Ποινική δίωξη στον Λιγνάδη για βιασμούς κατά συρροή

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό. Η εθνική μας κατάρα είναι ότι ποτέ δεν ακούμε προσεχτικά τι λέει ο συνομιλητής μας ή κάποιος άλλος. Ακούμε αυτό που θέλουμε και πάμε την κουβέντα εκεί που θέλουμε. Αν ήθελαν να κράξουν τον Ρουβά σωστά θα μπορούσαν να μας πουν σε ποια λεπτά της ομιλίας του υποστηρίζει τον εγκληματία. Νομίζω ότι ξεκαθάρισε τον άνθρωπο και τον εγκληματία. Όπως είπα προηγούμενως, ζούμε μια φάση οχλο-δικαστηρίου. Ο κόσμος, οι εκπομπές και οι διάφοροι δικάζουν χωρίς τον δικαστή. Ξέρουν την κάθε υπόθεση χωρίς να έχουν βρεθεί μπροστά στην κατάθεση ενώπιον του εισαγγελέα-ανακριτή. Θα περάσει απλά μετά και αυτό θα το ανάγουμε σε metoo.

Πιστευω οτι ζόυμε σε μια περιοδο έντονων κοινωνικών αλλαγών με όλα αυτα τα κινήματα που απαρτίζονται κυριως απο ανθρώπους που στο παρελθόν έχουν υπάρξει θύματα κάποιας βίας ειτε λεκτικής ειτε σωματικής και συχνά θα τους ακουσεις να αποδίδουν όλα αυτα στην πατριαρχία.

Ακριβως επειδή έχουν υποστεί πολλά και έχουν πληγωθεί συναισθηματικά ειτε δίκαια είτε άδικα, ειναι αποτομα και μολις ακουσουν κάποια καταγγελια ψέμμα- αληθεια δεν εχει σημασια, συμπεριφέρονται έτσι.

Εδω πάνε να απαξιώσουν κοινωνικα και τον Ρουβά τώρα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το παρεξηγησαμε το παιδί. Πιο συστημικός κι αριβιστας πεθαίνεις.
Ουσιαστικά εδώ ο Κουβάς ξεπληρώνει κάποιες χαρές και καλά κάνει. Τόσα χρόνια καριέρα έκανε.

Δεν θέλω να σε πικράνω αλλα ο μοναδικος που δεν ειναι συστημικος και αριβιστας ειναι ένας ερημιτης στο Άγιον Ορος ή ενας στις σπηλιές. Οποιοσδηποτε άλλος για να κολλήσει με την εκάστοτε παρέα θα πρέπει να λέει πράγματα που κοινωνικά ειναι συμβατά με το πνεύμα της παρέας που θα βρισκεται.

Και αυτο ισχύει ξεκινώντας απο τη πιο μικρή παρέα ..... στις πιο μεγάλες.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Το παρεξηγησαμε το παιδί. Πιο συστημικός κι αριβιστας πεθαίνεις.
Ουσιαστικά εδώ ο Κουβάς ξεπληρώνει κάποιες χάρες και καλά κάνει. Τόσα χρόνια καριέρα έκανε.


Όλα καλά τώρα..παίζει και πιάνο. :shifty:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.

Όλα καλά τώρα..παίζει και πιάνο. :shifty:

Καλά κάνει ο άνθρωπος. Γενικά καλά κανει οποιος εκμεταλλεύεται κάτι με νομιμο τροπο και πετυχαινει. Δειξε μου ΕΝΑΝ που δεν θα το έκανε εφοσον θα μπορούσε.

Ο καθένας τη πάρτη του κοιτάζει. Ακομη και ο Κορτώ που βγαινει κ σχολιάζει μονίμως όλα περιστρέφονται γυρω απο τις δικές του ιδιαιτεροτητες και προτιμήσεις. Ρωτησε ποτέ για τους στρέητ ;

ρώτησε ποτέ αν κάποιος στρέητ έχει υποστει μπούλινκ στη προσπαθεια του να βρει συντροφια ;
πόσες μπορει να τον είπαν πέφτουλα , περίεργο , σεξιστή , και πολλα απο αυτά που λένε. Οι στρέητ δηλαδη δεν έχουν δεχθεί κοινωνική απομόνωση αρκετές φορες χωρις λογο ;

Το να γνωρίζεις κάποια εκτος Ιντερνετ να σου δινει το κινητο της να της στέλνει κ να μην απαντάει καν δεν θεωρειται κοινωνικη υποβάθμιση ; προφανως θεωρησε η κοπελα αυτη λανθασμένα πως αν σου απαντησει σε ενα γειά τι κάνεις θα συνεχισεις μετα να της στελνεις και να την ενοχλεις. Πράγμα που δεν ισχυει - τουλάχιστον όχι για όλους.

Αυτά τα έχει αναρωτηθει ποτε κανεις απο αυτους... προφανώς όχι γιατι δεν τους ενδιαφέρει. Τον ενδιαφέρουν μόνο τα δικά τους κ καλά κάνει και βέβαια αν περνούσε απο το χέρι μας και ειχε αδικηθεί κάπου θα του ειχαμε αναγνωρίσει την αδικία και αυτο θα ηταν το δίκαιο. ΩΣ ΕΚΕΙ όμως.

Για πές σε κανέναν απο αυτους κάτι... σε πηρε και σε σήκωσε ενω αν εσ'ενα σε πουν ξερω γω πέφτουλα ή σεξιστή δεν έγινε τιποτα.

