Πού θα πάτε φέτος διακοπές;

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φέτος έκανα επιτέλους το ταξίδι που πάντα ήθελα στην Ιαπωνία. Το πρόβλημα μου τώρα που το κατάφερα είναι πως δεν με πολυενθουσιάζει κανένας άλλος προορισμός πλέον. Δεν ξέρω τι να κάνω το 20 :(

#firstworldproblems


Κίνα ή Β. Κορέα.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Χονγκ Κόνγκ ή Σιγκαπούρη
 

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Έχει περάσει καιρός από το τελευταίο ταξίδι που έκανα, αλλά επειδή δεν είναι εύκολο να κανονίσω ταξίδι με την παρέα μου, σκέφτομαι να κάνω κάποιο ταξίδι μόνος μου. Το έχει κάνει κάποιος από εσάς; Σαν εμπειρία πως είναι;
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Κίνα,Dubai,Αυστραλία;;;;
Παω κυριως για τα αρχαια και την κουλτουρα, οποτε Ντουμπαι-Αυστραλια δεν μου προσφερουν κατι
Κινα το σκεφτομαι, αλλα δεν θελω να πανε τα λεφτα στην κυβερνηση τους

Πήγαινε να δεις το βόρειο σέλας, δε βρίσκω κάτι πιο ακραίο. :lol:


Κίνα ή Β. Κορέα



Χονγκ Κόνγκ ή Σιγκαπούρη
Εχω παει ηδη
Έχει περάσει καιρός από το τελευταίο ταξίδι που έκανα, αλλά επειδή δεν είναι εύκολο να κανονίσω ταξίδι με την παρέα μου, σκέφτομαι να κάνω κάποιο ταξίδι μόνος μου. Το έχει κάνει κάποιος από εσάς; Σαν εμπειρία πως είναι;
Πας οπου, οταν και οπως θες. Το μεγαλο αρνητικο ειναι πως θα εισαι αρκετα awkward οταν πας να φας
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Παω κυριως για τα αρχαια και την κουλτουρα, οποτε Ντουμπαι-Αυστραλια δεν μου προσφερουν κατι
Κινα το σκεφτομαι, αλλα δεν θελω να πανε τα λεφτα στην κυβερνηση τους









Εχω παει ηδη

Πας οπου, οταν και οπως θες. Το μεγαλο αρνητικο ειναι πως θα εισαι αρκετα awkward οταν πας να φας


Να σε ρωτήσω αν έχεις πάει ΗΠΑ η δεν χρειάζεται;
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,108 μηνύματα.
Έχει περάσει καιρός από το τελευταίο ταξίδι που έκανα, αλλά επειδή δεν είναι εύκολο να κανονίσω ταξίδι με την παρέα μου, σκέφτομαι να κάνω κάποιο ταξίδι μόνος μου. Το έχει κάνει κάποιος από εσάς; Σαν εμπειρία πως είναι;
Σαν εμπειρία είναι, well, όπως το περιμένεις κι όπως θα το κάνεις να είναι.
Με λίγα λόγια αν στα ταξίδια σου σημαντικός παράγοντας είναι το πως περνάς με την παρέα σου, η πλάκα που κάνετε κι όλα αυτά, θα σου φανεί κάπως το solo travelling. Κι αν όταν τα θυμάσαι θυμάσαι κυρίως αυτό κι όχι το τι είδες-έμαθες εκεί που πήγες, λογικά θα σου φανεί κάπως και λογικό είναι να διστάζεις να πάρεις την απόφαση να το κάνεις.
Η πρακτική awkwardίλα του να πας κάπου να φας μόνος δεν είναι κάτι. Θα δεις κι άλλους να το κάνουν, και βλέποντας το νιώθεις πιο άνετα κι εσύ.
Αντίστοιχα πιο άνετα νιώθεις όταν μένεις σε ένα hostel με μεγάλο ποσοστό των ενοίκων να είναι επίσης solo travellers (κι αν είσαι και στο mood και σε βολικό γι' αυτά hostel κάνεις και το socializing σου).

