Ποια ήταν η τελευταία ταινία που παρακολουθήσατε;

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ειδα και το Shoot em Up.

Μερικες καλες φασεις δρασης. Ατακες προβλεψιμες. Μερικά εντελως ξενερωτα σκηνικά (πχ το καροτο ειναι πιο ισχυρο απο το κρανιο, κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Waitress (2007)

Comedy | Drama | Romance


Πολύ γλυκιά ταινία η οποία αγγίζει πολλά ευαίσθητα θέματα που απασχολούν κυρίως τις γυναίκες. Παρόλα αυτά μπορεί να την παρακολουθήσει ευχάριστα και το αντίθετο φύλο. Έχει κάποιες ωραίες ατάκες και αστείες αλλά και με βαθύ νόημα. Η ηθοποιία είναι αρκετά ικανοποιητική και η Keri Russell είναι αξιαγάπητη. Δείτε την στον ελεύθερο σας χρόνο, ειδικά όσοι είστε του είδους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
...:P Ακολουθούν σπόιλερς για όσους θέλουν να δούν μόνο το πιστολίδι.

Εδιτ: Μου έφαγε τη φωτό, θενκς φαν.









Το 1, ήταν γεμάτο αμήχανα κλισέ, που αντηχούσαν τα άγχη της δεκαετίας του '50...
Το 2, ήταν μια κακογουστη αρπαχτή.

...Και το 3 τα σπάει!
Δε κάνω πλάκα.


Η υπόθεση είναι η απλή που είδαμε (λέμε τώρα) στο 1. 'Μοβόρα τεραστια ζουζουνοσκαθάρια κηρύσσουν το πόλεμο (?) στους ανθρώπους, οι οποίοι είναι συνασπισμένοι υπό την -ολοκληρωτικού, σχεδόν φασιστικού ύφους- Confederation, πηγαίνουν για πόλεμο εντελώς υπερόπτες, και καταλήγουν να σπάνε τα καλοξυρισμένα μούτρα τους.

Το 3 όμως, δεν είναι μια "συνέχεια". Είναι μια πολιτική ταινία με τα όλα της, γεμάτη από φαινομενικά κουτές σκηνές με άμεση αναφορά στη σημερινή κατάσταση της υπερδύναμης. Γέλασα τόσο με τη σάτιρα της απελπισίας της φασιστοκυβέρνησης του Μέλλοντος, που σχεδόν πνίγηκα όταν κατάλαβα πως το Μέλλον που κοροϊδεύουν βρίσκεται Εδώ και Τώρα -- σκοτεινό, αναπότρεπτο και βλοσυρό, πίσω από το εκθαμβωτικό φως των προβολέων - και των φωτογραφικών φλας! -- μα πάνω από όλα, προδομένο από τις ελπίδες μας.


Επειδή ως συνήθως πλατιάζω, μερικές στιγμές που μιλούν από μόνες τους.

- Ο πόλεμος μαίνεται και οι άνθρωποι δεν κερδίζουν... Μα, όπως μας πληροφορεί η τηλεόραση, "οι στρατιώτες έχουν κουράγιο!". Και γιατί να μην έχουν? Ο Στρατάρχης ο ερμηνεύει σαν Ποπ-Σταρ (!) πολεμικά τραγούδια, ηλεκτρίζοντας τα πλήθη σαν πέντε Μαντόνες μαζί. Και σε τι αποσκοπεί? Ζητάει νεοσύλλεκτους, σαγηνεύοντας τα νεανικά μυαλά με μελωδίες περί Τιμής και Πίστης... - είπα Πίστη? Προτρέχω, γιατί αυτή η μαϊμού ο Βερχοέφεν δεν άφησε ούτε τον Θεό απ' έξω. Πάρτε βλέφαρο στήσιμο, στοίχους, στόχους και μετρήστε τους Μπους-ισμούς:




Courage!
Duty!
Honour!


We call upon our Troopers
In this our darkest hour!
Our way of life is what we 're fighting for!

Τhe Eagle high above us
Makes our Spirit sore
And gives us Strength
To go and Win this War!

