Πρότυπα ομορφιάς: Ανυπέρβλητο παράδειγμα χειραγώγησης;

Εσείς έχετε επηρεαστεί από το σύγχρονο πρότυπο του γυναικείου σώματος;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 57)
  • Είμαι άνδρας και έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 11 19.3%
  • Είμαι άνδρας και δεν έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 9 15.8%
  • Είμαι γυναίκα και έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 21 36.8%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 13 22.8%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 3 5.3%

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Από τα ψιμύθια της Αρχαίας Ελλάδας μέχρι τα top-of-the-world δωδεκάποντα, η ομορφιά είχε πάντοτε και λίγο από extreme sport…

Σήμερα που τα καλλυντικά και οι βαφές μαλλιών θεωρούνται ύποπτα για όχι αμελητέα προβλήματα υγείας ενώ οι ορθοπεδικοί βγάζουν λίστα με τα προβλήματα που προκαλούν τα ψηλοτάκουνα όταν τα φοράμε συνέχεια, ίσως είναι ώρα να δούμε και λίγο πώς φτάσαμε ως εδώ… και κυρίως γιατί…

Για τις γυναίκες του δυτικού κόσμου είναι το μακιγιάζ, οι αλλαγές στα μαλλιά και τα ψηλοτάκουνα. Για τις γυναίκες σε άλλες περιοχές του κόσμου τα πρότυπα «ομορφιάς» είναι διαφορετικά, κάποιες φορές εντελώς έξω από ό,τι έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε τουλάχιστον στη Δύση.
Γιατί τα ακολουθούμε όμως?
Γιατί θεωρούμε απεριποίητη μια γυναίκα που κυκλοφορεί στη δουλειά της άβαφτη?
Γιατί οι βραδυνές εμφανίσεις είναι συνυφασμένες με τα στιλέτα?

Και εσείς κύριοι, (για να μην ξεχνιόμαστε) ανάμεσα σε δύο γυναίκες, περιποιημένες αμφότερες αλλά η μία αμακιγιάριστη με μοκασίνια και η άλλη κλασσικά βαμένη με ψηλοτάκουνο, ποια θα έλκυε την προσοχή σας? Και τη σύντροφο σας πώς την προτιμάτε καθημερινά ή στις επίσημες εμφανίσεις σας?

Άραγε μόνες μας μπήκαμε στο λούκι ή είχαμε κι λίγη έξωθεν βοήθεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Διαβάζοντας το θέμα μου ήρθε στο μυαλό οι παρακάτω διαφημίσεις


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Πιστεύω οτι οι άνθρωποι που μεγαλώνουν με αρχές και ηθικά πρότυπα, που μαθαίνουν από μικροί οτι η ομορφιά είναι μέσα μας και η μόνη ομορφιά που αξίζει είναι αυτή της ψυχής και του μυαλού, δε θα χειραγωγηθούν από τα ΜΜΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Και εσείς κύριοι, (για να μην ξεχνιόμαστε) ανάμεσα σε δύο γυναίκες, περιποιημένες αμφότερες αλλά η μία αμακιγιάριστη με μοκασίνια και η άλλη κλασσικά βαμένη με ψηλοτάκουνο, ποια θα έλκυε την προσοχή σας? Και τη σύντροφο σας πώς την προτιμάτε καθημερινά ή στις επίσημες εμφανίσεις σας?

Άραγε μόνες μας μπήκαμε στο λούκι ή είχαμε κι λίγη έξωθεν βοήθεια?

