Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Κάνω πάρτυ αύριο με ελεύθερη αμφίεση και καλεσμένους όσους άλλαξαν γνώμη για το Θεό στα πλαίσια του ποστ. Πόσες μπύρες να παραγγείλω; Παραπάνω από καμμία;

Τεσπα, δεν πιστεύω στο Θεό. Πιστεύω στο θεό. Φιλοσοφικά δλδ (με ό,τι σκ@τοεπιχειρήμτα μου κόβει) για την ύπαρξή του. Αυτό δεν μου υπαγορεύει καμμία συνταγή για τα αισθήματά του απέναντί μας. Θεός είναι, ό,τι θέλει κάνει (σκληρό αλλά τυπικά σ'αυτό πιστεύω. Για ψυχολογία είναι άλλα ποστ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τεσπα, δεν πιστεύω στο Θεό. Πιστεύω στο θεό.

Σωστο.....Οι περισσοτεροι Έλληνες έτσι πιστευουν απλα πανε τυπικα στην εκκλησια κλπ...
Ότι δηλαδη κατι θα υπαρχει εκει πανω και δεν μπορει να γιναν όλα στο συμπαν εντελως τυχαια...Ειδικα οι πιο νεοι μεχρι 45 πχ έτσι πιστευουν στην πραγματικοτητα..δεν μπαινουν προβατα κατω απο θρησκεια κονσερβα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
"Ο ίδιος ο Θεός δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς σοφούς ανθρώπους", είπε ο Λούθηρος, και πολύ σωστά.
Δεν είπε όμως το εξής: "Ο Θεός μπορεί να υπάρξει ακόμη λιγότερο χωρίς τους ανόητους ανθρώπους!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Πολύ το φιλοσοφείτε το πράγμα βρε παιδιά... Ο Θεός είναι πιο απλός:

9. Και εγώ σας λέω: Ζητάτε, και θα σας δοθεί· ψάχνετε, και θα βρείτε· κρούετε, και θα σας ανοιχτεί.
10. Επειδή, καθένας που ζητάει, παίρνει· και εκείνος που ψάχνει, βρίσκει· και σ' εκείνον που κρούει, θα του ανοιχτεί.
[Λουκάς 11]

Ο Ιησούς Χριστός είναι ζωντανός!

1. Εκείνο που ήταν από την αρχή, εκείνο που ακούσαμε, εκείνο που είδαμε με τα μάτια μας, εκείνο που τη θέα του κοιτάξαμε και τα χέρια μας ψηλάφησαν, για τον Λόγο τής ζωής,
2. (και η ζωή φανερώθηκε, και είδαμε και δίνουμε μαρτυρία και εξαγγέλλουμε σε σας την αιώνια ζωή, που ήταν προς τον Πατέρα και φανερώθηκε σε μας·)
3. εκείνο που είδαμε και ακούσαμε, εξαγγέλλουμε και σε σας, για να έχετε κι εσείς κοινωνία μαζί μας· και η δική μας, μάλιστα, κοινωνία είναι μαζί με τον Πατέρα και μαζί με τον Υιό του, τον Ιησού Χριστό.
4. Κι αυτά τα γράφουμε σε σας, ώστε η χαρά σας να είναι πλήρης.
5. Και αυτή είναι η υπόσχεση, την οποία ακούσαμε απ' αυτόν και την αναγγέλλουμε σε σας, ότι: Ο Θεός είναι φως και σ' αυτόν δεν υπάρχει κανένα σκοτάδι.
[Ιώαννου Α' 1]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Δεν πιστεύω, δεν καταλαβαίνω, δεν θέλω να καταλάβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Δικαιώμα σου! Εύχομαι να μην το μετανιώσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Ας κάνω μια σούμα με όσα δεν πιστεύω, να δω τι μένει:

1. Δεν πιστεύω στην άνευ όρων υποταγή μου στο εκάστοτε ιερατείο, τους υποτιθέμενους δηλαδή φορείς θείας Αποκάλυψης και επίσημα αναγνωρισμένους πωλητές σωτηρίας!

ούτε στην..

2. υποσυνείδητη σκέψη ενός χριστιανού, που λέει “Γιατί να μην αμαρτήσω, αφού μετά εξομολογούμαι και …Blanco”


Ούτε στον..