Η συμβουλή η δική μου είναι αν το πάρεις απόφαση να διαλέξεις ένα μέρος που αφενός σε καίει να δεις και αφετέρου ξέρεις ότι μπορεί να προσφέρει αρκετό sightseeing και δραστηριότητες που μπορείς να γεμίσεις το χρόνο σου ακόμα και solo, αν όντως τις χρειαστείς.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγω θα σου ελεγα να το κανεις. Το εχω κανει πολλες φορες και περασα καλα,γνωρισα και αλλους που ταξιδευαν μονοι και κατεληξα στο τελος με παρεα. Πολλες απο τις καλυτερες μου διακοπες τις εκανα μονη. Ειδικα αν πας σε μερη που εχει παρα πολλα να δεις, εχεις το δικο σου προγραμμα και τα βλεπεις καλυτερα. Δεν εχεις ατομα να γκρινιαζουν ή να σε πιεζουν να πας αλλου.
 

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Πας οπου, οταν και οπως θες. Το μεγαλο αρνητικο ειναι πως θα εισαι αρκετα awkward οταν πας να φας
Αυτό το έχω κάνει στην πενθήμερη, δεν ήταν κάτι, να σου πω την αλήθεια πιο πολύ το σκέφτομαι άμα πάω κάπου πιο βράδυ, καμιά pub ή κανένα μπαρ ή κάτι τέτοιο.
Σαν εμπειρία είναι, well, όπως το περιμένεις κι όπως θα το κάνεις να είναι.
Με λίγα λόγια αν στα ταξίδια σου σημαντικός παράγοντας είναι το πως περνάς με την παρέα σου, η πλάκα που κάνετε κι όλα αυτά, θα σου φανεί κάπως το solo travelling. Κι αν όταν τα θυμάσαι θυμάσαι κυρίως αυτό κι όχι το τι είδες-έμαθες εκεί που πήγες, λογικά θα σου φανεί κάπως και λογικό είναι να διστάζεις να πάρεις την απόφαση να το κάνεις.
Η πρακτική awkwardίλα του να πας κάπου να φας μόνος δεν είναι κάτι. Θα δεις κι άλλους να το κάνουν, και βλέποντας το νιώθεις πιο άνετα κι εσύ.
Αντίστοιχα πιο άνετα νιώθεις όταν μένεις σε ένα hostel με μεγάλο ποσοστό των ενοίκων να είναι επίσης solo travellers (κι αν είσαι και στο mood και σε βολικό γι' αυτά hostel κάνεις και το socializing σου).

Η συμβουλή η δική μου είναι αν το πάρεις απόφαση να διαλέξεις ένα μέρος που αφενός σε καίει να δεις και αφετέρου ξέρεις ότι μπορεί να προσφέρει αρκετό sightseeing και δραστηριότητες που μπορείς να γεμίσεις το χρόνο σου ακόμα και solo, αν όντως τις χρειαστείς.
Βασικά τα μέρη σκέφτομαι κυρίως, και το sightseeing είναι κάτι που το θέλω στα ταξίδια.
Εγω θα σου ελεγα να το κανεις. Το εχω κανει πολλες φορες και περασα καλα,γνωρισα και αλλους που ταξιδευαν μονοι και κατεληξα στο τελος με παρεα. Πολλες απο τις καλυτερες μου διακοπες τις εκανα μονη. Ειδικα αν πας σε μερη που εχει παρα πολλα να δεις, εχεις το δικο σου προγραμμα και τα βλεπεις καλυτερα. Δεν εχεις ατομα να γκρινιαζουν ή να σε πιεζουν να πας αλλου.

Καλά αυτό με το πρόγραμμα ισχύει, αν και πιστεύω ότι και με παρέα να πας είναι καλύτερα να έχεις πρόγραμμα τι θα δείτε πριν πάτε.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα το κοιτάξω άμα είναι το ενδεχόμενο.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πήγαινε να δεις το βόρειο σέλας, δε βρίσκω κάτι πιο ακραίο. :lol:

Εγώ φέτος δεν πήγα πουθενά η αλήθεια είναι, αφού όλο τον χειμώνα και την άνοιξη διάβαζα σαν τρελή για το πτυχίο, ενώ το καλοκαίρι όλες μου οι φίλες έκαναν πρακτική.

