• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Προσδόκιμο ζωής

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,983 μηνύματα.
που ειναι το παραμυθι; ο δημοσιος υπαλληλος δεν την γλιτωνει φαινονται ακριβως τα χρηματα που βγαζει και το κρατος τον θεωρει πλουσιο
οι ιδιωτες κατα βασει δεν κοβουν αποδειξεις κλπ οποτε παντου φαινονται φτωχοι κι οτι ψωμολυσανε
Ο ιδιώτης επιχειρηματίας (αν έχει ένα αυτοκίνητο και ένα σπίτι στο όνομα του) και 0 εισόδημα να δηλώνει, πληρώνει όσο ένας δημόσιος υπάλληλος που βγάζει 20.000 ευρώ. Επιπλέον αρχίζεις με -5000 ευρώ ακόμα και μηδενική ακίνητη και κινητή περιουσία να έχεις.

Βλέπεις τους φοροφυγάδες αλλά όχι την πλειοψηφία των επιχειρηματιών που πληρώνει μεγαλύτερους φόρους από ότι του αναλογούν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
τι να σου πω εγω δεν εχω δει γιατρο, περιπτερα, υδραυλικο, δικηγορο, εστιατορα να μου δωσει αποδειξη....
αρα θα φαινεται φτωχος κι οτι δεν εχει εισοδηματα...
αρα στο συστημα υγειας που προτεινεις αυτος δεν θα πληρωνει....
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,983 μηνύματα.
τι να σου πω εγω δεν εχω δει γιατρο, περιπτερα, υδραυλικο, δικηγορο, εστιατορα να μου δωσει αποδειξη....
αρα θα φαινεται φτωχος κι οτι δεν εχει εισοδηματα...
αρα στο συστημα υγειας που προτεινεις αυτος δεν θα πληρωνει....
Μπορείς να επιλέξεις αυτούς που δίνουν αποδείξεις.

Αυτό σου λέω. Ο γιατρός ... εστιατορας και που δεν κόβει αποδείξεις δίνει 6000 ευρώ φόρο εισοδήματος τουλάχιστον. Ο μέσος δημόσιος υπάλληλος παίρνει επιστροφή.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
@akikos
Με αυτά που γράφεις τους λυπήθηκα τους κακόμοιρους τους ελεύθερους επαγγελματίες και τους επιχειρηματίες. Στον έρανο που θα οργανώσεις για τη βοήθειά τους θα είμαι μέσα.

1645007432472.png
1645007502181.png
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
συνεχεια φορους πληρωνουν οι δημοσιοι
τεσπα παντως με το συστημα που λες αυτοι που βγαζουν χρηματα ΜΑΥΡΑ α σιγα μην πληρωνουν τα νοσοκομεια αφου θα λενε '' κοιτα ολο το μηνα δεν εβγαλα φραγκο..''
οι δημοσιοι ομως θα φαινονται οτι βγαζουν 1000 ευρω το μηνα οποτε θα τους λεει το κρατος '' εχεις πολλα λεφτα, ο γιατρος/εστιατορας/επιχειρηματιας εβγαλε μονο 50 ευρω αυτο τον μηνα αρα μπορεις να πληρωνεις την επισκεψη σου στο νοσοκομειο καθε φορα που ερχεσαι ο γιατρος/εστιατορας/επιχειρηματιας ειναι φτωχοι οποτε ας ερχονται δωρεαν''
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,539 μηνύματα.
συνεχεια φορους πληρωνουν οι δημοσιοι
τεσπα παντως με το συστημα που λες αυτοι που βγαζουν χρηματα ΜΑΥΡΑ α σιγα μην πληρωνουν τα νοσοκομεια αφου θα λενε '' κοιτα ολο το μηνα δεν εβγαλα φραγκο..''
οι δημοσιοι ομως θα φαινονται οτι βγαζουν 1000 ευρω το μηνα οποτε θα τους λεει το κρατος '' εχεις πολλα λεφτα, ο γιατρος/εστιατορας εβγαλε μονο 50 ευρω αυτο τον μηνα αρα μπορεις να πληρωνεις την επισκεψη σου στο νοσοκομειο καθε φορα που ερχεσαι ο γιατρος/εστιατορας ειναι φτωχοι οποτε ας ερχονται δωρεαν''

Δεν δινει πάνω απο 150-200 ευρω το χρονο ενας δημοσιος με εισοδημα 1300-1500 ευρω το μήνα.

