Ποιους δεν θέλουμε για γείτονες;

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 7,329 μηνύματα.
Στο μεταξύ, όπως συμβαίνει με κάθε θέμα που παίρνει διαστάσεις (όπως πχ με το bullying στον Γιακουμάκη κτλ) και αυτές τις ημέρες για τον θάνατο του Ζακ Κωστόπουλου, έχει ξεκινήσει και μια διάθεση προβληματισμού από τα κανάλια (αν το παρακάτω είναι όντως σημερινό δεν θα έλεγα ότι είναι τυχαίο) :

Μερικοί βλέπουν αρνητικά το παραπάνω, εμένα μου φαίνεται πιο ελπιδοφόρο (δηλαδή δεν είναι τόσο "χάλια" τα αποτελέσματα). Γιατί όταν ρωτάς κάποιον τι γείτονες θα ήθελε ή δεν θα ήθελε ιδεατά να έχει, θα ένιωθε μεγαλύτερη άνεση να απέκλειε διάφορες κοινωνικές ομάδες.

Μένω στο Περιστέρι σε μια γειτονιά που έχει και ξένους, και Ρωμά, και γείτονες με κατοικίδια και παιδιά (που πολλοί δεν θα θέλανε λόγω φασαρίας κτλ). Σίγουρα ο καθένας θα ανήκει και σε άλλες ομάδες (ομοφυλόφιλους, άθεους, άθρησκους, άτομα με ψυχικά νοσήματα κτλ). Είναι καθαρά η ιδέα μας ότι αυτές που κοινωνικές ομάδες μπορεί να μας δημιουργήσουν προβλήματα.

Το ιδανικό του Έλληνα, οικογενειάρχη straight "νοικοκυραίου", χριστιανού (δλδ του συμπληρωματικού συνόλου των παραπάνω) , δεν καθιστά τη συνύπαρξη σε μια γειτονιά ως δεδομένου καλή ή τους ανθρώπους καθώς πρέπει. Σαν ήμουν παιδί θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά μια τέτοια περίπτωση οικογένειας που τελικά λεγόταν σε όλη τη γειτονιά ότι ο άντρας ξυλοφόρτωνε τη γυναίκα του κι επίσης η μια γειτόνισσα έπαιρνε την αστυνομία για ψηλού πήδημα όταν κάποιος ανέβαζε λίγο παραπάνω την ένταση του στερεοφωνικού.

Δεν ξέρω τι μπορεί ακριβώς να συζητηθεί σε αυτό το θέμα, απλά είδα το παραπάνω screenshot στο facebook και είπα να το επισυνάψω προς ανταλλαγή σκέψεων. :)

Τελευταία επεξεργασία:

notis_19

New member

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.
Δεν θέλουμε για γείτονες αυτούς που κάνουν σεξ όλη μέρα και ακούγονται δυνατά. Και δεν μας αφήνουν να κοιμηθούμε και στεναχωριόμαστε που δεν έχουμε γκόμενα. Μην σου τύχει.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,450 μηνύματα.
Δε θέλω για γείτονες παιδιά που τσιριζουν, εφήβους που ακούν μουσική στη διαπασών, ανθρώπους που δε συμπαθούν τα σκυλιά. Οι υπόλοιποι δε με ενοχλούν.

Marjoriee26

Well-known member

Η Marjoriee26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά δε έχω θέμα με τον γείτονα...μπορεί να πιστεύει ότι θέλει να έχει τις δικιες του προτιμήσεις αρκεί για εμένα να σέβεται τις ώρες κοινής ησυχίας!

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,934 μηνύματα.
Δεν θέλω τους..."φασαριόζικους" γείτονες. Αυτούς που κάνουν έντονη την παρουσία τους, που δεν σέβονται τις ώρες κοινής ησυχίας, με παιδιά που σκούζουν και σκυλιά που γαυγίζουν ολημερίς κι οληνυχτίς.
Επίσης τους ρουφιάνους γείτονες κι εκείνους της "προσκολλήσεως". Που διαρκώς ψάχνουν ευκαιρία να σου χτυπάνε το κουδούνι ζητώντας σου διάφορα (άσχετα και άκυρα).
Από κει κι έπειτα ας είναι ότι χρώμα θέλουν, ας πιστεύουν ότι θέλουν κι ας ζουν όπως θέλουν.

Giota2000

Well-known member

Η Giota2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Δε θέλω τους κουτσομπόλιδες-γείτονες.Ειλικρινά με εκνευρίζει όταν κάποιος ασχολείται με το τι κάνει ο καθένας στο σπίτι του ή φοράει "κυάλια" για να βλέπει πότε έφυγες,πότε μπήκες στο σπίτι.Επίσης δε μπορώ τους αδιάκριτους γείτονες,οι οποίοι θα σε φέρουν σε δύσκολη θέση με άμεσο στόχο ΠΑΛΙ να κουτσομπολέψουν.Ελπίζω τώρα που φεύγω να μη τα ζήσω αυτά,αν και δεν έχω ακούσει καλά πράγματα για τους Γιαννιώτες..Πάντως δε με πειράζει καθόλου ούτε το χρώμα ούτε η θρησκεία

CiNeFiL

Well-known member

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,843 μηνύματα.
μου αρκει να μην ειναι serial killer ή κατι τετοιο

Nelliel

Well-known member

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,367 μηνύματα.
Δε θέλω τους κουτσομπόλιδες-γείτονες.Ειλικρινά με εκνευρίζει όταν κάποιος ασχολείται με το τι κάνει ο καθένας στο σπίτι του ή φοράει "κυάλια" για να βλέπει πότε έφυγες,πότε μπήκες στο σπίτι.Επίσης δε μπορώ τους αδιάκριτους γείτονες,οι οποίοι θα σε φέρουν σε δύσκολη θέση με άμεσο στόχο ΠΑΛΙ να κουτσομπολέψουν.Ελπίζω τώρα που φεύγω να μη τα ζήσω αυτά,αν και δεν έχω ακούσει καλά πράγματα για τους Γιαννιώτες..Πάντως δε με πειράζει καθόλου ούτε το χρώμα ούτε η θρησκεία
Αυτο! Συν τους γειτονες υποκριτες που λενε οτι θα ερθουν για επισκεψη και νοιαζονται, αλλα ποτε δεν το κανουν.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 60 μέρες:
  • Φορτώνει...