3. παπα-παράδεισο ή την παπαρόλαση (ανάλογα με την διάθεση του θεού τους) γιατί στη μία θα έπληττα φρικαλέα και στη δεύτερη θα ήταν σα να έκανα eternal σάουνα και δε λέει...:redface:

4. Με χαλάει που θα συναντήσω τον πλάστη μου, after years...θα'μοιαζε σαν τον φούρναρη που κατηγορεί το ψωμί του γιατί ξεροψήθηκε καθισμένος στην αίθουσα του φούρνου!

Να πώ, όμως και ένα καλό. Οι μυρωδιές....(αααχ)

5. Γιατί θα'μπαινα στο μάτι στους απανταχού θεούσους και πολύ θα γούσταρα.

Και απλά θα μονολογούσα αλα Γούντυ Άλεν "Για εσένα είμαι ένας άθεος· για τον Θεό, είμαι η αξιωματική αντιπολίτευση." χιχι

6. Κάπου διάβασα ότι τα είδωλα κάνουν τα καλύτερα καυσόξυλα. Χειροκρότησα ασυναίσθητα.:redface:

7. (τέλος. Ουφ) «Το ζητούμενο δεν είναι η θέληση για πίστη, παρά η επιθυμία για μάθηση, που είναι ακριβώς το αντίθετο.»

Πρέπει να πω και τι μένει, τώρα;:worry:

π.σ.

«Ο Τζορτζ Μπους λέει ότι μιλάει με το Θεό κάθε μέρα, και οι χριστιανοί τον λατρεύουν γι’ αυτό. Αν ο Τζορτζ Μπους έλεγε ότι μιλά με το Θεό μέσα από το πιστολάκι για τα μαλλιά του, θα σκεφτόντουσαν πως είναι τρελός. Αδυνατώ να αντιληφθώ πώς η προσθήκη ενός σεσουάρ το καθιστά αυτό πιο παράλογο.»

Σαμ Χάρις / Αμερικανός συγγραφέας.

Το γνωμικό θυμίζει και το ανέκδοτο που εν συντομία λέει:
- G.W.Bush(προς τον xyz συνομιλητή του): Θα πάμε στο Ιράκ και θα καθαρίσουμε 3.000.000 σουνίτες Ιρακινούς και μία ξανθιά βυζαρού.
- xyz συνομιλητής του Bush: Και γιατί θα σκοτώσετε μία ξανθιά βυζαρού;
- G.W.Bush (ψυθιριστά, προς τον υπουργό του): Είδες τι σου είπα, κανείς δεν νοιάζεται αν καθαρίσω 3.000.000 Ιρακινούς

Η συνάφεια έγκειται στο “Παράβλεψη ουσιωδών θέσεων και επικέντρωση στις επουσιώδεις και δευτερεύουσες” :D

Προσθέτω στον Uncle Sam, ότι αν ο Μπους, μιλάει στο Θεό -άρα πιστεύει σ'αυτόν, γιατί τότε, πως του μιλά χωρίς να πιστεύει;- τότε αυτό είναι ισχυρό επιχείρημα για να μη πιστεύω εγώ και μερικά δισεκατομμύρια άλλοι...

“Παρακαλώ τους συνομιλητές του θεού να κάνουν ησυχία. Παρενοχλούν τη λογική μου.”

Δικό μου.:redface:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Δικαιώμα σου! Εύχομαι να μην το μετανιώσεις...

Είναι κρίμα που στο δικό σου το μυαλό μου φαίνεται ότι η πίστη στο Θεό είναι συνηφασμένη με μία αδρανή ασφάλεια. Να μετανιώσω για ποιό πράγμα; Που δεν καταλαβαίνω τους υπόλοιπους που πιστεύουν; Η ελπίδα μου να αισθανθώ κάτι δεν έχει πεθάνει ακόμα και δεν νομίζω να πεθάνει, αλλά ελπίδα να ΠΙΣΤΕΨΩ με την ετοιμολογική έννοια του όρου, δεν υπάρχει. Οπότε δεν θα υπάρξει και μετάνοια σε σχέση με "πίστη"-"προσμονή να επαληθευτεί" κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Άκουσα οτι "Ο Θεός Πέθανε…"

