Ποια ήταν η τελευταία ταινία που παρακολουθήσατε;

Dr No

Νεοφερμένος

Ο Dr No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Ειδα την παρακμιακη ταινια "Pu-239"... Ρωσος εργατης πυρηνικου εργοστασιου μολυνεται με ραδιενεργεια και εχει λιγο χρονο ζωης. Έτσι αποφασιζει να κλέψει Πλουτωνιο και να το πουλήσει για να αφησει χρηματα στην οικογένεια του. Τελικα στην πορεια ολα αλλαζουν... Περναει η ωρα αλλα τιποτα παραπανω. 5/10 ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το θέμα ανοίγει, πιλοτικά, έτσι ώστε να διαπιστωθεί αν είναι εφικτό να συνυπάρχει με την κατηγορία αυτή. Αυτό σημαίνει μπορεί να κλειδωθεί σε μία μέρα, σε ένα χρόνο ή και πότε.
Παρακαλώ να αποφεύγετε μηνύματα που είναι «υπερβολικά» λυτά, όπως απλά «μου άρεσε» κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Η πιο πρόσφατη ταινία που είδα ήταν το ''Drag me to hell''. Το διασκέδασα! Horror με πολλά χιουμοριστικά σημεία, κεφάτες ερμηνείες, ανατροπές, ιδανική για χαβαλετζίδικη έξοδο. Με την προϋπόθεση ότι πας ακομπλεξάριστος, με καλή διάθεση, χωρίς να περιμένεις κάτι κουλτουριάρικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
The great Gatsby (2000)

Δεν θα έλεγα πως με ενθουσίασε. Το αντίθετο, τη βρήκα αρκετά αδιάφορη.. Νομίζω πως ως ταινία, όφειλε να εμβαθύνει λίγο περισσότερο στην ψυχολογία των χαρακτήρων- υπήρχε άλλωστε το χρονικό περιθώριο (ήταν μόλις 90'). Προτίμησε ωστόσο να παραμείνει στα επιφανειακά, οπότε και χάθηκε κάθε νόημα που ενδεχομένως να είχε.

ένα 4,5/10


πς. την έθαψα νομίζω :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Elegy

not so good.. Η Penelope εξαιρετική όπως πάντα και ο Ben Kingsley επίσης πολύ καλός.. Αλλά η ταινία δεν έχει κανένα συγκεκριμένο ποιντ. :worry: Πρόκειται απλά για μια ιστορία πάθους που, στη συνέχεια, στο τέλος μετατρέπεται σε βαθιά αγάπη. Αυτό..

6/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Είδα το "Η ρέιτσελ παντρεύεται"

Η Ρέιτσελ παντρεύεται (Rachel getting married)


https://2.bp.blogspot.com/_zMvRps-f1...kpUgWp3PRI/s1600-h/rachel-getting-married.jpg
Κουλτούρα...Κινηματογραφική Νο.1

Η ταινία "Η Ρέιτσελ παντρεύεται" είναι μια ιστορία δύο αδερφών που η σχέση τους έχει διάφορα σκαμπανεβάσματα. Θεωρώ ότι η ταινία είχε και καλά και άσχημα σημεία. Ας ξεκινήσουμε από τα καλά:





  1. Η ερμηνεία της Anne Hathaway είναι εκπληκτική ως πρώην ναρκομανής (προτάθηκε και για Όσκαρ).
  2. Οι ενδυματολογικές επιλογές και γενικότερα το όλο στυλ της πρώην τοξικομανούς Κιμ (Anne Hathaway) είναι πολύ πετυχημένο.
  3. Η ταινία έχει επίσης πολύ ωραίες στιγμές - π.χ. όταν η Ρέιτσελ διαμαρτύρεται για τη συμπεριφορά της αδερφής της στο τραπέζι των συγγενών, η στιγμή που η Κιμ απεγνωσμένη κάνει απόπειρα δολοφονίας κτλ.

Ωστόσο, η ταινία είχε και αρκετά αδύναμα σημεία:


  1. Το μοντάζ και η εικονοληψία ήταν για μένα λίγο κακής ποιότητας. Στους τσακωμούς, η κάμερα ανεβοκατέβαινε ελαφρά δείχνοντας την προσπάθεια του σκηνοθέτη να αποτυπώσει την ένταση της στιγμής. Εγώ, πάλι, μόνο ζαλίστηκα...
  2. Επίσης η κάμερα κέντραρε πολλές φορές στο λαιμό και στον κορμό των ηθοποιών (φυσικά έπαιρνε και τα κεφάλια τους), και αυτό με έκανε να σηκώνω ασυναίσθητα το κεφάλι μου στην προσπάθειά μου να δω και λίγο πιο πάνω...
  3. Γενικότερα, η ταινία είχε καλές στιγμές. Στο σύνολό της περιγράφει με πολύ αργό ρυθμό την όλη προετοιμασία του γάμου της Ρέιτσελ. Πιο συγκεκριμένα, ο σκηνοθέτης επέλεξε να ενσωματώσει στην ταινία όλη την προετοιμασία της νύφης, τα προ-γαμήλια γλέντια και τις οικογενειακές συγκεντρώσεις, την τελετή και το γαμήλιο γλέντι σε σημείο να καταντάει αρκετά "επική" (113 λεπτά είναι αυτά!) και λίγο βαρετή (σε αυτά τα σημεία που προανέφερα)

ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Καλό casting, πολύ καλή ιδέα και σενάριο που όμως πολλές φορές "πνίγονται" από τις πάμπολλες σκηνές από τα γλέντια


ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7,5/10








>Nickname<

από https://tiexwstomualomou.blogspot.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
εγω αυτο και το προηγουμενο σκ ειδα ολες τις ταινιες του φατιχ ακιν

τον ερωτευτηκα παραφορα θαρρω

πως αντεχει να ειναι τοσο τρομερος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
City of Angels

Σε πόσες ταινίες έχω δώσει χάλια κριτικές τελευταίως;.. Προσθέστε άλλη μία. :happy:

Από τις πιο χλιαρές ταινίες που έχω δει, με μόνο 1-2 δυνατές στιγμές που εστίαζαν στο πόσο μοναδικά είναι ορισμένα πράγματα που θεωρούμε δεδομένα, όπως ο αέρας που αναπνέουμε ή το φρούτο που τρώμε.. Στ αλήθεια όμως δεν κατάφερνε να σου περάσει κανένα άλλο συναίσθημα περαν αυτού.
Η αντίθεση μεταξύ φυσικού και υπερφυσικού δεν ήταν καθόλου έντονη ή σαφής, δεν είχες καμία αίσθηση του χρόνου που περνάει μέσα στην ταινία :worry:, και ενώ σαν ιδέα ήταν πολύ πρωτότυπη, φαινόταν σαν να έγραψαν ένα σενάριο στο πόδι, και η ταινία βασιζόταν κυρίως στο βλέμμα του Nicolas Cage και το χαμόγελο της Meg Ryan.


6/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Breaking the waves

Εξαιρετική!Με εντυπωσίασε η προσέγγιση του σκηνοθέτη στο θέμα.Με εντυπωσίασε η ερμηνεία της πρωταγωνίστριας.Με εντυπωσίασε το γεγονός ότι όλη η ταινία ήταν γυρισμένη στο χέρι.

Την συστήνω ανεπιφύλακτα!Εύγε Τριερ!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris80

Νεοφερμένος

Ο chris80 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Paranormal Activity

Έχετε ακούσει για αυτή την ταινία; Στην Αμερική γίνεται της τρελής! Λένε ότι είναι το πιο τρομακτικό θρίλερ των τελευταίων χρόνων. Γυρίστηκε με απλή κάμερα από ερασιτέχνες (στο στυλ του Blair Witch Project) και λένε ότι δεν περιέχει ούτε μία αηδιαστική σκηνή. Το trailer δείχνει εκτός από σκηνές της ταινίας και τις αντιδράσεις των θεατών... έχουν φρικάρει εντελώς! Κάπου διάβασα ότι θα έρθει και στην Ελλάδα τον άλλο μήνα. Ψήνομαι άγρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nikos86

Νεοφερμένος

Ο Nikos86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Χθες είδα το SAW 6!! Δεν μπορώ να πω οτι με τρέλανε!! Νομίζω οτι το 2 και το 3 ήταν πολύ καλύτερα!! Τα τελευταία έχουν κάνει κοιλιά!! Το paranormal activity που λέει ο chris ακούγεται ενδιαφέρον, πριν μερικές μέρες είχα διαβάσει για την ταινία σε ένα ξένο site, έχει πάρει πολύ θετικές κριτικές!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Είδα το Sweet November και έλιωσα μιλάμε... Τώρα τελευταία άρχισα να βλέπω φανατικά ταινίες και δεν σας κρύβω ότι απο αυτό το thread παιρνω όλες τις ιδέες..

Θα μπορούσε κανείς να μου προτείνει ταινίες παρόμοιου στυλ με την παραπάνω? Δλδ πιο πολύ συναισθηματικές.. Απλά θέλω κάποιες πραγματικά πολύ καλές μην κλαίω τα λεφτά που δίνω στο video club. Και το κυριότερο.. ΘΕΛΩ ΠΟΛΛΕΣ!!!!

Ευχαριστώ πολυυυυ...

