Πολυτονικὸ σύστημα γραφής: ΥΠΕΡ ή ΚΑΤΑ;

Πολυτονικό σύστημα γραφής: Είστε υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 66)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 19 28.8%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 26 39.4%
  • Δεν έχω πρόβλημα με αυτούς που το επιλέγουν

    Ψήφοι: 21 31.8%

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 9,970 μηνύματα.
Η συζήτηση γίνεται μόνον για ...ακαδημαϊκούς λόγους. Έτσι κι αλλιώς, το πολυτονικό έχει πεθάνει οριστικά. Κανένα πλεονέκτημα δεν έχει και κανένα λόγο ύπαρξης. Ανήκει απλά στην Ιστορία. Σήμερα, οπαδοί του πολυτονικού είναι μόνον κάποιοι υπέργηροι φιλόλογοι, παπάδες, χρυσαυγίτες και άλλα ψετοελληναράδικα ζώα, άντε και μερικοί ανόητοι.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Σήμερα, οπαδοί του πολυτονικού είναι μόνον κάποιοι υπέργηροι φιλόλογοι, παπάδες, χρυσαυγίτες και άλλα ψετοελληναράδικα ζώα, άντε και μερικοί ανόητοι.

Δεν είμαι υπέργηρος φιλόλογος (26 ετών άεργος)
Δεν είμαι παπάς (άθεος μέχρι αηδίας)
Δεν είμαι χρυσαυγίτης (αριστερός και τα μυαλά στα κάγκελα)
Δεν είμαι ψε[υ]τοελληναράδικο ζώο (όταν παίζει ο Ολυμπιακός υποστηρίζω πάντα την αντίπαλη ξένη ομάδα)

Αλλά βλέπω θετικά την συζήτηση (εάν υπάρχει κάτι τέτοιο) για το πολυτονικό σύστημα. Στο κάτω-κάτω θα μάθουν οι νεότεροι να βάζουν τόνους, μιας και έχουν ξεχάσει και αυτό το μοναδικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επίκτητος

Νεοφερμένος

Ο Επίκτητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Περίεργο! Πριν από πενθ' έξι εβδομάδες ζήτησα ένα σουβλάκι με αφ'όλα και ο σουβλατζής με κοίταξε σαν να είχε βληθεί από ανθυποβρυχιακά πυρά! Μάλλον ανορθόγραφος θα ήταν ο καημένος.:P ΥΓ: το καινούριο ανθηλιακό της Loreal το έχετε ακουστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteriosasterio

Νεοφερμένος

Ο asteriosasterio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τα φθογγικά πάθη αυτά προκύπτουν από την σύνθεση δύο λέξεων, στην περίπτωση του παραδείγματός σου δεν έχουμε σύνθεση ώστε να προκύψει μία λέξη, αλλά δύο διαφορετικές(πέντε, έξι και από όλα). Εύστοχο όμως το τελευταίο παράδειγμα γιατί αντηλιακό και όχι ανθηλιακό; Οι ειδικοί γλωσσολόγοι λένε ότι προέκυψε ἀντ(ι) + ἥλιος(αντί ἀνθήλιος), πιθανότατα μέσω της ιωνικής διαλέκτου, η οποία ήταν ψιλωτική, δλδ επικράτησε αυτός ο τύπος της ιωνικής ο οποίος δεν είχε δασεία, αλλά ψιλή πάνω από το ήττα της λέξης ήλιος!
Αναφορικά τώρα με το περιστατικό που περιγράφεις φαντάζομαι ότι δεν είναι αληθινό, εκτός...! αν όντως συνέβη έχω μερικά ερωτήματα στα πλαίσια πάντα του διαλόγου, μακριά από εριστικές συμπεριφορές! 1. Τελικά έβγαλες συνεννόηση με τον σουβλατζή; 2. Πώς είναι κάποιος όταν έχει βληθεί από ανθυποβρυχιακά, σίγουρα όχι πυρά, αλλά, ανθυποβρυχιακές βόμβες ή νάρκες; Γιατί απλά να μην προτιμήσεις μια πιο κοινή έκφραση, όπως με κοιτούσε σαν εξωγήινο... χαχαχαχα!!!!!!! ή σα να του ήρθε κεραμίδι στο κεφάλι!3. Οι σουβλατζήδες παιδιά του λαού δεν είναι; γιατί τους λοιδορείς έτσι και τους θεωρείς ανορθόγραφους; ή μάλλον χρειάζεται να προσέξεις την ορθοφωνία σου; 4. Θα έπρεπε να ξέρουμε το καινούργιο αντηλιακό της Loreal; διαφήμιση της κάνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η γλώσσα είναι ένα εργαλείο επικοινωνίας. Δεν είναι κάποια θεότητα που πρέπει να προσκυνάμε με συγκινητική ευλάβεια. Κάθε εργαλείο εξορισμού οφείλει να είναι εύχρηστο. Το πολυτονικό ή το ανθηλιακό σίγουρα δεν είναι.

