Πληρωμή με κάρτα / μετρητά

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Πρόσφατα είχα μια συζήτηση με τον αδερφό μου που ζει Ολλανδία και μου είπε ότι σπάνια θα έχει κάποιος μετρητά, ειδικά νομίσματα. Νερό να θέλει να πάρει κάποιος, ένα ψωμί πχ θα πληρώσει με κάρτα, είναι δεδομένο εκει. Δε βρίσκουν λόγο να κουβαλάνε μαζί τους ψιλά, τη στιγμή που πληρώνουν παντού με το κινητό (NFC) με κάρτα (ακόμα και στους αυτόματους πωλητές).
Στην Ελλάδα δε ξέρω αν ισχύει αυτή η νοοτροπία όμως. Μισθωτός είμαι, στην τράπεζα πληρώνομαι, και πληρώνω με κάρτα σούπερ μάρκετ κλπ, και αν τύχει, βγάζω κανένα 20αρικο από το ΑΤΜ να έχω στο πορτοφόλι αν χρειαστεί ποτέ. Αντίστοιχα, όταν βγαίνουμε με παρέα πχ έξω για φαγητό, τα πληρώνει ο ένας και του τα στέλνουμε με IRIS οι υπόλοιποι.
Έτυχε όμως να είμαι έξω, να μην έχω καθόλου μετρητά και να θέλω να πάρω τσιγάρα. Πάω στο μίνι-μάρκετ και μου λέει "Καλά ρε, τσιγαρα και με κάρτα; Βγάζουμε ελάχιστα από τα τσιγάρα και αν πληρώσεις και με κάρτα, μέσα θα μπουμε".

Ποια η γνώμη σας γι' αυτό; Προφανώς και δεν πάω τη συζήτηση στο κομμάτι της φοροδιαφυγής, είναι δεδομένο ότι πολλοί θέλουν μετρητά για να μην κόψουν και απόδειξη + την προμήθεια της τράπεζας για κάθε συναλλαγή. Σας έχει τύχει να σας την πούνε για την κάρτα; Πως συνηθιζετε να πληρώνετε, όταν πρόκειται για μικρά ποσά; Κάτω των 10 ευρώ πχ. Αναφέρομαι για μικρές επιχειρήσεις, όχι για τις πολυεθνικές πχ Zara που δε δίνουν καν σημασία στον τρόπο πληρωμής, και ας κάνει η μπλούζα 5 ευρω
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Kαλα σου είπε, πρέπει να κόψεις άμεσα το κάπνισμα !!! Περιττό εξοδο :bleh: :bleh:

εγω θα του έλεγα κανονικα πρέπει να κοψουμε όλοι το καπνισμα να τα βάλετε στο γκώλο σας !

Πέρα απο τη πλάκα τωρα τι περιμένεις απο ψιλικατζήδες ; ελάχιστοι δεν θα στραβώσουν αμα πάς με κάρτα.

Και εγω σαν και σένα ειμαι με τη κάρτα κυκλοφορώ. Τις προαλλες ειχα πάει σε εναν δικηγορο κάτι να ρωτήσω... ουτε 15 λεπτά δεν τον απασχόλησα - ουτε 35 χρονων δεν ήταν και του λέω στο τέλος... τι οφείλω μου λεει 20 ευρώ.

λέω ωραια εχω κάρτα :D

λΈΕΙ ααα οχι δωσε μου ότι έχεις, ε πάρε 10 ευρω του λεω να πίεις μια μπύρα και έφυγα.

Αμα ηθελε ας έκοβε στο POS εγω δεν έφερα αντιρρηση.

Όντως 10 ευρω ειχα στο πορτοφολι μου τι να κάνουμε τωρα.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ειδικά μετά τον covid, σχεδόν όλοι οι φίλοι μου κουβαλάνε αποκλειστικά την κάρτα τους, ενώ αν το κινητό τους υποστηρίζει nfc ούτε καν αυτή :hehe: Μετρητά ούτε για δείγμα.

Για τα τσιγάρα μπορώ να καταλάβω τον λόγο, γιατί το περιθώριο κέρδους είναι ελάχιστο (του στυλ μερικά λεπτά ανά πακέτο), που καταβροχθίζεται και με το παραπάνω από το νταβατζιλίκι της τράπεζας.

