Πολυπολιτισμικό σχολείο

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ακόμα και το 100% των ανθρώπων να ήταν χριστιανοί ορθόδοξοι, πάλι πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχει πρωινή προσευχή στα σχολεία. Όχι μόνο διότι η θρησκεία δεν θα έπρεπε να μπλέκεται με την παιδεία, αλλά επειδή η θρησκεία είναι προσωπική υπόθεση, και ο κάθε άνθρωπος προσεύχεται όταν (και αν) το νιώθει, όχι με πρόγραμμα. Η προσευχή με πρόγραμμα είναι καταδικασμένη να καταλήξει μηχανική και αυτό δεν έχει καμία σχέση με το ποσοστό των πιστών ή το πόσο ένθερμη είναι η πίστη τους στην όποια θρησκεία τους.

@pitg21: Που κολλάει ο Νίκος Δήμου με τους αριστερούς; Μήπως τα έχεις μπλέξει λίγο; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Η παιδεία δεν έχει ανάγκη μιας θρησκείας και θα συμφωνήσουμε σε αυτό. Η παιδεία έχει ανάγκη ενός φιλοσοφικού συστήματος αναφοράς το οποίο μπορεί να προσφέρει απαντήσεις στα καυτά ζητήματα τα οποία απασχολούν την ανθρώπινη ύπαρξη. Και φυσικά για μένα αυτό μπορεί να το προσφέρει η Ορθόδοξη Εκκλησία. Φυσικά δεν είμαι ο μόνος που το πιστεύει αυτό και δόξα τω Θεώ δεν έχουμε γίνει ακόμα μειοψηφία στην Ελλάδα...
Εφόσον δεν έχει την ανάγκη μιας θρησκείας, δεν έχει και την ανάγκη της ορθόδοξης εκκλησίας.
Και δόξα τη γάτα μου δεν είστε ούτε πλειοψηφία και γι' αυτό άλλωστε βαδίζουμε - έστω και με αργά βήματα- στην αποκοπή της εκκλησίας από το κράτος και την παιδεία...


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Julius Caesar

Νεοφερμένος

Ο Julius Caesar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών, επαγγέλεται Τοπογράφος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Θέλουμε δεν θέλουμε ζούμε σε μία εποχή που η πολυπολιτισμικότητα επιβάλλεται και ο παρωπιδισμός θα έπρεπε να κατακρίνεται.

:)

Δηλαδή Καλυψώ, επειδή ο πολυπολιτισμός όπως πολύ σωστάς λες "επιβάλλεται" θα πρέπει κι εμείς να τον δεχτούμε!!! Κι αν δεν τον δεχτούμε είμαστε οπισθοδρομικοί! Πολύ επαναστάτρια είσαι αλήθεια!
Και κάποια άλλη εποχή ο ναζισμός "επιβλήθηκε" στην Ελλάδα, ευτυχώς όμως κάποιοι δεν τον δέχτηκαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Όσον αφορά τα σχολεία, εγώ δεν θέλω σε ένα Ελληνικό σχολείο η πλειοψηφία να είναι αλλοδαποί και αυτό θέλω να το σταματήσω όσο πιο νωρίς γίνεται προτού έχουμε ανεπανόρθωτα προβλήματα. Αυτό φυσικά δε θα το επιδιώξουμε με βίαιο τρόπο (όπως πολλοί θα ήθελαν προκειμένου να μας χαρακτηρίσουν «ακραίους») αλλά με πολιτικές οι οποίες θα έχουν ως κύριο στόχο τους το εθνικό συμφέρον και δε θα έιναι ουραγοί του Ηρακλείδη, του Βαλλιανάτου, του Νίκου Δήμου και όλων αυτών...
! :eek::eek::eek::eek::eek::eek:

bardon? Aρα τι? Εθνική Κάθαρση και έτσι?!?!
Δλδ, αν κάποιος έρχεται εδώ να φεύγει...εθνική καθαρότητα που ξεκινάει από την παιδεία. Να τους κρατάμε να μας... πλένουν τα τζάμια για πάντα (για να μπορούμε εμείς να έχουμε το τρίπτυχο "αμάξι-σπίτι-δουλειά" απο Μαρούσι και πάνω ή από Γλυφάδα και κάτω και ασε τους να στοιβάζονται στον Κολωνό και τα Λιόσια) για να προστατέψουμε την Εθνική Καθαρότητα με το τρίπτυχο πατρις-θρησκεία-οικογένεια ένα πράγμα?

