Ποια ήταν η τελευταία ταινία που παρακολουθήσατε;

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Προχθές είδα την παλαιά ελληνική ταινία του 1961 " Συνοικία το Όνειρο " και έπαθα πλάκα. Αυτή η ταινία είναι ένα κόσμημα για τον ελληνικό κινηματογράφο είναι ένα must που πρέπει ΟΛΟΙ/ΟΛΕΣ να δουν. Τόσο ανθρώπινη μα και τόσο ψυχοπλακωτική. Δείχνει την φτώχεια, τη κατάθλιψη και την μιζέρια των Ελλήνων της παλαιάς Αθήνας με τις παραγκουπόλεις της δεκαετίας του 60 ( μια Αθήνα σήμερα ξεχασμένη ) μα και την ελπίδα όλων μέσα στη μιζέρια τους πως μία μέρα θα πιάσουν τη καλή και θα αλλάξουν τα πράγματα και θα βγουν από την αξιολύπητη κατάσταση τους.

Για εμένα ο Αλέκος Αλεξανδράκης είναι αξιομνημόνευτος Ηθοποιός με κεφαλαίο Η. Έδωσε ό,τι είχε και δεν είχε από τα λεφτά του για να κατορθώσει να κάνει αυτή τη ταινία και να περάσει τα μηνύματά του. Εν τέλει η ταινία είναι πετσοκομμένη μιας που δεν πέρασε τους μηχανισμούς λογοκρισίας της κυβερνήσεως Καραμανλή που προωθούσε την Ελλάδα για τουρισμό και απέκρυπτε την άθλια κατάσταση των Ελλήνων.

Υπάρχει ολόκληρη στο youtube και ΑΞΙΖΕΙ τη μιάμιση ώρα σας

Από τις καλύτερες Ελληνικές ταινίες ever!!!! Δεν είχε μεγάλη εισπρακτική επιτυχία, έβαλε για τα καλά "μέσα" τον Αλεξανδράκη και όπως είχε πει ο ίδιος αυτός ήταν ο βασικός λόγος που έλεγε "ναι" στην οποιαδήποτε πρόταση για να παίξει στο σινεμά.
Η μπλέ του Κισλόφσκι. Είχα δει τις άλλες δύο από την τριλογία~ η αλήθεια είναι ότι είναι κάπως κακογυρισμένη και χωρίς κανονική ροή των γεγονότων. Απογοητεύτηκα γιατί θεωρείται ταινιαραView attachment 108502

 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
Από τις καλύτερες Ελληνικές ταινίες ever!!!! Δεν είχε μεγάλη εισπρακτική επιτυχία, έβαλε για τα καλά "μέσα" τον Αλεξανδράκη και όπως είχε πει ο ίδιος αυτός ήταν ο βασικός λόγος που έλεγε "ναι" στην οποιαδήποτε πρόταση για να παίξει στο σινεμά.


Χάλια ήταν μεταξύ μας😂 απορώ γιατί γίνονται τόσο διάσημες τέτοιες ψευτοκουλτουριάρικες μπούρδες
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Mamma mia Here we go again!!

Από τις αγαπημένες μου!

Τα τοπ 3 τραγούδια που έπαιξαν κατά τη διάρκεια της ταινίας για εμένα!



 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,484 μηνύματα.
Miss Violence. Θίγει άρρωστα θέματα. Φανταστική η ερμηνεία από τους ηθοποιούς, αλλά κινούταν πολύ αργα
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
Miss Violence. Θίγει άρρωστα θέματα. Φανταστική η ερμηνεία από τους ηθοποιούς, αλλά κινούταν πολύ αργα
Σαν ιστορία όντως θίγει άρρωστα θέματα, ουσιαστικά αντιπροσωπεύει ένα μεγάλο μέρος της ελληνικής οικογένειας (του πατέρα βιαστή) , αλλά σαν σκηνοθεσία ήταν πάτος. Αν εξαιρέσω την Σίσσυ Τουμαση που έπαιζε πολύ καλά, όλοι οι άλλοι ήταν λίγο 👎🏻
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,484 μηνύματα.
Σαν ιστορία όντως θίγει άρρωστα θέματα, ουσιαστικά αντιπροσωπεύει ένα μεγάλο μέρος της ελληνικής οικογένειας (του πατέρα βιαστή) , αλλά σαν σκηνοθεσία ήταν πάτος. Αν εξαιρέσω την Σίσσυ Τουμαση που έπαιζε πολύ καλά, όλοι οι άλλοι ήταν λίγο 👎🏻
Μου άρεσαν και οι άλλοι ηθοποιοί. Νομίζω ότι έπρεπε να τους εμηνευσουν λίγο 👎 γιατί γενικά η ατμόσφαιρα της ταινίας είναι περίεργη
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,749 μηνύματα.
Μόλις τελείωσα τη ταινία " Τα κόκκινα φανάρια ", 1963. Σπουδαία ταινία με Καρέζη, Χέλμη κλπ δείχνοντας τα σπιτάκια της Τρούμπας και τους καημούς των κορασίδων που δούλευαν εις αυτά τα απεχθή μέρη με πάρα πολλές δυνατές σκηνές που σε αγγίζουν.