Υ.γ.: Η ανορθογραφία επίσης δεν είναι εύχρηστη. Προσοπικα με δισκολεβι στιν επικινονια, αφου δεν μπορο να καταλαβο ευκολα τις λεξις κε δεν ινε θεμα σινιθιας αλα ι λεξις δεν εχουν μονοσιμαντι διαστασι.

Υ.γ.2.: Δεν χρειάζεται οτιδήποτε να το βλέπουμε ασπρόμαυρο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Η συζήτηση γίνεται μόνον για ...ακαδημαϊκούς λόγους. Έτσι κι αλλιώς, το πολυτονικό έχει πεθάνει οριστικά. Κανένα πλεονέκτημα δεν έχει και κανένα λόγο ύπαρξης. Ανήκει απλά στην Ιστορία. Σήμερα, οπαδοί του πολυτονικού είναι μόνον κάποιοι υπέργηροι φιλόλογοι, παπάδες, χρυσαυγίτες και άλλα ψετοελληναράδικα ζώα, άντε και μερικοί ανόητοι.


Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!!! :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peinaw_zw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο peinaw_zw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Για ποιο λόγο να έχουμε κάτι που θα μας ζορίσει και το οποίο δε θα μας προσφέρει τίποτα παραπάνω?Έτσι για να είναι πιο πολύπλοκη η γλώσσα και να την βρίσκουμε?Παιδιά αυτά είναι ανοησίες.Εφόσον δεν υπάρχει κανένα μειονέκτημα με το συγκεκριμένο σύστημα,για ποιο λόγο να το τροποποιήσουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Καμια ελπιδα πλεον. Εδω κοντευουμε να ξεχασουμε και την απλη σημερινη μορφη της γλωσσας. Μη ζηταμε πολλα. Αλλωστε ολοι η υπερμαχοι του πολυτονικου αμφιβαλλω αν εστω γνωριζουν και τα πιο απλα της σημερινης γραφης. Ειμαστε φοβεροι παντως χρησιμοποιουμε τα γκρικλις και κατα τα αλλα θελουμε να ξαναεισαγουμε το πολυτονικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κατά είμαι.
Εξελισσόμαστε.
Αυτο δε σημαίνει οτι αποδεχομαι τα γκρικλις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Οπως αναφερθηκε και απο προηγουμενους φιλους, η γλωσσα ειναι ενα εργαλειο επικοινωνιας το οποιο διαμορφωνεται αναλογα με τις αναγκες των ανθρωπων και οχι το αναποδο. Με την ιδια λογικη της υπερασπισης του πολυτονικου συστηματος, μπορουμε να καταργησουμε τα μικρα γραμματα και τα κενα αναμεσα στις λεξεις και να γραφουμε οπως οι Αρχαιοι Ελληνες. Ετσι θα ειμαστε πιο κοντα στην παραδοση μας, αλλωστε για αυτο τον λαο οι συγχρονοι Ελληνες ειναι υπερηφανοι και οχι για τους Βυζαντινους που τα κατορθωματα τους περιοριζονται σε εκκλησιες, ψαλμωδιες και επεκτατικους πολεμους.

