Πού θα πάτε φέτος διακοπές;

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,832 μηνύματα.
Το ξενοδοχείο είναι στο εξωτερικό. Συμφέρει να παίρνουμε κάθε μέρα δύο άτομα απ' έξω για πρωινό μιας και είναι όλα ακριβά;
Εγώ όσες φορές ταξίδεψα εξωτερικό, δε έπαιρνα πρωινό στο ξενοδοχείο, προτιμούσα να ξοδέψω λεφτά σε καφετέρια ή σε κανένα take away για να φάω πρωινό.
Αλλά άμα θέλετε πάρτε πρωινό στο ξενοδοχείο, να φάτε του σκασμου για να σας φτάσουν μέχρι το βραδινό. Πιο οικονομικά θα σας βγαίνει
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Ανά άτομο είναι η τιμή πρωινού στο booking.
Το αν συμφέρει, εξαρτάται λίγο από τον προορισμό, λίγο από το τι θέτε να τρώτε για πρωϊνό.

Στην ευρώπη μπορείς να φας μπούρδες από bakery ενός supermarket με 2eu, μπορείς να φας συσκευασμένο σαντουίτς με 4eu, μπορείς φρέσκο με 8eu, μπορείς να φας και pancakes με τον καφέ σου με 12-14eu.
(Κατά μέσο όρο πάντα.)

Συνήθως η προτίμηση "πρωινό στο ξενοδοχείο" είναι εντονότερη σε χώρες που το να φας φθηνά μέσω του σούπερ δεν είναι καν εφικτό ή αρχίζει να μη γίνεται τόσο vfm (πχ. Nordic που ο καφές θα έχει στην καλύτερη 3eu κι ένα συσκευάσμενο σαντουιτς 5eu+).

Αν απ' την άλλη η χώρα είναι σχετικά έως αρκετά φθηνή (Πολωνία/Ρουμανία/Τσεχία), δεν υπάρχει λόγος, με τα ίδια λεφτά πρωινού στο ξενοδοχείο τρωγοπίνεις καλύτερα έξω.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,094 μηνύματα.
Εγώ θα έβαζα στη βαλίτσα μια συσκευασία των 10 κρουασάν - βουτυμάτων - λουκουμάδων - whatever και τέλος.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,996 μηνύματα.
Εγώ θα έβαζα στη βαλίτσα μια συσκευασία των 10 κρουασάν - βουτυμάτων - λουκουμάδων - whatever και τέλος.

σε τραβάει κάτι γλυκό το πρωί; :hmm:


ontopic:

εγώ περιμένω την κλήρωση του tourism4all :prettyplz: και θα σας ενημερώσω που θα πάω. με 200€ θα το κάψω! :crazy_pilot:


Screenshot 2024-04-23 at 07-22-51 Τουρισμός για Όλους 2024.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,094 μηνύματα.
σε τραβάει κάτι γλυκό το πρωί; :hmm:
Καλά εγώ 130 ευρώ δε θα έδινα ούτε για τον παράδεισο, αλλά αν τα έδινα, σιγά που θα τους χαλάλιζα κι άλλα 12 τη μέρα το άτομο για να φάω λίγο ψωμί με τυρί και ζαμπόν που τους στοιχίζει max 1 ευρώ. Είμαι πολύ τσιφούτα σε αυτά.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,996 μηνύματα.
Καλά εγώ 130 ευρώ δε θα έδινα ούτε για τον παράδεισο, αλλά αν τα έδινα, σιγά που θα τους χαλάλιζα κι άλλα 12 τη μέρα το άτομο για να φάω λίγο ψωμί με τυρί και ζαμπόν που τους στοιχίζει max 1 ευρώ. Είμαι πολύ τσιφούτα σε αυτά.

ανάλογα. μου έχει τύχει σε ξενοδοχείο να μου φέρουν ένα τοστ, μου έχει τύχει να έχει και ολόκληρο μπουφέ και να τρως ένα σκασμό. :redface: όπως και να χει εγώ θα επικοινωνούσα, να δω τι είναι αυτό το πρωινό τέλος πάντων. μας φάγανε οι online κρατήσεις - γουρούνι στο σακί. :big_boss:
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 930 μηνύματα.
Εγώ όσες φορές ταξίδεψα εξωτερικό, δε έπαιρνα πρωινό στο ξενοδοχείο, προτιμούσα να ξοδέψω λεφτά σε καφετέρια ή σε κανένα take away για να φάω πρωινό.
Αλλά άμα θέλετε πάρτε πρωινό στο ξενοδοχείο, να φάτε του σκασμου για να σας φτάσουν μέχρι το βραδινό. Πιο οικονομικά θα σας βγαίνει
εμένα μ αρεσει πολύ το πρωινό στο ξενοδοχείο.
Διακοπές συνηθως κάνω δίχως πληρωμένο φαγητό, γιατί με δεσμεύει. Όταν όμως πάμε κάτι ωραία τριημεράκια με τον ήμιση (συζυγος) ή κανα επαγγελματικό ταξιδι, θέλω πρωινό, διότι, πού να τρέχεις να φας, όταν πιάνεις δουλειά σε λίγο; Ε, και κει, του δίνω και καταλαβαίνει! Τριπλή μερίδα τρώω. Κάποτε έπαιρνα και μαζί. Τώρα δεν το κάνω αυτό, αλλά τα αποθηκεύω όλα στην κοιλίτσα μου. Τουλάχιστο 4 φορές ξαναπηγαίνω στο μπουφέ για ανατροφοδότηση.
Οι ιδανικές διακοπές μου όμως είναι με πολλή περιπέτεια και φαγητό όπου και όσο βρίσκεις
 

Isolde75

Νεοφερμένος

Η Isolde75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Το ξενοδοχείο είναι στο εξωτερικό. Συμφέρει να παίρνουμε κάθε μέρα δύο άτομα απ' έξω για πρωινό μιας και είναι όλα ακριβά;
Εξαρτάται πόσο τρώτε. Αφού θα είστε εξωτερικό ο καφές πιθανώς να είναι χάλια οπότε και του ξενοδοχείου τη κάνει τη δουλειά του. Η τιμή πάει ανά δωμάτιο και 10 ευρώ για 2 άτομα νομίζω είναι αρκετά κομπλέ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top