H δεύτερη φυσικά, αλλά θα την απομυθοποιούσα αμέσως την επόμενη μέρα ή όποτε επιτέλους αποφάσιζε να ξεβαφτεί και να βγάλει τα ψηλοτάκουνα. Την δικιά μου (δικιά μου...σχήμα λόγου) την γνώρισα άβαφτη και χωρίς ψηλοτάκουνα και έπεσα κεραυνοβολημένος από έρωτα όταν την είδα πρώτη φορά. Χημεία και τέρατα. Αν και δεν έχω μεγάλη πείρα από βραδυνές εμφανίσεις, αλλά περισσσότερο από βραδυνές εξαφανίσεις, ομολογώ ότι προτιμάω περιποιημένες τις γυναίκες, εκτός αν πηγαίνουμε σε σουβλατζίδικο ή βόλτα. Δεν πιστεύω ότι φταίει η κακιά καπιταλιστική κοινωνία κι ούτε ότι πρέπει να τα φορτώνουμε όλα σ'αυτήν, αλλά ότι υπάρχει στα γονίδια των περισσσότερων η ζωτική ανάγκη να κρύβονται και να εξωραίζονται. Το μακιγιάζ εκτός από μεγάλη ανακάλυψη, ουσιαστικά είναι συγκάληψη και αυτά που λένε κάποιες ότι απλά αναδεικνύει την φυσική ομορφιά μην τα παίρνετε και πολύ σοβαρά. Το μακιγιάζ είναι κυρίως για να κρύβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
H δεύτερη φυσικά, αλλά θα την απομυθοποιούσα αμέσως την επόμενη μέρα ή όποτε επιτέλους αποφάσιζε να ξεβαφτεί και να βγάλει τα ψηλοτάκουνα.

Κατσε ρε παιδι μου...
Δηλαδη, εαν καποια που φοραει τακουνια και βαφεται, ειναι απιθανο να συνεχισει να δειχνει ομορφη και χωρις αυτα?!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Κατσε ρε παιδι μου...
Δηλαδη, εαν καποια που φοραει τακουνια και βαφεται, ειναι απιθανο να συνεχισει να δειχνει ομορφη και χωρις αυτα?!


Δεν είπα αυτό, θα είναι όμως λιγότερο όμορφη αφού ξεβαφτεί, άρα ποιός ο λόγος να βάφεται ; Χαμένος κόπος και χρόνος. Τα ψηλοτάκουνα άστα.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν είπα αυτό, θα είναι όμως λιγότερο όμορφη αφού ξεβαφτεί, άρα ποιός ο λόγος να βάφεται ; Χαμένος κόπος και χρόνος. Τα ψηλοτάκουνα άστα.:D

Καταρχας, βαψιμο δεν ειναι μονο το εντονο...το να αφιερωσεις 5-10 λεπτα απο το χρονο σου για να βαφτεις, δεν ειναι και τιποτα το ιδιαιτερο, ουτε καν κοπος...Αυτο που χρειαζεται, ειναι να εχεις διαθεση γι αυτο.
Τα ψηλοτακουνα για ποιο λογο να τα αφησω? Τι ακριβως εχουν?! Ή πιστευεις πως ολες οσες φορουν ψηλοτακουνα σε μια εξοδο τους, τα φορουν και κατα τη διαρκεια της υπολοιπης μερας?!

Εχουμε δαιμονοποιησει μου φαινεται το βαψιμο, τα ψηλοτακουνα και γενικοτερα οτιδηποτε εχει να κανει με αυτο που ονομαζουμε "περιποιηση"...μας βλεπω εν συνεχεια να πηγαινουμε και στα αξεσουαρ...τι τις θελουμε τις ζωνες, τις τσαντες κ.λ.π...κ.λ.π....κ.λ.π....

Μηπως μωρε πρωι - μεσημερι - βραδι να τη βγαζουμε με αθλητικα παπουτσια, φορμες και να τσιμπαμε τα μαγουλακια μας για να αποκτησουν ροδινο χρωματακι?!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Καταρχας, βαψιμο δεν ειναι μονο το εντονο...το να αφιερωσεις 5-10 λεπτα απο το χρονο σου για να βαφτεις, δεν ειναι και τιποτα το ιδιαιτερο, ουτε καν κοπος...Αυτο που χρειαζεται, ειναι να εχεις διαθεση γι αυτο.
Τα ψηλοτακουνα για ποιο λογο να τα αφησω? Τι ακριβως εχουν?! Ή πιστευεις πως ολες οσες φορουν ψηλοτακουνα σε μια εξοδο τους, τα φορουν και κατα τη διαρκεια της υπολοιπης μερας?!

Εχουμε δαιμονοποιησει μου φαινεται το βαψιμο, τα ψηλοτακουνα και γενικοτερα οτιδηποτε εχει να κανει με αυτο που ονομαζουμε "περιποιηση"...μας βλεπω εν συνεχεια να πηγαινουμε και στα αξεσουαρ...τι τις θελουμε τις ζωνες, τις τσαντες κ.λ.π...κ.λ.π....κ.λ.π....

