Ποια ήταν η τελευταία ταινία που παρακολουθήσατε;

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.



Όσοι έχετε δει το βίντεο από το γνωστό remix (Pendulum) του τραγουδιού των Prodigy "Voodoo People", έχετε μια ιδέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Scoop

Mια νεαρή φοιτήτρια δημοσιογραφίας επισκέπτεται φίλους της στο Λονδίνο, ελπίζοντας να καταφέρει να πάρει μια καλή συνέντευξη για να εκδοθεί στην εφημερίδα του κολεγίου της. Ένα βράδυ, ενώ παρακολουθεί την παράσταση ενός ταχυδακτυλουργού, έχει μια παράξενη συνάντηση με το φάντασμα ενός νεκρού δημοσιογράφου, ο οποίος της λέει ότι έχει πληροφορίες πως ο 'Δολοφόνος Ταρώ' που έχει τρομοκρατήσει το Λονδίνο είναι ο Peter Lyman, γιος ενός λόρδου. Ενθουσιασμένη με την ευκαιρία που της δόθηκε, αποφασίζει να πλησιάσει τον όμορφο αριστοκράτη με τη βοήθεια του Sid και να τον γοητεύσει για να διαπιστώσει την αλήθεια και να βγάλει τη μεγάλη είδηση.

Αν και δεν μου άρεσε όσο το Match Point, ήταν καλή ταινία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
stoker_ver2.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Μαθηματα Αμερικανικης Ιστοριας
(το ειχε ενα βραδυ στο σταρ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
lovely bones
σκηνοθετικά άψογη (peter jackson) , από κει και πέρα οι απόψεις διίστανται .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

a posse ad esse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η a posse ad esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 352 μηνύματα.

οι λεξεις δε φτανουν για να περιγραψουν αυτο το αριστουργημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

a posse ad esse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η a posse ad esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 352 μηνύματα.
ξαναειδα το

ειναι μια ταινια που πιστευω πρεπει να την δουν ολοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia mo

Νεοφερμένος

Η georgia mo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
πολύ ωραία ήταν η νήσος που είδα πρόσφατα!και το 1 και το 2!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
ΠΟΛΥ δυνατό φιλμ...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Martha Marcy May Marlene



Η ταινία μέσω μιας ενδιαφέρουσας αντίθεσης που φέρνει στο επίκεντρό της ο σκηνοθέτης, μιας αντίθεσης μεταξύ συμβατικής και αντισυμβατικής-παραβατικής ζωής, θίγει το ζήτημα της σύγκρουσης των ηθικών και πολιτισμικών αξιών που συνυπάρχουν στα πλαίσια μιας κοινωνίας, ενώ σχολιάζει (στην αρχή πιο αποστασιοποιημένα, στη συνέχεια παίρνοντας ξεκάθαρη θέση) τι συνιστά "φυσιολογικό" και τι όχι. Κάποιος ενδεχομένως να παρατηρήσει ότι η αξία της απόκτησης καταναλωτικών αγαθών, που είναι κρατούσα αξία στην αμερικανική κοινωνία, μοιάζει να αμφισβητείται στην ταινία. Προσωπικά συνήγαγα το ακριβώς αντίθετο συμπέρασμα, δηλαδή ότι είναι σύμπτωμα παράνοιας και σαφούς αντικοινωνικής συμπεριφοράς να προσπαθείς να πας κόντρα στο ρεύμα, να ζεις απομονωμένος και σε παράλληλο αξιακό σύστημα εκμεταλλευόμενος την ελευθερία παρέκκλισης από τους κανόνες του κρατούντος συστήματος.


Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα αν και αμερικανικη!
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.

μοναδική ταινία (θέατρο θα έλεγα καλύτερα) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
μοναδική ταινία (θέατρο θα έλεγα καλύτερα) :D

Απλά ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ! Στην κορυφή των ταινιών.

Μπορεί να την έχω παρακολουθήσει και δέκα φορές. Κάθε φορά ανακαλύπτω και κάτι καινούργιο από αυτόν τον μοναδικό σκηνοθέτη. Απαλλαγμένη από σκηνικά κατά την μπρεχτική τεχνική, εστιάζει μόνο στους χαρακτήρες και στην ανθρώπινη φύση και πως αυτή μεταβάλλεται.
Μια μοναδική Κίντμαν , που ανέβηκε στην εκτίμησή μου μετά από αυτή την ταινία. Λέγεται πως ο σκηνοθέτης στην διάρκεια των γυρισμάτων απαιτούσε από αυτήν το 110% των δυνατοτήτων της και φαίνεται από το αποτέλεσμα πως το κατάφερε.
Έχω παρατηρήσει πως αυτή η ταινία έχει ή φανατικούς εχθρούς ή φανατικούς φίλους. Ανεξάρτητα από τα πολιτικά μηνύματα που έχει λεχθεί πως προσπαθεί να στείλει ο Τρίερ, είναι μια ταινία μοναδική στο είδος της.

Όσοι δεν την έχουν δει καλά θα κάνουν να ρίξουν μια ματιά. Και επειδή ενδέχεται στα μισά να βαρεθούν (όπως μου έχουν πει πολλοί φίλοι) και να την παρατήσουν, ας μην το κάνουν. Ας περιμένουν το τέλος. Αυτό θα φέρει την κάθαρση και θα δείξει στους θεατές αυτό που αγνοούν και οι κάτοικοι του dogville, πως η δικαιοσύνη έρχεται πάντα στο τέλος.



Τώρα τελευταία είδα πάλι Δανέζικη... :P



Εξαιρετική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Είδα έχθες το "A Serbian Film". Μου είχε μιλίσει για αυτήν ένας φίλος και με είχε ιντριγκάρει, είδα και το treiler της και αμέσως ήξερα πως έπρεπε να την δω! Είναι από της καλήτερες ταινίες που έχω δει!
Από την περιγραφή του φίλου μου περίμενα κάτι διαφορετικό, ουσιαστικά περίμενα μια κακή παραγωγή που θα προσπαθούσε να βγάλει σκληρές εικόνες, προς έκπληξη και χαρά μου όμως αντίκρισα μια άριστη παραγωγή με άριστη σκηνοθεσία. Όσο για την σκλήροτητα των εικόνων, το αφήνω στον καθένα να το κρίνει για τον ευατό του, αφου ήδη διαπίστωσα πως υπήρχε τεράστια διαφορά στο τι και πως αναμεσά σε έμενα και τον φίλο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
είδα και τη συνέχεια του Dogville, το Manderlay


πάρα πολύ καλή και αυτή :D αλλά όχι σαν την πρώτη πιστεύω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top