Πυρκαγιές στην Ελλάδα - Καλοκαίρι 2023

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,199 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,198 μηνύματα.
Χθες από την περιοχη του πατρικου μου

Παιδιά από ένα σημείο κ μετα πολλα λόγια και πολλες αναλυσεις. Ποιος φταίει , ποιος δεν φταίει , ποιός έχει επιτελικό κράτος ποιός δεν έχει... πολύ μπλα μπλά. Κάθεσαι μαζί με τη πυροσβεστικη να βοηθήσεις αν βλέπεις ότι σε παιρνει.


Βγάζεις μπλουζα βάζεις μάσκα και ξεκινάει το πανηγυρι.

Η είσαι με μια μπλουζα βρεγμένη πανω σου. Ανάλογα.
 

Συνημμένα

  • VID_20230822_185817.mp4
    13.3 MB · Εμφανίσεις: 0

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
PXL_20230823_071027428.MP.jpg

Είμαι πάρα πολύ μακριά από τις φωτιές αλλά η καπνά έφτασε και εδώ. Ο γνώριμος πορτοκάλι ήλιος και τα λευκά "σύννεφα" 😢 Δεν παρακολουθώ ειδήσεις, δεν μπορώ. Είναι τέρμα αποκαρδιωτικό. Θανατικη ποινή στους εμπρηστες, χθες.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,720 μηνύματα.
IMG_3838.jpeg
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,950 μηνύματα.
Σκηνές αυτοδικίες. 25 "κομμάτια" λέει φόρτωσε. 2 άτομα "συνέλλαβαν" 25 μετανάστες, φαντάσου πόσο τρομαγμένοι ήταν αυτοί οι άνθρωποι για να υποταχθούν έτσι σε μια κλούβα ενός μαλάκα.

 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Σκηνές αυτοδικίες. 25 "κομμάτια" λέει φόρτωσε. 2 άτομα "συνέλλαβαν" 25 μετανάστες, φαντάσου πόσο τρομαγμένοι ήταν αυτοί οι άνθρωποι για να υποταχθούν έτσι σε μια κλούβα ενός μαλάκα.

Εντωμεταξύ πέρα από το γεγονός ότι αυτό που κάνει είναι παράνομο...εμ κ αυτος δεν ακούγεται να έχει ελληνική προφορά (εκτός κ αν κάνουν λάθος τα αφτιά μ)
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Εντωμεταξύ πέρα από το γεγονός ότι αυτό που κάνει είναι παράνομο...εμ κ αυτος δεν ακούγεται να έχει ελληνική προφορά (εκτός κ αν κάνουν λάθος τα αφτιά μ)
Όχι, δεν κάνεις λάθος, είναι αλβανικής καταγωγής.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Όχι, δεν κάνεις λάθος, είναι αλβανικής καταγωγής.
Ε είπε ο γάιδαρος τον πετινό κεφάλα...κανένα θέμα με τους αλβανούς δεν έχω εξάλλου έχω κ φίλους αλβανούς κ είναι κ πολύ καλά παιδιά...απο κει και πέρα όμως είναι σαν να είμαι κάτοικος Ολλανδίας πχ εγω και να έχω πάει να μαζέψω "μετανάστες" όντας κ γω "μετανάστης"

Δεν βγάζει πολύ νόημα
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Σκηνές αυτοδικίες. 25 "κομμάτια" λέει φόρτωσε. 2 άτομα "συνέλλαβαν" 25 μετανάστες, φαντάσου πόσο τρομαγμένοι ήταν αυτοί οι άνθρωποι για να υποταχθούν έτσι σε μια κλούβα ενός μαλάκα.

Η απελπισία είναι ο μεγαλύτερος τρόμος. Και μπορεί να σε κάνει να υποταχθείς και στην απειλή του μαλάκα, αλλά και στις προσταγές του διακινητή που μπορεί να ορίζουν πως ο μόνος τρόπος για να βρεθείς στην "γη της επαγγελίας" είναι να δημιουργήσεις αντιπερισπασμούς με ότι και αν σημαίνει αυτό.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,198 μηνύματα.