Πάντως, αν σου κάνει σουξουμούξου, πες τους να πληρώσεις με IRIS, βάζοντας κινητό/ΑΦΜ της επιχείρησης. Από 1/1/2024 υποτίθεται ότι όλες οι επιχειρήσεις πρέπει να δέχονται πληρωμές μέσω IRIS.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,982 μηνύματα.
Kαλα σου είπε, πρέπει να κόψεις άμεσα το κάπνισμα !!! Περιττό εξοδο :bleh: :bleh:

εγω θα του έλεγα κανονικα πρέπει να κοψουμε όλοι το καπνισμα να τα βάλετε στο γκώλο σας !

Πέρα απο τη πλάκα τωρα τι περιμένεις απο ψιλικατζήδες ; ελάχιστοι δεν θα στραβώσουν αμα πάς με κάρτα.

Και εγω σαν και σένα ειμαι με τη κάρτα κυκλοφορώ. Τις προαλλες ειχα πάει σε εναν δικηγορο κάτι να ρωτήσω... ουτε 15 λεπτά δεν τον απασχόλησα - ουτε 35 χρονων δεν ήταν και του λέω στο τέλος... τι οφείλω μου λεει 20 ευρώ.

λέω ωραια εχω κάρτα :D

λΈΕΙ ααα οχι δωσε μου ότι έχεις, ε πάρε 10 ευρω του λεω να πίεις μια μπύρα και έφυγα.

Αμα ηθελε ας έκοβε στο POS εγω δεν έφερα αντιρρηση.

Όντως 10 ευρω ειχα στο πορτοφολι μου τι να κάνουμε τωρα.

οι κυρίες που κάνουν χορό ή μασάζ δέχονται πληρωμή με κάρτα-pos; :hmm:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,034 μηνύματα.
Πρόσφατα είχα μια συζήτηση με τον αδερφό μου που ζει Ολλανδία και μου είπε ότι σπάνια θα έχει κάποιος μετρητά, ειδικά νομίσματα. Νερό να θέλει να πάρει κάποιος, ένα ψωμί πχ θα πληρώσει με κάρτα, είναι δεδομένο εκει. Δε βρίσκουν λόγο να κουβαλάνε μαζί τους ψιλά, τη στιγμή που πληρώνουν παντού με το κινητό (NFC) με κάρτα (ακόμα και στους αυτόματους πωλητές).
Στην Ελλάδα δε ξέρω αν ισχύει αυτή η νοοτροπία όμως. Μισθωτός είμαι, στην τράπεζα πληρώνομαι, και πληρώνω με κάρτα σούπερ μάρκετ κλπ, και αν τύχει, βγάζω κανένα 20αρικο από το ΑΤΜ να έχω στο πορτοφόλι αν χρειαστεί ποτέ. Αντίστοιχα, όταν βγαίνουμε με παρέα πχ έξω για φαγητό, τα πληρώνει ο ένας και του τα στέλνουμε με IRIS οι υπόλοιποι.
Έτυχε όμως να είμαι έξω, να μην έχω καθόλου μετρητά και να θέλω να πάρω τσιγάρα. Πάω στο μίνι-μάρκετ και μου λέει "Καλά ρε, τσιγαρα και με κάρτα; Βγάζουμε ελάχιστα από τα τσιγάρα και αν πληρώσεις και με κάρτα, μέσα θα μπουμε".

Ποια η γνώμη σας γι' αυτό; Προφανώς και δεν πάω τη συζήτηση στο κομμάτι της φοροδιαφυγής, είναι δεδομένο ότι πολλοί θέλουν μετρητά για να μην κόψουν και απόδειξη + την προμήθεια της τράπεζας για κάθε συναλλαγή. Σας έχει τύχει να σας την πούνε για την κάρτα; Πως συνηθιζετε να πληρώνετε, όταν πρόκειται για μικρά ποσά; Κάτω των 10 ευρώ πχ. Αναφέρομαι για μικρές επιχειρήσεις, όχι για τις πολυεθνικές πχ Zara που δε δίνουν καν σημασία στον τρόπο πληρωμής, και ας κάνει η μπλούζα 5 ευρω
Η καταστροφη της ανθρωποτητας και ενας λογος της ανωτεροτητας της Ελλαδας.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Και εγω σαν και σένα ειμαι με τη κάρτα κυκλοφορώ. Τις προαλλες ειχα πάει σε εναν δικηγορο κάτι να ρωτήσω... ουτε 15 λεπτά δεν τον απασχόλησα - ουτε 35 χρονων δεν ήταν και του λέω στο τέλος... τι οφείλω μου λεει 20 ευρώ.

