Ποια ήταν η τελευταία ταινία που παρακολουθήσατε;

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Διαφωνώ καθέτως, οριζοντίως και διαγώνια και όχι δεν κρίνω εσένα αλλά την άποψη σου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ομολογώ, μετά από 3 εβδομάδες διακοπών στη θάλασσα, κανένα χειμερινό σινεμά στις Άλπεις δε θα γλύτωνε την κριτική μου. Αλλά κι η Maggie δε μ' άρεσε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Αυτή.

Την περίμενα πολύ καλύτερη, κυρίως λόγω του cast.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γιατί;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα6059

Νεοφερμένος

Η Εύα6059 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Before the Devil knows you are dead

Καλή σκηνοθεσία και καλές ερμηνείες...Εξαιρετική ιδέα η οποία εάν την καλοσκεφτείς σε τρομάζει μιας και είναι πολύ κοντά στην πραγματικότητα...

Συμφωνώ πως ήταν πολύ καλή ταινία, με ενδιαφέρουσα πλοκή και πολύ αληθινούς χαρακτήρες.
Μου άρεσε και το "Τζακποτ στον έρωτα/What happens in Vegas". Ήταν διασκεδαστική με πολύ έξυπνο χιούμορ:whistle:


Aaaa...!!!Eίδα στην τηλεόραση και το "Ο δρόμος προς την ελευθερία" ή ο αγγλικός τίτλος "Selma, Lord Selma". Μου άρεσε πάρα πάρα πάρα πολύ. Είχε θέμα τον αγώνα των μάυρων για τα δικαιώματα στην ψήφο. Με συγκίνησε πραγματικά ο αγώνας τους...:cry_x::'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αυτή.

Την περίμενα πολύ καλύτερη, κυρίως λόγω του cast.
Την είδα και εγώ και δεν περίμενα τίποτα περισσότερο. Ταινία δράσης με δράση ;)
Τεράστιες δόσεις υπερβολής αλλά αυτή είναι η ταινία. Προσωπικά ήταν αυτό που περίμενα και δεν με απογοήτευσε ούτε ενθουσιάστηκα, αλλά σίγουρα δεν έκλαψα τα λεφτά μου (ναι το είδα στο σινεμά και είναι ταινία για σινεμά) :D

Η ταινία που με απογοήτευσε ήταν αυτή:

Speed Racer [2008]

Action | Family | Sport

Από τους αδερφούς Wachowski του Matrix περίμενα κάτι καλύτερο. Ίσως βέβαια απλά δεν ήταν για την ηλικία μου, γιατί φαντάζομαι ότι σε 12χρονα θα άρεσε. Τελείως προβλέψιμο σενάριο, αδιάφορη ηθοποιία και μόνο η εικόνα είχε κάποιο ενδιαφέρον όσο δεν σε ζάλιζαν τα έντονα πολλά χρώματα που είχε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.






Μου αρεσαν και οι δυο αρκετα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα6059

Νεοφερμένος

Η Εύα6059 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.






Μου αρεσαν και οι δυο αρκετα...

Συμφωνώ για το Αστέρι του Βορρά. Ήταν τέλειο!!!! (ακόμα τελειότερο ήταν το βιβλίο)
Τη δεύτερη ταινία δεν την έχω δει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Να τη δεις Ευα....θα σου αρεσει..και θα σου ξυπνησει πολλα διαφορετικα συναισθηματα..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα6059

Νεοφερμένος

Η Εύα6059 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Να τη δεις Ευα....θα σου αρεσει..και θα σου ξυπνησει πολλα διαφορετικα συναισθηματα..;)

Ποιός είναι ο ελληνικός τίτλος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
"Η εξιλεωση"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Εξιλέωση είναι ο ελληνικός τίτλος και όντως είναι ωραία ταινία αν και θα μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερη κατά τη γνώμη μου αν είχε γίνει καλύτερη μεταφορά από το βιβλίο.

Εχμ, με πρόλαβαν. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα6059

Νεοφερμένος

Η Εύα6059 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εξιλέωση είναι ο ελληνικός τίτλος και όντως είναι ωραία ταινία αν και θα μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερη κατά τη γνώμη μου αν είχε γίνει καλύτερη μεταφορά από το βιβλίο.

Εχμ, με πρόλαβαν. :redface:

χεχε!!! tnx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Είδα και εγώ το "Before the Devil knows you are Dead". Αρκετά ενδιαφέρουσα ταινία με έντονη πλοκή που σου κρατάει το ενδιαφέρον τουλάχιστον ως τα μισά της ταινίας. Μετά το κύριο περιστατικό που περιγράφει η ταινία (δεν λέω τι για να μη το χαλάσω σε όσους δεν την έχουν δει) πιστεύω πως το τραβήξανε πολύ και προσπάθησαν να δώσουν μια δραματικότητα η οποία δεν ταίριαζε με τους χαρακτήρες όπως είχαν αναπτυχθεί στην ταινία.

Αξίζει όμως να τη δει κανείς γιατί είναι σχετικά ευχάριστη και με μερικές ανατροπές.

7/10 της έβαλα στο IMDB
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
The pick of destiny

Η πιο αστεία ταινία που χω δει τελευταία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
1408 (2007)

Ακόμα μία ατυχής μεταφορά ενός βιβλίου του Stephen King στον κινηματογράφο. Η ταινία είναι μέτρια. Το μόνο που τη σώζει είναι κάποιες μεμονωμένες σκηνές οι οποίες είναι ενδιαφέρων από άποψη φωτογραφίας κ σκηνοθεσίας. Επίσης σε κάποια σημεία έχει λίγη ένταση αλλά δεν είναι αυτά ικανά να κρατήσουν την ταινία. Η επιλογή του John Cusack για τον πρωταγωνιστικό ρόλο (του παρανοϊκού) ήταν εντελώς λάθος κατά την γνώμη μου. Ο Samuel L. Jackson ήταν για ακόμη μια φορά καταπληκτικός και βοήθησε κι αυτός κάπως την ταινία.