Μάλλον κάτι με έχει ζαλίσει από την παρουσίαση του διδακτορικού μου που φτιάχνω παράλληλα και κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά δεν μπορεί....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
@pitg21: Που κολλάει ο Νίκος Δήμου με τους αριστερούς; Μήπως τα έχεις μπλέξει λίγο; :confused:

Η «ευρωπαϊκή» αριστερά και η φιλελεύθερη δεξιά όπως εκφράζεται από το Στ. Μάνο το Νίκο Δήμου και άλλους στα θέματα θρησκείας, έθνους και πολιτισμού ταυτίζονται απόλυτα οπότα γι' αυτό τους αναφέρω μαζί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Η παιδεία δεν έχει ανάγκη μιας θρησκείας και θα συμφωνήσουμε σε αυτό. Η παιδεία έχει ανάγκη ενός φιλοσοφικού συστήματος αναφοράς το οποίο μπορεί να προσφέρει απαντήσεις στα καυτά ζητήματα τα οποία απασχολούν την ανθρώπινη ύπαρξη. Και φυσικά για μένα αυτό μπορεί να το προσφέρει η Ορθόδοξη Εκκλησία. Φυσικά δεν είμαι ο μόνος που το πιστεύει αυτό και δόξα τω Θεώ δεν έχουμε γίνει ακόμα μειοψηφία στην Ελλάδα...

Με συγχωρείς, αλλά αυτή τη στιγμή τοποθετείς την Ορθόδοξη πίστη στην ίδια θέση με ένα φιλοσοφικό σύστημα αναφοράς..? :confused:
Κατ αρχάς σύστημα αναφοράς καλείται ο,τιδήποτε είναι κοινώς αποδεκτό. Η Ορθόδοξη πίστη είναι κάτι που το αποδέχεται μία μερίδα ανθρώπων- υπάρχουν όμως και άλλοι, τα πιστεύω των οποίων ενδεχομένως να εκφράζονται από άλλες θρησκείες.
Το ότι στην Ελλάδα η Ορθόδοξη πίστη είναι η επικρατέστερη, πραγματικά δεν μου λέει τίποτα. Είμαι Χριστιανή Ορθόδοξη, μα αναγνωρίζω πως ο διπλανός μου έχει σαφώς το δικαίωμα να είναι Μουσουλμάνος ή Ινδουιστής. Επομένως δεν έχω το δικαίωμα να αποφασίσω και γι αυτόν, σύμφωνα με το σύστημα αξιών της αρεσκείας μου- που επαναλαμβάνω εκφράζει εμένα.


Αυτό φυσικά δε θα το επιδιώξουμε με βίαιο τρόπο (όπως πολλοί θα ήθελαν προκειμένου να μας χαρακτηρίσουν «ακραίους») αλλά με πολιτικές οι οποίες θα έχουν ως κύριο στόχο τους το εθνικό συμφέρον και δε θα έιναι ουραγοί του Ηρακλείδη, του Βαλλιανάτου, του Νίκου Δήμου και όλων αυτών...

