Πιστεύετε ότι η νέα γενιά είναι πολύ χειρότερη από τις παλιότερες;

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Εξαρτάται για ποια γενιά μιλάς. Πλέον οι άνθρωποι ηλικίας 60 ετών και κάτω μια χαρά χρησιμοποιούν την τεχνολογία καθώς την χρειάζονται στην εργασία τους.
Όχι τόσο καλά όσο οι νεώτεροι. Οι μορφωμένοι μόνο.

Αντίθετα οι σαρανταρηδες όλοι σχεδόν χρησιμοποιούν την τεχνολογία.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Όχι τόσο καλά όσο οι νεώτεροι. Οι μορφωμένοι μόνο.

Στα ίδια επίπεδα είναι πλέον, ίσα ίσα ένας 50αρης ξέρει πολύ καλύτερα την τεχνολογία από έναν 20χρονο που το μόνο που κάνει μέσω της τεχνολογίας είναι να ποστάρει όλη την ημέρα στο Instagram και να ακούει μουσική στο YouTube.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Στα ίδια επίπεδα είναι πλέον, ίσα ίσα ένας 50αρης ξέρει πολύ καλύτερα την τεχνολογία από έναν 20χρονο που το μόνο που κάνει μέσω της τεχνολογίας είναι να ποστάρει όλη την ημέρα στο Instagram και να ακούει μουσική στο YouTube.
Μπα, όσους 20δες ξέρω, παίζουν πιάνο με την τεχνολογία. Πληκτρολογούν σε χρόνο ντε τε.
Και ξέρουν πολύ καλύτερα ξένες γλώσσες και μάλιστα όχι μια μόνο.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.
Η νέα γενιά μια χαρά μιλάει τις ξένες γλώσσες. Η παλιά δεν ξέρει τι της γίνεται πέρα από κάποιες λέξεις στα αγγλικά ή τα γαλλικά.
Από κομπιούτερ οι νέοι ξέρουν πάρα πολλά, οι γονείς μας ούτε τα απλά κινητά χρησιμοποιούν σωστά.

Επίσης οι νέοι είναι πιο όμορφοι, πιο γυμνασμενοι, πιο ψηλοι από τους γονείς τους.
Δεν σου λεω για ξενες γλωσσες σου λεω για ελληνικα. Επισης απο κομπιουτερ μονο για τικ τοκ και ινστα το χρησιμοποιουν. Στο λεω επειδη ειμαι 21 και εχω επαφη με τη νεα γενια.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Η νέα γενιά μια χαρά μιλάει τις ξένες γλώσσες. Η παλιά δεν ξέρει τι της γίνεται πέρα από κάποιες λέξεις στα αγγλικά ή τα γαλλικά.
Από κομπιούτερ οι νέοι ξέρουν πάρα πολλά, οι γονείς μας ούτε τα απλά κινητά χρησιμοποιούν σωστά.
Εμένα ο πατέρας μου στα 80 μια χαρά το χρησιμοποιούσε το Η/Υ, το κινητό αφής την κάρτα στο ATM και ήταν πολύ πρόθυμος να προσαρμοστεί στη σύγχρονη εποχή. Γενικά το περιβάλλον μου είχε ανθρώπους 60-70 που είχαν ένα εξαιρετικό μορφωτικό επίπεδο επειδή μελετούσαν συνεχώς, είτε είχαν βγάλει πανεπιστήμιο , είτε όχι.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Δεν σου λεω για ξενες γλωσσες σου λεω για ελληνικα. Επισης απο κομπιουτερ μονο για τικ τοκ και ινστα το χρησιμοποιουν. Στο λεω επειδη ειμαι 21 και εχω επαφη με τη νεα γενια.
Τι να τα κάνεις τα ελληνικά. Οι σύγχρονοι αγράμματοι είναι όσοι δεν ξέρουν ξένες γλώσσες.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Μπα, όσους 20δες ξέρω, παίζουν πιάνο με την τεχνολογία. Πληκτρολογούν σε χρόνο ντε τε.
Και ξέρουν πολύ καλύτερα ξένες γλώσσες και μάλιστα όχι μια μόνο.

Δεν ισχύει αυτό που λες, είμαι 5 χρόνια μέσα στα πανεπιστήμια και τους βλέπω πως είναι οι περισσότεροι.

