Πρότυπα ομορφιάς: Ανυπέρβλητο παράδειγμα χειραγώγησης;

Εσείς έχετε επηρεαστεί από το σύγχρονο πρότυπο του γυναικείου σώματος;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 57)
  • Είμαι άνδρας και έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 11 19.3%
  • Είμαι άνδρας και δεν έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 9 15.8%
  • Είμαι γυναίκα και έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 21 36.8%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 13 22.8%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 3 5.3%

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
ρε σεις και τα περιοδικα να κοβαμε κ τις εκπομπες Lifestyle κλπ κλπ , αυτο που αρεσει στον ανθρωπο ειναι λιγο πολυ στανταρντ .
Το μοντελο πχ , το πολυ ωραιο σωμα , το πολυ ωραιο προσωπο θα αρεσουν στη συντριπτικη πλειοψηφια , ειτε αντρες ειτε γυναικες , λογικοτατο ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Διαφωνώ κάθετα, διαγώνια, οριζόντια όπως θες. Για μένα είναι πολύ βασικό ο άλλος να προσέχει τον εαυτό του όσο και να περνάνε τα χρόνια.Και ναι θα ήταν ένας λόγος να χώριζα για αυτό όσο και να επικοινωνούσαμε. Γιατί πρέπει να παρατήσεις τον εαυτό σου και να γίνεις θωρηκτό; Αυτό σημαίνει ότι θεωρείς τον άλλον δεδομένο κι έδεσες το γάιδαρό σου. Ίσα ίσα το να προσπαθείς να διατηρείς σε μια καλή κατάσταση τον εαυτό σου, ανάλογα στην ηλικία που βρίσκεσαι (δε λέω διαστάσεις μοντέλου) δείχνεις ότι σέβεσαι τον άλλον, είσαι ακόμα ερωτευμένος μαζί του, ότι ενδιαφέρεσαι ακόμα και προσπαθείς να τον ελκύεις όχι να τον αποκρούεις με την εμφάνισή σου. Για μένα ο έρωτας δεν είναι τυφλός.
Ούτε εγώ είμαι τζίτζιλι μίτζιλι με την εμφάνιση και δεν κολλάω σε τέτοια αλλά όλα παίζουν ρόλο μέσα σε μια σχέση.


Οι άνθρωποι παχαίνουν για πολλούς λόγους. Οι γυναίκες μπορεί να κάνουν ορμονοθεραπεία π.χ. ή να είναι σε φάση κλιμακτηρίου ή να παίρνουν κάποια χάπια ή απλά να έχουν κατάθλιψη. Στην τελική ....απλά να γουστάρουν το φαγητό.

Οι άντρες μπορεί να χάσουν τα μαλλιά τους, λόγω κληρονομικότητας, κλπ. Στην τελική μπορεί να πάθουν και ένα τροχαίο και έχουν και άλλα θέματα...:/:

Τεσπά...για μην χάνω άλλο χρόνο...:mad:

Καλά θα κάνεις και θα χωρίσεις, αφού έχεις πρότυπα ομορφιάς. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Πας καλά μωρέ, μου συγκρίνεις ατυχήματα και την φυσιολογική διαδικασία γήρανσης με πράγματα στα οποία το άτομο έχει έλεγχο και είναι επιλογή του? Το ίδιο είναι κάποιος να έχει πραγματικό ιατρικό πρόβλημα με το να μασαμπουκιάζει όλη μέρα και να πηγαίνει στο περίπτερο με το αυτοκίνητο?
Ο,τι να ναι καταλαβαίνεις μόνο και μόνο για να διαφωνήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι όσο και να θέλουμε να πιστεύουμε ότι είμαστε υπεράνω και δεν κοιτάμε εμφάνιση κτλ δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Και παίρνω χαρακτηριστικά τη δική μου περίπτωση που όσο δεν έδινα σημασία στον εαυτό μου και ήμουν όπως να ναι δεν με έδινε σημασία κάνεις. Όταν άρχισα να περιποιούμαι τον εαυτό μου να προσέχω την εμφάνιση μου και όλα αυτά ξαφνικά για τους άλλους έγινα άνθρωπος και άρχισαν να με προσέχουν. Δε νομίζω ότι είναι τόσο τυχαίο συνήθως έτσι γίνεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Πας καλά μωρέ, μου συγκρίνεις ατυχήματα και την φυσιολογική διαδικασία γήρανσης με πράγματα στα οποία το άτομο έχει έλεγχο και είναι επιλογή του? Το ίδιο είναι κάποιος να έχει πραγματικό ιατρικό πρόβλημα με το να μασαμπουκιάζει όλη μέρα και να πηγαίνει στο περίπτερο με το αυτοκίνητο?
Ο,τι να ναι καταλαβαίνεις μόνο και μόνο για να διαφωνήσεις.
ώρεεε...αυτό που έλεγα πρίν...:/: Κουβέντες στο κενό!

