Ποιο είναι το ευνοημένο φύλο στις μέρες μας;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,341 μηνύματα.
Τα podcasts αυτά θεωρείς ότι δεν αντιπροσωπεύουν την πραγματικότητα?

Δεν τα βλέπω καν. Αυτο τι νόημα έχει να απαντηθεί στη δική σου περίπτωση ;

θα αλλάξει σε κάτι η ζωή σου προς το καλύτερο ;
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,837 μηνύματα.
Δε μαρεσει ο χώρος να σου πω την αλήθεια, πολεμικές τέχνες κυρίως. Καλά εμένα προσωπικά δε με πειράζει το friends with benefits η οι ελεύθερες σχέσεις, και εγώ αυτό θέλω βασικά οπότε καλύτερα για μένα θα είναι θα βρω κάποια τέτοιου στυλ. Αλλά το friends with benefits δε σημαίνει πως είμαι κακός χαρακτήρας η πως βλέπω τις γυναίκες σαν αντικείμενα απλώς θέλω έμπειρες και όχι μακροχρόνιες δεσμεύσεις. Το θέμα είναι πόσο εύκολο είναι στις μέρες κάτι τέτοιο και αν θα έχω ευκαιρίες. Δε βγαίνω συχνά η αλήθεια είναι, κάθομαι σπίτι και λέω μήπως τελικά αξίζει η δεν αξίζει, μήπως αυτά που λένε στα podcasts ισχύουν κυρίως για τους Αμερικανούς και όχι για εδώ, όλο κάτι τέτοιες σκέψεις κάνω. Ούτε καν πως θα πλησιάσω μια κοπέλα δε ξέρω , αν βγω βόλτα και πάω χύμα σε αγνωστες ? να ζητήσω κονέ?να πάω χύμα σε άγνωστες? Σοσιαλ μίντια? χύμα σε αθλητική δραστηριότητα? Συναυλία?
Το τέλος της απάντησης σου δείχνει πως σε αγχώνει και μόνο ως σκέψη το πως και που θα προσεγγίσεις κοπέλα.Αν δεν πολυ βγαίνεις ή αν δεν είσαι ενταγμένος σε διάφορες ομάδες ή αν δεν έχεις άτομα που εναλλάσσονται στις παρέες σου.. Τότε τα social είναι μια επιλογή ( ιδίως για το στυλ συναναστροφων που ψάχνεις) . Χαλάρωσε όμως ,γιατί η ανησυχία και το στρες εκπέμπονται και είναι ζημιογόνα και για την ψυχολογία σου και για την προσέλκυση υποψηφίων
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,137 μηνύματα.
Το μονό που με νοιάζει είναι η εμφάνιση και να είναι ίδια κοινωνική τάξη , δε θα πήγαινα με μια πλούσια δηλαδή. Και από ηλικίες συνομήλικη η μικρότερη 1-2 χρόνια, όχι μεγαλύτερη.
Πως γίνεται όλοι εσείς που λέτε αυτές τις συγκεκριμένες βλακείες να έχετε τα ίδια ακριβώς "κριτήρια "; :)
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.
Τα podcasts αυτά θεωρείς ότι δεν αντιπροσωπεύουν την πραγματικότητα?
«Αναμφίβολα, όλη η ιστορική εμπειρία επιβεβαιώνει την αλήθεια ότι ο άνθρωπος δε θα ΄χε πετύχει το εφικτό αν δεν είχε ξανά και ξανά προσπαθήσει να φτάσει το ανέφικτο» (Max Weber)

Κλείσε όλες τις "οθόνες" καλό μου παιδί και βγες έξω, στον πραγματικό κόσμο, να διεκδικήσεις το ανέφικτο. Κυνηγώντας το, θα πετύχεις το εφικτό και θα βρεις αυτό που ψάχνεις.
Το ίδιο έπραξαν με επιτυχία πολλές γενιές πριν την δική σου.
Και δεν μιλάω για 100 χρόνια πριν.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Screenshot_2023-07-09-16-59-06-357_com.google.android.youtube.jpg
 

