Πιστεύετε ότι η νέα γενιά είναι πολύ χειρότερη από τις παλιότερες;

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,899 μηνύματα.
Τότε οι γλώσσες που μάθαιναν απείχαν πολύ από την πραγματικότητα και ελάχιστοι τις μάθαιναν. Η φιλόλογος γιαγιά σου απλά ήταν εξαίρεση. Οι γονείς μας έχουν χαλια επίπεδο στις ξένες γλώσσες και στα κουμπιουτερ και κινητά με ελάχιστες εξαιρέσεις.
Οι γονείς μου είναι 45 χρονών.. Πίστεψε με, από υπολογιστή η μάνα μου ξέρει περισσότερα από εμένα😂

Νομίζω το αντίθετο γίνεται, πλέον παίρνουν ένα proficiency και ούτε πρόταση στα αγγλικά δεν ξέρουν να σταυρώσουν οι περισσότεροι..
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,869 μηνύματα.
Οι γονείς μου είναι 45 χρονών.. Πίστεψε με, από υπολογιστή η μάνα μου ξέρει περισσότερα από εμένα😂

Νομίζω το αντίθετο γίνεται, πλέον παίρνουν ένα proficiency και ούτε πρόταση στα αγγλικά δεν ξέρουν να σταυρώσουν οι περισσότεροι..
Οι γονείς μας το προφισιενσι ούτε στα καλύτερα όνειρά τους θα το έβλεπαν.
Εν τω μεταξύ για να γράψουν μια λέξη στο κινητό θέλουν ένα πεντάλεπτο πολλοί γονείς. Και μάλιστα μορφωμένοι.

Ήδη εγώ, σε σύγκριση με ένα δωδεκάχρονο νιώθω αγράμματος ως προς το κινητό και το ίντερνετ :P
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.
Οι γονείς μας το προφισιενσι ούτε στα καλύτερα όνειρά τους θα το έβλεπαν.
Εν τω μεταξύ για να γράψουν μια λέξη στο κινητό θέλουν ένα πεντάλεπτο πολλοί γονείς. Και μάλιστα μορφωμένοι.

Ήδη εγώ, σε σύγκριση με ένα δωδεκάχρονο νιώθω αγράμματος ως προς το κινητό και το ίντερνετ :P
Δηλαδη αμα πληκτρολογεις γρηγορα στο κινητο σε κανει μαστερ της τεχνολογιας?
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,869 μηνύματα.

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Είναι μισή αλήθεια αυτό.

Ο αδερφός μιας παλιας φίλης μου έμπλεξε με τα ναρκωτικά, έχοντας υπέροχους γονείς, εκπαιδευτικούς με όλη τη διάθεση για συζήτηση, ανοιχτό μυαλό και γενικά, νοιαξιμο για τα παιδιά τους και το λέω με το χέρι στη καρδιά γνωρίζοντας καλά την οικογένεια.

Κι όμως, ο γιος τους στα 18 ( και μη μου πείτε ήταν ενήλικας, τα 4 δεν ξες που πάνε ακόμα και ολοι οι γονείς έχουν έγνοια τα παιδια τους)
Έμπλεξε με τα ναρκωτικά, από κακίες παρέες

Δεν μπορείς να έχεις τον έλεγχο στα πάντα μετά από ένα σημείο, δυστυχώς

Μη καταδικάζετε πάντα τις οικογένειες.
Καλά δεν ξέρεις τι πάει λάθος σε κάθε σπίτι .
Και άθελά τους οι γονείς κάνουν λάθη.
Οπότε δεν δικάζεις ούτε το γονιό ούτε το παιδί ..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι γονείς μας το προφισιενσι ούτε στα καλύτερα όνειρά τους θα το έβλεπαν.
Εν τω μεταξύ για να γράψουν μια λέξη στο κινητό θέλουν ένα πεντάλεπτο πολλοί γονείς. Και μάλιστα μορφωμένοι.

Ήδη εγώ, σε σύγκριση με ένα δωδεκάχρονο νιώθω αγράμματος ως προς το κινητό και το ίντερνετ :P
Βέβαια και οι γονείς μας ήταν λίγο ηλεκτρολόγοι υδραυλικοί γεωπόνοι μπογιατζήδες ενώ σήμερα δεν.

Γνώση υπάρχει ίσως αλλάζει με τον καιρό .