Τωρα οι γιατροι που λεει ο άλλος που καθε ενας απο αυτους βγαζει χαλαρα 2-3 χιλιαρικα το μήνα ας δωσουν και ενα 100αρι το μηνα απο αυτα δεν θα πάθουν κάτι.

Εγω αν ήμουν γιατρος θα εβαζα 20 την επισκεψη θα ειχα σιγουρα 10 ατομα την ημερα οποτε 200 ευρω τη μέρα επι 5 την εβδομάδα 1000 ευρω.... 4 χιλιαρικάκια το μήνα. ενα 500αρι να ηταν τα εξοδα.... ενοικιο ιατρειου και κοινοχρηστα - φωτα - τηλεφωνα. Τα αλλα 3.500 τσεπούλα. @akikos κανω λάθος ;

δεν μιλαμε καν για οδοντιατρους που ενας απλος καθαρισμος ξεκινα απο 30 ευρώ και μετα παιζεις 50 - 150 για απονευρωση κτλπ.

Υπαρχει κοσμος που βγάζει πολλά λεφτά αυτη τη περιοδο κανονικα θα έπρεπε να λένε κ ευχαριστώ που καθονται κάποιοι στο δημοσιο κάποιος πρεπει να κάτσει κ εκει. Και φυσικα αναφέρομαι μονο στους σωστους υπαλληλους που θα πάει ενας πολιτης και θα κάνουν προσπαθεια να τον εξυπηρετησουν οχι για τους ανεπροκοπους που απλα καθονται εκει μέσα και κοροιδευουν.

Καλοκαιρι πηγα για 3 μήνες σε εναν οργανισμο της ΕΕ που έδινε έξτρα μέσα σε 2 μήνες ξεχρεωσα απευθειας τη πιστωτικη (1500 ευρω) - και έβαλα και αλλα 2.5 στην άκρη.

Και μας λεει τωρα ο ακικος τα δικά του ! Καλο το δημόσιο αλλα εχει στασιμοτητα - σταθεροτητα (σε πολλά). Καλα και τα λεφτά που δινει αλλα το επιπεδο των 2-3- 4 χιλιαρικων καθε μηνα που βγαζει ενας ελευθερος επαγγελματιας ειτε γιατρος ειτε άλλος.... δεν συγκρινεται απευθειας ξεκινας να βαζεις στην ακρη, ταξιδια , να φτιαξεις σπιτι κτλπ στην εφορια θα κολλήσουν ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν δινει πάνω απο 200 ευρω το χρονο ενας δημοσιος με εισοδημα 1300-1500 ευρω το μήνα.
Σε έναν δημόσιο υπάλληλο με εισόδημα 1300 - 1500 € το μήνα, ο φόρος που αντιστοιχεί είναι 1400 € το χρόνο. Όμως το μεγαλύτερο μέρος του φόρου έχει κρατηθεί από το μισθό του στη διάρκεια της χρονιάς, έτσι στο εκκαθαριστικό μπορεί να φαίνεται να πληρώσει 200€ ή και να έχει επιστροφή λόγω κάποιων δαπανών (π.χ. ιατρικών).

