Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε, αν έχει καλή εγγύηση δεν είναι τόσο κακή ιδέα. Εγώ δε θα το έκανα βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μα γιατί να αγοράσει κανείς έτοιμο υπολογιστή και να μην τον φτιάξει μόνος του να του 'ρθει και πιο φθηνά;
ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Για την εγγύηση και το after-sales support του μαγαζιού από το οποίο το αγοράζεις.

Πιο φτηνά δε θα σου 'ρθει μάλλον αν το φτιάξεις μόνος σου, απλά θα μπορείς να εκμεταλλευτείς στο έπακρο τα λεφτά που δίνεις για να φτιάξεις μια σύνθεση που ανταποκρίνεται πλήρως στις δικές σου ανάγκες. Διαλέγεις κιόλας μόνος σου τα κομμάτια και μπορείς να φροντίσεις να είναι ποιοτικά όλα, αν έχεις βέβαια τις κατάλληλες γνώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
:clapup::clapup::clapup:
Σας έλειψα;:P

Θέλω να καταργήσω κάποια προγράμματα που ανοίγει κατά την εκκίνηση του το pc!
Αν θυμάμαι καλά αυτό γίνεται από την ''Εκκίνηση'' αλλά δεν θυμάμαι την εντολή που γράφαμε:hmm:
Ξέρει κανείς;


Επίσης ένα άλλο θέμα που με απασχολεί είναι το εξής:
Αγόρασα το Hp Pavilion dv6 1360ev και δεν είχε κανένα cd μέσα πλην του open office που μου το έδωσαν εκείνη την στιγμή.Είναι λογικό; Δηλαδή όταν θελήσω να κάνω format δεν θα έχω ούτε το λογισμικό (win 7) ούτε τους driver για την κάμερα, bluetooth etc..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
msconfig η εντολη....

https://www.sevenforums.com/tutorials/1401-startup-programs-change.html

εδω ειναι το windows system care , το καλυτερο για συντηρηση του υπολογιστη και και των προγραμματων εκκινησης και ολα...

και για καλυτερα βαλε αυτο θα ξεκιναει μαζι με το λειτουργικο και θα σε ρωταει οποτε θελει καποιο προγραμμα θελει να μπει στην εκκινηση... οποτε δεν θα χρειαζεται να πηγαινεις μετα συνεχεια στο msconfig


και τα δυο παραπανω προγραμματα τα εχω για πολυ καιρο και ειναι ασφαλεστατα και χωρις κανενα προβλημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
msconfig η εντολη....

https://www.sevenforums.com/tutorials/1401-startup-programs-change.html

εδω ειναι το windows system care , το καλυτερο για συντηρηση του υπολογιστη και και των προγραμματων εκκινησης και ολα...

και για καλυτερα βαλε αυτο θα ξεκιναει μαζι με το λειτουργικο και θα σε ρωταει οποτε θελει καποιο προγραμμα θελει να μπει στην εκκινηση... οποτε δεν θα χρειαζεται να πηγαινεις μετα συνεχεια στο msconfig


και τα δυο παραπανω προγραμματα τα εχω για πολυ καιρο και ειναι ασφαλεστατα και χωρις κανενα προβλημα..
Thanks!:D

Να ρωτήσω κάτι ακόμα..Γράφω την εντολή και μετά πάω ''Εκκινηση στοιχειων''; απο τα path τι να προσεξω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δες στο λινκ που σου εδωσα...
πιστευω οτι ειναι αυτο πουειπες..

αλλα εγω χρησιμοποιω xp :P ακομα

αλλα τα δυο προγραμματα λειτουργουν και σε win 7 το ειδα στο ιντερνετ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
δες στο λινκ που σου εδωσα...
πιστευω οτι ειναι αυτο πουειπες..

αλλα εγω χρησιμοποιω xp :P ακομα

αλλα τα δυο προγραμματα λειτουργουν και σε win 7 το ειδα στο ιντερνετ
ok!
αν και με τα αγγλικα χωρισαμε:P,θα τα κανω μεταφραση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Εχω 1 παλιό Pc και έβγαλα τον σκληρό για να δω πως είναι και από τότε όποτε ανοίγει το pc "βαράει συναγερμό"(τον σκληρό τον ξανασύνδεσα!)
Για ακούστε
https://rapidshare.com/files/327587018/____________________.amr.html
Tι φταίει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Μήπως δεν τον ξανασύνδεσες καλά και "παραπονιέται"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Δεν ταιριάζει κάτι άλλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnykim

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Διαφωνώ κάθετα, οριζόντια και διαγώνια.Εγγύηση έχεις σε όλα τα parts που θα πάρεις μόνος σου.
Επίσης αν γίνει καμιά στραβή θα πας πίσω το part που έχει την βλάβη, ενώ αντιθέτως με το έτοιμο pc πρέπει να πας πίσω όλο το κουτί, ακόμα και αν έχει χαλάσει το πλαϊνό φαν του..:P

Θα σου έρθει πιο φθηνά γιατί όλα τα parts είναι ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Ακόμα, γιατί να αγοράζεις κάθε φορά καινούργιο κουτί ,και όχι μόνο αυτά που έχεις ανάγκη; Τις περισσότερες φορές αλλαγή θέλουν cpu, mobo και ram...Δίσκο, gpu(με εξαιρέσεις τους gamers) psu, dvd rec,κουτί δεν νομίζω να χρειάζονται κάθε τρεις και λίγο.:)

Και το κυριότερο, στα έτοιμα κουτιά οι περισσότερες εταιρίες δεν βάζουν και τα πιο αξιόπιστα κομμάτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Διαφωνώ κάθετα, οριζόντια και διαγώνια.Εγγύηση έχεις σε όλα τα parts που θα πάρεις μόνος σου.
Επίσης αν γίνει καμιά στραβή θα πας πίσω το part που έχει την βλάβη, ενώ αντιθέτως με το έτοιμο pc πρέπει να πας πίσω όλο το κουτί, ακόμα και αν έχει χαλάσει το πλαϊνό φαν του..:P

Θα σου έρθει πιο φθηνά γιατί όλα τα parts είναι ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Ακόμα, γιατί να αγοράζεις κάθε φορά καινούργιο κουτί ,και όχι μόνο αυτά που έχεις ανάγκη; Τις περισσότερες φορές αλλαγή θέλουν cpu, mobo και ram...Δίσκο, gpu(με εξαιρέσεις τους gamers) psu, dvd rec,κουτί δεν νομίζω να χρειάζονται κάθε τρεις και λίγο.:)

Και το κυριότερο, στα έτοιμα κουτιά οι περισσότερες εταιρίες δεν βάζουν και τα πιο αξιόπιστα κομμάτια.

+1 το να κάνεις εσύ το pc συμφέρει πιο πολύ.

+ ότι συχνά τα έτοιμα pc έχουν σαβούρες και σου τρώνε κάνα 500ευρω τσάμπα. Ενώ με τα ίδια λεφτά μπορείς να κάνεις ένα κλάσης ανώτερο pc.
-----------------------------------------
Δεν έχω σκοπό διαφήμιση ή να δυσφημίσω τίποτα αλλά πχ https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912014 αυτό εδώ είναι μια σαβούρα και μισή ή καλύτερα μια μισή σαβούρα για τα λεφτά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Ρε παιδιά μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι είναι οι overclocked επεξεργαστές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Ρε παιδιά μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι είναι οι overclocked επεξεργαστές;

Προγραμματίζεις ένα επεξεργαστή να τρέχει σε ταχύτητες μεγαλύτερες από αυτές που είναι κατασκευασμένος να τρέχει. Μειώνεται η διάρκεια ζωής και υπάρχει πρόβλημα να καεί χωρίς καλή ψύξη κτλ κτλ.
-----------------------------------------
Ο i7 920 του titan πχ είναι νομίζω στα 2,66ghz και τον έχουν κάνει overclock στα 4,00ghz.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Δεν μπορείς να το επαναφέρεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 431 μηνύματα.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Προγραμματίζεις ένα επεξεργαστή να τρέχει σε ταχύτητες μεγαλύτερες από αυτές που είναι κατασκευασμένος να τρέχει. Μειώνεται η διάρκεια ζωής και υπάρχει πρόβλημα να καεί χωρίς καλή ψύξη κτλ κτλ.
-----------------------------------------
Ο i7 920 του titan πχ είναι νομίζω στα 2,66ghz και τον έχουν κάνει overclock στα 4,00ghz.
Είδα 1 σχεδιάγραμμα τώρα και μου φάνηκε παράξενο...
Πώς μπορείς να το επαναφέρεις;Πρέπει να μπεις στο bios?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Είδα 1 σχεδιάγραμμα τώρα και μου φάνηκε παράξενο...
Πώς μπορείς να το επαναφέρεις;Πρέπει να μπεις στο bios?

Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Είναι δύσκολο;Θα έχει ήδη γίνει η ζημιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top