Ποια ήταν η τελευταία ταινία που παρακολουθήσατε;

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Το Πριν Έρθεις Εσύ (πρωτότυπος τίτλος: Me Before You) είναι ταινία ρομαντικού δράματος του 2016 σκηνοθετημένη από την Θία Σάροκ στο σκηνοθετικό της ντεμπούτο, προσαρμοσμένη στο ομώνυμο μυθιστόρημα του 2012 της Βρετανίδας συγγραφέως Τζότζο Μόγιες. Στην ταινία πρωταγωνιστούν η Εμίλια Κλαρκ, ο Σαμ Κλάφλιν, η Τζένα Κόουλμαν, ο Τσάρλς Ντανς, ο Μάθιου Λέβις, η Τζάνετ ΜακΤιρ, η Βανέσα Κίρμπι, η Τζοάνα Λούμλευ και ο Στιβ Πεκόκ.

Εδραιωμένη στο Ηνωμένο Βασίλειο, η ταινία είναι γυρισμένη σε ποικίλες ιστορικές τοποθεσίες σε όλη την χώρα, περιλαμβανομένου το Πέμπροκ Κάστλ στην Ουαλία και το Τζίνιζ Μάνορ Χάουζ στο Μπακιχαμσάιρ της Αγγλίας. Η ταινία κυκλοφόρησε 3 Ιουνίου, 2016 στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής, έλαβε μικτές κριτικές και απέφερε 207 δις παγκοσμίως.
Με ωραιο τραγουδι soundtrack το Photograph ed sheeran


Με αφησε εκπληκτη περιμενα ενα αλλο τελος,ειχα την ελπιδα δηλαδη,και συγκινητικα υπεροχο,για οσους αντεξουν να το δουν μεχρι τελους.
Οσα η αγαπη θεραπευει θα εβαζα τιτλο αξιζει.Συναισθηματικο δραματικο ναι μεν αλλα με υπεροχες ερμηνειες των δυο πρωταγωνιστων,της Εμίλια Κλαρκ και του Σαμ Κλάφλιν.Και κατι που ξεχναμε μεσα σε ολα αυτα τα καθημερινα προβληματα οτι η ζωη αξιζει,ακομα και για το λιγο της.Ωραια τοπια επισης.

 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

I Am All Girls​

Με θεμα το τράφικινγκ/τη σωματεμπορια θα ελεγα ταυτιστηκα με την κεντρικη ηρωιδα στην προσπαθεια της να αποδρασει και να ξεσκεπασει το οργανωμενο κυκλωμα,δραση και σασπενς μεχρι τελους.καταιγιστικη απλα σχεδον λυτρωτικη στο τελος.Αξιζει.
Παιζουν οι
Erica Wessels, Deon Lotz, Masasa Mbangeni.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Το έχω ρίξει στο ερτφλιξ τώρα τελευταία. Έτυχε να πέσω πάνω σ' αυτή την ταινία. Not bad, αν δεν έχετε κάτι άλλο να δείτε. Λούλης και Μεντή φοβεροί.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Επομενη ταινια το Marriage Story (2019), είναι Αμερικανική-Βρετανική δραματική ταινία του 2019, σε σενάριο, παραγωγή και σκηνοθεσία Νόα Μπάουμπακ. Πρωταγωνιστούν οι Σκάρλετ Τζοχάνσον και Άνταμ Ντράιβερ, ενώ σε δευτερεύοντες ρόλους παίζουν ηθοποιοί όπως η Λόρα Ντερν, ο Άλαν Άλντα, ο Ρέι Λιότα, η Τζούλι Χάγκερντι και η Μέρι Γουέβερ. Η πλοκή της ταινίας περιστρέφεται γύρω από ένα ζευγάρι, έναν σκηνοθέτη θέατρου και μία ηθοποιό, οι οποίοι χωρίζουν.
Η ταινία, γενικά, έλαβε πολύ θετικές κριτικές και απέσπασε αρκετά βραβεία και υποψηφιότητες. Κυρίως επαινέθηκαν η σκηνοθεσία και το σενάριο του Μπάουμπακ, και οι ερμηνείες των Ντράιβερ, Γιόχανσον και Ντερν. Το δε Αμερικανικό Ινστιτούτο Κινηματογράφου και το National Board of Review, το συμπεριέλαβαν ανάμεσα στις 10 καλύτερες ταινίες της χρονιάς. Η ταινία μεταξύ άλλων ήταν υποψήφια σε έξι κατηγορίας για Όσκαρ, μεταξύ αυτών το Καλύτερης Ταινίας, Καλύτερου Πρωτότυπου Σεναρίου και Ά΄ Ανδρικού και Γυναικείου Ρόλου.΄Ενώ στα BAFTA, έλαβε 5 υποψηφιότητες και στις Χρυσές Σφαίρες έξι.