1645008945410.png
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,539 μηνύματα.
Σε έναν δημόσιο υπάλληλο με εισόδημα 1300 - 1500 € το μήνα, ο φόρος που αντιστοιχεί είναι 1400 € το χρόνο. Όμως το μεγαλύτερο μέρος του φόρου έχει κρατηθεί από το μισθό του στη διάρκεια της χρονιάς, έτσι στο εκκαθαριστικό μπορεί να φαίνεται να πληρώσει 200€ ή και να έχει επιστροφή λόγω κάποιων δαπανών (π.χ. ιατρικών).


Τι να σου πω αυτό δεν το ξερω. Εγώ ξέρω τα πραγματικα τωρα τα μεικτά οκ δείχνουν μισθό 2 χιλιάρικα... Αλλά δεν τον παίρνεις ποτε. Δεν είναι κακός μισθός αλλά δεν μπορουν τώρα οι ελευθεροι επαγγελματίες που βγάζουν κάθε μήνα να κυνηγάνε τους δημόσιους. Το μόνο πλεονεκτημα ειναι η σταθερότητα η οποία φυσικά εξανεμιζεται από ένα σημείο κ μετα καθώς αμα ο ελευθερος είναι καλός κ έχει αποκτήσει όνομα παντα θα χει δουλειές.

Ο οδοντίατρος μου ακόμη τον κυνηγάω να του δώσω τα 200 που του χρωστάω τη μια δεν μπορεί την άλλη φευγει εκδρομή την άλλη " Πάρε με άλλη μέρα... " Χαχα 😂😂
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,983 μηνύματα.
Σε έναν δημόσιο υπάλληλο με εισόδημα 1300 - 1500 € το μήνα, ο φόρος που αντιστοιχεί είναι 1400 € το χρόνο. Όμως το μεγαλύτερο μέρος του φόρου έχει κρατηθεί από το μισθό του στη διάρκεια της χρονιάς, έτσι στο εκκαθαριστικό μπορεί να φαίνεται να πληρώσει 200€ ή και να έχει επιστροφή λόγω κάποιων δαπανών (π.χ. ιατρικών).
Ισχύει αυτό και για τους δημόσιους υπαλλήλους και για τους ιδιωτικούς. Έχουν την ψευδαίσθηση ότι δεν πληρώνουν ενώ πληρώνουν. Αντίθετα με πολύ μικρότερους φόρους όπως ο ΕΝΦΙΑ διαμαρτύρονται και κάθε κυβέρνηση λαϊκίζει μειώνοντας τους.

Το πρόβλημα με το δημόσιο ότι για δεκαετίες έδινε και δίνει χρήματα (λογιστικά), που δεν μπορεί να δικαιολογήσει.

Με αυτά που γράφεις τους λυπήθηκα τους κακόμοιρους τους ελεύθερους επαγγελματίες και τους επιχειρηματίες. Στον έρανο που θα οργανώσεις για τη βοήθειά τους θα είμαι μέσα.

Λυπάσαι αυτούς που θα δώσουν 50 ευρώ στα νοσοκομεία στα επείγοντα και όχι αυτούς που πληρώνουν 5000 ευρώ με 0 εισόδημα. Ευτυχώς το κράτος ξέρει πόσο παράλογο είναι και κάνει τα στραβά μάτια.

Το επιχείρημα καλά κάνει το κράτος επειδή φοροδιαφεύγουν, είναι ρατσιστικό. Δεν μπορεί de facto να φορολογήσεις κάποιος επειδή οι συνάδελφοι του φοροδιαφεύγουν.

Εγω αν ήμουν γιατρος θα εβαζα 20 την επισκεψη θα ειχα σιγουρα 10 ατομα την ημερα οποτε 200 ευρω τη μέρα επι 5 την εβδομάδα 1000 ευρω.... 4 χιλιαρικάκια το μήνα. ενα 500αρι να ηταν τα εξοδα.... ενοικιο ιατρειου και κοινοχρηστα - φωτα - τηλεφωνα. Τα αλλα 3.500 τσεπούλα. @akikos κανω λάθος ;
Εν μέρη συμφωνώ. Τα έξοδα που βάζεις είναι λίγα, ούτε σου εξασφαλίζει κανένας ότι θα έχεις 10 άτομα επίσκεψη/μέρα, αλλά το point είναι σωστό. Η ελεύθερη αγορά είναι δύσκολή και ειδικά αν έχεις δικια σου μπίσνα. Δεν έχεις ούτε άδειες, ούτε ρεπό, ούτε ωράριο.