Το πρώτο όμως τρεμούλιασμα στη σκέψη ή στην καρδιά δεν μου το κατάφεραν. Αυτό τους το χρεώνω ως αναγνώστης τους.
Θα τα ανακαλύψω στην πορεία -πιθανόν-.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
πιστευω στον ανθρωπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
πιστευω στον ανθρωπο

Ποιος είναι αυτός; Μπορείς να μας τον περιγράψεις; Γιατί υπάρχουν πάντα κάποιοι που τον ψάχνουν με φαναράκι, απ' τα αρχαία χρόνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ποιος είναι αυτός; Μπορείς να μας τον περιγράψεις; Γιατί υπάρχουν πάντα κάποιοι που τον ψάχνουν με φαναράκι, απ' τα αρχαία χρόνια...




Μαλλον αδερφε Νωευς μπερδευτηκες.....Δεν αναφερθηκα στο μπακαλη της γειτονιας μου

pc:μην συγχεεις τα αρχαια χρονια με τα τορινα.Αλλο Ελληνας και αλλο νεοελληνας μην βαζεις στο ιδιο βαζο αγαπητε μου φιλε υακινθους και βατα

ευχαριστω για το ενδιαφερων σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Μαλλον αδερφε Νωευς μπερδευτηκες.....Δεν αναφερθηκα στο μπακαλη της γειτονιας μου
pc:μην συγχεεις τα αρχαια χρονια με τα τορινα.Αλλο Ελληνας και αλλο νεοελληνας

Οπότε σε ποιον από τους δύο πιστεύεις αφού διαφοροποιείς τον παλιό με τον νέο; :confused:
Ουσιαστικά διαφωνείς καταλήγοντας να επιβεβαιώσεις την απορία του Νωέα....:hmm:

μην βαζεις στο ιδιο βαζο αγαπητε μου φιλε υακινθους και βατα

Στην ανθοδετική δεν αλληλοαναιρούνται αυτά τα δύο, πάντως. :P


Πιστεύετε στον Θεό;
Δόξα τω Θεώ, είμαι άθεος. (κλεμμένο).. :redface:..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
οφειλω καταρχην να ομολογησω πως στη πρωτη μας επαφη η αισθηση του χιουμορ σου με ειχε απογοητευσει ομως εδω αρχιζω και αναθεωρω.. ποτε δεν ειναι αργα θα μου πεις.. και πραγματι εδω θα συμφωνησω
ομορφη και ενδιαφερουσα η αντιπαραθεση σου φιλε δεσμωτη ...μαλλον ομως απευθυνετε σε ρομαντικους και ονειροπολους ακροατες...η ενσταση σου απεχει πολυ(κατα τη γνωμη μου) απο τη σκληρη πραγματικοτητα οποτε και γι αυτο αναγκαζομαι αυτη τη στιγμη απο σεβασμο απεναντι στο προσωπο σου να σου κανω την εξης ερωτηση εχει στα αληθεια σχεση...ο ελληνας με τον νεοελληνα???...σαν να τολμουμε δηλαδη να θετουμε το εξης ερωτημα η φωτια με το νερο μπορουν να σμιξουν μεταξυ τους????....Οποτε λοιπον το ερωτημα που πρεπει, ωφειλουμε, και επιβαλεται να θεσουμε σε εφαρμογη δεν ειναι σε ποιον απο τους δυο εγω πιστευω εφοσον τους διαφοροποιω(και κατα τη γνωμη μου μαλλον οχι δεν καταληγω να επιβεβαιωνω την απορια του φιλου μας Νωε).....ισως το ποιο σωστο θα ηταν ποιος τροπος σκεψης...ποια αντιληψη ειναι δυνατον να με εφοδιασει με τα σωστα μεσα για να εχω 1 συγκεκριμενη αποψη επανω σε αυτο το θεμα(η οποια δεν επιβαλεται να ειναι και σωστη απλα θα ειναι η γνωμη μου..η δικη μου αποψη)....απο τη 1 η μεταφυσικη απο την αλλη η λογικη και η θεοποιηση του λογικου ανθρωπου με αυτονομια συνειδησης ελευθερια σκεψης ερευνας εκφρασεις και πραξης....αυτο κατ εμε ειναι η μεγαλυτερη ενδειξη αγαπης απο ανθρωπο προς ανθρωπο...απο 1 πιστη...1 ελπιδα...1 ονειρο
στη φιλοσοφια ο ανθρωπος απο αγαπη και σεβασμο απεναντη στον ανθρωπο τα παθη του τις και τις ανησυχιες του θετει παντοτε ως ερωτημα 1 ΓΙΑΤΙ???????
στη θρησκεια υπαρχει 1 γιατι ο θεος το επελεξε

