Ποια ήταν η τελευταία ταινία που παρακολουθήσατε;

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Children of Men (2006)



Καλή ταινιούλα. Είχα καιρό να δω ταινία επιστημονικής φαντασίας και η ιδέα της για το μέλλον μας μου άρεσε. Επίσης ήταν η πρώτη φορά που κλάμα μωρού με έκανε και ανατρίχιασα. Είχε κάποιες καλές σκηνές δράσης, αλλά πέρασε και το μήνυμα της. Δείτε την! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
No Country for Old Men (2007)



Δεν ξέρω τι να πω για αυτήν την ταινία. Το μόνο σίγουρο είναι ότι Javier Bardem έδωσε ρεσιτάλ. Μορφή ο τύπος! Έχει αρκετούς έξυπνους διαλόγους, αλλά και κάμποσες σκηνές που απορείς γιατί μπήκαν. Από τα 8 όσκαρ που έχει προταθεί, συμφωνώ με αυτό της σκηνοθεσίας, του 2ου αντρικού ρόλου (βλέπε 2η πρόταση) άντε και στην επεξεργασία ήχου (αν και θα έλεγα ότι στο μεγαλύτερο κομμάτι της η ταινία δεν είχε ήχους :worry:). Για τα υπόλοιπα, πρέπει να δω και το There will be blood[#18 προς το παρόν στο imdb με 8.8 παρακαλώ(!!)] για να καταλήξω. Αυτά...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
À l'intérieur("Inside")

Γαλλικης παραγωγης ταινια horror/thriller/αγωνιας κτλ.
Μιλαμε οτι το εργο ειναι απιστευτο...:worship::worship:
Εχει γινει παρα πολυ καλη δουλεια στο να σου περναει μια αισθηση "κλειστοφοβιας", οτι εισαι παγιδευμενος ρε παιδι μου και σε δυσχερη φυσικη κατασταση (ειναι εγκυος η πρωταγωνηστρια) και να εχεις κι εναν θεομουρλο να σε εχει βαλει( εσενα ?) στο ματι.
Για οσους τους αρεσουν τετοιες ταινιες, με σκληρες σκηνες, αιμα, βια,σκληρες σκηνες, και καταστασεις που μπορει να σε ταρακουνησουν λιγο, την προτεινω ανεπιφυλακτα.
Ειναι ευτυχημα να βλεπω τετοια εργα απο Ευρωπη μερια!!!!:clapup::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Lost in Translation (2003)



Σχετικά παλιό, αλλά δεν το είχα δει. Πρόκειται για την ιστορία δύο ανθρώπων, ενός άνδρα (Tom Hanks) και μίας νέας γυναίκας (Scarlett Johanson) που συναντιούνται τυχαία στο Τόκιο, όπου βρίσκονταν ο καθένας για δικούς του λόγους. Δείχνει το πώς αυτοί οι δύο άνθρωποι, που έχουν τόσες διαφορές, με πρώτη πρώτη τη διαφορά στην ηλικία, έρχονται κοντά και καταφέρνουν να αγγίξουν ο ένας την ψυχή του άλλου.

Όμορφη ταινιούλα, όχι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά περνούσες ευχάριστα while watching it. :) Το μόνο που δε μου άρεσε ήταν ότι παντού έβλεπες κινέζους! :confused::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsiloboy

Νεοφερμένος

Ο tsiloboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
"Lost in translation"

Σχετικά παλιό, αλλά δεν το είχα δει. Πρόκειται για την ιστορία δύο ανθρώπων, ενός άνδρα (Tom Hanks) και μίας νέας γυναίκας (Scarlett Johanson) που συναντιούνται τυχαία στο Τόκιο, όπου βρίσκονταν ο καθένας για δικούς του λόγους. Δείχνει το πώς αυτοί οι δύο άνθρωποι, που έχουν τόσες διαφορές, με πρώτη πρώτη τη διαφορά στην ηλικία, έρχονται κοντά και καταφέρνουν να αγγίξουν ο ένας την ψυχή του άλλου.