Όσο για τις ξένες γλώσσες πολλοί λένε ότι μιλάνε Αγγλικά όμως όταν τους πεις να μιλήσουν σου λένε : How do you do και yes I am. Αυτό δεν είναι Αγγλικά σοβαρού επιπέδου.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Στα ίδια επίπεδα είναι πλέον, ίσα ίσα ένας 50αρης ξέρει πολύ καλύτερα την τεχνολογία από έναν 20χρονο που το μόνο που κάνει μέσω της τεχνολογίας είναι να ποστάρει όλη την ημέρα στο Instagram και να ακούει μουσική στο YouTube.
δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω !!!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Δεν τις καταδικάζω απλά η ευθύνη είναι και δική τους!! Δεν μπορεί να πει ένας γονέας ότι "εγώ είμαι εντάξει και το παιδί μου φταιει που έμπλεξε" .

Από τη στιγμή που αποφασίζεις να φέρεις ένα παιδί στο κόσμο, ευθύνεσαι για όλα!
Πραγματικά σε θαυμάζω για αυτή σου τη στάση γιατί συνήθως βλέπουμε γονείς να εξανίστανται όταν αναφέρεται οτι ΚΑΙ οι γονείς έχουν ευθύνη για κάποιον εγκληματία. Σαν να τους κατηγορείς προσωπικά για το οτι δε μεγάλωσαν σωστά τα δικά τους παιδιά.

Ον τόπικ: Δε θεωρώ οτι υπάρχει καλή και κακή γενιά, όπως δε θεωρώ οτι υπάρχει καλός και κακός ταξιτζής, υδραυλικός, ξένος, συγγενής, άντρας, γυναίκα, στρέιτ, γκέι κλπ.

Νομίζω οτι στη νέα γενιά λείπει η ελπίδα για το μέλλον και αυτό προσθέτει μια πίκρα. Αλλά είμαι της άποψης οτι όλοι θα βρουν το δρόμο τους. Κανείς δε χάνεται.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Δεν ισχύει αυτό που λες, είμαι 5 χρόνια μέσα στα πανεπιστήμια και τους βλέπω πως είναι οι περισσότεροι.

Όσο για τις ξένες γλώσσες πολλοί λένε ότι μιλάνε Αγγλικά όμως όταν τους πεις να μιλήσουν σου λένε : How do you do και yes I am. Αυτό δεν είναι Αγγλικά σοβαρού επιπέδου.
Τα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας είναι υπερεικοσαπλασια σε αυτή την γενιά σε σχέση με την προηγούμενη.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Τα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας είναι υπερεικοσαπλασια σε αυτή την γενιά σε σχέση με την προηγούμενη.

Ναι γιατί πριν 20 και 30 χρόνια δεν ζητούσαν Αγγλικά στις εταιρείες όπως ζητάνε τώρα. Ο πατέρας μου δεν έχει κανένα δίπλωμα στα Αγγλικά όμως τα μιλάει άριστα καθώς έχει ζήσει 2 χρόνια στις ΗΠΑ.

Επίσης, το ότι παίρνεις ένα δίπλωμα στα Αγγλικά δεν σημαίνει ότι έμαθες και την γλώσσα καθώς πολλά παιδιά μόλις δίνουν το δίπλωμα δεν ασχολούνται μετά με αποτέλεσμα να τα ξεχνούν. Για αυτό τον λόγο αν πας στο εξωτερικό για δουλειά κοιτούν πως μιλάς τα Αγγλικά και όχι αν έχεις πτυχία πάνω στην γλώσσα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Αφού τα Αγγλικά είναι η δειθνής γλώσσα επικοινωνίας γιατί να μάθεις άλλη?
Γιατι πολλοί ισπανόφωνοι ή γαλλόφωνοι δεν τα μαθαίνουν ή δεν τους καταλαβαίνεις όταν μιλάνε αλλά βγαίνουμε εκτός τοπικ.
...
Ον τοπικ
Οι νεοι έχουν ένα σωρό απλικεησον στα κινητά τους. Οι γέροι ελάχιστες και δεν ξέρουν να τις χρησιμοποιήσουν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι γιατί πριν 20 και 30 χρόνια δεν ζητούσαν Αγγλικά στις εταιρείες όπως ζητάνε τώρα. Ο πατέρας μου δεν έχει κανένα δίπλωμα στα Αγγλικά όμως τα μιλάει άριστα καθώς έχει ζήσει 2 χρόνια στις ΗΠΑ.

