Προτάσεις-Ιδέες

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Soptep

Νεοφερμένος

Ο Soptep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Καλησπερα σας και απο μενα, αν και καινουριος εχω ενθουσιαστει απο το σχεδιασμο και τη ποιοτητα της δουλειας που εχει γινει.

Καποιες λοιπον προτασεις, που ειναι πιο πολυ λεπτομερειες, αλλα αποφασισα να τις μοιραστω μαζι σας :)

Το πρωτο ειναι, οταν μπηκα για πρωτη φορα στην ιστοσελιδα, στο Module "Συνδεση" λεει δεν ειστε μελος, γραφτειτε τωρα. Καλο θα ηταν το "γραφτειτε τωρα" να ηταν Link προς την σελιδα εγγραφης.

Δευτερο στοιχειο που παρατηρησα ειναι τα στατιστικα του site στα εργαλεια, "Site Statistics". Απο την στιγμη που οι απλοι χρηστες δεν εχουν προσβαση σε αυτα, καλο θα ηταν να μην το βλεπουν καθολου.

Και τελος στα ονοματα για τους χρηστες Θαμωνας και τα λοιπα (συγχαρητηρια παρεπιπτοντως για τον εξελληνισμο), να υπαρχει και η εκδοση για τις γυναικες. Τακτικη Θαμωνας, Εθισμενη στο e-steki και ουτω καθεξης.

Αυτα προς το παρον, αν δω και κατι αλλο θα το μοιραστω επισης :). Καλη συνεχεια να 'χουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλωσόρισες! Ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια!!
Το πρώτο όλο λέμε να το κάνουμε και όλο το ξεχνάμε! :redface:
Το δεύτερο δεν το ξέραμε αλλά μαζί με το πρώτο θα γίνει όταν βρούμε λίγο χρόνο...
Το τρίτο δυστυχώς δεν γίνεται, τουλάχιστον ο κώδικας που θα έπρεπε να γραφτεί δεν αξίζει το αποτέλεσμα. Άλλωστε το αρσενικό αναφέρεται μερικές φορές και για τα δυο φύλα ως προσδιορισμός του "άνθρωπος" ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Έχω να κάνω την εξής πρόταση. Να στηθεί στο φόρουμ ''Επιστημονικά θέματα'', sub-forum με την ονομασία εδιαφέροντα πειράματα. Όπως θα ξέρετε οι περισσότεροι πρίν από εδώ ημουν σε άλλο φόρουμ (οχι ελληνικό) μέχρι που έφαγα μπάν. :D Το φόρουμ ήταν επιστημονικό και είχε ένα φόρουμ όπου τα μέλη είχαν το δικαίωμα να δημοσιεύσουν ασφαλή πειράματα που μπορεί κάποιος να εκτελέσει σπίτι του με υλικά που εύκολα μπορούν να βρεθούν. Σαφώς και εδώ δεν είναι καθαρά επιστημονικό φόρουμ, αλλά πιστεύω ότι σε ένα φόρουμ γενικού ενδιαφέροντος, μπορεί να χωρέσει ένα τέτοιο αν όχι φόρουμ, υποφόρουμ. Τί λέτε? Δε ξέρω για εσάς αλλά εμένα μου φαίνεται ενδιαφέρον. Σε τελική ανάλυση δε χρειάζεται να έχει κάποιος ειδικές γνώσεις για να δημοσιεύσει ή να εκτελέσει ένα τέτοιο πείραμα. Περιμένω τις απόψεις σας, ευχαριστώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Τι εννοείς ''ενδιαφέροντα πειράματα''?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ενα τετιο sub-forum δεν μπορει να ειναι ασφαλεις γιατι ποτε δεν ξερεις... Αν ο αλλος θελει να μας "χαλασει" μπορει να ποσταρει καπιο πειραμα το οπιο να μην ειναι ασφαλες. Θελει πολυ σκεψει πριν γινει μια τετια κινιση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Ενα τετιο sub-forum δεν μπορει να ειναι ασφαλεις γιατι ποτε δεν ξερεις... Αν ο αλλος θελει να μας "χαλασει" μπορει να ποσταρει καπιο πειραμα το οπιο να μην ειναι ασφαλες. Θελει πολυ σκεψει πριν γινει μια τετια κινιση

