Ποια ήταν η τελευταία ταινία που παρακολουθήσατε;

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Transporter 3

Λίγο διαφορετικό από τα προηγούμενα αλλά καλό...Ό,τι πρέπει για κινηματογράφο και δείτε το σίγουρα με τον ήχο στο φουλ...Καλή δράση και σε κρατάει η ταινία μιας και είναι ασαφές ποιο είναι το πακέτο και για ποιό λόγο χρειάζονται εκείνοι που τον χρειάζονται το ¨μεταφορέα¨...Δεν ξέρω αν θα υπάρχει επόμενο (θα δείτε γιατί το λέω)...Πάντως τη συνιστώ, είναι καλή περιπέτεια... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WildCherry

Νεοφερμένος

Η WildCherry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
"Fried Green Tomatoes"

Σε σκηνοθεσία Τζον Αβνετ, με τις Καθι Μπειτς, Τζεσικα Ταντι, Λουιζ Παρκερ, Στουαρντ Μαστερσον.

Προσωπικά με άγγιξε απίστευτα αυτή η ταινία και τα μηνύματά της με βοήθησαν να καταλάβω αρκετά πράγματα.....:)

"Η Εβελιν αντιμετωπίζει προβλήματα με τον γάμο της, αλλά κανείς δεν φαίνεται να την παίρνει στα σοβαρά. Μια μέρα που πάει στο γηροκομείο να επισκεφθεί κάποιους συγγενείς, γνωρίζει την Νίνι Θρέαντγζγκουντ, μια χαριτωμένη ηλικιωμένη γυναίκα, η οποία αφηγείται την ιστορία της Ιτζι Θρεαντζγκουντ, μιας νεαρής γυναίκας, που έζησε το 1920 στην Αλαμπάμα. Μέσα από αυτή την συναρπαστική ζωή της Ιτζι ( πραγματικά συναρπαστική και συγκλονιστική ζωή....:)), η Έβελιν αποκτά αυτοπεποίθηση και χτίζει μία παντοτινή φιλία με την Νίνι...."
Βασίζεται σε ένα βιβλίο το οποίο με την σειρά του βασίστηκε σε πραγματικά γεγονότα.....
Και από άποψη περιεχομένου και σεναρίου, αλλά και σκηνοθεσίας την βρίσκω εξαιρετική...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
The Usual Suspects

Πολύ καλή ταινία...Έχει γρήγορη πλοκή που σου κρατάει το ενδιαφέρον, ένα έξυπνο σενάριο και δυνατές ερμηνείες...Θετικό για μένα και η διάρκεια της ταινίας περίπου στη 1 ώρα κα 40 λεπτά που σε συνδυασμό με τη γρήγορη εξέλιξη με έκανε να μην τη βαρεθώ...Η ανατροπή στο τέλος σε ξαφνιάζει αν και ίσως έχεις στο μυαλό σου τη συγκεκριμένη εξέλιξη...Νομίζω ωστόσο ότι πάσχει λιγάκι στο να αποδώσει πιστά την ατμόσφαιρα...Θα μπορούσε να είναι περισσότερο μυστηριώδης στις σκηνές του "σχεδίου" και της ανάκρισης...Δείτε τη νομίζω αξίζει... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
"A Good Year"

Πολύ καλή ταινία, ευχάριστη, με ωραίες ερμηνείες, ομορφους διαλόγους και εξυπνους...Γενικότερα με λίγα λόγια μια ταινία για να σου φτιάξει το κέφι...:)
Την συστηνω ανεπιφυλακτα...:D

ΑΑΑ...παιζει ο Ρασελ Κροου...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τώρα αν εγώ πω ότι η τελευταία μου ταινία ήταν "η επίθεση του γιγαντιαίου μουσακά" (1999) θα ρίξω ΠΟΛΥ την ποιότητα; :P