Εγω πλέον δεν γίνομαι οπαδός κανενος και αν δεν θέλει να με έχει στη παρέα του δεν με νοιάζει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πλέον αρχιζει να δημιουργείται ενα αρνητικό κλίμα εναντιον των αντρών γιατι κάποιοι έχουν τριβελισει τα μυαλά των γυναικων οτι οι περισσοτεροι ειμαστε οι ισχυροι της καταστασης και οτι κινουμαστε με βάση την πατριαρχία.

Μεγάλη ζημιά έχει γινει.. πάς να μιλήσεις σε κάποια κ αμεσως σε κοιτάζει καχυποπτα. Εγω δε βλέπω οι άντρες να ειναι πλέον οι ισχυροί. Οι γυναικες φοβούνται αρκετά, και κοιτάζουν καχυποπτα ακομη κ άντρες που δεν αξίζουν κάτι τέτοιο.

Οποτε όχι οποτε με θυμάται ο καθενας δεν θα παρέχω στήριξη μονόπλευρα. Στηριξη ΜΟΝΟ ισορροπημένα για να αποκατασταθούν οι σχέσεις ολων με όλους κ να έχουμε ετσι μια πιο αρμονική κοινωνια χωρις πηγαδάκια και κινηματα μονο απο τη μια πλευρά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Υπερβολές όλα αυτά. Ο Ρουβάς επειδη τον διάβασα είπε απλα πως έπεσε απο τα σύννεφα με ολα αυτα που συνέβησαν.

Θεωρω αντι δημοκρατικές ολες αυτες τις εκκλήσεις ειδικά ο αλλος βγηκε κ ειπε θα σου απαγορευσω λεει να λες τα τραγουδια μου. Σιγα ρε μάγκα να πουμε.... έβγαλες μερικα τραγουδάκια κ την ειδες κ φίρμα. Και επιβάλλεις με αυτο τι θα λέει ο καθένας.

Ειναι δυνατον Ο ΡΟΥΒΑΣ ενας οικογενειάρχης με τη Ζυγουλη να ειναι υπέρ των βιασμων και της παιδοφιλιας ;

καταλαβαινω οτι αρκετες κοινωνικες ομάδες μέσα στις οποιες ανηκει και ο Κορτω έχουν υποστει πολλά απο τη παιδική τους ηλικια και λογω της ιδιαιτεροτητας τους αλλα αυτο δεν θα πρέπει να τους κάνει τοσο επιθετικους σε μια διαφορετική άποψη γιατι εν τέλει θα καταληξουν σαν αυτα που κοροιδευουν δηλαδη "Λεγε αυτα που θέλω να ακουω για να σε κάνω παρέα." οπως έγραψε και η Δουκα λεει η αντιθετη αποψη θα απορριπτεται τέλος.

Μια τρυπα στο νερό λοιπόν κ προχωράμε.
Θέλεις να σού θυμίσω πόσα προφίλ "σωστών οικογενειαρχων/νοικοκυραίων" έχουν μπλεχτεί ή έχουν διαπράξει σκάνδαλα ή τέλος πάντων έχουν απόψεις όπως του Ρουβά?

Προσωπικά θεωρώ απαράδεκτα αυτά που είπε προφανώς αλλά, χωρίς να θέλω να τον δικαιολογήσω θεωρώ ότι δεν ξέρει να μιλάει. Δε το θεωρώ απίθανο να ήθελε να πει κάτι άλλο και να πήγε αλλού η συζήτηση ούτε το θεωρώ απίθανο να έχει ελλειπής γνώσεις όπως πχ ότι οι παιδοφιλοι και οι βιαστές δε πρέπει να συγκρίνονται με τους χρήστες πχ για τό λόγο ότι οι άνθρωποι δεύτεροι κάνουν αποκλειστικά κακό στον εαυτό τους. Ούτε επίσης ένας παιδιφιλος ή βιαστής έχει απαραίτητα ψυχική ασθένεια και γενικά τα άτομα που πάσχουν όντως από κάποια ψυχική ασθένεια στιγματίζονται
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Θέλεις να σού θυμίσω πόσα προφίλ "σωστών οικογενειαρχων/νοικοκυραίων" έχουν μπλεχτεί ή έχουν διαπράξει σκάνδαλα ή τέλος πάντων έχουν απόψεις όπως του Ρουβά?

Προσωπικά θεωρώ απαράδεκτα αυτά που είπε προφανώς αλλά, χωρίς να θέλω να τον δικαιολογήσω θεωρώ ότι δεν ξέρει να μιλάει. Δε το θεωρώ απίθανο να ήθελε να πει κάτι άλλο και να πήγε αλλού η συζήτηση ούτε το θεωρώ απίθανο να έχει ελλειπής γνώσεις όπως πχ ότι οι παιδοφιλοι και οι βιαστές δε πρέπει να συγκρίνονται με τους χρήστες πχ για τό λόγο ότι οι άνθρωποι δεύτεροι κάνουν αποκλειστικά κακό στον εαυτό τους. Ούτε επίσης ένας παιδιφιλος ή βιαστής έχει απαραίτητα ψυχική ασθένεια και γενικά τα άτομα που πάσχουν όντως από κάποια ψυχική ασθένεια στιγματίζονται

εγω σε αυτην εδω τη δηλωση δεν βλέπω κάπου να υποστηριζει τους παιδοφιλους παντως ουτε τους βιαστες εσυ που το βλέπεις αυτο ; αναφέρει οτι έπεσε απο τα συννεφα επειδη ενας στενος του άνθρωπος ή δεν ξερω τι ηταν μεντορας κτλπ αποδειχθηκε ή μενει να αποδειχθει τέτοιος.

