και θα αναγνώριζα τις ευθύνες μου αλλά ευτυχώς το σενάριο ενός τέτοιου κινδύνου δεν είναι ορατό ούτε τώρα ούτε στο κοντινό μέλλον.

Γιάννη έτσι όπως το θέτεις γίνεται .
Απλά με τον τόσο ορθολογισμό καταλήγουμε στον παραλογισμό τελικά :lol:
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι που μιλάνε για ανισότητα σε αυτό το θέμα, δεν έχουν διαβάσει τις διακηρύξεις του φεμινιστικού κινήματος για την ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. Ο φεμινισμός προτάσσει την σημασία της αντισύλληψης ως πρωταρχικό μέσο για να αποφευχθούν τέτοια περιστατικά.

Από εκεί και πέρα, αν προκύψει μία ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη είναι λογικό να προτάσσεται το δικαίωμα της γυναίκας στην αυτοδιάθεση του σώματός της. Κι αυτό γιατί η γυναίκα είναι αυτή που θα υποστεί αλλαγές στο σώμα της και θα είναι υπεύθυνη για την καλή υγεία του εμβρύου. Ο ρόλος του πατέρα στη φάση της κύησης περιορίζεται αποκλειστικά στην παροχή ηθικής βοήθειας προς την μητέρα (που μερικοί άνδρες ούτε αυτό κάνουν σε περίπτωση ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης).

Άρα, θα το ξαναπώ, οι ευθύνες της ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης πρέπει να αναζητηθούν εν τη γενέσει της (pun intended:P). Όταν δύο άνθρωποι έρχονται σε σεξουαλική επαφή χωρίς αντισυλληπτική προστασία αναγνωρίζουν την πιθανότητα να προκύψει μία εγκυμοσύνη.
 

Angelo27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Angelo27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι που μιλάνε για ανισότητα σε αυτό το θέμα, δεν έχουν διαβάσει τις διακηρύξεις του φεμινιστικού κινήματος για την ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. Ο φεμινισμός προτάσσει την σημασία της αντισύλληψης ως πρωταρχικό μέσο για να αποφευχθούν τέτοια περιστατικά.

Από εκεί και πέρα, αν προκύψει μία ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη είναι λογικό να προτάσσεται το δικαίωμα της γυναίκας στην αυτοδιάθεση του σώματός της. Κι αυτό γιατί η γυναίκα είναι αυτή που θα υποστεί αλλαγές στο σώμα της και θα είναι υπεύθυνη για την καλή υγεία του εμβρύου. Ο ρόλος του πατέρα στη φάση της κύησης περιορίζεται αποκλειστικά στην παροχή ηθικής βοήθειας προς την μητέρα (που μερικοί άνδρες ούτε αυτό κάνουν σε περίπτωση ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης).

Άρα, θα το ξαναπώ, οι ευθύνες της ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης πρέπει να αναζητηθούν εν τη γενέσει της (pun intended:P). Όταν δύο άνθρωποι έρχονται σε σεξουαλική επαφή χωρίς αντισυλληπτική προστασία αναγνωρίζουν την πιθανότητα να προκύψει μία εγκυμοσύνη.

Το κύριο επιχείρημά σου είναι ουσιαστικά ότι αν έρχεσαι ουσιαστικά σε επαφή χωρίς προφύλαξη παίρνεις την ευθύνη της πιθανής εγκυμοσύνης. Ακούγεται πολύ όμορφα αυτό που λες αλλά υπάρχουν κάποια προβλήματα.

Πρώτον, καμία μέθοδος αντισύλληψης δεν είναι 100% ασφαλής. Για παράδειγμα το προφυλακτικό είναι 98% ασφαλές ενώ στην πράξη λόγω της μη ορθής χρήσης του είναι 85%. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να υπάρξει άνετα ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. Τώρα υπολόγισε τα ποσοστά αυτά σε πραγματικό πληθυσμό δηλαδή εκατοντάδες χιλιάδες ή εκατομμύρια και δες πόσες ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες θα υπάρχουν. Σε 100.000 σεξουαλικές επαφές συντηρητικά μιλώντας υπάρχουν 2000 ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες.

