Πού θα πάτε φέτος διακοπές;

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Καλά εσείς που πατε όλοι εξωτερικό εδώ που βρίσκετε τόσα λεφτά ;;! Το στο καλό πια. Κανας μεροκαματιαρης υπαρχει;;;; :D Γιατί εμείς τόσα άτομα ολόκληρη οικογένεια δε μας φτάνουν 3 χιλιάρικα για έξω. Και με τόσα λεφτά βγάζω μήνες φροντιστηρίων ε;:D
Βέβαια όταν ήμουν ελευθερη η αλήθεια είναι ότι ταξίδευα κι εγώ έξω έχω γυρίσει αρκετές χώρες την Ευρώπης και Καναδά. Αλλά αυτά τότε. Τώρα, δουλειά και λεφτά να ζήσουμε έχουμε παιδια να σπουδασουμε να παντρεψουμε κοκ. :P πάντως τους έχω τάξει Disneyland με τη πρώτη ευκαιρία δηλαδή θα τα παω :P έχω κάνει κουμπαρα από τώρα :P
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,906 μηνύματα.
Καλά εσείς που πατε όλοι εξωτερικό εδώ που βρίσκετε τόσα λεφτά ;;! Το στο καλό πια. Κανας μεροκαματιαρης υπαρχει;;;; :D Γιατί εμείς τόσα άτομα ολόκληρη οικογένεια δε μας φτάνουν 3 χιλιάρικα για έξω. Και με τόσα λεφτά βγάζω μήνες φροντιστηρίων ε;:D
Βέβαια όταν ήμουν ελευθερη η αλήθεια είναι ότι ταξίδευα κι εγώ έξω έχω γυρίσει αρκετές χώρες την Ευρώπης και Καναδά. Αλλά αυτά τότε. Τώρα, δουλειά και λεφτά να ζήσουμε έχουμε παιδια να σπουδασουμε να παντρεψουμε κοκ. :P πάντως τους έχω τάξει Disneyland με τη πρώτη ευκαιρία δηλαδή θα τα παω :P έχω κάνει κουμπαρα από τώρα :P
Σας δίνω τα χρήματα, μου δίνετε τον χρόνο?😂❤️ Εγώ δυστυχώς δεν έχω χρόνο ούτε για μία μέρα...
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά εσείς που πατε όλοι εξωτερικό εδώ που βρίσκετε τόσα λεφτά ;;! Το στο καλό πια. Κανας μεροκαματιαρης υπαρχει;;;; :D Γιατί εμείς τόσα άτομα ολόκληρη οικογένεια δε μας φτάνουν 3 χιλιάρικα για έξω. Και με τόσα λεφτά βγάζω μήνες φροντιστηρίων ε;:D
Βέβαια όταν ήμουν ελευθερη η αλήθεια είναι ότι ταξίδευα κι εγώ έξω έχω γυρίσει αρκετές χώρες την Ευρώπης και Καναδά. Αλλά αυτά τότε. Τώρα, δουλειά και λεφτά να ζήσουμε έχουμε παιδια να σπουδασουμε να παντρεψουμε κοκ. :P πάντως τους έχω τάξει Disneyland με τη πρώτη ευκαιρία δηλαδή θα τα παω :P έχω κάνει κουμπαρα από τώρα :P
Δεν υπάρχει γονιός ρε φίλε που δεν έχει τάξει Disneyland στα παιδιά του :lol: :lol:

Όταν κάνεις παιδιά τα ξεχνάς αυτά για αρκετο καιρο όταν είσαι ένας απλό κανονικός υπάλληλος..
Πίστεψε με τα παιδιά θα μεγαλώσουν και θα πάνε όπου θέλουν, μορφωση και ποιότητα ζωής πρέπει να είναι η προτεραιότητα μας ,ειδικά άμεση αποταμίευση όσο μπορούμε για τις σπουδές τους ...

Αν και αυτός ο κουμπαράς ποτέ δεν γεμίζει, μας φτάνει όμως να μην είναι τρύπιος ...