camil

Πολύ δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 809 μηνύματα.
Επικεντρώνεσαι σε λάθος πράγματα φίλε. Εσένα το θέμα σου τώρα είναι να μπορέσεις να προσεγγίσεις μια κοπέλα. Τι έκαναν οι άνδρες, τι είναι οι γυναίκες κ.λπ. είναι δευτερεύοντα και τα λύνουμε αργότερα. Δεν έχουν να κάνουν με το δικό σου "κόλλημα".
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Επικεντρώνεσαι σε λάθος πράγματα φίλε. Εσένα το θέμα σου τώρα είναι να μπορέσεις να προσεγγίσεις μια κοπέλα. Τι έκαναν οι άνδρες, τι είναι οι γυναίκες κ.λπ. είναι δευτερεύοντα και τα λύνουμε αργότερα. Δεν έχουν να κάνουν με το δικό σου "κόλλημα".
Τώρα πρέπει να τα λύσουμε γιατί από εκεί ξεκινάνε όλα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,341 μηνύματα.
Τώρα πρέπει να τα λύσουμε γιατί από εκεί ξεκινάνε όλα

Προφανώς έχεις κάποια συμπλέγματα-ανασφάλειες απο κάποια θέματα που έχεις παρερμηνεύσει και τα εχεις πάρει κατάκαρδα και πιο πολυ φαινεται σαν να θές να δημιουργήσεις αντιπαλότητες και έριδες.

Το οτι κυκλοφορεί αρκετος φεμινισμος και σεξισμός και απο όλα εχει ο μπαξές ειναι γνωστό.Δεν θα τα λύσεις εσύ σημερα το απογευμα στο στέκι,εγω προσωπικά αποφεύγω με τέτοια άτομα πολλές επαφες γιατι δεν με ενδιαφέρουν και δεν έχω κ κάτι να ζήσω και να χαρώ ή να μου προσφέρουν μια ζωή με αυτα θα ασχολούνται κ θα τσακώνονται.

Σου εγραψα κ πριν.... καλυτερα να επισκεφτείς έναν ειδικό. Κανείς δεν θα ασχοληθεί με τα κολληματα κ τα προβλήματα σου αν δεν θές να καταλαβεις κ δεν εισαι συνεργάσιμος. Οπότε πηγαινε σε εναν ειδικό να συζητήσετε γιατι Θα ταλαιπωρηθείς με όλη αυτη τη μαλακία που επιρατεί στο ίντερνετ. Εγω προσωπικά ηλίθιους / νευρικούς/ κομπλεξικους με τον μανδύα των "ψαγμενων" και ελα να σου πούμε εμεις για τη μάχη των φυλων κ ειμαστε πονεμενοι κ είμαστε αδικημένοι και μπλα μπλα μπλα... δεν προκειται να τους δω ουτε να με πληρώσουν.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,837 μηνύματα.
Αν πάντως είσαι στην ηλικία που βλέπω αναμενόμενες οι ανασφάλειες και οι ανησυχίες.. Μη σκας εδώ εμάς μας πήρε Τουλάχιστον μια δεκαετία+++ για να εξοικειωθούμε με τη " Μάχη " των φύλων... Βγες στο πεδίο, οπλισου με θάρρος, προσέγγιζε κόσμο απλά και φιλικά, όχι επιτηδευμένα για εντυπωσιασμό, θα έρθει ως ομαλή κατάληξη αν έχεις κεραίες ανοικτές και δεν εκπέμπεις την ανασφάλεια του " Ωχ τι θα κάνω τώρα"
 