Ωστόσο φέτος θα ήθελα αν γίνεται να πάω Ικαρία (τον Ιούλιο μάλλον) για θαλάσσια σπορ και πανηγύρια! Για εξωτερικό δεν ξέρω ακόμη γιατί σκέφτεται η κολλητή μου να κάνει 2ο μεταπτυχιακό στο Παρίσι του χρόνου, οπότε προτιμώ να κρατήσω λεφτά για το 2021 και να κάτσω αρκετές μέρες εκεί. :cool:


Το Παρίσι θέλει λεφτά είναι η αλήθεια, ήταν πιο ακριβό από την ελβετική πόλη που ζούσα. Θα ξαναπήγαινα εύκολα πάντως.

Ικαρία ψήνω και εγώ, μιας και Σαμοθράκη έχω πάει.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,815 μηνύματα.
Αν πάνε όλα καλά στα μέσα του καλοκαίρι και αρθούν οι περιορισμοί για τα ταξίδια σκέφτομαι να πάω Εδιμβούργο να επισκεφτώ την αδερφή μου που μένει μόνιμα να κάτσω κάνα 2 εβδομάδες και να πάω σε κάνα νησί στην Ελλάδα αλλά δεν ξέρω που ακριβώς να πάω μάλλον Σύρος ή Ιος ή Πάρος για 4-5 μέρες. Αν δεν μπορέσω να το κάνω θα το αναβάλλω για το 2022 και θα κάνω εκδρομές το καλοκαίρι στη Κρήτη όπου μένω.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Εγω αμα ληξει η καραντινα,μαλλον οταν σταματησει ο κορονοιος καλυτερα γιατι τωρα οπου και να πας εισαι με μια διαρκη φοβια,θα κανω road trip να βγαλω τα απωθημενα :D αν εχω βρει παρεα μεχρι τοτε,ενα αμαξι και μονος μας περιορισμος ο δρομος.Η΄ θα βρω εν κινησει που λεμε :clapping:
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,815 μηνύματα.
Εγω αμα ληξει η καραντινα,μαλλον οταν σταματησει ο κορονοιος καλυτερα γιατι τωρα οπου και να πας εισαι με μια διαρκη φοβια,θα κανω road trip να βγαλω τα απωθημενα :D αν εχω βρει παρεα μεχρι τοτε,ενα αμαξι και μονος μας περιορισμος ο δρομος.Η΄ θα βρω εν κινησει που λεμε :clapping:
Εγώ δεν θα ήμουν καλή παρέα , με παίρνει αμέσως ο ύπνος :stunned: αν κάνω Road trip για πολλές ώρες μεχρι 3-4 ώρες αντέχω να μείνω ξύπνιος, ελπίζω να έχω μεγαλύτερες αντοχές όταν πάρω δίπλωμα οδήγησης γιατί μου αρέσουν πολύ τα road trip και θέλω να ταξιδέψω στο Route 66 κάποια στιγμή
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Εγώ δεν θα ήμουν καλή παρέα , με παίρνει αμέσως ο ύπνος :stunned: αν κάνω Road trip για πολλές ώρες μεχρι 3-4 ώρες αντέχω να μείνω ξύπνιος, ελπίζω να έχω μεγαλύτερες αντοχές όταν πάρω δίπλωμα οδήγησης γιατί μου αρέσουν πολύ τα road trip και θέλω να ταξιδέψω στο Route 66 κάποια στιγμή
καλα το route 66 ειναι και για μενα αυτο που λεμε στα ταξιδια που πρεπει να κανετε.
Δεν εννοω να οδηγουμε 25 ωρες συνεχομενα,αλλα να σταματαμε πχ σε καθε μερος να το βλεπουμε να τρωμε τετοια πραγματα καταλαβες καθε μερος και μια σταση του ταξιδιου και ο προορισμος αγνωστος κατι τετοιο
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,815 μηνύματα.
καλα το route 66 ειναι και για μενα αυτο που λεμε στα ταξιδια που πρεπει να κανετε.
Δεν εννοω να οδηγουμε 25 ωρες συνεχομενα,αλλα να σταματαμε πχ σε καθε μερος να το βλεπουμε να τρωμε τετοια πραγματα καταλαβες καθε μερος και μια σταση του ταξιδιου και ο προορισμος αγνωστος κατι τετοιο
ναι βεβαίως να οδηγάμε το πολύ 4-5 ώρες, να σταματάμε κτλ και να μένουμε στα μοτελ που υπάρχουν στο δρόμο
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Θα κατεβω Ελλαδα. Θα ειμαι εμβολιασμενη, εχω Ν95 και προστατευτικα γυαλια και ειμαι ετοιμη. Με την καραντινα τι παιζει; Εχω 7 βδομαδες διακοπες αυτη τη χρονια. Οι 2 θα φυγουν καραντινα στην επιστροφη μαζι με $2000 κοστος καραντινας σε ξενοδοχειο για 3 μερες (ελπιζω αυτο να αλλαξει). Αν δεν μπω καραντινα Ελλαδα θα ειναι τελεια. 5 βδομαδες διακοπες δεν θα ειναι ασχημα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.
Η Νέλι εξήγησε για ποιο λόγο οι τουρίστες δεν προτιμάνε Ελλάδα