Είναι σαν αυτό που λέμε ότι και οι άνθρωποι των σπηλαίων ήταν οξυδερκείς αλλά με άλλη έννοια, να ξεχωρίσουν ένα δηλητηριώδες μανιτάρι ας πούμε που εμείς δεν ξέρουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,869 μηνύματα.
Βλέπω τους νέους πως χειρίζονται τα κινητά τους μέσα στο λεωφορείο σαν τζιμανια και αναρωτιέμαι αν ανήκω ως μεγαλύτερος σε γενιά ηλίθιων.

Καλά δεν ξέρεις τι πάει λάθος σε κάθε σπίτι .
Και άθελά τους οι γονείς κάνουν λάθη.
Οπότε δεν δικάζεις ούτε το γονιό ούτε το παιδί ..
Συνήθως οι γονείς ευθύνονται για την συμπεριφορά των παιδιών τους. Μ' όποιον "δάσκαλο" καθίσεις, τέτοια γράμματα μαθαίνεις.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,832 μηνύματα.
Βλέπω τους νέους πως χειρίζονται τα κινητά τους μέσα στο λεωφορείο σαν τζιμανια και αναρωτιέμαι αν ανήκω ως μεγαλύτερος σε γενιά ηλίθιων.
Αν έμαθα στη γιαγιά μου που είναι 68 χρονών να χειρίζεται λαπτοπ και Facebook, χωρίς να έχει βγάλει καν το δημοτικό, μπορείς και εσύ με το κινητό να γίνεις χάκερ.

Παρα γίνανε τζιμανια, ο σβέρκος παίζει να έχει σηκωθεί για να δει το κεφαλι τον ουρανό μήνες.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,869 μηνύματα.
Αν έμαθα στη γιαγιά μου που είναι 68 χρονών να χειρίζεται λαπτοπ και Facebook, χωρίς να έχει βγάλει καν το δημοτικό, μπορείς και εσύ με το κινητό να γίνεις χάκερ.

Παρα γίνανε τζιμανια, ο σβέρκος παίζει να έχει σηκωθεί για να δει το κεφαλι τον ουρανό μήνες.
Θεωρώ τους νέους πολύ πιο ρομαντικούς από εμάς. Δεν υποκύπτουν τόσο εύκολα σε συνοικέσια.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Βλέπω τους νέους πως χειρίζονται τα κινητά τους μέσα στο λεωφορείο σαν τζιμανια και αναρωτιέμαι αν ανήκω ως μεγαλύτερος σε γενιά ηλίθιων.


Συνήθως οι γονείς ευθύνονται για την συμπεριφορά των παιδιών τους. Μ' όποιον "δάσκαλο" καθίσεις, τέτοια γράμματα μαθαίνεις.
Κάτσε βρε Τζουστ. Όταν βγήκαν τα κινητά εγώ ήμουν 17 χρονών. Δεν είμαστε μια γενιά που ξαφνικά έπιασε στα χέρια της κινητό στα 60, αλλά κι έτσι ακόμα δε δικαιολογείται η άγνοια. Ζούμε στην εποχή των κινητών 25 χρόνια +. Το κάνεις να ακούγεται λες και τα παιδιά στο λεωφορείο κάνουν εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς. :P
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,869 μηνύματα.
Κάτσε βρε Τζουστ. Όταν βγήκαν τα κινητά εγώ ήμουν 17 χρονών. Δεν είμαστε μια γενιά που ξαφνικά έπιασε στα χέρια της κινητό στα 60, αλλά κι έτσι ακόμα δε δικαιολογείται η άγνοια. Ζούμε στην εποχή των κινητών 25 χρόνια +. Το κάνεις να ακούγεται λες και τα παιδιά στο λεωφορείο κάνουν εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς. :P
Έτσι όπως τα χειρίζονται οι νέοι σήμερα νομίζω ειλικρινά πως έχουν κάνει εκατοντάδες εγχειρήσεις ανοιχτής καρδιάς.
 