NickTheQuick

Νεοφερμένος

Ο NickTheQuick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
1,80 κάτι είμαι, άντε ρε τόσο στο Θεό έχουν ανέβει τα στάνταρ? Μη μου λες τέτοια και ανησυχώ
- Δες βιντεο που ρωτανε κοσμο. Ολες εχουν διαφορετικες προτιμησεις εκτος απο ενα χαρακτηριστικό. Το υψος.
- Δες καμια ερευνα στο ίντερνετ. Οι ψηλοι ως πιο ομορφοι (γιατι το υψος ειναι χαρακτηριστικό που συμβάλλει στην ομορφια και την αρρενοπωτητα σου) χαιρουν μεγαλυτερης αποδοχης απο τους αλλους. Ερευνες δειχνουν οτι ειναι πιο πιθανο να προσληφθουν ακομα, μεχρι και διαφορες στα μεσα εισοδηματα. Υπαρχει διαφορα ακομα και στο πως σε βλεπουν οταν σε γνωριζουν οι αλλοι. Προφανως υπαρχει lookism στον κοσμο μας. Ανεξαρτητως φυλου.
- Ολα αυτα συνοψιζονται στο οτι οι γυναικες οσον αφορα την εμφανιση θελουν αρρενωπους αντρες (οπως ακριβως το σκεφτεσαι) και μεσα σε αυτο το προτυπο υπαρχει και το υψος.
-Περα απο ολα αυτα, το να σαι μεγαλωσωμος δινει και το αισθημα οτι μπορεις να την προστατεψεις. Και αυτο αρεσει επισης.
- Το να σαι κοντος θα σε δυσκολεψει στη ζωη σου, θα φας κοροϊδία, θα σε μειωνουν ακομα και οι φιλοι σου, θα σε προσβαλλουν μπροστα σου και οι γυναικες, υπαρχουν ενα σωρο κοπελες που λενε αν εισαι κατω απο 180 μη μου μιλας, υπαρχουν dating sites που εχουν επιλογη να βαζουν κριτηρια υψους οι γυναικες κτλ. Οι φιλοι σου θα σου το υπενθυμιζουν οτι εισαι κοντος, δεν θα εχεις θαρρος και αναστημα για να υποστηριξεις τον εαυτο σου, δεν θα εχεις reach και την αντιστοιχη μυικη δυναμη για να προστατεψεις τον εαυτο σου και το ετερο σου ημυσι σε οποιαδηποτε περιπτωση...
- Και στο τέλος ολοι θα σου λενε μετα οτι δεν γαμας γιατι δεν εχεις αυτοπεποίθηση. Γελαω. Θα ήσουν τρελος αν είχες.
Θετικό στοιχείο ότι είσαι 1,80κατι
Το μονό που με νοιάζει είναι η εμφάνιση και να είναι ίδια κοινωνική τάξη , δε θα πήγαινα με μια πλούσια δηλαδή.
Ούτε και εκείνη θα πήγαινε μαζί σου...Σιγά μην κοιτάξει η τοπ τον φτωχό μεν όμορφο δεν παπαρα που γνώρισε στο dating. Αυτές δεν έχουν καν dating. Αυτές έχουν ταρίφα...Οι γυναίκες καυλωνουν με το χρήμα, την ύλη. Υγραινονται (γενικά)
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,837 μηνύματα.
- Δες βιντεο που ρωτανε κοσμο. Ολες εχουν διαφορετικες προτιμησεις εκτος απο ενα χαρακτηριστικό. Το υψος.
- Δες καμια ερευνα στο ίντερνετ. Οι ψηλοι ως πιο ομορφοι (γιατι το υψος ειναι χαρακτηριστικό που συμβάλλει στην ομορφια και την αρρενοπωτητα σου) χαιρουν μεγαλυτερης αποδοχης απο τους αλλους. Ερευνες δειχνουν οτι ειναι πιο πιθανο να προσληφθουν ακομα, μεχρι και διαφορες στα μεσα εισοδηματα. Υπαρχει διαφορα ακομα και στο πως σε βλεπουν οταν σε γνωριζουν οι αλλοι. Προφανως υπαρχει lookism στον κοσμο μας. Ανεξαρτητως φυλου.
- Ολα αυτα συνοψιζονται στο οτι οι γυναικες οσον αφορα την εμφανιση θελουν αρρενωπους αντρες (οπως ακριβως το σκεφτεσαι) και μεσα σε αυτο το προτυπο υπαρχει και το υψος.
-Περα απο ολα αυτα, το να σαι μεγαλωσωμος δινει και το αισθημα οτι μπορεις να την προστατεψεις. Και αυτο αρεσει επισης.
- Το να σαι κοντος θα σε δυσκολεψει στη ζωη σου, θα φας κοροϊδία, θα σε μειωνουν ακομα και οι φιλοι σου, θα σε προσβαλλουν μπροστα σου και οι γυναικες, υπαρχουν ενα σωρο κοπελες που λενε αν εισαι κατω απο 180 μη μου μιλας, υπαρχουν dating sites που εχουν επιλογη να βαζουν κριτηρια υψους οι γυναικες κτλ. Οι φιλοι σου θα σου το υπενθυμιζουν οτι εισαι κοντος, δεν θα εχεις θαρρος και αναστημα για να υποστηριξεις τον εαυτο σου, δεν θα εχεις reach και την αντιστοιχη μυικη δυναμη για να προστατεψεις τον εαυτο σου και το ετερο σου ημυσι σε οποιαδηποτε περιπτωση...
- Και στο τέλος ολοι θα σου λενε μετα οτι δεν γαμας γιατι δεν εχεις αυτοπεποίθηση. Γελαω. Θα ήσουν τρελος αν είχες.
Θετικό στοιχείο ότι είσαι 1,80κατι