Μηπως μωρε πρωι - μεσημερι - βραδι να τη βγαζουμε με αθλητικα παπουτσια, φορμες και να τσιμπαμε τα μαγουλακια μας για να αποκτησουν ροδινο χρωματακι?!:worry:


εσύ τα λες όλα αυτά, εγώ δεν είπα τίποτα από αυτά. Εμένα μου αρέσουν πολύ όλα αυτά που αναφέρεις, αφού το έγραψα και στην αρχή, ότι φυσικά προτιμώ όλα αυτά, απλά θαυμάζω κυρίως τις γυναίκες που μπορούν και χωρίς αυτά. Το'χουν. 'Εχουν μια αναισθησία για το τι θα πει ο κόσμος που εγώ την ζηλεύω, ανεξαρτήτως φύλου όποιοι την έχουν τους θαυμάζω, και που δεν την διαθέτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μπα, παράδειγμα ελεύθερου ανταγωνισμού είναι απλά. Κάθε άνθρωπος είναι φιλάρεσκος (και οι άντρες, απλά τους φρενάρουν τα κοινωνικά στερεότυπα) και θέλει να αρέσει στον εαυτό του και στο άλλο (ή το ίδιο) φύλο. Οι επιχειρήσεις επινοούν καθημερινά νέους τρόπους να καλύπτουν την ανάγκη αυτή, και όσοι έχουν το χρόνο και τα χρήματα εκμεταλλεύονται την "ευκαιρία".

Την υστερία με το θέμα την έχει προκαλέσει η τραγικά σεξιστική νοοτροπία πολλών ανθρώπων ότι αν είσαι γυναίκα, αξίζεις όσο αξίζει η εμφάνιση σου και οι άντρες που σε επιλέγουν. Ελάχιστοι θα παραδεχτούν ότι έχουν τέτοια νοοτροπία, αλλά στην πραγματικότητα είναι άποψη που έχει περάσει υποσυνείδητα σε πάρα, πάρα πολλούς, βάσει του συνηθισμένου τρόπου upbringing. Χαρακτηριστικά παραδείγματα ενδεικτικά τέτοιου τρόπου σκέψης:

  • Υποτίμηση γυναικών που σχετίζονται με άντρες κοινωνικά "κατώτερους" (μικρότερους σε ηλικία, που αμοίβονται λιγότερο κλπ) και ανδρών που σχετίζονται με λιγότερο όμορφες γυναίκες, κάτι που αντίστροφα συμβαίνει μόνο για πολύ μεγαλύτερα χάσματα.
  • Σχόλια για την εμφάνιση γυναικών πολιτικών, αντί για τις πολιτικές τους θέσεις. Γενικά, για κάθε γυναίκα που βγαίνει στο προσκήνιο για λόγους που δεν σχετίζονται με την εμφάνιση της (πολιτική, επιχειρήσεις, τέχνη, επιστήμη), πολλές φορές τα σχολία περιορίζονται στην εμφάνιση της.
Οπότε όποια δεν είναι όμορφη και δεν έχει τα χρήματα να γίνει, καταφεύγει σε διάφορες προβληματικές και αυτοκαταστροφικές συμπεριφορές.

Το πρόβλημα λοιπόν για μένα δεν είναι τα πρότυπα ομορφιάς. Κάθε τομέας της ανθρώπινης δραστηριότητας έχει δυσπρόσιτη κορυφή. Το ίδιο συμβαίνει και στις επιχειρήσεις, και στις επιστήμες, ακόμα και στα αισθηματικά (ποιά από τις σχεσούλες μας φτάνει αυτή του Ρωμαίου και της Ιουλιέτας?), αλλά για κάποιο λόγο, δεν μας ενοχλεί τόσο. Γιατί μας ενοχλεί ειδικά για την ομορφιά;
Το πρόβλημα είναι ότι έχουμε δώσει υπερβολική σημασία στην εμφάνιση των γυναικών. Αυτό ξεκίνησε από την εποχή που όντως δεν έκαναν τίποτε άλλο, παρά μόνο γεννούσαν και λειτουργούσαν ως μπιμπελό. Αναρωτιέμαι αν η κατάσταση έχει βελτιωθεί καθόλου μετά τη φεμινιστική επανάσταση. Σίγουρα οι άντρες σήμερα μπορούν να εκφράζουν τη φιλαρέσκεια τους πιο ελέυθερα. Οι γυναίκες άραγε νιώθουν την ίδια, περισσότερη ή λιγότερη ανάγκη να ακολουθήσουν τα πρότυπα ομορφιάς της εποχής (σε σχέση πάντα με τα διαθέσιμα μέσα); Ίσως θα μπορούσε να μας διαφωτίσει επ'αυτού κάποιος που ξέρει καλά ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Εχουμε δαιμονοποιησει μου φαινεται το βαψιμο, τα ψηλοτακουνα και γενικοτερα οτιδηποτε εχει να κανει με αυτο που ονομαζουμε "περιποιηση"...μας βλεπω εν συνεχεια να πηγαινουμε και στα αξεσουαρ...τι τις θελουμε τις ζωνες, τις τσαντες κ.λ.π...κ.λ.π....κ.λ.π....
Τι τις θέλουμε?:redface:
Μηπως μωρε πρωι - μεσημερι - βραδι να τη βγαζουμε με αθλητικα παπουτσια, φορμες και να τσιμπαμε τα μαγουλακια μας για να αποκτησουν ροδινο χρωματακι?!:worry:

Αχ πότε θα γίνω κι εγώ της μόδας?:D Ρόδα είναι η μόδα, γυρίζει, θα'ρθει κι η σειρά μου!

Δεν με πειράζουν όσοι χαίρονται που τα κάνουν όλα αυτά (αν και το οικονομικό με σοκάρει λίγο όταν σκέφτομαι ανθρώπους με πραγματικές ανάγκες) λυπάμαι όμως αυτούς που προσπαθούν -γιατί έτσι θεωρήσανε ότι πρέπει - ενώ δεν ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία τους, και βρίσκονται σε έναν συνεχόμενο αγώνα για το τίποτα.
Και νοιώθω τυχερή που διάλεξα έναν ανθρωπο που δεν θαμπώνεται από την σπάνια λαμπερή εικόνα μου, και προτιμά την καθημερινή ατσαλιά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.





τα πρότυπα της γυναικείας ομορφιάς, στο πέρασμα του χρόνου άλλαξαν....όπως δείχνουν οι παραπάνω εικόνες......



Από το άρθρο
ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΛΛΟΥΣ
Τα πρότυπα της γυναικείας ομορφιάς

https://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=34&artid=108344&dt=21/02/1999


".......Ενα από τα βασικά χαρακτηριστικά του ωραίου είναι η αντοχή του στον χρόνο. Μόνο οι κανόνες της τέλειας εμφάνισης μοιάζουν να διαγράφουν τη δική τους πορεία και να μεταβάλλονται από δεκαετία σε δεκαετία

Αλλάζουν με το πέρασμα των δεκαετιών. Αλλοτε είναι οι ξανθές, άλλοτε οι μελαχρινές. Παλιότερα, για να θεωρηθεί μια γυναίκα ωραία έπρεπε να έχει έντονες καμπύλες, λεπτή μέση, να είναι πάντα καλοχτενισμένη και βαμμένη σε στυλ βαμπ από το πρωί ως λίγο προτού κοιμηθεί. Σήμερα τα πράγματα είναι αλλιώς. Οι τέλειες αναλογίες πρέπει να χωράνε στο «πακέτο 90-60-90», το ύψος να ξεκινάει από το 1,75 μ. και το όλο στυλ να συμβαδίζει με το μετα-heroin-chic στοιχείο που καμία σχέση δεν έχει, π.χ., με το πρότυπο γυναικείας ομορφιάς των 60s, όταν μεσουρανούσε η πληθωρική φιγούρα της Μέριλιν Μονρόε......"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.





τα πρότυπα της γυναικείας ομορφιάς, στο πέρασμα του χρόνου άλλαξαν....όπως δείχνουν οι παραπάνω εικόνες......