Για τον ρόλο της, η Λόρα Ντερν, κέρδισε Όσκαρ Β΄ Γυναικείου Καλύτερου Ρόλυ, Χρυσή Σφαίρα Καλύτερης Ηθοποιού σε Δευτερεύοντα Ρόλο, BAFTA στην κατηγορία Καλύτερης Ηθοποιού σε Δευτερεύοντα Ρόλο και, τέλος, Screen Actors Guild στην κατηγορία Εξέχουσας Ερμηνείας από Γυναίκα Ηθοποιό σε Δευτερεύοντα Ρόλο.Τον Ιανουάριο του 2020, ανακοινώθηκε ότι η ταινία μαζί με άλλες τρεις θα κυκλοφορήσουν από την The Criterion Collection.


Λοιπον συγκινητικη ,δειχνει πως δυο ανθρωποι που αγαπηθηκαν με παθος καταληγουν ως δυο ξενοι να μισιουνται.Μου αρεσε η ερμηνεια της Σκαρλετ Τζοχανσον και φυσικα του Ανταμ Ντράιβερ.Βλεπεται ευχαριστα δινει τα όποια μηνυματα της ναι και κοινωνικη.Ιδιως στις συγχρονες οικογενειες και γονεις.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Πολύ ωραία ταινία, την έχει ακόμη στο κανάλι της ερτ. Η περιγραφή στο ερτφλιξ:

H Bαλ είναι μία μεσήλικη οικονόμος, οικότροφος νταντά, σε πλούσιο σπίτι του Σάο Πάολο.
Έχει αναθρέψει τον μοναχογιό της μεγαλοαστικής οικογένειας, Φαμπίνιο. Μόνο που αυτό είχε τίμημα: έχει αφήσει πίσω στο χωριό της τη δική της κόρη, τη Τζέσικα, την οποία δεν έχει δει για 10 ολόκληρα χρόνια.
‘Οταν η 18χρονη της ανακοινώνει ότι έρχεται στη μεγαλούπολη για να δώσει εξετάσεις στην αρχιτεκτονική, η Βαλ παρακαλεί τους εργοδότες της να μείνει κι εκείνη για λίγο μαζί τους, μέχρι να την τακτοποιήσει.
‘Ολοι είναι αρχικά θετικοί – άλλωστε «όλοι είναι μια μεγάλη οικογένεια». Μόνο που η άφιξη του κοριτσιού θα φέρει ανατροπές στις ισορροπίες του σπιτιού και στις σχέσεις των ενοίκων του: ποιοι είναι οι χώροι υπηρεσίας και ποιοι κοινόχρηστοι, ποιοι είναι ισότιμα μέλη της οικογένειας και ποιοι το προσωπικό, ποια είναι η πραγματική μάνα ενός παιδιού και ποια πραγματικά το μεγάλωσε.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,991 μηνύματα.
χθες είδα το The Master (2012).

δεν μπορώ να πω ότι ταυτίστηκα με τους ήρωες, το σενάριο και το στόρυ τόσο, όσο σε άλλες ταινίες, όπου για κάποιο λόγο εμμονικά καταφέρνω να βλέπω εμένα ή εκδοχές μου.

πρόκειται όμως για πολύ καλή ταινία αισθητικά και σκηνοθετικά, όπου ο Philip Seymour Hoffman και ο Joaquin Phoenix καταθέτουν τεράστιες ερμηνείες. Απίστευτοι.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Καταπληκτική ταινία,άξιζε απίστευτα.Σε αφήνει σοκαρισμένο στο τέλος.Νομίζω όλοι πρέπει να τη δουν.Ωστόσο δε θα άντεχα να τη δω δεύτερη φορά.
Η πιο ανώμαλη ταινία που έχω δει ποτέ στη ζωή μου.Να μη τη δείτε ποτέ,φρίκαρα.Γενικά δε φοβάμαι ποτέ με ταινίες τρόμου αλλά αυτή πραγματικά με αηδίασε σε σημείο που παραλίγο να ξεράσω.Αναρωτιέμαι πως βγήκαν και sequel.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,991 μηνύματα.
Καταπληκτική ταινία,άξιζε απίστευτα.Σε αφήνει σοκαρισμένο στο τέλος.Νομίζω όλοι πρέπει να τη δουν.Ωστόσο δε θα άντεχα να τη δω δεύτερη φορά.