Εσυ δηλαδη θεωρεις σωστη την αντιδραση του αλλου που χωρις ακομη να χει κινηθει η διαδικασια βγαινει κ λεει θα σου απαγορευσω να λες τραγουδια μου. Τι νταβατζιλικι ειναι αυτο ; o ανθρωπος εξεφρασε μια αποψη , θα έπρεπε να τη καταπιεσει να μη πέσουν πάνω του να τον φάνε οι οχλοκράτες ;

δεν πάμε καθολου καλά και να το ξέρεις αυτο.

Θα μπορουσε ο κυριος μουσικο συνθετης που εχει και καλλιτεχνικη ευαισθητη φυση να του πει φιλε εχεις μια αποψη αλλα νομιζω οτι κάνεις λαθος. Τι εκβιασμοι ειναι αυτοι ; σαν αυτους που κάνουν ορισμένες γυναικες στους αντρες ... κανε αυτο αλλιως χωριζουμε κ μετα βγαινουν κ λένε για πατριαρχιες κ κάνουν τα θύματα. Άσε εχει γινει η κοινωνια...

ειμαι υπερ της δικαιοσυνης με οτι αυτο συνεπαγεται αλλα αυτοκλητους δικαστες που κρινουν και καταδικαζουν αναλογα τα δικα τους βιώματα δεν υποστηριζω. Σας το λέω να το ξέρετε. Δεν εχω κ κανενα λογο εμενα ζημια μου κανουνε προσωπικα κ εξηγησα το λογο παραπανω... κανουν ορισμένες γυναικες αγρια θηρια χωρις λόγο. Και κάποιες το κάνουν επειδη εχουν κομπλεξ καταβθος ζηλευουν τη σχεση τους με τους στρεητ άντρες και θέλουν να τις απομονωσουν απο αυτους. Δεν εξηγειται διαφορετικα τέτοιο μένος εναντιον των αντρών.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δηλαδη δεν καταλαβαίνω ρε παιδια , θα φοβομαστε και να μιλήσουμε στο τέλος ; εγω όχι και οποιος δεν θέλει ας μη με κάνει παρέα κ να μη μου δωσει κ τα τραγουδια του να τα τραγουδαω. Ακου τι ειπε ο αλλος ο πυροβολημένος. Θα σου απαγορευσω λεει να λές τα τραγουδια μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.

Συμφωνώ.

Νταβατζιλίκια είναι αυτά. Καλα το έγραψα εξαρχής. Έπεσα μέσα 100%.

Και επειδή βλέπω γενικά πως κινούνται ορισμένοι κ ορισμένες τέτοια νταβατζιλίκια δεν θα αφηνω ουτε εγω αύριο μεθαυριο που θα μπορώ να αποφασίζω στο δικό μου πόστο αν ειμαι επικεφαλής. Ρουφιανιλικια - διακρισεις - δικτατορια συγκεκριμενων ομάδων.. ουτε κάν. Θα τα κοψω εξαρχής τα πολλά πολλά.

Εννοειται πως με γυναικες που το παιζουν ωραιες μέσα στη δουλειά και ειναι έτοιμες να σε καταγγειλουν επειδη τους ειπες μια καλημέρα... τα τυπικά και μόνο. Δεν θέλω ανοίγματα εντος του εργασιακού χώρου.

Εκτος δουλειάς θα κάνουμε πολλά... εντος δουλειάς θα ειμαστε καλόγεροι.

Έχουμε Δημοκρατία. Το μπούλινκ κατά της άποψης και της έκφρασης δεν περνάει εδώ.

Ο Ρουβας ειπε απλά την άποψη του δεν δικαιούται κανέναν κοινωνικο αποκλεισμο - κράξιμο - απομονωση.

Απορρίπτονται οι αιτιάσεις. Σφραγιδα - Υπογραφη !!! Η κυρια Ζετα Δουκα ας πάει να τα πει στην παρέα της αυτα που διαβασα να λέει σε ένα δημοσιευμα. Κάνει και την καπετάνισσα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Αριστερά είναι τώρα αυτός ή δεξιά, λογικά δεξιά αφού δηλώνει Νέα Δημοκρατία.

sakis-royvas-2.jpg
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το παρεξηγησαμε το παιδί. Πιο συστημικός κι αριβιστας πεθαίνεις.
Ουσιαστικά εδώ ο Κουβάς ξεπληρώνει κάποιες χάρες και καλά κάνει. Τόσα χρόνια καριέρα έκανε.
Εδώ συνέκρινε τους παιδεραστές με τους τοξικομανείς, ότι είναι λέει άρρωστοι και οι δύο και θα πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε με παρόμοιο τρόπο.

Επίσης, όλοι όσοι που πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις κόπτεστε να μην δικάσει ο όχλος τους κατηγορούμενους και να μην μιλάμε πριν αποφανθεί η δικαιοσύνη, δεν σας είδα να λέτε τα ίδια για τη βρωμερή και ύπουλη υπεράσπιση που πάντα προσφέρουν απλόχερα τα ΜΜΕ, οι influencers και λοιπά σκουπιδαριά του δημόσιου λόγου σε διάσημους, όταν αυτοί κατηγορούνται για παρόμοιες περιπτώσεις.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Εδώ συνέκρινε τους παιδεραστές με τους τοξικομανείς, ότι είναι λέει άρρωστοι και οι δύο και θα πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε με παρόμοιο τρόπο.

Επίσης, όλοι όσοι που πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις κόπτεστε να μην δικάσει ο όχλος τους κατηγορούμενους και να μην μιλάμε πριν αποφανθεί η δικαιοσύνη, δεν σας είδα να λέτε τα ίδια για τη βρωμερή και ύπουλη υπεράσπιση που πάντα προσφέρουν απλόχερα τα ΜΜΕ, οι influencers και λοιπά σκουπιδαριά του δημόσιου λόγου σε διάσημους, όταν αυτοί κατηγορούνται για παρόμοιες περιπτώσεις.