Υ.Γ. Ακόμα και πασίγνωστες αν είναι κατά 99% δν θα τις έχω δει, όπως πχ τον τιτανικό που τον είδα πριν λίγες μέρες επειδή το πέτυχα τυχαία σε ένα κανάλι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Είδα πρόσφατα το Reservoir Dogs.
Η πλοκή του ήταν αρκετά καλή, όπου μια ομάδα κακοποιων προσλαμβάνεται για να κάνει μια ληστεία.Μεταξύ τους είναι όλοι άγνωστοι και έχουν κωδικά ονόματα ώστε κανείς να μην γνωρίζει τίποτα για τους άλλους.
Ανάμεσα τους υπάρχει κι ένας αστυνομικός και όταν στραβώσει η δουλειά αρχίζουν να υποπτεύονται ο ένας τον άλλο.

Η εναλλαγή σε παρόν και παρελθόν ώστε να μας δώσει ο σκηνοθέτης την ιστορία του καθενός από τους κακοποιούς ώστε να ξετυλιχθεί το νήμα της ιστορίας είναι αρκετά καλή.Το μόνο που δε μου άρεσε ήταν οι σκηνές βίας, τις οποίες βρήκα υπερβολικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Αγαπάμε τον Mr Pink :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Η εναλλαγή σε παρόν και παρελθόν ώστε να μας δώσει ο σκηνοθέτης την ιστορία του καθενός από τους κακοποιούς ώστε να ξετυλιχθεί το νήμα της ιστορίας είναι αρκετά καλή.Το μόνο που δε μου άρεσε ήταν οι σκηνές βίας, τις οποίες βρήκα υπερβολικές.

Σχολιάζεις ταινία του Ταραντινό. Στους κύκλους των σινεφίλ είναι ιεροσυλία να τον αναφέρεις ως "σκηνοθέτη" γιατί δεν είναι σκηνοθέτης, είναι απλά Ταραντινό :P Και η βία στις σκηνές δεν είναι υπερβολική, είναι Ταραντινό :P Πόσο ψωνισμένη ακούγομαι; :P

Είδα με τον κολλητό μου το Mary and Max. Το είχα ξαναδεί και στον κινηματογράφο και φοβόμουν ότι στην τηλεόραση θα χάνει κάπως αλλά τελικά μου άρεσε εξίσου και τις δύο φορές. Το μόνο του μειονέκτημα είναι οτι γενικώς είναι κάπως σκοτεινό. Θα μπορούσε να έχει περισσότερο χρώμα γιατί είναι η υπόθεση αρκετά ψυχοπλακωτική, είναι και το animation σκοτεινό και όταν τελειώνει η ταινία νιώθεις μία μικρή τάση να καταβροχθίσεις 5 κεσεδάκια haagen dazs :P

Υπόθεση: Η Mary είναι ένα μικρό κοριτσάκι που ζει στην Αυστραλία σε ένα άθλιο οικογενειακό περιβάλλον και ο Max είναι ένας παχύσαρκος διανοητικά καθυστερημένος κάτοικος της Νέας Υόρκης. Τυχαία αρχίζουν να αλληλογραφούν και μία περίεργη σχέση ,που επηρεάζει και τους δύο ιδιαίτερα, αναπτύσσεται μεταξύ τους.

Στον κινηματογράφο το τελευταίο που είδα ήταν το "Ακαδημία Πλάτωνος". Μπορώ να πω οτι ο Καφετζόπουλος ήταν απρόσμενα καλός και η Τιτίκα Σαρινγκούλη επίσης είναι καλή. Με χάλασε λίγο το ότι στην αρχή δίνει πολύ ένταση σε ρατσιστικές σκηνές, και με την κοινή λογική σκέφτεσαι ότι θα τις ανατρέψει στο τέλος και το μήνυμα θα είναι αντιρατσιστικό αλλά ... στο τέλος το αφήνει κάπως χλιαρό και σίγουρα "αντιρατσιστική" δεν θα την χαρακτήριζα... Δε με έπεισε.. πόσο μάλλον κάποιον που είναι ρατσιστής ή κάποιον που δεν ξέρει τι είναι.

Περιμένω να δω αυτή την εβδομάδα τον Κυνόδοντα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Turok

Νεοφερμένος

Ο Turok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Είδα πριν 2-3 μερες το saw6. Καλουτσικο σε γενικες γραμμες αν και δεν πιανει τα επιπεδα των 1 και 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Duress

Πρίν λίγη ώρα τελείωσε η προβολή.

Η ταινία μέτρια.Ο Σάκης μας πολύ καλός και θα πρέπει να του συγχωρήσουμε την λίγη προφορα!

Κοιλιά κάπου στην μέση.Εξαιρετικό τέλος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ina10039

Νεοφερμένος

Η ina τη περιμενεις? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νεάπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
εγω το 2012 το φοβαμαι:(:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
To District 9...ωραια ταινια, μονο που θελω να υπαρξει συνεχεια, διοτι σε περιπτωση που δεν..., θα τους παρει και θα τους σηκωσει με το τελος που εδωσαν :mad:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top