Πόσο εύκολα λέτε «όχι»;

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Συνοψιζοντας:

Στα ξενύχτια λέμε ναι,
και στις τρέλες λέμε ναι
Στα μεθύσια λέμε ναι,
στα κορίτσια λέμε ναι
Στους απέξω λέμε ναι,
στους εντάξει λέμε ναι

Όχι λέμε στις κότες,
όχι και στους ξενέρωτους
Όχι λέμε στις κότες,
όχι στους κυριλέ

Στους δικούς μας λέμε ναι,
και στους ξύπνιους λέμε ναι
Στους μουσάτους λέμε ναι,
στους φευγάτους λέμε ναι
Στα μπαράκια λέμε ναι,
στα παπάκια λέμε ναι

Όχι στους τεχνοκράτες,
όχι και στις κυρίες τους
Όχι στους τεχνοκράτες,
όχι στους λογικούς

Στη τρέλα, ναι, στα πάρτι, ναι
Στη δράση, ναι, στη βράση, ναι
Στη σάμπα, ναι, στο τσάμπα, ναι
Στη ρέγγε, ναι, στη ντίσκο, ναι
Στους μαύρους, ναι, στους γ...., ναι
Στους αναλφάβητους, ναι

Στους φαντάρους λέμε ναι,
και στους γύφτους λέμε ναι
Στους μαλλιάδες λέμε ναι,
στους ροκάδες λέμε ναι
Στα μαγκάκια λέμε ναι,
στα πρεζάκια λέμε ναι

Όχι λέμε στην πρέζα,
όχι και στην εξάρτηση
Όχι λέμε στην πρέζα,
όχι στα σκληρά

Στα ωραία λέμε ναι,
και στα κόλπα λέμε ναι
Στα μυστήρια λέμε ναι,
και στις φάσεις λέμε ναι
Στα ουίσκια λέμε ναι,
στα τσιγάρα λέμε ναι

Όχι στην ηρωίνη,
όχι σ' αυτό το διάολο
Όχι στην κοκαίνη,
όχι στα σκληρά

Στην άπλα, ναι, στην ξάπλα, ναι
Στις βάρκες, ναι, στις τσάρκες, ναι
Στους φίλους, ναι, στις πλάκες, ναι
Στους σκύλους, ναι, στις γάτες, ναι
Στους Mήτσους, ναι, στους Kιτσους,ναι
Στην αντισύλληψη, ναι

Στα κοκτέιλς λέμε ναι,
και στα κόμικς λέμε ναι
Στις μπανάνες λέμε ναι,
στις κουκλάρες λέμε ναι
Στις πισίνες λέμε ναι,
στις αιώρες λέμε ναι

Όχι λέμε στους βλάκες,
όχι γαμώ τους άσχετους
Όχι λέμε στους βλάκες,
όχι στους χαζούς

Στα τσακάλια λέμε ναι,
και στους έτσι λέμε ναι
Στους τζαζίστες λέμε ναι,
στους μπλουζίστες λέμε ναι
Στις ζηλιάρες λέμε ναι,
στις τρελιάρες λέμε ναι

Όχι παιδιά στις ψόφιες,
όχι και στους κρυόκωλους
Όχι παιδιά στις ψόφιες,
όχι στους σοβαρούς


ΝΑΙ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
λεω οχι σε πραγματα που ξερω πως ειναι βλακειες και πως αν κανω κατι απο αυτα θα στενοχωρισω καποιους αλλους και αυτο δεν το θελω
Μαρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
αν δυσκολεύομαι να πω όχι.. απλά δε λέω τίποτα και ο νοών νοείτο!