Ποιους influencers ; τον Κοψιάλη εννοεις ;

sorry me το τσιρκο του ινσταγκραμ δεν ασχολουμαι. Εχω κάποιο επίπεδο , μια σοβαρή δουλεια (νομιζω) στη κοινωνια δεν ειμαι αεριτζής.

Καλά κάνει ο όχλος και κράζει αφου έτσι θέλει δεν μπορουμε να τον ελέγξουμε . ο οχλος κράζει λέμε κ εμεις τη γνώμη μας δημοκρατια έχουμε. Εδω μιλαμε για νταβατζιλικι ομως και εκβιασμους δεν θα ξανα πεις λεει τα τραγουδια μου.

Μου θυμίζει κακιά νοικοκυρα που λέει στον αντρα της που έχει καταλάβει οτι ειναι η αδυναμία του.... πως αν δεν πάει να της ψωνισει απο το σουπερ μάρκετ το βράδυ δεν έχει σέξ. Και πως θα χωρίσουν και τον εκβιάζει συναισθηματικά. Αυτο λεγεται εκβιασμος και ειναι εξισου κακοποιητική συμπεριφορά με άλλες.

Αυτα δεν τα λέτε... ολο για τις πατριαρχιες συζητάτε. Που κάποιες μετα αυτα τα χρησιμοποιούν εναντιον μας.
Γιατι δεν προκειται ουσιαστικά για θύματα που θα άξιζε να το πούν αυτο αλλα για τύπισσες που εκμεταλλευονται απλά τη κατασταση.

Πρέπει να μπει ένα με΄τρο σε αυτη τη φρενιτιδα που μας έχει κατακλύσει. Ο καθε αυτοκλητος δικαστης χωρις να γνωριζει ΚΑΝ τη δικογραφια κάθεται κ αφοριζει για να κερδισει την ευνοια του μεγάλου κινηματος και να γινει πιο αποδεκτος στη κοινωνια. Αυτο γινεται φιλε εισαι και κοινωνιολογος το καταλαβαινεις καλυτερα απο μένα. Χεστηκαν όλοι αυτη για την υπόθεση.

Πως γίνεται να αφορίζεις συνεχως γνωρίζοντας τοσο λίγα πραγματα... αυτο δεν σε κάνει αξιοπιστη κριτή ειναι πλάνη , δημαγωγο κ οπαδό μπορει, κριτή και αντικειμενικο δικαστή σίγουρα όχι.

Δεν αναφέρομαι επι προσωπικού, ωστόσο ακόμη και αν αυτος ο Λιγνάδης καταδικαστει που αν ειναι αλήθεια όλα αυτα το εύχομαι με τη ψυχή μου , και πάλι δεν δικαιουται ο άλλος να βγει κ να με βρισει επειδη τήρησα αμεροληπτη στάση ολη αυτη τη περίοδο. θα δικαιούταν να με βρισει κ να με θεωρει τον χειρότερο της κοινωνίας στη περιπτωση που έλεγα οτι δεν έπρεπε να καταδικαστει κτλπ κτλπ.

αυτο δεν έχουν καταλαβει κάποιοι αλλα νομιζω οτι δεν θα το καταλαβουν κ ποτέ γιατι δεν θέλουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου δεν είναι ότι παραλλήλισε τους παιδόφιλους με τους τοξικομανείς. Είναι ότι πήγε να παρουσιάσει τον Λιγνάδη απλώς ως παιδόφιλο, ενώ είναι(αν αποδειχτεί το κατηγορητήριο) αδίστακτος βιαστής. Υπάρχει τεράστια διαφορά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου δεν είναι ότι παραλλήλισε τους παιδόφιλους με τους τοξικομανείς. Είναι ότι πήγε να παρουσιάσει τον Λιγνάδη απλώς ως παιδόφιλο, ενώ είναι(αν αποδειχτεί το κατηγορητήριο) αδίστακτος βιαστής. Υπάρχει τεράστια διαφορά.

Στην περίπτωση της πρώτης σου πρότασης ο Ρουβας ήθελε να πει οτι ο τύπος αυτος για να ενταχθεί πάλι πισω στη κοινωνία χρειάζεται κάποιου ειδους βοήθεια. Με δεδομένο οτι το σωφρονιστικο δεν ειναι εκδικητικό.

Θέλουν να επαναφέρουμε τη θανατική ποινη ; νομίζω δεν ειναι συμβατή με τους κανονισμούς της ΕΕ.

Ο Κούγιας προτεινε να εκδικαστει η υποθεση επειδη οι μαρτυρες ειναι αρκετοί και μέσα στις γιορτές του Πάσχα αλλα αυτο απορρίφθηκε.

Εγω σαν εργαζομενος θα δουλευω ΚΑΙ τς ημέρες του Πάσχα αν δεν μου εγκρίνουν άδεια , και εχω δουλεψει κ όλες τις άλλες χρονιές κανονικότατα. Οι δικαστες γιατι οχι ; και παιρνουν και κανα 2 χιλιαρο το λιγοτερο.

να εκδκαστει η υποθεση να βγει η αποφαση που θα χρειαστει και άλλο χρόνο να δουμε τελικά τι έγινε.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Στην περίπτωση της πρώτης σου πρότασης ο Ρουβας ήθελε να πει οτι ο τύπος αυτος για να ενταχθεί πάλι πισω στη κοινωνία χρειάζεται κάποιου ειδους βοήθεια. Με δεδομένο οτι το σωφρονιστικο δεν ειναι εκδικητικό.