Τέτοια ταξίδια τα κάνεις ελεύθερος ή μετά με το αντίστοιχο σύλλογο και τα καπη παρέα, αλλιώς ξεκινας να δουλεύεις διπλό βάρδιες :P
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.

Ορέστης40

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ορέστης40 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Πως διαλεγετε ξενοδοχειο χωρις να το εχετε δει δια ζωσης; Δε φοβαστε μηπως δεν ειναι αυτο που φαινεται; Περσι εκλεισα σε μια πανσιον που το παραθυρο εβλεπε σε ακαλυπτο με καμιναδες και βρωμαγε και αναγκαστηκα να επιστρεψω αρον αρον.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Πως διαλεγετε ξενοδοχειο χωρις να το εχετε δει δια ζωσης; Δε φοβαστε μηπως δεν ειναι αυτο που φαινεται; Περσι εκλεισα σε μια πανσιον που το παραθυρο εβλεπε σε ακαλυπτο με καμιναδες και βρωμαγε και αναγκαστηκα να επιστρεψω αρον αρον.
Ε τις περισσότερες φορές δεν είναι αυτό που δείχνει.
Απλά βλέπεις όσες περισσότερες φωτογραφίες μπορείς και διαβάζεις κριτικές
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,827 μηνύματα.
Πως διαλεγετε ξενοδοχειο χωρις να το εχετε δει δια ζωσης; Δε φοβαστε μηπως δεν ειναι αυτο που φαινεται; Περσι εκλεισα σε μια πανσιον που το παραθυρο εβλεπε σε ακαλυπτο με καμιναδες και βρωμαγε και αναγκαστηκα να επιστρεψω αρον αρον.
Φαντάζομαι έκλεισες δωμάτιο στη πανσιόν επειδή είχε χαμηλή τιμή. Ότι πληρώνεις αυτό παίρνεις. Δυστυχώς αν θες να αξίζουν τα χρήματα δώσε κάτι λίγο παραπάνω να χαρείς τις διακοπές σου. Εγώ πάντως κοιτάζω αναλυτικά τις κριτικές και τα αστέρια του κάθε καταλύματος. Και η τιμή να μην είναι πολύ χαμηλή αλλά ούτε ψηλή κάτι στο ενδιάμεσο
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Φαντάζομαι έκλεισες δωμάτιο στη πανσιόν επειδή είχε χαμηλή τιμή. Ότι πληρώνεις αυτό παίρνεις. Δυστυχώς αν θες να αξίζουν τα χρήματα δώσε κάτι λίγο παραπάνω να χαρείς τις διακοπές σου. Εγώ πάντως κοιτάζω αναλυτικά τις κριτικές και τα αστέρια του κάθε καταλύματος. Και η τιμή να μην είναι πολύ χαμηλή αλλά ούτε ψηλή κάτι στο ενδιάμεσο
Βασικά δεν ισχύει πάντα αυτό ... Υπάρχουν και ενοικιαζόμενα δωμάτια πολύ όμορφα περιποιημένα καθαρά ... Και από την άλλη ξενοδοχεία με ακριβή διανυκτέρευση που είναι σε άθλια κατάσταση και δεν τηρούν τους βασικούς κανόνες υγιεινής!!!!
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,827 μηνύματα.
Βασικά δεν ισχύει πάντα αυτό ... Υπάρχουν και ενοικιαζόμενα δωμάτια πολύ όμορφα περιποιημένα καθαρά ... Και από την άλλη ξενοδοχεία με ακριβή διανυκτέρευση που είναι σε άθλια κατάσταση και δεν τηρούν τους βασικούς κανόνες υγιεινής!!!!
Ναι βέβαια υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά τα ενοικιαζόμενα δωμάτια άλλες τιμές έχουν επειδή έχουν λιγότερα έξοδα, λιγότερο προσωπικό και παροχές από ότι τα ξενοδοχεία. Αλλά και πάλι στα ενοικιαζόμενα δωμάτια θα έψαχνα να μείνω όπου θα είχε καλές κριτικές και φυσιολογική τιμή όχι το πρώτο που θα βρω επειδή έχει πολύ χαμηλή τιμή.
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πως διαλεγετε ξενοδοχειο χωρις να το εχετε δει δια ζωσης; Δε φοβαστε μηπως δεν ειναι αυτο που φαινεται; Περσι εκλεισα σε μια πανσιον που το παραθυρο εβλεπε σε ακαλυπτο με καμιναδες και βρωμαγε και αναγκαστηκα να επιστρεψω αρον αρον.
Και τι να κάνουμε καλέ; Να τρέχουμε σε όλη την Ελλάδα να βλέπουμε τα δωμάτια;
 