Το σενάριο είναι όπως λέει ο τίτλος ένας γιγάντιος μουσακάς που σπέρνει τον πανικό στους δρόμους της Αθήνας. Την ταινία αυτήν βασικά την κόψανε εδώ και την προβάλλανε στην Γαλλία - οπότε πιθανώς να την πετύχετε με γαλλικούς υπότιτλους καμιά μέρα. :P
Δεν με ενθουσίασε κιόλας, αλλά τρωγόταν. Κλασική ταινία χωρίς νοήματα, αλλά πέρναγε τουλάχιστον το βράδυ σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Τώρα αν εγώ πω ότι η τελευταία μου ταινία ήταν "η επίθεση του γιγαντιαίου μουσακά" (1999) θα ρίξω ΠΟΛΥ την ποιότητα; :P

Το σενάριο είναι όπως λέει ο τίτλος ένας γιγάντιος μουσακάς που σπέρνει τον πανικό στους δρόμους της Αθήνας. Την ταινία αυτήν βασικά την κόψανε εδώ και την προβάλλανε στην Γαλλία - οπότε πιθανώς να την πετύχετε με γαλλικούς υπότιτλους καμιά μέρα. :P
Δεν με ενθουσίασε κιόλας, αλλά τρωγόταν. Κλασική ταινία χωρίς νοήματα, αλλά πέρναγε τουλάχιστον το βράδυ σου.

χαχαχαχαχαχαχα.....μην ανυσηχεις...:whistle: προσωπικά μ'αρεσουν κατι τετοιες ταινίες παρακμιακές...ελπιζω να την βρω στο video club...:worry::D:clapup::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Bank Bang

Εχμ, χάλια :redface:
Δεν μου άρεσε καθόλου σχεδόν. Και να πω ότι δεν προσπάθησα να τη δω με καλό μάτι... Προσπάθησα- αλήθεια!
Δεν ξέρω τι έφταιγε, το χιούμορ μου φάνηκε λίγο χλιαρό, το σενάριο δεν με τρέλανε - όσο να πεις νεκροφόρες να πηγαίνουν περα δώθε δεν είναι και το καλύτερο μπακγκραουντ για ταινία, Χριστουγεννιάτικα :p - από ηθοποιούς μόνο ο Σκιαδαρέσης (μεγάλο λαβ :redface:) και ο Ήμελλος μου άρεσαν πολύ και γενικά απλά έχω την αίσθηση ότι πρόκειται για μία ταινία υπερ-διαφημισμένη, που πας να τη δεις θετικά προδιατεθειμένος και σε απογοητεύει λιγάκι. Δεν ξέρω, μάλλον περίμενα περισσότερα...

6/10 με επιείκεια :angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wagneriandandy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
πριν μερικες μερες ειδα τους τρεις πιθηκους...

Ενα τουρκικο κοινωνικο δραμα που βασιζεται στο γιαπωνεζικο μυθο των τριων σοφων μαιμουδων (see no evil,hear no evil,speak no evil) που η καθεμια εχει κλειστα τα ματια,αυτια,στομα αντιστοιχα. Παρολο που πηγα προδιαθετειμενος να δω ενα αριστουργημα, εξεπλαγειν απο το μεγαλειο της ταινιας καθως δεν περιμενα να εχει εντονα σουρεαλιστικα στοιχεια. Η ταινια ειναι ενα διαμαντι και με την αψογη ελλειπτικη της αφηγηση ξεδιπλωνει την ιστορια μιας τριμελους οικογενειας που οδευει προς την καταστροφη της επειδη ο ενας δεν βλεπει,ο αλλος δεν ακουει και ο τριτος δεν μιλαει....

Την προτεινω ανεπιφυλακτα στους λατρεις των σινεφιλ ταινιων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Adaptation

