Ποινική δίωξη στον Λιγνάδη για βιασμούς κατά συρροή

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Διάβασα όλο το θρεντ
Είδα έναν που κράζει τα λαϊκά δικαστήρια και προσπαθεί να μας πει οτι ο Λιγνάδης είναι αθώος, χωρίς να είναι δικαστής.
To λαικό δικαστήριο ταιριαζει μονο σε απολυταρχικα καθεστώτα. Για παράδειγμα αν αρχές του χρόνου ρωτούσες το μέσο Έλληνα ποια είναι η αποψή του για τον Φιλιπίδη θα είχε θετική άποψη. Τώρα ο μέσος Έλληνας τον κράζει.

Αυτή τη στιγμή παίζουν Λιγνάδη λες και δεν έχουμε αλλά προβλήματα. Το εντυπωσιακό είναι ότι τα κανάλια ξεχάσανε όλους τους άλλους και ασχολούνται με τον Λιγνάδη.

Αυτό που δεν μπορεί να καταλάβουν οι περισσότεροι είναι ότι πίσω από τον Κιμούλη, Χαικάλη, από τον Λιγνάδη και από τον Φιλιππίδη βρίσκονται πολλά άτομα που καταστρέφονται μαζί τους. Ή πιστεύει κανείς ότι μια παράσταση χωρίς μεγάλο όνομα θα κόψει εισιτήρια;

Προφυλάκιση δεν έπρεπε να γίνει γιατί αν ήθελε να φύγει από τη χώρα θα το είχε κάνει ήδη και ούτε υπάρχει κίνδυνος να κάνει ξανά αυτά που τον κατηγορούν. Αυτά πρέπει να σας τα πει ο Κούγιας. Δεν το καταλαβαίνετε μόνοι σας;

Αν κοιτάξουμε το πρόσφατο παρελθόν όλο το Άγιο Όρος και μια ιστορική μονή στοχοποιήθηκε από τα ΜΜΕ και δυσφημίστηκε ενώ δικαστικα υπήρχε αθώωση.

Μακάρι όλοι να συμπεριφέρονται στους δημοσιογράφους όπως συμπεριφέρεται ο Κούγιας. Γιατί το παίζουν εξουσία ενώ είναι άσχετοι και πουθενάδες. Να σηκώνει το δάχτυλο και ο Παπαδάκης που πέρσυ στο μέσο της χρονιάς έφυγε η κεντρική συνεργάτιδα του με ξεπερνά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτή τη στιγμή παίζουν Λιγνάδη λες και δεν έχουμε αλλά προβλήματα. Το εντυπωσιακό είναι ότι τα κανάλια ξεχάσανε όλους τους άλλους και ασχολούνται με τον Λιγνάδη.
Ο Λιγνάδης ΒΙΑΖΕ ΠΑΙΔΙΑ. Τι σας είναι τόσο δύσκολο να καταλάβετε από την τραγικότητα του θέματος;
Και λίγα του έχουν σύρει με τόσο ξέπλυμα.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η Εισαγγελία διέταξε τη διενέργεια προκαταρκτικής εξέτασης για τις καταγγελίες σχετικά με τα Αρσάκεια.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Ο Λιγνάδης ΒΙΑΖΕ ΠΑΙΔΙΑ. Τι σας είναι τόσο δύσκολο να καταλάβετε από την τραγικότητα του θέματος;
Και λίγα του έχουν σύρει με τόσο ξέπλυμα.
Σε αρκετές δολοφονίες δεν έχουμε προφυλακίσεις. Η προφυλάκιση απαιτεί συγκεκριμένους όρους που εδώ δεν τηρούνται.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε αρκετές δολοφονίες δεν έχουμε προφυλακίσεις. Η προφυλάκιση απαιτεί συγκεκριμένους όρους που εδώ δεν τηρούνται.
Καλά δεν θα κάτσουμε να συγκρίνουμε εγκλήματα τώρα, ο τύπος είναι σίχαμα και εύχομαι να μη ξαναδεί το φως της ημέρας. καλά κάνουν και τον σέρνουν όλη μέρα τα κανάλια και όλη νύχτα άμα λάχει, το θέμα δεν είναι γιατί ασχολούμαστε με αυτόν το θέμα είναι πότε θα μας δωθεί η ευκαιρία να λιντσάρουμε και τα υπόλοιπα σκουπίδια.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Καλά δεν θα κάτσουμε να συγκρίνουμε εγκλήματα τώρα, ο τύπος είναι σίχαμα και εύχομαι να μη ξαναδεί το φως της ημέρας. καλά κάνουν και τον σέρνουν όλη μέρα τα κανάλια και όλη νύχτα άμα λάχει, το θέμα δεν είναι γιατί ασχολούμαστε με αυτόν το θέμα είναι πότε θα μας δωθεί η ευκαιρία να λιντσάρουμε και τα υπόλοιπα σκουπίδια.
Δεν διαφωνώ μαζί σου ούτε τον είπα αθώο. Είναι φανερό εδώ και καιρό ότι χρησιμοποιούν την προφυλάκιση ως εργαλείο που εξυπηρετεί άλλους σκοπούς. Και δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται.