θα ηθελα πραγματικα να σε ευχαριστησω για το χρονο σου και το ενδιαφερων σου και επεισης να ρωτησω γιατι εισαι αθεος????....φταινε οι ψευτικες υποσχεσεις του αλογοσκουφη για μισθους?? τα οικονομικα σκανδαλα της εκκλησιας??? τα ροζ σκανδαλα της εκκλησιας??? ο αγιος βασιλης μικρος οταν ησουν δεν σου φερνε δωρα???? ΓΙΑΤΙ?...να το παλι το ερωτημα

Στην ανθοδετική δεν αλληλοαναιρούνται αυτά τα δύο, πάντως. :P

ευχαριστω για τη διορθωση.... η φωτια με το νερο δεν μπορουν να σμιξουν μεταξυ τους
ποιο σωστο υποθετω


Δόξα τω Θεώ, είμαι άθεος. (κλεμμένο).. :redface:..
γιατι ομως??? .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
οφειλω καταρχην να ομολογησω πως στη πρωτη μας επαφη η αισθηση του χιουμορ σου με ειχε απογοητευσει

Σίγουρα, όταν έγραψες "free as a bird" και μάρσαρα στο πνεύμα σου με το "πέτα λύσσανδρε Ιωνάθαν πέτα" θα παρεξήγησες.
Προτροπή ήταν για να εκμεταλλευθείς το πέταγμα σου περισσότερο από τη σπατάλη χρόνου του καθαρισμού των φτερούγων και πούπουλών σου.

Μια παραφορά ήταν Λύσσανδρε, κουτσούνι μου.

Μέχρι που σκέφτηκα να κάνω κι άλλο account (πράγμα που ποτέ δε διανοήθηκα να κάνω στη ζωή μου για τίποτα και κανένα :whistle:) και να με ψηφίσω αρνητικά. Μα το άγιο δισκοπότηρο....:redface:

ομως εδω αρχιζω και αναθεωρω..

Με κακομαθαίνεις και ξέμεινα μόνο με κάτι φθηνιάρικα σοκολατάκια πραλίνας "feelings" chocolate assortment από carrefour. Στο κόκκινο μακρόστενο κουτί. No ferrero. :(

ποτε δεν ειναι αργα θα μου πεις.. και πραγματι εδω θα συμφωνησω

Μόνος σου λες μόνος σου απαντάς, γλαρόνι μου!
Σε συμπαθώ. Κι εσένα και τις δημοσιεύσεις σου. :)

ομορφη και ενδιαφερουσα η αντιπαραθεση σου φιλε δεσμωτη ...μαλλον ομως απευθυνετε σε ρομαντικους και ονειροπολους ακροατες...η ενσταση σου απεχει πολυ(κατα τη γνωμη μου) απο τη σκληρη πραγματικοτητα οποτε και γι αυτο αναγκαζομαι αυτη τη στιγμη απο σεβασμο απεναντι στο προσωπο σου να σου κανω την εξης ερωτηση εχει στα αληθεια σχεση...ο ελληνας με τον νεοελληνα???...

Αν και κάνουμε μετατόπιση προβληματικής και αντί να φέρουμε στα ίσια του τον σπόνδυλο της μη απάντησής σου, ας πω:

Ουδεμία σχέση έχει ο Έλληνας με τον Νεοέλληνα όσο ακριβώς δεν σχετίζεται η πίπα herb με τη...Σκωτσέζικη bagpipe.
Όμως, φρονώ ότι έγινε κλοπή ιδιοκτησίας ερωτήματος. :D

Με βάση το "πιστεύω στον άνθρωπο", ξερό και μόνο του, είναι σαν δήλωση πίστης σε κάθε άνθρωπο, ασχέτως εθνικότητας, εποχής, ηλικίας κλπ.