Ορέστης40

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ορέστης40 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Ναι βέβαια υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά τα ενοικιαζόμενα δωμάτια άλλες τιμές έχουν επειδή έχουν λιγότερα έξοδα, λιγότερο προσωπικό και παροχές από ότι τα ξενοδοχεία. Αλλά και πάλι στα ενοικιαζόμενα δωμάτια θα έψαχνα να μείνω όπου θα είχε καλές κριτικές και φυσιολογική τιμή όχι το πρώτο που θα βρω επειδή έχει πολύ χαμηλή τιμή.
Ειχε πανω απο 9 βαθμολογια στο booking σε συνολο πανω απο 100 βαθμολογητων και κοστιζε 50 τη βραδια. Εχουν τον τροπο τους να μαγειρευουν τις βαθμολογιες. Επρεπε βεβαια να υποψιαστω οτι υπαρει προβλημα γιατι αρνηθηκαν να μου κλεισουν το δωματιο εκτος της πλατφορμας. Αν αλλαζα ξενοδοχειο την επομενη μερα δεν ξερω αν η booking θα μου επεστρεφε τα λεφτα και πως θα μπορουσα να αποδειξω οτι υπαρχει προβλημα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και τι να κάνουμε καλέ; Να τρέχουμε σε όλη την Ελλάδα να βλέπουμε τα δωμάτια;
Οταν ειχα παει στην Ιο, ειδα δεκα διαφορετικα καταλλυματα για να διαλεξω και εκανα μια πολυ καλη επιλογη. Καποια απο οσα ειδα ειχαν προβληματα που δε φαινονταν στις φωτογραφιες οπως πολυ σκληρα κρεβατια ή εντονη μυρωδια απο βοθρο. Προφανως πρεπει πρωτα να διαλεξεις προορισμο πριν διαλεξεις ξενοδοχειο.

Αλλα εγω δεν προτεινα να κανει καποιος το ιδιο καθως δεν ειναι παντα εφικτο. Ρωτησα πως διαλεγετε, δηλαδη με ποια κριτηρια. Ευχαριστω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 191886

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας ,
Θα επισκεφθώ την Μεσσηνία το καλοκαίρι.Έχεις κανείς να προτείνει μέρη για επίσκεψη και στέκια για ποτό ;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,855 μηνύματα.
FB_IMG_1655070920326.jpg
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,080 μηνύματα.
Έχω φρικάρει με τις τιμές στα τουριστικά και ακούω και από άλλους ότι έχουν ξεφύγει. Κοιτούσα για ένα ξενοδοχείο που είχα πάει πριν τον κορονοϊό και είχα δώσει εκτός σαιζόν γύρω στα 50 με 55 ευρώ και τώρα για Σεπτέμβριο θέλουν 75 ευρώ. Θα μου πει κάποιος εντάξει πέρασαν από τότε και τρία χρόνια οι τιμές έχουν ανέβει σε όλα και τα λοιπά αλλά μου φαίνεται τρομερά υπερβολική αυτή η τιμή και αναρωτιέμαι άνθρωποι που φεύγουν με μεγάλες οικογένειες και ακτοπλοϊκά εισιτήρια πώς μπορούν και μαζεύουν τόσα χρήματα για να ξοδέψουν; Δηλαδή αν δεν έχεις ένα εξοχικό την έχεις πατήσει.

Έχετε και εσείς την ίδια εντύπωση ότι οι τιμές έχουν ανέβει υπερβολικά αυτή τη χρονιά;
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Έχετε και εσείς την ίδια εντύπωση ότι οι τιμές έχουν ανέβει υπερβολικά αυτή τη χρονιά;
Ξεκάθαρα, ναι !