Καταρχήν θα είναι προφανές από τα υλικά που χρειάζονται και στον πλέον ανίδεο ότι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος. Με αυτή τη λογική δε θα έπρεπε να υπάρχει ούτε στο επιστημονικό φόρουμ που ήμουν. Εξάλλου τόσοι διαχειριστές υπάρχουν για να διαγράψουν τυχόν επικύνδυνο πόστ και να τιμωρήσουν αυστηρά το μέλος που το δημοσίευσε. Τέλος τα περιγραφόμενα πειράματα θα είναι περισσότερο χρήσιμα σα πληηροφορία. Είμαι σίγουρος ότι ελάχιστοι έως πολύ λίγοι θα κάτσουν να τα κάνουν στη πράξη. (Είτε βαριούνται, είτε που να τρέχουν να βρούν υλικά, είτε γιατί δεν θα υπάρχει χρόνος, είτε θα τα θεωρούν χαζά, κ.α.) Απλά θεωρώ ότι μια τέτοια κίνηση θα ανβάθμιζε το φόρουμ και πιθανότατα θα προσέλκυε και άλλα άτομα.

Λέγοντας ''ενδιαφέροντα πειράματα'', εννοώ διάφορα απλά και ασφαλή πειράματα που θα περιγράφονται λεπτομερώς στο υποφόρουμ, ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ. Τόσες και τόσες ιστοσελίδες, περιγράφουν πληθώρα από αυτά, γιατί να μη κάνουμε κάτι τέτοιο εδώ και να δώσουμε μια νέα διάσταση στο φόρουμ. Κάλλιστα μπορεί να μπεί να δημιουργηθεί τέτοιο υποφόρουμ και στο ''chat and the fun forum'', αφού θα είναι ένας τρόπος διασκέδασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ας γίνουν ένα η περισσότερα τέτοια θέματα και αν υπάρχει συμμετοχή αποκτούν και το δικό τους υποφόρουμ. ;) Μέχρι στιγμής δεν έχω πετύχει ούτε ένα. Ήδη έχουμε αρκετά μισοάδεια, ας μην προσθέσουμε άλλο ένα.
Η δομή των φόρα ακολουθά τις προτιμήσεις των μελών. Αν τα μέλη δεν κάνουν θέματα για το Χ, τότε δεν υπάρχει λόγος να γίνει φόρουμ για το Χ. Αν ξαφνικά αρχίσουν και γίνονται θέματα για το Χ, τότε δεν υπάρχει λόγος να μην αποκτήσει και το δικό του φόρουμ. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Το θέμα έχει ήδη ψιλοσυζητηθεί στο Thread: Administrator για μια μέρα. Παρόλα αυτά, αποφάσισα να το κάνω κάπως πιο επίσημο.

Πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο το εξής σύστημα. Το κάθε μέλος έχει το δικαίωμα να δίνει άμα θέλει, ΜΙΑ θετική ή Αρνητική ψήφο στο κάθε άλλο μέλος, ΑΝΑ 24 ΩΡΕΣ. Μονο οι Administratoirs, θα έχουν το δικαίωμα να δίνουν έως τρείς θετικές ή Αρνητικές ανά 24 ώρες. Oι Super moderators, έως 2 και όλοι οι άλλοι 1. Δεδομένου ότι οι διπλοεγγεγραμμένοι διώκονται ανελέητα εδώ, δε νομίζω να υπάρξουν ανορθόδοξες συνέπειες. Ακόμα δε πιστεύω ότι έχουμε ανώριμα μέλη εδώ που θα ψηφίζουν συνεχώς θετικά ή αρνητικά άλλα μέλη για δικούς τους λόγους. Θα είναι αποκλειστικά στον τομέα ευθύνης των διαχειριστών, και κυρίως των Administrators να κρίνουν αν ένα άτομο που συγκεντρώνει πολλές αρνητικές ψήφους,(-20 ή -30) αξίζει να συνεχίσει εδώ. Φυσικά όλοι θα υποχρεούνται να έχουν Κάρμα και να μην είναι κάτι που άμα θέλουν το απενεργοποιούν.