Duck Soup (1933)

Μία καλή ταινία, ίσως και η καλύτερη, των Marx Brothers. Ο φοβερός Groucho και η αδυναμία μου ο Harpo είναι και πάλι τέλειοι και γενικώς όλη η ταινία είναι τέλεια κ δεν έχω τπτ να σχολιάσω :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Sex and the city

Την είδα χθες το βράδυ γιατί δε νύσταζα. Δε μου άρεσε καθόλου, με κούρασε πάρα πολύ (3 ώρες????) και μου φάνηκε υπερβολική σε πολλά σημεία. Ίσως βέβαια μέσα από αυτή την υπερβολή να ήθελαν να δείξουν τις ανθρώπινες σχέσεις και τη ζωή στη Νέα Υόρκη αλλά παρόλα αυτά τη βρήκα σχεδόν ανούσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
In Bruges.

Πολύ καλή ταινία!!! Ενδιαφέρον σενάριο, σε μία παραμυθένια πόλη. Ο Colin Farell καταπληκτικός, το ίδιο και όλοι οι άλλοι (αχ Ralph...). Δεν είχε σχεδόν κανένα κλισέ, αστείες και έξυπνες ατάκες, σχεδόν θύμιζε Guy Richie, στο πιο αργό και ατμοσφαιρικό... Μην τη χάσετε! :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
In Bruges.

Πολύ καλή ταινία!!! Ενδιαφέρον σενάριο, σε μία παραμυθένια πόλη. Ο Colin Farell καταπληκτικός, το ίδιο και όλοι οι άλλοι (αχ Ralph...). Δεν είχε σχεδόν κανένα κλισέ, αστείες και έξυπνες ατάκες, σχεδόν θύμιζε Guy Richie, στο πιο αργό και ατμοσφαιρικό... Μην τη χάσετε! :)
Αυτό που σίγουρα κατάφερε η ταινία είναι να θέλω να πάω να δω την πόλη. Και θα το κάνω φέτος λογικά :D

Εγώ είδα το

The Happening [2008]

Drama | Mystery


Πάντα έχω όρεξη για θρίλερ και σπάνια γελάω με αυτά, αλλά αυτή η ταινία ήταν μια τέτοια περίπτωση. Τόσο χάλια ηθοποιία (ειδικά από την Zooey Deschanel) τόσο γελοίοι διάλογοι, τόσο ασύνδετο σενάριο είχα καιρό να ξαναδώ. Δεν έχει νόημα να την δείτε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Mπορει ο Λουμιδης να ειναι στους καφεδες (εκ του "εκαστος στο ειδος του..."), αλλα στις σκοτεινες, μαυρες κωμωδιες, με "περιεργους" και πολλες φορες αποκοσμους χαρακτηρες, ντυμενες με ενα "ποιητικο" πεπλο μυστηριου, που σε μεταφερουν σε εναν μακρινο παραμυθενιο κοσμο, ο οποιος ομως μοιαζει και τοσο κοντινος...ε καπου εκει φανταζει μονο το ονομα του Τim Burton.
Σκοτεινο,ατμοσφαιρικο,μακαβριες καταστασεις, διαλογοι να γινονται τραγουδοντας (χωρις χορεογραφιες),σκοτεινοι και περιεργοι χαρακτηρες,αγαπη και διψα για εκδικηση που τυφλωνει...βαλτε τα ολα αυτα στο μπλεντερ σε σωστες δωσεις και βγαινει η παραπανω ταινια.

Οι ερμηνιες στο συνολο τους ηταν παρα παρα πολυ καλες και το μονο που εχω να πω για τον J.Depp βλεποντας τον ΚΑΙ σε αυτον τον ρολο ειναι οτι -κατα την γνωμη μου-,ειναι ο πλεον αδικημενος ηθοποιος μιας και δεν εχει παρει τον χρυσο γκομενο.(ΑΚΑ oscar).
H μουσικη επενδυση ειναι παρα πουλ καλη και αν και οπως ειπα εχει πολυ "τραγουδι" προσωπικα δεν με κουρασε.
Αντιθετα το εκανε πιο "ποιητικο", πιο μελαγχολικο και ταυτοχρονα πιο σκοτεινο.
Πολυ καλη και η παρουσια του Alan Rickman (γνωστο απο τις ταινιες του Χ.Ποτερ στο ρολο του Professor Severus Snape) σαν τον κακο δικαστη.

Εξαιρετικα ηταν και τα σκηνικα, καθως και τα ρουχα που πλαισιοναν τους ηθοποιους.
Ξεκινησα με πολλες επιφυλαξεις να δω το εργο, αλλα τελικα χαιρομαι γιατι ηταν κατι πρωτοτυπο,διαφορετικο και που με αφησε ικανοποιημενο.

Ο Τim burton ξερει να κανει κατι καλα.Και καθε φορα το κανει καλυτερο.Και στο προσωπο του J.Depp εχει βρει εναν ηθοποιο πλαστελινη που μπορει να τον ντυνει ακριβως στον εκαστοτε ρολο.

Δεν εχω να κανω τιποτε περισσοτερο απο το να περιμενω την επομενη συνεργασια τους στο Alice in Wonderland (2010)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top