λέω ωραια εχω κάρτα :D

λΈΕΙ ααα οχι δωσε μου ότι έχεις, ε πάρε 10 ευρω του λεω να πίεις μια μπύρα και έφυγα.

Λογικό, γιατί από τα 20 ευρώ, χοντρικά γύρω στα 14 θα του έμεναν καθαρά, με κάρτα - απόδειξη.

Πάντως, αν σου κάνει σουξουμούξου, πες τους να πληρώσεις με IRIS, βάζοντας κινητό/ΑΦΜ της επιχείρησης. Από 1/1/2024 υποτίθεται ότι όλες οι επιχειρήσεις πρέπει να δέχονται πληρωμές μέσω IRIS.
Καλά αυτό θεωρητικά ναι. Πάνε στη λαϊκή όμως και πες "Πες μου κινητό να στα στείλω με IRIS". Θα σε πάρουν με τις πέτρες όλοι οι λαϊκατζήδες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η καταστροφη της ανθρωποτητας και ενας λογος της ανωτεροτητας της Ελλαδας.
Δηλαδη; 🙄🙄
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Καλά αυτό θεωρητικά ναι. Πάνε στη λαϊκή όμως και πες "Πες μου κινητό να στα στείλω με IRIS". Θα σε πάρουν με τις πέτρες όλοι οι λαϊκατζήδες.
Δεν διαφωνώ.

Εγώ έχω πάντα μαζί μου ένα μικροποσό σε μετρητά (20-50 ευρώ), γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί. Πριν 2 μήνες είχε γίνει ολικό black-out στις τηλεπικοινωνίες της Β. Ελλάδας στις περιοχές μετά τη Θεσσαλονίκη και δεν δούλευε ούτε ένας μηχανισμός (πόσο μάλλον το POS) για 6 συναπτές ώρες...

Δεν λέω, οι μαγαζάτορες είναι απαράδεκτοι όταν δεν δέχονται ηλ. πληρωμές, αλλά κι εμείς ως καταναλωτές καλό είναι να έχουμε και μετρητά πάνω μας για παν ενδεχόμενο.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,858 μηνύματα.
Έχω φάει κι εγώ μουρακλα μέχρι το πάτωμα σε αγορά τσιγάρων από οικογενειακό ψιλικατζιδικο γειτονιάς με καρτα και "έμαθα" κι εγώ. Για κάποιο λόγο ο περιπτεράς δεν μου έχει πει ποτέ τίποτα ισως επειδή είναι σε κεντρικό δρομο και εχει τζίρο συν οτι θα είναι υπαλληλος. Πάντως και λίγα λεπτά να βγάζουν από τσιγάρα θα μπορούσανα επαιρνα κι αλλα πράγματα, εγώ πλέον δεν πατάω σε αυτον τον ψιλικατζή γιατί κι εγώ με κάρτα κάνω ανέπαφες αγορές.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,299 μηνύματα.
Εγώ εχω αναπτύξει μια φιλοσοφία όπου επειδή έχω συνήθως παντού κάρτα, αν είναι να πάω σε ψιλικά θα πάω σε αλυσίδα που ξέρω πως ο υπάλληλος στα @@ του για την απόδειξη και δεν θα με πρήξει.

αρκετό μπούλινγκ έχω φάει στο εξωτερικό (ναι!) για μετρητά
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 818 μηνύματα.
Πάντα με κάρτα. Όπου κι αν πάω σχεδον ποτέ δεν κουβαλάω μετρητά.

Ζώντας και στο εξωτερικό μου έχει τύχει να εχω σχεδον μαλώσει με ένα ψιλικατζιδικο κάτω από το σπίτι μου διότι πληρώνω με κάρτα. Δεν φτάνει που ψωνίζω κάθε μέρα μου κάνεις και μούρη επειδή θέλεις να μην κόψεις απόδειξη. Από τότε πάω σε κοντινό σούπερ μάρκετ :bye2:
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Πως συνηθιζετε να πληρώνετε, όταν πρόκειται για μικρά ποσά; Κάτω των 10 ευρώ πχ. Αναφέρομαι για μικρές επιχειρήσεις, όχι για τις πολυεθνικές πχ Zara που δε δίνουν καν σημασία στον τρόπο πληρωμής, και ας κάνει η μπλούζα 5 ευρω
Η μοναδική φορά που δεν δέχτηκε κάποιος να πληρώσω με κάρτα ήταν ένας περιπτεράς γιατί ήθελα κι εγώ τσιγάρα. Μου ξεκίνησε το παραλήρημα και απλά πήγα σ' ένα άλλο περίπτερο που δέχτηκαν να μου δώσουν.