...; :worry: Δηλαδή ο μόνος λόγος που σας αποτρέπει από τα να χρησιμοποιήσετε βία είναι για να μη δώσετε την ικανοποίηση στους άλλους, να σας πουν ακραίους- αλλιώς θα το εφαρμόζατε, αν μπορούσατε; Διόρθωσέ με αν κατάλαβα λάθος, αλλά αυτό που λες έρχεται σε αντίθεση με τα όσα πρεσβεύει η Ορθόδοξη πίστη και μη σου πω πως προσεγγίζει επικίνδυνα τα πιστεύω των Μουσουλμάνων.
Κατάλαβα λάθος, λοιπόν;..
:)

Πλανάσαι πλάνην οικτράν! Δε μου κάνει εντύπωση καθ' ότι ζεις στο Περιστέρι. Ελλάδα όμως δεν είναι μόνο η Αθήνα...

Οι του Αμαρουσίου σκέφτονται το τρίπτυχο δουλειά-σπίτι-αυτοκίνητο, και οι του Περιστερίου πλανώνται πλάνην οικτράν... χμου
Ωραία τα καλούπια, μα δεν βρίσκουν αντίκρυσμα. Τα επιχειρήματα από την άλλη πλευρά, όπως είπε και ο Πέτρος, θα ήταν ευχαρίστως καλοδεχούμενα
:)

Δηλαδή Καλυψώ, επειδή ο πολυπολιτισμός όπως πολύ σωστάς λες "επιβάλλεται" θα πρέπει κι εμείς να τον δεχτούμε!!! Κι αν δεν τον δεχτούμε είμαστε οπισθοδρομικοί! Πολύ επαναστάτρια είσαι αλήθεια!
Και κάποια άλλη εποχή ο ναζισμός "επιβλήθηκε" στην Ελλάδα, ευτυχώς όμως κάποιοι δεν τον δέχτηκαν...

Μα παρανόησες :)
Καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει ό,τι θέλει και ό,τι τον εκφράζει.
Επίσης συγκρίνεις τα ανόμοια και πας τη συζήτηση σε ένα επίπεδο εντελώς διαφορετικό. Για μένα αυτό που λες για το ναζισμό και την πολυπολιτισμικότητα, είναι εντελώς παράλογο, όμως ειλικρινά σκέφτομαι τι είναι αυτό που σε κάνει να συγκρίνεις τα δύο.
Εσύ σκέφτηκες αυτό που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου, περί εποχών και περί αλλαγών που επιβάλλεται να γίνονται, ώστε να συμβαδίζουμε κάθε φορά με το πνεύμα της εποχής;..
Όπως είχε πει κάποιος κάπου, αν τα πράγματα έμεναν όπως είναι, ακόμα θα ζούσαμε σε σπηλιές... Η αλλαγή δεν είναι πάντα για κακό.
Πραγματικά σου ζητάω να κάνεις μία προσπάθεια να δεις τι λέω, χωρίς να πιστεύεις ότι προσπαθώ να παραγκωνίσω τη δική σου άποψη, γιατί αυτό ειλικρινά δεν ισχύει. Την ακούω και τη σέβομαι, απλώς δεν τη συμμερίζομαι και δεν την καταλαβαίνω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Θα απαντήσω επιγραμματικά: Όταν θες να υπερασπίσεις κάποια πράγματα, αναγκάζεσαι να προβείς σε αποφάσεις οι οποίες φαίνονται σκληρές. Το θέμα είναι ο στόχος και προφανώς οι στόχοι μας διαφέρουν. Οπότε ο καθένας μάχεται για ό,τι θεωρεί ιδανικό. Πάντως ποτέ δε μου άρεσαν προσωπικά οι ακρότητες. ούτε θα βούλιαζα τα πλοία με τους λαθρομετανάστες τα οποία καθημερινά εισβάλλουν στην Ελλάδα (όχι, το Τουρικό κράτος δεν ξέρει τίποτα...). Αλλά όταν τα περιθώρια στενεύουν, δεν ξέρω ακριβώς τί θα έκανα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θα απαντήσω επιγραμματικά: Όταν θες να υπερασπίσεις κάποια πράγματα, αναγκάζεσαι να προβείς σε αποφάσεις οι οποίες φαίνονται σκληρές. Το θέμα είναι ο στόχος και προφανώς οι στόχοι μας διαφέρουν. Οπότε ο καθένας μάχεται για ό,τι θεωρεί ιδανικό. Πάντως ποτέ δε μου άρεσαν προσωπικά οι ακρότητες. ούτε θα βούλιαζα τα πλοία με τους λαθρομετανάστες τα οποία καθημερινά εισβάλλουν στην Ελλάδα (όχι, το Τουρικό κράτος δεν ξέρει τίποτα...). Αλλά όταν τα περιθώρια στενεύουν, δεν ξέρω ακριβώς τί θα έκανα...

