Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
βρε παιδια...δεν ξερω αν πρεπει να γραψω την απορια μου σε αυτο το θεμα...αλλα δεν βρηκα κατι πιο σχετικο...
λοιπον...πριν απο λιγο,οπως ημουν εδω...ξαφνικα αρχισε να παιζει μουσικη απο τον ΗΥ...χωρις να εχω βαλει εγω ραδιοφωνο ή κατι σχετικο...:blink::blink::blink:...επαιξε για λιγο...και μετα σταματησε...μετα απο κανα 10λεπτο,εκει που απαντουσα στο θεμα μου και πληκτρολογουσα...ξαφνικα χανεται εντελως το my cat,και με βγαζει στην επιφανεια εργασιας μου...:blink::blink::blink:...ξερετε απο τι μπορει να ειναι αυτο??? λολαθηκε ο ΗΥ μου( δεν ειναι και παλιος...2 χρονων ειναι...) ή υπαρχει πιθανοτητα να μπηκε κανενας ιος???
οποιος εχει καμμια ιδεα...ας μου απαντησει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skai-animals

Νεοφερμένος

Η skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
βρε παιδια...δεν ξερω αν πρεπει να γραψω την απορια μου σε αυτο το θεμα...αλλα δεν βρηκα κατι πιο σχετικο...
λοιπον...πριν απο λιγο,οπως ημουν εδω...ξαφνικα αρχισε να παιζει μουσικη απο τον ΗΥ...χωρις να εχω βαλει εγω ραδιοφωνο ή κατι σχετικο...:blink::blink::blink:...επαιξε για λιγο...και μετα σταματησε...μετα απο κανα 10λεπτο,εκει που απαντουσα στο θεμα μου και πληκτρολογουσα...ξαφνικα χανεται εντελως το my cat,και με βγαζει στην επιφανεια εργασιας μου...:blink::blink::blink:...ξερετε απο τι μπορει να ειναι αυτο??? λολαθηκε ο ΗΥ μου( δεν ειναι και παλιος...2 χρονων ειναι...) ή υπαρχει πιθανοτητα να μπηκε κανενας ιος???
οποιος εχει καμμια ιδεα...ας μου απαντησει...:)

μάλον έχει να κάνει με ιο...:hmm:υπάρχουν πολλών ειδών ιοι(άλλοι σου ανοίγουν το κομπιούτερ ενώ είναι σβηστό, άλλοι σου ανοιγοκλείνουν το πορτάκι του dvd, άλλοι σου σβήνουν την οθόνη, άλλοι σου σβήνουν ή σου ανοίγουν προγράμματα εκεί που δεν το περιμένεις κλπ...) κάνε ανασυγκρότιση για να μην χάσεις τα αρχεία σου, και αν το πρόβλημα συνεχιστεί, θ8α χρειαστεί να κάνεις format...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skai-animals

Νεοφερμένος

Η skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
βρε παιδια...δεν ξερω αν πρεπει να γραψω την απορια μου σε αυτο το θεμα...αλλα δεν βρηκα κατι πιο σχετικο...
λοιπον...πριν απο λιγο,οπως ημουν εδω...ξαφνικα αρχισε να παιζει μουσικη απο τον ΗΥ...χωρις να εχω βαλει εγω ραδιοφωνο ή κατι σχετικο...:blink::blink::blink:...επαιξε για λιγο...και μετα σταματησε...μετα απο κανα 10λεπτο,εκει που απαντουσα στο θεμα μου και πληκτρολογουσα...ξαφνικα χανεται εντελως το my cat,και με βγαζει στην επιφανεια εργασιας μου...:blink::blink::blink:...ξερετε απο τι μπορει να ειναι αυτο??? λολαθηκε ο ΗΥ μου( δεν ειναι και παλιος...2 χρονων ειναι...) ή υπαρχει πιθανοτητα να μπηκε κανενας ιος???
οποιος εχει καμμια ιδεα...ας μου απαντησει...:)

επίσης ξέχασα να πω, αν κατέασες πρόσφατα κάποιο πρόγραμα από το ιντερνετ χωρίς να ξέρεις πηγή, σβήστο από τον υπολογιστή εντελώς και κάνε επανεκινιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
μπορει να ειναι ιος μπορει και οχι. Μπορει ο ηχος να προκληθηκε απο διαφημιση και μετα να crash-αρε ο browser σου. Κανε ενα scan με το antivirus σου (αν δεν εχεις κατεβασε το avira: https://www.free-av.de/en/trialpay_download/1/avira_antivir_personal__free_antivirus.html )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Θέλω να αγοράσω έναν καινούριο υπολογιστή και είμαι ανάμεσα σε 2 μοντέλα.