Δεν μίλησα για ιατρικό πρόβλημα από πριν.

Αλλά για εξωγενείς παράγοντες που αλλοιώνουν την εμφάνισή μας στο πέρασμα του χρόνου.

Ξαναδιαβάστε miss....:(

Και στην τελική... λίγα κιλά παραπάνω τα προτιμώ, από μια σταλίτσα μυαλουδάκι. :)

Ναι μωρέ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Aμα σου αρέσουν εσένα οι παχουλές (ή και οι χοντρές) είναι δικαίωμά σου και γούστο σου. 'Οταν όμως κάποιον τον γνωρίζω περιποιημένο, περιμένω να συνεχίσει να είναι περιποιημένος. Σίγουρα θα κάνει ρυτίδες, θα ασπρίσουν τα μαλλιά του, οπως και σε μένα ο χρόνος θα αφήσει κάποια σημάδια. 'Ομως αυτό δεν δικαιολογεί να αφήσει τον εαυτό του κι εγώ τον δικό μου. Δεν θα με ελκύει αν είναι χοντρός, με σαπια δόντια, με τρίχες παντού και γενικά απεριποίητος, όπως κι εγώ δεν θα τον ελκύω αμα σταματήσω να προσέχω.
Που κολλάει το "μια σταλίτσα μυαλουδάκι" δεν ξέρω, ή που άλλαξες τελείως θέμα ή που είναι προσβλητικό υπονοούμενο για μένα, ότι και καλά είμαι χαζή και επιφανειακή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Οι άνθρωποι παχαίνουν για πολλούς λόγους. Οι γυναίκες μπορεί να κάνουν ορμονοθεραπεία π.χ. ή να είναι σε φάση κλιμακτηρίου ή να παίρνουν κάποια χάπια ή απλά να έχουν κατάθλιψη. Στην τελική ....απλά να γουστάρουν το φαγητό.

Οι άντρες μπορεί να χάσουν τα μαλλιά τους, λόγω κληρονομικότητας, κλπ. Στην τελική μπορεί να πάθουν και ένα τροχαίο και έχουν και άλλα θέματα...:/:
Μα και σε αυτές τις περιπτώσεις που αλλάζει η εμφάνιση λόγω γήρατος πάλι μπορείς να περιποιηθείς τον εαυτό σου και να φαίνεσαι καλοστεκούμενος. Καταρχήν, αυτό θα το κάνεις για σένα, όχι για τους άλλους. Γιατί να "χυθείς" τελείως με τη δικαιολογία ότι έχεις γεράσει; Έχω δει 50άρηδες που είναι με κοιλιές και πατσάδες κι έχω δει 50άρηδες που είναι πολύ γοητευτικοί για την ηλικία τους. Η ηλικία δεν είναι δικαιολογία για τίποτα. Εξαρτάται από το πόσο αγαπάς τον εαυτό σου και αυτόν που έχεις δίπλα σου.
Ακόμα και τροχαίο να τύχει (αν και κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις τι σου λέω, χρησιμοποιώντας ακραία παραδείγματα) πάλι δεν πρέπει να παραιτηθείς από τη ζωή.
Καλά θα κάνεις και θα χωρίσεις, αφού έχεις πρότυπα ομορφιάς.
Κι εσύ κάτσε με μια που θα έχει γίνει βυτίο από τον πρώτο χρόνο,επειδή θα της αρέσει το φα'ί' ...να επικοινωνείτε όλη μέρα.
Φαντάσου πώς θα γίνει αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Κι εσύ κάτσε με μια που θα έχει γίνει βυτίο από τον πρώτο χρόνο,επειδή θα της αρέσει το φα'ί' ...να επικοινωνείτε όλη μέρα.
Φαντάσου πώς θα γίνει αργότερα.