Επισης δεν δεχομαι ως αιτια της γλωσσικης πενιας των νεων την καθιερωση της δημοτικης. Σημαντικο ποσοστο νεων Ελληνων εχουν προβληματα στη γλωσσα για εναν απλο λογο. Δεν την διδασκονται. Η διδασκαλια της ειναι υποβαθμισμενη στη δευτεροβαθμια εκπαιδευση. Απο τη Β'Γυμνασιου η διδασκαλια της Νεας Ελληνικης Γλωσσας (της επισημης γλωσσας της χωρας δηλαδη) περιοριζεται σε 2 ωρες εβδομαδιαιως. 3 ωρες διδασκονται Αρχαια Ελληνικα και αλλες 2 ωρες Αρχαια Ελληνικη Γραμματεια. Αφιερωνονται πιο πολλες ωρες σε μια νεκρη γλωσσα απο οτι στην γλωσσα που χρησιμοποιουν οι Ελληνες καθημερινα. Και μετα ευθυνεται η δημοτικη που οι Νεοελληνες κανουν τοσα λαθη στον καθημερινο τους λογο;

Η διγλωσσια στην Ελλαδα θα ηταν χρησιμη αλλα οι δυο γλωσσες να ειναι η ελληνικη και μια ξενη, κατα προτιμηση η αγγλικη. Να διδασκονται 4 ωρες την εβδομαδα την καθε μια. Και να βγαινουν στα 18 τους απο το σχολειο και να μιλανε και την μητρικη τους και την παγκοσμια γλωσσα σε ενα πολυ καλο επιπεδο. Αυτο θα ηταν πραγματικη μορφωση, οχι να πετανε τις ωρες τους σε χρονικες αντικαταστασεις στα αρχαια, σφηνωνοντας στο μυαλο τους γνωση που οταν βγαινουν απο την αιθουσα την εχουν ξεχασει.

Ο πραγματικος λογος υπερασπισης του πολυτονικου συστηματος ειναι πολυ απλος. Οταν υπηρχε η καθαρευουσα, οσοι ειχαν ασχοληθει με θεωρητικες επιστημες ειχαν ενα αισθημα ανωτεροτητας απεναντι στους ρηχους που ασχοληθηκαν με θετικες και τεχνολογικες επιστημες. Ο λογος τους ηταν τις περισσοτερες φορες δυσνοητος για την μεγαλη μεριδα του πληθυσμου και τα στηθη τους φουσκωναν απο υπερηφανια. Ηταν οι λιγοι και εκλεκτοι που μιλουσαν τη γλωσσα σε ανωτερο επιπεδο. Τωρα αυτο δεν ισχυει. Η γλωσσα ειναι μια, οπως πρεπει αλλωστε. Πως θα δειξουν την ανωτεροτητα τους οι λογιοι και οι καλλιεργημενοι απεναντι στους "αμορφωτους" επιστημονες (παροτι βεβαια οι δευτεροι βελτιωνουν την καθημερινοτητα των ανθρωπων και παραγουν και νεα γνωση);

Οσο για τα greeklish, δημιουργηθηκαν ως μεσο επικοινωνιας σε μια εποχη που ηταν δυσκολο να γραψεις Ελληνικα σε υπολογιστη. Αν προσεξετε πλεον ολο και περισσοτεροι γραφουν στα Ελληνικα καθως αφενος τα greeklish εχουν απαγορευτει σε πολλα sites αφετερου με τα smartphones που εχουν λεξικα, το να γραφεις Ελληνικα εχει γινει πολυ απλο. Μεχρι να παρω το πρωτο μου smartphone στο κινητο εγραφα κι εγω με greeklish. Απο τοτε ομως εχω καθιερωσει τα Ελληνικα.

