Πιστεύετε ότι το κράτος πρέπει να χρηματοδοτεί την εκκλησία;

Πιστεύετε ότι το κράτος πρέπει να χρηματοδοτεί την εκκλησία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 119)
  • Είμαι χριστιανός και πιστεύω πως ναι

    Ψήφοι: 10 8.4%
  • Είμαι χριστιανός και πιστεύω πως όχι

    Ψήφοι: 34 28.6%
  • Είμαι άθεος και πιστεύω πως ναι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι άθεος και πιστεύω πως όχι

    Ψήφοι: 40 33.6%
  • Πιστεύω σε κάποια άλλη θρησκεία και πιστεύω πως πρέπει να χρηματοδοτεί το κράτος την εκκλησία.

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Πιστεύω σε κάποια άλλη θρησκεία και πιστεύω πως δεν πρέπει να χρηματοδοτεί το κράτος τη εκκλησία.

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Είμαι αγνωστικιστής και πιστεύω πως ναι

    Ψήφοι: 2 1.7%
  • Είμαι αγνωστικιστής και πιστεύω πως όχι

    Ψήφοι: 15 12.6%
  • Είμαι άθρησκος και πιστεύω πως ναι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι άθρησκος και πιστεύω πως όχι

    Ψήφοι: 16 13.4%

Loupo

Νεοφερμένος

Ο π.Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Σε καμια περιπτωση . Η εκκλησία και αυτοι που την εκπροσωπουν εχουν τεραστια εσοδα . Η εκκλησία εχει τεραστια εκκλησιαστικη περιουσια . Μη τρελαθουμε . Η εκκλησια ΔΕΝ εχει αναγκη απο χρηματοδωτηση .:mad:


Μα δεν χρηματοδοτείται...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ο ίδιος ο Θεός επέλεξε να γεννηθεί σε στάβλο. Μήπως κάτι ήθελε να μας πει με αυτό?

Ότι, όπως όλοι οι πατεράδες,
θεωρούσε τον Υιό του ανεπρόκοπο μοσχάρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Ότι, όπως όλοι οι πατεράδες,
θεωρούσε τον Υιό του ανεπρόκοπο μοσχάρι.

Καλά, εδώ στηρίζεται θρησκεία ολόκληρη στην παραδοχή ότι ο θεός, η εκτός χώρου και χρόνου οντότητα, έχει γιo! και πού? στον κόκκο άμμου της παραλίας του σύμπαντος!

(και αν το ψάξουμε λίγο θα δούμε ότι οι αταβιστικές συμπεριφορές των χριστιανών, καθώς δε μπορούν να "διαχειριστούν" την ύπαρξη ενός τέτοιου θεϊκού όντος, περιορίζουν τη λατρεία τους στον προσωποποιημένο και σαφώς εγγύτερο στην αντίληψη τους Ιησού και φυσικά στη Μαρία καθώς η πανάρχαια παράδοση της Θεάς και της λατρείας της είναι βαθειά ριζωμένη σε πολλούς λαούς από τις απαρχές της ιστορίας)

Από κει και πέρα, όλο το σετάκι στάβλοι, μοσχαράκια κλπ είναι απόλυτα λογικό δε νομίζεις?

Bonjour!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
να επιστρεψουμε στο θεμα της χρηματοδοτησης.........
πιστευω οτι η εκκλησια δεν χρειαζεται χρηματα,δεν θα επρεπε να διαχειριζεται περιουσιες και σαφως δεν ειναι "θεαμα" για να εχει αναγκη απο χορηγους.
αλλα επισης πιστευω οτι αν η εκκλησια δεν ειχε περιουσια που να μπορει να διαχειριζεται κι αν δεν ειχε χορηγους δεν θα υπηρχε κρατος.
οποτε το ερωτημα ειναι :το αυγο εκανε την κοτα ή η κοτα το αυγο;
και εν προκειμενω ποιος κανει την κοτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μα δεν χρηματοδοτείται...

οχι τα παιρνει απο μονη της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Αυτό που ψήφισα το γράφω και εδώ: Είμαι χριστιανός αλλά είμαι ενάντια στην χρηματοδότηση από το κράτος.

