Ποια η γνώμη σας για τον στοματικό έρωτα;

Ποια η γνώμη σας για τον στοματικό έρωτα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 266)
  • Τρελαίνομαι, μ' αρέσει περισσότερο κι από το παγωτό! :redface:

    Ψήφοι: 139 52.3%
  • Ωραίο είναι, αλλά το αντάλλαζα ευχαρίστως με μια βάφλα :P

    Ψήφοι: 68 25.6%
  • Δεν μ' αρέσει βασικά, αλλά το κάνω για να τον/την ικανοποιώ :look:

    Ψήφοι: 22 8.3%
  • Προτιμώ να φάω χαλασμένη φέτα, παρά να το δοκιμάσω! :sick:

    Ψήφοι: 37 13.9%

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα τι περισσότερο μπορείς να απαντήσεις σε μια θέση (δεν τη θεωρώ καν άποψη) που λέει μόνο: "Είναι αηδία, μακριά"; :worry:
Πόσο άσκοπο και μειωτικό είναι για ολόκληρη τη συζήτηση να εκφράζεις μια τέτοια θέση, χωρίς καν αιτιολόγηση;

(Αν και παρ' όλ' αυτά, πιστεύω ότι κανένας από τους συμμετέχοντες δεν είχε ως στόχο να μειώσει τον άλλο, άρα το μόνο άτοπο αυτή τη στιγμή είναι η περαιτέρω συζήτηση που γίνεται... :P)
Good point. Συμφωνώ.
Όμως, το ότι κάποιος εκφράζεται με τον Χ αρνητικό τρόπο, δικαιολογεί να εκφραζόμαστε εμείς με τον Υ αρνητικό τρόπο;

Επίσης το θέμα δεν ζητά άποψη, ζητά γνώμη. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
(Αν και παρ' όλ' αυτά, πιστεύω ότι κανένας από τους συμμετέχοντες δεν είχε ως στόχο να μειώσει τον άλλο, άρα το μόνο άτοπο αυτή τη στιγμή είναι η περαιτέρω συζήτηση που γίνεται...
¨η συζητηση που γινεται ειναι κατι αρκετα... περιπλοκο. εγω προσωπικα (μεροληπτικος παρατηρητης) το θεωρω πολυ ουσιώδες ζητημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Η ένσταση μου εντοπίζεται όχι τόσο στο ότι δεν είναι βέβαια η αλλαγή άποψης, αλλά κυρίως στο πόσο άσκοπο και μειωτικό είναι να απαντάς στην άποψη κάποιου λέγοντας μόνο ότι θα την αλλάξει αργότερα, όσο βέβαιο κι αν είναι ή το θεωρείς.
Δεν είναι "εκνευριστικό" φίλε Chaos, είναι έλλειψη σεβασμού. Απλά η έλλειψη σεβασμού αυτή θεωρείται τόσο αυτονόητη και φυσική από τα περισσότερα μέλη της κοινωνίας, που παραξενεύονται ή ακόμη και ενοχλούνται όταν υποδεικνύεται.
Επίσης, είναι άσκοπο. Είναι εξίσου άσκοπο με το να υποδεικνύεις σε κάποιον με μεγάλη μύτη αυτό του το ελάττωμα (βασικά είναι ακόμα πιο άσκοπο, διότι πλαστική ...ηλικίας δεν υφίσταται ακόμα -- προς τα εμπρός τουλάχιστον ;)). Είναι κάτι που ΔΕΝ μπορεί να το αλλάξει στην παρούσα φάση, οπότε πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι εξυπηρετεί να point it out. Να μην εκφράζει αυτή την άποψη μέχρι να μεγαλώσει αρκετά ώστε να μειωθούν οι πιθανότητες να την αλλάξει; Πραγματικά εξακολουθώ να μην αντιλαμβάνομαι τη σκοπιμότητα πίσω από μια τέτοια συμβουλή/πείραγμα/whatever, και ούτε εσύ, ούτε η Νεραίδα μου απαντήσατε.

Καταρχας καλο θα ειναι να περιοριζεστε στο εν λογω θεμα, διοτι το σχολιο μου εγινε σε αυτο και οχι σε κατι αλλο.
Κατα δευτερον, η ασεβεια ειναι στο οτι πιστευω πως για να εχει καποιος παγιωμενη θεση για οτιδηποτε σεξουαλικης φυσεως, θα πρεπει να εχει στην πλατη του αρκετα χρονια ενεργης σεξουαλικης ζωης και το οτι ειχα το θρασος να το εκφρασω, ισως, οπως προειπα, καπως αστοχα?! Και η μικρη μου αδερφη να ηταν και δεν ειχε καμμια σεξουαλικη εμπειρια, οπως η φιλης μας, και μου ελεγε κατι τετοιο, το ιδιο θα της απαντουσα και δεν βλεπω το ανουσιο και το ασκοπο που εσυ εντοπιζεις.

Επίσης, γενικά μιλώντας, η εμπειρία δεν είναι αποκλειστικός παράγοντας διαμόρφωσης άποψης, ούτε καν ο σωστότερος. Πολλές φορές οδηγεί σε υποκειμενικότητα και εσφαλμένες, συμφεροντολογικές κρίσεις. Η εμπειρία σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να προσομοιωθεί από την ορθή λογική με πολύ πιο αντικειμενικό τρόπο. Γενικά μιλώντας πάντα, δεν αναφέρομαι σε αυτή την παράγραφο στο (στοματικό) σεξ, το οποίο αποτελεί καθαρά υποκειμενικό θέμα. Ωστόσο, όπως ανέφερα και παραπάνω, το pattern αυτό το έχω παρατηρήσει και σε θέματα που απέχουν αρκετά από τον ...χώρο των αισθήσεων.


Εαν θες να το συζητησουμε γενικικοτερα, ανοιξε ενα αλλο θεμα, διοτι σε αυτο που βρισκομαστε(η γνωμη σας για τον στοματικο ερωτα) η εμπειρια ειναι απαραιτητη για να εκφρασεις γνωμη, αποψη, οπως θελεις ονομασε το.

Ο λόγος που δεν αντιλαμβάνεστε σε τι ακριβώς διαφωνώ, είναι, κατά τραγική ειρωνία, ακριβώς ο λόγος που διαφωνούμε.


Το λαθος σου ξερεις που ακριβως εντοπιζεται? Στο γεγονος οτι η αρχικη μου παρατηρηση στην αναρτηση της κοπελας εγινε σε πολυ συγκεκριμενο θεμα που παρεμπιπτοντως η εμπειρια για διαμορφωση γνωμης ειναι α πα ραι τη τη, κατι που δε σημαινει ομως οτι γενικοτερα, σε μια πλειαδα αλλων θεματων, δεν μπορεις να εχεις αποψη, εαν δεν μετρας χρονια στην πλατη σου.