Με τη παραπάνω διαπίστωση φρονώ πως το να με ρωτάς εσύ αν πιστεύω ότι έχει σχέση ο νέος με τον αρχαίο είναι σαν ασυναίσθητα να προσθέτεις μία νέα παράμετρο στο τι εσύ πιστεύεις.
Αλλιώς δεν χωράει διαχωρισμός. (πιστεύεις δηλ. στον αρχαίο μα όχι στον σύγχρονο; Ή παίζει ποσόστωση;)
Φοβάμαι ότι αν μιλάμε μέσα από ένα αστείρευτο πηγάδι, δεν θα γίνει μια τρύπα στο νερό αλλά δεν είναι διόλου απίθανο να καταλήξεις στο ότι δεν πιστεύεις στον άνθρωπο και πάντως όχι όπως αρχικά πίστευες κι ο αντίλαλος αυτός μου είναι τόσο ενδιαφέρων...

Κι αυτό δεν περιλαμβάνει καμία είδους ειρωνεία.

Όλοι ξέρουν σήμερα ότι το να μπορείς να αντέχεις την αντίφαση είναι εξέχον σημάδι καλλιέργειας. Μερικοί μάλιστα ξέρουν ότι οι άνθρωποι του πνεύματος (όχι οι ανώτεροι. Έχω αλλεργία στην κάθε λογής ανωτερότητα) επιθυμούν και προκαλούν την αντίφαση, προκειμένου να δεχτούν μια υπόδειξη για τα άδικά τους λόγια, τα οποία τους είναι άγνωστα ως εκείνη τη στιγμή.

Αλλά το να μπορείς να αντιλέγεις, το να διατηρείς την καλή συνείδηση που έχεις αποκτήσει νιώθοντας εχθρικά απέναντι σ'ό,τι είναι συνηθισμένο, παραδοσιακό και καθαγιασμένο- αυτό είναι κάτι παραπάνω από το να αντέχεις και να προκαλείς την αντίφαση, αυτό είναι αληθινά μεγάλο, καινούριο και καταπληκτικό μέσα στην κουλτούρα μας, αυτό είναι το κατεξοχήν βήμα του απελευθερωμένου πνεύματος: ποιος το ξέρει αυτό;

σαν να τολμουμε δηλαδη να θετουμε το εξης ερωτημα η φωτια με το νερο μπορουν να σμιξουν μεταξυ τους????....

Χμμ...

Η φωτιά με το νερό μπορούν να σμίξουν στη θέαση της κολυμβήτριας λάβας καθώς ένα ηφαίστειο οργίζεται.
Ίσως είναι ένα θαύμα της φύσης που σπανίως συμβαίνει αν και πηγαίο.

Ακόμη και μέχρι να σβήσει μια φωτιά από μολότοφ που καίει της βιβλιοθήκης ξύλα και βιτρίνες γραφείων, χρειάζεται μια ικανή ποσότητα νερού κάτω από την οποία δεν σβήνει παρά σμίγει (συνυπάρχει) κατά μια ποιητική έκφανση. :redface:

Οποτε λοιπον το ερωτημα που πρεπει, ωφειλουμε, και επιβαλεται να θεσουμε σε εφαρμογη δεν ειναι σε ποιον απο τους δυο εγω πιστευω εφοσον τους διαφοροποιω(και κατα τη γνωμη μου μαλλον οχι δεν καταληγω να επιβεβαιωνω την απορια του φιλου μας Νωε).....ισως το ποιο σωστο θα ηταν ποιος τροπος σκεψης...ποια αντιληψη ειναι δυνατον να με εφοδιασει με τα σωστα μεσα για να εχω 1 συγκεκριμενη αποψη επανω σε αυτο το θεμα

Μα η αντίληψη, όχι του τριπλαδόρου, αλλά αυτή η ίδια που εξέφρασες της πίστης σου στα ανθρώπινα.
Από κάτι εφορμήστηκες, γράφοντας το. Πιστεύεις στους νέους και παλιούς. τους ρημαδοκράτορες και τους φρικώδεις αιμοχαρείς ψυχάκηδες ανθρώπους περιστρόφων;

Πάντως το ερώτημα σου έχει σαφή φιλοσοφική υφή, κιόλας.
Ποιόν δρόμο οφείλουμε να ακολουθήσουμε για να καταστούμε στο τέλος των ερωταπαντήσεων, σοφότεροι; Προαιώνιο το ερώτημα αλλά και άλλοθι μη απάντησης, φρονώ.