Από wikipedia
Οι σκοποί της προσωρινής κράτησης είναι δύο: η διασφάλιση της παρουσίας του κατηγορουμένου στο δικαστήριο, ώστε να δικαστεί και, εφ’ όσον κριθεί ένοχος, να τιμωρηθεί, και η αποτροπή τέλεσης νέων εγκλημάτων από αυτόν.
Αν ήθελε να το σκάσει θα το είχε κάνει ήδη και προφανώς πλέον δεν μπορεί να ξαναβιάσει γιατί είναι στο κέντρο του ενδιαφέροντος.
 

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Αυτό που δεν μπορεί να καταλάβουν οι περισσότεροι είναι ότι πίσω από τον Κιμούλη, Χαικάλη, από τον Λιγνάδη και από τον Φιλιππίδη βρίσκονται πολλά άτομα που καταστρέφονται μαζί τους. Ή πιστεύει κανείς ότι μια παράσταση χωρίς μεγάλο όνομα θα κόψει εισιτήρια;
Ωραιος !
Λίγα άτομα έχουν αυτήν την σκέψη ,εδώ έχουν ως πάτημα αυτοί του κυκλώματος ώστε όλοι να έχουν τα μάτια τους προς στον Λιγνάδη ενώ οι από πίσω συνεχίσουν την ζωή τους κανονικά .
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
To λαικό δικαστήριο ταιριαζει μονο σε απολυταρχικα καθεστώτα. Για παράδειγμα αν αρχές του χρόνου ρωτούσες το μέσο Έλληνα ποια είναι η αποψή του για τον Φιλιπίδη θα είχε θετική άποψη. Τώρα ο μέσος Έλληνας τον κράζει.
Μα δεν είμαι υπερ των λαϊκών δικαστηρίων για αυτό είπα το περιμένουμε
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Ωραιος !
Λίγα άτομα έχουν αυτήν την σκέψη ,εδώ έχουν ως πάτημα αυτοί του κυκλώματος ώστε όλοι να έχουν τα μάτια τους προς στον Λιγνάδη ενώ οι από πίσω συνεχίσουν την ζωή τους κανονικά .
Είναι προφανές ότι έχουν θυσιάσει τον Λιγνάδη για να σωθούν οι υπόλοιποι. Το κύκλωμα δεν καταστρέφεται τόσο εύκολα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Θα τα πιάσω ανάποδα:
1) Τι σημασία έχει σε ποιον έκλεισε το τηλέφωνο; Ο Παπαδάκης φταίει; Το έχει κάνει και σε άλλες εκπομπές για ν' αποφύγει να δώσει απαντήσεις. Επίσης τι συμπεριφορά είναι αυτή; Αν πράγματι δεν είχε χρόνο, γιατί δέχθηκε να δώσει συνέντευξη; Μην προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε τ' αδικαιολόγητα. Πόσταρα το περιστατικό γιατί δείχνει περισσότερα για τον Κούγια παρά τους δημιοσιογράφους ή παρουσιαστές στους οποίους το έκλεισε. Το τί δείχνει θεωρώ ότι είναι οφθαλμοφανές.

2) Τώρα στην υπόθεση μας φταίει και το διαδίκτυο; Φτάνουμε στο σημείο να εξισώνουμε την παρενόχληση ανηλίκων και δη στο σχολικό περιβάλλον με τις πλάκες που κάνουν μεταξύ τους τα παιδία; (Ασχολίαστες οι πλάκες που αναφέρεις, δεν νομίζω πως αυτός που δέχεται τέτοιες "φάρσες" γελάει πολύ.)