α) PC DELL OPTILEX 360MT E7500 WIN 7
https://www.zero1.gr/product_info.php?products_id=121043

B) Multirama - HQ i-Power 9295 - Intel Core i5 750 2.66GHz
https://www.multirama.gr/products/product?pid=0436238&catid=010100

Ξεκαθαρίζω ότι δεν παίζω παιχνίδια ούτε απλά ούτε πολλών προδιαγραφών.
Χρησιμοποιώ όμως photoshop( σχετικά βαριά εφαρμογή) και κάνω επεξεργασία και εγγραφή video.


Ούτε το ένα, ούτε το άλλο.

Τετραπύρηνo Xeon με 12GB ram και Quadro FX :p

Πόσο σοβαρά χρησιμοποιείς photoshop/video δεν μας είπες; Σίγουρα δεν θες καθόλου games; Στο photoshop, τι κάνεις; Για αυτές τις δουλειές με την πρώτη ματιά θα σου πρότεινα να φτιάξεις μια σύνθεση δική σου με i7 και αρκετή μνήμη. Βαλε και καμιά nvidia αν τα προγράμματα σου υποστηρίζουν CUDA.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
μπορει να ειναι ιος μπορει και οχι. Μπορει ο ηχος να προκληθηκε απο διαφημιση και μετα να crash-αρε ο browser σου. Κανε ενα scan με το antivirus σου (αν δεν εχεις κατεβασε το avira: https://www.free-av.de/en/trialpay_download/1/avira_antivir_personal__free_antivirus.html )


αμαν...........και σημερα,με το που μπηκα εδω....παλι τα ιδια κανει...μπαινει ξαφνικα μουσικη....εχω αντιβιοτικο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moukelis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Ειναι πανω πανω η διαφημιση του Michael Jackson μαρη πουπου...:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Ειναι πανω πανω η διαφημιση του Michael Jackson μαρη πουπου...:lol:


λες???????:hmm::hmm::hmm::lol::lol:........ναι........μα καθε ποτε μιλαει αυτο???:lol:...αφου,τωρα που περασα το ποντικι απο πανω...δεν εβγαλε αχνα...και χτες,μου τραγουδουσε την ωρα που πληκτρολογουσα!!!!!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moukelis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Αυτο ειναι σου λεω,το εκανε και σε μενα!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Αυτο ειναι σου λεω,το εκανε και σε μενα!:lol:

ααααααα το ατιμο!!!:lol::lol::lol::lol:........θα του κανω μηνυση για ψυχικη οδυνη!!!:lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moukelis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Του Michael Jackson;Δε νομιζω να παρεις τιποτα...:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skai-animals

Νεοφερμένος

Η skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
αμαν...........και σημερα,με το που μπηκα εδω....παλι τα ιδια κανει...μπαινει ξαφνικα μουσικη....εχω αντιβιοτικο :)

πολλες φορες το ντιβιοτικο δεν κανει σωστη δουλεια. π.χ. εμεις που τρεχουμε ολοκληρους σερβερ ειμαστε κατα των αντιβιωτικων, καθως εχουμε δοκιμασει πολλα τα οποια αποδειχτικανν αχριστα, και το χειροτερο, τα ειχαμε αγοράσει κιόλας! το τελευταιο που κάναμε χρήση ήταν το norton και ενω ελεγε πως δεν υπαρχει υιος, ηταν ολοφανερο πως υπιρχε. κανε ενα disc defragm και έπειτα αν δεν διορθωθει το προβλημα - format!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

julia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
πολλες φορες το ντιβιοτικο δεν κανει σωστη δουλεια. π.χ. εμεις που τρεχουμε ολοκληρους σερβερ ειμαστε κατα των αντιβιωτικων, καθως εχουμε δοκιμασει πολλα τα οποια αποδειχτικανν αχριστα, και το χειροτερο, τα ειχαμε αγοράσει κιόλας! το τελευταιο που κάναμε χρήση ήταν το norton και ενω ελεγε πως δεν υπαρχει υιος, ηταν ολοφανερο πως υπιρχε. κανε ενα disc defragm και έπειτα αν δεν διορθωθει το προβλημα - format!