Νιώθω ότι προσπαθούν να βγάλουν τα σπασμένα δυο χρόνων και να προλάβουν τις αυξήσεις που θα δουν στο ρεύμα από τη χρήση κλιματιστικών από τους ενοικιαστές. Κάποιοι, καπως λαμόγια, το εκμεταλλεύονται να χτυπήσουν κι ακόμη περισσότερο.

Εδώ να προσθέσω, οτι το φαινόμενο είναι ένα τσακ πιο έντονο σε νησιά που το καρτέλ μπορεί να διατηρείται καλύτερα, λόγω πολύ περιορισμένων καταλυμάτων. Θυμαμαι χαρακτηριστικά, ότι στα Κουφονήσια το 2018 έβρισκα τιμές τόσο υψηλές, που οριακά τις συνέκρινα με Σαντορίνη. Στην οποια μάλιστα πλήρωνα και πολύ λιγότερο, μένοντας σε Airbnb 5 λ από τα Θηρά με τα πόδια και σε πολύ καλή κατάσταση. Και στα δυο νησιά κοιταγα για τα πιο οικονομικά καταλύματα σε βολική βέβαια περιοχή, καθώς τότε δεν είχαμε αμαξι στην παρέα. Στην μεν Σαντορίνη 50€ το δίκλινο τη μέρα, στα Κουφονήσια 70€ ακατέβατο :)
Ίδια περίοδο και τα δυο, μέσα Ιουλίου, αλλά με δυο χρόνια διαφορά.

Έχω πει στον εαυτό μου ότι σε νησιά τύπου Κουφονήσια και άγονων γραμμών, δεν ξαναπατάω. Είναι απίστευτος ο εμπαιγμός και στυγνή η εκμετάλλευση που δέχεσαι. Υπάρχουν πολλές επιλογές τόσο για κυκλαδες όσο και για αλλού, όρεξη να έχουμε να κοιτάμε και λεφτά να βρίσκονται.

Τωρααα για φέτος, λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων και εξετάσεων για μεταπτυχιακά και όχι μόνο, δεν θα κάνω πολλά πράγματα. Αν και τον πρώτο χρόνο της επαγγελματικης μου πλέον σταδιοδρομίας και της οικονομικής μου ανεξαρτησίας, δεν σας κρύβω, πως θα ήθελα να τον «γιορτάσω» λίγο παραπάνω. Μιας που μέχρι και την περσινή χρόνια, όντας φοιτήτρια ήμουν περιορισμένη, παρά το χαρτζιλίκι που έβγαζα τα σκ τοτε. Παρόλα αυτά, τα ήδη όσα εν τελει θα καταφέρω να κάνω, νομίζω είναι υπέρ αρεκτά και θα είμαι αχάριστη να γκρινιάξω.

Έχουμε και λέμε: θα ξεκλέψω ένα τριήμερο να πάω Αθήνα στο πατρικό μου, που την έχω και δίπλα. Έπειτα θα πάω 5 μέρες Κρήτη με την παρέα μου. Μας έκατσε τέλεια, γιατί θα έχουμε και δωρεάν σπίτι, και γενικά η Κρήτη έχει ανεξάντλητες επιλογές, καλό και σχετικά οικονομικό φαγητό και πολύ ωραίες παραλίες.

Κλασικά οι διακοπές μας θα ειναι συνδυασμός περιπέτειας-δραστηριοτήτων. Ψειλορίτη θα ανταμώσουμε 😂

Αλλά και απλού αράγματος σε παραλίες ή χαλαρα μπαράκια με συζητήσεις κτλ κτλ, τα ζουζουνιάρικα, που σας έχω πει πολλές φορές στο παρελθόν ότι μ αρέσουν.