Όμορφη ταινιούλα, όχι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά περνούσες ευχάριστα while watching it. :) Το μόνο που δε μου άρεσε ήταν ότι παντού έβλεπες κινέζους! :confused::P



εχμ, όχι με τον Tom Hanks αλλά με τον Bill Murray.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TINAPO

Νεοφερμένος

Η TINAPO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
"Μόλις χώρισα" Το είδα τη Κυριακή και μου άρεσε πολύ. Αρκετό γέλιο και ωραίος ο γάμος στο τέλος, όχι της Ζετας με τον Τσιμιτσέλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Είδα το "Όταν έκλαψε ο Νίτσε". Βασισμένο στο ομώνυμο βιβλίο του Irvin Yalom. Σκηνοθετικά δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο ένω οι ερμηνείες ήταν και αυτές μέτριες. Αν όμως κάποιος θέλει να καταλάβει το συγγραφικό έργο του Νίτσε και να έρθει σε μια πρώτη επαφή με αυτό ενώ βαριέται να διαβάσει το βιβλίο του Yalom θα του τη πρότεινα ανεπιφύλακτα... :)

EDIT: Η ταινία έχει να κάνει αρκετά και με ψυχιατρική (σύνδεση με το προηγούμενο post) lol
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Eastern Promises (2007)




Απαράδεκτη ταινία, ειδικά για ταινία του David Cronenberg. Εκτός του ότι η ηθοποιία δεν έλεγε τίποτα, έχει ένα από τα πιο απότομα τέλη που έχω δει ποτέ. Αφού δεν πίστευα ότι τελείωσε η ταινία όταν είδα τα γράμματα! :mad:

Eagle vs Shark (2007)




Τελείως χάσιμο χρόνου. Δεν ξέρω αν η δική μου αίσθηση του χιούμορ είναι άθλια, αλλά απορώ πως αφήνουν να κυκλοφορούν τέτοιες ταινίες. Χάσιμο χρόνου τελείως...


Σε αυτό το σημείο, θα ήθελα να προτείνω, όσοι αναφέρετε κάποια ταινία, να δίνετε και ένα link για περισσότερες πληροφορίες πάνω σε αυτήν. Έτσι εκτός του ότι δεν θα υπάρχει μπέρδεμα με τους τίτλους της ταινίας (η ελληνική μετάφραση ξέρουμε ότι συχνά διαφέρει αρκετά από τον original τίτλο), θα μπορεί ο καθένας να βρει άμεσα πληροφορίες για την ταινία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Είδα το "Όταν έκλαψε ο Νίτσε". Βασισμένο στο ομώνυμο βιβλίο του Irvin Yalom. Σκηνοθετικά δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο ένω οι ερμηνείες ήταν και αυτές μέτριες. Αν όμως κάποιος θέλει να καταλάβει το συγγραφικό έργο του Νίτσε και να έρθει σε μια πρώτη επαφή με αυτό ενώ βαριέται να διαβάσει το βιβλίο του Yalom θα του τη πρότεινα ανεπιφύλακτα... :)

EDIT: Η ταινία έχει να κάνει αρκετά και με ψυχιατρική (σύνδεση με το προηγούμενο post) lol

:hmm:Δεν ήξερα οτι εχει βγει και σε ταινία!! nice... Θα ειναι η επόμενη που θα νοικιάσω..:D:P
Παντως το βιβλίο ειναι καταπληκτικό!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.