Με μπέρδεψε. Πολύ όμως... και δεν ξέρω τι σκέφτομαι γι αυτήν.
Στην αρχή μου φάνηκε πολύ καλή και πολύ ενδιαφέρουσα- οι χαρακτήρες παρουσιάζονταν τόσο υπέροχα, οι προσωπικότητά τους ξετυλιγόταν μπροστά στα μάτια μ με έναν τρόπο τόσο αριστοτεχνικό, όσο και ευαίσθητο... Πραγματικά μου κίνησε το ενδιαφέρον :redface:
Πρόκειται για την ιστορία ενός σεναριογράφου (Νικολας Κειτζ) , ο οποίος αναλαμβάνει να γράψει το σενάριο για μία ταινία, που θα βασίζεται σε ένα βιβλίο, το οποίο έχει ως κεντρικό θέμα τις ορχιδέες. Ο σεναριογράφος αυτός, έχει στο μυαλό του ότι θέλει να φτιάξει μία ταινία απλή, έναν ύμνο στην ομορφιά των λουλουδιών- δυσκολεύεται ωστόσο πολύ, γιατί δεν ξέρει πού να πατήσει ώστε να αρχίσει να γράφει κάτι τέτοιο... Αφού λοιπόν κάνει ό,τι μπορεί για να βρει έναν τρόπο να γράψει αυτό που στριφογυρίζει στο μυαλό του και μετά από κάμποσες αποτυχημένες προσπάθειες, αποφασίζει να έρθει σε επαφή με τη συγγραφέα του βιβλίου (Μεριλ Στριπ) , ώστε να μάθει περισσότερα γι αυτή και να βοηθηθεί με τον τρόπο αυτό, να γράψει το σενάριο. Έτσι όμως, θα έρθουν στο φως πολλά στοιχεία που η ίδια η συγγραφέας είχε αποσιωπήσει στο βιβλίο της.

Μέχρι το σημείο που δεν τη γνωρίζει, η ταινία είναι εξαιρετική. :redface: Από εκεί και περα... δεν ξέρω. Κάπου στα τελευταία 20 λεπτά ένιωσα ότι το χάλασαν- σαν να είχαν φτιάξει έναν υπέροχο πίνακα ζωγραφικής και ξαφνικά να πρόσθεσαν κάτι που του αφαιρούσε πολλή από την ομορφιά του... Το τέλος ήταν καλό, αλλά του άξιζε κάτι πολύ καλύτερο πιστεύω...


Θα είναι ίσως η μοναδική φορά που θα συμφωνήσω με βαθμολογία του imdb :angel:
7.8/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Το κουρδιστό πορτοκάλι.

Ίσως η γνωστότερη ταινία του Στάνλεϊ Κιούμπρικ. Περιγράφει με αφηγηματικό - στο μεγαλύτερο μέρος της ταινίας - τρόπο την ιστορία ενός ρεμαλιού, αρχηγού συμμορίας, που ζει για να κακοποιεί τους άλλους, ο οποίος συνελήφθη και για να αποφύγει τη φυλακή μπαίνει σε ένα πρόγραμμα με υποτιθέμενο σκοπό τη "θεραπεία" του και τη μεταστροφή του σε άκακό, αλλά και εντελώς άβουλο ον. Μετά το πέρας της "θεραπείας" του ο τυπάς θα βγει στον σκληρό κόσμο και θα υποστεί τόση βια και την εκμετάλλευση, όση ο ίδιος είχε προκαλέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Το ριξαμε στον γερμανικο κινηματογραφο..

Η πτωση
Καλοστημενη ταινια, δε λεω.. και ο Χιτλερ εδωσε τα ρεστα του στον ρολο, κι οι στρατηγοι του αντιπαθεστατοι, και τα σκηνικα ωραια, και η ατμοσφαιρα καλη, αλλα δε μου ειπε και πολλα. Φταιει που βαριεμαι καπως τα ιστορικα εργα, φταιει που βλεπεις ολη την παρακμη που ομως περιμενες ετσι κι αλλιως να δεις, δεν ξερω, για τα τοσα καλα λογια που χα ακουσει περιμενα κατι αλλο.

Το κυμα
Ταινιαρα νομιζω..Ειχα καιρο να δω ταινια και να μη βαρεθω δευτερολεπτο. Ωραιο θεμα, ωραια δοσμενο, ωραιος ο καθηγητης, ζουμπερ. Μου αρεσε που ειχε και το τελος που ειχε, και δεν ηταν απλα ενα παραμυθι που τελειωσε. Σοκαριστηκα κομματι οταν διαβασα οτι βασιζεται σε αληθινα γεγονοτα, και νομιζω θα περασω το υπολοιπο βραδυ ψαχνοντας :p Οσοι δεν την ειδατε ακομη, ααααντε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Το ριξαμε στον γερμανικο κινηματογραφο..