Guest 671981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α καλά, ειδικά στο λεωφορείο. Όλη την ώρα πάνω από το κινητό, δεν βλέπουν καν που πατάνε. Έχω γκρεμοτσακιστεί εκεί μέσα...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,869 μηνύματα.
Α καλά, ειδικά στο λεωφορείο. Όλη την ώρα πάνω από το κινητό, δεν βλέπουν καν που πατάνε. Έχω γκρεμοτσακιστεί εκεί μέσα...
Το έλεγα εγώ. Οι μεγάλοι δεν έχουμε ανοχή και ανεκτικότητα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Έτσι όπως τα χειρίζονται οι νέοι σήμερα νομίζω ειλικρινά πως έχουν κάνει εκατοντάδες εγχειρήσεις ανοιχτής καρδιάς.
Αυτό είναι δικό σου θέμα λοιπόν, ίσως αρνείσαι να ασχοληθείς περισσότερο με την τεχνολογία και θεωρείς οτι τα μικρά κάνουν κάτι εξτραορντινέρ.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,869 μηνύματα.
Αυτό είναι δικό σου θέμα λοιπόν, ίσως αρνείσαι να ασχοληθείς περισσότερο με την τεχνολογία και θεωρείς οτι τα μικρά κάνουν κάτι εξτραορντινέρ.
Ασχολούμαι αρκετά αλλά μάλλον εκείνοι είναι γεννημένοι για κομπιούτερ και γεννήθηκαν γύρω από κομπιούτερ. Και στις ξένες γλώσσες είναι εξπερ σε σύγκριση με μένα παρά το ότι έχω πολλά πτυχία γλωσσομάθειας. Θεωρώ ότι οι περισσότεροι έχουν καλύτερη προφορά και σύνταξη από μένα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Ασχολούμαι αρκετά αλλά μάλλον εκείνοι είναι γεννημένοι για κομπιούτερ και γεννήθηκαν γύρω από κομπιούτερ. Και στις ξένες γλώσσες είναι εξπερ σε σύγκριση με μένα παρά το ότι έχω πολλά πτυχία γλωσσομάθειας. Θεωρώ ότι οι περισσότεροι έχουν καλύτερη προφορά και σύνταξη από μένα.
Μάλλον υποτιμάς τον εαυτό σου ή υπερτιμάς τους άλλους. Δε χρειάζεται να συγκρινόμαστε με τους άλλους συνέχεια, θα μας ρίξει αυτό γιατί πάντα κάποιος θα είναι καλύτερος σε κάτι. Ζήσε τη ζωή σου και μη σε νοιάζει.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,850 μηνύματα.
Επειδή λέτε για τεχνολογία μου ήρθε αυτό :P Κι εμείς έτσι θα είμαστε.
1000055114.jpg
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,869 μηνύματα.
Μάλλον υποτιμάς τον εαυτό σου ή υπερτιμάς τους άλλους. Δε χρειάζεται να συγκρινόμαστε με τους άλλους συνέχεια, θα μας ρίξει αυτό γιατί πάντα κάποιος θα είναι καλύτερος σε κάτι. Ζήσε τη ζωή σου και μη σε νοιάζει.
Δεν με ρίχνει νομιζω. Απλά είμαι ρεαλιστής. Δεν νιώθω άσχημα που ζητάω συχνά τη βοήθειά τους.
Θεωρώ ότι οι νέες γενιές είναι όλο και πιο κοντά στους γονείς τους. Παλιά οι διαφορές μεταξύ παππούδων και εγγονών ήταν τεράστιες. Πιστεύω πως στο μέλλον οι διαφορες (όπως και το χάσμα) θα είναι όλο και μικρότερες.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Μ'αρέσει που αυτή η συζήτηση σχετικά με τις γενεές συχνά αναβιώνει είτε μέσω της κουβεντούλας είτε σε νέα θρεντς που ξεπηδάνε κατά καιρούς. Φαίνεται τραβάει τη προσοχή των στεκιτών.