Το πρόβλημα είναι ότι εστίασε υπερβολικά στο λιγνάδη λες και είναι το θύμα. "Τον αγαπώ", "ζει μια κόλαση" κλπ κλπ. Δεν τα λες αυτά για άνθρωπο που εκμεταλλεύτηκε θέσεις εξουσίας για να βιάζει κατά συρροή παιδιά με λοστούς.

Το ζήτημα της απλής παιδοφιλίας(όχι παιδεραστίας και ούτε καν παιδοβιασμού) είναι άλλο και μια ώριμη κοινωνία θα πρέπει να το συζητάει ανοιχτά, χωρίς τα σημερινά ταμπού. Προσωπικά, δεν το θεωρώ διαστροφή, αλλά φυσικά δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί για πολύ προφανείς λόγους.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ότι εστίασε υπερβολικά στο λιγνάδη λες και είναι το θύμα. "Τον αγαπώ", "ζει μια κόλαση" κλπ κλπ. Δεν τα λες αυτά για άνθρωπο που εκμεταλλεύτηκε θέσεις εξουσίας για να βιάζει κατά συρροή παιδιά με λοστούς.

Δεκτό αυτό. Οντως δεν πρέπει να χύνεσαι τόσο για έναν άνθρωπο που δικάζεται με τέτοιες κατηγορίες. Εγω θα ήμουν πολυ πιο σκεπτικιστής. Ωστοσο η παρέμβαση του αλλου με τα τραγουδια ηταν καθαρό Νταβατζιλίκι.
Το ζήτημα της απλής παιδοφιλίας(όχι παιδεραστίας και ούτε καν παιδοβιασμού) είναι άλλο και μια ώριμη κοινωνία θα πρέπει να το συζητάει ανοιχτά, χωρίς τα σημερινά ταμπού. Προσωπικά, δεν το θεωρώ διαστροφή, αλλά φυσικά δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί για πολύ προφανείς λόγους.

Κάτσε ρε συ Νίh δηλαδη δεν θεωρείς διαστροφη να έλκεται ο άλλος 35 χρονων μαντράχαλος απο μια 13χρονη ; παιδι ειναι , ουτε κάν σχηματισμένο. Εγω πλέον ακομη και τα κοριτσια τις φοιτητριες κάτω των 23 τα θεωρώ παιδάκια και συνηθως έλκομαι απο κοπελες 23-24 και πάνω. Και το 23-24 ειναι χαμηλό όριο.

Μηπως δεν καταλαβα καλά τι γράφεις ;


Το επίκεντρο λοιπόν της παιδοφιλίας είναι η σεξουαλική δραστηριότητα με ένα παιδί. Οι σεξουαλικές συμπεριφορές που σχετίζονται με την παιδοφιλία καλύπτουν ένα φάσμα δραστηριοτήτων και ενδέχεται να εμπλέκουν τη χρήση βίας. Κάποιοι παιδόφιλοι περιορίζουν τη συμπεριφορά τους στο να επιδεικνύουν τα γεννητικά τους όργανα ή να αυνανίζονται μπροστά στο παιδί ή να θωπεύουν ή να ξεντύνουν το παιδί χωρίς όμως να έχουν επαφή με τα γεννητικά όργανα του παιδιού. Άλλοι, ωστόσο, υποχρεώνουν το παιδί να συμμετάσχει σε στοματικό σεξ ή σε ολοκληρωμένη σεξουαλική πράξη.

Πηγή

Οσο για τον Λιγνάδη καλα κάνουν και τον τραβοπαλάνε σε δίκες γιατι θα έκανε κ αυτός κάπου θα έμπλεξε.

Θα μπορουσε να ειναι νεας αξιοπρεπεστατος ομοφυλόφιλος που δεν ειναι κακό εφοσον γουστάρει ο άνθρωπος τους άντρες .... οκ. Και να πηγαινει με άντρες μεγάλους. 30 κ βάλε... τι δουλεια εχει το πιτσιρικι σπιτι του ; το πιτσιρικι ειναι ευάλωτο και μπορει να εξαναγκαστει σε πράξεις που δεν θέλει και δεν εχει τη κριση να αξιολογήσει.

είπαμε τα δίκαια , δίκαια. εγω δεν υποστηριζω κανέναν. Θέλω να ειμαι αμερόληπτος.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Κάτσε ρε συ Νίh δηλαδη δεν θεωρείς διαστροφη να έλκεται ο άλλος 35 χρονων μαντράχαλος απο μια 13χρονη ; παιδι ειναι , ουτε κάν σχηματισμένο. Εγω πλέον ακομη και τα κοριτσια τις φοιτητριες κάτω των 23 τα θεωρώ παιδάκια και συνηθως έλκομαι απο κοπελες 23-24 και πάνω. Και το 23-24 ειναι χαμηλό όριο.

Θα το έλεγα απόκλιση από το συνηθισμένο, ηθικά αδιάφορη, κοινωνικά μη ανεκτή. Δεν έχω ειδικές γνώσεις οπότε είμαι δεκτικός σε κάθε είδους διόρθωση-παρατήρηση, αλλά η παιδοφιλία είναι παραφιλία, μη ελέγξιμη από το άτομο, όπως ένας ομοφυλόφιλος δεν μπορεί να ελέγξει την έλξη του από ομόφυλό του. Πράγματι, το παιδί δεν είναι σχηματισμένο, είναι ανώριμο κλπ, αλλά αυτό είναι προσπάθεια εξορθολογισμού της έλξης. Το οποίο μπορούμε να το κάνουμε εμείς οι έξω απ τον χορό, που μας ξυπνάει έτσι κι αλλιώς το disgust mechanism και μόνο η ιδέα να δεις ερωτικά ένα παιδί. Ο παιδόφιλος όμως δεν μπορεί να ορθολογικοποιήσει τις επιθυμίες του, όπως εμείς δεν μπορούμε την έλξη μας για ορισμένα άτομα.