που δεν εθεσε απλα σε αμφισβητηση το οτι "δεν μπορεις να εκφερεις αποψη επειδη δεν εχεις δοκιμασει" (το οποιο ως τεκμηριο στηριζεται σε... σαθρες βασεις - αντιπαραδειγμα σε τετοιο επιχειρημα, τα ναρκωτικα;))... αλλα δηλωσε την πεποιθηση της νεραιδας οτι θα αλλαξει γνωμη.

Καλο μου παιδι, εχεις διαβασει τις προηγουμενες αναρτησεις μου?! Διοτι εαν το εχεις ηδη κανει, θα αρχισω να αναρωτιεμαι μηπως εχω αρχισει να γραφω περιπλοκα και δυσνοητα.
Καταρχας πουθενα δεν εγραψα οτι δεν μπορει καποιος να εκφερει αποψη ακομα και οταν δεν εχει δοκιμασει ή ακομα και οταν δε γνωριζει. Το να επισημαινεις σε καποιον , εστω και με ακομψο (επαναλαμβανω) τροπο, οτι αυτο που σημερα υποστηριζει μπορει να μην ισχυει αυριο, δε σημαινει οτι του αφαιρεις το λογο. Αν μη τι αλλο ο καθενας εχει το δικαιωμα να γραψει για τον εαυτο του ο,τι γουσταρει.
Και κανε μου τη χαρη να μην κανεις αστοχες συγκρισεις. Για να μην κανει καποιος χρηση ναρκωτικων ουσιων σαφως και δε χρειαζεται να τα εχει πρωτα δοκιμασει. Αλλα για να γνωριζεις, εαν σου αρεσει κατι ή οχι οσον αφορα στο σεξουαλικο, οπως και να το κανουμε, εαν εχεις μαλιστα μηδαμινη εμπερια, εισαι το λιγοτερο ακυρος για ο,τι κι εαν πεις.


ενα ακομα αντιπαραδειγμα. σημερα μας κυβερνουν οι 50αρηδες του πολυτεχνειου, που οσο και να παλεψαν την εποχη τους οι περισσοτεροι συμβιβαστηκαν στην... ασφαλεια της καθημερινοτητας τους. οταν λοιπον κατηγορουμε για την αθλια κατασταση της ελληνικης πραγματικοτητας, να εχουμε παντα υπ οψιν, οτι η γενια του 70 και του 80 που πλεον ειναι η "ωριμη" ηλικια "μεγαλωσε και αλλαξε γνωμη".


το παραπανω παραδειγμα αποτελει μια γενικευση. οσο γενικευση ηταν το πειραγμα της Νεραιδας.

Το σχολιο μου εγινε σε συγκεκριμενο θεμα και πανω σε συγκεκριμενη αποψη. Περιορισου σε αυτο, ωστε να να ξερουμε για τι πραγμα γραφουμε. Διαφορετικα θα αρχισουμε τις φλυαριες.


καταλαβαινω οτι νιωθεις οτι επαναλαμβανεσαι, αλλα δεν θεωρω οτι εχετε καταλαβει τον ουσιαστικο λογο της διαφωνιας.

btw, δεν εχω τιποτα με τον στοματικο ερωτα, καταλαβαινω οτι ειναι ζητημα τοσο γουστου, οσο και του ιδιου του ζευγαριου.
Υποστηριξε αραγε κανεις το κατι διαφορετικο?!



¨η συζητηση που γινεται ειναι κατι αρκετα... περιπλοκο. εγω προσωπικα (μεροληπτικος παρατηρητης) το θεωρω πολυ ουσιώδες ζητημα

Περιπλοκο το εχεις κανει εσυ, διοτι πηρες μια δηλωση μου (που επαναλαμβανω για αλλη μια φορα και ελπιζω να ειναι και η τελευταια) στην οποια υπηρξε αναφορα στο θεμα της ηλικιας και πως η τελευταια επηρεαζει την αποψη του καθε ενα σε γενικοτερο πλαισιο.

Πουθενα δεν υποστηριξα οτι η υπαρξη της εμπειριας ειναι αναγκαια συνθηκη για να εκφρασει κανεις αποψη γενικοτερα.
Θελετε να συζητηθει σε γενικοτερο πλαισιο το θεμα εμπειρια-αποψη? Δημιουργηστε αναλογο θεμα, εαν ηδη δεν υπαρχει.
Αλλα σας παρακαλω, μη γενικευετε ενα σχολιο μου που εγινε συγκεκριμενη στιγμη, ειχε συγκεκριμενο υφος, σε συγκεκριμενο θεμα και αφορουσε συγκεκριμενη γνωμη.

Αυτα... και ελπιζω να μην επανελθω για να αναφερω και να αναλυσω μια απο τα ιδια...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Περιπλοκο το εχεις κανει εσυ, διοτι πηρες μια δηλωση μου (που επαναλαμβανω για αλλη μια φορα και ελπιζω να ειναι και η τελευταια) στην οποια υπηρξε αναφορα στο θεμα της ηλικιας και πως η τελευταια επηρεαζει την αποψη του καθε ενα σε γενικοτερο πλαισιο.
σε ενα μονο θα συμφωνησω, οτι κανουμε κυκλους.:)

δυστυχως, μετα απο 3-4 σελιδες συζητησης, πιστευω, οτι αδυνατεις να καταλαβεις ποιο ειναι το ζητημα με τη δηλωση σου.

πιστευω οτι ειναι καλο να γινει σπλιτ αυτο το θεμα, παντως. γιατι εξ'αρχης δεν η επεμβαση ηταν πανω στην λογικη, και οχι στην αποψη περι του στοματικου σεξ. το δηλωσα αλλωστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κατα δευτερον, η ασεβεια ειναι στο οτι πιστευω πως για να εχει καποιος παγιωμενη θεση για οτιδηποτε σεξουαλικης φυσεως, θα πρεπει να εχει στην πλατη του αρκετα χρονια ενεργης σεξουαλικης ζωης και το οτι ειχα το θρασος να το εκφρασω, ισως, οπως προειπα, καπως αστοχα?!

Για σένα παγιωμένη θέση είναι απλά η θέση την οποία εκφράζεις; Διότι δεν έκανε κάτι παραπάνω.

Γενικά παρατηρώ ότι ο κόσμος χαρακτηρίζει κάποιον απόλυτο με περισσή ευκολία, μόνο και μόνο επειδή εκφράζει ή και --θού κύριε!-- υποστηρίζει, την όποια θέση του.