Μόνο που, συγχώρεσέ με, μα αυτό δεν είναι ακρότητα αλλά απανθρωπιά.
Θα βουλιάξεις το πλοίο με τους μετανάστες για να μην έρθουν στη χώρα... Και τι;


Έχεις το δικαίωμα να θέλεις κάτι για τον εαυτό σου, αλλά όταν είσαι σε σημείο όχι απλά να μη σε εξαγριώνει στο άκουσμα και μόνο το θυσιάσεις ανθρώπινες ζωές στο βωμό αυτού, αλλά να το σκέφτεσαι και σαν πιθανή λύση, μάλλον θα πρεπε να σκεφτείς διπλά μήπως κοιτάς προς τη λάθος κατεύθυνση. Γιατί αυτό δεν είναι καν μισαλλοδοξία, είναι φανατισμός πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Τίποτα στην ανθρώπινη ιστορία δεν έγινε αναίμακτα. Όσο κυνικό κι αν φαίνεται αυτό, δυστυχώς είναι αλήθεια. Διότι προφανώς όταν οι Ιταλοί ζήτησαν να περάσουν από την Ελλάδα, δεν ήθελαν να γίνει πόλεμος και να χυθεί αίμα. Αναγκαστήκαμε να το κάνουμε. Όπως και τώρα που η Τουρκία μας στέλνει σωρηδόν τους λαθρομετανάστες προκειμένου να εξυπηρετήσει τις δικές της επιδιώξεις, πρέπει κάτι να κάνουμε ώστε να μη φθάσουμε στο σημείο να χυθεί αίμα. Αν όμως φθάσουμε σε εκείνο το σημείο, δυστυχώς θα γίνει κι αυτό. Δε θα πούμε ότι για να μη χυθεί αίμα, δε θα υπερασπιστούμε την πατρίδα μας... Αυτό λέω εγώ. Το μεταναστευτικό είναι κυρίως πρόβλημα εξωτερικής πολιτικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τίποτα στην ανθρώπινη ιστορία δεν έγινε αναίμακτα. Όσο κυνικό κι αν φαίνεται αυτό, δυστυχώς είναι αλήθεια. Διότι προφανώς όταν οι Ιταλοί ζήτησαν να περάσουν από την Ελλάδα, δεν ήθελαν να γίνει πόλεμος και να χυθεί αίμα. Αναγκαστήκαμε να το κάνουμε. Όπως και τώρα που η Τουρκία μας στέλνει σωρηδόν τους λαθρομετανάστες προκειμένου να εξυπηρετήσει τις δικές της επιδιώξεις, πρέπει κάτι να κάνουμε ώστε να μη φθάσουμε στο σημείο να χυθεί αίμα. Αν όμως φθάσουμε σε εκείνο το σημείο, δυστυχώς θα γίνει κι αυτό. Δε θα πούμε ότι για να μη χυθεί αίμα, δε θα υπερασπιστούμε την πατρίδα μας... Αυτό λέω εγώ. Το μεταναστευτικό είναι κυρίως πρόβλημα εξωτερικής πολιτικής.