Σε άλλα θέματα ταιριάζουν οι απόψεις μας. Εδώ όμως....:(
Πάντως δεν θα επέλεγα μια γυναίκα με τέτοιες απαιτήσεις αν τις γνώριζα απο πρίν, ακόμα και αν ήταν Η ΘΕΑ. :/:
Προτιμώ το βυτίο, από την Σκορδά. :confused:

Aμα σου αρέσουν εσένα οι παχουλές (ή και οι χοντρές) είναι δικαίωμά σου και γούστο σου. 'Οταν όμως κάποιον τον γνωρίζω περιποιημένο, περιμένω να συνεχίσει να είναι περιποιημένος. Σίγουρα θα κάνει ρυτίδες, θα ασπρίσουν τα μαλλιά του, οπως και σε μένα ο χρόνος θα αφήσει κάποια σημάδια. 'Ομως αυτό δεν δικαιολογεί να αφήσει τον εαυτό του κι εγώ τον δικό μου. Δεν θα με ελκύει αν είναι χοντρός, με σαπια δόντια, με τρίχες παντού και γενικά απεριποίητος, όπως κι εγώ δεν θα τον ελκύω αμα σταματήσω να προσέχω.
Που κολλάει το "μια σταλίτσα μυαλουδάκι" δεν ξέρω, ή που άλλαξες τελείως θέμα ή που είναι προσβλητικό υπονοούμενο για μένα, ότι και καλά είμαι χαζή και επιφανειακή.

Αχ christinelle....:no:

Οι άτιμες οι τρίχες φυτρώνουν εκεί που δεν τις σπέρνουν. Κάτω οι τριχωτοί. :P
Εγώ δεν έχω, κάνω κερί. Και έτσι μπορούν οι γυναίκες να κοιμούνται ήσυχες. :confused:
Από άτοπο σε άτοπο που καταλήγουμε? :/:

Μου αρέσουν οι γυναίκες που προσέχουν, μου αρέσουν αυτές που αρωματίζονται, που βάφονται, που πάνε κομμωτήριο, που φοράνε όμορφα παπούτσια. Μάλιστα τους τα αγοράζω και εγώ. Πάω σαν τον βλάκα στα μαγαζιά και περιμένω με τις ώρες ποιο χρώμα παπουτσιού πλησιάζει με την γρεναδινέ τσάντα που αγόρασαν πρόπερσι. Είχα γυναίκες μοντέλα και γυναίκες μέτριες (βάση προτύπων).
Αλλά καλή μου, όλα αυτά καταλύονται μπροστά στη βλακεία που μπορεί να δέρνει μια γυναίκα.
Τεσπά... μην λες τις άλλες χοντρές (να μιλάς καλύτερα) διότι ποτέ δεν ξέρεις....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ωχου, τους ευφημισμούς θα κοιτάξουμε τώρα? 'Ημουν κι εγώ χοντρή, έπρεπε να με λένε "γεματούλα" για να μην πληγωθεί η ευαίσθητη ψυχούλα μου από ζαχαρωτά?
Επίσης ΔΕΝ λέμε για κάποιον που είναι έτσι από την αρχή αλλά για κάποιον που τον γνωρίζουμε περιποιημένο και μετά αφήνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Ωχου, τους ευφημισμούς θα κοιτάξουμε τώρα? 'Ημουν κι εγώ χοντρή, έπρεπε να με λένε "γεματούλα" για να μην πληγωθεί η ευαίσθητη ψυχούλα μου από ζαχαρωτά?
Επίσης ΔΕΝ λέμε για κάποιον που είναι έτσι από την αρχή αλλά για κάποιον που τον γνωρίζουμε περιποιημένο και μετά αφήνεται.

Δεν ξέρω για σένα...αλλά εγώ είμαι ευγενικός με τους εύσωμους ανθρώπους. :confused:

κενό..:( και δεν γεμίζει με τίποτα, παρά με ένα τσιγάρο, με βαρύ καπνό.

Επίσης μου αρέσουν εκτός από λίγο τσουπωτές και καπνίστριες. :confused:

Τεσπά ...ας πάρει ο καθένας ό,τι τον βολεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν ξέρω για σένα...αλλά εγώ είμαι ευγενικός με τους εύσωμους ανθρώπους. :confused:
Eγώ είμαι αγενής με τον εαυτό μου γιατί όταν ήμουν χοντρή με έλεγα χοντρή και όχι "εύσωμη". Επίσης με λέω άβυζη αντί για "με κάπως μικρότερο στήθος" και μυτόνγκα αντί για "με ελαφρώς μεγαλύτερη μυτούλα". Θίχτηκα με τον εαυτό μου τώρα. :whistle:
Που φτάσαμε, να μην μπορούμε να πούμε τίποτα με το όνομά του γιατί κάποιος θα βρεθεί να παρεξηγηθεί με τα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Eγώ είμαι αγενής με τον εαυτό μου γιατί όταν ήμουν χοντρή με έλεγα χοντρή και όχι "εύσωμη". Επίσης με λέω άβυζη αντί για "με κάπως μικρότερο στήθος" και μυτόνγκα αντί για "με ελαφρώς μεγαλύτερη μυτούλα". Θίχτηκα με τον εαυτό μου τώρα. :whistle:
Που φτάσαμε, να μην μπορούμε να πούμε τίποτα με το όνομά του γιατί κάποιος θα βρεθεί να παρεξηγηθεί με τα πάντα.
Κατι πολύ γενικό που μπορώ να πω για το τι θεωρώ αισθητικά σωστό είναι το εξής: πήγαινε στα Bershka ή κάποια άλλη αντίστοιχη αλυσίδα ρούχων. Σου χωράνε τα ρούχα? Εχει S, M και L. Αν δεν σου κάνει κανένα από αυτά τα ρούχα και δεν είναι για λόγους ύψους (πολύ ψηλή/κοντή) ή ηλικίας (κάτω από 15), τότε για μένα υπάρχει πρόβλημα στα κιλά. Βέβαια με το κατάλληλο ντύσιμο μπορεί να μην φαίνεται άσχημο, πάντως φυσιολογικό δεν θα το έλεγα.#
Σχετικά με τα παρελκόμενα (μακιγιαζ, μαλλια, ψηλοτάκουνα, κλπ) πιστεύω πως ανάλογα την περίσταση πρέπει να προσαρμοζόμαστε. Δεν θα πάω στην δουλειά άβαφτη, αλλά δεν θα φορέσω και τακούνια για να πάω στο σούπερ μάρκετ. Ανάλογα με την δουλειά βέβαια μπορεί το μακιγιάζ να μην είναι απαραιτητο ή το όποιου είδους "φτιασίδωμα". Η γυμνάστρια μπορεί άνετα να πάει άβαφτη, αχτένιστη και φυσικά με φόρμα και αθλητικά στην δουλειά της, μια πωλήτρια καλλυντικών όμως δεν μπορεί.


Επίσης λίγη ευγένεια δεν βλάπτει που και που. Με την ίδια λογική πες σε κάποιον όχι τόσο έξυπνο ότι είναι πανίβλακας, πες σε κάποια που δεν είναι πρότυπο της τυπικής ομορφιάς ότι είναι κακάσχημη. Όλες οι περιπτώσεις όμως είναι σχετικές και υποκειμενικές!

Δεν βλέπεις μπροστά σου μου φαίνεται. Και στο κάτω κάτω δηλαδή ΠΟΙΑ είναι χοντρή και ποια δεν είναι; Aκριβώς αυτός είναι ο σκοπός του θέματος, να συζητηθεί αν έχουμε επηρεαστεί από τα πρότυπα που προβάλλονται και εμμέσως επιβάλλονται από τα μίντια και από παντού.

Αναφέρθηκε πριν η Μονρόε, συγγνώμη αλλά με τη δική σου λογική η Μονρόε σήμερα δε θα μπορούσε να βρει ρούχα στα bershka, γιατί πολύ απλά δεν είναι αυτό το target group τους. Δηλαδή όποιος δεν βρίσκει ρούχα στα μαγαζιά του συρμού είναι παχύσαρκο τομάρι που ντροπή και αίσχος έχει αφήσει τον εαυτό του και αποτελεί κιόλας και αντιαισθητικό έμψυχο κινητό.
Και για του λόγου το αληθές


Να υποθέσω ψήφισες ότι δεν έχεις επηρεαστεί από τα προβαλλόμενα πρότυπα ε; πάμε κόντρα :P


Συγγνώμη αν το ύφος είναι λίγο επιθετικό αλλά ΗΜΑΡΤΟΝ με αυτά που γράφονται εδώ μέσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
εγώ έχω επηρεαστεί πολύ.
είμαι πολύ αυστηρή με τον εαυτό μου και φτάνω σε ακρότητες.
δεν έχω πρόβλημα βάρους ή χοληστερίνης κλπ κλπ.
απλά το σώμα μου δεν έχει την εικόνα που θα ήθελα,και εκνευρίζομαι με τον εαυτό μου :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Επίσης λίγη ευγένεια δεν βλάπτει που και που. Με την ίδια λογική πες σε κάποιον όχι τόσο έξυπνο ότι είναι πανίβλακας, πες σε κάποια που δεν είναι πρότυπο της τυπικής ομορφιάς ότι είναι κακάσχημη. Όλες οι περιπτώσεις όμως είναι σχετικές και υποκειμενικές!