Επίσης, το ότι παίρνεις ένα δίπλωμα στα Αγγλικά δεν σημαίνει ότι έμαθες και την γλώσσα καθώς πολλά παιδιά μόλις δίνουν το δίπλωμα δεν ασχολούνται μετά με αποτέλεσμα να τα ξεχνούν. Για αυτό τον λόγο αν πας στο εξωτερικό για δουλειά κοιτούν πως μιλάς τα Αγγλικά και όχι αν έχεις πτυχία πάνω στην γλώσσα.
Οι νεοι Έλληνες έχουν από τα υψηλότερα ποσοστά γλωσσομάθειας στον κόσμο και οι ξένοι καθηγητές τους συγχαίρουν γι' αυτό.
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,734 μηνύματα.
Πιστεύω πως η νέα γενιά δεν είναι (πολύ) χειρότερη σε σχέση με τις παλιότερες. Πάντα θα υπάρχουν και οι πολύ καλοί και οι πολύ κακοί της υπόθεσης, αλλά σε γενικές γραμμές νομίζω ότι τα πάμε σχετικά καλά. Μας ενδιαφέρουν διάφορα κοινωνικά και μη ζητήματα, νομίζω παραπάνω απ' ό,τι τις προηγούμενες γενιές, κυρίως επειδή έχουμε περισσότερα εργαλεία που μας βοηθούν να ενημερωθούμε για αυτά. Επιπλέον, έχω την αίσθηση πως γενικά έχουμε την θέληση να βελτιωθούμε σε κάτι που καταλαβαίνουμε πως δεν είναι καλό για εμάς, πχ είμαστε πιο δεκτικοί στο να μιλήσουμε για ψυχολογικά θέματα.
Βέβαια από την άλλη, ας μην ξεχνάμε πως μια μεγάλη μερίδα της ηλικίας μας έχει καεί με το τικ τοκ και το ίνσταγκραμ, και πολλοί/ες την έχουν δει ινφλουένσερ. Ακόμη και έτσι όμως, πιστεύω πως δεν τα πάμε άσχημα. Αυτό όμως θα κριθεί από το τι αλλαγές θα επιφέρουμε αργότερα στο μέλλον. Αν καταφέρουμε και αλλάξουμε έστω και κάποια πράγματα προς το καλύτερο και δεν χειροτερέψουμε παράλληλα την κοινωνία περαιτέρω, τότε και μόνο τότε θα μπορέσουμε να πούμε πως είμαστε όντως καλύτεροι. Διαφορετικά να 'χαμε να λέγαμε.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Γιατι πολλοί ισπανόφωνοι ή γαλλόφωνοι δεν τα μαθαίνουν ή δεν τους καταλαβαίνεις όταν μιλάνε αλλά βγαίνουμε εκτός τοπικ.
...
Ον τοπικ
Οι νεοι έχουν ένα σωρό απλικεησον στα κινητά τους. Οι γέροι ελάχιστες και δεν ξέρουν να τις χρησιμοποιήσουν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Οι νεοι Έλληνες έχουν από τα υψηλότερα ποσοστά γλωσσομάθειας στον κόσμο και οι ξένοι καθηγητές τους συγχαίρουν γι' αυτό.


Και από τα υψηλότερα ποσοστά αποτυχίας στα διαγωνίσματα 🤪🤪.

 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Και από τα υψηλότερα ποσοστά αποτυχίας στα διαγωνίσματα 🤪🤪.

Κι εγώ θα πάτωνα στα μαθηματικά αλλά οι γονείς μου είναι ακόμα πιο σκράπες. :P

Οι νέες γενιές είναι πιο ανεκτικές, πιο εύκολα κανείς διάλογο μαζί τους.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Σε καμία περίπτωση.
Μπορεί εσύ να έχεις ανεκτικούς γονείς και να συζητάς μαζί τους, να είναι πιο κατανοητικοί αλλά οι δικοί μου και των παλαιότερων ετών (συγγενείς) είναι πολύ ισχυρογνώμονες και θέλουν να επιβάλλονται επιβάλλοντας παράλληλα τις απόψεις τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Ίντερνετ ναι, αλλά προσωπικά, μακάρι να ήξερα τις ξένες γλώσσες που ήξερε η φιλόλογος γιαγιά μου🥺
Κάπου κάνεις λάθος, τότε είχαν περισσότερη γνώση, στα πάντα
Τότε οι γλώσσες που μάθαιναν απείχαν πολύ από την πραγματικότητα και ελάχιστοι τις μάθαιναν. Η φιλόλογος γιαγιά σου απλά ήταν εξαίρεση. Οι γονείς μας έχουν χαλια επίπεδο στις ξένες γλώσσες και στα κουμπιουτερ και κινητά με ελάχιστες εξαιρέσεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top