Άλλαξαν αλλά βλέπω ένα κοινό σημείο...Πάντοτε η γυναίκα ήταν περιποιημένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Άλλαξαν αλλά βλέπω ένα κοινό σημείο...Πάντοτε η γυναίκα ήταν περιποιημένη.
Ας είμαστε ειλικρινείς, ακόμα κι εγώ κάπως θα φτιαχνόμουνα αν ήταν να με ζωγραφίσει, να με σφυρηλατίσει ή έστω να με φωτογραφίσει ένας επαγγελματίας!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Τα πρότυπα ομορφιάς αποτελούσαν ανέκαθεν την ιδανική εικόνα που είχαν οι άνθρωποι κάθε δεδομένης εποχής και κοινωνίας.
Ωστόσο το σημερινό ξεσάλωμα οφείλεται κυρίως στο ότι για την προσαρμογή στα πρότυπα αυτά "χρειάζεται" (?) η χρήση προϊόντων, μέσων, η υιοθέτηση ενδυματολογικών επιλογών κλπ. Αυτό είναι και το πρόβλημα για μένα.
Το σταθερό πρότυπο για κάθε γυναίκα θα έπρεπε να είναι το να αισθάνεται άνετα με τον εαυτό της όπως είναι, να κάνει αυτό που η ίδια θεωρεί ότι της ταιριάζει για νιώθει όμορφη έστω και αν δεν έχει καμμία σχέση με τη μόδα του συρμού, και κυρίως να αισθάνεται όμορφη εσωτερικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ας είμαστε ειλικρινείς, ακόμα κι εγώ κάπως θα φτιαχνόμουνα αν ήταν να με ζωγραφίσει, να με σφυρηλατίσει ή έστω να με φωτογραφίσει ένας επαγγελματίας!:P

Ωστόσο το ένα δεν αναιρει το άλλο.Ακόμα περιποιημένες είναι οι γυναίκες.Το θέμα είναι αν κάποιος το επιβάλλει (ζωγραφος, γλύπτης...) ή από μόνες τους οι γυναίκες (στο DNA που λεμε) εχουν αυτή την ανάγκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Από τα ψιμύθια της Αρχαίας Ελλάδας μέχρι τα top-of-the-world δωδεκάποντα, η ομορφιά είχε πάντοτε και λίγο από extreme sport…

Σήμερα που τα καλλυντικά και οι βαφές μαλλιών θεωρούνται ύποπτα για όχι αμελητέα προβλήματα υγείας ενώ οι ορθοπεδικοί βγάζουν λίστα με τα προβλήματα που προκαλούν τα ψηλοτάκουνα όταν τα φοράμε συνέχεια, ίσως είναι ώρα να δούμε και λίγο πώς φτάσαμε ως εδώ… και κυρίως γιατί…

Για τις γυναίκες του δυτικού κόσμου είναι το μακιγιάζ, οι αλλαγές στα μαλλιά και τα ψηλοτάκουνα. Για τις γυναίκες σε άλλες περιοχές του κόσμου τα πρότυπα «ομορφιάς» είναι διαφορετικά, κάποιες φορές εντελώς έξω από ό,τι έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε τουλάχιστον στη Δύση.
Γιατί τα ακολουθούμε όμως?
Γιατί θεωρούμε απεριποίητη μια γυναίκα που κυκλοφορεί στη δουλειά της άβαφτη?
Γιατί οι βραδυνές εμφανίσεις είναι συνυφασμένες με τα στιλέτα?

Και εσείς κύριοι, (για να μην ξεχνιόμαστε) ανάμεσα σε δύο γυναίκες, περιποιημένες αμφότερες αλλά η μία αμακιγιάριστη με μοκασίνια και η άλλη κλασσικά βαμένη με ψηλοτάκουνο, ποια θα έλκυε την προσοχή σας? Και τη σύντροφο σας πώς την προτιμάτε καθημερινά ή στις επίσημες εμφανίσεις σας?

Άραγε μόνες μας μπήκαμε στο λούκι ή είχαμε κι λίγη έξωθεν βοήθεια?

Δεν ξερω γιατι αλλα παντα με τραβανε οι γυναικες που εχουν πιο χυμα ντυσιμο και λιγο ή καθολου μακιγιαζ..

Απο την αλλη τα τακουνια εξω,ενω ολοι τα θεωρουν πολυ σεξυ στις γυναικες εμενα μου κανουν για τρελο αντισεξι..

Το βασικο παντως για μια γυναικα ειναι το ντυσιμο της να ειναι καθαρα δικια της επιλογη (οσο γινεται βεβαια αυτο γιατι ολοι κακα τα ψεματα επηρεαζοματε απο την μοδα..Εδω καμια φορα ψαχνεις για στυλ ρουχων που σου αρεσουν και δεν βρισκεις γιατι εφυγαν απο τη μοδα) και οχι λογω επιταγων της μοδας,της ηλικιας και της κοινωνιας..