Ούτε και εκείνη θα πήγαινε μαζί σου...Σιγά μην κοιτάξει η τοπ τον φτωχό μεν όμορφο δεν παπαρα που γνώρισε στο dating. Αυτές δεν έχουν καν dating. Αυτές έχουν ταρίφα...Οι γυναίκες καυλωνουν με το χρήμα, την ύλη. Υγραινονται (γενικά)
Βρε αγόρια θα γίνω γραφική αν πω πως όλες οι. Κοπέλες αυτής της ηλικίας δεν " Καυλωνουν " Με το χρήμα όπως το θέτεις.. Αν έψαχναν αυτό, δε θα κοίταζαν εσάς. Ένας "sugar daddy " θα ήταν καταλληλότερος. Νιάτα, σφρίγος, χιούμορ, δυναμισμός, χαρακτηριστικά, προτιμήσεις κοινές
. Τόσα έχει να δει μια γυναίκα
 

NickTheQuick

Νεοφερμένος

Ο NickTheQuick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ένας "sugar daddy " θα ήταν καταλληλότερος. Νιάτα, σφρίγος, χιούμορ, δυναμισμός, χαρακτηριστικά, προτιμήσεις κοινές
μα αυτούς κοιτάνε...και δεν είναι μόνο σούγκαρ ντάντυ...οι περισσότερες τα φτιάχνουν με άτομα με καλύτερο εισοδηματικό λέβελ από τον μέσο της ηλικίας τους...
η 19χρονη με τον 25-27χρονο που έχει καλό αμάξι και πιο ανεξάρτητη ζωή από τον 19χρονο...
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,837 μηνύματα.
μα αυτούς κοιτάνε...και δεν είναι μόνο σούγκαρ ντάντυ...οι περισσότερες τα φτιάχνουν με άτομα με καλύτερο εισοδηματικό λέβελ από τον μέσο της ηλικίας τους...
η 19χρονη με τον 25-27χρονο που έχει καλό αμάξι και πιο ανεξάρτητη ζωή από τον 19χρονο...
Μα υπήρξα και 19.και 20-25 ποτέ δε με ένοιαξε η οικονομική επιφάνεια του άλλου ( εδώ δε με νοιάζει τώρα) και δεν είμαι η μόνη.. Μάλλον ψάχνετε σε λάθος κύκλους. Δεν είναι όλες ινσταγκραμικα ξανθά πιπινια.. Τόσα κορίτσια γνωρίζω στο χώρο εργασίας.. Σίγουρα δεν είναι ολες έτσι
 