Ιts a good day to die!
...When you know the reasons why!
Citizens!
We fight for what is Right



A Noble sacrifice!
When Duty calls
You pay the Price!

For the Federation
I will give my Life!


Courage!
Duty!
Honour!


...H τηλεόραση συνεχίζει μετά τη μετάδοση του βιντεοκλίπ: "It's a Good Day to ...Buy!" και αρχίζουν οι διαφημίσεις στυλό, κούπας, μπλουζάκια με έμβλημα τον Στρατάρχη-Ποπ Σταρ... :eek:



...Α ναι. Να τονίσω εδώ πως, όπως και στη πρώτη ταινία, οι στρατιώτες είναι χρήσιμοι μόνο ως ασπίδα για τα κανόνια.... :P :knife: Σε όποια σκηνή εμφανίζονται αγέρωχοι να περπατούν στα δύο πόδια κραδαίνοντας τα τεράστια πολυβόλα τους, στην επόμενη σκηνή ο κορμός και τα πόδια βρίσκονται σε διαφορετικά σημεία.

- A ναι, και ο Θεός μπαίνει στο παιχνίδι. Το Confederation είναι Χιτλερικά άθρησκο, ζητώντας πίστη μόνο στον Εαυτό Του, και ανησυχεί γιατί αυξάνονται οι χριστιανοί ανάμεσα στους στρατεύσιμους... Πως αντιμετωπίζει το θέμα? Όπως ακούμε στις ειδήσεις...
"God Exists... And He is a ...CITIZEN!"
:D


- Σε ένα σημείο της ταινίας, η υπεροπλία των ανθρώπων έρχεται σε φρικτή αντίθεση με τα σκέτα μπράτσα και τις δαγκάνες των ζουζουνιών. Καθώς καίγονται αβοήθητα από τις βόμβες που πέφτουν βροχή, ουρλιάζουν σχεδόν ανθρώπινα μέσα στο μαρτύριο τους. Ιράκ κανείς?


Πολύ το κούρασα και δεν άγγιξα ούτε τα μισά θέματα που καυτηριάζουν τη σημερινή κατάσταση. Κλέινω με την τελευταία ατάκα της ταινίας:

"...Η στρατιωτική υπηρεσία σας παρέχει Πολιτικά Δικαιώματα".







---------------------------------------------------------------------------------------------
Εδιτ: Επειδή μου τη σπάει να ψάχνω μούφα b-movies και να πέφτω συ-νε-χώς πάνω σε πολιτικούς συμβολισμούς, κάντε με μπαν τώρα, προτού ξεκινήσω τον "κύκλο κριτικής ταινιών Γκοτζίλα". :mad:






 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
...:P Ακολουθούν σπόιλερς για όσους θέλουν να δούν μόνο το πιστολίδι.









Το 1, ήταν γεμάτο αμήχανα κλισέ, που αντηχούσαν τα άγχη της δεκαετίας του '50...
Το 2, ήταν μια κακογουστη αρπαχτή.

...Και το 3 τα σπάει!
Δε κάνω πλάκα.

Είχα σκοπό έτσι κι αλλιώς να το δώ. Βγήκε κιόλας;

Αλλά ρε παιδί μου, αν κάποιος δεν έχει δει κανένα από τα 3 δεν καταλαβαίνει γιατί μιλάς, βάλε και κάπου τον τίτλο, ότι μιλάς για το Starship Troopers 3: Marauder [2008] :P


Πάντως για το πρώτο δεν συμφωνώ, ήταν πολύ καλό για την εποχή του :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ασε βρε φαν, μάπα ήταν.

Ήθελαν να κρατήσουν το πνεύμα του βιβλίου μα να εκμοντερνίσουν τους συμβολισμούς :mad: και τι έκαναν? Έφαγαν τον επιστήμονα, την πιο εμβληματική φιγούρα παρανοϊκής ιδιοφυίας του δικού μας μισού του 20ου αιώνα. Αίσχος!