Δηλαδή η λύση σε όλα αυτά είναι να μη δεχόμαστε να εισέρχονται στη χώρα μετανάστες. Αυτό υποστηρίζεις και αυτή είναι η θέση σου, αν κατάλαβα σωστά :)


Η λύση μας σε όλα- πονάει χέρι, κόβει χέρι
αντί να δούμε πώς μπορεί και το χέρι να μην κοπεί και ο πόνος να σταματήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Απλώς να θέσουμε τους δικούς μας όρους και να βάλουμε και την Ευρώπη προ των ευθυνών της. Το να έχει μετανάστες μια χώρα είναι φυσιολογικό. Το να δέχεται όμως ορδές ανθρώπων από την κεντρική Ασία τους οποίους δεν μπορεί να τους κάνει τίποτα, είναι σοβαρό πρόβλημα το οποίο πρέπει να λυθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
κι όμως δεν κατάλαβα λάθος προφανώς....

[in shock mode]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
[in shock mode, reprise]

..κάθε φορά που δημοσιεύω ένα ποίημα στο θέμα "Μοιραζόμαστε Ποιήματα" κρίνονται τα πολιτικά μου πιστεύω; :mad:
ΕΛΕΟΣ! Κρατήστε τα παιδιά και την ποίηση μακριά από την πολιτική. :mad:


Και αύριο λέω θα γίνουμε ακόμα πιο απλοί
θα βρούμε αυτά τα λόγια που παίρνουν το ίδιο βάρος
σε όλες τις καρδιές, σ' όλα τα χείλη

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
ΕΛΕΟΣ! Κρατήστε τα παιδιά και την ποίηση μακριά από την πολιτική. :mad:

Δυστυχώς αυτό δε γίνεται. Η ποίηση πάντοτε είχε μέσα της την πολιτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Δυστυχώς αυτό δε γίνεται. Η ποίηση πάντοτε είχε μέσα της την πολιτική.

Ο λαλα τρέμουν τα κόκκαλα του Μπωντλέρ και του Πόου :P

Μερικά ποιήματα έχουν πολιτική σαν περιεχόμενο, μερικοί ποιητές είναι στρατευμένοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ακόμα και η «καθαρή» ποίηση είχε πολιτική μέσα της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Από μια άποψη τα πάντα έχουν πολιτική μέσα τους το θέμα είναι κατα πόσο είναι αυτοσκοπός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Μήπως να ανοίξουμε ένα καινούριο θέμα για τη σχέση πολιτικής-ποίησης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ακόμα και η «καθαρή» ποίηση είχε πολιτική μέσα της...

ΠΡΟΣΟΧΗ, ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ:

Χωρίς να είμαστε τίποτʼ άλλο παρά μόνο άνθρωποι, περπατήσαμε μέσʼ απʼ τα δέντρα
Φοβισμένοι, αφήνοντας τις λέξεις μας να είναι τρυφερές
Από φόβο μήπως ξυπνήσουμε τις κουρούνες,
Από φόβο μήπως έρθουμε
Αθόρυβα μέσα σʼ έναν κόσμο φτερών και κραυγών.

Αν ήμασταν παιδιά, ίσως να σκαρφαλώναμε,
Θα πιάναμε τις κουρούνες να κοιμούνται, και δεν θα σπάγαμε ούτε κλαράκι,
Και, μετά το μαλακό ανέβασμα,
Θα τινάζαμε τα κεφάλια μας πιο πάνω απʼ τα κλαριά
Για να θαυμάσουμε την τελειότητα των άστρων.

Πέρα απʼ τη σύγχυση, όπως συμβαίνει συνήθως,
Και τον θαυμασμό για όσα ο άνθρωπος γνωρίζει,
Πέρα απʼ το χάος θα ʽρχόταν η μακαριότητα.

Αυτό, τότε, είναι ομορφιά, είπαμε,
Παιδιά που με θαυμασμό κοιτάζουν τʼ αστέρια,
Είναι ο σκοπός και το τέλος.

Χωρίς να είμαστε τίποτʼ άλλο παρά μόνο άνθρωποι, περπατήσαμε μέσʼ απʼ τα δέντρα.

Ντύλαν Τόμας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
A ρε πιτ21γρ σε συμπαθώ ρε γμτ,
και μένα μου την σπάει που άλλαξε ο αιώνας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top