Για να είμαι ειλικρινής 100% μαζί σας, αυτό το σύστημα, ΔΕΝ είναι δική μου επινόηση, αλλά ίσχυε στο προηγούμενο φόρουμ που ήμουν. Άσχετα με τις όποιες διαφορές και διαφωνείες μου με τους εκεί διαχειριστές, το σύστημά τους αυτό μου άρεσε πάρα πολύ. Τί λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Κρόου το σύστημα που προτείνεις είναι ανεπιτυχές.Κανένα μέλος δεν μπορεί να υποχρεωθεί να έχει κάρμα (και αυτό έχει συζητηθεί άπειρες φορές όταν σχεδιαζόταν να πρωτομπεί κάρμα) και δεν είναι δυνατόν κάποιος που τηρεί τους κανόνες του φόρουμ να εκδιωχθεί επειδή κάποιες απο τις απόψεις του δεν ήταν αρεστές και συγκέντρωσε αρνητικές ψήφους.
Το κάρμα με τον τρόπο που λειτουργεί σήμερα έχει διαμορφωθεί μετά απο προτάσεις και αλλαγές των ίδιων των μελών και εκφράζει την πλειοψηφία των μελών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Κρόου το σύστημα που προτείνεις είναι ανεπιτυχές.Κανένα μέλος δεν μπορεί να υποχρεωθεί να έχει κάρμα (και αυτό έχει συζητηθεί άπειρες φορές όταν σχεδιαζόταν να πρωτομπεί κάρμα) και δεν είναι δυνατόν κάποιος που τηρεί τους κανόνες του φόρουμ να εκδιωχθεί επειδή κάποιες απο τις απόψεις του δεν ήταν αρεστές και συγκέντρωσε αρνητικές ψήφους.
Το κάρμα με τον τρόπο που λειτουργεί σήμερα έχει διαμορφωθεί μετά απο προτάσεις και αλλαγές των ίδιων των μελών και εκφράζει την πλειοψηφία των μελών.

Κατανοώ ότι είναι υπερβολικό να εκδιωχθεί κάποιος επειδή έχει αρνητικό κάρμα, γι' αυτό και δε προτείνω κάτι τέτοιο. (Εξάλλου δε με συμφέρει κάτι τέτοιο. Κοίτα το κάρμα μου :D ) Η τελική απόφαση, θα ανήκει στους Admins. Αυτοί μπορούν να κρίνουν καλύτερα, σε συννενόηση με τους άλλους διαχειριστές. Σαφώς και δε λέω ότι κάποιος που τηρεί τους κανόνες πρέπει να φύγει επειδή δεν έχει καλό κάρμα. ΑΛΛΑ κακό κάρμα σε ΠΑΜΠΟΛΕΣ περιπτώσεις σημαίνει και μη τήρηση των κανόνων. ;) (Στη δική μου περίπτωση μια φορά παρέβην αυτούς. Το αρνητικό κάρμα μου είναι - πιστεύω κατάληξη της διαφωνίας απόψεων περισσότερο)

Σέβομαι την άποψη ότι κάποιος δε μπορεί να υποχρεωθεί να έχει κάρμα, αλλά η προσωπική μου άποψη είναι ότι πρέπει. Από τη στιγμή που κάποιος συμμετέχει στο φόρουμ, πρέπει τα άλλα μέλη να έχουν τη δυνατότητα να τον κρίνουν. Κανείς δεν είναι υπεράνω κριτικής. Και αυτά τα λέω και ας μη με συμφέρεουν. Έχω νομίζω το πιο χαμηλό κάρμα εδώ μέσα, παρόλα αυτά δεν το απενεργοποιώ, όσο και αν θα με συνέφερε μια τέτοια κίνηση.

Anyway..., απλά παρέθεσα τις προσωπικές μου προτάσεις, όπως εγώ ή οποιοδήποτε άλλο μέλος έχει το δικαίωμα να κάνει, χωρίς να έχω την απαίτηση να εφαρμοστούν κιόλας. Απλά μου αρκεί το ότι υπάρχουν γραμμένες στο φόρουμ, τίποτε άλλο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
ΑΛΛΑ κακό κάρμα σε ΠΑΜΠΟΛΕΣ περιπτώσεις σημαίνει και μη τήρηση των κανόνων. ;) (Στη δική μου περίπτωση μια φορά παρέβην αυτούς. Το αρνητικό κάρμα μου είναι - πιστεύω κατάληξη της διαφωνίας απόψεων περισσότερο)

Σέβομαι την άποψη ότι κάποιος δε μπορεί να υποχρεωθεί να έχει κάρμα, αλλά η προσωπική μου άποψη είναι ότι πρέπει. Από τη στιγμή που κάποιος συμμετέχει στο φόρουμ, πρέπει τα άλλα μέλη να έχουν τη δυνατότητα να τον κρίνουν. Κανείς δεν είναι υπεράνω κριτικής. Και αυτά τα λέω και ας μη με συμφέρεουν. Έχω νομίζω το πιο χαμηλό κάρμα εδώ μέσα, παρόλα αυτά δεν το απενεργοποιώ, όσο και αν θα με συνέφερε μια τέτοια κίνηση.