NickTheQuick

Νεοφερμένος

Ο NickTheQuick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Μα υπήρξα και 19.και 20-25 ποτέ δε με ένοιαξε η οικονομική επιφάνεια του άλλου ( εδώ δε με νοιάζει τώρα) και δεν είμαι η μόνη..
αλλο παλιά άλλο τώρα...το 80-90% αυτο είναι...το ινσταγκραμ έχει άλλαξει τα δεδομένα...κατα πολύ...
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,221 μηνύματα.
- Δες βιντεο που ρωτανε κοσμο. Ολες εχουν διαφορετικες προτιμησεις εκτος απο ενα χαρακτηριστικό. Το υψος.
- Δες καμια ερευνα στο ίντερνετ. Οι ψηλοι ως πιο ομορφοι (γιατι το υψος ειναι χαρακτηριστικό που συμβάλλει στην ομορφια και την αρρενοπωτητα σου) χαιρουν μεγαλυτερης αποδοχης απο τους αλλους. Ερευνες δειχνουν οτι ειναι πιο πιθανο να προσληφθουν ακομα, μεχρι και διαφορες στα μεσα εισοδηματα. Υπαρχει διαφορα ακομα και στο πως σε βλεπουν οταν σε γνωριζουν οι αλλοι. Προφανως υπαρχει lookism στον κοσμο μας. Ανεξαρτητως φυλου.
- Ολα αυτα συνοψιζονται στο οτι οι γυναικες οσον αφορα την εμφανιση θελουν αρρενωπους αντρες (οπως ακριβως το σκεφτεσαι) και μεσα σε αυτο το προτυπο υπαρχει και το υψος.
-Περα απο ολα αυτα, το να σαι μεγαλωσωμος δινει και το αισθημα οτι μπορεις να την προστατεψεις. Και αυτο αρεσει επισης.
- Το να σαι κοντος θα σε δυσκολεψει στη ζωη σου, θα φας κοροϊδία, θα σε μειωνουν ακομα και οι φιλοι σου, θα σε προσβαλλουν μπροστα σου και οι γυναικες, υπαρχουν ενα σωρο κοπελες που λενε αν εισαι κατω απο 180 μη μου μιλας, υπαρχουν dating sites που εχουν επιλογη να βαζουν κριτηρια υψους οι γυναικες κτλ. Οι φιλοι σου θα σου το υπενθυμιζουν οτι εισαι κοντος, δεν θα εχεις θαρρος και αναστημα για να υποστηριξεις τον εαυτο σου, δεν θα εχεις reach και την αντιστοιχη μυικη δυναμη για να προστατεψεις τον εαυτο σου και το ετερο σου ημυσι σε οποιαδηποτε περιπτωση...
- Και στο τέλος ολοι θα σου λενε μετα οτι δεν γαμας γιατι δεν εχεις αυτοπεποίθηση. Γελαω. Θα ήσουν τρελος αν είχες.
Θετικό στοιχείο ότι είσαι 1,80κατι
Ω, ρε κόλλημα με το ύψος... Ναι, όντως οι περισσότερες γυναίκες έχουν σαν βασικό χαρακτηριστικό της εμφάνισης το ύψος ενός άντρα, αυτό δεν είναι ψέμα. Πρώην με την οποία είχα σχέση σχεδόν 5 χρόνια και με ερωτεύτηκε περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη γυναίκα, χαρακτηριστικά είχε σαν όνειρο: «να παντρευτεί έναν ψηλό, μελαχρινό με μούσια»
Εγώ 1,74, ασπρούλης και «σπανομαρία...» Παίζει μεγάλο ρόλο ο χαρακτήρας και η προσωπικότητα. Ακόμα.

Γενικά πολλά νέα παιδιά μπαίνετε σε άσχημα rabbit holes, που σας παρουσιάζουν μια καταθλιπτική και διαστρεβλωμένη -από συσσωρευμένες προσωπικές αποτυχίες- οπτική του κόσμου. Επειδή δε, είμαι υπέρμαχος του σχετικισμού, μπορεί να θεωρείτε κάποια πράγματα εσφαλμένα, παρόλα αυτά το γεγονός ότι πιστεύετε ότι είναι έτσι, τα καθιστά αυτόματα πραγματικότητα. Υποκειμενική μεν, πραγματικότητα δε. Εν ολίγοις, αν βάλεις στο μυαλό σου ότι δεν θα τα καταφέρεις σε κάτι, οτιδήποτε κι αν είναι αυτό το κάτι, νομοτελειακά έχεις αποτύχει πριν καν ξεκινήσεις.

Στα παραπάνω, μην νομίζεις ότι κι εγώ ο ίδιος δεν μέμφομαι την υλιστική πορεία που έχει πάρει ο κόσμος. Σαν υπέρμαχος του ιδεαλισμού και σαν ατόφιος Πλατωνικός, πολλές φορές νιώθω κάπως απόμακρος και ξένος με αυτά που βλέπω γύρω μου. Παρόλα αυτά, προσπαθώ να πορεύομαι με τα παρακάτω ρητά του (Στωικού) Μάρκου Αυρήλιου:

«Κάθε άνθρωπος έχει τόση αξία, όση και τα πράγματα με τα οποία έχει αυτός ασχοληθεί.»

