Ποια ήταν η τελευταία ταινία που παρακολουθήσατε;

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Μόνο εγώ δε βρίσκω καθόλου κούκλο τον πρωταγωνιστή του 365 dni; Ξινομούρης, με βλέμμα μοιραίας γκόμενας. Μηδενικό σεξ απιλ. :P

Ενιγουει, την ταινία δεν την έχω δει, αλλά, μιλώντας επί τη ευκαιρία και για το thread της λογοκρισίας στην τέχνη, θεωρώ λάθος να κατέβει. Κάθε δημιουργός έχει τη δική του οπτική γύρω από το θέμα που πραγματεύεται και ακόμη και αρρωστημένη να είναι, δεν παύει να έχει το δικαίωμα να εκφραστεί. Η κριτική στην τέχνη δεν πρέπει να φιμώνει ούτε να ασκεί εξουσία στους δημιουργούς, παρά μόνο να εκφράζεται.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι μόνο που άλλο τσόντα κι άλλο ταινία μαζικής τηλεθέασης στο νετφλιξ. Έγιναν πάρα πολλά παράπονα για glorification of rape/abduction "culture". Η ίδια η Duffy μετά από τόσα χρόνια σιωπής, βγήκε στο προσκήνιο και ζήτησε να την κατεβάσουν γιατί δυστυχώς είχε παρόμοια πραγματική εμπειρία και τη βρήκε φυσικά ιδιαίτερα προσβλητική. Εγώ εκ του ασφαλούς, μπορώ να πω "ε κακή ταινία αλλά νταξει δε συμβαίνουν αυτά, κι άλλο που δεν ήθελε αυτή (γιατί εν τέλει δε μας γίνεται και ξεκάθαρο αν μιλάμε για σύνδρομο Στοκχόλμης ή αν όντως γουστάρει και κάπως φαίνεται να είναι το δεύτερο). Αλλά για έναν άνθρωπο που το έχει περάσει και αναβιώνουν τέτοιες μνήμες κάπως όχι πολύ κουλ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιατί αυτή με το ζόρι την βάλανε να δει την ταινία και προσβλήθηκε; Υπάρχουν και καμιά 10.000 veterans με ptsd αλλά δεν βγαίνει κανένας να ζητήσει απαγόρευση κάθε ταινίας που έχει πυροβολισμους και εκρηξεις. Αλλά και το να μιλάνε οι γυναίκες για rape culture οταν καταναλώνουν μετα μανίας ιστορίες όπως twilight και 50 shades of grey ε εντάξει...

Αν θες να τον απομυθοποιήσεις δες το Mummy.

Κακή δεν ήταν, απλά δεν ήταν καλή.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι μόνο που άλλο τσόντα κι άλλο ταινία μαζικής τηλεθέασης στο νετφλιξ. Έγιναν πάρα πολλά παράπονα για glorification of rape/abduction "culture". Η ίδια η Duffy μετά από τόσα χρόνια σιωπής, βγήκε στο προσκήνιο και ζήτησε να την κατεβάσουν γιατί δυστυχώς είχε παρόμοια πραγματική εμπειρία και τη βρήκε φυσικά ιδιαίτερα προσβλητική. Εγώ εκ του ασφαλούς, μπορώ να πω "ε κακή ταινία αλλά νταξει δε συμβαίνουν αυτά, κι άλλο που δεν ήθελε αυτή (γιατί εν τέλει δε μας γίνεται και ξεκάθαρο αν μιλάμε για σύνδρομο Στοκχόλμης ή αν όντως γουστάρει και κάπως φαίνεται να είναι το δεύτερο). Αλλά για έναν άνθρωπο που το έχει περάσει και αναβιώνουν τέτοιες μνήμες κάπως όχι πολύ κουλ.
:whatever:
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
The Matrix
 

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Χθες ξανάδα το Vertigo. <3
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Ο Λυκος της Γουολ Στριτ <3
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είδα μία πολύ ωραία τ**ντα, με τους Ricko Strong και Belladonna. Και στο καπάκι μία με την Cassidey και τον Julian Rios... Υπερ-παραγωγές τύφλα να'χουν οι Avengers και ο Thanos. :laugh: :baby:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Είδα μία πολύ ωραία τ**ντα, με τους Ricko Strong και Belladonna. Και στο καπάκι μία με την Cassidey και τον Julian Rios... Υπερ-παραγωγές τύφλα να'χουν οι Avengers και ο Thanos. :laugh: :baby:

Ψ.. λαρος.-

Οι καλύτερές του ήταν με τη Jill Kelly, καλύτερες λήψεις σε ταινια* δεν έχω ξαναδει. Το χρώμα, ο φωτισμός, ήταν μεγαλοπρεπέστατα. Άριστη σκηνοθεσία.

*Εκείνη που την έχει στον καθρέφτη και μετά στο πάτωμα της κουζίνας.

ΥΓ: Και μετά ρίξε και μια Heather Lee να σου φύγει η παρεγκεφαλίδα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πολύ overated ταινία.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σχετικά καλή ταινία με ωραία σκηνικά
 

dazed

Νεοφερμένος

Ο dazed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Είδα το Νύχτες της Καμπίρια του Φελλίνι (Le notti di Cabiria) σε θερινή προβολή, παιδιά... καθηλωτικό!
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Τελευταίες ταινίες που είδα ήταν το Dazed and confused και το επόμενο πρωί το Ferris Bueller's day off. Ευχάριστες και οι δύο, από εκείνες που τις βλέπεις για να περνάει ωραία η ώρα. Περισσότερο βέβαια μου άρεσε η 2η. To dazed and confused μου θύμιζε πολύ το American Graffiti, που το θεωρώ καλύτερο συγκριτικά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είδα το Νύχτες της Καμπίρια του Φελλίνι (Le notti di Cabiria) σε θερινή προβολή, παιδιά... καθηλωτικό!

Ασπρόμαυρο ε; Μόνο μια ασπρόμαυρη έχω δει από ξένες, το paper moon (τέλεια ταινία). Με έψησες τώρα...
 

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Τις τελευταίες μέρες παίζω σε λούπα τη Φωλιά του Κούκου. :look:
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Αυτο με τα εξωγήινα παιδιά με τον Rock, δεν θυμαμαι τον τιτλο 🤣
 

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Το τελευταίο Star Wars στο σινεμά τον Νοέμβρη. Γενικά δεν βλέπω ταινίες.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,621 μηνύματα.
Green Mile. Φοβερή ταινία! Δεν είμαι καθόλου fun των ταινιών αλλά αυτή μου άρεσε.
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Έχει κάνει το Cinobo ένα πολύ αφιέρωμα στον Abas Kiarostami και είδα 3 ταινίες του από χθες:

10
Ο άνεμος θα μας πάρει
Η γεύση του κερασιού

Η τελευταία ειδικά ήταν καταπληκτική με πολύ ουσιαστικά νοήματα για την ανθρώπινη ζωή και μια ξεχωριστή αισθητική που σίγουρα δεν θυμίζει το δυτικό κινηματογραφικό πρότυπο με το οποίο έχουμε γαλουχηθεί. Επίσης να πω ότι είναι φοβερή πλατφόρμα το Cinobo, την ανακάλυψα δυστυχώς πολύ πρόσφατα, και όσοι αγαπάτε τον κινηματογράφο πρέπει να την έχετε υπόψιν.

(μη θεωρηθεί διαφήμιση)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top