Η πτωση
Καλοστημενη ταινια, δε λεω.. και ο Χιτλερ εδωσε τα ρεστα του στον ρολο, κι οι στρατηγοι του αντιπαθεστατοι, και τα σκηνικα ωραια, και η ατμοσφαιρα καλη, αλλα δε μου ειπε και πολλα. Φταιει που βαριεμαι καπως τα ιστορικα εργα, φταιει που βλεπεις ολη την παρακμη που ομως περιμενες ετσι κι αλλιως να δεις, δεν ξερω, για τα τοσα καλα λογια που χα ακουσει περιμενα κατι αλλο.

Εμένα αυτό το είδος έργων μου αρέσει, αλλά ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΕΡΓΑ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΟ ΝΑΖΙΣΜΟ.

Υπάρχουν κι άλλα θέματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εμένα αυτό το είδος έργων μου αρέσει, αλλά ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΕΡΓΑ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΟ ΝΑΖΙΣΜΟ.

Υπάρχουν κι άλλα θέματα!

[οφφ τόπικ] Δε διαφωνώ, αλλά το ταμπού στη γερμανία εξακολουθεί να είναι αρκετά ζωντανό, οπότε ταινίες γερμανικής παραγωγής με θέμα το φασισμό ή και το ναζισμό είναι μεγάλο βήμα για τους ίδιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Όταν έμενα στη Γερμανία αυτό το ταμπού με είχε κάνει να φρίξω.

Περάσαν χρόνια και χρόοοοοοοοονια από τις τότε εποχές.

Οι νέοι άνθρωποι σε τίποτα δε φταίνε, πρέπει όμως συνεχώς να απολογούνται για τα πεπραγμένα των προγόνων τους.

Κάθε γερμανική πόλη έχει 700 μνημεία που απολογούνται για αυτά τα ζητήματα.

Δε νομίζω ότι βοηθάει, αντίθετα διαιωνίζει ένα ζήτημα που θα έπρεπε να θεωρείται λυμένο.

Δε λέω να ξεχάσουμε, λέω να ξεκολλήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallou19

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Blood Guzzler In Wonderland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Child's Play 2 (1990):

Καλή ήταν μπορώ να πώ, εντάξει είχε λίγο γέλιο σε σκηνές βίας και τρόμου γιατί είναι και λίγο παλιά αλλά μου άρεσε.Μιας και δεν την είχα ξαναδεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Scoop

Εξυπηρέτησε με επιτυχία το σκοπό για τον οποίο την είδα, να περάσει δηλαδή ευχάριστα η ώρα μου. Η υπόθεση δεν ήταν τίποτα το φοβερό, αλλά είχε τα τρελά σκηνοθετικά του Woody Allen και την ερμηνεία του που της έδιναν κάτι χαριτωμένο. Μου άρεσε πολύ και θα την ξαναέβλεπα σίγουρα με παρέα.

Das Experiment


Φαντάζομαι οι περισσότεροι την έχετε δει. Συγκλονιστική ταινία αλλά δεν τη βρήκα τόσο σκληρή όσο μου είχαν περιγράψει (καλά μετά από τα ρουμανικά δράματα, πως να μου φανεί αυτή σκληρή;!) αλλά μπορεί να φταίει ότι δεν είδα το τελευταίο 10λεπτο γιατί μου κόλλησε το dvd. Δεν υπάρχει χειρότερο.. πάνω που είχε φτάσει στην κορύφωση η υπόθεση, νέκρωσαν όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Με έψησες kalypso και θα είναι η επόμενη που θα δω :D


Le Dîner de cons
Γέλασα με την ψυχή μου! Ειδικά σε 2-3 σκηνές πρέπει να με άκουσε όλο το τετράγωνο. :P
Πολύ ευχάριστη ταινία που δεν κατάλαβα για πότε τελείωσε. Όλοι παίρνουν αυτό που τους αξίζει και κανείς δε δικαιώνεται.:P
Συμπαθέστατος ο πρωταγωνιστής για να του τσιμπάς τα μαγουλάκια. Μ άρεσε, μ άρεσε δείτε τη.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Με έψησες kalypso και θα είναι η επόμενη που θα δω :D

Αχου τέλεια
Δες τη και πες μου.