«Σκάβε μέσα σου· μέσα σου είναι η πηγή του καλού και θα αναβλύζει πάντα αν πάντα
την αναζητείς.»
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Μα υπήρξα και 19.και 20-25 ποτέ δε με ένοιαξε η οικονομική επιφάνεια του άλλου ( εδώ δε με νοιάζει τώρα) και δεν είμαι η μόνη.. Μάλλον ψάχνετε σε λάθος κύκλους. Δεν είναι όλες ινσταγκραμικα ξανθά πιπινια.. Τόσα κορίτσια γνωρίζω στο χώρο εργασίας.. Σίγουρα δεν είναι ολες έτσι
Δεν είναι όλες αλλά αν είναι η πλειοψηφία έτσι πάλι υπάρχει πρόβλημα, εκτός και αν εννοείς ότι δεν είναι η πλειοψηφία έτσι και ψάχνουμε όντως σε λάθος άτομα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ω, ρε κόλλημα με το ύψος... Ναι, όντως οι περισσότερες γυναίκες έχουν σαν βασικό χαρακτηριστικό της εμφάνισης το ύψος ενός άντρα, αυτό δεν είναι ψέμα. Πρώην με την οποία είχα σχέση σχεδόν 5 χρόνια και με ερωτεύτηκε περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη γυναίκα, χαρακτηριστικά είχε σαν όνειρο: «να παντρευτεί έναν ψηλό, μελαχρινό με μούσια»
Εγώ 1,74, ασπρούλης και «σπανομαρία...» Παίζει μεγάλο ρόλο ο χαρακτήρας και η προσωπικότητα. Ακόμα.

Γενικά πολλά νέα παιδιά μπαίνετε σε άσχημα rabbit holes, που σας παρουσιάζουν μια καταθλιπτική και διαστρεβλωμένη -από συσσωρευμένες προσωπικές αποτυχίες- οπτική του κόσμου. Επειδή δε, είμαι υπέρμαχος του σχετικισμού, μπορεί να θεωρείτε κάποια πράγματα εσφαλμένα, παρόλα αυτά το γεγονός ότι πιστεύετε ότι είναι έτσι, τα καθιστά αυτόματα πραγματικότητα. Υποκειμενική μεν, πραγματικότητα δε. Εν ολίγοις, αν βάλεις στο μυαλό σου ότι δεν θα τα καταφέρεις σε κάτι, οτιδήποτε κι αν είναι αυτό το κάτι, νομοτελειακά έχεις αποτύχει πριν καν ξεκινήσεις.

Στα παραπάνω, μην νομίζεις ότι κι εγώ ο ίδιος δεν μέμφομαι την υλιστική πορεία που έχει πάρει ο κόσμος. Σαν υπέρμαχος του ιδεαλισμού και σαν ατόφιος Πλατωνικός, πολλές φορές νιώθω κάπως απόμακρος και ξένος με αυτά που βλέπω γύρω μου. Παρόλα αυτά, προσπαθώ να πορεύομαι με τα παρακάτω ρητά του (Στωικού) Μάρκου Αυρήλιου:

«Κάθε άνθρωπος έχει τόση αξία, όση και τα πράγματα με τα οποία έχει αυτός ασχοληθεί.»

«Σκάβε μέσα σου· μέσα σου είναι η πηγή του καλού και θα αναβλύζει πάντα αν πάντα
την αναζητείς.»
Άρα ακόμα τα standards ότι βάζουμε μπορεί στο τέλος να τα καταρρίψουμε? Ενδιαφέρον, άρα άμα πιστέψω πραγματικά στον εαυτό μου λες να τα καταφέρω?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
 
Τελευταία επεξεργασία:

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,837 μηνύματα.
Δεν είναι όλες αλλά αν είναι η πλειοψηφία έτσι πάλι υπάρχει πρόβλημα, εκτός και αν εννοείς ότι δεν είναι η πλειοψηφία έτσι και ψάχνουμε όντως σε λάθος άτομα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Άρα ακόμα τα standards ότι βάζουμε μπορεί στο τέλος να τα καταρρίψουμε? Ενδιαφέρον, άρα άμα πιστέψω πραγματικά στον εαυτό μου λες να τα καταφέρω?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Φίλε μου οι θεωρίες καταρρέουν. Το ίδιο και τα standards. Είναι θέμα χρόνου και κατάλληλου ατόμου.
 