Τα πήρα τώρα. Ώρα για μπύρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lovely_Bitch

Νεοφερμένος

Η Lovely_Bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
hancock[will smith, charlize theron] , μια ταινια, με υπερηρωες! και το don't you mess with zohan[ adam sandler]! η πρωτη καλούλα,αλλα κλισε, η δεύτερη σε στυλ borat. δεν εχουν βγει ακομα στα σινεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Προτρέχω, γιατί αυτή η μαϊμού ο Βερχοέφεν δεν άφησε ούτε τον Θεό απ' έξω.
Mα το 3 δε το εκανε αυτος :confused: Το πες και δε το πιστευα και πηγα να το τσεκαρω. Αλλος το κανε. Εκτος αν αναφερεσαι γενικα στο βιβλιο. (παντως Βερχοέφεν δε τον εχω ξανακουσει, μονο Βερχόφεν, ποιο ισχυει , ξερουμε ; )

Δεν εχω διαβασει το βιβλιο, αλλά το 1ο εργο μπορει να μην ηταν εξισου καλο, αλλα ειχε τις σποντες και τους συμβολισμους και τα πολιτικά του μεσα, ειχε την ωμη βια, και φυσικά ειχε τον θεο :

Clancy Brown με τη φωναρα του (Kurgan στο Highlander για τους παλιους, και ο στρατιωτικος που εκπαιδευσε τον Ντεσμοντ στο Λοστ, για τους νεους :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ποιός είπε ότι σκηνοθετεί τη ταινία...?
Τα κλιπάκια της τβ είναι απίστευτα, θυμίζουν το ψυχικά άρρωστο μέλλον που αναπαριστά με τον ίδιο τρόπο κάποιος στο Ρομποκοπ. Και -έκπληξη- το όνομα του εμφανίζεται πρώτο στα κρέντιτς... :P

Όσο για τη προφορά, τα παράπονα στην ολλανδή που με κατσάδιασε και μένα για το ίδιο θέμα
:(


Η τελευταία ταινία που παρακολούθησα: The Happening.
Eπιτέλους, μιάμιση ώρα χαμένη :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
E sorry, αλλά εκει που μιλουσες για σκηνες απο το εργο, τον ανεφερες, και δινει την εντυπωση οτι ειναι δικο του.

Τα κλιπ της τηλεορασης ειναι κι εμενα τα αγαπημενα μου. Πολυ σατυρικα. (sunblock....5000! :P στο Ρόμποκοπ)

Ακουσες απο Ολλανδη οτι προφερεται ετσι ; Σιγουρα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
30 days of night.
Επιτελους, ενα αυθεντικο θριλερ, μια πρωτοτυπη ιδεα, ενα ανατρεπτικο τελος, κι ενα λαβ στορι ολο εκπληξεις..δηλαδη: Η Αλασκα βυθιζεται στο σκοταδι, και ζομπι καταλαμβανουν την πολη οπου τρωνε σιγα σιγα τους κατοικους (που σ'ολη τη διαρκεια της ταινιας τους ελεγα "πολιτες", αναθεμα το παλερμο), και γινονται κι εκεινοι ζομπι και δαγκωνουν τις επομενους και παει λεγοντας, μεχρι να ξημερωσει ο Θιος την 30 μερα και να καουν τα ζομπια απ'το φως.
Τραγικο πραμα, το μονο που αξιζε ηταν το ζομπι που ηταν φτυστο ο Manson.


Oι Josh Hartnett, Melissa George, Danny Huston, Ben Foster etc etc πρεπει να χρωστουσαν πολλα νοικια για να δεχτηκαν να παιξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
To batman, πολύ καλό, με ωραία εφέ. έξυπνο και καθηλωτικό σενάριο, εξαιρετική Joker ερμηνεία (το όσκαρ είναι δικό του). Γενικά νομίζω πως είναι μέσα στα 2-3 καλύτερα της σειράς.


Το Mama Mia, βλέπεται ευχάριστα, άκρως διασκεδαστικό, με καλές ερμηνείες (Ο Μπρόσναν δε κάνει για μιούζικαλ, ίσως λόγω των προηγούμενων ρόλων του), η Στριπ δίνει ρεσιτάλ. Ότι πρέπει για 2 διασκεδαστικές ώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Awake (2007) - ωραία ιδεά για θρίλερ αλλά θα μπορούσε να ήταν πιο συναρπαστική...