Αυτές οι σκέψεις μου δεν είναι εννοείται συγχωροχάρτι σε παιδεραστικές πρακτικές. Το παιδί προφανώς πρέπει να προστετευτεί. Αλλά από εκεί ακριβώς πρέπει να εκκινούμε, από την ιδέα πως δεν επιτρέπεται η παιδοφιλία γιατί το παιδί είναι ασχημάτιστο και ευάλωτο, όχι επειδή ο παιδόφιλος είναι ψυχάκι. Δεν ξέρω πώς μπορεί να αντιμετωπιστεί το θέμα, αλλά σίγουρα η ηθική κατακραυγή(για την παιδοφιλία, όχι την παιδεραστία), που περιθωριοποιεί και ενδεχομένως ριζοσπαστικοποιεί τους παιδόφιλους, είναι η λάθος αφετηρία. Αντανακλά μια φοβισμένη κοινωνία που κλείνει τα μάτια της μπροστά σε υπαρκτά προβλήματα, απόφευγοντάς τα με την πρωτόγονη πρακτική τού ονοματισμού τους ως ανήθικων.

Όλα αυτά δεν αφορούν εννοείται το Λιγνάδη, που είναι σαδιστικός βιαστής, όχι απλώς παιδόφιλος όπως προσπάθησε να τον παρουσιάσει ο Ρουβάς. Άλλο το να έχεις εκ γενετής έναν συγκεκριμένο μη ελέγξιμο σεξουαλικό προσανατολισμό, που δεν μπορεί να γίνει κοινωνικά ανεκτός, και άλλο το να εκμεταλλεύεσαι, να ξυλοκοπείς και να βιάζεις. Για το δεύτερο φέρεις καθαρή και ξάστερη ηθική ευθύνη, για το πρώτο όχι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Μην ανησυχεις φιλε εγω δεν θα σε παρεξηγησω ουτε θα σε κρινω. Συζητηση κάνουμε. Και αυτα που γράφεις ειναι σιγουρα μια άποψη σεβαστή. Απλα να ξέρεις οτι αν τα έλεγες στα κανάλια θα διαστρεβλώνονταν και θα δεχοσουν κ επιθεσεις. Εσυ , εγώ ο καθένας. Και ακριβως αυτη τη δυνατοτητα να συζητούμε πάνε να μας στερησουν οι οχλοκράτες με απειλές... οτι θα μας απομονώσουν, οτι δεν θα μας δινουν τα τραγουδια τους , τη παρέα τους , τις φιλες τους και πολλά άλλα.

Καταλαβα τι λές και απο ψυχολογικής άποψης θα ηταν σιγουρα ενδιαφέρον να αναλυθει. Αυτος ο μη ελεγξιμος σεξουαλικος προσανατολισμός και πως μπορει να θεραπευτει. Βεβαια για κάποιους δεν ειναι ηθικά αδιάφορη. Ας πουμε δεν ειναι και πολύ ηθικό να προτιμάς ενα μικρο πιτσιρικι που δεν εχει ακομη και σχηματισμένη ιδέα και προσωπικοτητα και σιγουρα ειναι ευάλωτο απεναντι σου. Εγω μονο που το σκέφτομαι φρικάρω. Δεν θα μπορουσα να το κάνω ποτέ.

Και ειμαι αρκετα ζωηρός στο σέξ.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Ας πουμε δεν ειναι και πολύ ηθικό να προτιμάς ενα μικρο πιτσιρικι που δεν εχει ακομη και σχηματισμένη ιδέα και προσωπικοτητα και σιγουρα ειναι ευάλωτο απεναντι σου.

Νομίζω απλώς ορίζουμε διαφορετικά το ηθικό. Ήδη ο Καντ πριν τρεις αιώνες είχε καταλάβει ότι ηθική ευθύνη μπορείς να φέρεις μόνο μετά από μία αυτόνομη πράξη, όχι ετεροεπιβαλλόμενη(εν προκειμένω την απλώς εσωτερική φυσική έλξη). Στην ίδια γραμμή και ο Ρωλς και γενικά όλη η σύγχρονη ηθική φιλοσοφία. Ωστόσο, η παιδεραστία είναι ανήθικη πράξη, γιατί(μετά από ατελείωτες συζητήσεις στο ζήτημα της ελευθερίας της βούλησης) φαίνεται εχεις κάποια δυνατότητα νευρωνικού αυτοελέγχου, όπως λέγεται στην ποινική δογματική, και άρα μπορείς να την αποφύγεις, να ενεργήσεις διαφορετικά, να πράξεις αυτόνομα(σε αντίθεση με την παιδοφιλία, την απλή έλξη δλδ που είναι μόνο εσωτερική, δεν εξωτερικεύεται). Παιδοφιλία ≠ παιδεραστία, ηθικό ≠ νόμιμο. Ειδικά το τελευταίο αδυνατούμε να το καταλάβουμε. Αν κάτι είναι παράνομο σχεδόν ενστικτωδώς το ταυτίζουμε με το ανήθικο, αλλά αυτό είναι πρωτόγονο σκεπτικό, εσκεμμένα δημιουργημένο για γενικοπροληπτικούς λόγους.