Υπάρχουν πολλές παράμετροι προς εξέτασιν. Στο λεωφορείο τις προάλλες μία δεσποινίδα δεν σηκώθηκε για να καθίσει ο ηλικιωμένος (απαράδεκτο κατ'εμέ) από μόνη της με αποτέλεσμα όταν σηκώθηκε για να κατέβει να καθίσει ο ηλικιωμένος και να πει «ε με αυτήν την νεολαία». Κάθε φορά που το ακούω αυτό θέλω να απαντήσω «αυτή η νεολαία είναι δημιούργημα της δικής σας βρωμογενιάς». Ανάμεσα σε άριστες γενιές δεν ξεφυτρώνει από το πουθενά μία προβληματική, μία προβληματική γενεά είναι αποτέλεσμα των προηγούμενων. Ειδικά μέσα στα λεωφορεία οι ηλικιωμένοι δεν θα έπρεπε να μιλάνε καθώς πραγματικά σε ζητήματα τρόπων είναι μακράν τα μεγαλύτερα κωλόζωα. Οπότε, κόψε νονό να καταλάβεις βαφτιστήρι.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Μ'αρέσει που αυτή η συζήτηση σχετικά με τις γενεές συχνά αναβιώνει είτε μέσω της κουβεντούλας είτε σε νέα θρεντς που ξεπηδάνε κατά καιρούς. Φαίνεται τραβάει τη προσοχή των στεκιτών.

Υπάρχουν πολλές παράμετροι προς εξέτασιν. Στο λεωφορείο τις προάλλες μία δεσποινίδα δεν σηκώθηκε για να καθίσει ο ηλικιωμένος (απαράδεκτο κατ'εμέ) από μόνη της με αποτέλεσμα όταν σηκώθηκε για να κατέβει να καθίσει ο ηλικιωμένος και να πει «ε με αυτήν την νεολαία». Κάθε φορά που το ακούω αυτό θέλω να απαντήσω «αυτή η νεολαία είναι δημιούργημα της δικής σας βρωμογενιάς». Ανάμεσα σε άριστες γενιές δεν ξεφυτρώνει από το πουθενά μία προβληματική, μία προβληματική γενεά είναι αποτέλεσμα των προηγούμενων. Ειδικά μέσα στα λεωφορεία οι ηλικιωμένοι δεν θα έπρεπε να μιλάνε καθώς πραγματικά σε ζητήματα τρόπων είναι μακράν τα μεγαλύτερα κωλόζωα. Οπότε, κόψε νονό να καταλάβεις βαφτιστήρι.
Δεν τα εννοείς αυτά που γράφεις ! Φέρονται έτσι γιατί είναι ψυχικά κουρασμένοι και η εποχή δεν συμβαδίζει με τις αξίες και τις παραδόσεις της γενιάς τους...ο κόσμος αλλάζει και δεν είναι εύκολο ο 70χρονος να το αποδεχθεί..

Στο μόνο που απορώ πραγματικά είναι που πάνε ρε συ κάθε πρωί με το λεωφορείο ? ....Πάνε οι εργαζόμενοι στη δουλειά τους και βλέπεις και 10 συνταξιούχους στο λεωφορείο 8:00 και απορεις..
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Δεν τα εννοείς αυτά που γράφεις ! Φέρονται έτσι γιατί είναι ψυχικά κουρασμένοι και η εποχή δεν συμβαδίζει με τις αξίες και τις παραδόσεις της γενιάς τους...ο κόσμος αλλάζει και δεν είναι εύκολο ο 70χρονος να το αποδεχθεί..
Αναφέρομαι στους τρόπους τους. Δεν μπορείς να απαιτείς από την νεολαία να έχει τρόπους όταν βλέπεις ανήμπορες 80αρες να μετατρέπονται σε παίκτες του ράγκμπι παίρνοντας σβάρνα τους πάντες για να μπουν πρώτες να αρπάξουν θέση. Ο ηλικιωμένος που ρίχνει χλεπίδια και σκουπίδια κάτω να κατηγορεί τον νεολαίο που βανδαλίζει με ανεξίτηλο τη στάση κ.λπ. Ο ελληνικός λαός υπολείπεται δυστυχώς σε τρόπους και σε αυτό ευθύνεται η ίδια η πολιτεία που δεν ασχολείται με τη σωστή διαπαιδαγώγηση των μικρών Ελλήνων/Ελληνίδων από το νηπιαγωγείο ακόμα και τα έχει αφήσει όλα στη τύχη τους. Για εμένα δεν υπάρχουν δικαιολογίες του στυλ άλλαξαν οι εποχές, οι τρόποι είναι κάτι που είτε τους έχεις είτε δεν τους έχεις. Και αν οι ηλικιωμένοι θέλουν να κατηγορούν τους νέους πως είναι μία αγενέστατη γενιά που δεν σέβεται τίποτα θα έπρεπε πρώτα να αναρρωτηθούν οι ίδιοι τι έκαναν λάθος και έπλασαν τέτοιες γενιές.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top