Όσον αφορά το χωριστό θέμα, συμφωνώ και το έχω προτείνει από χθες. Εικάζω ότι πλέον, μετά από τόσα ποστς, είναι βέβαιο ότι θα μεταφερθούμε ομαδικώς. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
η εμπειρια ειναι απαραιτητη για να εκφρασεις γνωμη, αποψη, οπως θελεις ονομασε το.
πιστευω οτι αρκετα ευστοχα εχει τοποθετηθει η μισελ, δηλαδη δικαιωμα για το αν θελουν να κανουν στοματικο ερωτα εχουν μονο οσοι εχουν δοκιμασει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
σε ενα μονο θα συμφωνησω, οτι κανουμε κυκλους.:)

δυστυχως, μετα απο 3-4 σελιδες συζητησης, πιστευω, οτι αδυνατεις να καταλαβεις ποιο ειναι το ζητημα με τη δηλωση σου.

πιστευω οτι ειναι καλο να γινει σπλιτ αυτο το θεμα, παντως. γιατι εξ'αρχης δεν η επεμβαση ηταν πανω στην λογικη, και οχι στην αποψη περι του στοματικου σεξ. το δηλωσα αλλωστε

Πφφφ...αντε παλι. Μαζι μιλαμε, αλλα σιγουρα χωρια καταλαβαινομαστε.
ΠΟΙΑ λογικη αγορι μου?! Ποιος σου ειπε οτι κατι που ελεχθη πανω σε κατι πολυ συγκεκριμενο το συναντα κανεις στις αποψεις μου γενικοτερα?!
Θες να το συζητησεις/-με γενικοτερα το θεμα? Ασε την εν λογω αναρτηση μου στην ακρη και κανε το σε αναλογο θεμα.
Να με συγχωρεις, αλλα η δικη μου λογικη δεν περιοριζεται σε εκεινη την απαντηση μου, για την οποια μαλιστα εδωσα εξηγησεις περαν του δεοντος.

Δεν γνωριζω, εαν αδυνατω να αντιληφθω, το μονο σιγουρο ειναι οτι ευχαριστως θα αδυνατιζα κανα-δυο κιλακια για να επανελθω παλι στα 50. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ ότι πιθανότατα θα αλλάξει άποψη. Κι εγώ αυτό πιστεύω αν θες τη γνώμη μου.
Εδώ για κάποια πράγματα θεωρώ ακόμα και για τον εαυτό μου πολύ πιθανό να αλλάξω άποψη αργότερα.
(και εδώ ανακύπτει ένα άλλο, εφαπτομενικά σχετικό (tangentially related) θέμα: Κατά πόσον η πεποίθηση κάποιου και των γύρω του ότι θα αλλάξει άποψη αργότερα μετατρέπει την προφητεία αυτή σε ...αυτοεκπληρούμενη προφητεία)
Ένας καλός κανόνας για να μην μπλεκόμαστε σε συζητήσεις χωρίς διέξοδο, είναι να μην γενικεύουμε αυτά που ισχύουν για ειδικούς λόγους κι έχουν ειδικό ενδιαφέρον. Αφού λοιπόν δεν διαφωνείς ότι είναι πολύ πιθανόν ν' αλλάξει άποψη, ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ζήτημα πάντα, δεν βλέπω πού ακριβώς κολάει η γενίκευση και η προσπάθεια να κολληθεί στον τοίχο η Νεράιδα, επειδή δήθεν προσέβαλε την συνομιλήτρια.

Όσο για το εφαπτομενικό σου ερώτημα, έχω να παρατηρήσω ότι υπάρχει μάλλον ένα λάθος στη διατύπωση. Εδώ μιλάμε για την πεποίθηση κάποιου, ότι ΚΑΠΟΙΟΣ ΆΛΛΟΣ θ' αλλάξει κάποτε άποψη, συνεπώς δεν τίθεται θέμα αυτοεκπληρούμενης προφητείας.

Η ένσταση μου εντοπίζεται όχι τόσο στο ότι δεν είναι βέβαια η αλλαγή άποψης, αλλά κυρίως στο πόσο άσκοπο και μειωτικό είναι να απαντάς στην άποψη κάποιου λέγοντας μόνο ότι θα την αλλάξει αργότερα, όσο βέβαιο κι αν είναι ή το θεωρείς.
Δηλαδή περίμενες από τη Νεράιδα να αρχίσει ν' αναλύει με ύφος ειδικού, τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της πεολειχίας κι έτσι ν' αποδείξει στη συνομιλήτρια ότι τελικά θα της αρέσει; Εάν τότε έμπαινα εγώ κι έλεγα κάτι του στυλ "Ν' ακούτε ρε τη Νεράιδα, ξέρει η κοπέλα για ποιο πράγμα μιλάει", θα φαινόταν σαν να αφήνω υπονοούμενα για την ηθική της, έτσι δεν είναι; Για μένα, όπως είπα και στο προηγούμενο ποστ μου, ήταν καθαρά θέμα αμεσότητας του ύφους και τίποτε περισσότερο. Τώρα, το γιατί κάποιοι επιδεικνύουν τόση ευαισθησία, όταν τους λένε ότι δεν τα γνωρίζουν όλα από γεννησιμιού τους, αυτό είναι άλλο ζήτημα...


Δεν είναι "εκνευριστικό" φίλε Chaos, είναι έλλειψη σεβασμού. Απλά η έλλειψη σεβασμού αυτή θεωρείται τόσο αυτονόητη και φυσική από τα περισσότερα μέλη της κοινωνίας, που παραξενεύονται ή ακόμη και ενοχλούνται όταν υποδεικνύεται.
Χμμμ, εδώ θα μπορούσε να το δει κανείς κι αντίστροφα όμως: Αυτό που θεωρείται από τους μεγαλύτερους ως αυτονόητο, από τους νεότερους θεωρείται έλλειψη σεβασμού (αξίζει η άγνοια σεβασμό άραγε;:hmm:) σε σημείο που πράγματι τους παραξενεύει, αφού δεν μπορούν να κατανοήσουν πώς είναι δυνατόν κάποιος να προτρέχει τόσο πολύ και να θεωρεί ότι τον προσβάλλουν όταν του το επισημαίνουν.