Από τα καλά της Χούντας ήταν που έκλεισε την Τρούμπα και έδωσε τέλος σε αυτή τη φρίκη.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
Μόλις τελείωσα τη ταινία " Τα κόκκινα φανάρια ", 1963. Σπουδαία ταινία με Καρέζη, Χέλμη κλπ δείχνοντας τα σπιτάκια της Τρούμπας και τους καημούς των κορασίδων που δούλευαν εις αυτά τα απεχθή μέρη με πάρα πολλές δυνατές σκηνές που σε αγγίζουν.

Από τα καλά της Χούντας ήταν που έκλεισε την Τρούμπα και έδωσε τέλος σε αυτή τη φρίκη.
Το έχω δει σε παράσταση με την Μαρία Κίτσου και τον Ασπιώτη ❤️ πολυυυ παλιά.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Υποψήφια και για Όσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας (αλλά όταν έχεις αντίπαλο το 8 1/2...πφφφ).

Σκέφτομαι να βάλω να δω την Ηλέκτρα με την Παπά, ένεκεν των ημερών. :P
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,749 μηνύματα.
Είδα προχθές το Αυστηρώς κατάλληλο ( 2008 ) και ομολογώ ότι το χρειαζόμουν ένα διάλειμμα από τις φουλ ψυχοπλακωτικές ταινίες που με έρριξαν ψυχολογικά ( Συνοικία το Όνειρο 1961 και τα Κόκκινα Φανάρια 1963 ). Γέλασα με τη ψυχή μου και δεν το μετάνιωσα. Δεν συνίσταται σε άτομα με απαιτήσεις για υψηλή τέχνη και ηθικάς επιταγάς. Η ταινία τούτη είναι για τη πλέμπα με μπόλικο βρισίδι.

Χθες είδα την εξ ίσου κωμική παλαιά ταινία " Λατέρνα, φτώχεια και φιλότιμο " που γυρίστηκε το 1955 με το ντεμπούτο της θρυλικής Τζένης Καρέζη εις ηλικίαν 23 ετών στον Ελληνικό κινηματόγραφο και εννοείται με πρωταγωνιστή Μίμη Φωτόπουλο και τον Τσαγανέα μιλάμε για μεγαλο bonus.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Εγώ είδα χθες μια από τις comfort ταινίες μου
Μιλάμε για πολύ γέλιο στη συγκεκριμένη κάθε φορά που την κοιτάζω είναι σαν να τη βλέπω από την αρχή.

Η ταινία είναι το Μόλις Χώρισα με τη Ζέτα Μακρυπούλια και τον Γιάννη Τσιμιτσέλη.

*Μπορεί να μην αποτελεί ποιοτική ταινία αλλά έχει τη πλάκα της για εμένα προσωπικά *
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
Ξανά είδα μετά από χρόνια την ταινιαρα το τέλειο χτύπημα (the best offer). Σας την συστήνω ανεπιφύλακτα! Την βάζω στην δεκάδα με τις αγαπημένες μου, δεν θέλω να σας κάνω σποιλ, αλλά έχει να διδάξει ένα πολύ γερό μάθημα. Είναι ΑΡΙΣΤΟΎΡΓΗΜΑ♡
IMG_20220918_211101.jpg
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
51+Bw0c-WnL._AC_SY580_.jpg

Ο Διάβολος φοράει Prada (2006)
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,845 μηνύματα.
Εξαιρετική ταινία.
The film loosely tells the story of Gareth Jones, a journalist from Wales, who in 1933 travels to the Soviet Union and uncovers the truth about the Holodomor, the devastating famine in Ukraine in which millions died.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,487 μηνύματα.
FB_IMG_1689973066711.jpg


Όταν πετυχαίνεις ίδιο κόσμο από το Oppenheimer και στο Barbie 🤣
 
Τελευταία επεξεργασία:

Fernando_A

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 388 μηνύματα.
Είδα πρόσφατα την ταινία Mr. Monk's Last Case, που βγήκε δεκέμβρη του 2023. Είμαι πολλά χρόνια οπαδός της σειράς και όταν έμαθα οτι θα έφτιαχναν και ταινία έμεινα κόκκαλο. Η σειρά κράτησε 7 χρόνια (2002-2009) και επιτέλους πήραμε ένα καλό κλείσιμο στην όλη κατάσταση του Monk. Για όσους έχουν παρακολουθήσει την σειρά την προτείνω ανεπιφύλακτα. https://www.imdb.com/title/tt27145269/
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top