Κόψε από Κηφησίας να γλυτώσεις το-φιλοσοφικό-μποτιλιάρισμα...;)

θα ηθελα πραγματικα να σε ευχαριστησω για το χρονο σου και το ενδιαφερων σου και επεισης να ρωτησω γιατι εισαι αθεος????

Οι σκέψεις μου, είπε ο ταξιδιώτης στη σκιά του, πρέπει να μου δείξουν που βρίσκομαι. Αλλά δεν πρέπει να μου αποκαλύψουν που πάω. Μ'αρέσει να μην ξέρω το μέλλον και δεν θέλω να πεθάνω από ανυπομονησία και από το πρόωρο δοκίμασμα υπεσχημένων πραγμάτων.

Σου αρκεί σαν λόγος να μην πιστεύω σε Θεούς κι ανθρώπους;
Ίσως να ρωτήσεις; Σε σένα τον ίδιο; Πιστεύεις; Μιας κι εσύ στους ανθρώπους συγκαταλέγεσαι.

Λίγοι άνθρωποι έχουν πίστη στον εαυτό τους. Απ'αυτούς τους λίγους μερικοί την έχουν μέσα τους σαν να'ναι μια ωφέλιμη τυφλότητα (!) ή μια μικρή έκλειψη του πνεύματός τους (τι θέαμα θα'βλεπαν αν μπορούσαν να κοιτάξουν στα βάθη του εαυτού τους!) ενώ οι άλλοι πρέπει πρώτα να την αποκτήσουν.

Οτιδήποτε καλό, αξιόλογο ή μεγάλο κάνουν είναι πριν απ'όλα ένα επιχείρημα εναντίον του σκεπτικιστή που κρύβουν μέσα τους. Πρέπει να τον πείσουν ή να τον καταφέρουν, κι αυτό χρειάζεται σχεδόν μεγαλοφυϊα. Αυτοί είναι οι μεγάλοι ανικανοποίητοι με τον εαυτό τους. Αυτός είμαι εγώ.
Πιστεύω σε μένα λοιπόν, ανάλογα στον βαθμό που μπορεί οποιοσδήποτε να πιστέψει σε κάτι που τον αφήνει ανικανοποίητο.:hmm: (αναστεναγμός)

....φταινε οι ψευτικες υποσχεσεις του αλογοσκουφη για μισθους?? τα οικονομικα σκανδαλα της εκκλησιας??? τα ροζ σκανδαλα της εκκλησιας??? ο αγιος βασιλης μικρος οταν ησουν δεν σου φερνε δωρα???? ΓΙΑΤΙ?...να το παλι το ερωτημα

Αυτό λειτουργεί κι αντιστρόφως:

Γιατί πιστεύεις στον Θεό;
1. Για να έχεις να αποτανθείς σε κάτι που σίγουρα δε θα σε σοκάρει απαντώντας; :confused:
2. Γιατί βαρέθηκες να δίνεις στα πάντα μια λογική εξήγηση (άσε που δεν υπάρχει για όλα τέτοια) και η ύπαρξη Θεού συνιστά έναν παρακαμπτήριο δρόμο του ανεξήγητου;
3. Γιατί ο άγιος βασίλης υπάρχει και μάλιστα είναι αρχάγγελος του Θεού; Απλώς τα δώρα του είναι κάπως παρωχημένα για την τεχνολογική μας εποχή (βίβλος, κοράνι, πες το όπως θες)
4. Γιατί όταν ήσουν μικρός δεν έβλεπες αυτόν που σου έφερνε τα δώρα και υπέθεσες αρχικά ότι ήταν ο mr nobody που αργότερα με τις ευλογίες των γνωστών, φίλων, οικογένειας, σχολείου κοινωνίας, χώρας, τον μετονόμασες σε "god".
5. Γιατί οι μισθοί είναι τόσο πενιχροί που μόνο ο Θεός μας απέμεινε; Άντε και το άναμμα δυο κεριών;
6. Γιατί τα οικονομικά και σεξ σκάνδαλα των ρασοφορεμένων είναι Θεϊκό σημάδι και test των πιστών ώστε να αντιληφθούν έγκαιρα ότι απλώς είναι τερατόμορφοι εκμεταλλευτές της ιδέας/ύπαρξης του κι ότι οφείλουν να αποκολληθούν από τα εγκόλπια της και γνώμονας του αληθινού πιστού και χριστιανού θα είναι για εκείνον τα γρήγορα ρεφλεξ αποσυμφόρησης των ανθρώπων από την Εκκλησία;

λιστ goes on...