NickTheQuick

Νεοφερμένος

Ο NickTheQuick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ω, ρε κόλλημα με το ύψος... Ναι, όντως οι περισσότερες γυναίκες έχουν σαν βασικό χαρακτηριστικό της εμφάνισης το ύψος ενός άντρα, αυτό δεν είναι ψέμα. Πρώην με την οποία είχα σχέση σχεδόν 5 χρόνια και με ερωτεύτηκε περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη γυναίκα, χαρακτηριστικά είχε σαν όνειρο: «να παντρευτεί έναν ψηλό, μελαχρινό με μούσια»
Εγώ 1,74, ασπρούλης και «σπανομαρία...» Παίζει μεγάλο ρόλο ο χαρακτήρας και η προσωπικότητα. Ακόμα.
καλά το ότι κάποια είναι με κάποιον κοντύτερο /κοντό δεν σημαίνει ότι ήταν και 1η επιλογή της. Απλά καλώς ή κακώς η ψηλοί είναι λίγοι, θα τους προλάβουν κάποιες και οι υπόλοιπες θα πρέπει να συμβιβαστούν...Όλες θα κοιτάξουν το ύψος σου, και θα σε πειράξουν γι αυτό και θα σε απορψοουν γι αυτό...βασικά το πιο πιθανό είναι δυστυχώς ότι η κοπέλα σου απορρίφθηκε από ψηλότερους πριν έρθει σε σένα, οπως συμβαίνει συχνά σε ψηλές και βρήκε εσένα για να την έχεις θέα και το κατάφερε ήδη...
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
καλά το ότι κάποια είναι με κάποιον κοντύτερο /κοντό δεν σημαίνει ότι ήταν και 1η επιλογή της. Απλά καλώς ή κακώς η ψηλοί είναι λίγοι, θα τους προλάβουν κάποιες και οι υπόλοιπες θα πρέπει να συμβιβαστούν...Όλες θα κοιτάξουν το ύψος σου, και θα σε πειράξουν γι αυτό και θα σε απορψοουν γι αυτό...βασικά το πιο πιθανό είναι δυστυχώς ότι η κοπέλα σου απορρίφθηκε από ψηλότερους πριν έρθει σε σένα, οπως συμβαίνει συχνά σε ψηλές και βρήκε εσένα για να την έχεις θέα και το κατάφερε ήδη...
Βέβαια όχι και παρα πολύ ψηλούς, δηλαδή οι περισσότερες νομίζω κοιτάνε 1,80-1,90. Και οι "γίγαντες" είναι απωθητικοι
 

NickTheQuick

Νεοφερμένος

Ο NickTheQuick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Φίλε μου οι θεωρίες καταρρέουν. Το ίδιο και τα standards. Είναι θέμα χρόνου και κατάλληλου ατόμου.
Το ύψος είναι το top που κοιτάνε οι γυναίκες στην εμφάνιση. Μα την Παναγία στην ζωή μου δεν έχω ακούσει περιγραφή γυναίκας για άνδρα και να μην ξεκινάει από το ύψος και ποτέ δεν έδινα σημασία, τόσο πολύ συνηθισμένο είναι. Όταν μιλάμε για εμφάνιση γιατί βάζετε μέσα το game, το χαρακτήρα, το επάγγελμα , στάτους και λεφτά; Γιατί αυτοί είναι οι τρόποι για το σώσετε το μείον του ύψους. Καλά κάνετε γιατί το ύψος δεν αλλάζει και πρέπει να κάνετε ότι πρέπει για να έχετε κάποια αποδοχή. Αλλά το να λέτε ότι το να είσαι 1,65 είναι το ίδιο με το 1,95 είναι για γέλια...
Τα standarts ναι καταρέουν οταν συμβιβαστούν με τον μέτριο...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και οι "γίγαντες" είναι απωθητικοι
ναι δεν είπα να είναι ο άλλος 2.10...
Αλλά το 1,70 με το 1,85 ειναι μια χαώδης διαφορά για μια γυναίκα...
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.
Top