Ε φαντάζομαι ότι απ'την στιγμή που μιλαμε γενικά και όχι στοχευμένα προς ένα μεμονωμένο άτομο, μου φαίνεται είναι λίγο υποκριτικό να μην μιλήσουμε όπως θα μιλούσαμε για το ίδιο θέμα με μια κολλητή μας, προωσπική μου άποψη φυσικά:/:

Αναφέρθηκε πριν η Μονρόε, συγγνώμη αλλά με τη δική σου λογική η Μονρόε σήμερα δε θα μπορούσε να βρει ρούχα στα bershka, γιατί πολύ απλά δεν είναι αυτό το target group τους. Δηλαδή όποιος δεν βρίσκει ρούχα στα μαγαζιά του συρμού είναι παχύσαρκο τομάρι που ντροπή και αίσχος έχει αφήσει τον εαυτό του και αποτελεί κιόλας και αντιαισθητικό έμψυχο κινητό.

Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα. Τα σύγχρονα πρότυπα (είτε άμεσα, είτε έμμεσα) πιστεύω μας έχουν επηρεάσει όλους, ακόμα κι αυτούς που δεν το παραδέχονται. Δηλαδή αν κάποιος άντρας σήμερα έβλεπε μια τέτοια γυναίκα, δεν νομίζω να έλεγε "τι μωρό είναι αυτό;". Μάλλον θα έλεγε "Να την κεράσω μια συνδρομή στο γυμναστήριο". Μπορεί να μην το παραδεχόμαστε αλλά είναι αλήθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ε φαντάζομαι ότι απ'την στιγμή που μιλαμε γενικά και όχι στοχευμένα προς ένα μεμονωμένο άτομο, μου φαίνεται είναι λίγο υποκριτικό να μην μιλήσουμε όπως θα μιλούσαμε για το ίδιο θέμα με μια κολλητή μας, προωσπική μου άποψη φυσικά:/:

Αυτό που εννοώ κυρίως είναι ότι κάποια πράγματα είναι άκρως υποκειμενικά. Μια γυναίκα πχ με 10 κιλά παραπάνω από αυτό που ο καθένας μας ξεχωριστά θεωρεί φυσιολογικό (γιατί ο καθένας μας έχει διαφορετικό σημείο αναφοράς ως προς το ωραίο), για μας μπορεί να θεωρείται χοντρή, υπέρβαρη, αντιαισθητική για κάποιον άλλο όμως μπορεί να φαντάζει ιδανική! Γιατί όμως εμείς ντε και καλά να της βάλουμε την ταμπέλα ότι είναι ΧΟΝΤΡΗ ενώ η ταμπέλα δεν μπορεί να είναι αντικειμενική και απόλυτη;

Προσωπικά (δεν ξέρω αν θεωρείται υποκρισία, μπορεί και να είναι) ακόμα και τα δικό μου μάτι να μην αρέσκεται σε αυτό που βλέπει, αν ο άλλος είναι ευτυχισμένος και ικανοποιημένος δεν θα πάω να του χαλάσω τη ζαχαρένια και να του πω : "γιατί δεν πας στο γυμναστήριο βούβαλε/τόφαλε να χάσεις τα ξύγκια που σου κρέμονται" :P It just feels wrong to me.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Δηλαδή αν κάποιος άντρας σήμερα έβλεπε μια τέτοια γυναίκα, δεν νομίζω να έλεγε "τι μωρό είναι αυτό;". Μάλλον θα έλεγε "Να την κεράσω μια συνδρομή στο γυμναστήριο".
Ευτυχώς που δεν ζει ο Botticelli, να μας διαβάσει, που του λέμε την Αφροδίτη, "χοντρή".

:confused:


εγώ έχω επηρεαστεί πολύ.
είμαι πολύ αυστηρή με τον εαυτό μου και φτάνω σε ακρότητες.
δεν έχω πρόβλημα βάρους ή χοληστερίνης κλπ κλπ.
απλά το σώμα μου δεν έχει την εικόνα που θα ήθελα,και εκνευρίζομαι με τον εαυτό μου :(

Κακώς...κάκιστα...Να αποδεχθείς τον εαυτό σου όπως είναι...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top