Τους πρώτους αιώνες, τότε που η εκκλησία στα πρώτα βήματά της ήταν η γνήσια, ήταν φτωχή.
Όλα τα χρήματα που έδιναν οι πρώτοι χριστιανοί πήγαιναν κατευθείαν στους φτωχούς, και οι απόστολοι καθώς και ο Απόστολος Παύλος είχαν τις δουλειές τους και μάλιστα ο Απ. Παύλος έλεγε ότι το ευαγγέλιο το έκανε αδάπανο.

Βέβαια από την άλλη πλευρά δεν αντιλέγω ότι η εκκλησία δίνει ένα μέρος σε φτωχούς και απόρους, και ξέρω πολλά τέτοια παραδείγματα, και είναι αυτό αλήθεια, αλλά να το δίνει το κράτος χρήματα ενώ υπάρχουν κοινωνικές τάξεις που πραγματικά δεν έχουν στον ήλιο μοίρα δεν το θεωρώ σωστό.

Θα το θεωρούσα σωστό αν ήξερα ότι η εκκλησία είχε οικονομικό πρόβλημα, αλλά αφού δεν έχει, ας κάνει με τα χρήματα αυτά το κράτος και η κάθε κυβέρνηση περισσότερο κοινωνική πολιτική, να δούνε και οι κατώτερες κοινωνικά τάξεις λίγο πιο άσπρες μέρες.

Αυτά χωρίς να μηδενίζω και το κοινωνικό έργο που κάνει η εκκλησία, ακόμα και κάποιες ιεραποστολές που έχω διαβάσει, προσπαθώ να βλέπω όλες τις πλευρές όσο πιο αντικειμενικά γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Για μένα η απάντηση είναι απλή.

Ας την χρηματοδοτήσουν οι χριστιανοί (ή οποίοι απο αυτούς πιστεύουν πως χρειάζεται κι άλλα λεφτα!). Απο την τσέπη τους.

Τώρα την χρηματοδοτούν απο την δικιά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jesse_james

Δραστήριο μέλος

Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 464 μηνύματα.
'

Όχι.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
αλλα επισης πιστευω οτι αν η εκκλησια δεν ειχε περιουσια που να μπορει να διαχειριζεται κι αν δεν ειχε χορηγους δεν θα υπηρχε κρατος.

ποιος ήρθε;;

elaborate plz!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύω πως το να χρηματοδοτεί το κράτος την εκκλησία είναι λάθος. Υπάρχουν άλλοι τομείς όπως η παιδεία που θα αξιοποιούσαν αυτά τα χρήματα πολύ καλύτερα. Έτσι όπως έχει καταντήσει η εκκλησία σήμερα είναι από μόνη της ένα τεράστειο φέουδο , οπότε είναι παράλογο να τρώει λεφτά και απ΄το κράτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
και βέβαια όχι και είμαι κάθετη σε αυτό το θέμα,η εκκλησία και απο μόνη της έχει πολλά χρηματα δεν χρειάζεται να δίνουμε και άλλα,είμαι Χριστιανή για να μη παρεξηγηθώ αλλά συνηθήσαμε να βλέπουμε παπάδες με jeap και πολυτελές σπίτια,τους έχουμε πλουτίσει για τα καλά,φτανει.Υπάρχουν τοσα παιδιά που πεινάνε και ας ταισουμε αυτους και όχι τους παπαδες που εκμεταλεύονται την εκκλησία και κρύβονται πίσω απ'αυτήν για να κάνουν τις βρώμικες δουλειές τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

star65

Νεοφερμένος

Ο star65 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
όταν κάποιος δημόσιος υπάλληλος γίνεται κληρικός παίρνει και τον μισθό του κληρικού επιπλέον του δημοσίου υπαλλήλου

Άρα με μια θέση παίρνει δύο μισθούς...!!!!!

γερή κονόμα και τα πληρώνει το ΔΗΜΟΣΙΟΟΟΟ

για ποιο λόγο να γίνεται κάτι τέτοιο? γιατί οι παπάδες πληρώνονται από το δημόσιο και όχι από την εκκλησία

τώρα λοιπόν που γίνεται τέτοια ληστεία σε όλο τον κόσμο από την εκλεγμένη κυβέρνηση καλό θα ήταν κάπως να αλλάξει και αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
δ)Να δημιουργήσει νοσοκομεία και να συμβάλει στην έρευνα νέων φαρμάκων για ανίατες ασθένειες
νιωθω οτι υπερβαλλεις..