Σε αυτό το σημείο, θα ήθελα να προτείνω, όσοι αναφέρετε κάποια ταινία, να δίνετε και ένα link για περισσότερες πληροφορίες πάνω σε αυτήν. Έτσι εκτός του ότι δεν θα υπάρχει μπέρδεμα με τους τίτλους της ταινίας (η ελληνική μετάφραση ξέρουμε ότι συχνά διαφέρει αρκετά από τον original τίτλο), θα μπορεί ο καθένας να βρει άμεσα πληροφορίες για την ταινία. :)

Δικό μου λάθος :)

Βγήκε σε DVD και infos εδώ:

When Nietzsche Wept

https://www.imdb.com/title/tt0760188/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Το έργο (when Nietzsche wept) είναι λίγο σουρεαλιστικό; Από τις φωτογραφίες πάντως δεν με κερδίζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Juno

https://www.imdb.com/title/tt0467406/

Μολις είδα το συγκεκριμένο έργο.Αρκετα καλή ταινιούλα, θυμίζει σε κάποια σημεία "αμερικανιά", αλλα ενταξει γενικα ειναι πολύ ευχαριστη. Τη συστήνω ανεπιφύλακτα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Juno

https://www.imdb.com/title/tt0467406/

Μολις είδα το συγκεκριμένο έργο.Αρκετα καλή ταινιούλα, θυμίζει σε κάποια σημεία "αμερικανιά", αλλα ενταξει γενικα ειναι πολύ ευχαριστη. Τη συστήνω ανεπιφύλακτα! :)

Κι εγώ το είδα και είχε πολλή πλάκα σε ορισμένα σημεία! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Children of Men

Αν μου ελεγαν να την περιγραψω πολυ πολυ συντομα, θα ελεγα:
"Ενας εφιαλτης δεν θελουμε να ζησουμε, που εν μερη τον ζουνε παρα πολλοι στον πλανητη, και που τελικα η ταινια αυτη μας χαρισε την "ασχημια" του."

Η βασικη ιδεα του εργου μπορει να θεωρηθει απλη (εγγυς μελλον, και προβλημα "μαστιγα" υπογεννητικοτητας), αλλα ο τροπος με τον οποιο κυλα η ταινια, το χλωμο/μουντο/βιαιο/αφιλοξενο/ και και και περιβαλλον αυτης, το αγχος που σου περναει, τα ερωτηματικα, η θλιψη...σε καθηλωνουν.
Ολα αυτα σε συνδιασμο με ενα πολυ καλο σεναριο χωρις περιτους και χαζους διαλογους (σε καποια φαση εκανες ποσα λεπτα να ακουσεις διαλογο), με μια τρομερη φωτογραφια (και σε εξωτερικους αλλα και σε εσωτερικους χωρους), αλλα και με μια σκηνη στο τελος που με εκανε να ανατριχιασω (αυτο που ειπε ο fandago πιο πανω) κανουν την ταινια να ξεχωριζει.
Δεν σου φουσκωνει τα συκωτια με περιττα εφε.
Δεν σου δειχνει το προβληματικο αυτο μελλον σαν κατι "αδυνατο" να συμβει
Σε κανει να θες να σκυψεις γιατι νομιζεις οτι οι σφαιρες περνανε διπλα σου...


Με λιγα λογια, αν θελετε ενα "βαρυ" εργο, αλλα που σου αφηνει κατι μετα και δεν σε κανει να λες "σιγα ρε φιλε...τι ακυρο ηταν αυτο?" (απο σεναριακες τρυπες κτλ ) τοτε πραγματικα αξιζει να το δειτε.
Εγω ειχα καιρο να ευχαριστηθω ετσι ταινια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Earth (2007)


Για άλλη μια φορά το BBC δημιουργεί ένα υπέροχο ντοκιμαντέρ. Όχι τόσο για αυτά που σου μαθαίνει (που στο συγκεκριμένο δεν είναι ο σκοπός του αυτός), αλλά για τις εικόνες που σου δείχνει, που το πιο πιθανό είναι ότι ελάχιστοι θα αντικρίσουμε ποτέ στην πραγματικότητα. Πολύ καλή σκηνοθεσία, υπέροχη εικόνα συνδυασμένη με ήχους που σε κάνουν να νιώθεις ότι βρίσκεσαι στον ίδιο τόπο και με όμορφη μουσική επένδυση που σε βάζει ακόμα περισσότερο στο κλίμα. Σκοπός του είναι να δείξει στον κόσμο σε τι όμορφο κόσμο ζούμε και ότι πρέπει να τον προστατέψουμε μιας και είμαστε τόσο "τυχεροί" που τον έχουμε. Ένα must see ντοκιμαντέρ...:)

edit: είναι προϊόν συνδυασμού των επεισοδίων της σειράς Planet Earth (2006), συνδυαστικά ενωμένα σε μία ενιαία ταινία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Beowulf