ΥΓ. Οπως και η Λενω παραπανω εγραψα ενα κειμενο χωρις τονους και ο λογος ειναι οτι εχω μαθει τυφλο συστημα χωρις να βαζω τονους. Φανταζομαι οτι κανενας δεν εχει δυσκολια να κατανοησει οσα εγραψα. Το παραπανω μηνυμα ειναι ξεκαθαρο παραδειγμα οτι ακομα και στο μονοτονικο συστημα οι τονοι δεν ειναι απαραιτητοι για την κατανοηση του κειμενου. Και ακομα υπαρχουν καποιοι που θεωρουν χρησιμη την χρηση πολυτονικου συστηματος. Τι να πω, καθε μερα με εκπλησσει η ανθρωπινη φυλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
σε παρακαλώ δε τα λέμε αυτά θα πέσουν όλοι οι θεωρητικοί να μας φάνε. "Τα αρχαία βοηθούν στην καλύτερη κατανόηση των νέων". EtC dn ine?

ta greeklish δε ξέρω πως προέκυψαν αλλά πλέον δεν έχουν μείνει μόνο και στις δυσκευές και συνθήματα αν δεις πολλές φορές σε greeklish είναι. Δες και εδώ πέρα ακόμη πόσα usernames είναι πρακτικά ονόματα σε greeklish. Δεν είναι η δυσκολία των ελληνικών είναι η ευκολία των greeklish.

Τώρα το ότι ο καθένας μπορεί να το δει πατριωτικά και να κάνει force παντού τα ελληνικά είναι άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Ο πραγματικος λογος υπερασπισης του πολυτονικου συστηματος ειναι πολυ απλος. Οταν υπηρχε η καθαρευουσα, οσοι ειχαν ασχοληθει με θεωρητικες επιστημες ειχαν ενα αισθημα ανωτεροτητας απεναντι στους ρηχους που ασχοληθηκαν με θετικες και τεχνολογικες επιστημες. Ο λογος τους ηταν τις περισσοτερες φορες δυσνοητος για την μεγαλη μεριδα του πληθυσμου και τα στηθη τους φουσκωναν απο υπερηφανια. Ηταν οι λιγοι και εκλεκτοι που μιλουσαν τη γλωσσα σε ανωτερο επιπεδο. Τωρα αυτο δεν ισχυει. Η γλωσσα ειναι μια, οπως πρεπει αλλωστε. Πως θα δειξουν την ανωτεροτητα τους οι λογιοι και οι καλλιεργημενοι απεναντι στους "αμορφωτους" επιστημονες (παροτι βεβαια οι δευτεροι βελτιωνουν την καθημερινοτητα των ανθρωπων και παραγουν και νεα γνωση);