Επίσης, είναι άσκοπο. Είναι εξίσου άσκοπο με το να υποδεικνύεις σε κάποιον με μεγάλη μύτη αυτό του το ελάττωμα (βασικά είναι ακόμα πιο άσκοπο, διότι πλαστική ...ηλικίας δεν υφίσταται ακόμα -- προς τα εμπρός τουλάχιστον ;)). Είναι κάτι που ΔΕΝ μπορεί να το αλλάξει στην παρούσα φάση, οπότε πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι εξυπηρετεί να point it out. Να μην εκφράζει αυτή την άποψη μέχρι να μεγαλώσει αρκετά ώστε να μειωθούν οι πιθανότητες να την αλλάξει; Πραγματικά εξακολουθώ να μην αντιλαμβάνομαι τη σκοπιμότητα πίσω από μια τέτοια συμβουλή/πείραγμα/whatever, και ούτε εσύ, ούτε η Νεραίδα μου απαντήσατε.
Ε λοιπόν εδώ η σκοπιμότητα είναι για μένα προφανής και πασίδηλη: Αυτό που μπορεί να κάνει κάποιος σ' αυτήν την περίπτωση είναι ακριβώς να κρατήσει μικρό καλάθι ως προς την απόλυτη άποψη που εξέφρασε, δεδομένης της άγνοιάς του επί του θέματος και να μην δηλώνει πράγματα τα οποία πιθανότατα κάποτε θα τα μετανιώσει. Επίσης, θα μπορούσε ν' αποτελεί πρόκληση προς τεκμηρίωση. Τόσο απλό κι όμως τόσο δυσνόητο;

Επίσης, γενικά μιλώντας, η εμπειρία δεν είναι αποκλειστικός παράγοντας διαμόρφωσης άποψης, ούτε καν ο σωστότερος. Πολλές φορές οδηγεί σε υποκειμενικότητα και εσφαλμένες, συμφεροντολογικές κρίσεις. Η εμπειρία σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να προσομοιωθεί από την ορθή λογική με πολύ πιο αντικειμενικό τρόπο.
Αν μπορούσε η ορθή λογική να προσομοιώσει ένα καλό τσιμπούκι και μάλιστα επαρκώς, θα κάναμε έρωτα με ...τηλεπάθεια, εκ του μακρόθεν κι εκ του ασφαλούς. :clapup:Επιμένω ότι είναι άστοχο να μιλάμε γενικά στην ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ περίπτωση.

Γενικά μιλώντας πάντα, δεν αναφέρομαι σε αυτή την παράγραφο στο (στοματικό) σεξ, το οποίο αποτελεί καθαρά υποκειμενικό θέμα. Ωστόσο, όπως ανέφερα και παραπάνω, το pattern αυτό το έχω παρατηρήσει και σε θέματα που απέχουν αρκετά από τον ...χώρο των αισθήσεων.
Έλα όμως που η Νεράιδα μιλούσε αποκλειστικά και μόνο για το στοματικό και κατά συνέπεια η όλη συζήτηση είναι άκυρη. Όταν το ακούσω σε άλλα γενικότερα ζητήματα, πιθανώς θα έχω την ίδια άποψη με σένα.

Ο λόγος που δεν αντιλαμβάνεστε σε τι ακριβώς διαφωνώ, είναι, κατά τραγική ειρωνία, ακριβώς ο λόγος που διαφωνούμε. Θεωρείτε ότι προβάλλω δικές μου ενοχλήσεις μέσα από αυτή την περίπτωση, λόγω του νεαρού και της δικής μου ηλικίας. Και γι'αυτό κατά πάσα πιθανότητα θα εξακολουθήσετε να μην αντιλαμβάνεστε σε τι διαφωνώ, εκτός αν αυτή η παράγραφος αλλάξει την προφανή ροή των σκέψεων σας επ'αυτού. Αλλά I highly doubt it.
Αντιλαμβάνομαι θαυμάσια με τι διαφωνείς, ωστόσο το θεωρώ λάθος στη γενίκευσή του. Δεν μπορούμε να διακρίνουμε σε ποιες περιπτώσεις έχει ισχύ μια αρχή και σε ποιες όχι; Αλλά αφού έχεις ήδη κατατάξει τη ροή των σκέψεών μας σε συγκεκριμένο κανάλι, αμφιβάλλοντας για το κατά πόσον μπορούμε ν'αλλάξουμε, υποπίπτεις ακριβώς στο ίδιο σφάλμα για το οποίο μας κατηγορείς. Είσαι βέβαιη για τη μελλοντική έκβαση των σκέψεών μας!! Αφού είναι έτσι, βγάλε λοιπόν τη σκούφια σου και βάρα μας...:lol:

chaos, θα σου απαντησω με εναν επισης "σικ" τροπο, που μπορει ομως να μην εχεις αντιληφθει
Λυπάμαι που στο λέω, όμως το (sic) δεν σημαίνει αυτό που κατάλαβες. Σημαίνει "έτσι" στα λατινικά και μπαίνει σε παρένθεση, όταν ο γράφων θέλει να υποδείξει ότι κάποιος νεολογισμός γράφηκε επίτηδες απ' την πλευρά του κι όχι κατά λάθος. Πάμε παρακάτω...

πολλα πραγματα τα οποια θεωρουμε ΔΕΔΟΜΕΝΑ οταν φτανουμε σε καποια ηλικια, ειναι πραγματα τα οποια ο περιγυρος (κοινωνια) μας... αναγκαζει να υιοθετησουμε. χωρις να απορρίψω και την βιολογικη σκοπια του θεματος, και ο τροπος που κανουμε σεξ, επηρεαζεται επισης απο την κοινωνικη διαθρωση (αυτο ειναι αποψη μου). Τετοιου ειδους δηλωσεις, πιστευω, αντικατοπτριζουν, πιστευω, αυτη την "ταση", αφου ουσιαστικα ως ενα βαθμο... "αποτρεπει" την διαθεση να αναπτυξουν οι νεοι δικια τους αποψη.
Δεν μπορείτε να δεχτείτε ότι μπορεί κάποιος να γνωρίζει εκ θέσεως κάποια πράγματα που εσείς δεν προλάβατε ακόμη να γνωρίσετε ε; Θα ιδεολογικοποιήσουμε και τα τσιμπούκια τώρα ρε φίλε; :D:P Το πρόβλημα δεν είναι το ν' αποτρέψουμε τους νέους να αναπτύξουν δική τους άποψη, αλλά να τους αποτρέψουμε να έχουν άποψη εκ των προτέρων, χωρίς να γνωρίζουν τίποτε επί του θέματος. Τόσο δύσκολο είναι κι αυτό να το δεχτείτε; Νομίζω ότι διυλίζουμε γι' άλλη μια φορά το προφανές...


που δεν εθεσε απλα σε αμφισβητηση το οτι "δεν μπορεις να εκφερεις αποψη επειδη δεν εχεις δοκιμασει" (το οποιο ως τεκμηριο στηριζεται σε... σαθρες βασεις - αντιπαραδειγμα σε τετοιο επιχειρημα, τα ναρκωτικα;))... αλλα δηλωσε την πεποιθηση της νεραιδας οτι θα αλλαξει γνωμη.
Σ' έχει επηρεάσει φαίνεται το Sex and Drugs and Rock 'n' Roll, αλλιώς δεν εξηγείται πώς είναι δυνατόν να συγχέεις δύο πράγματα που δεν μπορούν να συγκριθούν μεταξύ τους. :clapup: Η πεποίθηση στηρίζεται στη συσσωρευμένη κοινή εμπειρία της πλειονότητας των ανθρώπων κι αν είχα λεφτά να στοιχηματίσω μάλλον θα τα πόνταρα εκ του ασφαλούς εκεί. Φυσικά, πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, γνωρίζεις όμως ότι αυτές απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα.