Πολλα τα θετικα στοιχεια που βρηκα σε αυτην την ταινια παροτι δεν ειχα ακουσει και τις καλυτερες των αποψεων.
Ισως φταιει το γεγονος οτι επαληθευεται για ακομα μια φορα το οτι πολλοι πριν πανε να δουνε κατι ΔΕΝ ξερουν τι πανε να δουν ή κι εγω δεν ξερω τι.
Λοιπον, εαν το Matrix καθιερωσε μια νεα εποχη στις ταινιες Sci-Fi /Action /Adventure και δικαιολογημενα μαλιστα, τοτε το Beowulf ανεβαζει πολυ ψηλα τον πηχη και καθιερωνει μια νεα αποχη για τις animation ταινιες και συγκεκριμενα τις 3D CGI Animation ταινιες...
Τα γραφικα η φωτογραφια τα σκηνικα η κινηση και η ομαλοτητα των κινησεων και μαλιστα των "λεπτομερων", η λεπτομερεια, τo backround περιβαλλον σε καθε σκηνη και και και ειναι σε τετοιο επιπεδο που πραγματικα σε αφηνει αφωνο.
Το story ειναι τιμιο και δεν του λειπει η δραση, η βια και μερικες "ωμες" σκηνες.
Πραγματικα ειναι πολυ καλη ταινια για τους φαν του ειδους.
Εμενα με εξεπληξε θετικοτατα και πραγματικα περιμενω κι αλλες τετοιου επιπεδου.
Το οποιο πραγματικα το ανεβασε πολυ υψηλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Λοιπον, εαν το Matrix καθιερωσε μια νεα εποχη στις ταινιες Sci-Fi /Action /Adventure και δικαιολογημενα μαλιστα, τοτε το Beowulf ανεβαζει πολυ ψηλα τον πηχη και καθιερωνει μια νεα αποχη για τις animation ταινιες και συγκεκριμενα τις 3D CGI Animation ταινιες...
Τα γραφικα η φωτογραφια τα σκηνικα η κινηση και η ομαλοτητα των κινησεων και μαλιστα των "λεπτομερων", η λεπτομερεια, τo backround περιβαλλον σε καθε σκηνη και και και ειναι σε τετοιο επιπεδο που πραγματικα σε αφηνει αφωνο.
Το story ειναι τιμιο και δεν του λειπει η δραση, η βια και μερικες "ωμες" σκηνες.
Πραγματικα ειναι πολυ καλη ταινια για τους φαν του ειδους.
Εμενα με εξεπληξε θετικοτατα και πραγματικα περιμενω κι αλλες τετοιου επιπεδου.
Το οποιο πραγματικα το ανεβασε πολυ υψηλα.
Επέτρεψε μου να φέρω μία κάπως αντίθετη άποψη :)
Σε αρκετά σημεία της ταινίας, ήταν φανερό ότι δεν νοιάστηκαν τόσο για το αποτέλεσμα όσο για να ολοκληρωθεί η ταινία. Το animation κάποιες φορές ήταν απογοητευτικά ψεύτικο (πχ το τρέξιμο των αλόγων, οι καμπαρντίνες), πόσο μάλλον στις λεπτομέρειες. Οι λήψεις ήταν τέτοιες αρκετές φορές, ώστε να μην χρειάζεται να δώσουν σημασία στο background, πόσο μάλλον σε κάθε σκηνή :P

Δεν ξέρω αν εγώ έχω μεγαλύτερες απαιτήσεις ή φταίει ότι από το '99 είχα δει παρόμοια τεχνολογία 3D (όχι σε animation, αλλά σε κανονική ταινία στην Disneyland) ή ότι ακόμα και τα παιχνίδια πλέον έχουν καλύτερο animation, αλλά σίγουρα δεν ενθουσιάστηκα.