Αρχική Δημοσίευση από Neraida;661305[FONT=Verdana:
Μηπως μωρε πρωι - μεσημερι - βραδι να τη βγαζουμε με αθλητικα παπουτσια, φορμες και να τσιμπαμε τα μαγουλακια μας για να αποκτησουν ροδινο χρωματακι?!:worry:
[/FONT]

Σταματα να περιγραφεις την ιδανικη κοινωνια..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Και εσείς κύριοι, (για να μην ξεχνιόμαστε) ανάμεσα σε δύο γυναίκες, περιποιημένες αμφότερες αλλά η μία αμακιγιάριστη με μοκασίνια και η άλλη κλασσικά βαμένη με ψηλοτάκουνο, ποια θα έλκυε την προσοχή σας? Και τη σύντροφο σας πώς την προτιμάτε καθημερινά ή στις επίσημες εμφανίσεις σας?

Αυτή ήταν η αρχική ερώτηση τότε στο θέμα...

Τί έγινε σήμερα και έπιασα τις ανασκαφές?

Δεν ξέρετε?

Αυτό!


Και φυσικά κάποιοι τα ξέχασαν όλα και ασχολούνται με το πώς ο Djibril Cisse, ένας σταρ των γηπέδων, ένα (προφανώς) αδιαμφισβήτητο ανδρικό πρότυπο εμφανίζεται δημόσια και μάλιστα σε επίσημη εκδήλωση με φούστα.


Βέβαια, κάπου εδώ (https://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=65063&catid=10) λέει ότι:

Ο ίδιος έχει δηλώσει στην Βρετανική Guardian για την πρώτη φορά που φόρεσε τη φούστα του Jean Paul Gaultier : " Εκείνη τη μέρα σόκαρα πολλούς. Αλλά προέρχομαι από την Αφρική και εκεί συνηθίζουν να φοράνε μακριές φούστες οι άντρες"!

Τί έχουμε εδώ?

Δε μας ξενίζει η εικόνα μουσουλμάνων με τις κελεμπίες τους, ή και Αφρικανών με τις πολύχρωμες ενδυμασίες των χωρών τους, αλλά μόλις το ντύσιμο δυτικο-φέρει λίγο, αισθανόμαστε να εισβάλλει στα πρότυπα μας και να τα απειλεί με ανατροπή?

Άραγε έχουμε μπει στη διαδικασία να φανταστούμε τον εαυτό μας (για τις συν-στεκίτισσες λέω :P) με συνοδό έναν άνδρα που να φοράει φούστα?


Σημείωση Editor (για να μην ξεχνιόμαστε): Η ανάρτηση έχει να κάνει αυστηρά με το ζήτημα των ενδυματολογικών και προτύπων ομορφιάς γενικότερα. Κάθε "οπαδική" αντίδραση δεν θα εισφέρει σε κάτι στη συζήτηση...;)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάντως έχω συνοδεύσει άντρα που είχε βαμμένα νύχια (μαύρα) και δεν ήταν απόκριες. Μάλλον θα συνόδευα και άντρα με φούστα - αν εκείνος ένιωθε άνετα, εμένα μου περισσεύει! (αρκεί να μη μου γκρίνιαζε συνέχεια πως κρυώνουν τα πόδια του :lol:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δε μας ξενίζει η εικόνα μουσουλμάνων με τις κελεμπίες τους, ή και Αφρικανών με τις πολύχρωμες ενδυμασίες των χωρών τους, αλλά μόλις το ντύσιμο δυτικο-φέρει λίγο, αισθανόμαστε να εισβάλλει στα πρότυπα μας και να τα απειλεί με ανατροπή?
δικαιο εχεις..

αλλα η αντρικη φουστα,,παραδοσιακη διαφορων πολιτισμων πρεπει να ειναι διαφορετικη απο τη γυναικεια..
απλο ειναι..

οταν σε μια κοινωνια ενας ανδρας φοραει οτι ακριβως και μια γυναικα τρωει δουλεμα τον κοιτανε στραβα κλπ..και ισως πρεπει να ειναι και ετσι γιατι τα αρσενικα με τα θηλυκα σε μια κοινωνια πρεπει να ξεχωριζουν κι μην ντυνονται ιδια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top