ευχαριστω για τη διορθωση.... η φωτια με το νερο δεν μπορουν να σμιξουν μεταξυ τους
ποιο σωστο υποθετω

Σε διαψεύδει ο καπνός. (καιόμενης πόλης και όχι μόνο).:)


Με έλυσες -όπως και κάθε άλλον άνδρα- γλυκέ μου Λύσανδρε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaspar7342

Νεοφερμένος

Ο gaspar7342 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Άκουσα οτι "Ο Θεός Πέθανε…"

Το πρώτο όμως τρεμούλιασμα στη σκέψη ή στην καρδιά δεν μου το κατάφεραν. Αυτό τους το χρεώνω ως αναγνώστης τους.
Θα τα ανακαλύψω στην πορεία -πιθανόν-.
δέν μπορώ να καταλάβω τί κινεί έναν άνθρωπο να προσπαθεί με τόσο πάθος να αποδείξει οτι δέ υπάρχει θεός. για μένα, άν υπάρχει κάτι καλό και ελπιδοφώρο σε αυτόν τον κόσμο είναι ο θεός και η πίστη σε αυτόν. ακόμα και άν το δείς απο την λογική, υπέθεσε οτι έστω 1 στο εκατομύριο να υπάρχει θεός, κόλαση κτλ. τότε στην περίπτωση που δέν υπάρχει δέν έχεις να χάσεις τίποτα αφού αργά ή γρηγορα θα πεθάνεις όπως όλοι και κανείς δεν θα σου ζητήσει τον λόγο. άν όμως αυτό το 1 στο εκατομύριο βγεί τελικά αληθηνό? τότε?:verymad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... θα σου ζητήσει τον λόγο. άν όμως αυτό το 1 στο εκατομύριο βγεί τελικά αληθηνό? τότε?:verymad:
Όχι πως ο Θεός δεν "ανατέλει τον ήλιο επί αγαθών και πονηρών", αλλά όπως και να το κάνουμε η πίστη σου, όπως την ξεδιπλώνεις παραπάνω, είναι "εκ του πονηρού", αδελφέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaspar7342

Νεοφερμένος

Ο gaspar7342 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Όχι πως ο Θεός δεν "ανατέλει τον ήλιο επί αγαθών και πονηρών", αλλά όπως και να το κάνουμε η πίστη σου, όπως την ξεδιπλώνεις παραπάνω, είναι "εκ του πονηρού", αδελφέ!
άν εννοής ότι ήμουν υπερβολικός θα συμφωνήσω μαζί σου. με τον όρο ''εκ του πονηρού'' όμως δέν δεν κατάλαβα σε τί αναφέρεσαι απο αυτά που έγραψα. φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
άν εννοής ότι ήμουν υπερβολικός θα συμφωνήσω μαζί σου. με τον όρο ''εκ του πονηρού'' όμως δέν δεν κατάλαβα σε τί αναφέρεσαι απο αυτά που έγραψα. φιλικά.

Απλά, φίλε μου, μου θύμησες λίγο τη λαϊκή παροιμία " και ο σκύλος χορτάτος και η πίττα ολόκληρη". Φυσικά, τοποθετούμε εδώ, εντελώς καλοπροαίρετα και φιλικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaspar7342

Νεοφερμένος

Ο gaspar7342 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Απλά, φίλε μου, μου θύμησες λίγο τη λαϊκή παροιμία " και ο σκύλος χορτάτος και η πίττα ολόκληρη". Φυσικά, τοποθετούμε εδώ, εντελώς καλοπροαίρετα και φιλικά!
Η κριτική είναι πάντα καλοδεχούμενη φίλε νώευς. Πιθανόν να θεώρησες λάθος τη σύνδεση του θεού με την λογική που επιχείρησα στο μύνημα μου.Ανέφερα λογικά επιχειρήματα, μόνο και μόνο γιατί για τους αμφισβητίες της ύπαρξης του θεού το μόνο που μετράει είναι η λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top