σε μερικα θεματα, οι νεοι θα σου πουν οτι συμβιβαστικες:) εισαι σε θεση να ομως να τους αντικρουσεις;
Ναι, απερίφραστα! Η ζωή μου είναι τέτοια που κανείς δεν μπορεί να με κατηγορήσει για συμβιβασμό, ωστόσο απ' την άλλη δεν νιώθω καμμία υποχρέωση ν' απολογηθώ για δήθεν συμβιβασμούς και μάλιστα σε ανθρώπους οι οποίοι κρίνουν εκ του ασφαλούς, αφού δεν τους δόθηκε ΑΚΟΜΗ η ευκαιρία να συμβιβαστούν. Έτσι φίλε μου, η απάντησή μου σ' αυτό είναι η εξής: Φτάσε στην ηλικία μου κι έλα τότε να μετρήσουμε τους συμβιβασμούς μας, αν θα έχεις ακόμη το κουράγιο να μου κάνεις μαθήματα...

Εδώ όμως παρατηρώ κι ένα τεράστιο λογικό σφάλμα:Εγώ δηλώνω ότι σε λίγα πράγματα άλλαξα άποψη, αφού ανακάλυψα πως οι άλλοι έχουν δίκιο, ενώ στα περισσότερα απλά κατέστησα την άποψη που είχα τότε σφαικότερη και πιο εμπεριστατωμένη, κι εσύ ανταπαντάς ότι αυτό σημαίνει πως μάλλον συμβιβάστηκα. Τούτο φανερώνει πως θεωρείς ότι οποιαδήποτε αλλαγή άποψης από τα 18 έως τα 40 αποτελεί συμβιβασμό, πράγμα που υποδηλώνει άρνηση της εξέλιξης του ατόμου και εν πολλοίς αρτηριοσκλήρυνση. Επίσης υποδηλώνει πως θεωρείς ότι κάποιος στα 18 του γνωρίζει τα πάντα τόσο καλά, ώστε ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ν' αλλάξει άποψη αργότερα κι αν το κάνει, αυτό θα είναι ένδειξη αδυναμίας. Εγώ πάλι θεωρώ ότι το ν' αλλάζεις απόψεις και να αποδέχεσαι το δίκιο των άλλων, όταν το διαπιστώνεις, αποτελεί ένδειξη δύναμης. Τέλος, η φράση σου υπονοεί ότι όλες οι απόψεις των μεγάλων, με τις οποίες εσύ διαφωνείς, είναι προϊόν συμβιβασμού και συνεπώς λανθασμένες, πράγμα που υποπίπτει στην χωρεία του ηλικιακού ρατσισμού.


ενα ακομα αντιπαραδειγμα. σημερα μας κυβερνουν οι 50αρηδες του πολυτεχνειου, που οσο και να παλεψαν την εποχη τους οι περισσοτεροι συμβιβαστηκαν στην... ασφαλεια της καθημερινοτητας τους. οταν λοιπον κατηγορουμε για την αθλια κατασταση της ελληνικης πραγματικοτητας, να εχουμε παντα υπ οψιν, οτι η γενια του 70 και του 80 που πλεον ειναι η "ωριμη" ηλικια "μεγαλωσε και αλλαξε γνωμη".
Αυτό συμβαίνει πάντοτε όταν κάποιος παίρνει την εξουσία. Πριν την πάρει είναι ο πλέον δημοκράτης, αφού αυτό τον συμφέρει, ενώ όταν την πιάσει στα χέρια του, ξεχνά το τι έλεγε και κάνει τα χειρότερα. Θεωρείς ότι η δική σου γενιά θ' αποφύγει αυτήν τη νομοτέλεια; Έχεις λόγους να πιστεύεις ότι η γενιά αυτή έχει ξεπεράσει την έννοια της εξουσίας σε βαθμό που να είναι συνολικά απρόσβλητη από την γοητεία της; Ειλικρινά σας το εύχομαι, αν και προσωπικά δεν θα πόνταρα ούτε μια δεκάρα σ' αυτό το ενδεχόμενο. Τώρα εάν σου πω ότι όλες οι παρελθούσες γενιές πίστευαν αυτό ακριβώς και όλες οι επόμενες κατηγόρησαν τις προηγούμενες για το ίδιο πράγμα, μέχρι κι οι ίδιες να πάρουν τη θέση τους, θα έχω άδικο ή θα δείχνω έλλειψη σεβασμού;

Εδώ κολλά και το ρητό του Παζολίνι, σε ελεύθερη απόδοση του θείου Μαρκήσιου: "Εμείς οι φασίστες, είμαστε οι μεγαλύτεροι αναρχικοί, αφού δεν αναγνωρίζουμε την εξουσία κανενός, μέχρι να επιβάλουμε τη δική μας εξουσία σε όλους". Αρχαί άνδρας δείκνυσιν φίλε μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Δεν μπορείτε να δεχτείτε ότι μπορεί κάποιος να γνωρίζει εκ θέσεως κάποια πράγματα που εσείς δεν προλάβατε ακόμη να γνωρίσετε ε; Θα ιδεολογικοποιήσουμε και τα τσιμπούκια τώρα ρε φίλε; Το πρόβλημα δεν είναι το ν' αποτρέψουμε τους νέους να αναπτύξουν δική τους άποψη, αλλά να τους αποτρέψουμε να έχουν άποψη εκ των προτέρων, χωρίς να γνωρίζουν τίποτε επί του θέματος. Τόσο δύσκολο είναι κι αυτό να το δεχτείτε; Νομίζω ότι διυλίζουμε γι' άλλη μια φορά το προφανές...
αυτο που δεν μπορω να δεχτω ειναι ο τροπος με τον οποιο εκφραζεις αυτη την "πειρα" σου, μιλωντας για "βεβαιωτητες 1000%" οτι θα αλλαξει αποψη. SO simple. δεν με ενδιαφερει πως διαμορφωσε την αποψη της για το τσιμπουκι, δεν με αφορα, δεν θα επρεπε και εσενα.


α και by the way, εχω ακουσει οτι το lsd σε ταξιδευει απο ατομα που δοκιμασαν, ολοι ομως οσοι μου εχουν πει οτι κανει κακο, δεν εχουν δοκιμασει. μακαρι να γινει σπλιτ το θεμα, γιατι ενω εσεις επιμενετε να στεκεστε σε κατι τοσο...μικρο... οσο τα τσιμπουκια, εγω και η μισελ επιμενουμε να στηριζουμε οτι αυτη η φραση, οσο και αν δεν ειχε κακη προθεση, ΥΠΟΤΙΜΑΕΙ.



by the way, γνωριζω κοπελες που ΔΕΝ τους αρεσει να κανουν στοματικο ερωτα, αν και εχουν ενεργη σεξουαλικη ζωη.