Σε πάμπολες αλλα όχι σε όλες, όπως και μόνος σου λες δεν μπορεί το κάρμα να είναι κριτήριο παραμονής ή απομάκρυνσης απο το φόρουμ, ούτε κατόπιν συζήτησης της οδ βασιζόμενης στο κάρμα.Το παρόν θυμίζει εξοστρακισμό και θα διμιουργήσει ανισότητες μεταξύ των μελών.
Απο την στιγμή που σέβεσαι την άποψη των μελών τότε θα έπρεπε να υπερτερεί της προσωπικής σου άποψης.Μην ξεχνάς πως αυτός που θέτει τον εαυτό του εκτός κριτικής χάνει και το δικαίωμα να κρίνει και πως κριτική δεν ασκείται μόνο μέσω κάρματος αλλά και μέσω των απαντήσεων στα διάφορα θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Σε πάμπολες αλλα όχι σε όλες, όπως και μόνος σου λες δεν μπορεί το κάρμα να είναι κριτήριο παραμονής ή απομάκρυνσης απο το φόρουμ, ούτε κατόπιν συζήτησης της οδ βασιζόμενης στο κάρμα.Το παρόν θυμίζει εξοστρακισμό και θα διμιουργήσει ανισότητες μεταξύ των μελών.

Για να μη παρεξηγούμαστε. ΔΕν ισχυρίστηκα ότι το κάρμα αυτό καθε αυτό πρέπει να είναι κριτήριο παραμονής ή όχι. Αλλά το αρνητικό κάρμα, που προέρχεται από μη τήρηση των κανόνων, πιστεύω ότι πρέπει να είναι. Λέγοντας συζήτηση της ΟΔ, εννοώ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ εξέταση των αιτίων που οδήγησαν ένα άτομο στο πολύ χαμηλό κάρμα. Εξέταση του αν το κάρμα, στην εκάστοτε συγκεκριμένη περίπτωση, είναι αποτέλεσμα της μη τήρησης κανόνων ή απλά λόγω διαφωνιών απόψεων και αντεκδίκισης από άλλα μέλη, οπότε δεν υπάρχει λόγος απομάκρυνσης. (Προσωρινής ή μόνιμης) Αυτά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Το κάρμα εκφράζει τη γενική εικόνα που έχουν για ένα μέλος τα υπόλοιπα.Γι'αυτό και έχει ειπωθεί πολλές φορές ότι κάποιος δεν πρέπει να ψηφίζει στο κάρμα με βάση ένα ποστ που μπορεί να τον ενόχλησε (κάποιος αν θυμάμαι καλά είχε παρομοιάσει σωστά το κάρμα με ασανσέρ που ανεβοκατεβαίνει ανάλογα με κάθε ποστ κάθε μέλους), αλλά με βάση τη συνολική εικόνα.Επακόλουθο αυτού είναι να έχει κάθε μέλος μόνο μία ψήφο για κάποιο άλλο μέλος, αφού, λογικά, έχει και μία εικόνα για το άλλο μέλος, που πανω κάτω μένει σταθερή.
Φαντάζομαι ότι η τήρηση ή μη των κανόνων γίνεται αντιληπτή απο την ΟΔ και δεν έχει κάποια σχέση με το κάρμα.
Κάποια από τα μέλη που δε συμμετέχουν στο κάρμα είναι από τα παλιότερα και όλοι οι υπόλοιποι εδώ έχουμε άποψη γι'αυτούς, που φαίνεται από τις απαντήσεις μας στα ποστ τους.
Η αξιολόγηση στο φόρουμ είναι συνεχής και δυναμική διαδικασία, με κάρμα ή χωρίς.Θετικό ή αρνητικό κάρμα δε λέει κάτι, απλά γιατί όταν διαβάζεις ένα ποστ δεν το κρίνεις με βάση το κάρμα αυτού που το έγραψε, αλλά με βάση το περιεχόμενό του.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
ΑΛΛΑ κακό κάρμα σε ΠΑΜΠΟΛΕΣ περιπτώσεις σημαίνει και μη τήρηση των κανόνων. ;) (Στη δική μου περίπτωση μια φορά παρέβην αυτούς. Το αρνητικό κάρμα μου είναι - πιστεύω κατάληξη της διαφωνίας απόψεων περισσότερο)