Ο ιδιώτης ιατρός έχει σημαντική κρατική βοήθεια. Έχει κρατικά εργαλεία στα χέρια του όπως τη συνταγογράφηση, παραπεμτικά, βεβαιώσεις που απαιτούνται και είναι πηγή εισοδήματος. Παρά τη βοήθεια που έχουν οι υπηρεσίες τους δεν έχουν καν ΦΠΑ.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,539 μηνύματα.
Ισχύει αυτό και για τους δημόσιους υπαλλήλους και για τους ιδιωτικούς. Έχουν την ψευδαίσθηση ότι δεν πληρώνουν ενώ πληρώνουν. Αντίθετα με πολύ μικρότερους φόρους όπως ο ΕΝΦΙΑ διαμαρτύρονται και κάθε κυβέρνηση λαϊκίζει μειώνοντας τους.

Το πρόβλημα με το δημόσιο ότι για δεκαετίες έδινε και δίνει χρήματα (λογιστικά), που δεν μπορεί να δικαιολογήσει.

Σε κάποιες θέσεις δεν κάθεσαι με μισθό 800 ευρώ φίλε σορρυ. Δεν ξερω για ποιες θέσεις αναφέρεσαι αλλα τα 1300-1500 για κάποιες θέσεις ειναι ας πουμε μια αποδεκτή κατασταση.

Λες εχω κ τα ρεπό μου , μπορω να κανω κ άλλα πράγματα... γιατι και εγω αν ειχα ιατρειο ή ημουν ιδιωτης ακομη κ μαγαζι να ειχα θα το έκλεινα το σαββατοκυριακο. Και ας εχανα μερικα λεφτά. Δευτερα - Παρασκευη.

Σουκου βολτες ή ταξιδάκια αναψυχης με το κοριτσάκι. :P θελω να πάω και γυμναστηριο (στο κοσμο μου)

Εν μέρη συμφωνώ. Τα έξοδα που βάζεις είναι λίγα, ούτε σου εξασφαλίζει κανένας ότι θα έχεις 10 άτομα επίσκεψη/μέρα, αλλά το point είναι σωστό. Η ελεύθερη αγορά είναι δύσκολή και ειδικά αν έχεις δικια σου μπίσνα. Δεν έχεις ούτε άδειες, ούτε ρεπό, ούτε ωράριο.

Ο ιδιώτης ιατρός έχει σημαντική κρατική βοήθεια. Έχει κρατικά εργαλεία στα χέρια του όπως τη συνταγογράφηση, παραπεμτικά, βεβαιώσεις που απαιτούνται και είναι πηγή εισοδήματος. Παρά τη βοήθεια που έχουν οι υπηρεσίες τους δεν έχουν καν ΦΠΑ.

Αν είσαι καλος και έχεις διαθεση και εισαι ευγενικός και ζεστός με το κόσμο θα μαζέψεις πολύ μαρούλι.

Ειδες κάτι ξέρουμε και εμεις απο Ιατρική τύπε. :D
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,983 μηνύματα.
Λες εχω κ τα ρεπό μου , μπορω να κανω κ άλλα πράγματα... γιατι και εγω αν ειχα ιατρειο ή ημουν ιδιωτης ακομη κ μαγαζι να ειχα θα το έκλεινα το σαββατοκυριακο. Και ας εχανα μερικα λεφτά. Δευτερα - Παρασκευη.