Νομίζω ότι διυλίζουμε γι' άλλη μια φορά το προφανές...
μηπως δεν ειναι τοσο προφανες; μηπως, παλι, κοιτας τα πραγματα μονο απο τη δικια... σου οπτικη γωνια;;)

Αυτό συμβαίνει πάντοτε όταν κάποιος παίρνει την εξουσία.
αλλο ενα παραδειγμα γενικευσης.
Θεωρείς ότι η δική σου γενιά θ' αποφύγει αυτήν τη νομοτέλεια;
αν λενε ανθρωποι της δικης σου γενιας, οτι "οταν θα μεγαλωσεις, θα αλλαξεις αποψη" ειμαι σχεδον πεποισμενος οτι δεν εχει ελπιδες να την αποφυγει. ειτε το θελετε, ειτε οχι, ειστε επιρροη. ομως αυτο που πρεπει να μαθουν οι νεοι ειναι να...βγαλουν δικα τους συμπερασματα, να μαθουν να ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ. και αυτο, θαρρω, ειναι ο ρολος οποιασδηποτε παλιοτερης γεννιας.

Τώρα εάν σου πω ότι όλες οι παρελθούσες γενιές πίστευαν αυτό ακριβώς και όλες οι επόμενες κατηγόρησαν τις προηγούμενες για το ίδιο πράγμα, μέχρι κι οι ίδιες να πάρουν τη θέση τους, θα έχω άδικο ή θα δείχνω έλλειψη σεβασμού;
θα ειχες δικιο, ετσι και αλλιως ,ισως, οι προηγουμενες γεννιες ελεγαν "πως θα βγειτε στον κοσμο, θα αποτυχετε, ειστε αχρηστοι"(μου το διηγηθηκε ενας οικογενειακος φιλος 60 χρονων, τετοια αντιμετωπιση ειχε απο τον πατερα του), το οποιο ειναι στο ιδιο κλιμα(κατ'εμε) με την φραση - πετρα του σκανδαλου της συζητησης αυτης.


Εδώ όμως παρατηρώ κι ένα τεράστιο λογικό σφάλμα:Εγώ δηλώνω ότι σε λίγα πράγματα άλλαξα άποψη, αφού ανακάλυψα πως οι άλλοι έχουν δίκιο, ενώ στα περισσότερα απλά κατέστησα την άποψη που είχα τότε σφαικότερη και πιο εμπεριστατωμένη, κι εσύ ανταπαντάς ότι αυτό σημαίνει πως μάλλον συμβιβάστηκα. Τούτο φανερώνει πως θεωρείς ότι οποιαδήποτε αλλαγή άποψης από τα 18 έως τα 40 αποτελεί συμβιβασμό, πράγμα που υποδηλώνει άρνηση της εξέλιξης του ατόμου και εν πολλοίς αρτηριοσκλήρυνση.
bah, μηπως η προσπαθεια σου να δεις λογικα σφαλματα, σε κανει να τα γεννας εκ του μηδενος; διαβασε, παλι, λιγο καλυτερα αυτη τη φορα, οσα εγραψα και γραψε μου μια περιληψη (να μην υπερβαινει τις 70 λεξεις) για τη ΘΕΣΗ μου περι της αλλαγης στις αποψεις του ανθρωπου. παντως, θεωρω οτι οι περισσοτεροι που εκφραζουν αποψεις του στυλ "θα μεγαλωσεις και θα αλλαξεις μυαλλα α) δεν εχουν επιχειρηματα, β) καλύπτουν δικες τους τυψεις. υπαρχουν ασφαλως και αλλες αιτιες, αλλα πιστευω οτι ειναι λιγοτερο το πληθος.

το γεγονος οτι δεν υπαρχει αντικειμενικο δικαιο το εχεις σκεφτει; ειναι καθαρα θεμα... κοινωνικης διαθρωσης και συμφεροντων, το τι καποιοι πιστευουν ως δικαιο, και τι ως αδικο


Υ.Γ. ποτε θα γινει split το θεμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
. SO simple. δεν με ενδιαφερει πως διαμορφωσε την αποψη της για το τσιμπουκι, δεν με αφορα, δεν θα επρεπε και εσενα.

:confused:δεν μας ενδιαφέρει πώς διαμορφώθηκε μια άποψη ;

α και by the way, εχω ακουσει οτι το lsd σε ταξιδευει απο ατομα που δοκιμασαν, ολοι ομως οσοι μου εχουν πει οτι κανει κακο, δεν εχουν δοκιμασει. μακαρι να γινει σπλιτ το θεμα, γιατι ενω εσεις επιμενετε να στεκεστε σε κατι τοσο...μικρο... οσο τα τσιμπουκια, εγω και η μισελ επιμενουμε να στηριζουμε οτι αυτη η φραση, οσο και αν δεν ειχε κακη προθεση, ΥΠΟΤΙΜΑΕΙ.
το ότι σε ταξιδεύει και το ότι κάνει κακό είναι άσχετο πράγματα και καθόλου αλληλοαναιρούμενα

by the way, γνωριζω κοπελες που ΔΕΝ τους αρεσει να κανουν στοματικο ερωτα, αν και εχουν ενεργη σεξουαλικη ζωη.
πλην όμως η νεράΐδα δεν σχολίασε την απέχθεια κάποιου που έχει σεξουαλική ζωή ,αντίθετα σχολίασε την άποψη κάποιου ακριβώς επειδή δεν έχει σεξουαλική ζωή και άρα μπορούμε εύλογα να υποθέσουμε ότι θα μπορούσε να κάνει την ίδια παρατήρηση και σε κάποιον που εξέφραζε με ανάλογο πάθος και μία άκρως αντίθετη άποψη - συνεπώς το να <<αποδείξεις>> εσύ την άποψη δεν ωφελεί πουθενά

αν λενε ανθρωποι της δικης σου γενιας, οτι "οταν θα μεγαλωσεις, θα αλλαξεις αποψη" ειμαι σχεδον πεποισμενος οτι δεν εχει ελπιδες να την αποφυγει. ειτε το θελετε, ειτε οχι, ειστε επιρροη. ομως αυτο που πρεπει να μαθουν οι νεοι ειναι να...βγαλουν δικα τους συμπερασματα, να μαθουν να ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ. και αυτο, θαρρω, ειναι ο ρολος οποιασδηποτε παλιοτερης γεννιας.
αυτό αν θεωρήσουμε ότι η παλιά γενιά και η καινούργια είναι εχθροί , εγώ νομίζω ότι πρέπει να είναι φίλοι και ως εκ τούτου η αλληλοβοήθεια πρέπει να είναι το ζητούμενο:)

bah, μηπως η προσπαθεια σου να δεις λογικα σφαλματα, σε κανει να τα γεννας εκ του μηδενος; διαβασε, παλι, λιγο καλυτερα αυτη τη φορα, οσα εγραψα και γραψε μου μια περιληψη (να μην υπερβαινει τις 70 λεξεις) για τη ΘΕΣΗ μου περι της αλλαγης στις αποψεις του ανθρωπου.