είμαι στο στέκι από τους πρώτους μήνες της δημιουργίας του και μπορώ να πω ότι λίγο πολύ τους περισσοτερους χρήστες που εχουν καθημερινη/πολύ συχνή επαφή με το στέκι τους ξέρω....
Βάση αυτού λοιπόν, εφόσον δείχνεις ένα ενδιαφέρον και έναν προβληματισμό για την λειτουργία και το σκεπτικό κάποιων πραγματων θα ήθελα να σου πω τα εξης...

α.
Στο στεκι το κάρμα δεν σημαίνει τη μη τήρηση των κανόνων.... για την μη τηρηση των κανόνων φροντιζουν οι διαχειριστες και οι μοντερέιτορ και ΟΧΙ τα μέλη....
Τα warning και τα ban εξασφαλίζουν την τήρηση των κανόνων...
Στη δική σου περίπτωση εχεις παραβεί παραπάνω από μια φορα τους κανόνες αλλά επειδή είμαστε ολοι άνθρωποι και ΟΛΟΙ παραβαίνουμε τους κανονες (ακομα και οι admins και οι mods και ΟΛΟΙ) υπάρχει και η ελαστικότητα στην χρήση των warning και των ban....

warning εδω μέσα τρωει κάποιος που όχι έχει πεσει σε παραπτωμα μια φορα αλλα που το εχει "παραξηλωσει" με το ιδιο παραπτωμα... ή που πέφτει όντως για μια φορα σε ένα παράπτωμα αλλά ΠΟΛΥ ΧΟΝΤΡΟ.


β.
Η διαφωνία απόψεων ειναι επίσης πολυ συνηθησμένη εδω μεσα....
ΑΛΛΟΙΜΟΝΟ αν όλοι λεγαμε τα ιδια πραγματα... το στεκι θα ηταν ΝΕΚΡΟ... δεν θα ειχε κανενα απολυτως ενδιαφερον και ολοι με τον καιρο θα λακιζαν....
Προσωπικα εχω διαφωνησει και ανοιχτα και κρυφα σε προσωπικο επιπεδο με αρκετους... μέχρι και με τους admins καθως και με άλλους Mods....
ΟΜΩΣ.... ο τροπος που διαφωνήσαμε ήταν κόσμιος... ΚΑΝΕΝΑΣ δεν προκάλεσε τον άλλον με την σταση του και την συμπεριφορα του....
Κι ακομα κι αν εγινε αυτό... μετα από λιγο που ηρεμισαν τα πνευματα... μιλησαμε σε προσωπικο επιπεδο με καποια πμ και τα βρηκαμε ....
Συμβαινουν αυτα βρε αδερφε...

γ. Αυτό που ουσιαστικα καταλαβαίνω/βλέπω/πιστεύω είναι ότι αυτό που "βαθμολογείται" με το καρμα ειναι μια γενικοτερη συμπεριφορα...
Δεν ειναι το ΤΙ λες αλλα το ΠΩΣ το λες...
Δεν είναι το ΟΤΙ διαφωνείς αλλά ΠΩΣ διαφωνείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
(κάποιος αν θυμάμαι καλά είχε παρομοιάσει σωστά το κάρμα με ασανσέρ που ανεβοκατεβαίνει ανάλογα με κάθε ποστ κάθε μέλους)

xaeh~!

δε μ'αρέσει καθόλου η ιδέα του crow :|. υποτίθεται πως πρέπει να έχουμε μια σφαιρική άποψη ας πούμε για το κάθε μέλος, η οποία προφανώς μπορεί και αλλάζει με τον καιρό... αλλά νταξ, άλλο αυτό και άλλο να λες τη δευτέρα "ψ, τον πάω", την τρίτη "πω, τι π*π*ς γράφει μεσημεριάτικα", την τετάρτη "πες τα ρε μούρη, βάλτους στη θέση τους!" κτλ. νταξ, ας μαδήσουμε μία μαργαρίτα καλύτερα

ήρθε η άνοιξη!