Mama Mia (2008 ) : το βρήκα λίγο χαζο... το μόνο που μου άρεσε ήταν το γραφικό τοπίο...

Grace is gone (2007): κλάμα ο λαός... ωραία όμως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Προχθες είδα το In Bruges (2008 ). Ενώ έχει πολύ καλή βαθμολογία εμένα δε μου άρεσε καθόλου. Με κούρασε πάρα πολύ, μου φάνηκε ανούσιο και βαρετό. Πρέπει βέβαια να ομολογήσω ότι είχε καλές ερμηνείες αλλά μέχρι εκεί. Επίσης πρέπει να αναφέρω ότι στον φίλο μου άρεσε αρκετά αλλά και όχι τόσο ώστε να δικαιολογεί τις τόσο καλές κριτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
To Brokeback Mountain και το βρήκα εξαιρετικό. :)
Ο Χιθ Λέτζερ ήταν τόσο καλός ηθοποιός... Τι κρίμα
:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
George and the Dragon .
Δεν με συνάρπασε ιδιαίτερα πέρα από κάποιες αστείες σκηνές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Salo (120 μέρες στα Σόδομα)

Ακομα δεν εχω καταληξει πως μου φανηκε αυτη η ταινια. Τη βρηκα ταυτοχρονα ενοχλητικη, σοκαριστικη, και με δοσεις ψευτοκουλτουρας. Αλλα νομιζω οτι τελικα περισσοτερο με πειραξε το διεστραμμενο υφος των τεσσαρων, παρα το σεξ και η βια-τα οποια σου φαινονται καπως μονο στην αρχη.
Ευτυχως που ειχαν φροντισει να με ενημερωσουν οτι στον κυκλο των κοπρανων ειχαν λιωσει στις σοκολατες.. Αλλα για τον κυκλο του αιματος δεν επιασε το να σκεφτομαι οτι ειναι κετσαπ:X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Μου βάλανε να δω χθες βράδυ το Reservation Road (2007) - είχα πλαντάξει στο κλάμα η έρμη... αλλά μου άρεσε πάρα πολύ. Τελικά μ'αρέσουν οι συγκινητικές ταινίες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Salo (120 μέρες στα Σόδομα)

Ακομα δεν εχω καταληξει πως μου φανηκε αυτη η ταινια. Τη βρηκα ταυτοχρονα ενοχλητικη, σοκαριστικη, και με δοσεις ψευτοκουλτουρας. Αλλα νομιζω οτι τελικα περισσοτερο με πειραξε το διεστραμμενο υφος των τεσσαρων, παρα το σεξ και η βια-τα οποια σου φαινονται καπως μονο στην αρχη.
Ευτυχως που ειχαν φροντισει να με ενημερωσουν οτι στον κυκλο των κοπρανων ειχαν λιωσει στις σοκολατες.. Αλλα για τον κυκλο του αιματος δεν επιασε το να σκεφτομαι οτι ειναι κετσαπ:X
Ο σκηνοθέτης αναφέρει πως είναι γεμάτη μηνύματα, εγώ δύσκολα τα εντόπισα πάντως...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ο σκηνοθέτης αναφέρει πως είναι γεμάτη μηνύματα, εγώ δύσκολα τα εντόπισα πάντως...:redface:

Περα απο τα προφανη της επιβολης εξουσιας, και τους παραλληρισμους με τα αντιστοιχα Salo που παιζουν στον κοσμο.. ουτε εγω νομιζω οτι βρηκα πολλα. Και καθολου δεν κοκκινιζω γι'αυτο, οριστε μας πια με τα βαθυστοχαστα:P
(Θα ψαξω παντως τι παιζει απο σχολια μ'αυτην την ταινια να δω τι σκεφτηκε ο αλλος κοσμος!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πάντως αυτό με τη κοπρολαγνεία (:worry:) ήτο αναφορά στα fast food.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top