Το story είναι κλασσικό, αλλά ότι χρειάζεται για να καλύψει όπως είπες τους fan του είδους. Δεν το θάβω τελείως το έργο
(ειδικά οι σκηνές με τον δράκο ήταν όλα τα λεφτά)
, αλλά θεωρώ ότι βιάστηκαν να κυκλοφορήσουν την ταινία. Ελπίζω και περιμένω να είναι η αρχή για ακόμα καλύτερες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Into the Wild (2007)

Adventure / Biography / Drama


Αν και δεν συνηθίζω να βλέπω βιογραφικές ταινίες, η συγκεκριμένη είναι αρκετά καλή. Έχει καλή φωτογραφία και όμορφη γενικά παρουσίαση (νομίζω βασίζεται σε πραγματική ιστορία). Έχει προταθεί για 2 Όσκαρ, όχι άδικα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Επέτρεψε μου να φέρω μία κάπως αντίθετη άποψη :)
Σε αρκετά σημεία της ταινίας, ήταν φανερό ότι δεν νοιάστηκαν τόσο για το αποτέλεσμα όσο για να ολοκληρωθεί η ταινία. Το animation κάποιες φορές ήταν απογοητευτικά ψεύτικο (πχ το τρέξιμο των αλόγων, οι καμπαρντίνες), πόσο μάλλον στις λεπτομέρειες. Οι λήψεις ήταν τέτοιες αρκετές φορές, ώστε να μην χρειάζεται να δώσουν σημασία στο background, πόσο μάλλον σε κάθε σκηνή :P

Δεν ξέρω αν εγώ έχω μεγαλύτερες απαιτήσεις ή φταίει ότι από το '99 είχα δει παρόμοια τεχνολογία 3D (όχι σε animation, αλλά σε κανονική ταινία στην Disneyland) ή ότι ακόμα και τα παιχνίδια πλέον έχουν καλύτερο animation, αλλά σίγουρα δεν ενθουσιάστηκα.

Το story είναι κλασσικό, αλλά ότι χρειάζεται για να καλύψει όπως είπες τους fan του είδους. Δεν το θάβω τελείως το έργο
(ειδικά οι σκηνές με τον δράκο ήταν όλα τα λεφτά)
, αλλά θεωρώ ότι βιάστηκαν να κυκλοφορήσουν την ταινία. Ελπίζω και περιμένω να είναι η αρχή για ακόμα καλύτερες. :)

Δεν εχεις αδικο...και λαθη βασικα υπηρχαν κι αλλου.
Οπως π.χ. οταν
παλεψε για πρωτη φορα γυμνος με το γκρετελ(?), ειχαν κατι μερικα λαθη ως προς τα "μεγαθη".
Ενω στην αρχη το τερας ηταν πανυψηλο και τεραστιο (η βασιλισσα οταν ηταν πεσμενα αναμεσα στα ποδια του ηταν οσο η πατουσα του), σε καποια φαση κι ενω παλευαν ο Beowulf ηταν το ιδιο ψηλος με αυτο.
Και οταν τον ειχε καβαλησει στην πλατη και μετα σε καποια φαση ειχαν κανει λαθη.
Η κινηση του αλογου οντως εχανε, αλλα απο την αλλη λεπτομερειες στο νερο, στην φωτια (του δρακου αλλα κιαο ταν κρατουσε την δαδα) στο χιονισμενο τοπιο εξω απο την σπηλεια πριν βρει τον δρακο κτλ κτλ ειχαν κανει εξαιρετικη δουλεια.
Αλλα σιγουρα ισως το παρα εκανα τελιο επανω.
Η αληθεια ομως (για εμενα τουλαχιστον) ειναι οτι εαν δουλεψουν πανω σε αυτες τις βασεις και χωσουν ακομα μερικα λεφτα θα τριβουμε τα ματια μας.
(οπως τα τριβαμε με το final fandasy...)
Παντως ναι, εχεις δικιο στα παραπανω... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top