μετά , λύσε και τις ασκήσεις και έρχομαι να σε βαθμολογήσω

το γεγονος οτι δεν υπαρχει αντικειμενικο δικαιο το εχεις σκεφτει; ειναι καθαρα θεμα... κοινωνικης διαθρωσης και συμφεροντων, το τι καποιοι πιστευουν ως δικαιο, και τι ως αδικο
είναι μύθος ότι δεν υπάρχει απόλυτη αλήθεια , υπάρχει αλλά εμείς είμαστε αδύναμοι να την προσεγγίσουμε . Μια ψύχραιμη κουβέντα είναι όμως μια καλή αρχή

π.σ. από την ως τώρα συζήτηση , διαβλέπω πολύ λιγότερο διάθεση για ηλικιακή/λόγω εμπειριών υπεροψία της νεράΐδας και αρκετά περισσότερο αρνητισμό και διαφωνία για την διαφωνία και μόνο στα λεγόμενα σου ενώ πράγματι συνήθως σε μία ανάλογη συζήτηση <<μεγάλου>> και <<μικρού>> συμβαίνει το αντίθετο

π.σ.2
ποια η γνώμη σας για το στοματικό σεξ
10 λεπτά ησυχίας (όχι δικά της , δικά μου - στο κυρίως μέρος , μπορεί να πετάξω καμία μαλακία)

π.σ.3 Νεράϊδα , μην ξαναπείς τα ίδια (κουράστηκες εσύ πάνω από όλα).Προτείνω να κάνετε με το Φίλιον Τέρας την Πίπα της Ειρήνης

π.σ.4 πεπονάκι , περιμένω ποστ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,093 μηνύματα.
Μπλέξατε σε ένα θέμα γούστου θέματα γνώσης, γι' αυτό μπερδευτήκατε.

Θεωρώ οτι ήταν όντως ανούσιο να λες σε μια κοπέλα που δεν έχει σεξουαλική επαφή ακόμα για κάτι που τώρα της φαίνεται χάλια "θα μεγαλώσεις και θα σου αρέσει". Ποιος είναι ο λόγος για τον οποίο πρέπει ντε και καλά να της αρέσει; Εγώ από αυτό το ποστ κρατάω κάτι ουσιώδες που δεν του δώσατε την ανάλογη σημασία:

πολλα πραγματα τα οποια θεωρουμε ΔΕΔΟΜΕΝΑ οταν φτανουμε σε καποια ηλικια, ειναι πραγματα τα οποια ο περιγυρος (κοινωνια) μας... αναγκαζει να υιοθετησουμε. χωρις να απορρίψω και την βιολογικη σκοπια του θεματος, και ο τροπος που κανουμε σεξ, επηρεαζεται επισης απο την κοινωνικη διαθρωση (αυτο ειναι αποψη μου). Τετοιου ειδους δηλωσεις, πιστευω, αντικατοπτριζουν, πιστευω, αυτη την "ταση", αφου ουσιαστικα ως ενα βαθμο... "αποτρεπει" την διαθεση να αναπτυξουν οι νεοι δικια τους αποψη.

Μας "αναγκάζει" η κοινωνία να αποκτήσουμε γούστα που ίσως δε θα αποκτούσαμε στο σεξ; Είναι κάποια πράγματα αναγκαστικά να τα κάνεις; Αλλιώς θα θεωρηθείς...τι; Μισός; Χαζός; Άπειρος; Αυτό είναι το ζουμί αυτής της συζήτησης για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Από κάποια άποψη ισχύει αυτό Χιμέλα: Εάν το 99.9% (λέμε τώρα, αν και το ποσοστό αυτό πρέπει να προσεγγίζει την πραγματικότητα) των αντρών τρελαίνονται για ένα καλό τσιμπούκι (ελπίζω να μου συγχωρείτε την ελευθεριάζουσα γλώσσα μου, ωστόσο "στοματικό" δεν μου πάει με τίποτε να το πω το ρημάδι) και μία γυναίκα το απεχθάνεται, τότε η πιθανότητα να μείνει χωρίς άντρα είναι περίπου... για να δούμε... τρεις έντεκα, τρεις δώδεκα, τρεις δεκαπέντε κι έντεκα... μάλιστα: Περίπου 99.9% (σχίζω στα μαθηματικά ε; :hehe:).

Και μη βιαστείτε να σκεφτείτε ότι "όλοι οι άντρες είναι γουρούνια", αφενός γιατί απαγορεύεται τώρα, μετά τη συνένωση των φόρουμ, να βρίζουμε τα ζώα, (εντάξει;:mad:) :lol: και αφετέρου επειδή το ότι σε κάποια δεν αρέσει μια απόλαυση που είναι ευρύτατα διαδεδομένη, δεν σημαίνει αυτόματα ότι όλοι οι άλλοι είναι κτηνάνθρωποι, αλλά πιθανώς να είναι δικό της πρόβλημα. (Τι είπα τώρα το άτομο ρε, ρίχνω μετάφραση: Μπορεί να μην είμαστε εμείς γουρούνια, αλλά εκείνη κάργια :loltooth:).

Στις επίδοξες φεμινίστριες μάλιστα, θα πω ότι είχα κάποτε μία πρώην η οποία όταν γνώρισε τον επόμενο και εκείνος δεν ...νογούσε τίποτε για το αντίστοιχο στοματικό (άντε αυτό δεν το λέω με τ' όνομά του ο βρωμοφαλλοκράτης, ντρέπομαι :redface:), τον σχόλασε επάνω στην 10η περίπου φορά. Την ανόητη!! Γιατί περίμενε τόσο πολύ, δεν το κατάλαβα ποτέ...:hehe:

Επίσης μη βιαστείτε να θεωρητικολογήσετε, ότι δήθεν ο έρωτας δεν είναι μόνο το σεξ, αλλά τα όμορφα αισθήματα, η συντροφικότητα και όλα αυτά. Ωραία όλα αυτά, αλλά με το που θα βρεθεί κάποια καλοθελήτρια, η οποία έχει κάθε καλή διάθεση να προσφέρει όμορφα αισθήματα, συντροφικότητα, φρου φρου κι αρώματα, κλπ, προσφέροντας μαζί, σε συσκευασία δώρου κι ένα ξεγυρισμένο, ...μην τον είδατε τον Παναγή!!