στο τοπικ:οχι....και αν (τελειως υποθετικα)γιατι δεν βοηθα με το ελλειμα...μαλλον μπορει να το καλυψει με λιγη δυσκολια και προσπαθεια..@!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Παιδιά, ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω...
Και από ότι είδα στο άρθρο(βέβαια είναι πριν από τρία χρόνια, αλλά αναφέρει "για τα επόμενα 6 χρόνια" οπότε μας πιάνει!) τα λεφτά αυτά ήταν για κοινωνικό έργο? Χαχαχαχαχαχαχα..... Ή εγώ ζω σε άλλο κόσμο ή αυτοί δεν μπορούν(μάλλον δεν θέλουν) να δουν ότι το κοινωνικό έργο που προσφέρει η εκκλησία σε σχέση με τα κεφάλαια που διαθέτει είναι ΑΜΕΛΗΤΑΙΟ.
Και αυτή την δικαιολογία χρησιμοποίησαν οι κύριοι(κοινωνικό έργο) για να αποφύγουν την φορολόγηση της εκκλησίας... ωχ,ωχ,ωχ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Mα με τίποτα όμως... Δεν βρίσκω ούτε έναν, έναν λόγο για να το κάνει. Λες και περισεύουν τα λεφτά με το τσουβάλι και έχει να δώσει το κράτος και στην Εκκλησία. Ή ας πούμε ότι η Εκκλησία τα χρειάζεται αντικειμενικά... Έχουν και παραέχουν χρήματα, αλλά και να μην είχαν δεν είναι θέμα του κράτους να τους βοηθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΡΗΝΟΥΛΑ

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
πιστεύω ότι θα έπρεπε να τη χρηματοδοτεί, για να τη βοηθήσει. ομως η αληθεια ειναι οτι αν και δεν εχει αρκετα χρηματα (συνηθως) σχεδον παντα βρισκει τροπους να βοηθησει τους αρρωστους ή τους απορους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
πιστεύω ότι θα έπρεπε να τη χρηματοδοτεί, για να τη βοηθήσει. ομως η αληθεια ειναι οτι αν και δεν εχει αρκετα χρηματα (συνηθως) σχεδον παντα βρισκει τροπους να βοηθησει τους αρρωστους ή τους απορους.
:oops:
:sick:
:rofl:
:cold:
:loltooth:
:pfff:
:stunned:.......................................................:sorry: Εεεεε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
αν και δεν εχει αρκετα χρηματα (συνηθως)

νοπ εχει πολλα χρηματα η εκκλησια. αλλο οι ενοριες και αλλο η εκκλησια (μητροπολεις, αρχιεπισκοπη και περιουσια αυτων).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LongTom

Νεοφερμένος

Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
πιστεύω ότι θα έπρεπε να τη χρηματοδοτεί, για να τη βοηθήσει. ομως η αληθεια ειναι οτι αν και δεν εχει αρκετα χρηματα (συνηθως) σχεδον παντα βρισκει τροπους να βοηθησει τους αρρωστους ή τους απορους.

Με συγχωρείς για την ελληνική ορθόδοξη εκκλησία λες;:confused::confused:

Την μεγαλύτερη ΑΕ στην ελλάδα με τεράστια ακίνητη περιουσία και μηδενικούς φόρους;

Όσο για το καλό που κάνει δες στο λινκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Μα και καλό να έκανε γιατί να τη χρηματοδοτεί το κράτος; Μήπως χρηματοδοτεί όλες τις φιλανθρωπικές οργανώσεις. Και είναι τόσο υποκριτικό να αναφερόμαστε ακόμα στην Εκκλησία σαν μια οργάνωση που προσφέρει τόσα πολλά. Η θρησκεία είναι κάτι πολύ προσωπικό και μοναδικό για τον καθένα που εμένα δυστυχώς δεν με έχει αγγίξει, αλλά για κάποιους είναι μοναδικό. Η Εκκλησία και οι ''φιλανθρωπίες'' της είναι άλλο θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top