και επιπλέον το βρίσκω τρομερά αγενές από την πλευρά εκείνου που ζητά κάτι, ενώ ξέρει ότι σε φέρνει σε δύσκολη θέση και το κάνει πάραυτα γιατί έτσι γουστάρει, οπότε γιατί να σκοτιστώ εγώ επειδή ο άλλος είναι παρτάκιας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*metal fairy*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
δυσκολα λεω οχι...για την ακριβεια δεν λεω οχι σχεδον ποτε.αυτο ειναι κακο αλλα δεν μπορω να το σταματισω...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εύκολα. Αν δε θέλω κάτι, απλώς λέω όχι. Μου φαίνεται πολύ απλό, έχω μεγαλώσει έτσι όμως. Δε φοβάμαι δηλαδή, εκτός αν πρόκειται το όχι μου να επηρρεάσει αρνητικά δικούς μου ανθρώπους, εκεί θα το διπλοτσεκάρω, αλλά αν εξακολουθώ να μην θέλω κάτι, δε θα καταπιεστώ και θα βρω τον τρόπο να δείξω τη δυσαρέσκειά μου. Λειτουργώ πιστεύω έτσι, διότι σαν άτομο αν κάνω κάτι που δε θέλω, χαλιέμαι κι εγώ και οι γύρω μου οπότε γιατί να μπω σε αυτή τη διαδικασία; Καλύτερα να χαλαστεί ένας, παρά δύο ή τρεις ή παραπάνω. Το ίδιο συμβουλεύω γνωστούς και φίλους που παρατηρώ να πιέζονται κάνοντας ή λέγοντας πράγματα που δεν επιθυμούν πραγματικά γιατί αυτό έχει ως αποτέλεσμα πέραν χαμηλής αυτοεκτίμησης αλλά και αβουλίας, να μην τους παίρνουν πάντα στα σοβαρά οι άλλοι κι έτσι αντί να λύνονται προβλήματα, όπως αυθυποβάλλονται πως λύνουν, να δημιουργούνται περισσότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Αν έχω νευρα λέω έυκολα "όχι"
Σε κατάσταση ηρεμίας δεν χαλάω χατίρια, αλλιώς νιώθω ένοχη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Χμμμμ...
Δεν ξέρω εάν το λέω εύκολα το "όχι".. Πάντως όταν το πω, δεν το παίρνω πίσω εύκολα! Σημαίνει πως κάποιος/κάτι με έχει ενοχλήσει σε μεγάλο βαθμό.

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mayram999

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Εγώ 'νταξει δεν λέω και με την μια όχι αλλά τις περισσότερες φορές με τουμπάρουν οι φίλες μου διότι δεν μου αρέσει να χαλάω χατίρι.Από την άλλη υπάρχουν περιπτώσεις που λέω όχι και τέλος,εξαρτάται από τις διαθέσεις μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
1.Βασικά ειμαι απο αυτούς τους ανθρώπους που χαίροντε να χέρετε ο άλος :(

Ειτε αυτο ειναι καλο ή κακο
εσεις τι λέτε;

Συνοψιζοντας:

Στα ξενύχτια λέμε ναι,
και στις τρέλες λέμε ναι
Στα μεθύσια λέμε ναι,
στα κορίτσια λέμε ναι
Στους απέξω λέμε ναι,
στους εντάξει λέμε ναι

Όχι λέμε στις κότες,
όχι και στους ξενέρωτους
Όχι λέμε στις κότες,
όχι στους κυριλέ

Στους δικούς μας λέμε ναι,
και στους ξύπνιους λέμε ναι
Στους μουσάτους λέμε ναι,
στους φευγάτους λέμε ναι
Στα μπαράκια λέμε ναι,
στα παπάκια λέμε ναι

Όχι στους τεχνοκράτες,
όχι και στις κυρίες τους
Όχι στους τεχνοκράτες,
όχι στους λογικούς

Στη τρέλα, ναι, στα πάρτι, ναι
Στη δράση, ναι, στη βράση, ναι
Στη σάμπα, ναι, στο τσάμπα, ναι
Στη ρέγγε, ναι, στη ντίσκο, ναι
Στους μαύρους, ναι, στους γ...., ναι
Στους αναλφάβητους, ναι