Το βράδυ κοιμόμουν και άκουγα εκρήξεις μέσα στον ύπνο μου. Ελπίζω να προλάβω να γυρισω απο τη δουλειά. Γιατι θα πρέπει και να βοηθήσουμε. Η κριτική απο τα φορουμ απο το προσταευμένο περιβάλλον του σπιτιού μας με τον κλιματισμό ανοιχτό ... ειναι μια τρύπα στο νερό. Τα χουμε ξαναπεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Ε είπε ο γάιδαρος τον πετινό κεφάλα...κανένα θέμα με τους αλβανούς δεν έχω εξάλλου έχω κ φίλους αλβανούς κ είναι κ πολύ καλά παιδιά...απο κει και πέρα όμως είναι σαν να είμαι κάτοικος Ολλανδίας πχ εγω και να έχω πάει να μαζέψω "μετανάστες" όντας κ γω "μετανάστης"

Δεν βγάζει πολύ νόημα
Και όμως βγάζει νόημα. Όταν κάποιος ενσωματώνεται σε μια κοινωνία άλλης χώρας στην οποία μεταναστεύει, δεν είναι απαραίτητο πως θα πάρει μόνο τα θετικά στοιχεία της. Θα πάρει και τα αρνητικά. Και στο συγκεκριμένο ζήτημα, το ρατσιστικό, μάλλον έχουμε πολλά να "δώσουμε".
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Το βράδυ κοιμόμουν και άκουγα εκρήξεις μέσα στον ύπνο μου. Ελπίζω να προλάβω να γυρισω απο τη δουλειά. Γιατι θα πρέπει και να βοηθήσουμε. Η κριτική απο τα φορουμ απο το προσταευμένο περιβάλλον του σπιτιού μας με τον κλιματισμό ανοιχτό ... ειναι μια τρύπα στο νερό. Τα χουμε ξαναπεί.
Πολύ σωστό αυτό, αλλά είναι πολύ σημαντικό η διάθεσή μας για βοήθεια να γίνεται μέσω κάποιου φορέα ο οποίος θα μας εκπαιδεύσει για κάτι τέτοιο και στην κρίσιμη στιγμή θα υπάρχει μια στοιχειώδης οργάνωση. Για παράδειγμα οι εθελοντές δασοπροστασίας.
Το αναφέρω γιατί σχετίζομαι με φορείς που έχουν να κάνουν με αντίστοιχα ζητήματα και έχουν υπάρξει περιστατικά που οι ανεξάρτητοι εθελοντές χωρίς να το θέλουν απλά έκαναν την συνολική επιχείρηση περισσότερο δύσκολη από ότι ήταν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,950 μηνύματα.
Το βράδυ κοιμόμουν και άκουγα εκρήξεις μέσα στον ύπνο μου. Ελπίζω να προλάβω να γυρισω απο τη δουλειά. Γιατι θα πρέπει και να βοηθήσουμε. Η κριτική απο τα φορουμ απο το προσταευμένο περιβάλλον του σπιτιού μας με τον κλιματισμό ανοιχτό ... ειναι μια τρύπα στο νερό. Τα χουμε ξαναπεί.
Πάλι οι πολίτες θα βγάλουν το φίδι απ' την τρύπα; :hmm:
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,639 μηνύματα.
Screenshot_20230823_113010_Facebook.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,199 μηνύματα.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,639 μηνύματα.
"Κανένας ασφαλής μες στις πολυκατοικίες"...

SmartSelect_20230823_113324_Instagram.jpg
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,187 μηνύματα.
"Κανένας ασφαλής μες στις πολυκατοικίες"...