Αρχικα ζητω συγγνωμη που γραφω χωρις τονους αλλα το προβλημα οφειλεται στο οτι δεν ειμαι σε υπολογιστη...και μου ειναι δυσκολο.
Τωρα φιλε μου οσον αφορα τη συγκεκριμενη παραγραφο του ποστ σου θα διαφωνησω. Η καθαρευουσα ηταν μια γλωσσα η οποια διδασκοταν και στα σχολεια. Ο καθενας λοιπον θα μπορουσε να τη μαθει εαν βεβαια πηγαινε σχολειο. Κατι που δεν ηταν τοσο σιγουρο οσο ειναι σημερα. Αυτο σημαινει πως ολοι οι λογιοι επιστημονες και θετικοι και θεωρητικοι την γνωριζαν. Ανωφελο λοιπον αυτο που λες και δε μπορω να καταλαβω πως εφτασες σε ενα τετοιο συμπερασμα. Κανενας δεν ειχε να αποδειξει τιποτα σε κανεναν. Αλλωστε δεν ειναι μονο οι θετικες επιστημες που προσφεραν στην ανθρωποτητα. Η διαλεκτικη του Σωκρατη δε σου λεει τιποτα... οι τοσοι φιλοσοφοι, των οποιον τα εργα διαβαζονται εως και σημερα. Η φιλοσοφια θετει τα ερωτηματα ... η επιστημη τα ερευνα... δεν υπαρχει κανενας ανταγωνισμος, απλα η μια ερχεται να ολοκληρωσει την αλλη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Σε λίγο θα θέλετε να τσατάρετε σε γραμμική Β
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αρχικα ζητω συγγνωμη που γραφω χωρις τονους αλλα το προβλημα οφειλεται στο οτι δεν ειμαι σε υπολογιστη...και μου ειναι δυσκολο.
Τωρα φιλε μου οσον αφορα τη συγκεκριμενη παραγραφο του ποστ σου θα διαφωνησω. Η καθαρευουσα ηταν μια γλωσσα η οποια διδασκοταν και στα σχολεια. Ο καθενας λοιπον θα μπορουσε να τη μαθει εαν βεβαια πηγαινε σχολειο. Κατι που δεν ηταν τοσο σιγουρο οσο ειναι σημερα. Αυτο σημαινει πως ολοι οι λογιοι επιστημονες και θετικοι και θεωρητικοι την γνωριζαν. Ανωφελο λοιπον αυτο που λες και δε μπορω να καταλαβω πως εφτασες σε ενα τετοιο συμπερασμα. Κανενας δεν ειχε να αποδειξει τιποτα σε κανεναν. Αλλωστε δεν ειναι μονο οι θετικες επιστημες που προσφεραν στην ανθρωποτητα. Η διαλεκτικη του Σωκρατη δε σου λεει τιποτα... οι τοσοι φιλοσοφοι, των οποιον τα εργα διαβαζονται εως και σημερα. Η φιλοσοφια θετει τα ερωτηματα ... η επιστημη τα ερευνα... δεν υπαρχει κανενας ανταγωνισμος, απλα η μια ερχεται να ολοκληρωσει την αλλη...

Ερμηνευσες τελειως λανθασμενα τα λεγομενα μου. Δεν ειπα οτι δεν προσεφεραν στον κοσμο οι θεωρητικες επιστημες. Ναι επηρεασαν αλλα δεν μπορουμε να λεμε οτι μορφωμενος ειναι οποιος ασχολειται μονο με θεωρητικες επιστημες οπως ειπωθηκε νωριτερα (οχι απο εσενα για να μην παρεξηγηθουμε). Στη συγχρονη ομως εποχη οι επιστημες που αναπτυσσονται ταχυτατα και βελτιωνουν την ζωη των ανθρωπων ειναι οι θετικες και οι τεχνολογικες. Οι θεωρητικες εχουν περασει στο περιθωριο. Ναι πολλα φιλοσοφικα εργα αποτελεσαν τη βασητης Δυτικης σκεψης αλλα δεν θεωρω οτι εξελισσονται πλεον, εχουν βαλτωσει, τουλαχιστον οχι στο βαθμο που εξελισσονται οι θετικες και οι τεχνολογικες. Μπορει να ειμαι υπερβολικα ρηχος και να ασχολουμαι μονο με τεχνοκρατικα θεματα.

Οσο για την καθαρευουσα, ναι μεν την διδασκοντουσαν στα σχολεια αλλα ηταν μια γλωσσα που δεν χρησιμοποιουσε ο λαος. Την χρησιμοποιουσαν οι αριστοκρατες, οι λογιοι και λοιπα μελη της υψηλης κοινωνιας που δεν καταδεχοντουσαν να μιλησουν τη γλωσσα του απλου κοσμου. Η χρηση της καθαρευουσας ηταν χαρακτηριστικο υψηλης θεσης στην κοινωνικη πυραμιδα.

Σε λίγο θα θέλετε να τσατάρετε σε γραμμική Β

Εξαιρετικη ιδεα, θα κρατησει ζωντανη τη συνδεση μας με τον Μυκηναϊκο πολιτισμο. Να στειλουμε ομαδικα email στην Apple και την Google να την περιλαβουν σαν γραφη στα επομενα λογισμικα τους :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top