Φυσικά ξέρω άμα τα έλεγα αυτά στην τηλεόραση ο μέσος θεατής θα καταλάβαινε άλλ’ αντ’ άλλων, ότι είμαι υπέρ της παιδεραστίας ξργ.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Νομίζω απλώς ορίζουμε διαφορετικά το ηθικό. Ήδη ο Καντ πριν τρεις αιώνες είχε καταλάβει ότι ηθική ευθύνη μπορείς να φέρεις μόνο μετά από μία αυτόνομη πράξη, όχι ετεροεπιβαλλόμενη(εν προκειμένω την απλώς εσωτερική φυσική έλξη). Στην ίδια γραμμή και ο Ρωλς και γενικά όλη η σύγχρονη ηθική φιλοσοφία. Ωστόσο, η παιδεραστία είναι ανήθικη πράξη, γιατί(μετά από ατελείωτες συζητήσεις στο ζήτημα της ελευθερίας της βούλησης) φαίνεται εχεις κάποια δυνατότητα νευρωνικού αυτοελέγχου, όπως λέγεται στην ποινική δογματική, και άρα μπορείς να την αποφύγεις, να ενεργήσεις διαφορετικά, να πράξεις αυτόνομα(σε αντίθεση με την παιδοφιλία, την απλή έλξη δλδ που είναι μόνο εσωτερική, δεν εξωτερικεύεται). Παιδοφιλία ≠ παιδεραστία, ηθικό ≠ νόμιμο. Ειδικά το τελευταίο αδυνατούμε να το καταλάβουμε. Αν κάτι είναι παράνομο σχεδόν ενστικτωδώς το ταυτίζουμε με το ανήθικο, αλλά αυτό είναι πρωτόγονο σκεπτικό, εσκεμμένα δημιουργημένο για γενικοπροληπτικούς λόγους.

Κατσε για να καταλαβω η παιδοφιλια ειναι απλα να χεις την επιθυμια και η παιδεραστια ειναι να εκφράσεις σεξουαλικα την επιθυμια αυτη καταλαβα καλα ; δεν τα έχω ψάξει. Δεν με απασχολησαν και ποτέ.
Φυσικά ξέρω άμα τα έλεγα αυτά στην τηλεόραση ο μέσος θεατής θα καταλάβαινε άλλ’ αντ’ άλλων, ότι είμαι υπέρ της παιδεραστίας ξργ.

ΧΑΧΧΑ αστα να πάνε. Οπως ειχε πει κάποιος ειμαι υπευθυνος για αυτα που λεω ΟΧΙ για αυτα που καταλαβαίνετε. χαχα
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Θα το έλεγα απόκλιση από το συνηθισμένο, ηθικά αδιάφορη, κοινωνικά μη ανεκτή. Δεν έχω ειδικές γνώσεις οπότε είμαι δεκτικός σε κάθε είδους διόρθωση-παρατήρηση, αλλά η παιδοφιλία είναι παραφιλία, μη ελέγξιμη από το άτομο, όπως ένας ομοφυλόφιλος δεν μπορεί να ελέγξει την έλξη του από ομόφυλό του. Πράγματι, το παιδί δεν είναι σχηματισμένο, είναι ανώριμο κλπ, αλλά αυτό είναι προσπάθεια εξορθολογισμού της έλξης. Το οποίο μπορούμε να το κάνουμε εμείς οι έξω απ τον χορό, που μας ξυπνάει έτσι κι αλλιώς το disgust mechanism και μόνο η ιδέα να δεις ερωτικά ένα παιδί. Ο παιδόφιλος όμως δεν μπορεί να ορθολογικοποιήσει τις επιθυμίες του, όπως εμείς δεν μπορούμε την έλξη μας για ορισμένα άτομα.

Αυτές οι σκέψεις μου δεν είναι εννοείται συγχωροχάρτι σε παιδεραστικές πρακτικές. Το παιδί προφανώς πρέπει να προστετευτεί. Αλλά από εκεί ακριβώς πρέπει να εκκινούμε, από την ιδέα πως δεν επιτρέπεται η παιδοφιλία γιατί το παιδί είναι ασχημάτιστο και ευάλωτο, όχι επειδή ο παιδόφιλος είναι ψυχάκι. Δεν ξέρω πώς μπορεί να αντιμετωπιστεί το θέμα, αλλά σίγουρα η ηθική κατακραυγή(για την παιδοφιλία, όχι την παιδεραστία), που περιθωριοποιεί και ενδεχομένως ριζοσπαστικοποιεί τους παιδόφιλους, είναι η λάθος αφετηρία. Αντανακλά μια φοβισμένη κοινωνία που κλείνει τα μάτια της μπροστά σε υπαρκτά προβλήματα, απόφευγοντάς τα με την πρωτόγονη πρακτική τού ονοματισμού τους ως ανήθικων.