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σέβομαι την άποψη ότι κάποιος δε μπορεί να υποχρεωθεί να έχει κάρμα, αλλά η προσωπική μου άποψη είναι ότι πρέπει.
Μια και το 'φερε η κουβέντα, γιατί δεν βάζετε ηλικίες στα profile σας?

Βλέποντας μια μικρότερη ηλικία εγώ προσωπικά δε σκέφτομαι:
"Εμ βέβαια μικρός είναι, τι περιμένεις"

αλλά:
"κοίτα να δεις, κι εγώ έτσι πίστευα τότε και να που τώρα έχω αλλάξει"
ή
"ας προσέξω λίγο καλύτερα τι λέει ένας νεότερός μου, και πως βλέπουν οι νεότεροι τα δρώμενα στην κοινωνία μας"

ή
"μας ζητάει τη γνώμη μας και είναι μικρούλης/α, άρα πρέπει να είμαι 10 φορές πιο προσεκτική στο πως θα τη διατυπώσω"

Επίσης με ένα άτομο κάποιας πιο κοντινής μου ηλικίας, μπορεί να υποστηρίξω πιο "έντονα" τις απόψεις μου (όχι βάρβαρα,...έντονα).

Και για να εξηγούμαι έχω δικό μου παιδί και ξέρω πως μια σωστή άποψη μπορεί να προέλθει από οποιαδήποτε ηλικία.
Πάρα πολλές φορές η κόρη μου, μου δείχνει πλευρές ενός θέματος που εγώ δεν έχω σκεφτεί.
Μου κάνει εντύπωση που οι μεγαλύτεροι έχουν τις ηλικίες αναρτημένες και οι μικρότεροι τις κρύβουν

Τέσπα, είναι ένα θέμα που με έχει απασχολήσει και βρήκα ευκαιρία τώρα να τα πω. Δεν προσπαθώ να πείσω κανένας, απλά το αναφέρω.:redface:

Και για να μην είμαι τελείως εκτός θέματος, για μένα δεν θα πρέπει να ψηφίζουμε στο κάρμα σύμφωνα με τις απόψεις που εκφράζει ο συνομιλητής μας, αλλά σύμφωνα με τη γενική εικόνα του.
Τα άτομα που διαφωνώ μαζί τους μου προκαλούν μεγάλο ενδιαφέρον ανταλαγής απόψεων γιατί δώσε ο ένας από τη μια, δώσε ο άλλος από την άλλη, βγαίνουν ωραία πραματάκια στο τέλος.
Γενικά λοιπόν δεν πολυκοιτάω κάρμα, αλλά πολλές φορές ψάχνω για την ηλικία και δεν τη βρίσκω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Καταρχήν θέλω να σας πω ότι είναι η πρώτη φορά που γίνομαι μέλος και γράφω σε foroum, γιατί μου άρεσε πραγματικά και το επίπεδο που υπάρχει εδώ μέσα και όλος ο τρόπος λειτουργίας μέχρι στιγμής.
Σχετικά με το κάρμα πραγματικά δεν ήξερα ποιος είναι ο ρόλος του στην αρχή, εννοώ δεν κατάλαβα καν τι είναι όταν κατά την εγγραφή, αν θυμάμαι καλά, ερωτήθηκα αν θέλω να έχω κάρμα ή όχι..Στην πορεία βέβαια έγινε άμεσα αντιληπτό ότι είναι ένας τρόπος αξιολόγησης των μελών από τα μέλη και μου φάνηκε καλή ιδέα. Και εγώ έχω ψηφίσει αρκετούς και με θετικές αλλά και αρνητικές ψήφους, όπως και έχω ψηφιστεί.
Η μόνη επιφύλαξη που έχω ως προς την αξιολόγηση από τα άλλα μέλη, καθώς το βασικό κριτήριο είναι τα ποστ που κάνουμε, είναι η αδυναμία μερικών μελών -μέσα και εγώ- να εκφραστούν εγγράφως με τρόπο που να γίνεται αντιληπτό το περιεχόμενο και το ύφος που θελουμε να πούμε κάτι.
Όπως και να το κάνουμε δεν είναι το ίδιο να ακούς κάποιον να μιλάει γιατί σε αυτήν την περίπτωση υπάρχουν και άλλοι παράγοντες εκτός λέξεων π.χ.ένταση φωνής, ύφος προσώπου κτλ που υποβοηθούν την όλη κατάσταση για να καταλάβεις τι σου λέει ο άλλος και με ποια διάθεση.
Εδώ γράφεις και ο καθένας μπορεί να εκλέβει μια φράση με τελείως διαφορετικό τρόπο απ' ότι ειπώθηκε..όχι ότι δεν μπορεί να γίνει και έξω αυτό αλλά είναι εκ των πραγμάτων πιο πιθανό να συμβεί υπό αυτές τις συνθήκες. Μπορεί λοιπόν να αξιολογηθείς θετικά ή αρνητικά για κάτι που ουσιαστικά δεν είπες ποτέ..
Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή..
Τέσπα...
Καλό θα είναι όντως να μην κρίνουμε από μεμονομένα ποστ και να εκτιμάται μια συνολική εικόνα όπως επίσης καλό θα είναι το κάρμα να παραμείνει ως έχει και για την παραμονή κάποιου ή όχι να αποφασίζουν οι υπεύθυνοι στο φορουμ.
Σχετικά με την επιλογή μερικών μελών να απέχουν από την αξιολόγηση από τη στιγμή που τους δίνεται αυτό το δικαίωμα καλά κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Το κάρμα δεν χωράει περαιτέρω κατακρημνήσεις. Αφού μπήκε, ας μείνει, αλλά έτσι ή βελτιωμένο (πχ για κάθε ψήφο/αλλαγή ψήφου, να υπάρχει δίπλα στο βαθμό, το νικ και η αιτιολογία που να τη βλέπει ο βαθμολογούμενος!) Όχι αλλιώς! Η γνώμη μου στηρίζεται στο ότι κάποιοι το έχουν βρει σαν παιχνίδι και όχι μόνο. Χαρακτηριστικά θυμάμαι ότι ενα άτομο (το οποίο και "έπιασα στα πράσα"), κατέβαζε το κάρμα μου, σταγόνα σταγόνα μέρα με τη μέρα (κάθε φορά που έμπαινε, κατέβαζε και λίγο), χωρίς να υπάρχει ΚΑΝ λόγος. Τα δε πόστς μου ήταν εκείνο τον καιρό, του τύπου "Τι ωραία πέρασα με την παρέα στην Έλλη Κοκκίνου. Γιούπι τα ήπια!". Μαζί σου ρε παιδί, δε θες να είμαι καλά; Δε θες να διασκεδάζω; Σου φαίνεται οτι λέω βλακείες ή οτι είμαι κομπλεξάρα; Θες να μου ρίξεις το κάρμα μείον 5; Το σέβομαι! Κάντο αφού έχεις λόγο! Αλλά ΠΕΣ ΤΟ ΜΟΥ ΣΤΑ ΙΣΑ και μην παίζεις με τα νεύρα μου σα να είναι το "μην πω τι" σου. Ακριβώς όπως έκανα εγω εδω πρίν 2 μήνες!

Όταν θα ξεφύγουμε από το "καγκουρίζειν και σαπίζειν" και γίνουμε πιο άνθρωποι (βάζω και τον εαυτό μου μέσα), τότε να σκληρύνετε ότι θέλετε, αλλά δε θα χρειάζεται αλλαγή αλλά κατάργηση γιατί όλοι θα είμαστε ανάξιοι κανόνων λόγω της υψηλής ποιότητας μας, και σεβασμού που θα έχουμε στους άλλους!

Μην παρεξηγηθείτε. Το ξέρετε πότε είστε καλά παιδιά και πότε σάπιοι μερικοί μερικοί. Όπως ξέρω κι εγω πότε οι άλλοι κάνουν κέφι μαζί μου εδω μέσα και πότε τους τα κάνω τσουρέκια. Ότι λεω όταν ξεσπάω, δε το λεω απο μίσος, μην είστε χαζά. Το λεω γιατί δε θέλω να ακούω κουταμάρες ή να βλέπω βλαμμένες συμπεριφορές. Δε σκέφτομαι "Α ρε κ@#όλη να ψοφήσεις από συνάχι στο πέος" αλλά "Γιατί ρε γαmώτο είναι τόσο κομπλεξικό και χαιρέκακο, α και στα κομμάτια..."