Δεν ξέρω, αν πιάνεται, και το ότι μέσα στον Ιούλιο έχω ένα συνέδριο στην Αγγλία, στο οποιο θα συμμετάσχω ως εισηγήτρια και γι αυτό θα με δεσμεύει αυστηρά όλες τις ημέρες και ώρες που θα διαρκεί, να μαι παρούσα. Δηλαδή, δεν θα μπορώ να ξεκλέβω χρόνο από κάτι ενδεχομένως. Μιας που ήξερα την παραπάνω συνθήκη έχω παρατείνει και την παραμονή μου δυο μέρες μετά τη λήξη του, μπας και δω επιλεκτικά σημεία της πόλης( ααα θα μένω στην ζώνη Α). Δυστυχώς δεν μπορούσα να ξεκλεψω άλλες μέρες άδειας.

Απ ότι μου έχουν πει γνωστά άτομα και φίλοι, οι δυο μέρες θα ναι λίγες. Τις υπόλοιπες θα μαι στο συνέδριο σχεδόν όλη μέρα, αλλά σίγουρα για φαγητό ή ποτό ή κάποιο θέατρο έστω, θα μπορέσω να πάω (θέλω να πιστεύω δηλαδή).

Καλοδεχούμενες πιθανές προτάσεις για το Λονδίνο, μαζεύω υλικό και απόψεις :cool2:
 
Τελευταία επεξεργασία:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,744 μηνύματα.
Με αφορμή το ποστ της @yorkie να πω και εγώ ότι ειδικά οι τιμές των αεροπορικών είναι στα ύψη. Ήθελα να πάω ξανά εξωτερικό εφέτο αλλά δεν το βλέπω. Τι τιμές είναι αυτές ρε παιδιά; Τα ξενοδοχεία παλεύονται (σε κάποιο βαθμό) αλλά τα αεροπορικά...(από το booking ψάχνω).
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Με αφορμή το ποστ της @yorkie να πω και εγώ ότι ειδικά οι τιμές των αεροπορικών είναι στα ύψη. Ήθελα να πάω ξανά εξωτερικό εφέτο αλλά δεν το βλέπω. Τι τιμές είναι αυτές ρε παιδιά; Τα ξενοδοχεία παλεύονται (σε κάποιο βαθμό) αλλά τα αεροπορικά...(από το booking ψάχνω).
Ευτυχώς τα έξοδα για το συνέδριο τα κάλυψαν εκείνοι, αλλιώς θα χα φρικάρει.

Με Aegean μας έκλεισαν, η οποια ακόμη και 2-3 μήνες πριν, πλέον είναι φαρμακείο. Όμως πλέον ακούω και για τις υπόλοιπες.
Πρέπει να σαι από πάνω να τσιμπήσεις ευκαιρία ή να το κανονίζεις πολύ-πολύ πιο πριν, που αυτό με επαγγελματικές υποχρεώσεις και τον κίνδυνο του απροόπτου δεν ξέρω πως μπορεί να πραγματοποιηθεί. Από το να ακυρωθεί η άδεια ή το ο,τι.

Για ποια χώρα έψαχνες αλήθεια ;


ΥΓ: διαμονή με ψάξιμο βρίσκεις, μοιράζεται και το πόσο όταν είσαι με φίλο/φίλους σε ξενοδοχείο και στην τελική υπάρχουν και εναλλακτικές με hostel ή camping, αν κάποιος γουστάρει και τέτοια φάση
 
Τελευταία επεξεργασία:

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,827 μηνύματα.
Με αφορμή το ποστ της @yorkie να πω και εγώ ότι ειδικά οι τιμές των αεροπορικών είναι στα ύψη. Ήθελα να πάω ξανά εξωτερικό εφέτο αλλά δεν το βλέπω. Τι τιμές είναι αυτές ρε παιδιά; Τα ξενοδοχεία παλεύονται (σε κάποιο βαθμό) αλλά τα αεροπορικά...(από το booking ψάχνω).
Για τα αεροπορικά μπορείς να ψάξεις από το Skyscanner. Αλλά γενικά τα αεροπορικά θέλουν καλό ψάξιμο από 2-3 μήνες πριν για Ευρώπη, για έκτος Ευρώπης μην σου πω και από 5 μήνες πριν. Τώρα για το καλοκαίρι που είναι σεζον είναι φαρμακεία οι τιμές.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Τελευταία στιγμή δεν ψάχνει κανείς για αεροπορικά εισιτήρια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top