Σουκου βολτες ή ταξιδάκια αναψυχης με το κοριτσάκι. :P θελω να πάω και γυμναστηριο (στο κοσμο μου)
Σε κάποιες θέσεις δεν κάθεσαι με μισθό 800 ευρώ φίλε σορρυ. Δεν ξερω για ποιες θέσεις αναφέρεσαι αλλα τα 1300-1500 για κάποιες θέσεις ειναι ας πουμε μια αποδεκτή κατασταση.

Σκέψου ένας γυναικολόγος που όλο το χρόνο έχει πελάτισσες που είναι έτοιμες να γεννήσουν. Πως θα νιώσουν αν δεν τις ξεγεννήσει αυτόν που πλήρωναν τόσους μήνες και τις παρακαλούσε. Το ελεύθερο επάγγελμα δεν έχει ούτε ρεπό, ούτε αργίες.

Φυσικά είναι προτιμότερο να παίρνεις 800 ευρώ και να έχεις καλές εργασιακές συνθήκες από ότι 1300. Βέβαια δεν μιλάμε για τόσο μικρή διαφορά. Ένας ιατρός μπορεί να βγάζει 10.000 την εβδομάδα. Το πρόβλημά μου είναι πόσο ρατσιστικά αντιμετωπίζει το κράτος αυτούς που βαράνε μύγες και τους χρεώνει για εισοδήματα που δεν έχουν.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.

με αφορμή το περιστατικό με τη σύγκλιση του χεριού του παιδιού ο δεύτερος ιατρος (αγροτικος) που εχει φυσικά μετακινηθεί στο νοσοκομειο λέει ολη την αλήθεια. Αντί να πούνε για το περιστατικό λένε για τα προβλήματα και φυσικά αυτο που λέω. Δυστυχωσ ο κοσμος δεν εχει καταλαβει , ακουστε επίσης και το αναισθησιολόγο …και φυσικά δε λένε όλη την αλήθεια
 
Τελευταία επεξεργασία:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,800 μηνύματα.

με αφορμή το περιστατικό με τη σύγκλιση του χεριού του παιδιού ο δεύτερος ιατρος (αγροτικος) που εχει φυσικά μετακινηθεί στο νοσοκομειο λέει ολη την αλήθεια. Αντί να πούνε για το περιστατικό λένε για τα προβλήματα και φυσικά αυτο που λέω. Δυστυχωσ ο κοσμος δεν εχει καταλαβει , ακουστε επίσης και το αναισθησιολόγο …και φυσικά δε λένε όλη την αλήθεια
Ευτυχώς υπάρχουν τίμιοι συνάδελφοι σου οι οποίοι πιστεύουν στην δημόσια υγεία σε αντίθεση με εσένα που θες να ιδιωτικοποιηθεί.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
με αφορμή το περιστατικό με τη σύγκλιση του χεριού του παιδιού ο δεύτερος ιατρος (αγροτικος) που εχει φυσικά μετακινηθεί στο νοσοκομειο λέει ολη την αλήθεια. Αντί να πούνε για το περιστατικό λένε για τα προβλήματα και φυσικά αυτο που λέω. Δυστυχωσ ο κοσμος δεν εχει καταλαβει , ακουστε επίσης και το αναισθησιολόγο …και φυσικά δε λένε όλη την αλήθεια
Ποιος δεν έχει καταλάβει; Ο κόσμος ή ο Φώκος; Τα προβλήματα είναι γνωστά. Οι γιατροί μόνο μαζί σου δεν συμφώνησαν για τις λύσεις. Απέρριψαν μετά βλεγδυμίας την αγαπημένη σου ιδιωτικοποίηση της Υγείας. Όλοι είπαν να ενισχυθεί το ΕΣΥ με πολλές προσλήψεις γιατρών και νοσηλευτών και εξοπλισμό, καθώς επίσης αυξήσεις αμοιβών προσωπικού και βελτίωση συνθηκών εργασίας. Νομίζω ότι έγραψες χωρίς να έχεις δει το βίντεο. Ο κόσμος έχει καταλάβει. Η διάλυση του ΕΣΥ και η παράδοση της Υγείας στους ιδιώτες θα είναι καταστροφική. Αυτά είπαν οι γιατροί και αν αμφιβάλεις μπορείς να δεις το βίντεο. Έλεος!!!

