Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ρε αρχηγέ μου.. το IPC έχει 366 ΜHz, ΡΑΜ 128 MB, Σκληρός δίσκος: 1 GB

Μόνο στο σκληρό δίσκο βλέπω να υπάρχει πρόβλημα ο οποίος όντως είναι μικρός (αν και ούτε του 701 είναι μεγάλος)

Οι επεξεργαστές δεν συγκρίνονται, τελείως μα τελείως διαφορετικές αρχιτεκτονικές.
Του 701 ο επεξεργαστής μάλιστα είναι και celeron (underclocked και όλας), που καίει τα κέρατα του. Παίζει του ipc να είναι και καλύτερος για υπερφορητό.

Έχω την εντύπωση οτι είναι τα ίδια χάλια πάντως :P
Kλείνω ελάχιστα υπερ του eee λόγω υποστήριξης και μόνο (στο google δεν βρίσκω το ipc πουθενά) και της ενσωματωμένης κάμερας.

Καλύτερα να δώσει πόσο παραπάνω κάποιος να πάρει το 901, που κρατάει και ένα 5ωρο στο νερό (μεταφορικά), έχει πολύ πιο βολική οθόνη και δεν ψήνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Μόνο στο σκληρό δίσκο βλέπω να υπάρχει πρόβλημα ο οποίος όντως είναι μικρός (αν και ούτε του 701 είναι μεγάλος)

Οι επεξεργαστές δεν συγκρίνονται, τελείως μα τελείως διαφορετικές αρχιτεκτονικές.
Του 701 ο επεξεργαστής μάλιστα είναι και celeron (underclocked και όλας), που καίει τα κέρατα του. Παίζει του ipc να είναι και καλύτερος για υπερφορητό.

Έχω την εντύπωση οτι είναι τα ίδια χάλια πάντως :P
Kλείνω ελάχιστα υπερ του eee λόγω υποστήριξης και μόνο (στο google δεν βρίσκω το ipc πουθενά) και της ενσωματωμένης κάμερας.

Καλύτερα να δώσει πόσο παραπάνω κάποιος να πάρει το 901, που κρατάει και ένα 5ωρο στο νερό (μεταφορικά), έχει πολύ πιο βολική οθόνη και δεν ψήνεται.

(Πάντως γενικά από αυτονομία το 701 τα πάει αρκετά καλά, ανεξάρτητα από την ρευματοφάγο cpu)

Ήδη έχουμε περάσει το budget του, αλλά ναι, έχεις δίκιο για το 901.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δεν ξέρω τί ακριβώς φταίει (δεν κατάλαβα τί εννοείς με το "πρόγραμα που έχει απέξω το εικονίδιο του IE πανω σε μια λευκή σελίδα"). Έχεις δοκιμάσει να κατεβάσεις από άλλον browser (Opera, Firefox etc.)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Το δικό μου 701 δεν πήγαινε και πολύ καλά. Το μεγάλο πρόβλημα ήταν στο standby βασικά, έκαιγε πολύ περισσότερο ρεύμα απο όσο θα έπρεπε.
Το 901 σε standby κρατάει άνετα 36 ώρες, δοκιμασμένο με το δικό μου. Βολεύει τρομερά να το έχεις πάντα μαζί σου και σε standby, όποτε το θες ανοίγεις το καπάκι και σε μερικά δευτερόλεπτα είσαι έτοιμος :) . Το φορτίζεις το βράδυ και είναι έτοιμο για την επόμενη μέρα χο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Control panel, sound and audio devices, audio tab και μας λές τι λέει στο Sound playback: Default device. Αν έχεις κατι εκει πατάς το volume και κοιτάς αν ειναι τέρμα κάτω η muted καποιο volume. Αν ΔΕΝ εχεις κατι εκεί μας λές τι μητρική έχεις ή άν έχεις ξεχωριστή κάρτα ήχου, ποιά (για να δούμε για drivers). Τέλος προσέχεις οτι έχεις συνδέσει πράγματι το ηχείο στη σωστή έξοδο (συνήθως η πράσινη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΡΟΔΟΣ 7

Νεοφερμένος

Ο ΡΟΔΟΣ 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Πηγαινω πινακα ελεγχου και λεει δεν υπαρχει συσκευη ηχου... Πρεπει να εχει καει η καρτα ηχου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Πηγαινω πινακα ελεγχου και λεει δεν υπαρχει συσκευη ηχου... Πρεπει να εχει καει η καρτα ηχου..
Ελπίζω να έκανες αυτό πρίν βγάλεις συμπέρασμα.
Όπως και να έχει, κάνε install ξανά τους drivers του ήχου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roulsydney

Νεοφερμένος

Η roulsydney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Προσοχή αύριο στο διαδικτυακό σκουλίκι που θεωρείται ΠΟΛΥ επικινδυνος ιός..πληροφορίες εδώ:https://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1000080&lngDtrID=252
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drf

Νεοφερμένος

Ο drf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών, επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Προσοχή αύριο στο διαδικτυακό σκουλίκι που θεωρείται ΠΟΛΥ επικινδυνος ιός..πληροφορίες εδώ:https://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1000080&lngDtrID=252

:rolleyes:
ισχύει:


Category: Worm, Threats

W32.Downadup is a worm that propagates on local and network drives by taking advantage of the Microsoft Windows Server Service RPC Handling Remote Code Execution Vulnerability. W32.Downadup also create its own Service on Windows to run itself each time Windows is started.