3) Πετάς σκόρπιες σκέψεις οι οποίες είναι ασύνδετες μεταξύ τους, τουλάχιστον αυτό βλέπω εγώ από τα γραφόμενά σου. Η υπόθεση Λιγνάδη αναφέρεται στην παρενόχληση και τον βιασμό ανηλίκων. ΑΝΗΛΊΚΩΝ. Δεν θεωρείς ότι πρέπει να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί στο τι πετάμε;

Δεν ειναι ασύνδετες αλλα έχουμε χάσμα κεντρικής σκέψης λογω διαφορετικης νοοτροπιας... Προσωπικά έχω κλεισει τηλέφωνο σε διευθυντάδες και διευθυντάδες επειδη πηγε να μου το παιξει οτι αυτος ειναι το αφεντικό και εγω ο υποτελής. Τι σε κανει να πιστευεις οτι θα άφηνα κάποιον να με παρενοχλησει ή ακομη χειροτερα να με βιάσει ; προφανως παραθέτω και τις αναλογες αποψεις περι του οτι πρωτα εμεις οι ιδιοι πρέπει να λαμβάνουμε τα μέτρα μας για να εξοντωσουμε τον εχθρο και αυτες οι αποψεις θα μεταφραζονται απο εσάς ως "Ριχνω την ευθυνη στα θυματα.." κατι που ειναι τελειως εκτος της ιδεολογιας μου. Οποτε γραψε την αποψη σου να γραψω κ εγω τη δικια μ και τελος δεν χρειαζεται κανεις να αλλαξει στον αλλον ιδέες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Eυθύνη έχουν μόνο οι ΒΙΑΣΤΕΣ.

Δεν με ενδιαφερει ποιος εχει την ευθυνη απο τη στιγμη που συμβει το κακό. Δουλεια μου ειναι να το αποτρεψω. Εννοειται οτι μετά θα κυνηγησω ως τη κολαση τον ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ στα δικαστηρια ... αλλα το μετα ειναι σε δευτερη μοιρα πολυ πιο χαμηλα απο την αξια της προσωπικοτητας και της ζωης εμου και της οικογενειας μου. Ειναι πλεον σε νομικο επιπεδο. Για αυτο και γραφω οτι εγω εδω μεσα δεν πετάω πυροτεχνηματα εντυπωσιασμου για να με διαβασουν και να πουν "ωωω μα τι ωραιες αποψεις εχει αυτος ας τον καλεσουμε στο παρτυ το ΣΑββατο".
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για τουρισμό ξεκάθαρα. Είστε σοβαροί;

Αφηστε να κρινουν τη σοβαροτητα μας οι σοβαροι άνθρωποι και οχι οσοι ειρωνευονται οταν δεν εχουν να απαντήσουν. Ναι ειναι περιεργο κατα τη δικη μου κριση ενας ανηλικος να κοβει βολτες και να ταξιδευει στο έτσι... εγω μεχρι τα 18 ουτε το τρενο απο την Νερατζιωτισσα για το Μοναστηρακι δεν ειχα πάρει.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά έχω κλεισει τηλέφωνο σε διευθυντάδες και διευθυντάδες επειδη πηγε να μου το παιξει οτι αυτος ειναι το αφεντικό και εγω ο υποτελής. Τι σε κανει να πιστευεις οτι θα άφηνα κάποιον να με παρενοχλησει ή ακομη χειροτερα να με βιάσει ;
...
Ναι ειναι περιεργο κατα τη δικη μου κριση ενας ανηλικος να κοβει βολτες και να ταξιδευει στο έτσι... εγω μεχρι τα 18 ουτε το τρενο απο την Νερατζιωτισσα για το Μοναστηρακι δεν ειχα πάρει.

Δεν έκοβε βόλτες. Το ένταλμα προσωρινής κράτησης του Λιγνάδη αναφέρει σημεία και τέρατα σχετικά με αυτό ακριβώς το σημείο στο οποίο εσύ ρίχνεις την ευθύνη στα θύματα. Και είναι ντροπή σου.

Συγκεκριμένα, ανακριτής και εισαγγελέας δίνουν ιδιαίτερη έμφαση
1) στη συγκεκριμένη μεθοδολογία προσέγγισης θυμάτων και την συστηματικότητα αυτής
2) στην επιμονή καλλιέργειας των κατάλληλων συνθηκών σε ιδιωτικούς χώρους φυσικής του εξουσίασης και στη δημιουργία κλίματος εμπιστοσύνης, καθώς εκμεταλλευόταν τη δική του κοινωνική αναγνώριση και επαγγελματική καταξίωση, αφετέρου την επιθυμία των θυμάτων για κοινωνική αναβάθμιση και ενασχόληση με το χώρο του θεάματος
3) στην άσκηση σωματικής βίας η προαγωγής των θυμάτων σε κατάσταση αναισθησίας ή ανικανότητας για αντίδραση.

Αυτά από το ένταλμα προφυλάκισης. Και μας λες εσύ ότι "έχω κλείσει το τηλέφωνο σε διευθυντάδες"; Σοβαρά ρε;
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Off-topic, αλλά καταπληκτικό :P

 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Δεν έκοβε βόλτες. Το ένταλμα προσωρινής κράτησης του Λιγνάδη αναφέρει σημεία και τέρατα σχετικά με αυτό ακριβώς το σημείο στο οποίο εσύ ρίχνεις την ευθύνη στα θύματα. Και είναι ντροπή σου.