Νελ ,έλα ολα ελεύθερα με ένα τεστ, πάντως είσαι πολύ ατρόμητη που ζεις την ζωή στα άκρα 😂
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Η Νέλι εξήγησε για ποιο λόγο οι τουρίστες δεν προτιμάνε Ελλάδα

Νελ ,έλα ολα ελεύθερα με ένα τεστ, πάντως είσαι πολύ ατρόμητη που ζεις την ζωή στα άκρα 😂
Στο αεροπλανο μεσα με γυαλια και Ν95 δεν φοβαμαι. Θα ειναι ολοι με αρνητικο τεστ και ειναι πιο ασφαλης χωρος απο οτι το νοσοκομειο που δουλευω. Στην ελλαδα απλα θα εχω μετρημενες επαφες και θα κραταω αποστασεις. Στις παραλιες δεν θα εχω θεμα και δεν ανησυχω εκει. Εδω ολα ειναι ανοιχτα και ξερω τι πρεπει να προσεχω. Πχ σε καφετερια δεν παιζει να παω στην ελλαδα. Με την καμια. Ουτε σε ταβερνα ή εστιατοριο αν τα καθισματα δεν εχουν τουλαχιστον 2μ αποσταση και δεν βρισκονται σε εξωτερικο χωρο. Αν γνωριζεις που βρισκεται ο κινδυνος και πως μπορεις να τον αποφυγεις δεν υπαρχει προβλημα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Θα κατεβω Ελλαδα. Θα ειμαι εμβολιασμενη, εχω Ν95 και προστατευτικα γυαλια και ειμαι ετοιμη. Με την καραντινα τι παιζει; Εχω 7 βδομαδες διακοπες αυτη τη χρονια. Οι 2 θα φυγουν καραντινα στην επιστροφη μαζι με $2000 κοστος καραντινας σε ξενοδοχειο για 3 μερες (ελπιζω αυτο να αλλαξει). Αν δεν μπω καραντινα Ελλαδα θα ειναι τελεια. 5 βδομαδες διακοπες δεν θα ειναι ασχημα.
Βάζω τίντερ χάμπλ μπάμπλ και μπαντού και σε περιμένω στο Flughafen Ελ Μπενιζέλο με τη Μερτσέντα να πάμε για δείπνο στο κοσμικότερο ρεστωράν της Αθήνας.

Δεν γυμνάζομαι, έχω κοιλιά, δεν είναι hedgefund μανατζερ, αλλα hedgehog σα τον σόνικ, θα κερνάς τα πάντα εσυ ως η φραγκάτη κι εγω θα γίνω η βδέλλα που θα σε ακολουθήσει στο Canada/US για να πάρω την παραμονή και να δουλέψω αλητήριος ξυλοκόπος στο Yellowknife όσο θα φέρνω γλυκά στας αναμνήσεις μου την υπέροχη σιλουέτα σου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top