Επίσηζ, μόλις ανακάλυψα ότι απόψε το βράδυ στην τιβι έχει ταινία-βιογραφία του Μπασκιά και θα την τιμήσω φυσικά- το χω ρίξει στους ζωγράφους με φαίνεται
:angel:

https://www.in.gr/TV/show.asp?strCRC=et10901020000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάντια

Νεοφερμένος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Twilight (Λυκόφως)

Μολίς χτες η ταινία έκανε πρεμιέρα στην Ελλάδα (στηνΑμερική παίζεται από τις 21/11). Η ταινία είναι βγαλμένη από το ομόνυμο βιβλίο της Stephenie Meyer το οποίο έγινε #1 μπεστ-σέλερ των New York Times. Όπως είναι φυσικό ένα βιβλίο είναι πάντα καλύτερο από την ταινία (τις περισσότερες φορές τουλάχιστον) καθώς κόβονται πολλές σκηνές και μερικές φορές μερικά σημεία της υπόθεσης αλλάζουν. Αλλά όχι εδώ. Οι σκηνές που κόψαν ήταν ελάχιστες ενώ δεν παραποιήσαν σχεδόν τίποτα. Μου άρεσε πάρα πολύ σαν ταινία και περιμένω φέτος να βγεί και η επόμενη ταινία New moon (Νέα Σελήνη). Στο youtube παρ' όλα αυτά κυκλοφορούν τα trailer και των τεσσάρων ταινιών: twilight, new moon, eclipse και break dawn

Η υπόθεση της ταινίας πρόκειται για μια κοπέλα που αποφασίζει να μετακομίσει στο σπίτι του πατέρα της σε μια μικρή πόλη στην Ουάσιγκτον. Εκεί ερωτεύεται τον περίεργο συμμαθητή της,τον Εντουαρτ, ο οποίος όμως αποδεικνύεται ότι είναι βρικόλακας. Ο Έντουαρτ την ερωτεύεται αγνοόντας τα...δολοφονικά ένστικτα της φύσης του. Παρ'όλα αυτά ένας άλλος κύκδυνος εμφανίζεται...

Η ταινία περιέχει αρκετή δόση φαντασίας, μια γεύση περιπέτειας και μια ιδέα ρομαντισμου

Ωραίο σενάριο, καταπληκτικά εφε και ικανοποιητικές ερμηνίες.

Έμεινα κάτι παραπάνω από ευχαριστημένη απο την ταινία
(πόσο μαλλον απο το βιβλίο.....)

https://stepheniemeyer-gr.blogspot.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Επίσηζ, μόλις ανακάλυψα ότι απόψε το βράδυ στην τιβι έχει ταινία-βιογραφία του Μπασκιά και θα την τιμήσω φυσικά- το χω ρίξει στους ζωγράφους με φαίνεται :angel:

https://www.in.gr/TV/show.asp?strCRC=et10901020000

δεν με τρέλανε
καθόλου. :S

5/10 αν και μπορεί να την αδικεί το γεγονός ότι αμέσως πριν είχα δει το Pollock :redface:


Δεν κατάφερε σχεδόν καθόλου να με βάλει στο κλίμα. Αν δεν έβλεπα πίνακες και γκαλερί και τον άνθρωπο να ζωγραφίζει δεν θα καταλάβαινα καν ότι πρόκειται για ταινία που έχει ως θέμα τη ζωή ενός καλλιτέχνη. :S
Παρόλα αυτά πολύ καλός ήταν ο Bowie -που υποδυόταν τον Andy Warhol- αλλά και ο Jeffrey Wright. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top