Τόσο απλά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
τωρα το καρμα εγινε και μαλιστα μετα απο ψηφοφορια. ειμαι σιγουρη οτι η Λια και ο Πανος ξερουν καλυτερα απο τα "σκετα μελη" να το πουμε καπως τι συμφερει το φορουμ.........δλδ να λεμε αποψεις κι ετσι αλλα μη τα πατησουμε κι ολα κατω.....παντως δεν ειναι οτι ψηφιζουμε και συνεχεια και διαφορετικα καθε μερα ωστε να δικαιουμαστε μονο μια ψηφο τη μερα....συμφωνω με την ιδεα οτι ενα ατομο το συμπαθεις γενικα για τη σταση του και τον non-irl "χαρακτηρα" του, οχι για καποια συγκεκριμενα πραματα που λεει...οπως κ σε αλλη κλιμακα ενα φιλο σου δεν τον παρατας αμα πει κοτσανα, ετσι θελω να πιστευω οτι δεν ειμαστε πια τοοοοσο κυκλοθυμικα!
λεμε. εδω εχει κυκλοθυμια να φαν κι οι κοτες (οπου κοτες ισον σκυλοι, γατες, ακριδες, μοσχαρια, ιπποκαμποι, ανδροειδη πλυντηρια και ζομπι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ούτε εγώ συμφωνώ με την πρόταση του κόρακα, για λόγους που ήδη αναφέρθηκαν απο τους προλαλήσαντες.
Η μόνη αλλαγή που προγραμματίζεται επι του παρόντος είναι να μην μετρούν οι ψήφοι των αποκλεισμένων χρηστών, αλλά δεν έχω καθόλου χρόνο αυτό τον καιρό για να το κάνω.
Προσωπικά, ένας λόγος που μου αρέσει το κάρμα, είναι οτι όταν ο Α νευριάζει με τον Β θα πάει να του ρίξει ένα -5 να βγάλει το άχτι του οπότε δεν θα έχει την ίδια ανάγκη να τον βρίσει και κατα συνέπεια διατηρείται υψηλότερο το επίπεδο του φόρουμ. Όσο για τον Α, όταν του περάσουν τα νεύρα θα αλλάξει την ψήφο του λογικά, εκτός αν γενικά τον εκφράζει για το συγκεκριμένο άτομο.
To να απομακρύνεται κάποιος απο το φόρουμ λόγω χαμηλού κάρμα ούτε που το συζητώ. Πολλές φορές το χαμηλό κάρμα είναι αποτέλεσμα "ακραίων" (με τον ένα ή άλλο τρόπο) απόψεων κάποιου και όχι κακής συμπεριφοράς, πχ Leviathan.

@prime: Δεν ερωτήθηκες στην εγγραφή αν θέλεις να έχεις κάρμα. Επιλογή στον Πίνακα Ελέγχου σου είναι :)

@Valder: Μπορώ να καταλάβω οτι θα ήθελες να δεις ποιός σε ψήφισε, ανθρώπινο είναι, αλλά σκέψου το λίγο συλλογικά, και όχι εγωιστικά. Μπορεί να ικανοποιούσατε έτσι την περιέργεια σας αλλά θα δημιουργόντουσαν απίστευτες έριδες, κλίκες και αντιπάθειες.

@Isiliel: Κι όμως, εγώ παρατηρώ οτι συνήθως οι μεγαλύτεροι είναι που το κρύβουν. Όσοι μικρότεροι το έκρυψαν είναι γιατί απήυδησαν με την αντιμετώπιση των άλλων που εστιαζόταν στην ηλικία τους και κανείς δεν τους έπαιρνε και πολύ στα σοβαρά. Αυτό το νιώθω κι εγώ ακόμα σε μερικά φόρα, που δεν είμαι και 16 ρε παιδί μου. Πολλές φορές η ηλικία χρησιμοποιείται σαν "επιχείρημα" για να μειώσει ο Α τις απόψεις του Β. :down:

@Crow: Δεν έχεις το πιο χαμηλό κάρμα. Για του λόγου το αληθές πέρνα μια βόλτα απο τα στατιστικά του κάρμα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top