Στους φαντάρους λέμε ναι,
και στους γύφτους λέμε ναι
Στους μαλλιάδες λέμε ναι,
στους ροκάδες λέμε ναι
Στα μαγκάκια λέμε ναι,
στα πρεζάκια λέμε ναι

Όχι λέμε στην πρέζα,
όχι και στην εξάρτηση
Όχι λέμε στην πρέζα,
όχι στα σκληρά

Στα ωραία λέμε ναι,
και στα κόλπα λέμε ναι
Στα μυστήρια λέμε ναι,
και στις φάσεις λέμε ναι
Στα ουίσκια λέμε ναι,
στα τσιγάρα λέμε ναι

Όχι στην ηρωίνη,
όχι σ' αυτό το διάολο
Όχι στην κοκαίνη,
όχι στα σκληρά

Στην άπλα, ναι, στην ξάπλα, ναι
Στις βάρκες, ναι, στις τσάρκες, ναι
Στους φίλους, ναι, στις πλάκες, ναι
Στους σκύλους, ναι, στις γάτες, ναι
Στους Mήτσους, ναι, στους Kιτσους,ναι
Στην αντισύλληψη, ναι

Στα κοκτέιλς λέμε ναι,
και στα κόμικς λέμε ναι
Στις μπανάνες λέμε ναι,
στις κουκλάρες λέμε ναι
Στις πισίνες λέμε ναι,
στις αιώρες λέμε ναι

Όχι λέμε στους βλάκες,
όχι γαμώ τους άσχετους
Όχι λέμε στους βλάκες,
όχι στους χαζούς

Στα τσακάλια λέμε ναι,
και στους έτσι λέμε ναι
Στους τζαζίστες λέμε ναι,
στους μπλουζίστες λέμε ναι
Στις ζηλιάρες λέμε ναι,
στις τρελιάρες λέμε ναι

Όχι παιδιά στις ψόφιες,
όχι και στους κρυόκωλους
Όχι παιδιά στις ψόφιες,
όχι στους σοβαρούς


ΝΑΙ!!!
2. Καλύτερα θα ηταν να έβαζες ενα quote :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
λοιπον ξαναγραφω!!! οχι λεω σε πραγματα που θα στενοχωρισουν ανρωπους που αγαπω ( εκτος αν ειναι μεγαλη αναγκη) , οχι λεω σε ολους και σε ολα οταν δεν ειμαι καλα με την εννοια οτι εχω νευρα κλπ... οχι οταν διαβαζω!!!! δεν μπορω να κανω χαρες οταν διαβαζω ( δεν ξερω γιατι) ΑΥΤΑ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lucifer7

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Πανευκολα..! Μετα το τριτο ΟΧΙ η γλωσσα παει μονη της! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
αναλογως σε ποιον πρεπει να πω το όχι :hmm: αλλα αμα θελω να το πω θα το πω δεν υπαρχει περιπτωση να μην το πω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Απολειφάδι

Νεοφερμένος

Ο Απολειφάδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
δε λέω εύκολα όχι, συνήθως λέω ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Απολειφάδι