Other Alias: Win32/Conficker.A, W32/Downadup.A, Conficker.A, Net-Worm.Win32.Kido.bt

Threat Level: Low

Systems Affected: Windows - All

Source: Symantec
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Ειδικά αν η κάρτα ήχου σου είναι ενσωματωμένη στη μητρική (οπως ειναι οι περισσότερες σήμερα) είναι σχεδόν αδύνατον να "καει" με τετοιο τρόπο ωστε να μη τη βλεπει το pc ως συσκευή (δεδομένου οτι ειναι στο ίδιο ολοκληρωμένο με ενα σωρό άλλα πράγματα που δουλεύουν).
Δεξί click my computer, manage, πας στον device manager. Αν πράγματι δεν έχεις drivers εχεις συσκευή με κίτρινο θαυμαστικό εκει που μαλιστα την αναφέρει και σαν "multimedia device" η "audio device" η κατι παρόμοιο. Αν ξέρεις πως βαζουν drivers το κανεις, αλλιως μας λες τι μητρική έχεις (αν ειναι on board) η τι κάρτα ήχου έχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Υπάρχει το "hotmail.gr" ή είναι μόνο "hotmail.com";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Ροδος 7 ποιο μοντελο μητρικης εχεις?
Αν δε ξερεις, ξεζιπαρε το cpu-z καπου στο σκληρο, τρεξτο και https://www.cpuid.com/download/cpuz_150.zip
Μετα πηγαινε εκει που λεει 'Mainboard' και πες μου τι μαρκα και μοντελο λεει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Υπάρχει το "hotmail.gr" ή είναι μόνο "hotmail.com";
Ενώ υπάρχει σαν site νομίζω δεν έχει mails εκει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ιβανα

Νεοφερμένος

Η ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
καλημερα σε ολους :)
μια φιλη απο δω μου ελεγε για ενα προγραμμα να κατεβαζω τραγουδια????? το emule..
θελω να ρωτησω αν το εχει κανεις, και αν αξιζει να το κατεβασω. ειναι καλυτερο απο το limewire που ηδη εχω ? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moukelis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Να κατεβασεις το μtorrent,ειναι πιο ευκολο απο ολα και κατεβαζεις απο οποιο site θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ιβανα

Νεοφερμένος

Η ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Να κατεβασεις το μtorrent,ειναι πιο ευκολο απο ολα και κατεβαζεις απο οποιο site θες.

το εχω αυτο αλλα δεν το πολυχρησιμοποιω..γιατι οχι το αλλο ? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roulsydney

Νεοφερμένος

Η roulsydney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
καλημερα σε ολους :)
μια φιλη απο δω μου ελεγε για ενα προγραμμα να κατεβαζω τραγουδια????? το emule..
θελω να ρωτησω αν το εχει κανεις, και αν αξιζει να το κατεβασω. ειναι καλυτερο απο το limewire που ηδη εχω ? :hmm:

Δοκίμασε το frostwire-έχει πολλά ελληνικά-και το Ares αν σου αρέσουν παλιότερες ξένες επιτυχίες..Προσοχή στους ιούς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moukelis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
το εχω αυτο αλλα δεν το πολυχρησιμοποιω..γιατι οχι το αλλο ? :hmm:
Εμενα με βολευει πολυ περισσοτερο,γιατι μπορεις να ελεγξεις ποσα ατομα το δινουν και ποσο γρηγορα θα κατεβει,και επειδη σε σχεση με το limewire ειναι πολυ πιο γρηγορο,κι εχεις και πολλες πηγες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ιβανα

Νεοφερμένος

Η ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Δοκίμασε το frostwire-έχει πολλά ελληνικά-και το Ares αν σου αρέσουν παλιότερες ξένες επιτυχίες..Προσοχή στους ιούς..

Εμενα με βολευει πολυ περισσοτερο,γιατι μπορεις να ελεγξεις ποσα ατομα το δινουν και ποσο γρηγορα θα κατεβει,και επειδη σε σχεση με το limewire ειναι πολυ πιο γρηγορο,κι εχεις και πολλες πηγες.


thanx κοριτσια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roulsydney

Νεοφερμένος

Η roulsydney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
thanx κοριτσια :)
παρακαλούμε ..συμπεθέρα...διαθέτουμε και άλλες πληροφορίες αν χρειάζεστε..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top