ταινιάρα. την είχα δεί τότε που βγήκε. τότε ήμουν φοιτητόγκος και δούλευα σε ένα ίντερνετ καφέ. είχα σχολάσει κάτα τις 10 και πήγα για ούζα. θα ήπια κάνα 2 πλωμάρια (κλασσικά), να πνίξω τα υπαρξιακά μου και τις ανασφάλειές μου, θα είπα τις μαλακίες μου, και μετά πήγα στο σπίτι-zip. την είχα κατεβάσει σε δίσκο ή cd, την κότσαρα στο pc και την είδα. πωπω. ακόμα το θυμάμαι, πως είχα διπλωθεί στο κρεβάτι και την παρακολουθούσα. είχα μείνει μαλάκας. τι εποχές τότε... αρμέγαμε με τα μάτια μας το φως (και το σκοτάδι) της οικουμένης!
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
ταινιάρα. την είχα δεί τότε που βγήκε. τότε ήμουν φοιτητόγκος και δούλευα σε ένα ίντερνετ καφέ. είχα σχολάσει κάτα τις 10 και πήγα για ούζα. θα ήπια κάνα 2 πλωμάρια (κλασσικά), να πνίξω τα υπαρξιακά μου και τις ανασφάλειές μου, θα είπα τις μαλακίες μου, και μετά πήγα στο σπίτι-zip. την είχα κατεβάσει σε δίσκο ή cd, την κότσαρα στο pc και την είδα. πωπω. ακόμα το θυμάμαι, πως είχα διπλωθεί στο κρεβάτι και την παρακολουθούσα. είχα μείνει μαλάκας. τι εποχές τότε... αρμέγαμε με τα μάτια μας το φως (και το σκοτάδι) της οικουμένης!
Ελπίζω να εννοείς την πρώτη ταινία αχαχαχα!
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,991 μηνύματα.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Πρόσφατα είδα και αυτή.Φανταστική ταινία, βλέπεις πόσο εύκολα μπορεί να σχηματιστεί μια δικτατορία και πόσο εύκολα μπορεί να ξεφύγει!
 

finesse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η finesse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Σε όποιον αρέσουν τέτοιες, σίγουρα θα την ευχαριστηθεί.

 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
House of Gucci, αχρείαστα μεγάλο σε διάρκεια αλλά τιμιο.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Death to 2021
Ευχάριστο mockumentary (όσο μπορεί να είναι με τέτοιο θέμα), υπάρχει και για 2020 για όσους δεν το έχουν δει.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,332 μηνύματα.
Spiderman No way home. Παιδια η καλύτερη ταινία Marvel για εμενα, να πατε να τη δειτε!!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Christmas chronicles 😛
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Don't Look Up. Πολύ γέλιο. Αν σας αρέσει το στιλ του Adam McKay (Vice, The Big Short), τότε θα απολαύσετε κι αυτό.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
To Dead to Me
Έτος κυκλοφορίας: 2019
Μια οξύθυμη χήρα, ενώ ψάχνει τον οδηγό που χτύπησε και εγκατέλειψε τον άντρα της, γίνεται φίλη με μια εκκεντρική οπτιμίστρια που δεν είναι ακριβώς αυτή που φαίνεται.
Με Κριστίνα Άπλγκεϊτ,Λίντα Καρντελίνι,Τζέιμς Μάρσντεν.



Λίγο κωμωδία λίγο σασπένς βλέπεται ευχάριστα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης Το Εκείνη (πρωτότυπος τίτλος: Elle) είναι ταινία του 2016 γαλλικής, γερμανικής και βέλγικης παραγωγής. Η σκηνοθεσία είναι του Πολ Βερχόφεν, το σενάριο του Ντέιβιντ Μπιρκ και πρωταγωνιστεί η Ιζαμπέλ Υπέρ. Βασίζεται στο μυθιστόρημα Oh... του Φιλίπ Ντζιαν.


Απλα τέλεια η Ιζαμπέλ Υπέρ φτάνεις στο σημείο να ταυτιστεί κανείς με την ηρωίδα.
Σασπένς θρίλερ ελαφρύ και δραματικη θα έλεγα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top