Δεύτερον, ο άντρας μπορεί να πέσει θύμα εξαπάτησης, δηλαδή να έχει πει η γυναίκα ότι θα πάρει αντισυλληπτικό χάπι και πολύ απλά να μην έχει πάρει. Τώρα θα μου πεις ας έβαζε προφυλακτικό κι αυτός. Σίγουρα το να έβαζε προφυλακτικό κι αυτός θα ήταν καλύτερα αλλά το πρόβλημα είναι ότι εξ αρχής εξαπατήθηκε δηλαδή η γυναίκα του είπε ψέματα ότι χρησιμοποίησε μέθοδο αντισύλληψης το οποίο είναι εμμέσως και μία δήλωση ότι δεν επιθυμεί εγκυμοσύνη (ενώ στην πραγματικότητα επιθυμεί) και ο άντρας σε πιθανή ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη θα νόμιζε λανθασμένα ότι η γυναίκα θα τη διακόψει. Ξέρεις σε πόσα ζευγάρια σε μακροχρόνια σχέση συμβαίνει αυτό επειδή δε θέλουν να χρησιμοποιούν πλέον προφυλακτικό και ο άντρας πέφτει θύμα δόλου?

Τρίτο και σημαντικότερο, αυτό που λέμε ως ανισότητα είναι ότι η γυναίκα αν δεν χρησιμοποιήσει μέθοδο αντισύλληψης no problemo μπορεί να κάνει έκτρωση, δε θα υποστεί καμία συνέπεια της απερισκεψίας να μη χρησιμοποιήσει μέθοδο αντισύλληψης. Ο άντρας από την άλλη αν δε χρησιμοποιήσει μέθοδο αντισύλληψης από απερισκεψία ή χρησιμοποιήσει αλλά δε λειτουργήσει (δες τα ποσοστά πάνω) ή πέσει θύμα δόλου τότε πολύ απλά εξαρτάται από την απόφαση της γυναίκας το τι θα γίνει και θέλει δε θέλει θα δίνει το μισό μηνιάτικο του για διατροφές για κάτι που δεν ερωτήθηκε ποτέ αν θέλει. Γι αυτό λέμε για το δικαίωμα της "οικονομικής" έκτρωσης.

Τέταρτο και εξίσου σημαντικό, θα μου πεις ότι εφ' όσον η γυναίκα αποφασίσει να κρατήσει το παιδί πρέπει ο άντρας να πληρώνει διατροφή διότι μπαίνει σε προτεραιότητα η ίδια η ζωή του παιδιού συγκριτικά με την επιθυμία του άντρα ή μη να κρατήσει το παιδί. Μάλιστα, δε θεωρείς τουλάχιστον υποκριτικό μία για παράδειγμα 6 μηνών έγκυος να έχει πλήρες δικαίωμα σε έκτρωση αλλά ξαφνικά όταν το παιδί γίνει 9 μηνών νεογέννητο ξαφνικά να κόπτεσαι για το πως θα μεγαλώσει το παιδί? Το ΙΔΙΟ ΠΑΙΔΙ που λες ότι η γυναίκα έχει πλήρες δικαίωμα να το αποβάλει στους 6 μήνες.

Γι αυτό και η απάντηση είναι ότι εφ' όσον ο άντρας αποφασίσει οικονομικά να αποποιηθεί του παιδιού αυτό να έχει γίνει γνωστό πριν τη γέννα (και όσο γίνεται νωρίτερα) κι έτσι η γυναίκα γνωρίζοντας ότι ο άντρας δε θα βοηθήσει να πράττει ανάλογα για το τι θα κάνει με το παιδί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεύτερον, ο άντρας μπορεί να πέσει θύμα εξαπάτησης, δηλαδή να έχει πει η γυναίκα ότι θα πάρει αντισυλληπτικό χάπι και πολύ απλά να μην έχει πάρει. Τώρα θα μου πεις ας έβαζε προφυλακτικό κι αυτός. Σίγουρα το να έβαζε προφυλακτικό κι αυτός θα ήταν καλύτερα αλλά το πρόβλημα είναι ότι εξ αρχής εξαπατήθηκε δηλαδή η γυναίκα του είπε ψέματα ότι χρησιμοποίησε μέθοδο αντισύλληψης το οποίο είναι εμμέσως και μία δήλωση ότι δεν επιθυμεί εγκυμοσύνη (ενώ στην πραγματικότητα επιθυμεί) και ο άντρας σε πιθανή ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη θα νόμιζε λανθασμένα ότι η γυναίκα θα τη διακόψει. Ξέρεις σε πόσα ζευγάρια σε μακροχρόνια σχέση συμβαίνει αυτό επειδή δε θέλουν να χρησιμοποιούν πλέον προφυλακτικό και ο άντρας πέφτει θύμα δόλου?