1645119787818.png
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Ποιος δεν έχει καταλάβει; Ο κόσμος ή ο Φώκος; Τα προβλήματα είναι γνωστά. Οι γιατροί μόνο μαζί σου δεν συμφώνησαν για τις λύσεις. Απέρριψαν μετά βλεγδυμίας την αγαπημένη σου ιδιωτικοποίηση της Υγείας. Όλοι είπαν να ενισχυθεί το ΕΣΥ με πολλές προσλήψεις γιατρών και νοσηλευτών και εξοπλισμό, καθώς επίσης αυξήσεις αμοιβών προσωπικού και βελτίωση συνθηκών εργασίας. Νομίζω ότι έγραψες χωρίς να έχεις δει το βίντεο. Ο κόσμος έχει καταλάβει. Η διάλυση του ΕΣΥ και η παράδοση της Υγείας στους ιδιώτες θα είναι καταστροφική. Αυτά είπαν οι γιατροί και αν αμφιβάλεις μπορείς να δεις το βίντεο. Έλεος!!!

Ελα ρε Δια γμτ...τι αναχρονιστικος που εισαι.
Η υγεια δεν μπορει να ειναι δωρεαν/Η υγεια πρεπει να ειναι ιδιωτικη για να τα κονομανε τα κνωδαλα...και δικαιωμα στην ζωη εχουν μονο οι ματσωμενοι.
Μα..κε μπαναλ!
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
Στο νοσοκομείο αυτό δούλευα πριν λίγα χρόνια.... όπως δούλευα και στο παίδων ..
(αν θέλει ο διαχειριστής του forum μπορώ και να του το αποδείξω και όλας γιατί πολλοί πιστεύουν πως δεν είμαι καν ιατρός) ...

Δε διάλεξα να κάνω αγροτικό ούτε ειδικότητα τουλάχιστον το αρχικό μέρος σε εύκολο μέρος αλλά σε μάχιμο .... επίσης μέσα στα 10 + που γράφω στο φορουμ έχετε δει την πορεία μου λίγο πολύ.... και ποσο κουράστηκα να γίνω ιατρος.

είπα πως αυτά που λένε δεν είναι η απόλυτη αλήθεια.... αλλα δε θα επεκταθώ παραπάνω...

ο αγροτικός που μιλάει δεύτερος ... τα είπε αρκετά σωστά...

για τα άλλα που έζησα εκεί θα τα κρατήσω για τον εαυτό μου γιατί το μισό Forum δεν έχει το επίπεδο... απλά οι πάνω μιλάτε χωρίς καμία προσωπική εμπειρία....
αυτό που λέω ότι το δημόσιο όπως λειτουργεί τώρα δεν είναι βιώσιμο...

οι ιατροί είπανε για διορισμούς κοκ και χρηματοδοτήσεις εγώ πιστεύετε δε τα θέλω αυτά αυτό που λέω είναι ότι δε λέει πουθενά κανενας πως θα έρθουν τα λεφτά και πως θα σταματήσει η αλόγιστη σπατάλη.
Και οι 4 ιατροί αντί να μιλήσουν για το παιδί μιλήσαν αποκλειστικά για τα προβλήματα του νοσοκομείου... αυτό δεν ήταν σωστό...

τι πιστεύετε εγώ δε θα ήθελα δωρεάν υγεία για όλους ; Δε θα ήθελα διορισμούς ; απλά είμαι ρεαλιστής.

Το ΕΣΥ έχει ήδη καταστραφεί....
 