Συγκεκριμένα, ανακριτής και εισαγγελέας δίνουν ιδιαίτερη έμφαση
1) στη συγκεκριμένη μεθοδολογία προσέγγισης θυμάτων και την συστηματικότητα αυτής
2) στην επιμονή καλλιέργειας των κατάλληλων συνθηκών σε ιδιωτικούς χώρους φυσικής του εξουσίασης και στη δημιουργία κλίματος εμπιστοσύνης, καθώς εκμεταλλευόταν τη δική του κοινωνική αναγνώριση και επαγγελματική καταξίωση, αφετέρου την επιθυμία των θυμάτων για κοινωνική αναβάθμιση και ενασχόληση με το χώρο του θεάματος
3) στην άσκηση σωματικής βίας η προαγωγής των θυμάτων σε κατάσταση αναισθησίας ή ανικανότητας για αντίδραση.

Αυτά από το ένταλμα προφυλάκισης. Και μας λες εσύ ότι "έχω κλείσει το τηλέφωνο σε διευθυντάδες";
Ναι έχω κλείσει το τηλέφωνο γιατί δεν μπορώ να ακουω αρλούμπες. Και εσυ τώρα αρλούμπες γράφεις. Ποτε κ πουθενα εγώ δεν εριξα ευθυνη στα θυματα. Εγώ εκείνο που έγραψα και που δεν θέλετε κάποιοι κ κάποιες να καταλάβετε είναι πως δεν με ενδιαφέρει ο άλλος αν έχει ευθυνη η όχι θεωρώ ότι είναι μαλάκας και κοιτάζω πως να τον απότρεψω. Γιατί αν δεν τον κάνω θα μπλεξουμε με δικαστήρια και μηνυσεις.

Ρώτησα λοιπόν τι έκανε ένας νέος ανήλικος σε ξένη χώρα μόνος του απάντηση δεν πηρα καθώς έτσι κ αλλιώς δεν σας ενδιαφέρει σε κάποιους κάποιες να κάνετε συζητήσεις απλά θέλετε να επιβάλλετε τις απόψεις σας και να κερδιζετε τις εντυπώσεις μέσω αυτών.

Αλλά είπα συνεχίστε κάποιοι να πιστευετε τις ιδέες σας δημοκρατία έχουμε.. Αλλά δεν θα επιτρέψω τη λάσπη όπως αυτή που υπουλα υπουλα ρίχνεις κάθε τόσο από τα ποστ σου. Ευχομαι μεγαλώνοντας να μη γίνεις επαγγελματίας λασπολογος γιατί θα λογοδοτήσεις αρκετές φορές στα δικαστήρια. Γιατί ναι σοβαρά... ''ΡΕ'' εγώ δεν μασάω και κλείνω και τηλέφωνα και στόματα σε όσους την έχουν δει τσαμπα μαγκες ότι θέση κ αν έχουν.

Αν κάποιος με συκοφαντουσε θα το έπαιρνε το χαρτάκι να έρθει να μας αναλυσει τον βαθυστόχαστο συλλογισμό του. Όπως κάνανε και στον Μπαξμπανη και στον Πολάκη το βλακα. Πληρωνουνε χιλιάρικα κ ολα καλα.

Οι συζητησεις γινονται κυριως για ανταλλαγή απόψεων αλλα τα χουμε ξαναπει κάποιοι τα εχουνε ξεφτυλισει ολα... οποτε ειρωνευονται - κανουν υπουλες επιθεσεις με σκοπο να πλήξουν το ήθος του συνομιλητη και κατα επεκταση να τον ευτελισουν σε ενα ευρυτερο κοινό , αυτες τις άθλιες επιθέσεις δεν προκειται να τις επιτρέψουμε απο κανεναν τυπάκο που δεν έχει μάθει να σέβεται και να ακούει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπόθεση: ένα παιδί βιάζεται. Θεωρείς ότι δεν έχει κανείς ευθύνη για αυτό; Αν έχει, πες μας ποιος πρέπει να τιμωρηθεί.
Να δούμε πού θα ρίξεις τώρα την ευθύνη.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,547 μηνύματα.
Επειδή κυκλοφορούν κάτι Αβατάρ με τον Στάλιν αλλά δεν τα πρόσεξε κανείς...
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή κυκλοφορούν κάτι Αβατάρ με τον Στάλιν αλλά δεν τα πρόσεξε κανείς...
Έχει υπάρξει απάντηση και έχει αποσύρει το συγκεκριμένο η Ακρίτα. Sorry again...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top