View attachment 120320
Ρε, θα μας χαζέψετε τελείως; Έχει καεί η μισή Ελλάδα, ενδέχεται πολλές από τις φωτιές να τις βάζουν λαθραίοι μετανάστες και εσάς ο πόνος σας είναι οι καημένοι οι λαθρομετανάστες (που στην τελική, είναι παράνομοι; .)
Άλλο που η αυτοδικία δεν πρέπει να επιτρέπεται σε ένα σοβαρό κράτος.
Η ταμπακέρα είναι, όμως, ότι οι άνθρωποι σε εκείνες τις περιοχές υποφέρουν από το λαθρομεταναστευτικό.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,639 μηνύματα.
Ρε, θα μας χαζέψετε τελείως; Έχει καεί η μισή Ελλάδα, ενδέχεται πολλές από τις φωτιές να τις βάζουν λαθραίοι μετανάστες και εσάς ο πόνος σας είναι οι καημένοι οι λαθρομετανάστες (που στην τελική, είναι παράνομοι; .)
Άλλο που η αυτοδικία δεν πρέπει να 0πεπιτρέπεται σε ένα σοβαρό κράτος.
Η ταμπακέρα είναι, όμως, ότι οι άνθρωποι σε εκείνες τις περιοχές υποφέρουν από το λαθρομεταναστευτικό.
Βαριές κατηγορίες αυτά που λες. Έχεις κάποιες αποδείξεις ότι οι πυρκαγιές αυτές οφείλονται στους λαθρομετανάστες; Εννοω πέρα απο τα "ακράδαντα" στοιχεία του Open...?

Αλλά ακόμα και έστω ότι ισχύει αυτό και όντως οι πυρκαγιές εκει οφείλονται σε συγκεκριμένους μετανάστες. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να το γενικευσουμε για όλους τους και να τους στοχοποιησουμε αδιακρίτως όλους τους, τσουβαλιαζοντας τους στην ταμπέλα εμπρηστές λαθρομετανάστες??? Όχι φυσικά. Ασε που ακόμα και αν ισχύει και αυτό, λες να τις βάλανε μόνοι τους ή άλλοι να είναι οι ιθύνοντες από πισω; Λέω εγώ τώρα..