Όλα αυτά δεν αφορούν εννοείται το Λιγνάδη, που είναι σαδιστικός βιαστής, όχι απλώς παιδόφιλος όπως προσπάθησε να τον παρουσιάσει ο Ρουβάς. Άλλο το να έχεις εκ γενετής έναν συγκεκριμένο μη ελέγξιμο σεξουαλικό προσανατολισμό, που δεν μπορεί να γίνει κοινωνικά ανεκτός, και άλλο το να εκμεταλλεύεσαι, να ξυλοκοπείς και να βιάζεις. Για το δεύτερο φέρεις καθαρή και ξάστερη ηθική ευθύνη, για το πρώτο όχι.
Το έχω σκεφτεί και εγώ . Υποτίθεται όμως πως ο παιδόφιλος έχει ψυχικά τραύματα, έχει κακοποιηθεί στη παιδική του ηλικία , μπορεί να είναι θέμα φυσιολογίας ή γενετικής ή έτσι λένε . Αυτό βέβαια μπορούμε να το σκεφτούμε για οποιαδήποτε σεξουαλική παρέκκλιση . Αλλά μάλλον ψάχνοντας τραύματα, αιτίες και θεραπείες , επειδή ο παρτενέρ του , παιδί στην προκειμένη, δεν μπορεί να συναινέσει , στιγματίζεται και ο παιδόφιλος αυτόματα. Ενώ το κρεβάτι του κάθε ένα και τα φετίχ του ως αποτέλεσμα παιδικής ηλικίας ή δεν ξέρω τι , γενικότερα καταλαβαίνουμε ότι δεν μας αφορά αν δεν κινδυνεύουν άλλοι οπότε δεν υπάρχει και στιγματισμός .
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα το έλεγα απόκλιση από το συνηθισμένο, ηθικά αδιάφορη, κοινωνικά μη ανεκτή. Δεν έχω ειδικές γνώσεις οπότε είμαι δεκτικός σε κάθε είδους διόρθωση-παρατήρηση, αλλά η παιδοφιλία είναι παραφιλία, μη ελέγξιμη από το άτομο, όπως ένας ομοφυλόφιλος δεν μπορεί να ελέγξει την έλξη του από ομόφυλό του. Πράγματι, το παιδί δεν είναι σχηματισμένο, είναι ανώριμο κλπ, αλλά αυτό είναι προσπάθεια εξορθολογισμού της έλξης. Το οποίο μπορούμε να το κάνουμε εμείς οι έξω απ τον χορό, που μας ξυπνάει έτσι κι αλλιώς το disgust mechanism και μόνο η ιδέα να δεις ερωτικά ένα παιδί. Ο παιδόφιλος όμως δεν μπορεί να ορθολογικοποιήσει τις επιθυμίες του, όπως εμείς δεν μπορούμε την έλξη μας για ορισμένα άτομα.
Ναι, δεν έχει ευθύνη το άτομο για τις επιθυμίες του, μιας και αυτές είναι συνδυασμός βιολογικών χαρακτηριστικών που κληρονομεί, εμπειριών από το παρελθόν (κατά κύριο λόγο απωθημένων στο ασυνείδητο) και περιβαλλοντικών επιρροών, μέσω της διαδικασίας που λέγεται κοινωνική μάθηση (Bandura). Έχει όμως βαρύτατη ευθύνη για το αν θα μετουσιώσει σε πράξεις τις σκέψεις και τις επιθυμίες του, όπως επίσης φέρει ευθύνη να ζητήσει βοήθεια από κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας, όταν αυτές οι επιθυμίες τον καθιστούν δυσλειτουργικό και εν δυνάμει κίνδυνο για το κοινωνικό σύνολο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νομίζω απλώς ορίζουμε διαφορετικά το ηθικό. Ήδη ο Καντ πριν τρεις αιώνες είχε καταλάβει ότι ηθική ευθύνη μπορείς να φέρεις μόνο μετά από μία αυτόνομη πράξη, όχι ετεροεπιβαλλόμενη(εν προκειμένω την απλώς εσωτερική φυσική έλξη).
Βασικά ο Καντ έλεγε ότι δεν μας καθιστούν ηθικούς ή ανήθικους τα συναισθήματά (για τα οποία, σύμφωνα με αυτόν, δεν φέρουμε καμία ευθύνη) αλλά οι πράξεις μας. Και οι πράξεις μας χαρακτηρίζονται ηθικές αν τις κάνουμε επειδή έτσι νιώθουμε ότι κάνουμε το καθήκον μας και όχι επειδή νιώθουμε πχ συμπόνια για τον άλλον.

Τώρα, προφανώς και η ηθική είναι μία αντανάκλαση των απόψεων και της ιδιοσυγκρασίας των ανθρώπων της κάθε εποχής, όμως βλέπουμε ότι κάποιες πράξεις (πχ παιδοκτονία) είναι διαχρονικά κατακριτέες. Πάνω στο θέμα της ηθικής και εν γένει της αλήθειας της κάθε εποχής, ο Ρόρτυ είχε πει ένα πολύ ωραίο: «Αλήθεια είναι αυτό με το οποίο οι σύγχρονοί σας σας επιτρέπουν να τα βγάζετε πέρα.»
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,443 μηνύματα.
Σωστος ο παιχτης.

Δημήτρης Μοθωναίος για Σάκη Ρουβά: «Είναι εθισμός η παιδοφιλία και η παιδεραστία; Καλύτερα να τραγουδάμε παρά να μιλάμε»​

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Διυλιστε τον κωνοπα.
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΞΕΠΛΕΝΕΙ Βιασμους και παιδοφιλια.
ΜΗΝ ΤΑ ΙΣΩΠΕΔΩΝΟΥΜΕ ΟΛΑ.
Καλα οι βιασμοι εκ των πραγματων δεν υποκεινται σε καμια ηθικη και κανενα κατεστημενο.
Ο ΒΙΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕς...ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ.
ΟΠΟΤΕ ΑΚΥΡΟ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΠΛΥΜΑ.

Απλα σε παιδι ειναι ακομα χειροτερο διοτι δεν εχει ουτε την δυναμη να αμυνθει ουτε την κριτικη σκεση να καταλαβει τι ακριβως γινεται και τι πραγματικα θελει.
Σορυ που θα το εκφρασω καπως λιμενεργατικα...αλλα τι σκατα φιλοσοφητε εδω;

ΑΔΥΝΑΤΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.

Ε..υπαρχουν και καποια ορια.
Αμπελοφιλοσοφιες να ειχαμε να λεμε.

ΒΙΑΣΜΟΣ = ΒΙΑΣΜΟΣ.

ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΣΕ ΠΑΙΔΙ,ΑΣΧΕΤΑ ΑΠΟ ΚΟΙΝΩΝΙΕς,ΗΘΙΚΕς ΚΛΠ.
Ειναι εξαναγκαστικη πραξη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top