Νεοφερμένος

Ο Απολειφάδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
ε ναι δεν είναι και ό,τι καλύτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Εγώ μέχρι την α λυκείου δεν έλεγα με τιποτα "όχι" γιατι έπρεπε να μην χαλάω χατίρι σε κανέναν με αποτέλεσμα πολλές φορές να κάνω πράγματα που δεν ήθελα του τύπου να πάμε σε εκείνη την καφετερια εκείνη την ώρα ενώ δεν είχα την κατάλληλη διάθεση με τα συγκεκριμένα ατομα τα οποία γνωριζα οτι με αντιπαθούσαν κτλπ.....ώσπου στην α λυκείου άλλαξα τελείως στάση και άρχισα να λέω "όχι" και ουσιαστικά να κάνω αυτά τα πράγματα που ήθελα εγώ και όχι οι άλλοι......;):P....τώρα πλέον λέω ξεκάθαρα στον άλλο "όχι" όταν πχ δεν θέλω να βγουμε σήμερα έξω παρά να του λέω ψέματα και να βγαίνω με το ζόρι..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Δυστυχώς ήμουν πάντα ένα μεγάλο θύμα. Όλοι/ες θεωρούσαν ότι τα πάντα είναι δεδομένα από εμένα. Είμαι -άλλωστε- το πρωτότοκο "παιδί" της οικογένειας, οπότε εκ προϊμίου γαλουχήθηκα με μια νοοτροπία καθωσπρεπισμού. "Πρέπει αυτό", "Πρέπει εκείνο", "Δώσε το καλό παράδειγμα στην αδερφή σου", "Τι θα πει ο γείτονας"...... Αυτή η νοοτροπία (το να λέω πάντα "ναι") με ακολουθούσε σε όλους τους τομείς της ζωής μου. Κάποια στιγμή κατάλαβα ότι αυτή η κατάσταση με φθείρει και άλλαξα άρδην. Έθετα, δηλαδή, τα όριά μου. Ε, περιττό να σας πω ότι όλοι/ες με εκτιμούν περισσότερο. Ένα αιτιολογημένο "όχι", λοιπόν, συνιστά υγιή αντίδραση.
Φιλικά,
Λυσιστράτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
λεω συχνα οχι αν και θεωρουμαι ιδιαιτερα εξυπυρετικη κοπελα(σε φιλους και συγγενεις μην παρεξηγηθω)
συχνα το λεω οταν δεν προσεχω ή σε θεματα που πορει να κουρασουν τους αλλους
π.χ. η μαμα μ-νανσυ θες νερο
-οχι φχαριστω
σαν ανθρωπος σε δεν μετανιωνω για τα οχι μου αλλα για τα ναι

κι οχι μονο για τα νερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stefanos45

Νεοφερμένος

Ο stefanos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Εγώ μέχρι την α λυκείου δεν έλεγα με τιποτα "όχι" γιατι έπρεπε να μην χαλάω χατίρι σε κανέναν με αποτέλεσμα πολλές φορές να κάνω πράγματα που δεν ήθελα του τύπου να πάμε σε εκείνη την καφετερια εκείνη την ώρα ενώ δεν είχα την κατάλληλη διάθεση με τα συγκεκριμένα ατομα τα οποία γνωριζα οτι με αντιπαθούσαν κτλπ.....ώσπου στην α λυκείου άλλαξα τελείως στάση και άρχισα να λέω "όχι" και ουσιαστικά να κάνω αυτά τα πράγματα που ήθελα εγώ και όχι οι άλλοι......;):P....τώρα πλέον λέω ξεκάθαρα στον άλλο "όχι" όταν πχ δεν θέλω να βγουμε σήμερα έξω παρά να του λέω ψέματα και να βγαίνω με το ζόρι..........

μεχρι περυσι οταν βαριομουν να βγω και με επαιρναν τηλεφωνο οι φιλοι μου τους ελεγα "ναι σε λιγο" :P.. ε καποια στιγμη βαριοντουσαν και δεν με επαιρναν αλλο.. ενω τωρα...(?) δεν το σηκωνω καν :D
παντως και εγω δυσκολα λεω οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Ειμαι απο τους σκεπτικους τυπους, επομενως πριν κανω κατι το σκεφτομαι πολυ. Μερικες φορες μου βγαινει ο αυθορμιτισμοε μου. Γενικα εξαρταται απο την κατασταση. Αλλα ενα <<οχι>> θα με βοηθησει να ψαχτω σαν ανθρωπος, και το να λες οχι σε συγκεκριμενες περιπτωσεις ειναι απιστευτα σημαντικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top