Και προφανώς ισχύει η αρχή της επαλληλίας και εδώ. Το ότι συντελειται μία καταστροφή δε σημαίνει ότι αγνοουμε τις υπόλοιπες. Αν το σπίτι σου καίγεται και εγώ μπω μέσα να το ληστεψω, θα μου πεις όλα καλα ληστεψε το δεν πειραζει δε με απασχολεί, εδώ το σπίτι μου καίγεται με το να μου κλέψεις τα πράγματα θα ασχοληθώ; Προφανώς και θα με πειράζει! Ε κι όμως, και τα δύο είναι σημαντικά κατά προτεραιότητα. Και η υποτίμηση της ανθρώπινης ζωής, είτε ειναι από πυρκαγιά είτε από απάνθρωπη συμπεριφορά άλλων ανθρώπων, ναι είναι σημαντική.
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,187 μηνύματα.
Και προφανώς ισχύει η αρχή της επαλληλίας και εδώ. Το ότι συντελειται μία καταστροφή δε σημαίνει ότι αγνοουμε τις υπόλοιπες. Αν το σπίτι σου καίγεται και εγώ μπω μέσα να το ληστεψω, θα μου πεις όλα καλα ληστεψε το δεν πειραζει δε με απασχολεί, εδώ το σπίτι μου καίγεται με το να μου κλέψεις τα πράγματα θα ασχοληθώ;
Ενδιαφέρον, μιλάς για φωτιές και κλοπές. Το ότι, όμως, το σπίτι σου καίγεται (κυριολεκτικά) και ταυτόχρονα μπαίνουν μέσα σε αυτό παράνομα ο καθένας, δεν βλέπω να σε νοιάζει, έτσι; Γιατί προφανώς και πρέπει, πέρα από το σπίτι μου που καίγεται, να κοιτάξω και ποιος παράνομος μπαίνει μέσα.
Ε κι όμως, και τα δύο είναι σημαντικά κατά προτεραιότητα. Και η υποτίμηση της ανθρώπινης ζωής, είτε ειναι από πυρκαγιά είτε από απάνθρωπη συμπεριφορά άλλων ανθρώπων, ναι είναι σημαντική.
Όχι τόσο ώστε να επισκιάζει τα άλλα θέματα και να αποπροσανατολίζει, να σβήνει δε τη μεγάλη εικόνα (το ότι υποφέρουμε από την παράνομη μετανάστευση) για να χρησιμοποιήσει (όπως πάντα) επίκληση στο συναίσθημα.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,639 μηνύματα.
Ενδιαφέρον, μιλάς για φωτιές και κλοπές. Το ότι, όμως, το σπίτι σου καίγεται (κυριολεκτικά) και ταυτόχρονα μπαίνουν μέσα σε αυτό παράνομα ο καθένας, δεν βλέπω να σε νοιάζει, έτσι; Γιατί προφανώς και πρέπει, πέρα από το σπίτι μου που καίγεται, να κοιτάξω και ποιος παράνομος μπαίνει μέσα.
Μα ακριβώς αυτό λέω κι εγώ, πρέπει να σε νοιάζει αν σε ληστευουν (δευτερεύουσα καταστροφή) παρόλο που καίγεται το σπιτι σου (κυρια καταστροφή). Έτσι κι εδώ πέρα έχουμε δύο καταστροφες: τις πυρκαγιές και την εισοδο μεταναστών και μάλιστα 27 μετανάστες απο αυτούς κάηκαν στις πυρκαγιές (κυρια καταστροφη). Ομως κάποιοι βγάζουν μίσος και ρατσιστικες πεποιθήσεις κατηγορωντας τους (δευτερεύουσα καταστροφη).
Όχι τόσο ώστε να επισκιάζει τα άλλα θέματα και να αποπροσανατολίζει, να σβήνει δε τη μεγάλη εικόνα (το ότι υποφέρουμε από την παράνομη μετανάστευση) για να χρησιμοποιήσει (όπως πάντα) επίκληση στο συναίσθημα.
Ισα ισα βρίσκουν πάτημα λόγω αυτού κάποιοι να επιτεθούν ρατσιστικά στους μετανάστες και να βρουν αφορμή να θυμηθούν ακροδεξιες πεποιθήσεις να βγάλουν το μίσος τους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,187 μηνύματα.
Μα ακριβώς αυτό λέω κι εγώ, πρέπει να σε νοιάζει αν σε ληστευουν (δευτερεύουσα καταστροφή) παρόλο που καίγεται το σπιτι σου (κυρια καταστροφή). Έτσι κι εδώ πέρα έχουμε δύο καταστροφες: τις πυρκαγιές και την εισοδο μεταναστών και μάλιστα 27 μετανάστες απο αυτούς κάηκαν στις πυρκαγιές (κυρια καταστροφη). Ομως κάποιοι βγάζουν μίσος και ρατσιστικες πεποιθήσεις κατηγορωντας τους (δευτερεύουσα καταστροφη).

Ισα ισα βρίσκουν πάτημα λόγω αυτού κάποιοι να επιτεθούν ρατσιστικά στους μετανάστες και να βρουν αφορμή να θυμηθούν ακροδεξιες πεποιθήσεις να βγάλουν το μίσος τους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όσοι πήρανε τον νόμο στα χέρια τους έχουν συλληφθεί. Το θέμα είναι ότι η αστυνομία, στο δελτίο τύπου που έβγαλε, λέει ότι όλα είναι υπό έλεγχο. Αν έχεις γνωστούς που μένουν σε εκείνα τα μέρη, ρώτα τι συμβαίνει. Αν δεν ξέρεις ήδη, θα πάθεις μεγάλο σοκ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top