Τι έγινε βρε παιδιά και επαναλαμβάνεται αυτή η υποπερίπτωση στη συζήτηση;
Αποφάσισαν ξαφνικά τόσες πολλές γυναίκες να γίνουν single mothers και για να το πετύχουν αποπλανούν αθώους άντρες και μετά τους αναγκάζουν να τις πληρώνουν κι από πάνω;
Τς τς τς! Μα πού βαδίζει πια αυτός ο κόσμος;
Πάρτε το αλλιώς! Πάρτε το αλλιώς λέω!!!
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Δεύτερον, ο άντρας μπορεί να πέσει θύμα εξαπάτησης, δηλαδή να έχει πει η γυναίκα ότι θα πάρει αντισυλληπτικό χάπι και πολύ απλά να μην έχει πάρει. Τώρα θα μου πεις ας έβαζε προφυλακτικό κι αυτός. Σίγουρα το να έβαζε προφυλακτικό κι αυτός θα ήταν καλύτερα αλλά το πρόβλημα είναι ότι εξ αρχής εξαπατήθηκε δηλαδή η γυναίκα του είπε ψέματα ότι χρησιμοποίησε μέθοδο αντισύλληψης το οποίο είναι εμμέσως και μία δήλωση ότι δεν επιθυμεί εγκυμοσύνη (ενώ στην πραγματικότητα επιθυμεί) και ο άντρας σε πιθανή ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη θα νόμιζε λανθασμένα ότι η γυναίκα θα τη διακόψει. Ξέρεις σε πόσα ζευγάρια σε μακροχρόνια σχέση συμβαίνει αυτό επειδή δε θέλουν να χρησιμοποιούν πλέον προφυλακτικό και ο άντρας πέφτει θύμα δόλου?

Να προσέχει και αυτός.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,022 μηνύματα.
Οι άντρες είναι πιο ανεύθυνοι σε αυτό το κομμάτι γιατί δεν θα κάνουν οι ίδιοι την έκτρωση ούτε θα μπουν οι ίδιοι σε αυτό το ψυχοφθορο διλλημα που μπαίνει η γυναικα. Άμα ήξεραν ότι μπορούν να αποποιηθούν και τις ευθύνες τους μπορεί να πρόσεχαν ακόμα λιγότερο και θα γεμίζαμε με εκτρώσεις κ γονείς πριν την ώρα τους.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Οι άντρες είναι πιο ανεύθυνοι σε αυτό το κομμάτι γιατί δεν θα κάνουν οι ίδιοι την έκτρωση ούτε θα μπουν οι ίδιοι σε αυτό το ψυχοφθορο διλλημα που μπαίνει η γυναικα. Άμα ήξεραν ότι μπορούν να αποποιηθούν και τις ευθύνες τους μπορεί να πρόσεχαν ακόμα λιγότερο και θα γεμίζαμε με εκτρώσεις κ γονείς πριν την ώρα τους.
Σωστό εν μέρει, αλλά όταν μιλάμε για συναινετικό σεξ δεν καταλαβαίνω πως κάποια γυναίκα που δεν θέλει να γίνει μάνα δέχεται να συμβεί χωρίς προφύλαξη. Θέλω να πω πάντα έχεις την επιλογή να πεις όχι και να προστατέψεις τον εαυτό σου αν ο άλλος είναι yolo και ανεύθυνος.
Δεν περιλαμβάνει την περίπτωση ατυχήματος αυτή η κατηγορία δηλαδή.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Σε 100.000 σεξουαλικές επαφές συντηρητικά μιλώντας υπάρχουν 2000 ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες.
Άμα θέλετε να μιλάτε συντηρητικά θα υπολογίζετε και τους άλλους παράγοντες που πρέπει να είναι "ταιριαστοί" για να προκύψει εγκυμοσύνη. Από την ποσότητα και ποιότητα μικρών κολυμβητών ως την επαφή σε γόνιμες μέρες και το γενικότερο άγχος των συμμετεχόντων. Αν ήταν τόσο απλό θα είχαμε ως τα 30 μας 3-4 παιδιά ή εκτρώσεις το λιγότερο. :)
η γυναίκα αν δεν χρησιμοποιήσει μέθοδο αντισύλληψης no problemo μπορεί να κάνει έκτρωση
No problemo στην ίδια πρόταση μαζί με σοβαρή εγχείρηση με πιθανές σοβαρότατες επιπτώσεις και μετέπειτα εξίσωση αυτής με οικονομικές υποχρεώσεις που πολύ εύκολα απλά δεν πληρώνονται, μάλιστα. :clapping:
το δικαίωμα της "οικονομικής" έκτρωσης.
Δεν ξέρω που ζεις και τι προσδοκίες έχεις από το δικαστικό σύστημα αλλά οι καθυστερήσεις και τα έξοδα που σχετίζονται με την όποια προσφυγή στο νόμο, έμμεσα σας το έχουν δώσει αυτό χρόνια τώρα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top