Τελευταία επεξεργασία:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,800 μηνύματα.
Στο νοσοκομείο αυτό δούλευα πριν λίγα χρόνια.... όπως δούλευα και στο παίδων ..
είπα πως αυτά που λένε δεν είναι η απόλυτη αλήθεια.... αλλα δε θα επεκταθώ παραπάνω...

ο αγροτικός που μιλάει δεύτερος ... τα είπε αρκετά σωστά...

για τα άλλα που έζησα εκεί θα τα κρατήσω για τον εαυτό μου γιατί το μισό Forum δεν έχει το επίπεδο... απλά οι πάνω μιλάτε χωρίς καμία προσωπική εμπειρία....
αυτό που λέω ότι το δημόσιο όπως λειτουργεί τώρα δεν είναι βιώσιμο...
Έχουμε προσωπική εμπειρία επειδή όλοι έχουμε χρειαστεί να νοσηλευτούμε σε κάποιο νοσοκομείο, η πρόσβαση στην υγεία είναι κάτι που αφορά όλους και πρέπει να έχει λόγο όλη η κοινωνία.
Επιπλέον, σαν γιατρός γνωρίζεις την ηθική της αλληλεγγύης στην υγεία; Δηλαδή ότι κάθε άτομο έχει δικαίωμα περίθαλψης ανεξάρτητα το εισόδημα και την κοινωνική του θέση.

Εσύ αναπαράγεις μια ατομικιστική ηθική η οποία υπαγορεύει πως μόνο όσοι έχουν λεφτά θα μπορέσουν να έχουν πρόσβαση στην υγεία.

Τα είπαν σωστά οι συνάδελφοι σου στο βιντεο, ίσως πρέπει να τους ακούσεις προσεκτικά για να αλλάξεις γνώμη.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
Έχουμε προσωπική εμπειρία επειδή όλοι έχουμε χρειαστεί να νοσηλευτούμε σε κάποιο νοσοκομείο, η πρόσβαση στην υγεία είναι κάτι που αφορά όλους και πρέπει να έχει λόγο όλη η κοινωνία.
Επιπλέον, σαν γιατρός γνωρίζεις την ηθική της αλληλεγγύης στην υγεία; Δηλαδή ότι κάθε άτομο έχει δικαίωμα περίθαλψης ανεξάρτητα το εισόδημα και την κοινωνική του θέση.
γνώμη.
Εγώ αυτό που βλέπω στο φορουμ είναι να λέτε για ιατρούς για φακελάκια κοκ , οι ιατροί που παίρνουν φακελάκι είναι μειοψηφία...

αλλη η πλευρά του ασθενή και άλλη του ιατρού δε μπορεί κανένας να καταλάβει πως αντί για αγροτικό και με λίγη εμπειρία ξαφνικά βρέθηκα να κάνω όλα τα επείγοντα όλου του νοσοκομείου μια μέρα την Μεγάλη Βδομάδα... και παράλληλα να είμαι και στις κλινικές.... 2 τμημάτων

Επίσης να κάνω 2 μήνες να βρω ένα ριμαδοσπίτι.... γιατι οι περισσότεροι τα νοικιάζαν στους ξένους ...

Επίσης πως να είσαι 48 ώρες ξύπνιος και να πρέπει το μυαλό σου να δουλεύει γιατί έχει να κάνεις με ζωές....
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τα είπαν σωστά οι συνάδελφοι σου στο βιντεο, ίσως πρέπει να τους ακούσεις προσεκτικά για να αλλάξεις γνώμη.
δε τα πανε σωστά δεν είπανε όλη την αλήθεια για παράδειγμα ειπαν πως εφημερεύουν δεν είπαν όμως τι εφημερίες κάνουν... αλλά πάλι δε θα επεκταθώ παραπάνω επίσης έπρεπε να μιλήσουν για το παιδί .... το μόνο που σέβομαι την άποψη του είναι ο δεύτερος που είναι αγροτικός. Το σίγουρο είναι θεωρώ αυτή τη στιγμή ότι το ΕΣΥ δε δουλεύει σωστά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,800 μηνύματα.
Εγώ αυτό που βλέπω στο φορουμ είναι να λέτε για ιατρούς για φακελάκια κοκ , οι ιατροί που παίρνουν φακελάκι είναι μειοψηφία...