Δηλαδή, όπως και νά 'χει, τελικά η σκληρή (ας μην εκλειφθεί αυτό ως σεξιστικό υπονοούμενο περικαλώ :lol:) πραγματικότητα θα σε αναγκάσει να το ρουφήξεις το ...χαμομήλι, αλλιώς υπάρχει και το μοναστήρι (όχι πως εκεί δεν έχει τέτοια, όμως εάν το γράψω θα θιχτεί ο φίλος μου ο PitG και αυτό δεν το θέλω επ' ουδενί...:clapup:).

Εδώ η περισπούδαστος ανάλυσις του ερωτήματός σου αγαπητή μου έλαβε μόλις τέλος, ελπίζω να σε διαφώτισα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,093 μηνύματα.
Χωρίς να είμαι φεμινίστρια έχω να πω οτι αυτός που θα φύγει από μένα που - λέει πως - αγαπάει επειδή δεν του κάνω αυτό που θέλει (you know what) ένα έχω να πω: ώρα καλή στην πρύμνη του κι αέρα στα πανιά του. Βασικά το ποστ αυτό νομίζω οτι θα αγχώσει πολλές κοπέλες που είτε δε θέλουν, είτε δεν ξέρουν, είτε είτε είτε τέλος πάντων δεν το κάνουν.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Ένα σου λέω Χάουλα, που έλυσα με το ποστ σου (ασχέτως αν συμφωνώ ή όχι, γέλασα πολύ): Είχα μια φίλη παλιά που, όταν ήταν στο κρεβάτι με τον επι χρόνια σύντροφό της και εκείνη ήταν επί το έργον, εκείνος αναφώνησε "Αχ, (τάδε) Σ'ΑΓΑΠΩ"! Κι εκείνη τα πήρε - δεν τη ρώτησα τι έκανε εκείνη τη στιγμή- αλλά μετά μου παραπονιόταν πως της την έσπασε αυτός, που θυμήθηκε να της πει <<Σ'αγαπώ>> τη δεδομένη στιγμή :lol:

Πάντως για να είμαι ontopic στο split :P, πρέπει να αναφέρω πως παίζει μεγάλο ρόλο η καθαριότητα :pfff::pfff::pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
είναι μύθος ότι δεν υπάρχει απόλυτη αλήθεια , υπάρχει αλλά εμείς είμαστε αδύναμοι να την προσεγγίσουμε .
αυτο ειναι φιλοσοφικη θεση. ;)

για μια ακομα, ελπιζω, τελευταια φορα:/

δεν ειναι το θεμα η "διαφορα της ηλικιας"
το θεμα ειναι η ιδια η φραση, απ οπου και αν προερχεται

"θα αλλαξεις γνωμη 1000 τα εκατο, εισαι μικρη ακομα"

το ότι σε ταξιδεύει και το ότι κάνει κακό είναι άσχετο πράγματα και καθόλου αλληλοαναιρούμενα
σου διεφυγε το νοημα της παρομοιωσης.

Στην τελικη, ακομα και αν αηδιαζει μονο στην σκεψει να κανει στοματικο σεξ, ΓΙΑΤΙ πρεπει να "δοκιμασει" για να εχει αποψη; αφου την αηδιαζει

Εάν το 99.9% (λέμε τώρα, αν και το ποσοστό αυτό πρέπει να προσεγγίζει την πραγματικότητα) των αντρών τρελαίνονται για ένα καλό τσιμπούκι (ελπίζω να μου συγχωρείτε την ελευθεριάζουσα γλώσσα μου, ωστόσο "στοματικό" δεν μου πάει με τίποτε να το πω το ρημάδι) και μία γυναίκα το απεχθάνεται, τότε η πιθανότητα να μείνει χωρίς άντρα είναι περίπου... για να δούμε... τρεις έντεκα, τρεις δώδεκα, τρεις δεκαπέντε κι έντεκα... μάλιστα: Περίπου 99.9% (σχίζω στα μαθηματικά ε;
αν θεωρεις ως μοναδικη παραμετρο στην σχεση τον στοματικο ερωτα, τοτε αυτος ο αριθμος ειναι σωστος. ΕΠΕΙΔΗ ομως δεν ειναι η μοναδικη παραμετρος σε μια σχεση, (ακομα και το καλο κρεβατι θα ξεπερασει ενα καλο...τσιμπουκι, οπως ο ιδιος λες) ο αριθμος αυτος ειναι πολυ μικροτερος.


Επίσης μη βιαστείτε να θεωρητικολογήσετε, ότι δήθεν ο έρωτας δεν είναι μόνο το σεξ, αλλά τα όμορφα αισθήματα, η συντροφικότητα και όλα αυτά. Ωραία όλα αυτά, αλλά με το που θα βρεθεί κάποια καλοθελήτρια, η οποία έχει κάθε καλή διάθεση να προσφέρει όμορφα αισθήματα, συντροφικότητα, φρου φρου κι αρώματα, κλπ, προσφέροντας μαζί, σε συσκευασία δώρου κι ένα ξεγυρισμένο, ...μην τον είδατε τον Παναγή!!

Δηλαδή, όπως και νά 'χει, τελικά η σκληρή (ας μην εκλειφθεί αυτό ως σεξιστικό υπονοούμενο περικαλώ ) πραγματικότητα θα σε αναγκάσει να το ρουφήξεις το ...χαμομήλι, αλλιώς υπάρχει και το μοναστήρι (όχι πως εκεί δεν έχει τέτοια, όμως εάν το γράψω θα θιχτεί ο φίλος μου ο PitG και αυτό δεν το θέλω επ' ουδενί...).
θα γινω λιγο κουραστηκος. οσο και αν ηταν γλαφυρος ο τροπος που παρουσιασες τη θεση σου, τι σε κανει να πιστευεις οτι αυτη η αποψη (σου) ειναι εν τελει αυτη που θα ενστερνιστουν ολοι οι αντρες στον κοσμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sasa

Νεοφερμένος

Η sasa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
υπαρχει αντρας η γυναικα που δεν κανει στοματικο? σοβαρα μιλατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi_zoi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 981 μηνύματα.
υπαρχει αντρας η γυναικα που δεν κανει στοματικο? σοβαρα μιλατε?

Δεν ξερω ρε συ Σασα...Και εγω επαθα πλακα.....Ασε ασε......:worry::worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,093 μηνύματα.
υπαρχει αντρας η γυναικα που δεν κανει στοματικο? σοβαρα μιλατε?

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
υπαρχει αντρας η γυναικα που δεν κανει στοματικο? σοβαρα μιλατε?

πποπο..λες?ντροπη!τι γινεται σημερα στον κοσμο..που καταντησαμε...
παει χαλασε ο κοσμος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Συγνώμη σε λάθος θέμα βρέθηκα, από τον τίτλο όπως φαινότανε ένα μέρος του, νόμισα ότι μιλούσατε γαι το στοματικό διάλυμα!!!!!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top