Σχεδόν πάντα κάρτα έχω πάνω μου, σπάνια χρήματα γιατί βαριέμαι να πηγαίνω να βγάζω από το ΑΤΜ. Ειδικά τώρα με το NFC έχει γίνει ακόμα πιο βολικό
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
βρε παιδιά... Πληρώστε με μετρητά καλά σας λέει κ άνθρωπος
Οι παράκρατήσεις του pos ειναι μεγαλες..
Είστε νέοι. Θα μάθετε. Αλλά όταν θα μάθετε κ θα θέλετε τα μετρητά, τότε απλά θα είναι πολυ αργά.
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Η νοοτροπία της κάρτας υπάρχει και στον Ελληνα αλλά δεν θα ήθελα να καταργηθούν τα μετρητά ως δεύτερη επιλογή.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,982 μηνύματα.
βρε παιδιά... Πληρώστε με μετρητά καλά σας λέει κ άνθρωπος
Οι παράκρατήσεις του pos ειναι μεγαλες..
Είστε νέοι. Θα μάθετε. Αλλά όταν θα μάθετε κ θα θέλετε τα μετρητά, τότε απλά θα είναι πολυ αργά.

η προμήθεια της τράπεζας από το pos είναι μεγάλη αλητεία.

όμως δυστυχώς κι εγώ τις περισσότερες φορές πληρώνω με κάρτα, χάριν ευκολίας, ακόμα και για τσιγάρα, που το κέρδος είναι ελάχιστο. :(

 
Τελευταία επεξεργασία:

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,619 μηνύματα.
Δε χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου μετρητά χάριν ευκολίας,πλην των λαϊκών αγορών . Οι μόνες φορές που αντιμετώπισα πρόβλημα είναι σε μικρές επιχειρήσεις τύπου μικρά ψιλικά .
Το ιδανικό θα ήταν προς όφελος όλων να καταργηθούν οι προμηθειες των τραπεζικών συναλλαγών.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,594 μηνύματα.
Η πρηρωμη με καρτα σε μια καλη νοημονα κοινωνια ειναι μια πολυ καλη ξεκουραστη και ασφαλης μεθοδος.
Στην σημερινη παγκοσμια λαμογια ειναι το πρωτο στοιχειο της οικονομικη και οχι μονο δικτατοριας.
Αν εβλεπε κανεις τι γινονται τα στοιχεια του πισω απο καθε αγορα και πως αυτα εμπορευονται δεν θα ξαναψωνιζε κανεις ετσι.
Η τεχνικη νοημοσυνη θελει φαι να φαει (δεδομενα) για να υπηρετησει καλα το σκοπο της οπως της ειπαν.
Μια μικρη γευση δινουν οι διαφημισεις της google.. ετσι και μια φορα ψαξεις για εσωρουχα μετα ολα βρακια σου δειχνουν.
Και στο you tube τα ιδια .. Ψαξε μια δυο φορες για Λιδακη και μετα ολο Λιδακη θα σου προτεινει η play list... κακο ? οχι απαραιτητα..τι αλλο κανουν ομως και που τα πουλανε? ...γιατι τα πουλανε.
Η πληρωμη με καρτα στα αδυναμα μαγαζια ειναι σα να του λες καλημερα ειρθα να σε κλεισω.
Σε αυτο τον καλο τον ανθρωπο ατη λαικη που ξεροψήνεται στη ζεστη και βρεχεται στην μπορα για να σου φερει τα καλα και φτηνα αυγα στο τραπεζι σου οταν τον πληρωνεις με καρτα ειναι σα να του λες ... ε κοιτα το πενηνταρικο που βγαζεις ( αν το βγαζεις) πολυ ειναι ..ε θα στο κανω 45 να παρει και κατι η φτωχη τραπεζα που πειναει.
Βεβαια αυτο στον ΑΒ κλπ δεν λεει ,γιατι το καρτελ του εβαλε το κοστος καρτας ( ειναι και πολυ πιο λιγο) πανω στην τιμη και θα σε πουλησει και παραπερα μετα...
Δεστε τι γινεται με τις ''φτωχευμενες'' ελληνικες τραπεζες ...ενω δεν δουλευουν ( η δουλεια και το προιον μιας τραπεζας ειναι τα δανεια) βγαζουν τεραστια κερδη.

1712468066629.png

και φετος ειναι πολυ πιο εκτοξευμενα.

1712467387777.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top