αλλη η πλευρά του ασθενή και άλλη του ιατρού δε μπορεί κανένας να καταλάβει πως αντί για αγροτικό και με λίγη εμπειρία ξαφνικά βρέθηκα να κάνω όλα τα επείγοντα όλο του νοσοκομείου ... και παράλληλα να είμαι και στις κλινικές.... 2 τμημάτων

Επίσης να κάνω 2 μήνες να βρω ένα ριμαδοσπίτι.... γιατι οι περισσότεροι τα νοικιάζαν στους ξένους ...

Επίσης πως να είσαι 48 ώρες ξύπνιος και να πρέπει το μυαλό σου να δουλεύει γιατί έχει να κάνεις με ζωές....
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


δε τα πανε σωστά δεν είπανε όλη την αλήθεια αλλά πάλι δε θα επεκταθώ παραπάνω επίσης έπρεπε να μιλήσουν για το παιδί .... το μόνο που σέβομαι την άποψη του είναι ο δεύτερος που είναι αγροτικός. Το σίγουρο είναι θεωρώ αυτή τη στιγμή ότι το ΕΣΥ δουλεύει σωστά.
Κανείς δεν διαφωνεί ότι τα νοσοκομεία είναι σε άθλια κατάσταση. Απλώς εσύ και ο akikos βλέπετε το πρόβλημα χωρίς να αναγνωρίζετε την αιτία, δηλαδή η υποχρηματοδότηση και η απαξίωση που έχει συμβεί τα τελευταία 10 χρόνια στο ΕΣΥ από όλες τις κυβερνήσεις. Η συνταγή είναι απλή, το κράτος απαξιώνει και κάνει δυσλειτουργικό το ΕΣΥ έτσι ώστε να δικαιολογηθεί η ιδιωτικοποίηση του. Η λύση είναι να ενισχυθεί το ΕΣΥ.

Θεωρείς ότι ένα άτομο με 500 ευρώ μισθό μπορεί να δώσει 50ρικα και κάποιες χιλιάδες ευρώ σε ιδιωτική κλινική για ένα χειρουργείο ; Δεν ζούμε στον Λουξεμβούργο.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
Θεωρείς ότι ένα άτομο με 500 ευρώ μισθό μπορεί να δώσει 50ρικα και κάποιες χιλιάδες ευρώ σε ιδιωτική κλινική για ένα χειρουργείο ; Δεν ζούμε στον Λουξεμβούργο.
οχι δε θεωρώ ότι μπορεί να ανταξεπέλθει ... αλλά σε λίγο καιρο δε θα βρίσκει σοβαρό ιατρό στο δημόσιο να του την κάνει.... πολύ απλά γιατι οι καλοί ιατροί στο δημόσιο σε 10 χρόνια θα έχουν πάρει όλοι σύνταξη... και ειδικευόμενοι σε χειρουργικές ειδικότητες είναιι ελάχιστοι... και δύσκολα θα έρθει κάποιος από το εξωτερικό στο ΕΣΥ για να χειρουργεί και να δουλέψει εκτός αν τον κάνουν καθηγητή ή είναι στρατιωτικός και μπορεί να ιδιωτεύσει παράλληλα.

προσωπικά έχω ιδιωτική ασφάλεια και ένα πρόβλημα υγείας που έχω το αντιμετωπίζω ιδιωτικά .... συνεπώς η δημόσια ασφάλεια που πληρώνω (και είναι και πιο πολλά) είναι για τους άλλους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top