Το Norton είναι γνωστό στους κουμπιουτεράδες ότι δεν αξίζει...
Επίσης αν έχετε σέρβερ χωρίς αντιβιοτικά δεν σας βλέπω καλά.. ελπίζω να κάνεις λάθος..:/:

Μην κάνεις φορμάτ αν δεν ξέρεις... θα τα χάσεις όλα.. ΟΛΑ. Πρέπει να πάρεις back up, και να έχεις τα προγράμματα όλα να τα ξαναβάλεις.. δεν είναι παιχνίδι...:/:

Βγάλε το αντιβιοτικό που έχεις, και βάλε κάποιο άλλο, σου πρότεινε μια κοπέλα πιο πάνω ένα, μια λύση είναι και το avast. Κάνε σκαν, αν βρεί κάτι καλώς, αν όχι, κάνε ανασυγκρότηση. (Η ανασυγκρότηση δεν σκοτώνει ιούς, απλά επανατοποθετεί τα αρχεία και τα προγράμματα, για να πιάνει λιγότερο χώρο και να ξεμπλοκάρει κανένα κόλλημα, αν υπάρχει..)
Και πάλι μπορεί να μην φτιάξει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
βασικα μπορει να παιζει και spyware και να χρειαστει να κανει scan με καποιο anti-spyware προγραμμα οπως το spybot search & destroy ή το adaware. Η ανασυγκροντηση οντως δεν κανει τιποτα και το φορματ ειναι η τελευταια λυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Λοιπόοοον... δεύτερος γύρος εχθροπραξιών :P

Ήρθε ο τεχνικός αντικατέστησε ό,τι ήταν να αντικαταστήσει (HDD και fan) και όλα ωραία και καλά, ώσπου να βάλω κάποιο dvd/cd στο drive. Τότε το laptop κολλάει εντελώς και η οθόνη γεμίζει με pixels (δεν ξέρω πώς να το περιγράψω). Επίσης 2 φορές από χτες συναντήθηκα με την BSOD (μπρρρρρ....) που έγραφε: DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL και παρακάτω: ataport.sys

Να υποθέσω ότι πρόκειται για κάποιον driver που κάνει conflict? Έλεγξα τους drivers του DVD drive και είναι updated. :hmm:

Λέτε να χρειάζομαι κανένα firmware update? Κι αν ναι, πώς να επιλέξω το σωστό;

Πολύ περίεργα τα όσα περιγράφεις. Με τεχνικό (ξανά) μίλησες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
παιδες βοηθεια. εβαλα το usb για να μεταφερω κατι στη δουλεια και τωρα που το ξαναβαλα μου εδειξε το antivirus οτι βρηκε ιο προφανως. εβαλα να κανει scan to antivirus τωρα. αν κανω clean στο τελος θα ειναι οκ?

με το usb τι να κανω? να κανω και σ'αυτο scan?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
κανε ολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Μπορείτε να μου πείτε ποιά είναι η διαφορά μεταξύ: DVD -R και DVD +R ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnykim

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Ούτε το ένα, ούτε το άλλο.

Τετραπύρηνo Xeon με 12GB ram και Quadro FX :p

Πόσο σοβαρά χρησιμοποιείς photoshop/video δεν μας είπες; Σίγουρα δεν θες καθόλου games; Στο photoshop, τι κάνεις; Για αυτές τις δουλειές με την πρώτη ματιά θα σου πρότεινα να φτιάξεις μια σύνθεση δική σου με i7 και αρκετή μνήμη. Βαλε και καμιά nvidia αν τα προγράμματα σου υποστηρίζουν CUDA.

Κοίτα μπορεί να κάνεις πλάκα ,αλλά πρόσεχε λίγο με τις γλώσσες γιατί μπορεί κάποιοι να μην τις βλέπουν..:P

Για επεξεργαστή προτείνω i5 750 ή i7 860.

Πάντως @kl1993 ,αν δεν έχεις πάρει ακόμα το pc πες μας budget..

edit: Με γεια η καινούργια ενότητα Hardware..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
πηγαινε πλαισιο.
Οι καλυτεροι ετοιμοι υπολογιστες σε σχεση με τιμη ειναι εκει.
Σοβαρα τα εχω κοιταξει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top